Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dr. Akula

    nagyúr

    Végülis Einsteinnek se tanította senki az E=mc2-t, tehát felesleges az oktatás. :D A diploma lényege sose az volt hogy aki onnan kijön az mident tud, hanem hogy egy bizonyos tudásszint meglétét bizonyítja. Lehet enélkül is megszerezni ugyanazt a tudást, csak ki hiszi el neked? Bárki mondhatja magáról hogy mindent is tud.

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz bambano #57 üzenetére

    "annak a felmérésnek, hogy hol tanult az illető programozni, akkor lenne értelme, ha mellé tennék, hogy milyen minőségű kódot krampácsol"

    Azt hívják osztályzatnak.

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz cucka #20 üzenetére

    A BME már 25 éve is arról szólt hogy tétel-bizonyítás-tétel-bizonyítás-kicsöngettek. Az utolsó szint ahol még tanítanak is, nem csak darálják a ki tudja mit, az a főiskola. Viszont az egyetemi papír többet ér, mert magasabb tudásszintet bizonyít - csak hát azt magadtól kell megtanulni, mert órán a tanártól nem fogod.

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz cucka #70 üzenetére

    Pedig nem olyan rossz az. [link] Lehet hogy nem supermaneket képeznek, de a világon máshol se. Szerintem a diploma fogalma van túlmisztifikálva, az a kép él az emberekben hogy attól le kell esnie az állnak, pedig ez olyan mint a jogsi, csak többet kell tanulni hozzá.

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz cucka #72 üzenetére

    Ma már kb. minden nagyobb városban van legalább 1 egyetem, szal az a 300 nem olyan rossz helyezés az egész világra nézve. 7 milliárd ember nem járhat MIT-ra és Ofxordba. Nem a te figyelmedet kell vele felkelteni, hanem a munkaadókét. Azok meg hiába várják hogy majd a Google csúcsfizetésekből átülnek a pesti minimálbér + borítékba. Ha csak a legjobb 10 ember programozna a világon, még mindig a Windows 3.1-et fejlesztenék, és még Notepad se lenne rajta. Szükség van a kevésbé jókra is, erről szól az emberiség történelme úgy 1 millió éve. Ha a programozós témát nem tudod átérezni, gondolj bele mit ennél ha az egész világra csak 10 pék jutna, de az Michelin csillagos lenne. :D

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz bambano #86 üzenetére

    Szerintem nem, de az egyetemi diploma tartalmaz egy szintfelmérést (államvizsga), a bemondás ("olyat is tudok") meg nem. A különbség a tanúsítvány megléte vagy nemléte.

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz bambano #96 üzenetére

    Ennyi erővel a péknek is garanciát kéne vállalnia hogy nem lesz belesütve légy vagy hajszál... Egyszerűen tudomásul kéne venni hogy nem lesz semmi tökéletes, itt emberek dolgoznak, és SZÁMOLNI vele, nem pedig feltételezni hogy amit kapunk az csak jó lehet. Arra kell módszereket kidolgozni hogy lehet együttélni a félig szarral. Kb. mint a RAID: bármikor beszarhat a vinyó, de attól még megmarad az adat.

    Meg úgy általánosan az előző hsz-ekre: Úgy látom itt mindenki perfekcionista, mindenki utálja a gány kódot, persze ő maga sosem szokott olyat... Tegyük fel hogy igaz. Mit is nyerünk vele? Elismerő buksisimogatást? Pénzt csak akkor ha valami pénzes dologra tudjuk váltani (előbb lesz kész mert gyorsabban kódol, kevesebb idő alatt lemegy a tesztelés), amúgy meg semmire se jó. Lehet nevet szerezni a demoscenen, de melóban teljesen mások a prioritások. Jobb híján el kell fogadni hogy az egyetlen mérőszám a piac, a megrendelő. Nem magadnak kell szép kódot írni, hanem a megrendelő igényét kiszolgálni. Azért jön a fizetés. Ha erre jobb a gány kód, mert gyorsabban kész van, és kb. senkit nem érdekel hogy hogy, csak fusson, akkor az a jó megoldás.

    A sok programozási módszertanból én csak azt látom hogy szép és jó, de leginkább arra való hogy az írójának nevet szerezzen. Amúgy meg kuka. Bizonyára van 1-2 jó ötlet mindegyikben, csak épp szépen eltemetve egy halom rizsa között, és kb. senki nem fogja elolvasni, nem hogy használni, úgy meg a haszna kereken 0. Ezekből is kell egy "MMA"-t csinálni, mint a harcművészetekből, hogy csak a legfontosabb, leghasznosabb pár dolgot összegyúrni és azt oktatni, mert sokkal hasznosabb ha kevés (és hasznos) apróságot tud az ember, mintha sok hosszú kitudjamit nem. És ki kell mondani hogy eddig működik, a továbbiak erőltetése teljesen felesleges, ebből ennyit lehet kihozni, mert nagy tételben nem szupermeneket lehet felvenni dolgozni, hanem átlagembereket, akikből ennyit lehet kihozni.

