- Honor Magic5 Pro - kamerák bűvöletében
- Poco X3 Pro - hardverfrissítés
- NFC Ring, avagy gyűrű, amivel fizetni is lehet
- Prohardver app (nem hivatalos)
- Milyen okostelefont vegyek?
- Csak semmi szimmetria: flegma dizájnnal készül a Nothing Phone (3)
- Magisk
- Telekom mobilszolgáltatások
- iPhone topik
- One mobilszolgáltatások
Új hozzászólás Aktív témák
-
dezz
nagyúr
válasz
Cathfaern #125 üzenetére
"Ha belegondolsz, minél több irányba, minél jobb paraméterekkel képes valami manőverezni, annál egyszerűbb vezérelni."
Amennyiben csak az a feladat, hogy adott irányban elmozduljunk, sebességtől függetlenül. Úgy tűnik azonban, hogy ez inkább csak kisebb korrekciókra elég a légynek, mert nem erre alapoz mindent helyváltoztatást. Hanem vannak ott döntések, fordulások, pörgések, stb. Mindezt a környező tárgyak figyelembevételével.
"(értsd: (elektromos) motorok ritka rosszak lépegetés-szerű mozgatás kivitelezésére)."
Nem csak motorokkal lehet ezt kivitelezni, hanem pl. hidraulikus rendszerrel is, de pl. a stepper motor a vinyóban is igen szépen teszi a dolgát... De aláírom, mechanikai korlátok is vannak.
Pár éve mutattak be egy nagy pókra emlékeztető robotot, ami sík terepen már tudott járni. De ott el is akadt a dolog, nem sikerült továbbfejleszteni a vezérlést.
"mert annyira nehéz lett volna a szoftver megírni hozzá"
Csak próbáld meg leprogramozni és majd rájössz, hogy nem olyan egyszerű az. Inkább iszonyatosan bonyolult...
Ezért bíznak a neuronális hálókban, de ott meg előkerülnek azok a problémák és korlátok, amikről előzőleg beszéltünk. Most már ott tartanak, hogy komolyabb intelligenciát igénylő feladatoknál nem is mesterségesen próbálják utánozni az agyat, hanem valódi élő neuronokat tenyésztenek és próbálnak rávenni a kooperációra, több-kevesebb sikerrel. Ez később komoly etikai kérdéseket vet majd fel...
-
sti10p
senior tag
válasz
Cathfaern #129 üzenetére
Oké félreértettem a mondatot, részben. De azzal még mindíg nem értek egyet, hogy ez csupán a kivitelezhetőség mai fizikai (vagy elecro mechanikai) korlátai miatt nem lehetséges, azért egy ilyen folyamat során a gyors "hibaelhárítás" számtalan olyan bonyolult idegrendszeri folymatot indukál ami már nem csak szimpla inger->válasz (vagy input->output) metóduson alapszik (ez már mára elég túlhaladott felfogás), az evolúciósan örökölt válaszokon kívül még közre játszik az adaptív tanulás és memória szerepe, arról nem is beszélve, hogy egy ilyen helyzet előállása során még mennyi minden környezeti faktort kell kiértékelni és figyelembevenni, akár 1-2 másodperc leforgása alatt is sokat számít, hogy valóban "gondolkodó lény" az adott organizmus. Egy őz neve lehet Bambi, de ettől nem biztos, hogy "bamba" is. Ezt a számtalan féle viselkedési faktort még külsőleg lemodellezni is bonyolult lenne (őz szimulátor pl.
), nemhogy nemhogy egy összetettségében hasonló MI-t alkotni.
-
sti10p
senior tag
válasz
Cathfaern #125 üzenetére
Nem azért nagy szám az, hogy az a négylábú akármi nem dől el ha megrugják, mert annyira nehéz lett volna a szoftver megírni hozzá, hanem mert sikerült olyan gyorsan reagáló lábakat készíteni.
Mondjuk attól is függ hogyan/mennyire "rúgják meg", de gondolod, hogy ezek az kiegyensúlyozó folyamatok a központi idegrendszer közbeiktatása nélkül működnek?! Mert szerintem itt többe van szügség mint puszta alap reflexekre, ahoz meg már messze nem elég a perifériális!
-
TESCO-Zsömle
titán
válasz
Cathfaern #125 üzenetére
Anno volt egy magyar fickó, aki valami korszakalkotó műlábat csinált egy kiállításra.
Valamelyik amerikai egyetem kölcsönözte hozzá azt az izomszerű anyagot, ami feszültség hatására összehúzódik, és az összehúzódás ereje arányos a bevitt feszültséggel.Anno azt mondták, hogy ezzel tökéletesen lehetne pótolni a leszakadt végtagokat, csak a műizom előállítási költsége horribilis.
-
acsa77
tag
válasz
Cathfaern #75 üzenetére
Nem tudom a céged hátterét, de Mo. a 80-as évek végére a Videotonban utolérte végre a nyugatot egy teljesen automatizált gyártósor létrehozásával. Aztán jöttek be a cégek az irdatlan mennyiségű, akár 50 éves gépekkel, mert a szépen gerjesztett infláció is levitte a béreket. Persze, aztán fokozatosan belátták a cégek, hogy mégiscsak jobb az automatizálás különböző helyzetekben, de ne vonjunk le messze menő következtetéseket egy gyár fejlődéséből, még ha akár óriási is, mint a Foxconn.
-
Alchemist
addikt
válasz
Cathfaern #87 üzenetére
A kvantum-folyamatokat már a növényeknél is megfigyeltek... nem kizárt, hogy ilyesmivel összetettebb élőlényeknél is fogunk találkozni.
-
MZperX75
addikt
válasz
Cathfaern #89 üzenetére
1946-Neuman féle számítogépes alapismeretek.
Azóta elvekben lényeges változás, nem történt,ahhoz, hogy a számítógép ,ne csak számoljon ,hanem gondolkodjon ,egy létező önfejlesztő algoritmusra lenne szükség.
Persze önfejlesztöő programok léteznek.
Maga az ember,ahogyan felfogja a világot(az érzészervein keresztül,még nem fog gondolkodni),ezt a kesztetést születetten kódalva,és szocializáció révén sajátítsa el
a társadalomban,
Hosszú -hosszú évek alatt,tapasztalat ,és külső segítséggel ,
és még így is ,egy modern ember, néhány százalékát használja agykapacitásának.
több millárd neuron,aminek az idegi kapcsolatainak a száma trilliókra rughat.
Mivel emberként egy napunkból ,csak néhány órát tölthetünk ,a (az embert ebben a helyzetben az ébrenléti álapotára gondolok,mikor ép eszénél van) a többi csak mese habbal.
4Hz-20Hz közötti periódikus váltokozásainál mélyalvás -ébrenlét.
A kettő közti álapotot, sokan vizsgálták már ,de konkrétat senki sem tud!
A lélek mikéntje,és az energia lényként való elképzelés,trancendes álapotának a vizsgálata is számításba kerülhet.
Ebből csak az következik,hogy magárol az emberi elméről"szart sem tudunk" nemhogy
még lemásolni vagy utánozni tudnánk.
Olyan érzésem van ezzel kapcsolatban ,
"mint egy Dél-amerikai Dzsungeltörzsnek, mutatnál egy Ferrárit,és ők ezt fábol megépítenék és berregve tologatnák."
Nekem a gondolkodó robot, fényévek távolságának tünik,
tulajdonképp megvalósítása nem lehetséges,de látszólagos másolása megvalósításra kerül majd valószínü.
Annak ellenére mondom ,hogy Asimov rajongó vagyok(robottörténetek-Az Alapítványig)
OFF Neumann János Eniac nevű sz.gépe.....
[link] -
julius666
addikt
válasz
Cathfaern #75 üzenetére
Tény, hogy nem váltották ki az embert, de a 80-as években X embert váltottak ki a robotok, napjainkban pedig X*2-t
Nem igaz, a gépesítés csak rövidtávon okoz munkanélküliséget, hosszútávon új, általában jobb munkahelyek nyílnak meg a helyette (pl. a termelő ipar helyett a szolgáltatóiparban), a társadalmi prosperitás egyik fő motorja. Persze ez azt a 8 általánosos betanított munkást aki éppen elveszti az állását nem vigasztalja, de hát lehet többet kellett volna tanulni/jobb oktatási rendszert csinálnia állam bácsinak.
Mindenesetre az "elveszik a munkát" derpegés proli dolog.
Szerk.: hopp, közben látom már ment rá válasz.
-
ddekany
veterán
válasz
Cathfaern #75 üzenetére
"Van szerencsém egy szénkefés motort gyártó gyár utolsó 10 évébe belelátni, és nem kevés munkahely szűnt meg ennyi idő alatt a gépesítések miatt."
Én ezzel úgy vagyok, hogy amiben manapság és belátható időn belül egy gép ki tud váltani egy embert, az olyan munka is volt, amire emberi lényt nem kéne kényszeríteni... Lehet mondani, hogy inkább mint munkanélküliségbe kényszeríteni, de hosszú távon remélhetően a hatékonyabb termelés hatása az lesz, hogy kevesebbet kell dolgozni az egyes embereknek (azaz nem 50% munkanélküliség, hanem napi 4 órás munka). Eddig a történelem legalábbis ezt mutatta. Persze egy változás után lesznek ilyen anomáliák, mint munka nélkül maradás... ez van, az emberei élet túl hosszú a változások üteméhez képest.
-
atti_2010
nagyúr
válasz
Cathfaern #75 üzenetére
De hogy ne mindig csak gyártósorokról beszéljünk: a napjainkban egyre jobban elterjedő vállalatirányítási rendszerek szinte helyettesítik a könyvelők munkáját, gyakorlatilag csak ellenőrző szerepük marad (nem véletlenül fújnak rájuk).
Nagyobb vállalatok irányításához már egy hadtest kelletett és így is becsúsztak hibák, és számítógépet is kellett használniuk így hülyeség lenne nem kihasználni, nem beszélve hogy egy jó könyvelő néha 2 munkás fizuját is zsebre vágta mert értelmiségi, viszont egy gyárban mégis a termelés áll az 1 helyen.
-
Zeratul
addikt
Új hozzászólás Aktív témák
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Dell notebook topic
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Steam, GOG, Epic Store, Humble Store, Xbox PC Game Pass, Origin Access, uPlay+, Apple Arcade felhasználók barátságos izgulós topikja
- Gurulunk, WAZE?!
- Futás, futópályák
- Bittorrent topik
- Honor Magic5 Pro - kamerák bűvöletében
- Poco X3 Pro - hardverfrissítés
- Napelem
- További aktív témák...
- 130+131+132+133 - Lenovo Legion Pro 7 (16IRX9H) - Intel Core i9-14900HX, RTX 4080
- Bomba ár! Fujitsu LifeBook U7310 - i5-10GEN I 16GB I 256SSD I 13,3" FHD I HDMI I Cam I W11 I Gari!
- Új, verhetetlen alaplap sok extrával!
- FSP RAIDER S 750W 80 PLUS Silver táp
- Samsung Galaxy S22 Ultra 512GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest