Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Alogonomus

    őstag

    válasz arn #50 üzenetére

    Átlagosan bőven, mivel az M1 a programok (korlátok figyelembevételével megtervezett) mondjuk 5 %-ában hiába lesz mondjuk akár 5-ször hatékonyabb, ha a programok maradék 95%-ában nem tud hasznosulni az M1 kialakításából származó előny, viszont a kialakításból származó hátrány határozottan jelentkezik.
    Az Apple M1 nagyon hatékony, amennyiben célzottan a képességeihez igazított program fut rajta. Az Apple M1 olyan, mint egy F1-es autó, ami versenypályán mindenkit megszégyenít, de a burkolt utak elenyésző százaléka versenypálya, így átlagosan még egy Swift is hasznosabb a mindennapokhoz.

  • b.

    félisten

    válasz arn #56 üzenetére

    Nem fogja tudni szerintem, de hát még teszt ugye nincs. Más dimenzió az Almás ilyen szempontból, szoftveresen is nagyon kifinomultan kezeli ezt a dolgot.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • Chaser

    titán

    válasz arn #50 üzenetére

    még kérdezni is naivság ilyet szerintem
    teljesen más liga és architektúra

    s.bala31
    nem kell megválni tőle, kirakhatod a polcra pl nézegetni : )
    nagyot változott a világ az amd is, kimatekolták only ddr5-tel is pörögni fog a business
    szerintem is

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • sb

    veterán

    válasz arn #56 üzenetére

    Ahogy b. írja, inkább sw oldali kérdések/megoldások vannak ahol kiugróan jó az M1 hatékonysága. (Meg 1-2 hw oldali nagyon nagy koncepcionális eltérés, pl. az egységes és gyors memória van ahol rohadt sokat hoz, van ahol nem érdekes.)

    Persze általános számítási teljesítményre is össze lehet nézni ha kivesszük a kiugró eseteket.
    Ilyen szempontból viszont szerintem nem volt annyira rossz alacsony TDP-n eddig sem az AMD. Nagyon sokat javul még a hatékonyság 25-35W alatt is.
    (Nekem hatmagos mobil cpu-im vannak, Zen2 és Zen3 is. Már 12-13W-on is 80-85%-át hozzák multicore a 28-30W-os teljesítménynek.)

    Persze attól is függ emiatt, hogy melyik tartományt nézzük és ezzel összefüggésben a több mag is segíti a nagyobb M1-eket. Ilyen szempontból jó lenne ha jönne több mag az AMD-től, mert az Intel is gyk. ezzel előzi most a nem agyonhúzott, kazán 12. gen-es megoldásokkal is perf/W-ban. Sokat számít 10-12 mag 6-8-cal szemben.
    Fura módon emiatt van ahol már a nagyobb M1-ek, nagyobb TDP-n relatíve nagyobb difivel nyernek mint kisebben.

    szerk: És akkor visszakanyarodva az elejére, a gond sok esetben ott van, hogy hiába ez a nyers teljesítmény. Sw oldalról sokszor egy sima böngésző, akármi is többet terhel a cpu-n, így átlagban és üzemidőben mégis sokkal jobb az M1 ökoszisztéma.

    [ Szerkesztve ]

  • jokeph

    nagyúr

    válasz arn #91 üzenetére

    Már az M1 8 core is bitang CPU eszméletlen alacsony fogyival, és bőven van feljebb. :D
    Gondolkoztam egy ilyennel szerelt gépen, csak hát a VGA része igen sovány... :(

    RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

  • sb

    veterán

    válasz arn #91 üzenetére

    Amikor megjelent az M1 nekem is áll leejtős volt. Most viszont nem teljesen látom cpu-ban azt az előnyt a fenti számokat megnézve. Vagy csak eltévedtem, mert bevallom, nem nagyon ástam bele magam. Akkor néztem kicsit utána amikor kijött de ott még sok volt a homályos pont.
    Vagy mindenki - én is - a 25-45W-os x86 TDP sávhoz vagyunk szokva és ott teljesen más arányokat látunk.

    Ha jól tudom a notiba került M1 10W TDP-vel jön de láttam variánsokat 25-40W között is, ezek gondolom a Mac Mini-k, utóbbi gondolom full package. De nagyon teljesítményeltérést a tesztek alapján mégsem láttam. :F

    A 10W-os M1-re CB R23 7500-6500 pontot láttam melegedéstől függően.
    Most rámértem az 5500U-ra:
    - balanced mód: 7150 - 22.7W (cpu power)
    - high perf mód (annyira nem az ebben a notiban :D): 7400 - 26W
    - silent mód: 6500 - 16,7W (ez átlag, 20W felett indul és 13-ig droppol kb.)
    - kézzel beállítottam fix 16W PPT-re, itt 12.7W-ot kap a cpu powerre, nincs semmilyen Turbo, fixen ennyi a TDP végig a teszt alatt: 5950 pont.

    Ez már nem olyan mint első látásra, hogy a kanyarban sincs az x86/AMD.
    De az sw még mindig egy másik kérdés... szerintem egy böngészőnél azért itt sincs gond, ha papíron megvan a kraft, márpedig multicore láthatóan megvan, single-ben meg még kevésbé számít a visszavágott TDP, akkor nagy gond nincs ilyenkor "érzésre" sem az AMD-vel. Bőven elég. És ez még "csak" Zen2 volt. Majd megnézem az 5600U-t is.

    A nagy változás ott lehet továbbra is ha vmi gpu-s, fix hw-s vagy hibrid cucc indul. Ott egy kategóriával fentebb ugorhat az M1. Egyszerűen a támogatottság miatt. De ez már nem hw erő kérdése. Ugyanaz lesz az eredmény ha ilyenkor a hozzá közel lévő mobil Ryzen helyett összenézed egy desktop 95W+dgpu cuccal. Nincs előreugrás ott sem, támogatás sincs több. Gyorsabb se lesz, vagy nem csak az arány töredékével, el se indul, stb...

    Ami az előnye, az ökoszisztéma, épp az tart vissza a próbától. :) De az átszokást valószínűleg csak egyszer kellene megugrani.
    Az a baj, hogy ilyen szintű előrelépések azért x86-on is vannak még (lefelé, hatékonyságban, ill. most felfelé majd igpu-ban) amik megérnek még 1-1 próbát. Bizonyos feladatoktól eltekintve ezek is overkillek tényleg gyk. minden átlagos feladatra.

    Ettől függetlenül viszont áll amit régóta írok. Elvi síkon gáz az egész. Eddig is tudtuk kb. hogy mit és mennyire tudunk kihasználni. Aztán jöttek az erősebb telefonok/tabletek és egyértelművé vált, hogy töredék erejű eszközön is lehet ugyanazt vagy jobbat/jobban is használni ha csak a sebességet, használhatóságot nézem.
    Kicsit nehezebb volt összekötni, mert nem ugyanaz a szegmens de abból is tudható volt. Itt most tisztábban kijött mivel egy notit/PC-t kapunk notik/PC-kkel szemben.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz arn #113 üzenetére

    Jó, hát ezt így nehéz belőni. De épp ezt írtam, hogy 90%-ban bármi elég. Egy telefon is, nemhogy noti vagy desktop gép.

    A benchmarktól viszont nehéz elszakadni mert az épp arra (lenne) való, hogy kimérje és tudj következtetni, hogy milyen lesz használatban. A játékteszt azt méri hogy fut majd a játék, office tesztek általánosat, és vannak a szimpla cpu-erő/rendertesztek. De ettől még mind azt kéne kihozza, hogy elég lesz-e vagy nem az adott hw. (Sőt, sw, mert egy jó benchmark azokat az sw elemeket méri amik relevánsak sw oldalról az adott környezetben.)

    Enélkül marad a próba és érzésre dönteni. Az nehezebb mert végig kell próbálgatni mindent. :) Bár ha a konfigok 99%-a megfelelő akkor annyira nem nehéz az sem.

    Netezés, általános cuccokban én is írtam, hogy nálam sem volt megkülönböztethető a 200GE (2/4) és a 6-8 magos Ryzen. Mondjuk 70-80%-ban. Egy 4/8 vs 6/12-8/16 meg kb. 90-95%-ban. Persze még mindig általános használatnál.
    Azt meg mindenkinek tudnia kéne mire használja...

    Én is erősen gondolkodom a váltáson. "Nagygép" játékra már nem kell, maradt a cpu erő, de az is ritkán kell. És közben kijöttek a 6-8 magos notik amik ugyanazt tudják gyakorlatilag. Na jó, annak 80-90%-át amit írtam. De az is bőven jó, ritka használatra főleg.

    Így nincs hova fejleszteni. (Az meg már csak egyéni preferencia, de ha nekem játékra is kellene akkor se hiszem, hogy bármivel meggyőzném magam, hogy 3-400W-os dvga-kat kell venni. Ill. ez biztos, játék mellett is a 65-95W+120W körül használtam mindig. Ez ma már 35-65W+90W körül megállna... ha kellene. :D Így meg marad szumma 25-45W ami elég.)

  • makkmarce

    őstag

    válasz arn #113 üzenetére

    itt van a teljesítmény/fogyasztás hatékonyság szerinti lista, megkeresheted benne az M1-et is:
    powerperf

    okoskodom, tehát vagyok

  • makkmarce

    őstag

    válasz arn #134 üzenetére

    a te korábbi ultrabookod egy kőkorszaki valami.
    ennyi erővel leporophatnánk egy 12 éves macbook pro-t, és azzal összehasonlíthatnánk.
    azonos generációkat kéne hasonlítgatni, mert ennek így nincs sok értelme.

    okoskodom, tehát vagyok

  • makkmarce

    őstag

    válasz arn #173 üzenetére

    ?? miért lenne szükségtelen? se server oldalon, se egy workstation-ben nem szükségtelen a magok számának növelése. Ezt minden gyártó megteszi, nem véletlen.
    ha meg word kell és egy böngésző, akkor 2-3 mag is elég.
    A 2 proci két fele nem is értem. illesztőprogramok vannak és szabványok. hogy tudnál egy vulkan vagy opengl api-ban 2 fele húzni? Azt tudja azt kész.
    Apple csak addig működik, amíg csak azt akarod használni, amit ők szeretnének. Mondjuk gyorsan felejtsd el a procedurális komplexebb shaderrendszereket. Cserébe ha videót akarsz vágni, és úgy akarod vágni, ahogy ők elképzelték, akkor gyorsabb, mint egy közepes PC.

    okoskodom, tehát vagyok

  • makkmarce

    őstag

    válasz arn #180 üzenetére

    Attól, hogy te nem dolgozol olyan programmal, az nem azt jelenti, hogy senki másnak nincs szüksége rá. Renderelők, konverterek és fordítók nagyon boldogok a sok maggal. Nekem a két évvel ezelőtti projectem full build és convert time-ja 5 óra volt 1600X-en. Nem volt őszinte a mosolyom, ha végig kellett várnom. Jól jött volna egy 64 magos TR.

    "Mindezt ugy, hogy szinte ketszeres tranyomennyiseg, fogyasztas,"
    lentebb linkeltem a tesztet, nincs 2x-es tranyó mennyiség, és nem rosszabb a fogyasztás, hanem jobb. Persze ez ne zavarjon össze, hisz számodra az apple az isten, mert te összehasonlítottad egy 5. generációs intellel az m1-et.

    "Egy gyengebb, olcsobb proci is joval hatekonyabban mukodhet."
    mert mit is tekintünk hatékonynak? még1x. addig működik elfogadhatóan az apple, amíg azt csinálod amit az apple akar, ha mást akarsz, akkor megszívtad, mert jobb esetben diafilm, rosszabb esetben el se indul, és azt mondják így jártál.

    [ Szerkesztve ]

    okoskodom, tehát vagyok

  • 1dude

    aktív tag

    válasz arn #187 üzenetére

    Valamit fel kell mutatni a számháborúban. A nagyobb az jobb, mondják ők... meg ezt a legegyszerűbb kivitelezni.

    De ha tippelnem kellene a jövőt illetően... lesznek a klasszikus konzumer gépek H meg U forrasztott procikkal és IGP -vel, meg a másik véglet... a kazánok. Közöttük meg egy hatalmas űr.

  • fatpingvin

    őstag

    válasz arn #187 üzenetére

    ugye tudod hogy az összképben ez a kerekítési hibahatárban elfér...

    A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

  • makkmarce

    őstag

    válasz arn #183 üzenetére

    döntsd már el mi az amire használni akarod.
    előbb itt előadtad a laptopot, most tabletet.
    facebookozni meg a telefonodon is lehet és a jobbak napokig elmennek, akkor most a telefon az isten? és még a mediatek is jobb procit csinál, mint az apple vagy az intel, mert van amelyik 1 hétig megy? több kakaó meg nem kell. mert ez a user igények nagyrésze
    facebook, insta, meg a többi vacak, ahhoz nem kell se laptop, se m1-es proci.
    Aranyos, ahogy előadod, hogy az alaplapra forrasztott memória meg ssd az isten. Persze pont addig, amíg neked épp elég, mert szerinted az a mainstream. Nem, a laptop már rég nem az, jelenleg a telefon az, azt meg veszel egy eldobhatót 50 ezerért, amivel mennek az alap programok.
    Vicces, hogy a gaming-el jössz az m1-nek is pont az az "erőssége".
    Azért nincs xbox-ra win, mert nem a gép ára a lényeg, hanem a kapcsolt szolgáltatás. Az irodisták xbox-ot vennének, mert olcsó, de nem használnák a szolgáltatást, akkor mi is lenne az üzlet ebben a microsoftnak? Hogy gyártási ár alatt eladhatott pár gépet?

    okoskodom, tehát vagyok

Új hozzászólás Aktív témák