Samsung Galaxy S9 és S9+ duplateszt

Új kamera, régi forma, döbbenetes teljesítmény és pár felszedett gramm: a Samsung paradigmaváltás helyett a tavalyi sikerreceptet tökéletesíti, némi áremelkedéssel.

Bevezető (Bone123)

A Galaxy S9 páros bejelentésének helyszínét, a barcelonai MWC csarnokait bejárva az az általános érzés fogott el bennünket, hogy a tavalyi év trendmeghatározóitól hamar eljutottunk az idei év megfáradt mobilos divatjáig. Bár nem az Apple-é vagy a Samsungé az elsőség, nem véletlen, hogy az ő készülékeik formavilága köszön vissza a random képernyőbe betüremkedő kamerás iPhone X vagy szimmetrikusan kávamentesített Galaxy S8 klónban. Olyannyira kétszereplőssé vált a dizájnlogika, hogy az összehajtogatható mobilok vagy a Vivo Apex-féle, tényleg kávamentes koncepciókészülékek piacra jutásáig nem is érdemes radikális formaváltozással számolni.

A Galaxy S9 páros
A Galaxy S9 páros [+]

Persze, tavaly az S8 és a Note8 eljutott a szimmetrikus képernyőkeret-csökkentés esztétikai mennyországába, így érthető, miért nem adnak le belőle, nem is nagyon volt szebb mobilkészülék, és akár ez idén is így maradhat. A változások ugyanis most kevésbé a külsőt illetik, viszont azoknak csak a fele pozitív előjelű. Variálható apertúrájával igazán különlegeset hoz a mobilpiacra az új, 12 megapixeles hátlapi főkamera, viszont máris jár a megrovás, amiért csak a nagyobbik S9 kapott mellé másodlagos zoomkamerát. Továbbra sem rajong mindenki egy akkora tepsiért, 300 ezer forintot alulról súrolva pedig a kicsi is igazán dupla kamerás lehetne. Az európai Galaxykban megbújó Exynos 9810 mindenesetre az utóbbi évek legkomolyabb teljesítményugrását hozza androidos vonalon, az új páros pedig süvít, mint Elon Musk Teslája a világűrben.

A Galaxy S9 a kézben
A Galaxy S9 a kézben [+]

Mindezeknek azonban megvan a böjtje: valamiért egyre csak nő a csúcstelefonok tömege, miközben szó sincs akkumulátorkapacitásuk hízásáról. Ráadásul, míg az egyik nadrágzseb vastagodik, a másik rendre csak szabadul a benne felgyülemlett papírtól: megint többet kérnek el az aktuális Galaxy csúcsmodellekért, ha nem is sokkal. Lehet az alkatrészárakra és a gazdasági folyamatokra mutogatni, valamint elsütni, hogy az újabb innovációk megkövetelik az áremelkedést, csakhogy tavaly, tavalyelőtt meg azelőtt is pont ugyanez volt az érv. A vásárló jogosan kérdezheti: most akkor azért volt olcsóbb a korábbi néhány generáció, mert mégse tettek bele minden aktuális újítást, vagy az az igazság, hogy kifogyott a mobilpiac lendülete, és a vállalati profitokat valahol be kell hajtani? Vagy csak simán arról van szó, hogy ha tavaly is megvették rengetegen ennyiért, akkor idén is meg fogják picit többért, és majd akkor változtatnak az árstratégián, ha csökken a vevők száma.

Az S9+ és dupla hátlapi kamerája, a jobb helyre került ujjlenyomat-olvasóval
Az S9+ és dupla hátlapi kamerája, a jobb helyre került ujjlenyomat-olvasóval [+]

A Galaxy S készülékek árváltozása
Samsung Galaxy S6: 230 ezer forint Samsung Galaxy S6 edge: 250 ezer forint
Samsung Galaxy S7: 240 ezer forint Samsung Galaxy S7 edge: 270 ezer forint
Samsung Galaxy S8: 275 ezer forint Samsung Galaxy S8+: 300 ezer forint
Samsung Galaxy S9: 280 ezer forint Samsung Galaxy S9+: 310 ezer forint

A Galaxy S9+ a tenyérben
A Galaxy S9+ a tenyérben [+]

Jócskán szétvált a használható középkategória a mindent-bele elittől, és az tűnik a Samsung stratégiájának, hogy a lassuló piaci növekedés és a ritkuló vásárlói telefoncsere mellett éppen az a néhány extrája emelje ki aktuális csúcsajánlatait a többi közül, ami miatt a vásárló hajlandó inkább picit gyűjteni, és a megbízható mindenest választani. A taktika sikerét komoly eladási mutatók igazolják, és mára a mobilos elit lényegében a Samsung, az Apple és újabban a Huawei kizárólagos játszótere lett, atombiztos szolgáltatói kapcsolatokkal és komoly marketingháttérrel. Ketté is vált a piac: vannak ők, meg az olcsó, kártyafüggetlen szegmensben taroló ár/érték harcosok, a kettő között pedig hoppon maradt az LG, a HTC vagy éppen a Sony, hiába van néhány egészen kitűnő ajánlatuk.

A két S9, egymás társaságában
A két S9, egymás társaságában [+]

Hiszen, amikor a csapból is a Galaxy S9+, az iPhone X meg a Mate 10 Pro folyik, és tényleg baromi jó készülékek kevés kompromisszummal, akkor a legtöbben megelégednek a legkényelmesebb választással: a szakma is elismeri és mások is ezt veszik, jó lesz nekem is. Nem lehet ezt azonban túlhúzni, mert ha még egy kicsit tolják a csúcsgépek árát a most épp ismert és jól prosperáló gyártók, akkor egyre többen néznek kis megerőltetéssel más alternatíva után, pont ezt a trendet lovagolja meg a OnePlus, és az Asus is felismerte a lehetőséget az igen jól árazott Zenfone 5z-vel, ami persze egy ideig még nem lesz piacon. És akkor mi lesz az árakkal, ha a tökéletes kávamentesítés vagy az összehajtogatható forma felárát elkérik? Ez még nyitott kérdés, az is lehet, hogy az eladási számok megtartása érdekében csökkentik az egy készülékre eső profitot és nem tolják fel az árakat, az is lehet, hogy párhuzamosan lesznek majd elérhetőek az eddigi formatervre épülő és a megújított modellek más áron, egyelőre maximum spekulálni tudunk.

Külső (AliceWake)

Mivel a formatervet illető paradigmaváltás egyrészt megtörtént tavaly, másrészt sikeresnek bizonyult, amennyiben a kijelzőméretet a kezelhetőség maximális fenntartása mellett optimalizálták vitatott megítélésű betüremkedések nélkül kétféle méretopciót kínálva, a Galaxy S9 és Galaxy S9+ nem tér el radikálisan az elődmodellektől. Lényegében egyáltalán nem tér el, kizárólag a mellesleg továbbfejlesztett ujjlenyomat-olvasó elhelyezkedését igazították a felhasználói visszajelzések által körvonalazott igényekhez, noha személy szerint a Note8-on is azt használom, pedig lényegesen nagyobb eszköz, én pedig lényegesen kisebb vagyok, mint a sokéves átlag.

A kétkamerás Galaxy S9+ (orgona lila) és a Galaxy S9 (korall kék)
A kétkamerás Galaxy S9+ (orgona lila) és a Galaxy S9 (korall kék) [+]

Az S9 továbbra is határozottan kompakt, könnyen kezelhető és elképesztően ergonomikus, ami egyébként az S9+-ra is igaz, leszámítva, hogy kicsi, mert nem az, a kijelző méretéhez képest viszont továbbra is lenyűgözően kényelmes, azzal együtt, hogy mindkét eszköz esetében kissé feljebb csúszott a jobb oldali bekapcsológomb az ideálisnál. Cserébe a biometrikus szenzor a kamerák alá, valóban megfelelő helyre, és nem mellé került, amivel az első pár napban az S8+ esetében nekem is volt fenntartásom. Valószínűleg az is igényelni fog némi időt, hogy az új lokáció beivódjon, amennyiben a 8-as szériáról váltunk. Ha nem, akkor kifogástalan az elrendezés.

Samsung Galaxy S9+
Samsung Galaxy S9+ [+]

Az anyaghasználat is megmaradt, csak a kétoldalt és a készülékek mindkét oldalán ívelt Gorilla Glass 5 üveg és a sarkok felé kiszélesedő, finoman csiszolt, szatén fényű fém keret színvariációi frissültek. A 147,7 x 68,7 x 8,5 milliméteres, 163 grammos Galaxy S9 és a 158,1 x 73,8 x 8,5 milliméteres és 189 grammos Galaxy S9+ elérhető korall kékben is, ami valóságban olyan messze van a Note7 ugyanilyen megnevezésű árnyalatától, mint ide Szöul, cserébe sokkal elegánsabb, visszafogottabb és kifinomultabb. Az ezüst és az éjfekete maradt, a Lilac Purple pedig szó szerint orgona lila, noha van némi pinkes beütése, kissé harsányabb a karakterisztikája, mint a kék kivitelnek.


[+]


[+]

Az fém oldalkereten történt némi változás: a 3,5 milliméteres jack csatlakozó, a Type-C USB port és a beszédhangszóró a megszokott rendben követi egymást, viszont a hangszóró már nem ovális furatok mögül szórja a hangot, hanem egy belül kétosztatú nyíláson enged utat az audiotartalmnak. A rendszer látszólag monó, viszont a multimédiás hangkeltésben a felső káván található beszédhangszóró is részt vesz, így a készülékek sztereóban szólalnak meg. Az antennakilépések árnyalata nagyon hasonló a keret színéhez, fekete színváltozat esetében csak az anyag tér el, alul és felül is két-két szimmetrikusan rendezett csík formájában segítik az adatkommunikációt.


[+]

A csatlakozók és portok továbbra is fedetlenek, az IP68-as minősítést a gyártó maximum 30 percben garantálja 1,5 méteres mélységig. Érdemes ismét hangsúlyozni, hogy a vízállóság kizárólag édesvízben való használatra vonatkozik, a külső szigetelés nélküli csatlakozókban esetlegesen lerakódó sókristályok elektronikai károsodást vagy a csatlakozó diszfunkcióját okozhatják, amire a garancia általában nem terjed ki. Érdemes arra is figyelni, hogy a felső élbe simuló SIM és/vagy microSD tálca megfelelően zárjon, teljesen síkban a felülettel, miután vagy két nanoSIM-et, vagy egy nanoSIM-et és egy microSD kártyát helyeztünk be.


[+]

A Bixby-t aktiváló gomb maradt a bal oldalon a hangerőszabályzók alatt; jelentősebb változtatást ugye a hátlapon eszközöltek, ami az S9+ esetében élből két kameramodult jelent, a Note8-tól eltérően, vertikális elrendezésben. Az S9 ugyanez, vektorosan kicsinyítve, viszont a relokalizált ujjlenyomat-olvasó felett egyetlen kamera dolgozik egytónusú, szimpla LED segédfénnyel. Alatta légnyomás mérésére szolgáló barométer, optikai, több hullámhosszon emittáló fotopletizmografikus pulzusszenzor és véroxigén telítettségmérő sorakozik, amely gyárilag az S Health-nek, egyébként meg bármilyen kompatibilis fitnesz- és életmódalkalmazásnak fog segíteni. Ettől nem kell megijedni, nem egy idegen civilizáció titkos fegyvere, ugyanez volt az S8-ban és a Note8-ban is, ettől a technológiától tud véroxigént is mérni az optikai szenzor.


[+]

A készülékek esztétikája tavaly is kiforrottnak volt tekinthető, amelyet a ház arányaihoz képest tekintélyes méretű, ráadásul megkérdőjelezhetetlen megjelenítési minőséget biztosító Super AMOLED panel dominál. Leszámítva a lilás elszíneződést, amely idén már véletlenül sem fordult elő. A tavalyi formaterv paradigmaváltónak tekinthető, a Samsung esetében a fizikai Home gomb és az előlapi ujjlenyomat-olvasó elhagyása miatt mindenképpen. A hátlapi szenzor elhelyezkedésének megítélése és a komfortérzet megosztónak bizonyult, ezen javítottak az idei széria esetében; minden egyéb, kialakításhoz szorosan kapcsolódó funkció, mint a jack csatlakozó, az IP68-as minősítés, a bővíthető belső tárhely, a vezeték nélküli töltés megmaradt, a sztereó hangzást pedig a beszédhangszóró bevonásával oldották meg. Az üveg továbbra is csúszik, viszonylag sérülékeny, cserébe igen vonzó megjelenést ad, az új, aránylag egyedi színvariációk pedig üdítően hatnak a sztenderd megoldások között. A kéknek meg egyenesen must have érzete van - részemről. Pedig határozottan nem rajongok a színes megoldásokért.

Kijelző, gesztusok (AliceWake)

Nem csak az ergonómiát optimalizálták, az ujjlenyomatok felvétele is hatékonyabb és egyszerűbb lett. A szenzor felületét nagyjából háromszor kell végigsimítani ahhoz, hogy feldolgozza az információt. Továbbra is elérhető a gesztusvezérlés, amivel kizárólag az értesítési sávot lehet lerángatni, illetve eltüntetni, ha kitájékozódtuk magunkat. A maradék felső káván megmaradt az infravörössel támogatott írisz-szkenner, a 8 megapixeles előlapi kamera, a fény- és közelségérzékelő szenzor, illetve az RGB értesítési LED. Alul nincs semmi, a variálható sorrendű kezelőgombokat sorakoztató, opcionálisan eltüntethető navigációs sáv a kijelző alján kapott helyet, középen a taptikus jellemzőkkel bíró, funkcióját tekintve mindig aktív Home gombbal.

Az Intelligens azonosítás az arc és az írisz adatait is figyelembe veszi a zárolás feloldásához..
Az Intelligens azonosítás az arc és az írisz adatait is figyelembe veszi a zárolás feloldásához.. [+]

A biometrikus azonosítási formák eddig is elérhetőek voltak, az újdonság az, hogy ezek kombóban is hajlandóak működni. Az úgynevezett Intelligens azonosítás a körülményeknek legmegfelelőbb módszer mellett dönt, kombinálva az írisz és az arc rögzített jellemzőit, egyébként egy szempillantás alatt. Vagyis az alatt pont nem, mert azért érdemes egy határozott pillantást vetni az eszközre. Az ujjlenyomatos azonosítás minden más módszertől függetlenül működik, az írisz és arc alapú megoldás kizárja egymást, kivéve az Intelligens azonosítás esetén, mert ott a rendszer választ, így mindkét opció inaktív lesz.


[+]

A kijelzőtechnológia és a méret (5,8 illetve 6,2 hüvelyk) sem változott, mondjuk nem is lett volna sok értelme bármi mással próbálkozni. A gyémántmintázató RG BG szubpixel-elrendezésű, 18,5:9 képarányú, Super AMOLED panel felbontása mindkét esetben 1440 x 2960, ami ebben a formában (QHD+) 570 (S9) és 529 (S9+) képpontot jelent egy hüvelyken, de HD+-ig redukálhatjuk, ha úgy kívánjuk. Továbbra sem tapasztaljuk, hogy az aláskálázásnak bármilyen pozitív hatása lenne például az üzemidőre, vagy a rendszer teljesítményére.


[+]

Kijelző-teszt (a táblázat szétnyitható)
Mérés Samsung Galaxy S9 Samsung Galaxy S9+ LG V30 Huawei Mate 10 Pro OnePlus 5T
Képátló 5,8 hüvelyk 6,2 hüvelyk 6,0 hüvelyk 6,0 hüvelyk 6,0 hüvelyk
Képernyőfelület 84,8 cm² 98,3 cm² 92,9 cm² 92,9 cm² 93,7 cm²
Felbontás 1440 x 2960 1440 x 2960 1440 x 2880 1080 x 2160 1080 x 2160
Technológia Super AMOLED Super AMOLED P-OLED AMOLED Full Optic AMOLED
Fehér fényerő 340 / 651 / 1061 nit 340 / 646 / 1000 nit 404 / 523 / 670 nit 241 / 354 / 882 nit 422 / 571 nit
Fehér fényerő (min.) 1,6 nit 1,6 nit 2,9 nit 1,5 nit 2,1 nit
Fekete fényerő 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit
Kontrasztarány végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen
Színhőmérséklet 7393 / 6414 K + kézi 7592 / 6414 K + kézi 7850 K + kézi 7660 / 6765 K 7729 / 6384 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Hirdetés

A megjelenítési minőség, a panel fényereje és a betekintési szögek még mindig kiválóak, a fehér fény maximális sűrűsége pontszerű felületen az S9 esetében meghaladja az 1000 nitet. Adaptív, felhasználói szokásokhoz igazodó fényerőbeállítások mellett az alapértelmezett 340 nites, egyébként szerénynek tűnő performansz tehát elég széles tartományban, mellesleg észrevétlenül képes alkalmazkodni a környezeti fényviszonyokhoz. A mindig aktív kijelző fényereje szintén észreveszi magát, Ne zavarjanak módban pedig az értesítési LED-et is le lehet lőni, például éjszakára. A háttérvilágítás minimuma 1,6 nit, ami még vaksötétben is igen visszafogott, cserébe véletlenül sem fog kiégni a retinánk.


[+]

A kontrasztarány a fizika és matematikai tudásunk jelen állása szerint sokkal jobb nem lehet, a képernyőmód viszont testreszabható aszerint, hogy a természetesebb, vagy szaturáltabb, élénkebb, melegebb, vagy hűvösebb megjelenítést kedveljük. Amennyiben ez szituáció- és tevékenységfüggő, az adaptív megjelenítés lesz optimális, ahol a Speciális opciók alatt manuálisan is tologathatjuk a fehéregyensúlyt, ami ab start kissé hűvös. Az AMOLED-mozi (DCI-P3 szabvány szerint), az AMOLED-fénykép (Adobe RGB) és az Alapvető mód (RGB/Rec.709) viszont közel színhelyesen kalibrált. Az összes módot pedig a gyorskapcsoló panelen is elérhető kékfény-szűrővel lehet felülírni például olvasáshoz.


[+]

A mindig aktív kijelző képességei és funkciói is maradéktalanul rendelkezésre állnak, különböző megjelenítési módok közül választhatunk, vannak egyedi hátterek és elérhetők az úgynevezett FaceWidgetek, amellyel a zenelejátszót vezérelhetjük, vagy a naptárbejegyzéseket ellenőrizhetjük. Az Always on Display felületén nem szükségszerűen jelenik meg a nyomásérzékeny virtuális Home gomb, ettől függetlenül a felület aktív marad, alkalmas a kijelző felébresztésére. A zárolt képernyőn továbbra is elhelyezhető két tetszőleges alkalmazásikon, a kamera viszont a fizikai bekapcsológombot kétszer megnyomva is elérhető, mondjuk kesztyűben, exponálni pedig a hangerőgombokkal lehet.

Hardver, Samsung Experience (AliceWake)

Annak ellenére, hogy a kialakítás ránézésre minimális változásokon, de leginkább némi ráncfelvarráson ment keresztül, a hardver merőben új koncepciót integrál, amely lényegesen nagyobb teljesítményt biztosít az erőforrások optimalizálása mellett. Az idei széria is két variációban kerül piacra, régiótól függően vagy a Qualcomm Snapdragon 845-ös rendszerchipjével, vagy a Samsung saját tervezésű Exynos lapkájával. Nálunk ez utóbbi lesz elérhető, a tesztpéldányok is Samsung Exynos 9810-zel dolgoznak. A rendszermemóriát nem vitték túlzásba, a Galaxy S9 mindössze 4 GB-nyi LPDDR4X szabványú operatív memória jutott, de az S9+ már 6 GB-tal gazdálkodhat.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Samsung Galaxy S9 Samsung Galaxy S9+ Samsung Galaxy Note8 Huawei Mate 10 Pro OnePlus 5T
Rendszerchip Exynos 9810 Exynos 9810 Exynos 8895 HiSilicon Kirin 970 Snapdragon 835
AnTuTu Bench. 6.x 220846 pont 219249 pont 176023 pont 174854 pont 173319 pont
AnTuTu Bench. 7.x 245696 pont 251917 pont 202978 pont 206713 pont 213206 pont
Geekbench 4 (single/multi) 3751 / 8778 pont 3801 / 9030 pont 2021 / 6809 pont 1910 / 6753 pont 1961 / 6737 pont
GFXBench Car Chase onscreen 15 fps 15 fps 13 fps 22 fps 24 fps
GFXBench Car Chase offscreen 28 fps 28 fps 25 fps 22 fps 26 fps
GFXBench Man. onscreen 45 fps 45 fps 42 fps 56 fps 54 fps
GFXBench Man. offscreen 74 fps 74 fps 65 fps 62 fps 62 fps
AndroBench Sequential Read 815,88 MB/s 811,84 MB/s 791,01 MB/s 773,91 MB/s 703,78 MB/s
AndroBench Sequential Write 203,10 MB/s 206,25 MB/s 204,61 MB/s 102,35 MB/s 204,61 MB/s
AndroBench Random Read 131,44 MB/s 128,00 MB/s 121,09 MB/s 176,08 MB/s 121,09 MB/s
AndroBench Random Write 23,67 MB/s 22,67 MB/s 14,5 MB/s 109,62 MB/s 14,50 MB/s

Beszélgessünk a RAM-ról. Az S9 páros nem kérdez, brutális teljesítményével állva hagyva a remekül optimalizált OnePlus 5T-t is, de a mindennapokban ez csak a történet fele, mert az átlag júzer 5-10-15 alkalmazást használ, és a játék, böngésző típusúak nagy RAM igényűek. Jól szemlélteti ez a példa, hogy a hasonló hardverű mobilok mennyire együtt vannak alkalmazásbetöltésben, aztán hogy lépi le a kövérebb RAM modullal szerelt azokat, amelyek a szűkösebb gyorsítótár miatt a nulláról és a tárolóról kénytelenek visszatölteni a korábban használt appokat és játékokat. Szerintem nem az a kérdés, hogy minek egy mobilba 8 GB RAM, hanem az, ha lehet beletenni ennyit is, van előnye és a RAM gyártás királyáé a legdrágább mobilpáros az androidos piacon, akkor miért ne? Egy PC-vel szemben az ember sokkal több program között váltogat a mobilján, és a limitált akkumulátorkapacitás mellett fontos kérdés a takarékosság, aminek a része, hogy ne kelljen a korábbi folyamatokat a nyolc ultragyors magon újra végigzavarni. Fejlődött a Galaxyk memóriakezelése, ezért nincs dráma az S9 4 GB RAM-jával, de azért a Samsung Experience és DeX Pad meghálálta volna, ha többel gazdálkodhat, de ez csak egy gondolat. Bone123

Az új lapkakészlet konkrétan megduplázta az egymagos számítási teljesítményt, míg a többszálas feladatvégzés során 40%-os teljesítményjavulást képest felmutatni az Exynos 8895-höz képest. Az Exynos 9810 továbbra is a Samsung 10 nanométeres, FinFET LPP (Low Power Plus) node-ján készül, a koncepció viszont az ARM által fejlesztett DinamIQ. A heterogén skálázhatóság messze meghaladja a korábbi big.LITTLE struktúra által kínált szabadságot, a Samsung ez esetben konkrétan úgy döntött, hogy egy nyolcmagos, szimmetrikus kétklaszteres szettet állít össze, saját tervezésű Mongoose magjainak harmadik generációjából és az ARM 1,9 GHz-re skálázott Cortex-A55-ös magjaiból.

A teljesítménycentrikus halmaz Exynos M3-as magjai maximum 2,7 GHz-en teljesítenek, pontosabban teljesít, amennyiben egy dolgozik, kétmagos működés maximum 2,3 GHz-en lehetséges, míg az összes mag egyszerre maximum 1,75 GHz-el járul hozzá a feladatvégzéshez. A grafikus teljesítményt a Vulkan API-t támogató Mali-G72 18 magos variánsára bízták az ARM második generációs Bitfrost architektúrájával, ami nagyjából 20%-os grafikus teljesítménynövekedést eredményez, a korábbi 20 magos GPU-val szemben. Meg összességében némi melegedést. Cserébe van dupla-ISP képfeldolgozás, 10-bites HEVC kodek, hardveres titkosítás és Cat.18-as szabványú LTE modem hatszoros hálózati aggregációval.


[+]

A továbbra is ext4 fájlrendszerű, UFS 2.1-es szabványú belső tárhely nálunk 64 GB, de 128 és 256 GB-os kiszerelés is elérhető egyes piacokon. A bővíthetőség megmaradt, mindkét esetben hibrid tálcán, de kizárólag háttértárolóként tud működni a microSD kártya, amivel maximum 400 GB-ot tudunk hadrendbe állítani. A teljesítmény láthatóan szignifikánsan növekedett, az erőforrásmenedzsment igen gálánsan bánik a rendelkezésre álló operatív memóriával, de mint mindig, "Bone123 mondjuk felkeltve is seperc alatt tud produkálni egy olyan app-sorozatot", amivel a régebben használt alkalmazások kényszerített bezárását összehozza. Azzal együtt, hogy a Dexnek például pont nem árt meg 6 GB RAM, az S9 esetében is viszonylag nehéz olyan mértékű terhelést eszközölni, ami érezhető, pláne bosszantó problémát okozna.


[+]

Az Android 8.0-ra épülő Samsung Experience 9.0 nagyon hasonlít a 7.1.1-es rendszeren futó 8.5-ös felhasználói felületre, kivéve, hogy az arc alapú és az írisz azonosítás hajlandó egymást segítve, egyszerre is működni. Egyébként nem sok eltérést fedeztünk fel a szoftververziók között, a felületdizájn és megjelenés pedig szinte teljesen azonos. Ami azonnal feltűnhet, hogy a Samsung billentyűzetre a szövegformázás és a számsor közé került egy eszköztár, ahol vagy prediktív bevitel esetén a szójavaslatok, vagy emojik, gifek és matricák ikonja jelenik meg.


[+]

Az interfész egyébként látszólag változatlan, a funkciók és lehetőségek nagy része már a Note8-on futó 8.5-ös felületen is elérhető. Továbbra is választhatunk kizárólag főképernyőket, vagy alkalmazásmenüt, esetleg rejtett alkalmazásmenüt, amit ez esetben a kijelzőt felfelé simítva lehet előszedni. Az ikonrács mérete elég sokféleképpen variálható, állítható az ikonok, szöveg és felületek megjelenítésének mérete és az értesítőpanel is kapott gyors elérést, így a kijelzőn bárhol lefelé simítva legördül a gyorskapcsoló panel és az értesítési sáv. Ez mellesleg működik az ujjlenyomat-olvasóval is.


[+]

A virtuális kezelőgombok sorrendje változtatható, kivéve a nyomásérzékeny, mindig aktív, de opcionálisan nem mindig látható Home gombot, valamint igény szerint az egész sáv hupililára színezhető, vagy eltüntethető. A világos témájú gyorskapcsoló panel tartalma, ikonkiosztása és elrendezése szintén rajtunk áll, ahogy a fényerőcsúszka megjelenítése és annak helye is. Oreós újdonság viszont az Alkalmazásikon-jelvények, ahol egyrészt rendelkezhetünk róla, hogy számszerűen óhajtunk értesülni az adott apphoz tartozó notifikációkról, vagy csak jelzés szinten, illetve hosszan nyomva akár az értesítés tartalmát is megtudhatjuk. A támogatott alkalmazások ilyen formában gyors elérést is kínálnak egyes funkcióikhoz.


[+]

Természetesen – mint a Note II óta legalábbis a Note széria esetében mindig - elérhető az osztott képernyős mód, ekkora felületen és hardver mellett értelemszerűen probléma és fennakadás nélkül, illetve a Samsung viszonylag egyedi, lebegő ablakos megoldása is. Az alkalmazásokat kis ablakban is használhatjuk, tetszőleges méretben és pozícióban a kezdőképernyőkön, vagy bármilyen másik alkalmazás felülete felett. A Flipboard pedig már nem laggol, mert a helyére szerkeszett Bixby felülete csinája (néha), a Flipboard pedig a Bixby Home-ba integráltan érhető el.

Extra szoftverek (AliceWake)

A rendszer tele van extra funkciókkal és beállítási lehetőségekkel, kéretlen alkalmazásokkal viszont olyannyira nem, hogy zenelejátszóról is magunknak kell gondoskodni. Ebben egyébként a Galaxy Essentials segít: a widget a Samsung saját áruházából kínál gyári megoldásokat, csak nem kötelez arra, hogy ezeket használjuk is, arra meg végképp nem, hogy telepítsük. Alapértelmezett módon a Samsung mappában a Connect, a hangrögzítő, egy elég jól használható és letisztult e-mail kliens, fájlkezelő, S Health és Smart Switch található.


[+]

Érdemes egyébként a gyári appokat kipróbálni, az egyébként is jól felszerelt böngésző például a Samsung Pass segítségével hajlandó biometrikus formában menteni a belépési adatokat, így bármilyen webes felületre való belépéshez elég, ha azonosítjuk magunkat a három lehetséges módszer egyikével, ahelyett, hogy minden alkalommal bepötyögnénk az azonosítókat. A Hangrögzítő pedig interjú módban mindkét mikrofont használja, Beszédleíró módban pedig 5 pernyi folyamatos szöveget alakít írott szöveggé.


[+]

Újdonság a Samsung Cloudhoz tartozó alkalmazás, amelyben a szinkronizált adatokat kezelhetjük, mellesleg alapból jár 15 GB ingyenes tárhely, ami raktározáson kívül a készülékek közötti adatmozgatásban is hasznos, amire még a Smart Switch is rendelkezésre áll. A Biztonságos mappa hardver szintű védelemmel ellátott speciális felület, nagyjából mint egy második felhasználói felület, csak a Knox által fokozottan védett, ami mellesleg szintén saját felhőrésszel rendelkezik. A Microsoft Office alapcsomagján és a Google szoftverkínálatán kívül nincs is nagyon egyéb az alkalmazásmenüben. Minden szolgáltatás vagy alkalmazás letöltése és használata egyéni preferencia kérdése.


[+]

Nem csak a Biztonságos fiókkal kettőzhetjük meg az alkalmazásokat, a Speciális funkciók között megtalálható a Dual Messenger nevű opció, amivel az arra alkalmas fiók alapú appokból kérhetünk még egy példányt két külön profil számára. Ugyanitt van a kényelmi megoldások java, mint az Intelligens képernyőzár, ami addig nem engedi kikapcsolni a panelt, amíg látja, hogy mi nézzük. Az egykezes mód vagy a home érintőgomb háromszori megnyomásával, vagy az alsó sarkokból simítva aktiválható. Simogatással egyébként képernyőfelvételt is készíthetünk, az Intelligens felvétel esetén pedig egy sor további opció áll rendelkezésre a screenshot szerkesztésére.


[+]

A közvetlen hívás, az egyszerű némítás, az intelligens jelzés és társaik nem jelentenek újdonságot, minden egyes funkciónál értelemszerűen jelzik, hogy mire való és hogyan lehet azt elérni. A közvetlen megosztás pedig a leggyakrabban használt kontaktokat listázza elsőként, majd a tartalom küldésére alkalmas platformokat. Ugyanitt keresendő a GameLauncher, ami optimális feltételeket és teljesítményt biztosít játékhoz. Lehet készíteni gameplay videót, zárolja a navigációs gombokat, blokkolja az értesítéseket és dinamikusan kezeli az erőforrásokat.


[+]

Az edge panel a Note Edge óta jelen van az ívelt kijelzős Samsungok esetében, nagyjából változatlan kialakítás mellett, de bővülő funkcionalitással. Az edge panel nem csak egyes eszközök és alkalmazások gyors és felületoptimaliozált megjelenítését biztosítja, hanem az alkalmazások közötti váltást is meggyorsítja. A fogópontot lényegében bárhova helyezhetjük, így nem áll fenn a veszélye, hogy akaratlanul az alklamazáspanelt hívjuk elő. Nem mintha bármi is történne, az aktuális tevékenység nem szakad meg. A panelek sorrendje és tartalma maradéktalanul testreszabható, egykezes használat esetén pedig külön kényelmes a legfontosabb felületek elérésére.


[+]

A Bixby Home és a hangasszisztens egészen használható lett, amióta angolul is hajlandó kommunikálni. Mármint a kártyás elrendezésű Bixby Home eddig is hasznos volt mint rendszerező, szervező, információs felület, aktív helymeghatározás esetén például a közelben lévő, érdeklődésre számot tartható helyeket ajánlgat, ami pont hasznos, ha az ember a világ végén inna egy kávét. Mellesleg a Bixby hardveres gomb aktivitása már kiiktatható, nem indítja azonnal a felületet, ha véletlenül megnyomjuk. A kártyák és a megjelenített információ minden tekintetben testreszabható, az kártyáként megjelenő appok köre szabadon választható.


[+]

Amennyiben tudunk koreaiul, kínaiul vagy angolul, a hangasszisztens is megoldás, ha szeretnénk valamit. A hang alapú ébresztés is működik, illetve komplex feladatsorokat is összerakhatunk néhány szó, vagy egy kifejezés alá. Mondjuk vezetés közben elég csak aktiválni a hangasszisztenst, és megkérni, hogy hívja Szentkutit. Amellett, hogy ezzel a lendülettel előbb bekapcsolja a Bluetootht, csatlakozik a headsetre, megnyitja a kontaktokat és tárcsázza a kívánt számot, még azt is megérti, hogy Szentkuti. Már amennyiben szerepel a névjegyzékben. Nem kell Mom és Dad megnevezésekkel ügyeskedni, ha amúgy anyu és apu a sztenderd megnevezés. A Bixby-vel lényegében kizárólag hangutasításokkal is megoldhatunk bármit, kevésbé egzakt parancsokat is képes feldolgozni, valamint továbbra is elérhető a Bixby Vision és a Bixby Reminder.


[+]

Attól függetlenül, hogy néha igen kézenfekvő és praktikus tud lenni, az egészet figyelmen kívül hagyhatjuk, ha deaktiváljuk a gombot és letiltjuk a hang alapú ébresztést. Speciel a főképernyők között rögzített helyéről is kivághatjuk, ahogy annak idején a Flipboardot. Néhány apróság még került a szoftverbe, érdemes figyelni, hogy a törölt elemek (jegyzetek, képek) első körben az adott app beállításai között található Lomtárba kerülnek, majd 15 nap után törlődnek csak véglegesen. Addig visszaállíthatók.

DeX Pad (AliceWake)

A Dex mint koncepció és termék lényegét már az első verzió megjelenésekor kifejtettük, ez továbbra sem változott. A speciális dokkoló a készülék erőforrásait és képességeit használja ki, a kvázi asztali szoftverkörnyezet pedig kényelmesebbé és hatékonyabbá teszi a feladatvégzést. Mondjuk egy Word dokumentum szerkesztését, ami nyilván nem lehetetlen magán a telefonon sem, a Samsung eleve mellékeli a komplett Office csomagot, de biztosan kézenfekvőbb a szövegszerkesztés, vagy nagyobb mennyiségű szöveg bevitele teljes értékű fizikai billentyűzettel.


[+]

A készülékek számítási teljesítménye pont kielégítő alapszintű multimédiás és irodai feladatok ellátásához, amennyiben nincsenek speciális igényeink egy PC-t illetően. Mert a PUBG nem valószínű, hogy elfut rajta, és nem csak azért, mert szimplán nem portolták Androidra. Viszont arra kiváló lehet, hogy egy monitorral kiegészítve elérjük a közösségi média felületeit, az Office szolgáltatásait vagy nagyjából bármit, ami a készüléken van; vagy csak megjelenítsünk dolgokat nagyobb formátumban, például megnézzünk egy filmet, de akár vékony kliensként is működhet, lévén támogatja a VDI megoldásokat. A Dex alapkoncepciója tehát nem változott, a kialakítás viszont igen, ami egyébként jobban megfelel a funkciónak, ezzel együtt olcsóbban nyit: 29 990 forinton.

Dex Pad
Dex Pad [+]

Az új kialakítás talán kevésbé dizájnos, viszont lehetővé teszi, hogy a készülék összes csatlakozóját elérjük, illetve a Type-C porttal és 8.0-s rendszerrel futó készülékek esetén a kijelző is új funkciót kap. A tavalyi modell (Dex Station) jobbára egy túlméretes jégkoronghoz hasonított, a tömege sem volt elhanyagolható, az új Dex Pad viszont teljesen más formátum. A 135,4 grammos, téglaszerű, fektetett szerkezetben így is elfért egy aktív hűtést biztosító ventilátor, viszont az Ethernet portnak búcsút kell mondanunk, az egész konstrukció pedig érzetre elég műanyag. A HDMI csatlakozó, a két USB interfész és a Type-C USB csatlakozó megmaradt, plusz ezúttal nem spórolták le a saját töltőfejet és C-típusú töltőkábelt, ami nagyszerű, mert nem kell minden esetben a telefon töltőjét kirángatni az asztal mögül, noha a Dex Pad egyúttal tölti is a készüléket.

A Dex Állomáson még volt, az idei modell esetében azonban már nem adott a LAN csatlakozó.
A Dex Állomáson még volt, az idei modell esetében azonban már nem adott a LAN csatlakozó.

A telefont USB-n keresztül csatlakoztathatjuk, a Dex-et pedig HDMI kábellel, amennyiben egyrészt biztosítunk magunknak, másrészt van HDMI csatlakozó a megjelenítőn. HDMI-DVI kábellel egyébként ugyanúgy megoldható. A készülék alsó élén található jack csatlakozó és a multimédiás hangszóró is szabad, a sztereó hangzást biztosító beszédhangszóró meg értelemszerűen. Újdonság, hogy egyéb periféria hiányában a kijelző trackpadként használható, egyelőre csak az egérmutató vezérlésére, de a Samsung szándékozik szoftveres virtuális billentyűzetet is biztosítani a későbbiekben.


[+]

A dolgok összekötése továbbra is felhasználóbarát hülyebiztos, a rendszer pedig plug ’n play elven működik: csatlakoztatást követően automatikusan, minden további ügyeskedés nélkül indul. Ehhez a monitort azért nem árt ellátni árammal és bekapcsolni. Ha minden rendben, alapvetően a megszokott felületen találjuk magunkat, a hagyományos Androidos navigációs gombok a bal sarokban, az alkalmazásmenü a Start menü helyére került, az éppen futó alkalmazások a tálcán sorakoznak, míg az értesítések, az állapotsáv és gyorskapcsolók a jobb sarok felé tendálnak. Lényegében olyan, mint egy Windows, csak mégis Android.

A képernyőfelvételre rajzolhatunk is, bár nem egyszerű a tapipaddal.
A képernyőfelvételre rajzolhatunk is, bár nem egyszerű a tapipaddal. [+]

A kezelés már billentyűzet és egér hiányában is megoldható, a fektetve dokkolt készülék kijelzője konkrétan touchpaddá lényegül, fizikai gombok hiányában pedig gesztusvezérléssel operálhatunk. A bal egérgombot dupla koppintással, kijelölést, ablakok átmozgatását hosszú érintéssel tudunk eszközölni, ami eleinte furcsa lehet, de hamar megszokható. Az appok java támogatja az asztali környezethez igazodó megjelenítést, ahogy a híváskezelést is, a többit meg simán Androidos formátumban használhatjuk. Szöveget bevinni ilyen módon értelemszerűen a monitoron megjelenő virtuális billentyűzettel tudunk a touchpad segítségével, ami kissé talán kényelmetlen, bár elvileg érkezik a fentebb említett frissítés.


[+]

A kezdeti nehézségek, amelyekkel tavaly szembesülnünk kellett, mint a bizonytalan csatlakozás, az instabil dokkolás és ebből következő lecsatlakozás, vagy a megjelenített kép szétesése idén már nem fordult elő, minden remekül és simán ment az első perctől. A váltás határozottan gyors, minimalizálták a késleltetést, a néha előforduló bénázás valószínűleg a viszonylag szokatlan kezelés eredménye és nem a rendszer teljesítményének elégtelensége. A párhuzamos és folyamatos feladatvégzés valóban folyamatosnak érződött, nem érzékeltünk problémát életszerű felhasználás mellett, noha az S9 a maga 4 GB rendszermemóriájával természetesen megfektethető adott terhelési szint felett. A natív erőforrásmenedzsment esetlegesen bezárhat egyes alkalmazásokat.


[+]

A DeX a szükséges pontokon fejlődött: a hiányolt kiegészítőket (töltőfej, kábel) már megtaláljuk a dobozban, a készülék csatlakozóinak és hangszóróinak használata nem akadályoztatott, a felhasználói élmény javult, HDMI kábelből meg egyáltalán nem biztos, hogy nekünk akkorára lenne szükségünk, amekkorát a Samsung random becsomagolna, főleg, ha nincs is ilyen port a monitoron. A Dex Pad, egyébként a Station szintén, továbbra is alternatíva lehet, ha pont nincsenek speciális igényeink, ami célhardvert igényel, a mindennapi tevékenységeket, amelyeket egyébként a készüléken végzünk viszont sokkal kényelmesebb formában is folytatni tudjuk, akár egyéb perifériák hiányában is. A vállalati felhasználás ugyanakkor a LAN csatlakozó elhagyása miatt kérdéses lehet, noha az új API lehetővé teszi a céges környezetben való futtatáshoz szükséges irányelvek alapján történő korlátozások és biztonsági megoldások kezelését, plusz ugye adott a Knox.

Hátlapi fotós képességek (Bone123)

Évről évre hallani: eljött a mobilfotózás aranykora, ám a fizikai korlátokon nem lehet csakúgy átlépni, a parányi szenzorok sötét körülmények között ugyanis túl kevés fényt fognak be, hogy a DSLR-ekkel versenyezzenek. Mivel a nagyobb szenzor nagyobb lencsét és vastagabb telefont kíván, és a Lumia 1020 óta épphogy vékonyodnak a mobilok, a gyártók elkezdtek nagyobb fényerejű optikákat használni. A blende vagy apertúra a fotográfiában az a változtatható, kör alakú nyílás, amelyen keresztül a fény a szenzorra jut. Igen ám, csakhogy az apró mobilkamerák rekesze eddig nem volt változtatható, legfeljebb szoftveresen szimulálható, így a gyártók mind nagyobb nyílás mellett döntöttek (f/2, f/1,8, f/1,7, újabban f/1,6), hogy több fényt fogjanak be. Csakhogy ez az igen apró optikák minősége és az egyre szűkülő mélységélesség miatt a korábbiaknál puhább rajzolatot szült – elég egy első generációs, f/2-es rekeszértékű Pixel fotóinak a részletességét az f/1,7-es Galaxy S8 eredményeivel összevetni. Nyilván több dolog is beleszól a vonalélességbe, mindenesetre nem lehet következmények nélkül a végtelenségig növelni a rekesznyílást.

A kézi módban lehetőség van a rekeszérték változtatására
A kézi módban lehetőség van a rekeszérték változtatására [+]

Te is pont ilyen telefont használsz? Fotóztál vele? Töltsd fel a képeidet a Fototrendre, hogy mások is lássák, mire képes a kamerája!

Itt jön a képbe a Samsung SM-W2018 kagylótelefonnal debütáló technológia: a Galaxy S9 páros főkamerája (12 megapixel, f/2,55”-es szenzor) ugyanis képes f/1,5-ös, rendkívül sok fényt áteresztő rekeszérték (felső sor), illetve f/2,4-es, élesebb eredményeket produkáló blende között váltani (alsó példák). A Samsung szemléletes hasonlattal fordítja a dolgot konyhanyelvre: ahogy a világosban szűkül, a sötétben pedig tágul az emberi pupilla, úgy jár el a két S9 főkamerája is a nap folyamán. Az automatika nappal szinte mindig f/2,4-es rekeszértékben rögzít (makrók esetében is), remek vonalélességgel és dinamikával, széles élességtartománnyal és egyébként többelemes képfeldolgozással, este pedig rendre f/1,5-re vált, világosabb eredményekkel. A kettő között kézi módban lehet váltani, és akadhat is rá ok. Állvánnyal és hosszú záridővel több részletet csalható elő este, f/2,4-re váltva. Méhecskét és más, apró témát viszont jobb f/1,5-ös állásban lencsevégre kapni, mert ilyenkor szűkösebb a mélységélesség, és kellemesen elmosottabb a háttér, amit a fenti példák is jól illusztrálnak a közelképeknél.

Sajnos csak a Galaxy S9+ kapott a két újdonság közül teleobjektíves másodkamerát, a főkamera viszont mindkét esetben változtatható apertúrájú
Csak a Galaxy S9+ kapott teleobjektíves másodkamerát, a főkamera viszont mindkét esetben változtatható apertúrájú [+]

Ez tök jó és kétségtelenül új fejezet a mobilfotózásban, viszont azért még lehet rajta reszelni. A fotózáshoz rendre az S9+-t vetettük be, és két ilyen tesztkészülék esetében is problémás volt a fókuszálás kézi módban, kiváltképp f/1,5-ös rekesz mellett. A dual pixel fókusz máskülönben villámgyors, de a lencserajzolat is egyértelműen előnyösebb f/2,4-es állásban. Nagyobb hiba, hogy 2x-es nagyítású másodkamerát (fix, f/2,4-es rekeszértékkel és lomhább autofókusszal) csak a Galaxy S9+ kapott, ami a 300 ezer forintot súroló S9 esetében pofátlanság, amikor a Mi A1-nek is van zoomkamerája. Továbbra sem okés, hogy alább kell adni az igényekből annak, aki egyszerűen kisebb telefonra vágyik.

A másodszenzor mindenesetre parányibb (1/3,6”-es), éppen ezért az S9+ csak nappal és sok fény esetében veti be a 2x-es nagyítóikonra bökve, amúgy minőségi, éles, dinamikus eredményekkel (felső sor). Este helyette viszont a főkamera dolgozik digitális nagyítással, a zoomkamerát sötétben pedig kézi módban sem lehet működésre bírni, ami sajnálatos. A Note8-ból megismert portrémód is a duplakamerás S9+ privilégiuma (alsó sor). Ennek egyébként elő fókusz a neve, ügyesen dolgozik, tárgyakat és személyeket egyaránt lencsevégre lehet kapni a háttér elmosásának szabályozásával, az iPhone X-féle háttér-stilizálás viszont hiányzik. A kézi módra visszatérve: szerencsére itt minden paraméter a végletekig szabályozható a főkamera esetében, és a DNG RAW mentés is adott, viszont a JPG eredmények dinamikatartománya alacsonyabb, mivel egy felvételből készülnek, míg az automata mód akár 12 gyors felvételből gyúr össze egy dinamikusabbat és zajmentesebbet. Mondjuk a zajszűrésen még mindig lehetne finomítani extra részletekért. Következzen tizenkét példa az automatika tollából.

Mivel az elsődleges szenzor egy DRAM réteggel is lett idén felszerelve, hogy egyidejűleg még több nyers képinformációt el tudjon raktározni, az S9 páros is beveti a 960 FPS-sel történő szuperlassítást, noha csak kéttized másodperc erejéig alkalmanként. Ilyesmit ugye az Xperia XZ Premium is tudott, és a jó hír az, hogy vele szemben itt automatikusan felismeri a készülék, mikor érdemes elindítani a szuperlassított felvételt. A korlátok viszont ugyanazok: nagyon jó fényviszonyok kellenek a dologhoz, és az eredmények sok próbálkozás után is esetlegesek, legfőképpen pedig rövidek. Lásd a gördeszkás példákat: a mozdulatsor elejét szuper módon belassítja az S9+, de a végéről már lemarad. Ezért lett volna jó másodlagos opció a 480 FPS, hosszabb lassításokkal.

A videofelvétellel sokat mindenesetre nem kellett bíbelődni: csak rá kell bökni a rögzítés ikonra, és indul is, akár 4K-ban, 60 FPS-sel, amire eddig csak az újgenerációs iPhone-ok voltak képesek a mobiltérben. Ez a mód döbbenetes részletességet és folyamatosságot biztosít, picit túlzó telítettséggel, csak bírja a számítógép, a laptop vagy az otthoni médialejátszó. A nagy tárhelyigény miatt H.264 mellett HEVC kódolásban is lehet rögzíteni, a minőség nem csorbul.

Felbontás oldaláról még QHD+, QHD, Full HD és HD választható, FPS-ben pedig a 60 mellett 30. Jó szolgálatot tesz az optikai képstabilizálás, ami az S9+ telés kamerája esetében is adott, mellé pedig szoftveres rásegítés is jár, kivéve a QHD és nagyobb felbontású videókat. Az oldalirányú mozgást és az álló helyzet kézremegéseit mindenesetre ügyesen kiegyensúlyozza az optikai stabilizálás. Előre lépdelve viszont magabiztosabbak azok a felvételek, ahol a szoftveres rásegítés is adott. Videózásban még mindig az iPhone X a király, mindenesetre egy külső mikrofonnal és egy gimballal a Galaxy S9-cel is lehet filmet forgatni, mert igen, van rendező, aki már mobiljával jut el a filmes díjakig. Az S9 páros az almás mobillal ellentétben viszont sztereó hangot rögzít 256 Kbites, kristálytiszta minőségben, amibe az intenzívebb külső hangok se rondítanak bele. Igaz, a szél meg tudja tréfálni a mikrofonokat.

Előlapi kamera, multimédia (Bog & Bone123)

Az előlapi kamera maximális felbontása állóképek esetén 8 megapixeles. Vaku nincs mellette, képernyővillanó, autofókusz és HDR viszont van, ahogyan szoftveres stabilizáció is akad akkor, ha videóznánk, amit maximum 2560 x 1440 pixeles felbontásban (QHD) tehetünk meg. Na, ilyenkor viszont nincs stabi. Van hangra fotózás (ilyen szavakra exponál, hogy "smile, cheese, capture, shoot", ha azt mondjuk neki, hogy "record video", akkor pedig értelmeszerűen mozgóképet kezd rögzíteni. Ezen kívül akadnak filterek és korrigálja az arcformánkat is igény szerint. A lenti önarcképeken látszik, hogy nem hanyagolták el ezt a területet sem, ahhoz képest egész jók a fotók, hogy az előlapi modult használjuk, videózásnál is korrekt az eredmény, például nem ég úgy be a világos háttér, mint a Mate 10 Pro esetében.


[+]

A másik óriási innováció, hogy van egy AR-emoji nevű funkció, ami alapvetően két dolgot tud. Egyrészt az élőképre az illető fejére illeszt mindenféle ostoba/jópofa (hozzáállás kérdése) extrákat, mint a kalap, a szemüveg, vagy a maszk, de hát ezt már sok cucc tudja. Ezek között vannak interaktív AR-izék is, amelyek csinálnak valamit, ha mondjuk nevetünk, vagy tátjuk a szánkat. Nyilván ezekkel a virtuális extrákkal felturbózva készülhetnek képek és videók.


[+]

Mindezeken túlmenően pedig készíthetünk saját magunkból is emojit. Remekül hangzik, igaz? Az előlapi kamera lefotóz, valami algoritmus képregény jellegű karaktert alkot ebből, amit turbózhatunk szemüveggel, meg hajjal, adhatunk rá ruhát, ha pedig elégedettek vagyunk az eredménnyel, akkor kapunk 16 különböző animgifet ezzel a fejjel, amit aztán mindenféle helyekre be lehet szúrni, például Messengerbe. Egy pár napig ezzel terrorizáltam az ismerőseimet, ők hamarabb megunták, de aztán én is.


[+]

Végre sztereó hangszórók egy (két) Galaxyban! Az AKG által igazított rendszer ugyan az alsó hangszórót alul hagyja, így még mindig könnyű eltakarni, ám valószínűleg pont az elhelyezkedése miatt erélyesebb a beszélgetési hangszórónál, ami mostantól multimédiás feladatokat is ellát. Nem is akárhogy: a jó (bár nem kiemelkedő) hangerő mellé könnyű-, komoly és zúzós zene mellett is tiszta, telt hangkép jut, valamennyi basszussal. Az pedig egyáltalán nem zavaró, hogy az egyik hangszóró előre, a másik viszont oldalra sugároz: hangerőben ügyesen egyensúlyoz a rendszer, hogy fel se tűnjön. A bejövő hívás és az értesítések hangereje egyébként egészen erélyes, szóval a kert másik végéből is meghallani.


[+]

Adott a Dolby Atmos támogatás, az UHQ lejátszás 32 biten, valamint a DSD64 és DSD128 a kompatibilis eszközökkel. Az S9 páros emellett egyszerre két Bluetooth eszközre is képes hangot továbbítani. A fülesre kristálytiszta hang megy, és szerencsére nem spórolták ki a 3,5 milliméteres analóg kimenetet, úgyhogy nem kell átalakítóval bajlódni. Dinamikus, részletes, komolyabb fülessel is kellően hangos a produktum, bármiféle háttérzaj vagy torzítás nélkül. Ráadásul a mellékelt AKG mikrofonos füles is jófajta a dobozban megszokottakhoz képest, erről tavaly még szentkuti11 kolléga írt errefelé részletesebben. Adott hozzá összesen három pár gumiharang, a headsetnek pedig három gombja van.


[+]

A Play Zene előadók, albumok, dalok, műfajok, listák és kedvencek szerint rendszerezi a helyben tárolt állományokat, illetve hozzáfér a Google előfizetéses zeneszolgáltatásához. Akad egy sor widget és effekt, elérhető UHQ felbontásnövelés és a hangkép egyénire igazítása. Nincs viszont FM-rádió. Ha már tud 4K-ban 60 FPS-sel felvenni, akkor az S9 páros nyilván le is játszik ilyen paraméterű videókat, akár HDR-ben, ami továbbra is pozitívan durván néz ki, főleg a videókba teljesen, a 18,5:9-es képernyő kitöltéséig belenagyítva. Remek társ a filmezéshez a két új Galaxy, immáron sztereó hanggal, viszont a DivX, XVid és AC3 kódolások, illetve a komolyabb felirat beállítási opciók egy VLC telepítését megkívánják, szerencsére ott is adott a teljes képernyős működés.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó (Bone123)

A szerkesztőségbe dual nanoSIM variációban érkeztek a tesztkészülékek, és a Telekomnál is ez a kiszerelés lesz elérhető, dual standby technológiával. Ez azt jelenti, hogy egyszerre két kártyával is a hálózaton lehet lógni, ám amikor hívás folyik az egyiken, a másik lekapcsolódik. A Vodafone és a Telenor egy SIM-es variációban fogja kínálni a párost, amely elméletileg 1,2 Gbps-os letöltési sebességre is képes 4G hálózaton, ez viszont régiótól és szolgáltatótól függ majd. Természetesen minden hazai LTE sáv támogatott (4x4 MIMO/CA, LAA). A kétcsatornás WiFi 802.11a/b/g/n/ac szabványú jó érzékenységgel, de előfordult, hogy eldobta a jelet (VHT80, MU-MIMO, 1024QAM). A Bluetooth 5.0-s (A2DP, LE, ANT+), az USB 3.1-es (Type-C, MTP, OTG). Van DisplayPort támogatás (4K, 60 FPS), vezetékmentesen pedig 1080p-ben lehet a képernyőt tükrözni (Miracast, Google Cast). A navigáláshoz a földi antennák és routerek mellett a GPS, a GLONASS, a BeiDou és a Galileo műholdak jelei vethetők be, a QZSS csoporté nem. A pozíciószerzés szinte azonnali és stabil, szobabelsőben is jól működik. Akad digitális iránytű, NFC és MST mobilfizetéssel, giroszkóp, gyorsulásmérő, légnyomásmérő, hangszenzor, hall szenzor, fénymérő, közelségérzékelő, mágneses szenzor, pulzus- és véroxigén-telítettség mérő, írisz- és ujjlenyomat leolvasó, valamint a Home gomb alatt megbújó nyomásérzékelő.

Nálunk két SIM-es formulában jártak a Galaxy S9-ek
Nálunk két SIM-es formulában jártak a Galaxy S9-ek [+]

A két S9 tömege nőtt, akkumulátorkapacitása viszont nem: az 5,8”-esnek 3000 mAh-s, a 6,2”-esnek pedig 3500 mAh-val kell beérnie, és az utóbbi picit tovább bírja. Tavaly sem voltak lehengerlőek az eredmények, amelyen pár frissítés ugyan javított, idén viszont nőtt a hardveres fogyasztás, úgyhogy biztosan csak az egynapos intenzív használatot tudunk ígérni. Ez nyilván megnyújtható visszafogott nyomkodással és a mindig aktív kijelző kikapcsolásával, így 5-6 óra körül is végződhet az S9 és az S9+ képernyőideje, ideális esetben. Ha sokat navigál, játszik és fényképez az ember, ez könnyen megfeleződhet. Messze tehát a Mate 10 Pro zseniális üzemideje, pedig az S9+ még kövérebb is nála, csak hát a Note7 fiaskó után nem próbáltak 4000 mAh-s telepet belepréselni. Van helyette adaptív gyorstöltés, mindkét modell esetében 100 perces munkával, illetve vezetékmentes etetés (WPC, PMA), mindenféle Qi jelölésű pad támogatását beleértve. 150 niten a kisebbik modellel 11, a nagyobbikkal 10 órát sikerült netezni, illetve 14-14 órát videózni egy-egy töltésről, ami történetesen rosszabb a tavalyi eredményeknél. A mindennapos merülés nagyjából megegyező ütemű.

Ismét kitűnő páros érkezett a Samsungtól, csak kevésbé előremutató, mint tavaly
Ismét kitűnő páros érkezett a Samsungtól, csak kevésbé előremutató, mint tavaly [+]

Összefoglaló:

Értékelés: Samsung Galaxy S9 / S9+
Külső
Ergonómia 9 / 8,5 pont
Anyaghasználat 10 / 10 pont
Összeszerelés minősége 10 / 10 pont
Kijelző mérete, minősége 10 / 10 pont
Belső
Kezelhetőség 9 / 9 pont
Sebesség 10 / 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 / 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 / 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 / 9 pont
PIM funkciók 10 / 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 / 9 pont
Multimédia
Vizuális 9 / 10 pont
Audio 9 / 9 pont
Egyebek
Üzemidő 7 / 7,5 pont
Ár/érték aránya 7 / 7 pont
Hogyan értékelünk?

Két dolog nyilvánvaló szűk egy hét használat után: a két Galaxy S9 zseniális készülék, az elődmodellek minden kitűnő tulajdonságával, az Androidos térben új alapokra helyezett csúcsteljesítménnyel és valóban innovatív kamerával, amin azért még lehet finomítani. Nem kérdés, hogy a piac legjobb kijelzője lapul a legnagyobb OLED gyártó phabletjeiben, a por- és vízálló ház összeszerelésén sem esett csorba, viszont akkumulátornövekedés nélkül szedtek fel pár grammot, és az üzemidő nem éppen kiemelkedő. A Samsung Experience felület mindenesetre ilyen fürge még sosem volt, a Bixby is fejlődik, és egy sor tök jó extra szolgáltatás adott, nagy részük opcionálisan. Messze a vegytiszta Android minimalizmusa, viszont a gyártó komplettebb szoftvercsomagot nyújt a Pixelekénél. A tavalyi, formai változásokkal érkező izgalmakból azonban mára nem sok maradt, és az S8-cal vagy a Note8-cal a zsebben kevés az érv a váltás mellett – főleg úgy, hogy az S9 280 ezer forintért bátorkodott kispórolni a teleobjektíves másodkamerát, a memóriaéhes felület és a DeX mellé pedig mindössze 4 GB RAM-ot mellékelt. Így aztán a remek S8 simán működőképes alternatíva olcsóbban, míg a Note8 egyedülálló produktivitásával és az S Pennel licitál a 310 ezer forintos S9+ extra sebességére és változtatható apertúrájú, de közel hasonló tudású kamerájára.

Nyilván az iPhone X a legfőbb házon kívüli konkurens, viszont nem fogunk belemenni az összehasonlítgatásba, mindkettő jó választás, az pedig nagyjából kirajzolódott, ki az iOS és ki az Android rendszer pártfogója. Inkább a Mate 10 Pro haraphat ki egy szeletet az S9 páros tortájából, visszafogottabb működéssel és kamerával ugyan, de lényegesen hosszabb üzemidővel. Az elitből feltétlenül megemlítendő az LG V30 multimédiás erősségei miatt, a OnePlus 5T meg azért, mert megmutatja: simán lehet kitűnő csúcstelefont 200 ezer forint alatt árulni, legfeljebb elmarad a vízállóság vagy egy szinttel lejjebb teljesít a kamera. Az Xperia XZ2 és a Zenfone 5z rövid ismerkedésünk során is meggyőző volt, a Huawei P20 és a Xiaomi Mi Mix 2S érkezése már biztos, az LG G7-é, a HTC U12-é, a Nokia 9-é és a OnePlus 6-é pedig valószínűsíthető. Ezúttal sem ússza meg tehát a Samsung csúcspáros a versenyhelyzetet, viszont jelenleg talán a piac legkevesebbet hibázó duóját üdvözölhetjük a személyükben, legtöbb idei riválisa meg még teszt és verdikt előtt áll. Arról pedig szó nincs, hogy 4/6 GB RAM-mal a két phablet egyhamar belassulna, sőt: az Exynos 9810 SoC-vel a tulaj évekre letudhatja a mobilkérdést. Egyszerűen csak arról van szó, hogy kisebb előrelépés az S9, mint az S8 volt tavaly, mi pedig már most várjuk a teljesen kávamentes vagy az összehajtható dizájnt, amiről oly régóta hallani. Az Galaxy S9 páros addig a piac két legfényesebb ékköveként csilloghat, csak ennyiért nem tudjuk legfényesebb plecsninket odaadni.

Samsung Galaxy S9 Samsung Galaxy S9+

AliceWake és Bone123

A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről és a Galaxy S8-ról lehet olvasni.

Specifikáció Samsung Galaxy S9

Samsung Galaxy S9
 Samsung Galaxy S9 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 147,7 x 68,7 x 8,5 milliméter
Tömeg 163 gramm
Színvariációk fekete, ezüst, kék, orgona lila
SIM-foglalat 2x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,8 hüvelyk
Kijelző felbontása 1440 x 2960 pixel (570 ppi)
Kijelző és készülékház védelme Gorilla Glass 5
Kijelző típusa Super AMOLED kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Samsung Exynos 9810
Processzor típusa nyolcmagos; 4x 2,7 GHz Exynos M3 + 4x 1,9 GHz Cortex-A55
Processzor csíkszélessége 10 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-G71MP18
RAM mérete 4 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 64 / 128 / 256 GB (a rendszer 14 GB-ot foglal)
Memória bővíthetősége microSD (400 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 Mhz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/850/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 1200 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 5.0 (A2DP, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac, dual band, WiFi HotSpot, Direct, VHT-80, MU-MiMo, 1024QAM
USB USB 3.1 (Type-C, MTP, OTG, DisplayPort)
Ujjlenyomat-olvasó van
Íriszfelismerő van
Pulzusmérő van
SpO2 mérő van
Barométer van
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van (GPS, Glonass, BeiDou, Galileo)
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 8.0 (Oreo), Samsung Experience 9.0
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter van
Extra szoftverek Samsung Health, Eszköz karbantartása, Edge funkciók, Fájlkezelő, GameLauncher, OneDrive, OneNote, Word, Excel, Power Point, LinkedIn, Témaáruház, Bixby Home, Bixby intelligens asszisztens, Samsung Connect, Samsung Members, Samsung Notes, Galaxy Apps, Naptár, Biztonságos Mappa, Samsung Cloud, Hangrögzítő, Smart Switch
Multimédia
Fő kamera 12 megapixel, Dual Pixel autófókusz, OIS, F/1,5-es lencse, LED segédfény
Másodlagos kamera 8 megapixel, autófókusz, élő HDR, F/1,7-es lencse, kijelzőt felvillantó vaku
Videófelvétel 2160p @ 30 fps, 1080p @ 240 fps, 720p @ 960 fps, HDR
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 3000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
IP68-as por- és vízállóság, 3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, gyorsulásmérő, mágneses- és hangszenzor, mágneses hall szenzor, fénymérő, közelségérzékelő, értesítési LED, ujjlenyomat-olvasó, íriszleolvasó, arcfelismerés, pulzusszám mérő, véroxigén-telítettség mérő, légnyomásmérő, Infinity Display panel (18,5:9), edge panel, AoD, vezetékmentes gyorstöltés (WPC, PMA), NFC és MST alapú mobilfizetés, DeX állomás kompatibilitás, Gear VR támogatás, Daydream támogatás, nyomásérzékelő (home virtuális gomb alatt), AR-emoji

Specifikáció Samsung Galaxy S9+

Samsung Galaxy S9+
 Samsung Galaxy S9 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 158,1 x 73,8 x 8,5 milliméter
Tömeg 189 gramm
Színvariációk fekete, ezüst, kék, orgona lila
SIM-foglalat 2x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 6,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 1440 x 2960 pixel (529 ppi)
Kijelző és készülékház védelme Gorilla Glass 5
Kijelző típusa Super AMOLED kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Samsung Exynos 9810
Processzor típusa nyolcmagos; 4x 2,7 GHz Exynos M3 + 4x 1,9 GHz Cortex-A55
Processzor csíkszélessége 10 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-G71MP18
RAM mérete 6 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 64 / 128 / 256 GB (a rendszer 14 GB-ot foglal)
Memória bővíthetősége microSD (400 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 Mhz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/850/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 1200 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 5.0 (A2DP, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac, dual band, WiFi HotSpot, Direct, VHT-80, MU-MiMo, 1024QAM
USB USB 3.1 (Type-C, MTP, OTG, DisplayPort)
Ujjlenyomat-olvasó van
Íriszfelismerő van
Pulzusmérő van
SpO2 mérő van
Barométer van
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van (GPS, Glonass, BeiDou, Galileo)
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 8.0 (Oreo), Samsung Experience 9.0
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter van
Extra szoftverek Samsung Health, Eszköz karbantartása, Edge funkciók, Fájlkezelő, GameLauncher, OneDrive, OneNote, Word, Excel, Power Point, LinkedIn, Témaáruház, Bixby Home, Bixby intelligens asszisztens, Samsung Connect, Samsung Members, Samsung Notes, Galaxy Apps, Naptár, Biztonságos Mappa, Samsung Cloud, Hangrögzítő, Smart Switch
Multimédia
Fő kamera Duál: 12 megapixel, Dual Pixel autófókusz, F/1,5-2,4-es lencse + 12 megapixel; OIS 2x optikai zoom, LED segédfény
Másodlagos kamera 8 megapixel, autófókusz, élő HDR, F/1,7-es lencse, kijelzőt felvillantó vaku
Videófelvétel 2160p @ 30 fps, 1080p @ 240 fps, 720p @ 960 fps, HDR
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 3500 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
IP68-as por- és vízállóság, 3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, gyorsulásmérő, mágneses- és hangszenzor, mágneses hall szenzor, fénymérő, közelségérzékelő, értesítési LED, ujjlenyomat-olvasó, íriszleolvasó, arcfelismerés, pulzusszám mérő, véroxigén-telítettség mérő, légnyomásmérő, Infinity Display panel (18,5:9), edge panel, AoD, vezetékmentes gyorstöltés (WPC, PMA), NFC és MST alapú mobilfizetés, DeX állomás kompatibilitás, Gear VR támogatás, Daydream támogatás, nyomásérzékelő (home virtuális gomb alatt), AR-emoji

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés