Hirdetés
- Samsung Galaxy A57 - kecses test, lusta lélek
- One mobilszolgáltatások
- Távozik az Apple vezérigazgatója
- Huawei P10 - pisztácia nem is volt
- Milyen okostelefont vegyek?
- Fotók, videók mobillal
- Google Pixel topik
- OnePlus 15 - van plusz energia
- Idő előtt felbukkant a Motorola Razr 70: képek, specifikációk és ár is van
- Soundcore Liberty 4 Pro - basszus!
-
Mobilarena

Ubuntu Linux Összefoglaló
Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:
-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)
A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):
lspci
lsusb
Új hozzászólás Aktív témák
-
Szokenesz
senior tag
válasz
Szokenesz
#36309
üzenetére
Üdv.
Mai napon fel is raktam a 19.10-est, eddig nagyon kellemesen működik, volt néhány kisebb összeomlás a konfigolás alatt, meg még néhány gnome extensions nem frissült le hozzá, de ha nem piszkálom remélem ő sem kötekszik majd.

De lenne egy olyan kérdésem, hogy ezt a nézetet, mikor az egeret a bal felső sarokba húzom, (Hot Corner? Nem tudom a nevét) hogyan tudom kikapcsolni?
A Tweaksben lévő - Felsősáv - Tevékenységek áttekintés forró sarok, ki van kapcsolva, be-kikapcsolásra tényleg ki is kapcsolja, de csak egy bizonyos ideig. Esetleg máshol is ki lehet vagy csak jelenleg egy bug a rendszerben? -
Thocy a ZAGY
tag
válasz
Szokenesz
#36307
üzenetére
Én már kiváncsiságból frissítettem az otthoni játszós gépen. Alapvetően nem találtam benne hibát, mindössze a bluetooth billentyűzettel nem akarja az igazságot (látja, látszólag párosítaná is, aztán itt megakad), miközben az ugyanahhoz a készlethez tartozó bluetooth egérrel simán működik. Gondolom javítják még, mert a korábbi pár kiadással nem volt ilyen gond (és tudom, miért használok linuxon MS Designer billentyűt és egeret, de ez legyen az én bajom; mondjuk belegondolva az is
).A munkára használt laptopon nem szórakozom, ott marad az LTS.
-
-
-
#40553216
törölt tag
-
válasz
Szokenesz
#30443
üzenetére
Igazán nincs mit, szívesen segítünk
, ha bármiben elakadsz.Igen, ha külön lesz / home partició, akkor később egy új / -hez tudod csatolni particionáláskor a meglévő / home-ot persze ugyanazon rendszer telepítése esetén. Mivel a saját config fájlok a / home-ban vannak, ezért az más rendszerrel nem fog teljesen jól működni értelemszerűen.
A swap-ot a HDD elejére szokták javasolni, de nálad nincs jelentősége, csak a biztonsági kedvéért lesz, így teljesen jó a meghajtó végén is.
Igen a GRUB rendszerindítónak az adott meghajtóra, a /dev/sda-ra kell kerülnie, de a rendszer ezt automatikusan így fogja felajánlani, ahogy a képen is láthattad.
-
válasz
Szokenesz
#30440
üzenetére
egész vinyót formázom, hogy ne legyen ntfs partíció.
Ezt így érdemes, NTFS ne maradjon, ha nincs Win.
kézi particionálással: ( a képen az utolsó opció )
Rendszernek elég 20 GB bőven és vagy csinálsz egy /home partíciót, amit telepítéskor tudsz csatolni a / mellé, ennek adhatod a maradék összes helyet.A másik megoldás, hogy csak a / gyökérpartíció lesz és csinálsz egy külön partíciót, ami lehet bármilyen nevű, azt majd telepítés után tudod auto módban is csatolni, de látni fogja a rendszer és a fájlkezelő is. Ekkor a /home mappa a / gyökéren belül automatikusan jön létre.
ezen a képen a / gyökér partició kijelölése látszik, ha kell a / home, azt is ugyanitt tudod bejelölni, megcsinálni:
Szerintem 8 GB fizikai memóriának már nem kell swap, de sokan javasolnak biztonságból 1 GB-ot.
Vagy rábízod a telepítést a rendszerre ( a képen az első opció ) és az az egész lemezt birtokba veszi, megcsinál mindent, ami szerinte szükséges. Üres lemeznél, ha nem akarsz mást felrakni, kényelmes lehet.
Akkor 320Gb-s vinyón mi a legajánlottabb partícionálás, hogy külön partíción az adatok is biztonságban legyenek és ne sírjon, hogy nincs hely?
20 GB gyökér particióval soha nem fog sírni, de ha már rutinosan használod a rendszert, úgyis el fogod távolítani a nem használt dolgokat, amik nagyobb helyet foglalnak.
-
válasz
Szokenesz
#30436
üzenetére
Ahogy nézem a 16.04-ben is elég régi a Mesa 12.0.6, de ha jó a megjelenítés, akkor nincs értelme piszkálni, ha gondolod, felrakhatod azt az említett PPA-, úgy is tesztelsz.

ubyegon@mint-Satellite-L305 ~ $ inxi -G
Graphics: Card: Intel Mobile 4 Series Integrated Graphics Controller
Display Server: X.Org 1.18.4 drivers: intel (unloaded: fbdev,vesa)
Resolution: 1280x800@59.98hz
GLX Renderer: Mesa DRI Mobile Intel GM45 Express
GLX Version: 2.1 Mesa 17.0.4 - padoka PPAMint-en viszont a GLX verzió régebbi még így is.
-
válasz
Szokenesz
#30433
üzenetére
Szia!
Működik rendesen a megjelenítés egyébként? A zárt catalyst-ra már nincs szükség, a nyílt driver teljesen jó az AMD-nél. Az Összefoglalóban lévő PPA-t még felrakhatod a frissebb Mesa miatt, ha tearing-et tapasztalsz valahol, arra is van megoldás Fenyő kollégától, szintén az Összefoglalóban.
Grafikus driverek frissítése
Lehetőség van arra, hogy a rendszer által használt nyílt/zárt drivereknél frissebbet is telepítsünk (amennyiben elérhető) viszonylag egyszerűen, a megfelelő ppa-k használatával. Az itt említett tárolók stabil kiadású grafikus csomagokat tartalmaznak. Hozzáértők találnak "bleeding-edge" tárolókat is, ezekre most nem térek ki.
Nyílt driver esetén (Intel és AMD, csak 16.04 és 16.10 rendszerekre):
Ugyancsak a Terminálban adjuk ki asudo add-apt-repository ppa:paulo-miguel-dias/pkppa
sudo apt-get updateparancsokat.
Mindezek után a Frissítéskezelőben megjelennek majd ezen friss csomagok és telepíthetőek lesznek.
Fontos megjegyezni, hogy ezen driverek csak a grafikus képességeket javítják, emellett elengedhetetlen a videókártya alapfunkcióinak megfelelő kerneltámogatása is.Milyen kezelőfelülettel raktad fel az Ubuntut, az alap Unityvel? Fenn van alapból az inxi rendszerinfo program?
Csinálj vele egyinxi -Fkimenetet és rakd be ide.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás az Ubuntut és variánsait használók és az ezekkel még csak ismerkedők számára
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Bemutató Ubuntu 16.04 LTS kezdőknek, gyakorlatiasan, objektíven
- Hír Megjelent az Ubuntu 16.04 LTS
- Samsung Galaxy A57 - kecses test, lusta lélek
- Revolut
- Assetto Corsa EVO
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- A jövőben nem csak a gazdagok kiváltsága lehet az Intel CPU-k tuningja
- One mobilszolgáltatások
- Autós topik
- PlayStation 5
- DVB-T, DVB-S (2), DVB-C eszközök
- Távozik az Apple vezérigazgatója
- További aktív témák...
- Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G Coral Green 512GB használt karcmentes 6 hónap garancia
- HIBÁTLAN iPhone 13 128GB Blue-1 ÉV GARANCIA - Kártyafüggetlen, MS4453, 100% Akksi
- S. Mario PC! Hogy fusson a Super Mario! I5 14400F / RX 6900XT 16GB / 32GB DDR5 / 1TB SSD
- LG UltraGear 32GS95UX-B OLED Monitor! 32" 3840x2160 / 480Hz / 0.03ms / FreeSync / G-Sync! BeszámítOK
- GAMING PC! Intel i5-12400F / RTX 4060 Ti / 16GB DDR4 / H610 / 512GB NVMe / 600w! BeszámítOK
Állásajánlatok
Cég: Laptopműhely Bt.
Város: Budapest


).