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz opr #130 üzenetére

    Ez addig igaz, ameddig kis létszámú a csapat, kis projekteket visztek. Ha sok ember kell hozzá, akkor előbb-utóbb elfogynak a szupermenek, be kell vonnia kevésbé jókat is. Vagy várni a sültgalambot, hátha jön egy kamion szupermen arrafelé, és pont előttetek robban le a buszuk. :D De szerintem minden így működik nagy tételben. Nyilván az ember szeretné ha csak szép és jó lenne az életben, de ebben az életben ez a legritkább esetben van így. Együtt kell tudni élni a hibákkal, ez a kulcs, és inkább ezek kezelésére kidolgozni használható módszereket, a maradékot meg betudni járulékos veszteségnek.

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz cucka #129 üzenetére

    Ha jön 3 jelölt, egyik BME, másik Gábor Dénes, a 3. semmilyen "de kisdobosbecsszóra tudok olyat is" papírral, akkor azért tudsz köztük felállítani egy minőségi sorrendet? :) Ennek ellenére lehet hogy a papír nélküli a legjobb, de ki hiszi azt el? Messziről jött ember azt mond amit akar, ahogy a mondás tartja.

    Példa: mondjuk ITIL (jó, nem tervezési, hanem üzemeltetési hablaty, de a példa szempontjából ugyanaz). Még azt se tudják megfogalmazni mire jó, csak segít olyan izékben, amik olyan hogyhívjákok hogy na. Már a megfogalmazása se érthető, akkor nagyjából borítékolható a sikertörténet is ("ez meg WTF?"), az általa felkeltett érdeklődés, aminek az eredménye az hogy 100 beiskolázott emberből 99 ugyanúgy jön ki ahogy bement, csak kicsit álmosabban, 1 meg tud pár szlogent idézni, de hogy mire jó, azt már ő se tudja. Igazán sikertörténet lesz ezt alkalmazni is. Ahelyett hogy csak 1-2 rövid fogást, a lényeget, a bevált és valódi példákkal alátámaszthatóan működő dolgokat lezavarnák fél óra alatt, és akkor mondjuk a 100-ból 50 ember 10%-kal termelékenyebb lenne tőle (a maradék meg akkor se, ezt le kell írni üzemi veszteségként), így a nyereség átlagosan 5% lenne, ami egész potosan 5%-kal jobb a semminél. :) Általában ami úgy kezdődik hogy módszertan, arról ránézés nélkül is tudni lehet hogy ez doksigenerálásban biztos emelkedést fog jelenteni, másban ki tudja. A papírozás papírozása a munka halála.

    Lehet hogy Fejlesztő Józsit így bármikor ki lehetne rúgni, de ennek bevezetésére pont nem Józsi lesz a legnagyobb vevő. Ki az aki szépen ledokumentálna mindent maga után hogy bármikor kirúghassák, vagy fenyegethessék bércsökkentéssel, mert bármikor felvehetnek a helyére valakit? Ha az ilyesmi kezdeti követelmény is, akkor is el lehet szabotálni (és szokták is), lehet csinálni úgy is dokumentációt hogy az semmire nem jó, de attól még látványos, átpörgetve egész mutatós, el lehet hinni hogy jó lesz ez, csak amikor dolgozni kéne belőle, akkor derül ki hogy semmire nem elég. Fejlesztő Józsi biztos ilyet fog gyártani.

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz opr #133 üzenetére

    Igen, az ilyen igények vágyként mindig megjelennek egy munkáltatónál (nem csak a szoftveriparban), de aztán az évek múlásával rájönnek hogy nem fognak találni wc-s nénit 3 diplomával, 2 felsőfokú nyelvvizsgával. Ha addig várunk egy projekttel amíg össze nem gyűlik hozzá az ideális csapat, akkor lehet hogy örökké várni fogunk. Szerintem egy hibás szoftver is jobb mint a semmilyen.

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz cucka #137 üzenetére

    Hát, nálunk a legjobb emberünknek nem erőssége a helyesírás, pont őt lőnéd ki vele (pedig diplomás). :)

    Az ilyen papír arra való hogy whiteboardozás előtt is legyen szelekció látatlanba, ne kelljen 1000 "hákeziccsókolomfőnökúristenbizony mindetistudok"-ot behívni és pazarolni rájuk az idődet.

    Mindenféle módszertant kritikusan szemlélek, nálunk a fejlesztők pl. röhögnek az "agilis"-en, ez kb. a "fogalmam sincs, majd lesz valahogy" szinonímája.

    Ha csak Józsi ért hozzá, akkor hogy fog más is? Józsitól biztos nem fogja senki megkapni a tudást, arról Józsi gondoskodni fog.

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz bambano #142 üzenetére

    Kerül mondjuk X idővel többe jó kódot generálni a fosnál, Y meg kijavítani. Ha X > Y, főleg ha Y = 0, mert kit érdekel, jó az úgy is (működik a kód, csak úgy ahogy), akkor puszta időveszteség. Az újrahasznosítható kódot sokszor senki se fogja újrahasznosítani. Főleg ha más írta. Ha más kódját kell átnézni és folytatni, az 2x annyi idő és 2x annyiba fog kerülni, mint írni egy újat 0-ról. Persze nyilván van ahol muszáj, mert mondjuk egy banki rendszert nem fognak mindig újraírni, de ott meg ezzel kell számolni.

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz arn #143 üzenetére

    Mondjuk az is hasznos lenne ha nem fél év Pascal, majd fél év C(++) után jönne egy 3. nyelv, hanem inkább egyet vinnének végig az elejétől, mindjárt 3x annyira értene hozzá az áldozat. Nem baj az ha programozási nyelvet is tanítanak, legalább egyet lásson az a diák aki elvileg programozó lesz, csak ne ész nélkül, mindenbe belekezdünk, de semmit se fejezünk be.

    "webnel kb haromevente megujul egy csomo minden, ki erre nem kepes, sose lesz belole programozo"

    Ez így nem igaz, max nem olyan lesz amilyet épp aktuálisan megálmodott a góré, hogy most ilyen kéne. Nemrég volt itt a PH-n vita hogy a játék enginek még mindig régi alapokra épülnek, nem nagyon használják ki a többszálúságot, a régi alapokat foltozgatják. Na ugyanígy egy új programnyelv se megy át azonnal használatba, max ha új a csapat, mindenki most esett ki a suliból, ahol épp azt tanulták, vagy hobbiból azt nézegették, és hát miben is kezdjünk programozni, legyen mondjuk az. És nem is biztos hogy jobb mint az előzőek, az hogy újabb még nem jelent semmit, rengeteg felsült dolgot találtak már ki.

    A többség a világ összes más szakmájában is a kötelező minimumra fog hajtani, mert a munk a pénzkeresés eszköze számukra, nem művészi önkifejezés. Ez emberi alaptulajdonság, tudomásul kell venni hogy megváltoztathatatlan. Ha fel kell menni az 5.-re, és van lépcső meg lift, akkor te se a lépcsőt választod, gondolom - más se. Lehet válogatni a jobbak közül, amíg van miből, és van mivel megfizetni, de ha nincs, akkor meg bele kell törődni. Kis pénz, kis foci. Itt jellemzően Trabant áron akar mindenki Ferrarihoz jutni, és sír hogy nem sikerült, Trabantot ugyan kapna, de az meg nem jó neki. Majd 2-3 év múlva belátja hogy jó lesz.

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz Goose-T #147 üzenetére

    Örülök hogy ennyi naív lelkes kezdő programozó van itt, de hidd el, idővel majd ti is be fogtok állni a sorba, megunva a felesleges, megfizetetlen melót. Mert fizut emelni csak nagyon ritkán szoktak, ebben az országban szinte csak úgy lehet szintet lépni ha munkahelyet is váltasz, ezét panaszkodnak a cégek itt hogy állandóan dobbant a munkaerő. Persze, mert másképp nem lehet több pénzhez jutni. Arra meg hogy "ügyes voltál, csak így tovább!" nem kapsz több kenyeret a boltban. Ha nem lehet feljebb lépni, akkor kevesebbet kell belefektetni hogy megérje, ilyenkor jön a csendes elszabotálás. Örülök hogy te még nem láttál sose ilyet, de ha elég sokáig fogsz dolgozni, hidd el, fogsz. A kezdők naív lelkesedése ez a "dolgozzunk szépen és jól, akkor minden jó lesz", a valóság nem így működik.

    (#146) samujózsi: "felhívták a figyelmet arra, hogy amit lehet, úgy kéyzítsünk el, hogy lehetőleg később ne kelljen újra megírni, ha másnak is szüksége lesz hasonló funkciókra"

    És ez mozgatott bárkit is? Hogy másnak milyen nehéz lesz, ha őt kirúgják? Én inkább az ellenkezőjét látom, ha megkövetelik a dokumentációt, kommentelést, akkor is csak valami "nesze bazmeg, te akartad..." szintűt adnak. Így belegondolva nem is jut eszembe 1 olyan se amit pozitív példaként tudnék felidézni a melóból. Ez része a "remélem legközelebb is engem hívtok, nem a konkurrenciát" játéknak.

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz arn #148 üzenetére

    Amiről én beszélek, az a meló emberi aspektusa, amit a naívan idealista modellek sosem vesznek figyelembe. Ez nemcsak a szoftveriparban van jelen, hanem mindenhol. És amíg ezzel nem kezdenek valamit, addig az elvont elméleti modelleket tök felesleges is behozni a képletbe. Ezt kezelni csak úgy lehet, ha beépítjük a modellbe, számolunk vele, a rendszer részévé tesszük (mást úgyse tudunk vele tenni, akkor is jelen lesz, ha nem akarjuk). Ha beleolvasol egy ilyen módszertanba, akkor ott kb. a reklámokból ismert, túlvilágian boldog emberek köszönnek vissza rád, akik csakis a munkáért élnek, a világ jobbításáért. Tiszta ékorea, kedves vezér, sztahanov, élmunkások, stb. Ilyen ember nincs, vagy legalábbis nem sokáig.

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz cucka #152 üzenetére

    Pedig az állításom igaz (legalább) egy, világszinten is közismert magyar cégre, de nem fogom megnevezni.

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz arn #168 üzenetére

    Ha más veszi át a folytatást, az se tudja mi mihez tartozott. Persze, doksi, lehet sakkozni mire gondolhatott az alkotó, és miért pont úgy. Ha nem tetszik az előd kódja, ráerőlteted magad hogy az ő gondolatmenetét folytasd, vagy inkább mégis átírod számodra logikusra? Mert akkor ugyanott vagy.

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz Goose-T #169 üzenetére

    Vagy neked vannak túlzottan irreális elképzeléseid az elfogadható színvonalról. Aki maximalista, az ráadásul sose fejezi be a melót, mert mindig lehet mit javítani rajta, márpedig a határidő az mindenhol No.1. szempont. Elhiszem hogy létezikl olyan cég ahol a minőség mindenek felett, csak nem nagyon, ugyanis kb. mindenhol az ellentétét láttam. Határidő és bevétel mindenek felett, a többi meg "kisdobosbecsszóra bepótoljuk", mint a pizzafutár a lemaradt üccsit fizetés után... :)

    Arra próbáltam rávilágítani hogy szép és jó az elmélet, mindenki legyen perfekt, csak az élet azt mutatja hogy nem lesz. Most vagy vársz a tökéletes programozókra ítéletnapig (más is arra vár, miért pont hozzád mennének, többet fizetsz talán?), vagy felveszel átlagosakat, és számolsz azzal hogy ezek ilyenek. Nem lesz tökéletes a munka, de legalább el lesz végezve a valóságban is. Nem csak a programozásban van olyan hogy van akinek az művészet, önkifejezés, tökéletes akar lenni, másnak meg csak egy meló a sok közül. És utóbbiak vannak, voltak, lesznek többen.

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz cucka #174 üzenetére

    Teljesen mindegy hogy megtapasztalod-e, kicsi az esélye hogy válogatott szupermen csapatban fogsz dolgozni. Ha ez így működne hogy csak el kell képzelni, akkor mindenki Schwarzenegger testű Einstein lenne...

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz #25954560 #179 üzenetére

    Ritka a jó főnök. Oda a kiválasztás alapja a benyalás, a jó fizetés vágya, nem a rátermettség. Főnöknek se biztos hogy jó programozó kell, hanem aki ki tudja válogatni maga mellé a megfelelő embereket - és megtartani. Hiába jó programmer valaki, ha emberileg egy 0, és mindenki otthagyja, szétesik a csapat. A hozzáértő kóder helye a senkior / team leader, ilyen kisführer kategóriában van. Ha marasztalni kell, inkább fizessék meg, akár jobban mint a főnökét, de ne rakják adminisztratív posztra ahova nem való.

    A kisebb-nagyobb doksik a projekt ellen dolgoznak. Azon megy a vita mi melyikbe kerüljön, nem az hogy milyen infók szerepelnek egyáltalán - akármelyikben. Szerintem a doksikat szerepkörökre kell gyártani, melyiket kinek kell elolvasni. Aztán hogy LLD vagy HLD, az már tökmindegy.

Új hozzászólás Aktív témák