Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azopi74

    addikt

    válasz Rickazoid #25 üzenetére

    "Én nem vagyok és nem is leszek a fejlesztések ellen, csak nem értem hogy lehet a szoftvereknek ennyire lassan kullogni és látszólag egyre jobban lemaradni a hardverek képességei után."

    Ez a probléma a desktop Windows piacot sújtja igazán. Hiába 64 bites ma már minden használatban lévő asztali CPU, ha továbbra is létezik 32 bites desktop verzió még a legfrissebb Win 8.1-ből is. Ugyanis addig 32 bitre lesznek optimalizálva a szoftverek is, maximum annyit tesznek a fejlesztők, hogy lefordítják a kódot 32 bitre is, és 64 bitre is, hogy a lehető legszélesebb felhasználó bázist elérjék. Viszont addig, amíg a szoftverek ilyenek, nem lehet érdemben
    érzékelni a 64 bit előnyét, hiába 64 bites a CPU is, az OS is és az alkalmazás is. Márpedig addig az emberek nagy része 32 bites OS mellett dönt, amíg nincs rákényszerítve 64 bit only killer-appok miatt a 64 bitre, ráadásul nagyon legacy hardverek és szoftverek miatt még ma is gyakran futhatnak kompatibilitási problémába 64 biten. Róka fogta csuka helyzet, ezt hívják kompatibilitási csapdának.

    Ez viszont sokkal kevésbé sújtja a szerverpiacot, mobilfronton meg, az appok és a hardverek sokkal rövidebb élettartama miatt, és amiatt, mert itt nem kell legacy hardverek driver-problémáival szembe nézni, egyáltalán nem létezik a probléma. Főleg akkor, ha egy kézben van a CPU, az OS, a fejlesztőeszközök, az alkalmazásbolt, vagyis az egész ökoszisztéma (lásd Apple) . sokkal gyorsabb és fájdalommentesebb lesz a 32bit - 64bit átállás a mobileszközök (tabletek és okostelefonok) piacán, mint a PC piacon....

  • julius666

    addikt

    válasz Rickazoid #25 üzenetére

    Az op.rendszerek jelentős hányada még mindig 32 bites

    Úgy érted a vindózok jelentős hányada. :)

    emellett még mindig nem váltotta le visszafelé kompatibilitás nélküli 64 bites chip az x86_64-eseket

    :F

    A Firefox a legjobb példa, egy elég elterjedt böngésző, mégis a mai napig csak 32 bites verziót adnak ki a stabil ágról.

    Ez megint inkább a vindóz ökoszisztémára jellemző. Egyébként meg Win alatt úgyis ott csücsül alapból a feneked alatt a 32 bites alrendszer, ott ez annyira nem nagy tragédia, megtehetik.

    Amúgy az architektúra "okosságai" nem a regiszterek max. méretétől és az utasítások hosszúságától függnek, csak több lehetőséget adnak feltéve, hogy valami használja is.

    Igen. És láss csodát, a fordítók 64 bites kimenetet produkálva (a megfelelő optimalizációs szintet belőve) jellemzően használják is. Van amihez még ez se kell. A kézzel optimalizált dolgoknál is ahol van 64 bites kimenet bőszen használják őket. Az x264-ből a 64 bites fordított verzió cirka ~10%-kal gyorsabb, mint a 32 bites társa.

    Linuxos vonalon egyébként pont ezek miatt találták ki az x32 ABI-t (habár sok helyen kétlem, hogy fogják használni, inkább csak érdekesség), ami ötvözi az x86-64 által behozott újdonságokat a 32-bit előnyeivel: [link]

Új hozzászólás Aktív témák