Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bteebi

    veterán

    válasz csakos1997 #78 üzenetére

    A milliárdos üzemeltetési költség egyáltalán nem nagy szám, pláne akkor, ha a megtermelt javak értéke ennek a nagyon sokszorosa (ami egy félvezetőgyárnál könnyedén teljesül). Egy gyártási folyamat energiaigényének, az áru értékének és a megtermelt haszonnak, profit marzsnak sajnos egyáltalán nem kell korrelálnia. Mert ezek mind nagyon sok tényezőtől függnek. Ha minden kontinensen lenne vagy 10-20 nagy kapacitású <5 nm-es gyártósor, akkor a chipek se ennyibe kerülnének, és nem halmozna rekord nyereségeket a TSMC se. (Csak ugye nem így van.)

    Egy acél vagy timföldgyárat, amik NAGYON messze vannak a high techtől (bár nyilván a saját területükön lehetnek kiemelkedő minőségűek/hatékonyságúak), a magas hőmérséklet/áramigény miatt brutál költséges fenntartani. (A legtöbb helyen, esetben nem is éri meg sajnos, lásd pl. Diósgyőr vagy Dunaújváros.) És ezekben az esetekben mi van a rohadt nagy üzemeltetési költség végén? Jobb esetben jó minőségű acél és alumínium, amikből valószínűleg egy tonnának az értéke jóval kisebb, mint akár egyetlen wafernek, amiből az ASML egy másik cikkben szereplő 380 millió dolláros High-NA EUV-s gépe óránként előállít 185-öt (tehát percenként hármat).

  • bteebi

    veterán

    válasz csakos1997 #76 üzenetére

    Fenntartási költség <> beruházási költség, töki, ezt szerintem egy projektvezetőnek illene tudnia, különben nagyon nagy bajok lesznek :U. Látszólag nagyon alapvető szövegértési problémáid vannak (ami egy PM-nél nem feltétlenül szerencsés). Egyáltalán nem azt kérdeztem eredetileg, hogy mennyibe kerül üzemeltetni egy ilyen gyárat (túlzottan ez a része nem érdekel; nyilván nagyon sok pénz, de a megtermelt haszon mellett elenyésző), hanem hogy mitől ennyire drága felépíteni. Erre néhányan tudtak legalább némi iránymutatást adni, de te pont nem voltál köztük. Csak a - látszólag alaptalan - arcoskodásban jeleskedtél, bár abban nagyon :K.

    Nem nagyon megy neked az ok/okozati viszonyok meglátása. Az, hogy nekem van PhD-m egy épületgépészettől/félvezetőipartól gyakorlatilag teljesen független területen, nem jelenti azt, hogy pl. gépészeti/speciális gyárépületek tervezéshez értenem kellene. (Épp ezért kérdeztem róla töki, érted?? :U) Sőt, emellett még többek között főzni se nagyon tudok. :)

    Abban viszont teljesen biztos vagyok, hogy egy csomó, akár relatíve egyszerű dologhoz te se értesz, ami nem a te szakterületed. Többek között nem tudnál normálisan vért venni, és azt se tudnád, hogy milyen csövet kellene használni és miért, pedig azt még sima mezei asszisztensek is tudják, te pedig ugye egy mighty projektvezető vagy. Vagy mondjuk egy autó fényezését se tudnád rendesen megcsinálni (én se), pedig ahhoz se kell diploma se.

  • bteebi

    veterán

    válasz csakos1997 #74 üzenetére

    Lyééézusom, mekkora arc vaaaagy! :Y :C És ehhez képest majdnem egy hét után mennyi érdemi infót sikerült mondanod! (Gyakorlatilag nullát. Már megint. A kétmillió euró miatt nem nulla.)

    "szerencsére projektvezető leszek"

    ...tehát még nem vagy. :U És ekkora arccal nem is biztos, hogy (túl sokáig) leszel. Már csak azért se, mert gondolom be kellene férni a gyárkapun.

    Projektvezető, azannyát. A szakmai(atlan)ság non-plus-ultrája, de legalább a hülyébbeknek még az arca is nagy. (Sok projektvezetőt ismerek, de azok szerencsére normális, szerény emberek.) Ha te vagy a projektvezető, akkor ugye a tervezést és a kivitelezést SE te csináltad-csinálod, hanem az már szakemberekre van bízva? Persze te ehelyett meg tudod magyarázni a felsővezetésnek, hogy miért nem a te hibád miatt fog csúszni a projekt és lesz drágább. ;)

    Attól még, mert voltál már félvezető gyárban - akár többen is -, nem szükségszerű, hogy bármilyen szinten értesz is az ottani folyamatokhoz (eddig legalábbis nem igazán mutattad meg a szakmai zsenidet). Egy parányi részfeladatban való szerepvállalás - jelen esetben az, hogy valamekkora szinten lesz közöd a gépészethez - egyáltalán nem jelenti azt, hogy átlátod a gyártási folyamatot, urambocsá' relevánsan hozzá is bírsz szólni. Én is láttam már belülről (többek között) műanyag és gyógyszergyárakat is, mégse tudok gyártani egyiket se.

    Amúgy ha jól gondolom, max. egy mesterdiplomád van. (De legalább kapcsolódó? Valamilyen mérnöki? Vagy csak gazdász vagy, esetleg valami OKJ-s PM? De pl. épületgépész tanfolyamok is vannak már 440 ezerért is.) Én egy jó hazai egyetemen szereztem PhD-t természettudományos területen, van szakfordítói diplomám is, és éveket dolgoztam Angliában gyógyszeripari R&D-ben senior technical specialistként. De előtte ha úgy vesszük projektvezető voltam klinikai és nemklinikai vizsgálatoknál (ott vizsgálatvezetőnek hívják). Megfelel, pubikám?

    "éves szinten csak a rendszerek fenntartása ( víz, gáz, levegő) 2 millió euró környéke"

    Mit értesz fenntartáson? Közüzemi díjak? Karbantartás? Vagy a kettő együtt? Ahol most dolgozom, ott tavaly csak az előbbi a fenti összegednek kb. a duplája volt havonta, töki. :U

  • bteebi

    veterán

    válasz csakos1997 #68 üzenetére

    Valóban nem voltam még modern félvezetőgyárban, de képeket és videókat - elég sokat - már láttam róluk. De ha te meg már voltál is, akkor akár a kérdésemre is válaszolhattál volna, mert látszólag nagy istenkirály vagy. Ehelyett eddig csak süketelésre futotta. :U

    Amúgy önmagában az, hogy jártál egy gyárban, akár a TSMC-ében is (bár te épp nem ott), egyáltalán nem jelenti azt, hogy bármilyen szinten értesz is hozzá. Én elég sokféle gyárban, üzemben jártam már, magamtól mégse tudnék rendesen megtervezni egyet se, és egyiknek a technológiájához se értek nagyon mélyen. De azért elképzelni el tudom, hogy a legtöbb gyár az épület + gépészet + gépek.

    Azt meg továbbra is fenntartom, hogy maga az épület a félvezetőgyártásban is max. egy nagyságrenddel drágább (=10-szer annyi, ami HATALMAS különbség!), mint egy átlag modern gyárban, és akkor már talán sokat mondtam. A zsiliprendszer, az enyhe túlnyomás (számos egyszerűbb labornál IS alkalmazzák), meg a HEPA/ULPA szűrés sem űrtudomány, bár tény, drágábbak a sima, tipikusan talán pár száz milliós HVAC rendszereknél.

    Amúgy sok gyárban elmondanák azt gyárlátogatáskor, hogy náluk milyen hipercsúcsszupermodern minden, amin az egyszeri laikus ledöbbenne, aztán a helyi munkások meg körberöhögnék az egészet, mert ők tudnák, hogy valójában nem is. Kisebb-nagyobb félvezetőgyár is csilliónyi van szerte a világon, sőt talán még Magyarországon is van ISO class 1 besorolású tisztatér, de 3-5 nm-es node-unk mégsincs, sőt még ~100-as se.

  • Tasunkó

    őstag

    válasz csakos1997 #68 üzenetére

    Olyan alapos piármaszlaggal vezetnek körbe egy random varrodán is, hogy a látogatók szédelegnek a sokktól hogy mire képes a mai technika.

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés