Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Aktív témák

  • mzx

    senior tag

    válasz mzx #21979 üzenetére

    ...ha jol ertem az ubi telepités leirasokban, minimum 3 particiot kell létrehozni az ubi számára:
    gyökér ( / ) , swap, /home
    Jol értem?

    Ami nem vili számomra, h miképp lehet a swap particiojat a vinyó legelejére tenni?
    Hiaba mutatja a leiras, meg screenshot -ban is, én nem értem... persze amikor épp csinalni fogom a telepitést, lehet, h egyértelmu lesz számomra, de
    nem kockáztatok, mert amikor élesben megy a dolog, akkor csak bámulok, mint borju az új kapura... szoval az abiztos, ha előre megkérdem itt tőletek. Gondolom, csak egy sima egérmuvelet, vagy TAB gomb ( de mi van ,ha mégse ... :D ) .

    (Javasloja, h swap legyen a hdd legelső particioja, h a vinyó feje a leheto leghamarabb elérhesse, és elegendő a lemez fizikai sorrendjében csupán masodiknak tenni a gyökérparticiot)

  • Vladi

    nagyúr

    válasz mzx #21979 üzenetére

    hdd: ez egyszerű gyártói marketing matematika. A 40 gigás hdd az:
    40000000000 byte. Viszont itt nem 1000 a váltószám, hanem 1024 (2 a tizediken). Ha ezt a szép számot elkezded osztani 1024-el a vége 37 gigabyte lesz. De az hülyén hangzik, hát rámondják, hogy 40. :DDD

    Egyébként nem is giga mert a giga si rendszerben 1000, informatikában meg marha bonyolult 1000-el számolni, ezért 1024 de az már nem is giga. :)) Bővebben: link.

    Na ennyit az estimeséről. A p3-as deszkák már kezeltek ekkora hdd-t. Egyébként meg tök mindegy, hogy mit csinál a bios, a Linux kernel úgyis egész más utakon jár. Az fogja kezelni. Sőt p1-es gépekben simán kezel 500 gigás ata lemezeket is.

    60-70 megát azt az oprendszer saját magának tartja fenn, különböző adminisztrációs feladatokhoz. Ne lepődj meg, az ext3-hoz ennél nagyobb arányú kell.

    A partícionálásnál meg a partícionálatlan merevlemezhez az első partíciót mikor hozzáadod, akkor megkérdi a program, hogy melyik legyen az első szektor? De fel is ajánlja az elsőt, ha simán okézod akkor az először létrehozott lesz kvázi az első és így tovább.

    Valójában egy gyökér / partíció is elég lenne, de neked kevés a ram, így a swap is kell. Még legalább a /home partíciót külön szokás tenni - vagy még másokat is, de alapesetben neked ez is elég - hogy ha újratelepítesz, vagy másik disztrót telepítesz, akkor a felhasználói beállításaid könnyen átmenthetőek legyenek.
    Úgyhogy nem kell egérművelet. Simán törlöd a létező partíciókat - már ha nem kell már róla adat ;] - utána új létrehozás, típus (ext3 vagy swap), méret (erről már volt szó korábban), kezdő pozíció (amit felajánl) és csatolási pont (gyökér/ /home és swap), majd ok. Az összesnél, utána végrehajtás. De ezeket már szerintem tudod.

    (#21985) Csakénvagyok:

    Linux kontra flash. Az örök szívás. Próbálj 1-2 flash verziót. Legfrissebb fenn van?

    [ Szerkesztve ]

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz mzx #21979 üzenetére

    "a hdd-m 40GB-jából csak 37 látszik"
    Az így jön ki:
    40 000 000 000 byte = 39 062 500 KiB = 38 146 MiB = 37 GiB
    (1024-es osztásokkal)
    Az i-k szándékosan a jelölésekben! Állandó vita a GiB vs. GB téma.

    Szerk.: most látom, hogy Vladi itt már megírta az átváltogatást. De itt meg legalább látható, pontosan mire is gondolt. :D Most olvasgatok időben növekvő sorrendben a topicban, azért láttam csak később. ;)

    [ Szerkesztve ]

    Sk8erPeter

Aktív témák