Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sb

    veterán

    válasz SindaNarmo #22 üzenetére

    A Computerbase-en kiemelték, hogy arról beszélt, egyben értendő: IPC+freki.
    Ha így nézzük akkor nem is gyorsult (lassult? :) )
    5.5GHz Turbo / 1.15 = 4.8GHz

    Innen 15% "tisztán" órajelből jön. (Nyilván azért nem feltétlen lineáris, de itt akkor a ram sávszélesség növekedést is rögtön belevehetnénk...)

    szerk: Az 5950X-nek 4.9 a turbója, akkor nem szóltam. Azt hittem 4.5-4.6 körül járunk.
    Ezek szerint még az is lehet, hogy gyorsult IPC-ben. :)

    @hokuszpk
    rajtamkivul azt se sokan vartak, hogy B350 -be menjen a Zen3

    Vicces volt ez a támogatás mizéria. Én nem követtem, de nemrég rájöttem, hogy visszamenőleges támogatás jött régi lapokra is. Cpu-t cseréltem, kipróbáltam az A320-ban az 5600G-t, nem mozdult. Bekerült a 4650G, simán ment. De már van bios azóta az 5600G-hez is...

    Így jóval több procit támogat mint a B550-es lapom.
    Ráadásul az A320 antituningnak indult, de azt is feloldották tudtommal. A cpu-t nem néztem, de a ram/IF frekit kb. 10 perc alatt belőttem 4000/2000-re. Gond nélkül megy.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz arn #56 üzenetére

    Ahogy b. írja, inkább sw oldali kérdések/megoldások vannak ahol kiugróan jó az M1 hatékonysága. (Meg 1-2 hw oldali nagyon nagy koncepcionális eltérés, pl. az egységes és gyors memória van ahol rohadt sokat hoz, van ahol nem érdekes.)

    Persze általános számítási teljesítményre is össze lehet nézni ha kivesszük a kiugró eseteket.
    Ilyen szempontból viszont szerintem nem volt annyira rossz alacsony TDP-n eddig sem az AMD. Nagyon sokat javul még a hatékonyság 25-35W alatt is.
    (Nekem hatmagos mobil cpu-im vannak, Zen2 és Zen3 is. Már 12-13W-on is 80-85%-át hozzák multicore a 28-30W-os teljesítménynek.)

    Persze attól is függ emiatt, hogy melyik tartományt nézzük és ezzel összefüggésben a több mag is segíti a nagyobb M1-eket. Ilyen szempontból jó lenne ha jönne több mag az AMD-től, mert az Intel is gyk. ezzel előzi most a nem agyonhúzott, kazán 12. gen-es megoldásokkal is perf/W-ban. Sokat számít 10-12 mag 6-8-cal szemben.
    Fura módon emiatt van ahol már a nagyobb M1-ek, nagyobb TDP-n relatíve nagyobb difivel nyernek mint kisebben.

    szerk: És akkor visszakanyarodva az elejére, a gond sok esetben ott van, hogy hiába ez a nyers teljesítmény. Sw oldalról sokszor egy sima böngésző, akármi is többet terhel a cpu-n, így átlagban és üzemidőben mégis sokkal jobb az M1 ökoszisztéma.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz arn #91 üzenetére

    Amikor megjelent az M1 nekem is áll leejtős volt. Most viszont nem teljesen látom cpu-ban azt az előnyt a fenti számokat megnézve. Vagy csak eltévedtem, mert bevallom, nem nagyon ástam bele magam. Akkor néztem kicsit utána amikor kijött de ott még sok volt a homályos pont.
    Vagy mindenki - én is - a 25-45W-os x86 TDP sávhoz vagyunk szokva és ott teljesen más arányokat látunk.

    Ha jól tudom a notiba került M1 10W TDP-vel jön de láttam variánsokat 25-40W között is, ezek gondolom a Mac Mini-k, utóbbi gondolom full package. De nagyon teljesítményeltérést a tesztek alapján mégsem láttam. :F

    A 10W-os M1-re CB R23 7500-6500 pontot láttam melegedéstől függően.
    Most rámértem az 5500U-ra:
    - balanced mód: 7150 - 22.7W (cpu power)
    - high perf mód (annyira nem az ebben a notiban :D): 7400 - 26W
    - silent mód: 6500 - 16,7W (ez átlag, 20W felett indul és 13-ig droppol kb.)
    - kézzel beállítottam fix 16W PPT-re, itt 12.7W-ot kap a cpu powerre, nincs semmilyen Turbo, fixen ennyi a TDP végig a teszt alatt: 5950 pont.

    Ez már nem olyan mint első látásra, hogy a kanyarban sincs az x86/AMD.
    De az sw még mindig egy másik kérdés... szerintem egy böngészőnél azért itt sincs gond, ha papíron megvan a kraft, márpedig multicore láthatóan megvan, single-ben meg még kevésbé számít a visszavágott TDP, akkor nagy gond nincs ilyenkor "érzésre" sem az AMD-vel. Bőven elég. És ez még "csak" Zen2 volt. Majd megnézem az 5600U-t is.

    A nagy változás ott lehet továbbra is ha vmi gpu-s, fix hw-s vagy hibrid cucc indul. Ott egy kategóriával fentebb ugorhat az M1. Egyszerűen a támogatottság miatt. De ez már nem hw erő kérdése. Ugyanaz lesz az eredmény ha ilyenkor a hozzá közel lévő mobil Ryzen helyett összenézed egy desktop 95W+dgpu cuccal. Nincs előreugrás ott sem, támogatás sincs több. Gyorsabb se lesz, vagy nem csak az arány töredékével, el se indul, stb...

    Ami az előnye, az ökoszisztéma, épp az tart vissza a próbától. :) De az átszokást valószínűleg csak egyszer kellene megugrani.
    Az a baj, hogy ilyen szintű előrelépések azért x86-on is vannak még (lefelé, hatékonyságban, ill. most felfelé majd igpu-ban) amik megérnek még 1-1 próbát. Bizonyos feladatoktól eltekintve ezek is overkillek tényleg gyk. minden átlagos feladatra.

    Ettől függetlenül viszont áll amit régóta írok. Elvi síkon gáz az egész. Eddig is tudtuk kb. hogy mit és mennyire tudunk kihasználni. Aztán jöttek az erősebb telefonok/tabletek és egyértelművé vált, hogy töredék erejű eszközön is lehet ugyanazt vagy jobbat/jobban is használni ha csak a sebességet, használhatóságot nézem.
    Kicsit nehezebb volt összekötni, mert nem ugyanaz a szegmens de abból is tudható volt. Itt most tisztábban kijött mivel egy notit/PC-t kapunk notik/PC-kkel szemben.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz Alogonomus #110 üzenetére

    Én is innen indultam ki, hogy ha ez így lenne akkor gyk. nincs IPC gyorsulás, sőt. :)
    Ezért hiszem én is nehezen.

    De egyébként meg ha kifejezetten c2c adatot akarok mondani akkor ICP-t mondok és tök világos mindenkinek. Akkor az órajelet elhallgathatom. :)

    Ha meg tudom, hogy 4.8->5.5 órajelet is ugrok akkor marketing szempontok miatt is miért ne mondanék +33%-ot (1.15*1.16) +15% helyett?
    - Sokkal jobban hangzik.
    - Ekkora órajel ugrást is kiemelnék (ahogy meg is mutatták) mert szerintem elég nagy eredmény ez is.

    Szóval egyelőre elég fura ez így.

  • sb

    veterán

    válasz arn #113 üzenetére

    Jó, hát ezt így nehéz belőni. De épp ezt írtam, hogy 90%-ban bármi elég. Egy telefon is, nemhogy noti vagy desktop gép.

    A benchmarktól viszont nehéz elszakadni mert az épp arra (lenne) való, hogy kimérje és tudj következtetni, hogy milyen lesz használatban. A játékteszt azt méri hogy fut majd a játék, office tesztek általánosat, és vannak a szimpla cpu-erő/rendertesztek. De ettől még mind azt kéne kihozza, hogy elég lesz-e vagy nem az adott hw. (Sőt, sw, mert egy jó benchmark azokat az sw elemeket méri amik relevánsak sw oldalról az adott környezetben.)

    Enélkül marad a próba és érzésre dönteni. Az nehezebb mert végig kell próbálgatni mindent. :) Bár ha a konfigok 99%-a megfelelő akkor annyira nem nehéz az sem.

    Netezés, általános cuccokban én is írtam, hogy nálam sem volt megkülönböztethető a 200GE (2/4) és a 6-8 magos Ryzen. Mondjuk 70-80%-ban. Egy 4/8 vs 6/12-8/16 meg kb. 90-95%-ban. Persze még mindig általános használatnál.
    Azt meg mindenkinek tudnia kéne mire használja...

    Én is erősen gondolkodom a váltáson. "Nagygép" játékra már nem kell, maradt a cpu erő, de az is ritkán kell. És közben kijöttek a 6-8 magos notik amik ugyanazt tudják gyakorlatilag. Na jó, annak 80-90%-át amit írtam. De az is bőven jó, ritka használatra főleg.

    Így nincs hova fejleszteni. (Az meg már csak egyéni preferencia, de ha nekem játékra is kellene akkor se hiszem, hogy bármivel meggyőzném magam, hogy 3-400W-os dvga-kat kell venni. Ill. ez biztos, játék mellett is a 65-95W+120W körül használtam mindig. Ez ma már 35-65W+90W körül megállna... ha kellene. :D Így meg marad szumma 25-45W ami elég.)

Új hozzászólás Aktív témák