Hirdetés
-
Mobilarena
AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
Megnyitott a Retro beárazás topik!
Új hozzászólás Aktív témák
-
-
válasz
envagyok #117441 üzenetére
Az érdekesség és a használhatóság nem esik egybe. Persze, hogy érdekes, ahogy egy dual socket Pentium vagy akár P II. Talán pont azért, mert ritka, kevesen használtak akkoriban ilyen gépeket. Egy chicklet gombos PET vagy A1000 sokkal érdekesebb, mint egy VIC-20 vagy A500, mégis az utóbbiak a használhatóak.
-
Próbaltam kiszúrni a vidin, de nem látszik. Talán a végére lehet írva valami, de nem tudom kivenni: [link]
A P60/66-ról osztom a véleményt. Érdekes, de ahogy a legtöbb első újítás valamiért kehes. Kellett neki egy revízió, hogy jó legyen.
vrob: Foglalatosak voltak és árulták ahogy a kedves vevő igényelte. Nevetséges, hogy a 8900CL alig került többe azonos RAM mellett, de gyorsabb volt. Ráadásul az 1MB-os verzió hatalmas parasztvakítás volt. Erre akkor döbbentem rá amikor felbővítettem, majd átpakoltam az IC-ket inkább a GUS-ba. Erről persze akkor nem igazán tudtunk és a saját kárunkon tanultuk meg...
Az átverést azért írom, mert a DAC, a monitor ára és a gyorsítás hiánya szinte teljesen értelmezhetetlenné tette. Ahol ki lehetett volna használni oda lassú volt, nagy felbontásnál interlacedben kellett volna mennie vagy a DA-ja már alig bírta. 512-nek még volt értelme, 800x600-ban 256 színnel még elment szódával egy Trident. Ahol még jó lett volna több RAM az képek nézegetése, de azok meg főként GIF-ek voltak 256 színnel. Szóval a senki földje volt, mert akinek nagyobb felbontás, vagy színmélység kellett annak erősen kevés volt, akinek meg kevés pénze volt annak nem igazán volt szüksége a true colorra vagy 1024x768-ra. 95-96 fordulója felé lett olyan gépem aminél tényleg értelmes volt az 1MB VRAM, de az már egy VLB CL gyorsító volt egy 486 mellett egy Belinea monitorral. CAD bedolgozást csinálgatam (rajzolni kellett) és ott jól jött, de akkor is inkább a felbontás, mint a nagy színmélység kellett.
-
Lehet, azt nem írtam fel és nincs képem sem. Elő tudom ásni, de már visszamentek a tartós tárba. Ilyen számok voltak rajtuk, ez kb. a fele vegyesen ISA és VLB:
De ide is írtam amikor tesztelgettem, hogy voltak anomáliák a méréseknél. Legalábbis annak gondoltam, de jobban belemenve a különböző implementációk voltak az okok. A legszebb, hogy a leggyorsabb ISA-s kártya 20MHz fölötti ISA sebességet is kibírt, erről videó is van
-
Nem azt kritizálom, hogy a 9000 lassabb, mint a 8900, hanem azt, hogy 512kB-ból próbálod levezetni, hogy az 9000-es. A RAM méret alapján írtad, hogy 512-vel az inkább 9000. Semmi köze nem volt a RAM méretnek ehhez, simán árulták 256, 512 és full 1024k-val is a 8900-at. Határozottan emlékszem rá, mert nekem is 256-os 8900CL-em volt. Korabeli árlistákon is szerepel minden, mint a búcsúban.
arn: Az volt, de hogy mikor melyik mit megy az függött attól, hogy az adott dzsunkán éppen mit másolgattak össze. Bár örömmel gondolok vissza erre az időszakra, mégis tartom azt, hogy egészen a Pentium éra végéig a távolkeleti gyártók az ajánlásokat tessék-lássék betartva ontották a cuccaikat.
-
A kevesebb RAM miatt? Nem igazán. 8900CL sebessége nem változik a RAM függvényében.
386-doom mérésnél leggyorsabb 8900D-m 17.9 fps-t tud, ezzel szemben a lassabb 8900C már csak 12.8-at, míg a leggyorsabb 9000i 12.5-öt. A legergyább 9000 pedig 10.3-at. BIOS cserebere és jumperelés után mindenféle kombó előállítható a 9000-ből, de nem igazán éri be a 8900D-t semmi. A 8900D viszont valamiért kiírja, hogy ő 32 bites módban fut és táltos.
Tucatnyi Tridentet teszteltem és ez az egyetlen ilyen kiugró, de valami csoda mentén a 93-as gépemben is ilyen kivételes darab volt aminek baromira nem számított a 256k vs 512 vs 1024k. Megvannak a korabeli méréseim, az első CD-ről sikerrel levakartam a cimborák gépeivel együtt. Még videóban is emlegettem az év elején amikor megépítettem egy tök ugyanolyan gépet, mint amim volt és tizedre pontosan azokat az eredményeket hozta amiket akkoriban.
Szóval a 9000-es lassabb, de nem a RAM miatt.
Czo: A 0WS számított nem a RAM mennyisége. Ezek a progik tipikusan 320x200 vagy 320x240-ben mentek.
Pentiumon a Win 7 is megy. Izé szóval elindul...
All: Kit érdekel a nyers adat lerakatnyi 94-96-os árlistáról? A PDF-en még kicsit melózni kell, azt mindenképpen be fogom linkelni. Most ott tartok, hogy van sok-sok képem.
-
Mi köze a RAM méretnek a sebességhez? Két 8900 között is simán mértem 30% különbséget.
Fenyő: 7805 helyett jó, kevésbé fog melegedni. De ennek a szabályozott oldalát is illene jól megszűrni.
Ranagol_5: Felraktam. 486DLC, 8MB RAM-mal ha már elindult elkocog. Egy DX2-vel viszont már egészen használható, bár abban 16MB RAM volt, a fene tudja melyik hatotta meg jobban.
-
-
válasz
Fenyő #117316 üzenetére
Nincs rendes zajelnyomása a 7805-nek a betápra, ha az nagy frekis. Próbálj oda berakni valami szűrést. Egy H tag lenne az igazi tekerccsel, kondival. Tudom-tudom mindennek van vége. A megfelelő monitort (CRT) pedig már irtam. Az biza elkeni a csúcsokat, már csak a bemeneti szűrő miatt is.
-
válasz
envagyok #117295 üzenetére
Két rész már megvan magyarul. Az első a törióra, a második a 8 bites számítógép helyezkedés pár ritkább cuccal. Innen jönnek az obligát cuccok: HT-1080Z, Primo, TVC és a külföldön sikertelen hazai befutók TED+EP128.
Az angollal szoktam megszenvedni, mert leülök és simán mesélek egy gépről 30-40 percet ami megvágva 15-20 perc lesz. Angolnál nem a fordítás a gond, hanem hogy ne legyen sok szó ismétlés meg a hunglish accent.
-
Nem csak tesztek léteznek. Történelmi elemzések, viták a kontextus ismerete nélkül nehezen rövidíthetőek. Amikor ezt megteszik lesznek azok az egyszerűsítések, hogy a nácik rosszak, az SS meg különösen. Közben ez sokkal bonyolultabb lehet például a kényszersorozás miatt.
Ezt a trendet én sem értem, az átlátható 5 pont helyett 5 hosszú fellengzős bekezdés. Aztán hámozd ki a mondandót.
-
válasz
KROK640 #117179 üzenetére
Az a pár perc is 5 másodpercenkénti vágásokból amitől epilepsziás rohamot kapok, de állítólag ez kell a célközönségnek, hogy ne váltsanak el 15 másodperc után. Amit azért nem értek, mert van beszélgető fejes műsor amit több 10k ember néz meg, mert értelmes vagy éppen vicces emberek beszélgetnek érdekes témákról.
Fücsök007: Nem érthetted, mert eretnekek elmédbe veszekedtek be. Eme szekezetek nem értek még be erre.
-
válasz
Kalacskepu #117174 üzenetére
Szerencsére akkoriban még voltak rendszeresen tesztek és összehasonlítások nem csak tessék-lássék valami, meg bohóckodós unbox vidiók. [link]
#régenmindenjobbvolt De most komolyan. Azzal indokolnak minden átalakítást, hogy nem megy az oldal, be kell húzni a fiatalokat stb. stb. Közben meg az van, hogy a tartalom töredéke annak ami volt. A logoutos cikkek megjelenését és a fórumok szabályozását is úgy alakították, hogy már alig ír valaki. Lehet, hogy belefáradtak és a lelkes, minőségibb tartalom volt az oka, hogy jobban ment?
-
válasz
Kalacskepu #117169 üzenetére
Nagyon szép korabeli megérte megvenni gépet építhetsz egy E5200-vel és emelt FSB-vel. Elég sok ment feszültség emelés nélkül 1066-os FSB-vel atom stabilan. Persze nem voltak a csúcson, de tényleg jellemzőek voltak akkoriban. Mondjuk inkább G31-es lapokba pakoltuk őket, de nem lehet minden tökéletes
-
válasz
Fenyő #117155 üzenetére
A régi gépeknél ez "normális" volt. Vagy legalábbis érthető, mert a tervezők ritkán értettek mindenhez ami kellett egy géphez. Aki a digitális irányból közelített kevesebb zajszűréssel dolgozhatott, mert azokat az áramköröket nem zavarta a táp felé visszaszivárgó zavarjel. Közben az analóg részeknél, mint pl. a modulátornál ez gondot okozott. Ráadásul a CRT-k elkenték a hibák jelentős részét, az olyan-amilyen "DA" megoldások hibái (különböző hazárdok, átmeneti jelenségek stb.) így nem voltak láthatóak. Az már csak hab a tortán, hogy a PAL vagy NTSC kódolásnál a színjel sávszélesség limitálása hogyan homályosította el a képet. Ennek a szűrőét ha lehet szintén ki kellene iktatni az S-videóhoz. Szóval bőven van hol belenyúlni és javítani a dolgon, ha zavar,de ahogy írtam ez nekem kicsit hozzá tartozik, mert ilyen volt eredetileg, nem pedig tűéles és sima bőrű, mint a guminő
Fücsök007: Nem értem. AGP vagy retró?
-
válasz
Fenyő #117143 üzenetére
7805 helyett vannak kapcsoló üzemű helyettesítők. Van egy teóriám, hogy a vonalakat a RAM-hoz tartozó flyback-es converter okozza. Annak a zavara juthat át a video rész felé. Lehet próbálkozni további hidegítő kondikkal, nem csak elko, hanem pár kerámia kondival is tuningolni. Nem tudom mennyir érhet, nekem ez a zizegés kicsit hozzátartozik az élményhez. C64-en is amikor nagyon sima a kép, akkor már valahogy nem olyan
Tudod ez olyan, mint a PCI-os cuccokra azt mondani, hogy retró
EP-hez van ZX emulátor kártyám, de messze van a tökéletestől. Igen a legtöbb dolgot CPC-ről és Speccy-ről írtak át. Az előbbiek kicsit jobbak. Sajnos inkább sima portolások, a feljavítás nem történt meg, nem igazán használják ki az EP tudását. A TVC-nél is hasonló az ábra, az elmúlt néhány évben megjelent programokon látható, hogy mennyivel többet tudott volna egy Speccy-nél, ha valami kihasználta.
-
válasz
Pista0001 #117051 üzenetére
Már az internet megjelenése előtt is ez volt a helyzet. Az Apple II killer appja a Visicalc volt. Könyvelőket, managereket, befektetőket céloztak meg vele. Egyszerűen használható gép, konzekvensen kialakított és évtizedekig megtartott felhasználói felület. Pl. az 1985-ös System shorcutjait használjuk még ma is.
DarthSun: khmm. Az alma köszöni és nagyon jól van, sőt nőtt a részesedése a kiesés helyett. A Mac-ek megjelenése óta nem kell szenvedni telepítgetéssel és hasonlóval egy Mac esetében. Ha mégis ilyesmi kellett, akkor a 80-as években tudta azt nyújtani amit a Windows több, mint 10 évvel később ért el. Ha valamit kritizálni lehet, akkor az ára. De ár/értékben megéri annak aki csak használni akarja. Írom ezt egy linuxos gépről egy alma előtt eltöltött munkanap után és megyek játszani kicsit Windowson. Melyik mire való...
-
válasz
Pista0001 #117047 üzenetére
Az egészben az érdekes az, hogy ők leginkább a számítástechnikához nem értő, amúgy másban penge felhasználókat célozták. Grafikus, zeneszerző, építész, jogász stb. akinkek munkára kell. Játékra tradicionálisan kevésbé alkalmas a platform, de az ilyen felhasználóknak az a fontos, hogy a saját feladatukra tudjanak fókuszálni. A gép csak segédeszköz ami akkor jó, ha segíti őket ebben és nem kell vele foglalkozni.
-
válasz
KROK640 #116947 üzenetére
Az év végére már volt Thorton mag is, ami egy Barton kicsit butítgatva. Kis mókolással rögtön Bartonosítva lett és szépen. 12.5-ös szorzóval és 333-ra állított FSB-vel atom stabil maradt alap feszen.
Egy 9600Pro volt mellé, aztán azt egy 6600GT váltotta később. A céges P4-et oda-vissza verte amire kellett, például fordításban (C, C++) és játékban is hozta a szintet olcsóbban. De a cég kifizette az Intel felárat én meg már spóroltam. A pár évvel korábbi pénzszórásnak már vége volt, ment a gyűjtögetés a lakásra, nem bleeding edge, meg generációnként cserélgetés volt a cél.
-
Milyen lett a cinksprayes megoldas?
Szürke.
Bővebben: sötét szürke. Nem olyan, mint amilyen a gyári volt, ahhoz eloxálni kellett volna, de azt már nem tettem meg, mert úgysem látszik. Ezt leszámítva szép egyenletes matt, szépen is néz ki és nem fog rozsdásodni.
A külsejéhez kevertettem festéket színkód alapján, az szinte 100% pontosan olyan, mint a másik A2000, ennél többet változott az, amelyik napon vagy cigifüstben töltötte az idejét.
Zsocó: Lehet trükközni a partíciók azonosítóját átírogatva. Régen játszottunk ezzel, de a fene sem emlékszik, hogy mi is volt pontosan. Az fdisket paraméterezgetve futtattuk, ennyi rémlik.
-
válasz
Zsocó #116440 üzenetére
Ezt meg tudnád fogalmazni érthetőbben?
arn: Így van, én már megjártam ezzel. A2000-et újítottam fel, talán dobtam is be ide 1-2 képet a folyamatról. Ha csak a vázzal van gond, akkor az olcsón javítható, mert nem kell annyira nagyon igényesnek lenni. Például az akku kifolyt és megmarta a vázat vagy a ház belső részét is ami elkezd rozsdásodni. Kell egy adag drótkefézés (réz koronggal alacsony fordulatszámon) és egy cink spray. Eredeti nem lesz, de a ház takarja és nem egy rozsdás szutyokban van a gép. De látható részt igényesen felújítani nagyon-nagyon pepecs meló. Sok idő, elég sok anyag és ha elrontod, akkor még látszik is.
-
Csak akkor állj neki, ha abszolút nem lehet beszerezni. Amiből felújítottam egy A2000 házát annyiért már vehettem volna másikat. Az időt nem is számolva: csiszolás, gittelés, csiszolás-fillerezés-csiszolás-alapozó-festés-finom csiszolás-még egy festés. Na itt nem csiszoltam, hogy legyen textúrája, de baromi nehéz eltalálni, hogy nagyon hasonlítson. Ha ezt elengeded, akkor meg már bármilyen más ház is jó lenne...
-
Úgy néz ki, hogy fel kell számoljam a gyűjteményem. Amiért nem jön el senki a hónapban az a végén, 31-én megy a kukába. Kell még bármit is mondanom?
-
válasz
czundermák #116137 üzenetére
S100-as gépem van 8080-nal, csak éppen semmire sem használható. Szóval azzal semmivel nem lennél előrébb. MeV procim nekem is van, szépen el van rakva a polcra. Kb. erre jó, ha építenék, akkor azt Z80-nal tenném inkább.
Megnéztem a CP/M-es masinériákat, azok is mind Z80-nal mennek. De a kedvenc Kaypro-m megint meghalt álltában
Tovább gondolkolva: A Compukit 101 az 6502 alapú. Van egy NEC board, de az is 8085, esetleg ha meglenne a Tesla SBC. Az úgy rémlik, hogy 8080-nal ment. De nem esküszöm meg rá és legfőképp nincs ott ahol emlékeztem, hogy van.
-
válasz
czundermák #116135 üzenetére
Tudsz mondani olyan gépet amiben 8080 volt? Még az ABC is Z80 alapú
-
válasz
envagyok #115803 üzenetére
Ennyire nem vágnám szét. Egy 286-os a 8088 ls a 386 közé pont elég lenne. Ami a 386-on jól megy ahhoz már a DX2 is lelassítható. A 8088-on meg alig van olyan ami nem megy szépen a 286-on és érdemes lenne küzdeni érte. Azokat a játékokat inkább egy C64-en tolom inkább, mert jobb élményt adnak
-
DOS 3.3-ra gondoltál 88-ban már gondolom, nem a sima 3.0-ra. Lehet akkor már hozzáadnék még egy évet és egy 25MHz-es 486-tal indítanám a sort, sajnos 386-ból sem volt akkor még 33MHz-es. Bár van egy talán '86-os Deskpro a polcon, az pofás darab, de arra is 3.31-es DOS-t rakott valaki, hogy ne kelljen szanaszét particionálni a hatalmas talán 60MB-os merevlemezét
-
válasz
DarthSun #115752 üzenetére
Nem FX, hanem RX5700. Akkor a 4800 volt a csúcs, a 4200 meg felülről a 4. Ma ez az RX5700,(5900,5800,5700Ti) és 120k-ért raklap számra vennék belőle. Ha a felépítés/órajel csökkentést nézzük, akkor még közelebb is volt a csúcshoz a 4200, mint ma az RX5700. Sajnos most nem 120k-ba kerülnek az akkor 40k-s kártyának megfelelő darabok
-
válasz
FoxiestFox #115748 üzenetére
Ennyiért elfogadnék egy 5700-t.
-
válasz
FoxiestFox #115604 üzenetére
Nem érveltem, ez revelatio. Új nem volt benne és csak egy ok a sok közül. Az ólom mentes forrasztás, a hirtelen megnőtt fogyasztás miatti problémák, pótolhatatlan százlábúak, sokrétegű javíthatatlan NYÁK-ok és a többi más mellett. A 80-as években más problémák vannak, de a TH technológiában inkább csak a beszerezhetetlen alkatrészek okoznak gondot.
-
válasz
FoxiestFox #115551 üzenetére
Nem vidám, nem vicces. Borús, mint a mai nap és sikeres, mint március 15-öt követő kivégzések és Haynaui elnyomás.
-
válasz
FoxiestFox #115534 üzenetére
Lehet kombinálni is? Történelem, nyígás és rendes retró szerkezetek kombinációja érdekel? Illene a mai naphoz.
-
Ray tracing-hez, CAD programokhoz volt értelme a coprocinak vagy esetleg ott ahol nagy vektorgrafikával, térképekkel dolgoztak. Láttam ilyen helyet, de az nagyjából töredék %-ot jelentett. Átlag embernek semmi szüksége nem volt rá.
Egészen a 286-ig elég sok cégnek adott el az Intel licencet. Ebből némelyik szépen meghaladta az eredetit, elég a Harris 25MHz-es darabjaira gondolni. A 386-nál indult a kiszorítós-beperelős móka. De volt másolat, meg fél másolat is a piacon, meg átdolgozások is.
Pikari: Nem egészen, volt még olyan 8088/8086 is ami a licenc/visszafejtés szép keveréke volt. Pl. ott az NEC V20 amiben 80186 utasítások is megjelentek, mégis 8088 kompatibilis, részben klón, de pár dolgot mégis átterveztek.
-
Lehet 4x8k-t is összefűzni. De ha már van a bővített funkció, akkor miért tennéd?
mit nem tudtál megírni TL688CS-sel? Érdekel, mert eddig nem volt vele gondom.
DarthSun: A folyamat lassú és bürokratikus, majd talán 1 évtized múlva...
KROK640: Nem én vagyok a vének tanácsa, az rejtetten működik titkos kazamatákban és úgy tarják, hogy a piros fény az nyugtatja.
envagyok: Vannak. Lehet velük hobbizgatni, meg patkolni Xeonos gépet, de azokra sem mondom, hogy a minőségük jó lenne.
hobizoli: Ez csak itthon volt így. A mögöttünk kullogó, döglődő kapitalisták ebben is szarabbul álltak, nem bírták annyi ideig nálluk a C64-ek.
-
válasz
Pikari #115100 üzenetére
Aha, vagy csak beleszartak mindenbe. Adatlap? Hagyjál már! RAM késleltetés, hogy kiszolgáljuk a nagyobb felbontást/színmélységet? Ugyanmár! Minőség biztosítást rábízták az ankh-morporki Chungra akit kerülgetett a köszvény és jól nyomta a Doomot, tehát ment neki a biztos-irtás. A 300ms-es utánhúzású 14-es monitorán nem látszódtak se sávok, se remegés, tehát az is jóvót úgy!
Ez a PC-nél az egyik legmélyebb időszak. Még elég egyszerű volt, hogy másolható legyen és már elég nagy volt rá az igény, ezért gyártotta boldog-boldogtalan a harmadik dzsunka mögött is. Aristo, Tomato és volt még az ezeknél is lejjebb...
DarthSun: Azért egy EE-t duzzogva felraknék a polcra és megvárnám amíg kanonizálja a vének tanácsa. (khmmm. elszóltam magam
)
sidi: Simán be kell írni 2x 16k-ra kipadelve a 12k-s verziót. De ha 16k-s ROM-ot vár a kártya, akkor 0-ra érdemes lehúzni a 256kbites ROM plusz cím lábát, hogy ne lebegjen. Elvileg amúgy H-ba megy, de ez már okozott nekem hibát. Monjuk ha 0-ra van húzva a legfelső cím, akkor elég csak a ROM elejébe beégetni 1x a 12k-s bin-t. Ja és a lehúzást én úgy szoktam, hogy azt a lábat finoman kihajtom a foglalatból, hogy tuti ne legyen valami más funkciója aztán hirtelen kijöjjön a füst. De rá is lehet mérni. Arra tippelek, hogy mivel az a 27-es pin és a 27c128-nál /PGM-nek írja, ezért H-ra lesz kötve. Ha így van és nem lebeg, akkor viszont a megfelelően igazított dupla ROM tartalom is elég.
Na ez kaotikus lett, ha nem érted szólj, leírom értelmesebben.
-
válasz
Pikari #114888 üzenetére
OK, van a woodoo két floppy-s trükk. Kell hozzá valami kellően gyors gép ami képes rendesen kezelni két meghajtót. Elég gyors, hogy bit abngelni tudja a DMA vezérlőn keresztül a floppy meghajtót, de elég öreg, hogy elfusson rajta a program. Kb. 5 gépből egyen tudtam életre imádkozni, inkább soros kábelezek...
szerk: Na már be is linkelték. Sok sikert sidi, majg számolj be ha sikerül, mert eléggé nagy taknyolás amit csinál a progi.
-
válasz
Pista0001 #114882 üzenetére
Annyira nem volt ritka az AM1, legalábbis példányszámban adtak el belőle. De százalékosan marginális maradt. Hasonlóan az RD-RAM-hoz megpróbáltak valami újat behozni vele ami nem jött be. De az AM1 helyett tényleg jobb, ha FM1-et mondunk, arra is igaz a nem érte meg váltani párhuzam. Csak az kicsivel gyakoribb lehetett talán a 423-nál.
-
Elvileg jobb a nagyfrekvenciás viselkedése így. Ma nem hiszek benne, mert sokkal nagyobb órajelen is működik a derékszögű/45 fokos vezetés. PErsze a korabeli szovjet IC-k "szabványos" működésénél lehet számított, de a dupla órajelet egy vékony vezetékkel is simán vittem a mai IC-k mellett.
jokeph: Gondolkoztam a 423-on és az Intel több hasonló félig sikeres cuccot is gyártott. De volt ami még ennyire sem volt elterjedt. korai Pentiumok, PPro sokkal ritkábbak. AMD-nek is volt ilyen, pl. a Slot A cuccok. Amik a 423-hoz hasonlíthatóak azok talán a 1156 vagy az AM1 lapok és procik. Idővel ritkák lesznek, de azért nem elfeledett cuccok.
-
válasz
envagyok #114863 üzenetére
Pont most kezdek bele egy erre is kitérő sorozatra, de megpróbálom két féle módon megválaszolni a kérdésed:
1. Ha azt kérded miért mondom annak, akkor azért, mert úgy épül fel, mint egy első generációs 8 bites gép. Sok-sok TTL áramkörből, a CRCT és a CPU kivételével, na me mondjuk a compositot jelet előállító IC-t is ide vehetjük. De amúgy ami a C64-ben 3 IC az itt 2 maroknyi. A generációkat itt foglaltam össze: [link]
2. Ha az a kérdés, hogy mi az oka ennek, akkor a korabeli lehetőségeket okolnám. Elég bonyolult leírni, most van 1 órányi mesém amit meg fogok vágni 20 percre, de ez még csak a 70-es évekig megy el. Van benne 2 környi szakember kivándorlás, 1949-es COCOM lista, egy kör Sztálini kibernetika üldözés. Innen indulunk rögtön 1 kör hátrányból, mert csak másolunk a 60-as években és ezt hivatalossá tesszük a 70-es évekre. Bónuszként jön rá központi irányítás párt vonallal, gulyáskommunizmus preferenciával és súlyosbításként 2 kör olajválsággal. Nézd meg itt a képeket és látni fogod: [link] Egyszerre kedvelem és ekézem a hiánygazdaságból eredő hibáit. A korabeli néha tragikomédiába hajló dolgokról van még más is, ha érdekel. Én mondjuk csak a végére emlékszem amikor egy SSB szűrőhöz be kellett járni a várost, hogy összekaparjam az alkatrészeket.szerk.: A 2. pontból kihagytam a KGST-t és a szovjet testvéri segítséget,, elvtársakat. Ezek is csupa jót tettek velünk...
Ne gondolkozz, van értelme. Az Ep128-cal rokonok, mégis egy másik gép. Meg lehet tuningolni, vannak rá tök jó programok...
-
válasz
ata99 #114850 üzenetére
Nem helyre lettél rakva, hanem ki lettél igazítva. A korabeli újságokban is sok hibát lehet találni. A vasfüggöny miatt korlátozottak voltak az információk. Senki feje sem káptalan és érdemes néha visszaolvasni. 5-8 éveket nem illik tévedni egy olyan iparnál ami ennyi idő alatt komplett szériákat cserélt le. Ha megnézed néha 2-3 hónapon vitatkozunk, hogy mikor jelentettek be valami és mikor volt elérhető. Például az 1GHz-es P3-mon csak mosolygok, mert annyira korán jutottam hozzá, hogy senki sem hiszi. Pedig biztosan tudom, mert alig 2 hónappal előzte meg azt, hogy megismertem a feleségem. Márpedig ilyet nem illik elfelejteni
Pár példa mi előfordul, mert az emberek a saját emlékeik is megcsalják: A 82-ben megjelent C64-et jó gépnek mondják a 80-as évek végén. Akkor amikor már bőven voltak itthon is Amigák, amik 85-ben tették elavulttá az öreg C64-et. A Z80-at a 90-es évek elején tanulva akkor is jónak gondolják, közben akkor már csak egy jó tanulópálya volt. Hasonlóan túlzás amikor a túl későn megjelent EP128-at, vagy az alkatrésztemető TVC-t tartja valaki szent grálnak.
Persze érthető, hogy megcsalja az embert az, hogy mikor jutott hozzá valamihez, vagy tanulta, de a szubjektív élmények és a tények között nagy az eltérés.
arn:
a japok akkoriban nem szarral gurigaztak. Ha valami kaphato volt a vilagban, gyakran ott jelent meg eloszor.
Ez később is igaz volt, onnan szereztem AM3+ lapot hónapokkal az FX-ek megjelenése előtt.
-
válasz
ata99 #114828 üzenetére
máskor is szoktam szólni, ha hibát látok, ez nem személyes. Pikari már leírta a Z80 fejlesztését, érdemes összevetni azzal amit írtál.
Az a Z80-as lényegében egy multimediális szinten továbbfejlesztett Intel 8086-os volt
A 8080-at és 4004-et is fejlesztő vezetőmérnök Faggin fejlesztette a Z80-at. A 8086-os sokkal későbbi. Amin igazán leakadtam az ezt követő tény és következtetési hiba cunami.
a gyártás megkezdése előtt kaszálták el, mert a vállalati szvéra, amelyik ugye többet tejelt már a 16 bitet kivánta meg. Nem is olyan biztos, hogy az atari meg a commodore lett volna a piacvezető az otthoni felhasználású gépekben, ha az intel kijön vele.
A fejlesztést nem engedték megkezdeni, mert éppen csak elkészült a 8080 és az Intelnél ekkor a CPU csak egy termék volt. Akkoriban a ROM/RAM sokkal nagyobb részt képviselt a termékpalettán, mint a processzorok. A 16 bit jóval későbbi, de annak is az első alkalmazásai inkább úgy néztek ki, mintha csak 8 bites gépek lettek volna. Elég az első PC-re gondolni ahol a RAM méretét erősen limitálta annak az ára.
Az Intel ha megcsinálja a Z80-at, akkor ők versenyeztek volna a MOS-szal, de időben kb. ugyanaz lett volna a szituáció. A 6500 széria története, ami az Atari és C= gépeket hajtotta, nagyon hasonló. Azt ugye a Motorolától nagyon hasonló okok miatt kiugrott emberek tervezték. Tehát sok dolgot nem változtatott volna a történelmen.
A tua projektben volt több magos proci de csak alacsonyabb frekvencián. Nekik meg1 magon kellett a 10 ghz. Úgyhogy az is el lett akkor kaszálva. Az AMD csillaga akkor ragyogott fel, amikor csúfos kudarcot vallottak a 423-as sockettel, amelyiknek a létezéséről sem nagyon tudnak sokan.
Milyen Tualatin volt több maggal? Annak jóval későbbi továbbfejlesztésénél jelent meg a több magos processzor. Több processzoros rendszerek voltak, de több magost nem láttam. A 423-as Socketbe kerülő P4 származékokból többet adtak el, mint Tualatinból. Az elején az RD-RAM-mal, majd később itthon pl. a sulinet elején ótvar Celeronokat. Nem volt jó platform, de azért ismeretlennek sem lehet mondani. KROK tudna róla mesélni, mert őt is bepalizták vele.
Csakhogy az AMD-nél is túlfutottak a kiadásokkal a soc. A fejlesztésekor és azok is elkezdtek projekteket elkaszálni. A főkonstruktőrük el is húzott onnan az applehoz és a távoztával hullott is az AMD csillaga vissza a porba. Na de ez már régen volt...
Ezt kifejthetnéd, mert lóg a levegőben. A hallgatóim sem szeretik, hogy konkrétumokat kérek. Ha Kellerre gondolsz, akkor az AMD után 8 évvel került az almához, de onnan újabb 4 év után 2012-ben igazolt vissza az AMD-hez. Ha jól emlékszem, akkor a K8-on dolgozott mielőtt lelépett és talán még az AMD ARM projectjéhez is volt köze. Na azt tényleg lelőtték, de már csak a távozása után. De ez csak tipp, hogy mire gondolhattál, ezeket a dolgokat már nem annyira kedvelem, nem retró dolgok.
szerk:
Nem, ez megin falsch:
i8085...Z80A"
Az i8085 a Z80-ra adott válasz, mert az Intel is ki akart adni valami egyszerűbben használható CPU-t. A Z80A végén pedig a max órajelet jelölte a nagy A betű. Egy újabb revízió, de volt B is belőle.
szerk 2:
Az átalakító nem számít, az ATA-CF egy passzív cucc. A CF sebessége viszont alatta marad az SSD-nek, főként írásban. Ki lehet mérni, de egy S7-nél még nem fogod érezni a különbséget. Ami zavaróbb, hogy a CF kevésbé bírja a gyűrődést.
-
válasz
ata99 #114815 üzenetére
Z80 a 8080 továbbfejlesztésének tekinthető inkább. Köze nem volt multimédiához. Az Intelnél 8085-öt meg poénból fejlesztették ki a 16 bit előtt? Az már csak mellékes, ahogy a Z80 másik cég terméke. A 423-as socket-ről is elég sokan hallottak. konteónak jó amit írsz, de tényeket nyomokban is alig tartalmaz.
-
válasz
hobizoli #114764 üzenetére
ami 27byte-l tobb(!!) is, mint a 48kB 49152byte-a
Ne feledd, hogy le kellett menteni a CPU regiszterek tartalmát is, hogy jól működjön a visszatöltés után a program. Lehet még mellé csaptak 1-2 más dolgot is, de ezt csak tipp. TVC-t jobban ismerem, ott van szín és video mód regiszter amit szintén mentenék.
-
Nem csoda, hogy nem sokkal gyorsabb. A 386-ból örökölt kicsit átdolgozott busz tök jó volt a DX vagy DX2-höz. DX4-hez is már kevés volt a RAM sávszélesség, a 4x-ző 5x86hoz meg főként.
IBM gyártmányú 5x86-om van, de kb. ugyanarra jutottam, mint te. OK, hogy néhol jobb, de máshol meg nem. Csodát nem tett, hiába a 6x86-tal rokon felépítés. A Pentiumok szélesebb, magasabb frekvenciás busza nagyon kellett a továbblépéshez.
-
válasz
hobizoli #114711 üzenetére
160MHz-en már magabiztosan veri a P75-öt, talán a Quake-t kivéve. 200MHz-et Peltierrel tudtam elérni és válogatott procival. Ja és ezek AMD procik, a 120-as Cyrix teljesen más cucc.
szerk: 5x86-ra ezt találta a grep: [link] A 30. oldalon találjátok meg. De tudom ,hogy volt hirdetés is...
gban: Nem ment át az irónia? Tudom, hogy többször volt már szó róla.
hobizoli: Fiamról azt feltételezték, hogy fejből tudja a mesét. Bizonygattam a pedagógusnak, hogy nyugodtan adjon neki másik könyvet. Középső csoportban már olvasott a többieknek délutáni alváshoz. Jobb is volt így, mert különben unalmában randalírozott.
Fenyő: Ó rossz a terv, orosz a terv.
vrob: Darabold fel és hajrá
KROK640: Nem desktop az elsődleges, hanem a mobil. Az E mag kicsi, olcsó. Van értelme, csak nem desktopon.
-
Ugyanez azzal bolondítva, hogy középiskolában orosz tanár akart tanítani angolul. Érettségi szóba se jöhetett. Amikor angolul kellett volna tanulnom a görögöt akkor angol-magyar + görög-angol szótárral tanultam egyszerre a két nyelvet...
Pikari: Ez is olyan, mint általában. Ezzel nincs szerencséd. 5x86-nál most kerestem az ami régen ment 200MHz-en, de nem találtam meg. Tudom, hogy van valahol, így be kellett érnem a 160MHz-cel.
gban: Hosszú csík, hosszan húzható?
-
válasz
FoxiestFox #114683 üzenetére
Nem fogják megnyomni a gombot. Senki sem szeretne egy éjszaka a sugárzástól fluoreszkáló tájon uralkodni.
arn: Csodák nincsenek, a DX4 már csak egy 'Celeron track' volt a 486-nak. Az 5x86-ok meg még inkább szükség szülöttek voltak. Ettől függetlenül nekem kedves szerkezetek ezek.
Pikari: Azért egy 90 vs 133-at már lehetett érezni. Például Quake-ben a 25 és a 35 fps között nagyon lehet érezni a különbséget. A 120-133-at viszont tényleg esélytelen, az a 10% semmiség.
Ami P1 75 volt a kezemben szinte mind ment 90-en. Ahogy a 133 is simán 150-en, néha 166-on. Ami viszont csalódás volt az a sima 166-ról (gyárilag 133-as volt) MMX-re váltás. Egészen addig bosszantott amíg nem rántottuk fel 250MHz-re a 166-os MMX-et, ami akkor táltos programra váltott
Rögtön kb. 40%-kal volt gyorsabb az elődjénél.
Oroszt tanították nekünk. Nem volt egy nagy élmény és a szkóp feliratait most is csak felolvasni tudnám, de nem érteném...
gban: Ez inteles Mac, az megy keresztbe, max nem ad boot során képet. Rx570-et, GTX460-at próbáltuk Pro 2,1-ben. A lényeg, hogy a gyári videókártyával fel kell rakni a drivert és csak azután cserélni. Boot screen nincs, de ahogy betöltött a kernel máris ad képet.
-
Ha nem sorozatgyártásról, hanem egyedi tuningról van szó, akkor minden csak kitartás kérdése. Még ISA kártyából is lehet olyanokat találni amik még 20MHz-en is stabilan teszik a dolgukat. Persze válogatni kell az alkatrészeket, de láttam már 66MHz-es FSB-vel is 486-ost. Na az már igazán /verz
arn: Tudom, nem kell levezetni, hogy mit csináltak 486 néven, de attól még visszanézve fuck logic-ot alkalmaztak. Ilyen a DX4 elnevezés is. Tudom miért, de ha már úgysem került ki, akkor használhatták volna a DX3-mat arra amit kiadtak. Máskor meg ugyanazon név alatt adtak ki 2-3 dolgot is áttervezve, meelt szorzóval stb. stb.
Ami viszont szuper volt az időszakban az a rohamos fejlődés. Ma egy évtized alatt nem történik annyi minden, mint akkor.
-
Ez is értem, de ki a fene használta 2x 25-ön amikor ment 2x33-on? Persze 50MHz-es VLB-t is lehet stabilizálni, csak kicsit mókolósabb. A 33, de még a 40 is viszont sokkal bolond biztosabb.
sidi: Azért van 2x, mert a legmagasabb cím bit egy NC-re ment. Így újra címzi a másik 8k-t.
-
Látod, ha nem rázod, akkor menni fog, meg a jumperes is segít. Elvileg mennie kellene a 28c64-gyel, de van olyan amelyiknél az 1-es máshol NC láb RDY/!Busy funkciót kapott. Aztán a fene tudja, bármi lehet, akár csak időzítés is. Ami furcsa, hogy ki tudod olvasni a tartalmát, emrt akkor tényleg érthetetlen.
DarthSun: Neked kell szeretned. Régen nem értettem mért lett DX2 50MHz-en. Sebességben nem érte el testvérét, DX-50-nél gyengébb lett. Az Intel nem releaselt 40MHz-es DX-et, lehet ezt helyettesítette?
-
-
Byte vagy valamelyik másik amerikai lap volt. Nem 5x86-ként, hanem best computer for Chrismas-ként volt fent. Azért emlékszem rá, mert a 133-as Pentiumot írjták Best offernek és a 133-as 5x86 volt a jó belépő. Most keresgélem, persze nincs meg
De a 133-as Pentiumokról már átlapoztam pár tesztet, meg a 96-ra jósolt Nx868 -> P6 megjelenéről is olvastam.
DarthSun: Az a DX2-50 számomta mindig furcsa volt. Mára megrtettem, hogy a 25MHz-esek helyére mehetett a selejt és máris tádám el lehet adni a gépet. De ettől még mindig nem lett jó, a 66 az igazi.
-
válasz
DarthSun #114630 üzenetére
Isyekeztem és ahogy emlgettem a négyessel nem mekegek tovább, csak részlegesen. De ezt is elfelejtem mikor kedves Z80 lesz tesztemben. Megyek, mert történelmet kell jegyzeteljek. Szégyeneltes fejezetek ezek, nem tetszenek, mert elvesztegettek embereket.
Mellette Fenyővel kell egyet értsek. Gépet szereld meg, kell, hogy legyen neked is egy kedves Z80 alapú szerkezeted.
sidi: köszi, igaziból először írok és aztán leülök mesélni, nincs script csak az összegyűjtött infó.
arn: 95 végén már volt 5x86, leglábbi árlistában már létezik. 96-ban lett igazán népszerű. Rövid idegi volt nekem is, de aztán a barátnőm gépben szolgált baromi sokáig. A szakdogám felét azon a gépen írtam meg... Az itteni beszélgetések is megjelentek a videóban, például az Intel féle 30%-os WB előny.
-
-
-
válasz
DarthSun #114564 üzenetére
Egyessel lett PC. Kettessel fejlettebb testvére. PS ketteshez még eggyel fejlettebb kellett. Ebben kétszer szélesebb lett vezérlésének belseje. Ennél lett még eggyel feljebb kedves négyesem. Veretes egy szerkezet, belsejébe végre kesst szerkesztettek bele.
kérdezheted pé négyes mért hetes.
- Négyesnél egyel fejlettebb lett Pé egyes.
- Pé kettes belseje még egyel fejlettebb. Ezzel szemben veretes testvére nem lényegesen, ezért nem léptetem feljebb
- Pé négyes belseje teljesen eltér. Ezért lesz hetes eme rendben. -
válasz
DarthSun #114541 üzenetére
Leteszteltem és hétvégén szemeddel verheted. Esetleg véleményed elmesélheted.
Ref helyett levett jellel veted be nem eléggé elfeledett gépedet. Emellett mesterséges gépeket emlegeted. Ezek helytelen, eretnek elméletek. Nem kell expertnek lenned, elég helyesen eredeztetett PC-vel veretned. De még helyesebb lenne Pc-nél régebben tervezett szerkezeteket nyesztetned. De nem kesergek, mert négyes elég elfeledett és ezért nem eretnek.
-
Negyvenesre nem kell, de meleg lesz. Ezért kellemesebb egyet tenned erre feltéve nem lesz elvesztegetve.
Kettesre nekem kellett, mert melegedet. Persze megemeltem, nem ment helyesen és ezért ehhez feltétlen kellett. De ezzel egészen szép eredményt értem el, elért egyes négyeseket melyeket nem nevezek néven. De ezt emlegettem ebben. Nem kell félnetek, hét végére lesz helyben mekegett nyelven. Lerendereltem, de még kell mellé felvésnem ékes nyelven egyebeket, érzésre nem elég elbeszélve. -
válasz
Yutani #114479 üzenetére
Zed de nem hetven, kell mellé még ten. Ez tesz kedvemre, mert hetvenes években tervezték meg.
Nejem eledelt tesz elém, e-vel nem vettem el kedvét. Ért engem. De embereknek nem tetszett melyekkel egy helyen teszek-veszek.
Kérdezzetek nem eretnek eszméket és nem e-vel felelek. Hetesbe helyezett szerkezetek és ennek eleje még elmegy. Nem helyben mekegett nyelven négyessel elkezdetteket mértem. De lesz helyben mekegett eme héten, benn egy kedves emlékem. De ez emlegettem nektek. Régen nem megtervezetten emeltem feljebb, de nemrég megfejeltem és helyben megmértem.
-
-
De mért ezzel tetted? Meg mekkelheted esetleg rendesen. Én nem eme hekkeléssel éltem. Megsérthetsz kedves vezetékeket némely mélyebb rétegben mely reménytelen helyzetbe vethet. Helyette emerre lelhetsz egy kellemesebb, lehetséges és eredményes reszelést.
i7-emet én ebbe helyeztem. Ebben meglelhetsz elfeledett gépedhez érdemes fészkeket, de esetleg Z-set kereshetsz, s lelhetsz fel.
-
válasz
FoxiestFox #114340 üzenetére
Lemezed égessed lelekesen. Régen egy ember egy teljes ékes-székes helyet felégetett. Nevét ne kérdezd, kezdete Ner, de eme helyen meglelheted.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- PlayStation 5
- Xbox Series X|S
- Audiokultúra - Hi-Fi-ről hifisen
- Házimozi belépő szinten
- One UI zápor esett a hétvégén
- Sweet.tv - internetes TV
- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- Fotók, videók mobillal
- További aktív témák...
- Intel Pentium I Celeron I Core 2duo I Quad Core I I3 I I5 I I7 I LGA775 - LGA1200-ig. 500ft-tól.
- AMD Ryzen 5 5600 - Új, 3 év garancia - Eladó!
- Intel Core i5 14400F - 4.7 GHz - 10mag/16szál - Új, 1 év garancia - Eladó!
- Kitűnő állapotú, hibátlan i7 6700
- i3-7100 / G4400 CPU, Több db + Garancia + Számla!!!
- DELL PowerEdge R640 rack szerver - 2xGold 6150 (18c/36t, 2.7/3.7GHz), 512GB RAM,10G, H740p 8GB, áfás
- Telefon felvásárlás!! Apple Watch Series 9/Apple Watch Ultra/Apple Watch Ultra 2
- Apple iPhone 16 Pro Max 256GB,Újszerű,Dobozával,24 hónap garanciával
- Samsung Galaxy S21 Ultra 5G 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Samsung Galaxy Z Flip 3 256GB,Átlagos,Dobozával,12 hónap garanciával
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest