- Netfone
- Samsung Galaxy Ring - gyűrű-kúra
- Új design és okosabb AI: megjött a Galaxy S25 készülékcsalád
- Azonnali mobilos kérdések órája
- Android alkalmazások - szoftver kibeszélő topik
- Samsung Galaxy Watch (Tizen és Wear OS) ingyenes számlapok, kupon kódok
- Szilícium-szén teleppel készül a Galaxy S26
- Milyen okostelefont vegyek?
- Végre bemutatkozott a Google Pixel 4a
- One mobilszolgáltatások
-
Mobilarena
AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
Megnyitott a Retro beárazás topik!
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
DarthSun #86860 üzenetére
Azért azt tegyük hozzá, hogy kompozit monitorral elég kevesen használták a CGA-t. A legtöbb PC-hez megvették a hozzá tartozó monitort, ha már az volt az előnye, hogy olvasható karaktereket tudott produkálni még 80x25 mellett is. Az egész azon alapul, hogy az NTSC (de ez a PAL-ra is igaz) a színjelet egy aluláteresztő szűrőn küldi át. Ennek a sávszélessége nagyon alacsony, de a spektrumbeszövés miatt szükség is van rá. Így aztán a színek elmosódottak. A CGA 5-ös mód pont erre nyújt megoldást, kikapcsolja a color burst jelet. A kép élesebb lesz, de cserébe eltűnnek a színek. Mai TV-n érdekes, hogy ez mennyire működne, de ha a fogadó oldalon meg van szűrve, akkor simán.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
válasz
DarthSun #86846 üzenetére
Ez inkább csak türelmet. Valaki már próbálkozott előttem, a CPU foglalatnál feltépte a nyákot és addig melegítette amíg elváltak egymástól a rétegek. Talán pillanatpáka lehetett? A fene tudja, de logikus és egyszerű a felépítése, ezért elég gyorsan meg lehet tippelni, hogy hol van a bibi.
https://frescho.hu
-
Miután kicseréltem fél tucat foglalatot, átforrasztottam kb. 400 lábat és elcsábítottuk a kövér hölgyet a brothertől már stabil képet ad végre a kétfejű. Akkor most újból nekiugorhatok az összeszerelésnek.
https://frescho.hu
-
A megadott 320x240 nem is CGA mód, hanem egy áthákolt VGA mód. A 320x200-at állítják át, 256 szín, 1 byte 1 képpond módban megy a kártya. Amúgy a VGA kártyák úgy oldják meg a CGA módot, hogy jellemzően dupláznak. Pl. egy 320x200-as felbontásnál vízszintesen két órajelig jelenítenek meg egy képpontot, így lesz 640, függőlegesen meg ugyanazt a sort 2x jelenítik meg. Hozzácsapnak még egy kis keretet és máris meg tudja jeleníteni a VGA monitor.
izee: C= monitor-nál amit láthattál az a C128-hoz való megoldás. Ugyanúgy TTL IRGB-t használ és kompatibilis a 320x200-as CGA jellel.
Czo: Sima átalakítóval sem viszi a VGA a CGA-t, mert teljesen más a sorfrekvencia tartományuk. Ha kifog az ember egy atom multisync monitort, akkor mehet, de illeszteni kell a TTL jelszintet és az IRGB-t analóg RGB-re konvertálni.
Amúgy nincs olyan, hogy analóg vagy TTL CGA mód. Egyszerűen az NTSC miatt kicsit más színek jelennek meg, illetve az NTSC oda vissza konverziónál az erős sávszélesség limitáció összemossa a szomszéd pixelex színjelét.
https://frescho.hu
-
Nah tovább forrasztgattam ez a kétfejűt. Már adott kpet, igaz fut az egész. Megfejtettem a kövér csajjal volt a gond, pontosabban a foglalattal. Hogy miért éppen a legtöbb lábú cucot sikerült megint kifogni...
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
válasz
fatpingvin #86646 üzenetére
A Sparc még telco vonalon tartotta magát. De már elég sok inteles Solaris-os masina volt 2006-ra. A HP-UX is tartotta még magát bank/telco vonalon. Az utóbbiban elég sokat számított, hogy elég jó MAP interface volt hozzá rendes sigtran stack-kel. Legalábbis ami helyette jött linuxra az még évekkel később is elég hulladéknak számított. Azt sajnálom, hogy volt egy jó kis Compaq Alpha amit nem mentettem meg időben
Vas oldalon régebben megpróbáltam összevetni különböző platformokat, de az igazság az, hogy a rajta futó OS legalább ennyire fontos volt. Azon viszon szoktam mosolyogni amikor jönnek a vadi új fejlesztésekkel az x86 családban amit ezek a régi architecturák már nagyon régen tudnak. Pl. ilyen volt az IMC a K8-ban.
u..i.: Ez teljesen ON, ne rakd OFF-ba
https://frescho.hu
-
válasz
hokuszpk #86626 üzenetére
Első keresésre ezt találtam: [link] Gyerekkel azon szoktunk versenyezni, hogy ki csinál több pontot
envagyok: A P1, 486 is jó vonal. Ha nem akarsz sokat küzködni, akkor PCI és egy jó minőségű S3. Az MT és az SC kicsit másként szól, de én úgy tapasztaltam, hogy ennél nagyobb baj nincs, elvégre a midi parancsokat megérti mind a kettő. Én végül az 55-nél kötöttem ki. Ha két gépet akarsz, akkor egy lassabb gépnek jó választás a 486SX25 vagy 386DX40. Az előbbit elég szépen meg lehet fogni a cache kikapcsolásával, ha szükséges. Az SX25 mellett szól, hogy elég sok brand gépet gyártottak vele Cirrus videó kártyával, így nem kell sokat legózni az összerakással. Egy PS/1-et én is tartok nagyon jó kis darab.
fatpingvin: Én örömmel olvasnám. Irix, Solaris HP-UX, AS/400 és Next van, bár ez utóbbit újra kellene húzni. Na meg persze a többi PC alapú csoda, de azokból van hiány, mert kevésbé tartottam érdekesnek. Egy Apple vagy Amiga alapú UX-et kéne még összerakni.
https://frescho.hu
-
-
válasz
hokuszpk #86511 üzenetére
Én most próbálgatom a szárnyaim más nyomdokán Z80 vonalon. Az arduinós IDE nem panaszkodott eddig, bár van pár warning
KROK640: A jól öregszik azt jelenti, hogy már nem híg, hanem kiszáradt és ezért kemény? Ez a szépen öregedett csak marketing, ár/érték arányban még mindig pocsék, mert a proci olcsó, de normális lap kellene alá amitől platform szinten nem olcsó.
Jobban kifejtve miért szar:
Annyira alacsony az IPC-je, hogy érzésre egy mai 2mag, 4 szálas Pentium is gyorsabb. Benchekben egy már jó pár éves i3 9100-cel van néha pariban párhuzamos feldolgozás esetén, de csak ha éppen nagyon fekszik az FX-nek a program. Azonban a legtöbb felhasználói program még mindig igényli az IPC-t. Ahol párhuzamos kihasználható a sok szál az viszonylag kevés és a fogyasztása nagyon elszáll az FX-nek: zabál, ami kimondottan kellemes ebben a hidegben. Meg nem venném, mert azonos pénzért van jobb, házon belül is pl. ott a legolcsóbb első gen Ryzen ami laposra tapossa.
https://frescho.hu
-
válasz
DarthSun #86498 üzenetére
Nekm is volt 1200-es. Nem szerettem, de ha most adnának egyet, akkor nem ugranék el a kulcsa elöl. Nem azért, mert jobb autó lett, hanem azért, mert nosztalgikus érzések kötnek hozzá. Bátor/botor módon a megvételét követő napon elindultam vele fél éves görögországi tanulmányútra.
Alpi.: Pontosan így látom én is. A Phenom II jó cucc volt és ha későn is jött legalább az árát jól eltalálták.
Hogy on is legyek: írtatok már processzort magatoknak?
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
válasz
KROK640 #86490 üzenetére
Jól öregszik, mint egy Zsiguli. Erősebb nem lett, de legalább büszkék rá a tulajok akiknek megmaradt. Legalább annyira sikeres lábonlövés volt, mint a P4-es Celeronok. A párhuzamosan erős dolgot sem tudom hova tenni, mert láthatóan kispórolták belőle a frontendet. Ha legalább azt megcsinálják tisztességesen, akkor tényleg jó lenne sok szálon, de így... Pedig nagyon akartam, hogy jó legyen. Kétszer is... De olyan igazi P4 utánérzés lett. Húzhattad az egekbe, zabált és cserébe nehéz volt hűteni. A sok szálas középszert meg tovább rombolja az egy szálas csapnivaló teljesítmény. IPC-ben talán még a Zacate is jobb volt, pedig azt Atom kategóriába szánták...
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
válasz
DarthSun #86476 üzenetére
Az első szériás Bull csalódás volt. A második meg csak szimplán le volt maradva. Elballag ma is, de egy azonos korú i7-nél még mindig nem jobb. A tetejébe még throttling gondjai is voltak és az ára sem volt annyira rendben. Van a polcon egy tuningos lap procival, de az még hagyom érni, hátha jobb lesz.
A 6x86 szériának a PR számozás volt a tragédiája. IPC-ben simán megállta a helyét, az FPU sem lett volna csalódás, ha a PR200-ast 150MHz-ként árulják, főként, mert árban még annál is olcsóbb volt.
A PCjr-ben volt több újítás amit végül a Tandy vitt sikerre. Volt benne végre valami normálisabb hangkeltő és a grafikánt is dolgoztak kicsit. 320x200-on meg tudta egyszerre jeleníteni a teljes CGA palettát, de a klasszikus 4 színű módban is át lehetett definiálni a CGA fix palettáját. Ha a lassú procival is csináltak volna valamit, akkor hozta volna a home computerek középmezőnyét.
KROK640: Nem i920, az későbbi történet. Athlon X4 920. Szinte az elsők között vettem meg azt is. Ritka jó választásnak bizonyult. Amit leírsz az ami itthon volt a 90-es évek elején. Bármit el lehetett adni, még 92-ben is tolták az XT hirdetéseket. Nyugaton már a 386-ok koptak ki, mi meg a DX40-re nyáladzottunk, de csak SX40-re tellett, ezért azt húztam 48MHz-re. A testvérgyilkolást el sem kellett volna kezdeni.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
válasz
KROK640 #86470 üzenetére
Azt elhiszem, hogy 80 prociból válogatva lehetett találni jobb tuningost. De pont ezt mondom, hogy ahhoz 10:1 volt az esélyed, vagy még annyi sem. A 939 jobb volt a 754-nél, de messze nem volt annyi előnye 1 magos procival, mert igazán csak a dual channel RAM és a később megjelent X2 miatt volt jobb. Az első nem számított sokat, 1 magnál a jól sikerült RAM vezérlőnek köszönhetően. A két magos procikkal meg igazán az életciklusát lehetett kitolni, nagyjából a Q6600 végeztek nálam ki, amit egy 920 váltott, majd jött egy X6, de az meg bacsinál landolt. A Bulldozerekben viszont iszonyúan csalódtam, pedig japánból hoztak nekem AM3+ deszkát ami talán az elsők között volt itthon, azzal vártam a homokozólapátot
Mondhatni akkor mindent is végigpróbáltam, végül egy 2600-os töltött be sokáig szolgálatot.
Szoktatok átértékelni lenézett gépet miután kicsit többet foglalkoztatok vele? Én most a PCjr-t buheráltam és felemás, de már jobb gépnek tartom, mint azt a leírásokból gondoltam volna. Persze lehetett volna sok dolgot jobban csinálni a tervezésnél, de annyira nem rossz, mint mondják. A másik ilyen az EGA. Nem lett nagyon jó, de azzal a PC végre elért a kortársakat. Az más kérdés, hogy nem sokkal később az Amiga felemelte a lécet jó magasra, de ez nem az EGA hibája volt, hanem az Amiga érdeme.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
válasz
KROK640 #86444 üzenetére
Write only helyett nézd meg a linkelt árlistát. Értem én, hogy a szíved csücske az XP, de az A64 nagyon gyorsan leradírozta a pályáról.
Nem ment sokkal olcsóbban, teljes gépre az árkülönbség nem volt pár ezer forintnál több. A proci ugyanannyi volt, mert ahogy az alap Bartont vetted a K8-ból sem kellett a topot venni, ha húzni akartad. A 2800-as 754 pedig lenyomott gyakorlatilag szinte minden K7-et alap beállításon és még a gyengébben eleresztett lapokban is volt benne laza 25%, fölötte már pinmodolni kellett, mert az olcsóbb deszkákban a táp emelés volt a korlát, a legtöbb azoknál is elment 250-270-es HT-ig. A prohardveresek nem húzták tökig az XP-t és az A64-et sem, amivel itt mértek teljesen vállalhatóan ment 7/24-ben szinte mind a két platformon.
Mindezt mondom úgy, hogy NF2-ről tövig húzott XP-ről váltottam NF4-re 3000+-szal és nagyon nem bántam meg, mert a 6600 megtáltosodott tőle, főleg tuninggal. Később meg jött az X2-es 3800+ ami megint másik ligának bizonyult a 1950-nel párban.
On téma: kifolyt akkuval vigyázzatok, lassan a kétfelyűben kicseréltem az összes foglalatot, ic-ket, kondikat stb. Egyszerűbb lett volna gyártatni egy PCB-t és átforrasztani a custom chipeket, a többit megvenni és felnyalni rá.
https://frescho.hu
-
válasz
zoltanz #86423 üzenetére
Az AMD-nek előtte már volt nagy dobása, bár nem a csúcs kategóriában. A 386DX 40Mhz-es verziója az alsó kategóriából kitolta az Intelt. kb. 486SX 25-nek felelt meg a sebessége, de jóval olcsóbb volt. Persze ez viszonylagos, mert az akkor itthoni fizukhoz képest ez is drága volt, de meglepően sokáig volt stabil választás DOS-os géphez. A 486 és a K6 sorozat sem volt rossz, de nem hozta azt a kiugró ár/érték arányt amit a K7 egyes verziói vagy a 386DX 40.
https://frescho.hu
-
válasz
Chris82 #86363 üzenetére
Retró XP-s PC-vel? ROTFL
KROK640: Atom tuningos gépet hasonlítasz a dzsunka balra szutyokkal. Árban tuti az első volt a drágább, azonos áron az XP egy ideig jobb lehetett, de minimális + befektetéssel, nem SIS hulladékba rakva a 754 2.4-2.7Ghz között simán megvert bármilyen XP-t, ha mondjuk mindkettő alatt egy rendes nForce deszka volt.De nézz meg egy árlistát. Azonos órajelen az új architectúra jóval gyorsabb volt. Árban a 754 és a Barton pariban van itt:
Lapnál már drágább a 754, egy nForce 3 kb. 3-4k-val több a hasonló tudású Socket A nF2-höz képest.
https://web.archive.org/web/20050831092603/http://www.ready.hu/mobo.htm
Érdemes lenne kipróbálnod egy normális 754-et, mert erősen elfogult vagy az XP felé ami nem volt rossz, de az új integrált memóriavezérlős procik mellett gyorsan elavulttá vált.
https://frescho.hu
-
válasz
KROK640 #86306 üzenetére
A 939 és 754-et helyezd el jobban időben. Amikor megjelentek, akkor az Athlon XP már kezdett nem bírni a P4-gyel. A sláger 3000+ szinte minden lapban ment 250-es HT-n, tehát 25% tuning mellett, folyamatos üzemben hiba nélkül. Jobb lapban a 270-300 is megvolt türelemtől, szerencsétől és elvetemültségtől függően. A 754 az 1 csatornás RAM miatt volt hátrányban, de ez pár %-ot jelentett csak, nekem úgy rémlik, hogy ez 10% alatt volt normális RAM mellett. Egy Athlon XP-vel sose hoztad be azonos körülmények, mondjuk 7/24-re alkalmas tuning mellett.
A Sempron ellen a Celeronokat korrekt nézni, ahogy a rendes Athlonok miatt a Core 2-őt beküldeni ellenük a ringbe ugyanúgy nem fair az időkülönbség miatt.
https://frescho.hu
-
PC-ket nem igazán gyűjtük, de Compaq Dual 423 vagy szintén PPro workstation nagyon szépen elfér a többiek mellett. Lehet, hogy bővíthetetlenek, de ezekhez nem is kell nyúlni úgy jók ahogy vannak.
KROK: 25 és 33MHz a két proci órajele, DOS-ból valószínűleg 7 lesz rajta, míg a másik valami 3.1 vagy 3.2 lesz. A RAM-ot még el kell osztani a két fél között, de majd meglátom mi az optimális, valószínűleg 50-50 lesz, tehát 4-4MB.
https://frescho.hu
-
Két project is van a munkapadon. Az egyik egy jó kis processzor upgrade, csak kellenek még hozzá a pin-ek a foglalatba illesztéshez. A másik egy régóta húzódó gép összerakása. Az alaplap már a helyén, az első CPU kártyával már látszik, hogy bootolna. Sajnos a másik processzor és az előlap még szárad, ezért várni kell a folytatással. Kerül majd bele két CF kártya külön-külön a oprendszerrel a két processzorhoz. Igazi kétfejű sas lesz a gép, ha egyszer összeáll.
https://frescho.hu
-
válasz
DarthSun #85686 üzenetére
Mit adtak a rómaiak alapján igyekeztem tükröt tartani a kritikusnak. Ha nem ismerted fel az eredetit, akkor lehet nem ment át a poén és az, hogy annak éle nem neked szólt.
8 bites meg nem érdekelhet mindenkit. Ahogy tőlem sem fogtok látni sok x86-hot, ha igen, akkor az is inkább a korszakról, mint egy adott alkatrészről szól, mert engem jobban érdekel, hogy milyen irányban zajlott a fejlődés, azt mik mozgatták, mi lett sikeres, mi bukott el stb.
Kis ízelítő amiről el lehetne beszélgetni egy sör mellett: Pl. van korai PC-m, PCjr és eredeti AT, ahogy korai 386 is van a polcon. Ezek technikailag nem érdekes gépek. Igazi iparos munka, de semmi kiemelkedőt nem alkottak. Vicces, hogy mennyire jól mutatja a biznisz irányt, hogy amikor home irányba léptek volna, akkor is sikerült zsákutvcába jutniuk (PCjr). Pedig végre lett volna 16 színű grafika és hang chip is. Mégis a PC-k mögötte lévő támogatás, az irodai irányvonalon megerősödés, a klónok megjelenése, a folyamatos fejlesztgetés, a kompatibilitás egy évtized alatt átalakította a piacot. Vicces, hogy pont azokat érik kritikák és beszólások akik miatt a PC uralomra tudott törni (Bill), míg sok igazi újítót elfelejtettünk. A túlélő oldalon meg egy zsarnok pszichopatát kiáltanak ki látnoknak ami igaz is, de arról nem szól a fáma, hogy milyen hibákat követett el, illetve hogyan érte el azokat sikereket másokon átgázolva.
https://frescho.hu
-
Ma nem tudom kivel és mit beszéltem. Ha baromságot, akkor elnézést, az elején az áram stresszelt, aztán éhes voltam, majd kávé hiányom volt. Most értem haza, holnap újra nekifutunk
Aki jött: Remélem jól éreztétek magatokat. Aki nem, az meg sajnálhatja
https://frescho.hu
-
https://frescho.hu
-
-
válasz
zoltanz #85019 üzenetére
XP youngtimer. Nem támogatott már és kezd öregedni, de nekem még mindig túl neolog. Amit kia akrtam hozni a dologból, hogy a CF-nek ott van értelme ahova nem lehet betolni valami könnyen hozzáférhető meghajtót. A SATA kb. a P3-P4 váltással jött be. A dual Willamette még PATA a polcon, de a 478-as és a párhuzamosan futó AMD 939 lapokon már volt SATA. Ha meg már van SATA, akkor minek várni vinyóra, inkább egy kicsi SSD-t kell belerakni.
Ha akarnák lehetne csinálni ma is hatékony szoftvert, de nem akarják. Így lesz minden bloatware. Az első otthoni fileszerveremben 64MB RAM volt és simán vitt mindent a kis P2, pedig volt ott minden ami kell, CIFS, NFS, apache, cups...
https://frescho.hu
-
válasz
zoltanz #85004 üzenetére
Retróról van szó nem? Ubuntu amikor megjelent szerintem még nem érdemelte ki a retró megnevezést. De ha az már valaki annak hívja, akkor is bőven a SATA korszak ahova nem kell CF. Debian még lehetne, amikor a slack után először nézegettem, akkor 1G-ás vinyóm volt, ez meg 4x akkora.
Reálisan nézve a CF maximum P3 korszakig értelmezhető, ahová nagyjából elég. De az igazán jó felhasználási terület egy IDE-s Amiga, Acorn, PC oldalon XT-IDE, esetleg 386/486 DOS korszak. PErsze tele lehet rámolni többet is mindenféle játékokkal és demókkal, de ahhoz már szinte válogatás nélkül kell másolgatni.
https://frescho.hu
-
válasz
frescho #84880 üzenetére
Nah nem a RAM, hanem a tri-state buffer aminek felakadt a szeme. Jól becsapott a szemetláda, de legalább azt lehet kapni még a boltban...
DarthSun: Látnád, hogy mi van most előttem. Szétborított HT, korabeli gépkönyv, monitoron IC lábkiosztások és a laptopon meg keresgélek. Ja meg szkóp, műszer, digit anal és a szokásos csavarhúzó, fogó, csipesz, páka, jumperkábelkupac. Csinálnom kell egy nagyobb asztalt, mert nem férek el...
https://frescho.hu
-
Van valakinek 4164-es RAM-ja? Kellene a HT-be, mert beakadt neki az 1.
https://frescho.hu
-
-
válasz
FoxiestFox #84700 üzenetére
Nem érezted az iróniát és a fundamentalista fricskát.
Ez egy szinte sehol sem hirdetett, gyereknapi játszóház volt kicsit több, mint egy tucat géppel. Nem teljes napos nyitvatartás mellett is bőven 100 fölötti embert vonzott be. Voltak gyerekek, akik másnap is visszajöttek, fiatalok akik még nem láttak ilyet, idősebbek, akiknek ilyen volt gyerekkorukban és még idősebbek akik ilyeneken dolgoztak. Teljesen vegyes volt a közönség, de ha valaki benézett, akkor valamit csak tudott adni, ha mást nem, akkor bosszúságot, mert a gyereket alig bírták elrángatni
Ezek után a masszívan hirdetett brszk-nak tuti lesznek látogatói.
Na meg azért is linkeltem be, hogy végre legyen valami ontopic is a sok PC mellett...
https://frescho.hu
-
válasz
DarthSun #84654 üzenetére
Azt nem értem, hogy miért változott meg a régi, a felhasználókat partnerként kezelő hozzáállás. Nem voltak kemény fórum szabályok, a cikkek kikerültek és hetente volt mindig valami érdekes. Aztán a kezelői oldalról történt valami, hónapok alatt kerültek ki cikkek, a fórumokra ráhúzták a vizes lepedőt és ezzel megfojtották az egészet. A közönség is szétszóródott. sg, hwsw és a többi után a logout is dögrováson van.
Egy kis ON: Sikerült felélesztenem az egyik lapos C128, az is jön Fülére
https://frescho.hu
-
válasz
DarthSun #84642 üzenetére
Welcome to my world
Ami kimaradt: Az oldal üzemeltetői oldaláról a hozzáállás is a click bait-et erősíti. Tények, mérési eredmények felesleges dolgok, nekik nem termel semmi hasznot. Hónapokig semmi, aztán nagy lemaradással kiraknak mindent, de rendes átnézés nélkül. Aztán megint semmi.
https://frescho.hu
-
Beleolvastam, most tartalk áramkörökről üzemelek. Kiégett néhány memória áramköröm amiben átment ez a zagyvaság.
Gyertek a Jókaiba Budaörsre játszani. Ma 10-től nyitás, 6-ig szerintem ott leszek, ha lesz látogató, még ha hivatalosan hamarabb is zárunk.
https://frescho.hu
-
válasz
MasterDeeJay #84322 üzenetére
Egy sarok, szerkény, sufni vagy pincerész egykutya. De valami kell ahol lehet barkácsolni.
KROK640: Nem az. Egy Modern Talking vagy Duran Duran már lassan igen, de akárhogy csavarják a picsogó picsák még nem. Hallgassatok inkább Jól hangolt számítógép-et, az már retró, elvégre 8 bitessel készült.
https://frescho.hu
-
válasz
FoxiestFox #84318 üzenetére
Ennyitől? Ezek csak a videókártyák, ahogy az egy rendes helyne illik.
https://frescho.hu
-
válasz
envagyok #84260 üzenetére
Dell munkaállomás. Kettő került hozzám, mert mentek volna a kukába. A párjáról írtam is, így annak a típusát meg tudom mondani, a dualhoz ásni kellene, mert a költözésnél valahol nagyon hátul vannak a sorban: [link]
KROK640: Egy 478/775 is inkább érdekes, mint jó. De abból is tudnék olyat mondani aminek szorítanék helyet a polcon valahol hátul a sarokban. Ha DarthSun által írt EE, akkor még csak nem is duzzognék, hogy ilyet hozott ide valaki
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
válasz
FoxiestFox #84237 üzenetére
Nem csak paradigma váltás volt. A fogyasztás és a disszipáció ott érte el a kritikus értéket, de még nem volt meg, hogy ezt hogyan kellene hűteni. Ráadásul az ROHS is betett a dolgoknak. Hasonlóan érdekes megnézni a korai felület szerelt gépeket. Amiga, SONY CD-ROM vagy Apple alaplap az egykutya, az akkori SMD elektrolit kondik eszik a lapokat.
envagyok: Egy korai RD-s dual P4 is érdekesség, van is egy, rendben van tartva, de inkább csak a ritkasága miatt tettem rá a kezem.
KROK640: Így van. Ahogy autóból sem tartok retrónak olyat amivel akár napi szinten is mászkál egy kőműves brigád, úgy azok a 775-ös gépek amik ugyan kényszerből, de még mindig elmennek nekem nem férnek be a kategóriába. Abból a korból a ritkaságokat megnézem, értékelem és értem miért gyűjti valaki. Pl. egy 7900 GX2 vagy dupla GPU-s 3870 elférne nekem is a polcon.
https://frescho.hu
-
válasz
FoxiestFox #84222 üzenetére
Már haladtam előre, nekem a 90-es évek legeleje ami talán még kicsit érdekes, de elfogadom, hogy a 2k vonalig (W95-98) annak veszik az emberek. A 90-es években már volt vastagon P3, az még elmegy. P4 nagyon langyos víz, ami meg újabb az nekem nem retró. Majd talán 10 év múlva, bár ha így megy a nem fejlődés, akkor akkor se.
envagyok: Azok inkább ritkaságok amiket felsoroltál. Még nem retró, de ahogy haladunk előre szépen elfogynak és beérnek, mint a jó bor. De egy tucat 775-ös gép olyan semmilyen.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
Egy rendes TH gép és a felületszereltek között is hatalmas a különbség. Az elsőt könnyen ki lehet szárítani és a sokkal vastagabb rajzolat többet kibír. Ahogy az alaktrészek lába is sokkal vastagabb. De még így is futottam bele olyanba, hogy a proci foglalat lábai külön jöttek ki, mert annyira elmarta őket a Varta. A javítgatott A2000-ben pl. a CPU foglalatot ugyan kicseréltem, de huzalozni kellene, mert pár vezető nem élte túl. Mivel úgyis CSPU kártyát raktam bele, ezért nem bénítja le a gépet, de ilyen pusztításhoz évek kellettek. A víz sokkal kevésbé agresszív, de egy mai százlábúkból összerakott vékony panelt az ólommentes forraszanyagokkal sokkal rövidebb idő alatt pusztít el. Na ezért is érdemes igazi retró cuccokat gyűjteni
https://frescho.hu
-
válasz
FoxiestFox #84059 üzenetére
Ha hajlandó lennél rá költeni akkor is, mert van amit csak a sufni sarkából, vagy egy felszámolás alatt álló rádióamatőr műhely hulladékos polcáról. Aztán persze jöhet az apróra szedés, takarítás, kezelés, összerakás mielőtt bekerül a gyűjteménybe.
https://frescho.hu
-
Nah ez kicsit vak vezet világtalant lesz, mert nekem is elmagyarázták, aztán kifaggattak mit akarok és úgy láttak el tanácsokkal, cuccokkal.
A festék a komponensek számától függ. Durván a 2k-nál van egy alap festéket amibe az edző beindítja a polimerizációt. Gyorsabban és szebben lehet vele dolgozni. Cserébe el kell rögtön használni, mert ahogy bekeverted elindul a kötési folyamat. Száradás is gyorsabb, így kevésbé érzékeny arra, hogy belenyúl valaki mondjuk 2 óra után. Az 1k oldószeres, ami elpárolog és megköt. Nekem még 2 héttel később is puhának érződött a festék, de folyamatosan köt. Sokat segített volna, ha nem hidegben csinálom.
Szín kevernek. RAL, vagy más kód alapján. Ha nincs, akkor odaviszed a házat, van sok száz kártya és megkeresik a párját, vagy ami a legközelebbi. Pontosan eltalálni esélytelen és később is másként öregszik szerintem. Azt szokták, hogy finoman átködölnek, hogy eltűnjön az átmenet. Ezt én is próbáltam, elsőre szar lett. Mostmár azt mondanám, hogy olyanra meg tudom csinálni, hogyha csak ki van rakva nem veszed észre amíg nem keresed a hibát vagy nem mutatom meg. De a hibát meg lehet találni, mert annyira nem vagyok ügyes, meg most csináltam ilyet először.
Van pár felvételem az egészről, ha érdekel majd megvágom és feltöltöm. Műanyagot is fújtam, de nem dolgoztam el 100%-ban, ott egyértelmű az alap, mégis sokkal pofásabb lett, mint a nyers nyomat.
https://frescho.hu
-
Nem tökéletes az utánzat, de egész jól közelíti. Érdekes, hogy hasonlóan lett narancsbőrös, mint a gyárin. Aládolgozás a filler/csiszolást jelenti. Öszitnén bevallom mi a pontos típus, bementem a trikuliába és kértem 1k festéket, hogy ne száradjon be és egész jó lett. Csak ugye másként macerás, mint a 2k...
Matricákkal jobbat nem tudtam csinálni a lemelegítés, visszarakás pepecselésnél. Nem jó, de nincs jobb ötletem.
https://frescho.hu
-
Lehet. Kézzel a garázsban elég jól sikerült ugyanolyan narancsosra fújni, mint az eredetit. Selyemfényű 1k festékkel kellett tolni és nem túlzásba vinni az aládolgozást. 2k-s rendszerrel sokkal jobb az eredmény az eredetinél és az már nem adja.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
2,3: CGA és MDA volt alapból, EGA és fölfelé már AT hozomány. Tök mindegy mire állítod, a boot mode-ot határozza csak meg, a progik kihasználják majd a VGA-t.
6: Azt állítod, hogy milyen chipekből van a RAM összerakva. Van ahol keverték és 512 a 256 + 64 64-es chipekből jött össze. Nézd meg mi van a lapodon. Jól kisakoztad, 640 vs 768, de a lapot te fogod a kezedbenDarthSun: Családi hagyomány, én ZX81 forrasztásánál voltam kisegítő személyzet. Azóta is tart a móka...
fatpingvin: A user supportot már átvette a fiatalság. Pedig neki még kevesebb a türelme...
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
válasz
DarthSun #83913 üzenetére
A gépekhez kénytelen voltam megismerni kicsit a kapcsoló üzemű tápok lelkivilágát. Nagyon jól jön amikor mondjuk egy elpukkant Almának a tápegységét kell javítani, 3D nyomtatónak tápot gányolni, vagy a fiamat kell kicsit terelgetni az elektromos bringa világában. Annak a töltője és a vezérlése is szép kapcsolóüzemű és a kicsi kínai pilicka vezetéken és megfelelő hűtés nélkül akar több Ampert átszuszakolni.
XT BIOS-hoz: Van olyan, de ritka. A legtöbb esetben a HDD vezérlőn van az MFM kezeléséhez szükséges ROM, azt is debugerrel kell meghívni.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
A Commodore PC10 szériában is gyárilag ott az XTA kompatibilis IDE adapter. Ezeknél a gépeknél csak 8 adat bit van bekötve a 16 helyett, ezt kellett támogatnia a meghajtónak is. mondjuk nekem ilyen seagate HDD-m van, de vigyázok rá, mert elég ritka. Amit még meg lehet próbálni ilyen esetben az, hogy van olyan CF kártya ami ilyenkor 8 bites módban működik. De mindennél jobb az XT-IDE
https://frescho.hu
-
válasz
jokeph #83870 üzenetére
gban: jól gondolod. Ha nem akarsz vele sokat vesződni, akkor XT-IDE a te fegyvered.
A VRM már a Socket 5-nél előjött. Ott még ugye lineáris szabályozók voltak és néhány esetben kapcsolóüzemű. Az első melegedett ,mint a fen, az utóbbi meg nem. Sőt tovább megyek, több Speccy halálát okozta a 7805 stabilizátor, mert a házba zárva elmelegedett sok óra játék után.
A VRM evolúciója amúgy érdekes, mert az elején ugye 1 feszültség volt, aztán lett két fesz. Aztán jött amikor már váltogattak órajelet, majd már feszültséget is PowerNow, C'n'Q, speedstep (intel) Jöttek a különböző C state-ek, most már nagy sebességgel kapcsolgatják le a proci egyes részeit, váltogatják a frekvenciát. Bónuszként a TDP is hazudik, mert aTDP/Vcore áram helyett több is folyhat, Intelnél sokkal, de az AMD-nél is igaz ez. Ráadásul magán a FET-en a CPU áramánál több folyik a tranziens átmeneteknél. Ezeket a tranzienseket nem szeretik főként, és melegszenek jobban, mint korábban. Szkóppal nézve ezek a gyors állapotváltások nagyon jól láthatóak voltak. A szűrés sem volt elég hatékony, meg lehetett szépen figyelni ahogy küzd a VRM. Aztán jött a konklúzió: az FX-et nem szeretik a gyenge lapok, de szerintem közben az AMD-nek kellett volna szigorúbb követelményt megfogalmazni a gyártók felé.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
válasz
hokuszpk #83846 üzenetére
Ki beszélt itt Intelről? Nagyon nem szeretem amikor elfogultnak gondolnak, mert az megkérdőjelezi a szakmai hozzáértésem. Az FX elsők között volt itthon a kezemben és elég hamar kiábrándultam belőle. Cserébe sokat tanultam a TDP/áram csúcsok méréséről. Mind a két oldalról olvasgatok whitepaper-ket és előfordult, hogy megjelenés előtt kaptam tesztelésre gépeket, rendeltem adott CPU-t/rendszert. Most pl. az új Intel generációval vagyok elégedetlen, ahogy korábban az FX volt a fekete bárány. De ugyanígy megvan a véleményem az Intel féle 14+++ mókáról és a szállítani képtelen AMD-ről is.
Visszatérve a TDP-re: Ryzenről mondjuk olvasd el ezt: [link] és esetleg ezt: [link] Láthatod, hogy a TDP-t már nem a maximum felvett teljesítményt jelenti, hanem egy elvontabb dolog lett ahol a különböző részlegek szüksgéletei, a pillanatnyi hőmérséklet és sok más dolog alapján vezérlik a CPU-t, hogy a lehető legjobb teljesítményt nyújtsa. Ezért sem érdemes már kézzel bohóckodni. A TDP már régen nem a maximumot jelenti, hanem egy valahogyan kalkulált átlagot jelent ahol tized másodpercekre a TDP-hez tarozó áramok többszöröse is folyhat.
https://frescho.hu
-
válasz
hokuszpk #83840 üzenetére
A tápellátást jobban meg tudja terhelni a nagyobb processzor, még akkor is, ha a max TDP megegyezik. Régen ugye a CPU tápfesz*áram szorzatból egyértelmű volt mire kell méretezni. Ma már a TDP nem azt jelenti amit régen, hanem egy csúszó ablak van ahol az arra átlagolt fogyasztás nem haladja meg az adott számot. Egy erősebb, vagy húzott processzornál a tápellátásért felelős FET-ek, kondik, tekercsek terhelése sokkal nagyobb, mert a pillanatnyi áram jóval nagyobb lehet. Ezzel arányosan a melegedés is nagyobb, vagy ha a szűrésért felelős alkatrészek nincsenek megfelelően túlméretezve, akkor ott is lehet probléma. A FET ráadásul igazán tranziens állapotoknál melegszik igazán. Bónuszként itt már nem csak sima PWM-ről van szó, hanem a szabályozási frekvenciát is változtatják. Amúgy nem újkeletű a probléma, már az FX szériánál is okozott ez gondot. Volt ahol akár 6 magos Thuban, vagy szénné húzott X4 simán ment nagyobb, de egyenletes terhelés mellett, míg az FX gyilkolta a mobo-t, throttlingolt a táp részleg stb. már alap beállítás mellett is.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
Most gondolkoztam, hogy mikortól voltak a neten elérhető tesztek. Az tuti, hogy a 300A-t már netes tesztek alapján választottam, de valahol a jól tuningolható 166MMX-et is tuti, hogy már olvastam a neten. Ebben az időszakban már szakmányban cseteltünk. Szóval internet volt, csak nem örvendett még közismertségnek.
https://frescho.hu
-
Fórum helyett volt levlista. HIX mond valakinek valamit? Volt ott minden. Vastól autón keresztül az élet értelméig.
DarthSun: 4x-es sebességhez 600k tartozott. Ennek a felét-harmadát még a félnyomorék MFM vinyó is hozta egy gyorsabb 386-ban. Ott valaminek nagyon-nagyon el kellett mennie, hogy ne menjen az írás, vagy 1/3-os hibaarány legyen egy 486-nál jobb procival megáldott gépnél.
https://frescho.hu
-
válasz
envagyok #83528 üzenetére
A dual kártyát nem tudom. Nekem egy 1,1 van 2,1-re tápolva. Gyakorlatilag szerver alkatrészekből épül fel. Simán be lehet szerelni több vinyót és akkor lehet rajta hozzá való OS-t használni. Dual bootot szépen lehet használni, a gyerek amikor lenyúlta ugyanígy használta egy 760-ra cserélve a gyári 1950-et.
https://frescho.hu
-
RN, szóval ellenállás háló lesz. Az nem rövidrezár, hanem nagy valószínűséggel ugyanazzal az ellenállással lehúzza 1 pontra. Terminálni szokás így mondjuk buszt, pl. SCSI-nél régen. Aztán persze lehet valami létra is R, de kissebb a valószínűsége.
KROK640: karcolni kisollóval is lehetett. Vacsi új, akkor horror dága 17-es IPS minden irányba állítható Samu TFT-t. Éppen totyogós fiam... Bónuszként felborította a gépet a benne lévő 4 vinyó ment a kukába, szerencsére annyit segített a RAID, hogy az adatokat le tudtam vakarni...
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
válasz
zotyesz66 #83200 üzenetére
A múlt megszépíti az emlékeket. A szokásos kettőt lehet választani alapon: Stabil, olcsó és lassú lap volt. mivel kellet a vieókártyára a pénz ideiglenes megoldásnak jó volt. Thorton-t oldottam fel benne ami nem sokkal később egy Nforce deszkában megtáltosodott.
https://frescho.hu
-
válasz
DarthSun #83150 üzenetére
Furcsa, mert néha örömmel segít, néha morog. A működését megérteni már nem próbálom, az erre fordított energiát és időt inkább másba fektetem. A BRSZK-ra például eljön, előtte és utánna bíztat stb.
OFF: Nem értem az embereket. Csak Chrome böngészőt használ, még a levelezéshez és officehoz is a webes klienst használja. Leheten akár egy Chrome OS is, de mégis ragaszkodik az MS-he. Egy Minttel száguld 4Giga rammal a 155-ös Celeroncs még a pendrive-ról is, ezzel szemben Win 10-zel alig mászik. Mégis mi kell? Na mi? A Wingyóz, mert ahhoz ért. A fenéket ért: minden szart megnyit, tiszta virnyus és a deszktopra dobálja a cuccait... Rage OFF -> format c:
https://frescho.hu
-
válasz
FoxiestFox #83146 üzenetére
Valahogy úgy. De már behoztam egy részét és holnap is lesz szürkület...
gban: A külső raktárban. Ezek a "PC lomok" amiket rendszerezni és állapottól függően megtartani/selejtezni kell.
Czo: Az Mwave az IBM kreálmány volt. Logikus, de valahogy mégis félre ment.
https://frescho.hu
-
Főként azzal mennék vissza, hogy ne strapáljam magam azzal, hogy megpróbálom megérteni a nőket...
gban: Akkor majd megkérek valami link alakot.
Ma felpakoltam egy csomagtartónyi cuccot:
- Mwave mond valakinek valamit? modem és hangkártya egyben DSP-vel. Mellette volt pár 8 bites CD vezérlő és Adlib klón.
- Pár NYÁK ISA-CF adapterhez, egy délután fel lehetne fújni rá a cuccokat
- 386-os deszkák egy hatalmas dobozzal
- Egy XT (igazi IBM, nem klón) monitorral. Mondjuk ez utóbbi nem kapcsol be, pedig szükségem lenne rá
- 10 kg merevelemez mindenféle méretben (5.25" teljes magastól 2.5" 7mm-ig)
- VLB kártyákból több, mint fél tucat
- Némi ipari hulladék (Acorp SS7 - Asrock 775 között mindenféle)Még az a kérdés, hogy mikor fogom én ezt becsempészni a csomiból
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
válasz
DarthSun #83109 üzenetére
Valakinek a projectjét más linkelheti? Tehát tegyük fel B csinál egy sheetet ahol fel vannak tételesen sorolva a cuccok. C megtalálja és linkeli, hogy nézzétek, B keres társakat a projekthez. [E-H] pedig ott már jelentkezhet. Ezzel ugye nem történik B oldaláról hirdetés és C sem a sajátját ajánlja. Cska azért kérdem, merrt nem teljesen tiszták a szabályok, meg amúgy sem hívnak B-nek.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
Az emlékek megszépülnek. Valahogy azt ritkábban emlegetjük, hogy akkoriban elég szarul ment és nem sokkal később jött rá még egy brutális megszorítás is. Mikor meg elindult volna fölfelé beesett egy .com lufi bónuszként. A csajozós/autós/gépes sztoriknak jobb az optikája, mint a 12 órás munkanapoknak és jeges esőben toronyugrásnak.
envagyok/Czo: lehetne, csak itt nem lehet megszervezni, mert rögtön lecsap a banhammer.
KrenAtesz: Simán össze lehet rakni. Nézd meg bacsis blogját, az SLI az ő kedvence. Bár én elengedném és vennék egy csúcs-csúcs kártyát és azon tolnám.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
válasz
DarthSun #83101 üzenetére
A 68040 kb. 486-os szint és így egy 32-es már szépen elég lenne bele, de a vaterán sincs. Na mindegy, majd befut egy a "low cost" almába. Már ha lehet ilyet bármelyik Apple termékről írni.
Kicsit elmélkedve: Mondjuk időnként van 1-2 gép ami ár/érték arányban jó, de az sem olcsó, mert a közép alá nem igazán mennek. De ha azt nézem, hogy most is egy 2015-ös gépről írok amire van friss rendszer és teljesen jól használható, akkor elosztva olcsó, csak a belépő költség magas. Az első ipad-et is circa 7 évig használtam... A nem apple fan almás felhasználó dilemmáját olvashattátok
https://frescho.hu
-
Akkoriban? Amit elértem, és nem elfutott, hanem én futtathattam rajta a dolgaimat.
DarthSun: Érdekes ez a SIMM kérdés. 16-os fehér holló volt, van egy szettem egy szerverből bányásztam, ha el tudtam volna cipelni, akkor a gépet is elhoztam volna, de volt vagy 40 kg... Most méretesebb EDO-t kergetek, mert a 68040 mellé jó lenne több memória, de mindenhol csak 8 Megás akad a kezembe. Egy 32-es olyan jól jönne, de nincs
https://frescho.hu
-
válasz
KROK640 #83066 üzenetére
A 4MB volt a legtöbb gépben. De egy 486DLC 40 8 MB memóriával elég sokáig volt használható, egy gyengébb 486SX teljesítményét hozta sokkal olcsóbban. kb. egy lépéssel volt gyorsabb, mint a 386DX40, ha jobban belegondolok, akkor 95-ig elfogadható volt amin sokat segített a + memória. De az újabb dolgokra már erősen nem volt OK. Quake, Diablo vagy hasonló 96 fölötti cuccok már megfeküdték a gyomrát.
https://frescho.hu
-
válasz
KROK640 #83055 üzenetére
További hasonlóság is van
2MB-ot a 386SX-be raktak. Lehet mondnai, hogy az volt a korabeli Celeron. Órajelben rendben volt, de azért a 16 bites busz visszafogta a gépet. 4 RAM slotja volt a legtöbbnek, abba a következőket lehetett látni: 4x256 (ok, ez értelmetlen volt már akkor), 2x1M , 4x 1M SX-be 8MB-ot lapátolni kicsit tehénen a gatya mutatvány volt.
4MB a 386DX-nél volt tipikus. A 8 RAM slotba ugye 4 ugyanolyat kellett betolni, így a 4x 1M volt a sweet spot. A 8x256 bővítés szempontjából zsákutca volt, de láttam olyat aki 4x 1M + 4x 256k kombót használt és a feles RAM-ot szépen cache meg RAMdrive célra használta. Pl. ay XCOM játékok megtáltosodtak a smartdrive-tól a sok kis állományukkal.Maguk a procik amúgy 24 és 32 bites címbusszal rendelkeztek, se a chipset, se a pénztárca nem bírta volna kifizetni
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
Úgy döntöttem felhagyok a retrózással és új hobbiba vágok bele. Már megrendeltem a konténert, ha valakinek kell valami a régi lomjaimból, akkor vihető.
https://frescho.hu
-
Szolg közl: Nem emlékszem kinek ígértem XT-IDE NYÁK-ot. Ha nem jelentkezik érte az elkövető a héten, akkor a sorban másodikra származtatom át.
https://frescho.hu
-
válasz
DarthSun #82554 üzenetére
Igen, kinek mi. Csak itt 2 nap alatt a leírások önellentmondásba kerültek. Simán elfogadom ,hogy nosztalgikus valakinek egy 939, de egy sokak által ma is használt core i-nél nem látom a retró faktort. A különlegességet, mint a kínai lapot elolvasom és az tényleg vicces mit összehoztak, ahogy a PCE-ből ISA átalakítást is. Teljesen jó, hogy itt vannak, mert nem egysíkú a beszélgetés. De ezek akkor is inkább érdekességek, mint retró cuccok. Amúgy én is hoztam már hasonló témát, pl. a 3d nyomtatást.
https://frescho.hu
-
válasz
MasterDeeJay #82549 üzenetére
Vagy pl. a 9700 a Z170-ben...
Mindenkinek: Nem értem, hogy hogyan lehet az, hogy egyszer azt írjátok le a Core sorozat még ma is használható, aztán meg azt, hogy retró. Azt még elfogadom, hogy nem csak maximum 16 bit. Még az is elmegy, hogy youngtimerbe soroloható az out of orderes procikból 1-2 fasjta, mondjuk addig amíg nem volt több thread meg több száz MB RAM. De ez már önellentmondás.
https://frescho.hu
Új hozzászólás Aktív témák
- Debrecen és környéke adok-veszek-beszélgetek
- Milyen belső merevlemezt vegyek?
- Projektor topic
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Futás, futópályák
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Milyen videókártyát?
- Ukrajnai háború
- Tudományos Pandémia Klub
- Visszafogott árazású, 300 Hz-es monitor az AOC gondozásában
- További aktív témák...
- Hibátlan - INTEL Core i7-9700K 8mag 8szál max. 4.9GHz LGA1151v2 CPU processzor
- BESZÁMÍTÁS! Intel Core i7 10700KF 8 mag 16 szál processzor garanciával hibátlan működéssel
- Hibátlan - INTEL Core i7-9700 8mag 8szál max. 4.7GHz LGA1151v2 CPU processzor
- BESZÁMÍTÁS! - Új Intel LGA1851 Processzorok & Alaplapok
- AMD Ryzen 7 7800X3D 4.2GHz 8-Cores (96M Cache, up to 5.0GHz) Box Processzor! BeszámítOK
Állásajánlatok
Cég: Marketing Budget
Város: Budapest