- iPhone topik
- Sony WF-C710N - átlátok rajta
- Huawei Watch Fit 3 - zöldalma
- Apple Watch
- Xiaomi 15 vagy Samsung S25
- Változó design, tekerhető lünetta: megjött a Galaxy Watch8 és a Classic
- Vékonyabb lett, jobb kamerát kapott, de az akku maradt a régi: itt a Fold7
- Xiaomi Watch 2 Pro - oké, Google, itt vagyunk mi is
- Youtube Android alkalmazás alternatívák reklámszűréssel / videók letöltése
- Xiaomi 13 - felnőni nehéz
Új hozzászólás Aktív témák
-
drhyde
újonc
Akit érdekel, hogy mit valósít meg az Renderscript (és így az OpenCL is), annak ajánlom itt a bevezetőt: http://youtu.be/gu1jwNuMv1A
Aki szeretné tudni, hogy a Google hogyan indokolta: https://code.google.com/p/android/issues/detail?id=36361
Csak gondoltam, hátha valakit érdekelnek a részletek
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
#32839680 #125 üzenetére
Kisebb cégeknél amerre dolgoztam, ott nem vettek mindenhova Windows licenszt, a "recepció" meg a számlázás, ügyfél nyilvántartás és levelezés simán megvoltak oldva Linux alatt. Az alkalmazottnak meg nem volt sudo joga, így max a gui-t tudja elrontani, ha nem figyeltek rá oda egy felület lezárással de ezt meg lehet simán oldani. Mostani cégnél is így van a netes gép, nincs rá sudo jogunk, a gépet így meg nem lehet elrontani...
Jah egyik cégnél az iwiw volt tiltva mikor még nem volt FB, ha beírtad az iwiw címet a böngészőbe, akkor a főnök morcos képét töltötte be a böngésző. Ez az ultimate megoldás.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
#32839680 #123 üzenetére
Valamit összekeversz, mert nem erről volt szó. A munkám során egyszer került elő terminál , nem azt írtam, hogy életemben egyszer használtam terminált. Ott azt akartam érzékeltetni, hogy nincs szükség az állandóan terminálban matatásra, mert miért is lenne.
No pl. egy terület, ahol érdemes terminálozni:
Hobbi szinten programozok FPGA-t is, azzal pl. soros porton keresztül a terminált használva kommunikálok. -
Dr. Akula
félisten
válasz
CPT.Pirk #115 üzenetére
"Mosta akit Win8-on oktatnak, az csak néz majd bután az XP-re, amit talán már nem is használt soha..."
Ezt te is tudod hogy nem így van. Van pár csicsa fícsör a Win8-ban, meg pár menüpontot átpakoltak ide-oda, de a nagy többség ugyanaz. Akinek most Win8 van otthon, az se járt külön tanfolyamra a 7 után, hanem megtalálta magától."soha nem is lesznek, és soha nem is volt ez cél."
Előbb még az volt a problémátok hogy nem oktatják a Linuxot, mostmár nem is kell? Mondtam én hogy felesleges, mostmár te is belátod. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
Egyszer találkoztam ilyesmi gonddal, nekem is volt Atheros kártyám és bár látta a rendszer, kapcsolódni nem tudott. Ott az volt a gond, hogy ahhoz a wifihez kétféle driver is volt, és alapból az atheros 5k-t töltötte be, amivel a gondok voltak. Feketelistára tettem az 5K-s drivert, így a 9K-sat töltötte be, azzal minden rendben ment.
Ezen talán el tudtok indulni. -
alevan
őstag
válasz
CPT.Pirk #115 üzenetére
Atheros WiFi. És elvileg kellene menjen, gyakorlat azonban mást mutat. Míg Win8-on nincs probléma, addig Linuxon nem megy. Odaadtam egy linux specialista szervizes haveromnak, aki bőszen állította, hogy neki ez gyerekjáték számára. Másnap mentem érte, és a haját ráncigálta mérgében. Neki egy G575 van, azon sikerült (abban is ugyanaz a Wi-Fi modul (szinte minden ugyan az a G585 és G575 között)), és míg azon pár perc alatt megcsinálta, addig ezen nem sikerült. Vagyis részben ment, mert a Linux Mint-en ha a telefonról osztom meg a mobilnetem, akkor megy, de ha akármilyen WI-FI router-re akarok csatlakozni, zárja a kapcsolatot létesítés előtt.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Dr. Akula #112 üzenetére
"Két random Linux disztró még mindig jobban hasonlít egymásra, mint a különböző Windows verziók"
"melyikre oktassák a fiatalokat?"
Az aktuálisra. Lyukkártyára meg VESA slotra már nincs szükségünk. - a mostani cégnél pl. vegyesen használják XP, Win7 x32, Win7 x64 rendszereket, de nincs Win8 (szerencsére eddig még). Ami gépet régebben raktak össze, hiába bőven elég erős Win7-hez, nem frissítik. Mosta akit Win8-on oktatnak, az csak néz majd bután az XP-re, amit talán már nem is használt soha...Abban mindenképp hogy egyik se kompatibilis a Windowssal.
20 év alatt még azt se sikerült eldönteniük melyiket kövessék, nemhogy felvenni a versenyt a Windowssal. Ezzel így nem kerülnek be a tananyagba. - soha nem is lesznek, és soha nem is volt ez cél.
A maradék:
-autóvezetéshez is meg kell csinálnod a fékpróbát elinduláskor, lámpák ellenőrzésest, tudnod kell olajszintet mérni, stb. Része is a vizsgázásnak ennek ellenőrzése.
-a többit meg hagyjuk, látható hogy soha nem fogunk egyetérteni semmiben.alevan:
Ha szerinted nincs igazam a hasonlóságok terén, akkor cáfolj meg. Sir Ny felhozott sok mindent, nem is igen kell mellé írni már mást.Terminált meg egyszer használtam munkám során, mikor ki kellett szedni adott szavakat tartalmazó sorokat egy jó pár megás txt fájlból. Biztos lehet valami ilyet csinálni pl. excellben, de sokkal egyszerűbb volt az egy soros egrep parancs használata.
Miért kellene állandóan a terminálhoz nyúlnom? A gyári munkásnak sem fog kelleni terminált nyitni, mert ott a böngésző és még egy nagy kupac user app, különösen ha felhasználó barát DE-t használ az adott disztró, mint pl. a KDE.Az meg hogy Ubuntu és Mint, erre azt mondanám, hogy próbálj ki valami rendes disztrót.
A wifid abban a laposban meg lenovo bgn névre hallgat, ami valójában elvileg vagy atheros, vagy broadcom wifit takar. Az utóbbira gyanakszom, mert ahhoz szokott kelleni a b43-fwcutter csomag kézi telepítése, abban van hozzá a firmware.
-
"Két random Linux disztró még mindig jobban hasonlít egymásra, mint a különböző Windows verziók.
Na de kérem, ne állítsunk már valótlanságokat! Elhiszem, hogy a linux a tökély, de ez túlzás még egy megrögzött linux fan szájából is."Azt hiszem, több magyarázat nem kell.
-
Dr. Akula
félisten
válasz
CPT.Pirk #109 üzenetére
"Ki az a mindenki?"
Az a sok ember aki mind Windowst használ. Úgy 98%."melyikre oktassák a fiatalokat?"
Az aktuálisra. Lyukkártyára meg VESA slotra már nincs szükségünk."Két random Linux disztró még mindig jobban hasonlít egymásra, mint a különböző Windows verziók"
Abban mindenképp hogy egyik se kompatibilis a Windowssal.20 év alatt még azt se sikerült eldönteniük melyiket kövessék, nemhogy felvenni a versenyt a Windowssal. Ezzel így nem kerülnek be a tananyagba.
"a valóság az, hogy én pl. villmérnök vagyok és elárulom neked, a szakmámban nem igazán van helye Windowsnak"
Az jó, mert én is, ezért elárulom neked hogy a szakmámban leginkább a Windowsnak van helye."A lényeget nem fogtad itt, a Windows oktatás gomb nyomkodó automatákat eredményez"
Pont azt kell. A Linux ezt nem ismerte fel, ezért nincs sehol. Ez csak egy oprendszer, nem szabad a felhasználót állandó bütykölgetésre kényszeríteni, mert nem fogja. Inkább nem használja, mint a Linuxot. Autóvezetéshez se kényszerítenek rá hogy elvégezz egy autószerelői tanfolyamot."Az MS nem jótékonysági intézmény, pénzből él, nincs se ingyen Windows, se ingyen MS programok, ezek a dolgok ki lettek fizetve adó forintokból"
Mert ha a Red Hatnak lett volna kifizetve support díjban, akkor mindjárt jobb lenne? Hagyjuk már ezt a minden free rizsát, csak addig ingyenes amíg otthon házibarkácsolsz vele, ha üzletre használod, ott is kifizettetik veled, nem is akárhogy."Az MS nem jótékonysági intézmény, pénzből él"
Van olyan cég amelyik nem?"Talán az MS nem gátolja más rendszerek használatát pl. a buldózer bootloaderével hmm?"
Talán az Apple nem gátolja? Mindent csak az áj-ruházból tölthetsz le, pénzért. A konzolok támogatják a hekkelést, csipelést? Naugye..."És akkor a lényeg: az informatikai oktatást meg lehetne oldani teljesen hazai keretek között"
Észak-Korea is ezzel próbálkozik, meg is van az eredménye. A kuruckodás sose volt erősségünk, mutass egy szabadságharcot amit megnyertünk! Pityu king felismerte hogy be kell állni a sorba, nem hőzöngeni, ennek köszönhető hogy mi még mindig itt vagyunk, ellentétben a besenyőkkel, avarokkal, kunokkal. Persze lehet hogy 1000 éve még okosabbak voltak az emberek."Nem egy ország csinált már magának saját Linux disztrót, ez lenne az egyik lehetséges megoldás"
Mondjuk egy Vörös Csillag Linux tényleg tökéletesen paszolna országunkhoz, de kérdés ki portolná a GTA5-öt erre? Pistike a napköziből? -
Sir Ny
senior tag
,,Két random Linux disztró még mindig jobban hasonlít egymásra, mint a különböző Windows verziók.
Na de kérem, ne állítsunk már valótlanságokat! Elhiszem, hogy a linux a tökély, de ez túlzás még egy megrögzött linux fan szájából is."
Pedig igaz. Amit egyszerű beállítani windowsXP-n, azt nem lehet win7-en (win8tól meg mentsen meg az ég).
Most is hívtak, hogy tegyek fel valami dos emulátort, és állítsak be egy játékot (A Hihetetlen Gépet) hogy ikonra induljék el teljesen. Gondolnád, hogy ez mennyi szopás win7 (starter) alatt? Például nem lehet beállítani a mappanézetben a rejtett fájlok és mappák mutatását. Egyszerűen nincs ott, ahol az XP-ben kéne lennie, hogy mappa testreszabás, rejtett elemek, vagy ilyesmi. És hiába tanít neked bárki általános elveket, az életbe rá nem jösz, hogy rejtett. (ezzel szemben linuxon a nautilus, a dolphin, a thunar, a rox filekezelő a ctrl+h kombinációra jeleníti meg a rejtett fileket. Ami le is fedte a desktop linuxok 100%-át (+-1%l))
Tudom, ott van a vezérlőpultban egy általános kapcsoló, hogy minden mappára engedélyezi, de egyrészt az is el van dugva, másrészt kicsik használják a gépet, szóval a rejtett- és rendszerfile-k örökös megjelenítése nem opció. Ami a lényeg, hogy sehogy se lehet egy lokális helyen megjeleníteni a rejtett mappákat. Én meg nézhettem megin, hogy az AppDatasba hogy lépjek be valami emberi módon (ne cmd-vel), mert a DOSBOX oda pakolta a szarait, meg amúgy minden más is oda szokta.
Vagy másik limitáció: konkrétan nem lehet a C meghajtón levő fileokat szerkeszteni. Sehogy. Odamásolni még lehet (ha leokéztam, hogy a c meghajtón kárt okozhatok, meg hogy admin vagyok) akkor odamásolja, de szerkeszteni már nem lehet. Ilyen sincs XP-ben. Az embernek az esze megáll, hogy milyen limitációk vannak csak mert Starter.
Ezzel szemben akármelyik liuxon ugyanaz a metódus lenne: terminálban odanavigál az ember, ahol a fileok vannak, majd a szövegszerkesztő filenév paranccsal megnyitja szerkesztésre. (juteszembe, windows alatt hiába navigálunk oda cmd-vel akárhova, a programnév beírása nem nyitja meg a programot, csak ha tudjuk hol a binárisa.) Ez az előző 2-3 órában történt velem, de azt hiszem igazolja, hogy két tetszőleges (nem is random, de tetszőleges!) disztró jobban hasonlít, mint a win7-xp.,,Ok. Villamos mérnök vagy. De egy egyszerü gyári munkásnak, aki délután 4kor hazamegy, eszik, elvégzi otthoni teendőit, és leülne kicsit netezni, mi szüksége van a terminál használatára pl.?"
Ha nem akarja, ne használja. Minek tenne ilyet.
Milyen wifi-d van?
-
alevan
őstag
válasz
CPT.Pirk #109 üzenetére
Két random Linux disztró még mindig jobban hasonlít egymásra, mint a különböző Windows verziók.
Na de kérem, ne állítsunk már valótlanságokat! Elhiszem, hogy a linux a tökély, de ez túlzás még egy megrögzött linux fan szájából is.
A lényeget nem fogtad itt, a Windows oktatás gomb nyomkodó automatákat eredményez.
Itt megint áttértünk egy másik felhasználó bázisra. Természetesen Irénke, akinek annyi a dolga, hogy a főnök által elé tolt papirokat átnézze, az adatokat bevezesse Wordba, az adatbázist feltöltse excelben, és munka közben Facebook, annak feltétlen jobb, ha Linuxot tanul Windows helyett.
- Mi az, hogy tukmálás? Elmondom hogy tanítanak "Linuxozást" mifelénk. Villmérnökin az első Info tárgyban alapvető BASH parancsokat nézegettünk. Később C programozást tanultunk Linux alatt, majd pedig ARM-re kernelt forgattunk a suli legvégén. Eközben persze volt WIndowsos oktatás is, az egyik info tárgy az ECDL anyag egy könnyített verziójának Office 2007-re szabott verziója volt, gyorsan végigszaladva az alap modulokon, "ebben a menüben ez van" jelleggel...
Ok. Villamos mérnök vagy. De egy egyszerü gyári munkásnak, aki délután 4kor hazamegy, eszik, elvégzi otthoni teendőit, és leülne kicsit netezni, mi szüksége van a terminál használatára pl.?
Mellékesen a linux pártiak egyszerüen nem tudnak más szemszögből nézni a dolgokra. Én alapfokú ismeretekkel rendelkezem linuxot illetően. De kb. 3 hónapja van Linux Mint és Ubuntu két partición a Windows 8 melett, de eddig egyiken sem sikerült a Wi-Fit beüzemelni. Peddig a google-on már minden lehetséges módon megpróbáltam megoldást találni, a fórumokon szintúgy.
Ennek a vitának amúgy semmi értelme. A linuxos akkor is linuxot használ, a windowsos akkor is windows-ot.
Viszont ajánlom eme képet (a feliratért bocs).
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Dr. Akula #106 üzenetére
Megint csak a hárítás megy.
"Talán Linuxlandben vagyunk hogy azt kéne rátukmálni a gyerekre a mindenki által használt, ezért hasznosabb Windows tanítás helyett? Nem. Mit nem lehet ezen érteni?" - Ki az a mindenki? Melyik az a mindenki által használt Windows? XP, Vista, 7, 8, 8.1, melyikre oktassák a fiatalokat? Két random Linux disztró még mindig jobban hasonlít egymásra, mint a különböző Windows verziók.
"Neked az a gondod, hogy nem látod hova vezet a Windows oktatás."
Nekem nincs gondom, neked van. Én elfogadom a valóságot, beállok a sorba, tanulom azt amelyikkel jobban tudok boldogulni, te akarsz lázadozni. - a valóság az, hogy én pl. villmérnök vagyok és elárulom neked, a szakmámban nem igazán van helye Windowsnak. Különösen nem beágyazott rendszerek terén.
A lényeget nem fogtad itt, a Windows oktatás gomb nyomkodó automatákat eredményez."Oda láncolnak egy zárt platformhoz"
Előbb még arról volt szó hogy tök könnyű átállni, akkor hogy is van ez az odaláncolás? Bármikor könnyen átláncolhatod magad a Linuxhoz. Vagy itt mindenkit észak-koreai munkásőrök kényszerítenek a Windowsra, pisztollyal? Egyszer arról beszéltek hogy azért nem megy a Linux mert nem tukmálják szegény gyerekre, máskor meg hogy tök könnyű megtanulni (akkor meg minek oktatni?), már követni se lehet az "érveket".
- na ezek az érvek sem jöttek át neked. Kivonatolt formában:- Az MS nem jótékonysági intézmény, pénzből él, nincs se ingyen Windows, se ingyen MS programok, ezek a dolgok ki lettek fizetve adó forintokból. Nekik nem éri meg, hogy a gyerek bármi mást lásson, mint a saját rendszereit. Szóval mire térjen át, ha nem is igen ismeri az alternatívákat? Talán az MS nem gátolja más rendszerek használatát pl. a buldózer bootloaderével hmm?
- Mi az, hogy tukmálás? Elmondom hogy tanítanak "Linuxozást" mifelénk. Villmérnökin az első Info tárgyban alapvető BASH parancsokat nézegettünk. Később C programozást tanultunk Linux alatt, majd pedig ARM-re kernelt forgattunk a suli legvégén. Eközben persze volt WIndowsos oktatás is, az egyik info tárgy az ECDL anyag egy könnyített verziójának Office 2007-re szabott verziója volt, gyorsan végigszaladva az alap modulokon, "ebben a menüben ez van" jelleggel...
És akkor a lényeg: az informatikai oktatást meg lehetne oldani teljesen hazai keretek között, függetlenül bármilyen külföldi cégtől és tőkétől. Nem egy ország csinált már magának saját Linux disztrót, ez lenne az egyik lehetséges megoldás.
-
dezz
nagyúr
Ne akarj már mindig olyan nagyot mondani, hasonlók.
(#107) Dr. Akula: Ez nem "jó ha van" tudás, kicsit más kategória. Az élet nem csak munka és túlélés, az ember nem csak munkaerő.
(#106): Az emberek jó részénél odaláncolás, amely stratégia be is vált eddig, de ez lassan változóban van.
-
Dr. Akula
félisten
Van még egy pár "nem árt ha van" tudás, amit lehetne tanítani, pl. túlélést a vadonban, növénytermesztést, állattartást (ha becsődöl a devizahitel, az ócsai telepen még jól fog jönni), 3-4 idegen nyelvet, kungfut, közgázt, jogot, stb. Miért pont az irodalom vagy az ének lenne fontosabb? Főleg hogy ezek megragadtak a középkor szintjén, a mai világgal nincs élő kapcsolatuk.
-
Dr. Akula
félisten
"Ez megint hárítás, félremagyarázás. Egy rakás érvet hoztak már fel neked, de mindegyiknél mellébeszéltél, mint most is."
Akárcsak te."Talán Kínában vagyunk, hogy kellene kínai írásjel? Nem."
Talán Linuxlandben vagyunk hogy azt kéne rátukmálni a gyerekre a mindenki által használt, ezért hasznosabb Windows tanítás helyett? Nem. Mit nem lehet ezen érteni?"Neked az a gondod, hogy nem látod hova vezet a Windows oktatás."
Nekem nincs gondom, neked van. Én elfogadom a valóságot, beállok a sorba, tanulom azt amelyikkel jobban tudok boldogulni, te akarsz lázadozni."Oda láncolnak egy zárt platformhoz"
Előbb még arról volt szó hogy tök könnyű átállni, akkor hogy is van ez az odaláncolás? Bármikor könnyen átláncolhatod magad a Linuxhoz. Vagy itt mindenkit észak-koreai munkásőrök kényszerítenek a Windowsra, pisztollyal? Egyszer arról beszéltek hogy azért nem megy a Linux mert nem tukmálják szegény gyerekre, máskor meg hogy tök könnyű megtanulni (akkor meg minek oktatni?), már követni se lehet az "érveket". -
válasz
#32839680 #104 üzenetére
Az iskola nem ingyen kapja a MS szarjait, meg a supportot sem, legfeljebb más a költséghely, ahol jelentkezik a kiadás. doc-ot nem LO-val kell megnyitni, hanem a viewerrel... aztán lehet pofára esni, hogy ott is szétesik. Ellenben az LO teljesen szabványos ODF-et tud produkálni, lehet élni a lehetőséggel.
Nem mellesleg egyébként pl. a világ egyik legnagyobb multijánál, az IBM-nél is Linuxot használnak - ez cirka több, mint négyszázezer munkahelyet jelent over the world és egy ilyen multiba nagyon könnyen belefuthatsz akárhova is vetődsz.
-
-
dabadab
titán
válasz
#32839680 #100 üzenetére
"miért választana ingyenes Linuxot, mikor sehol nem használják, másrészt a lelkes fórumozó Linux közösségen kívül nincs supportja egy ingyenes Linux distrónak."
Ez a resz remelem ugy ertendo, hogy az "informatikai analfabeta tanar azt gondolja, hogy...", mert amugy egyik sem igaz.
-
Sir Ny
senior tag
(#88): Úgy értve, hogy minek ahhoz Windowst telepíteni, hogy utána úgyis csak netezzenek? Ha persze mindenképpen szükségük van Windowsra a suli miatt, de annak "beszerzése" rájuk van bízva, az más kérés.
Gondolom hogy szebben nézzen ki az asztal, hogy kék legyen a címsor és az alsó panel (start menü). Miért, szerinted mi számít egy 1X éves gyereknek oprendszer szintjén?
,,(Hmm, lehet, hogy ezért gáncsolja a MS az alapok oktatását? Az alapok alatt persze nem programozói szintű ismeretekre gondolok.)"
Ez rágalom.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Dr. Akula #90 üzenetére
Ez megint hárítás, félremagyarázás. Egy rakás érvet hoztak már fel neked, de mindegyiknél mellébeszéltél, mint most is. Talán Kínában vagyunk, hogy kellene kínai írásjel? Nem. Viszont a mai világunkban már az antennás TV is többnyire digitális, így a digitális világhoz kapcsolódó dolgok már alapismeretnek számítanak.
Volt egy csomó idős tanárom a fősulin, mindegyik tudta használni a számítógépet. Aztán volt olyan fiatalabb is, aki még mindig XP-t használt és csak ahhoz értett valamennyire, így nekünk volt szopás a házi leadása, mert a kérdéses programnak a mai verziójának a mentését nem nyitotta meg az XP-n még futó verzió...
Neked az a gondod, hogy nem látod hova vezet a Windows oktatás. Oda láncolnak egy zárt platformhoz, amire egy másik ország igen rossz lehallgatási szabályai vonatkoznak, hogy csak a legújabb botrányt említsem velük kapcsolatban.
-
dezz
nagyúr
válasz
Dr. Akula #92 üzenetére
Nem lenne felesleges, mert mint írtam, ott van a megszokás, másrészt a legtöbben félnek attól, amit nem ismernek. Először a legtöbben az okostelefonoktól és tabletektől is tartottak, de aztán bekövetkezett az áttörés.
Éppenséggel a szépirodalomból nagyon is sokat lehet tanulni az életről... Az irodalomoktatásnak éppen ez lenne a szerepe, hogy megízleltesse a fiatalokkal, hogy mi az, hogy irodalom. Nem pedig az, hogy bemagoltassa pár író életrajzát. A zenével is hasonló a helyzet. Ahogy ez most van, az nem a legjobb. De ez nem azt jelenti, hogy ki kell dobni és műveltség tekintetében visszamenni a középkorba.
-
Dr. Akula
félisten
Ha ilyen könnyű átállni, akkor egyetértünk hogy felesleges is lenne tanítani.
Aki bunkónak akarna tartani attól azért belekérdeznék kicsit a témába, neki mennyire ragadt meg az iskolában tanultak.
Hangoztatni könnyű hogy alapműveltség, de az emberek 99.9%-a max eddig jutott benne. Így meg tök felesleges. Meg amúgy is, vannak sokkal fontosabb ismeretek, amit be kéne emelni a tananyagba (pl. gépírás (sztem itt nem kell részletezni miért), KRESZ (hogy a biciklisek is meg tudjanak állni a piros lámpánál)), és mivel nem lehet mindig csak növelni a terhelést a diákokon (ilyen iramban 200 év múlva 50 éves korig is ülhetne az ember az iskolapadban), cserébe valamit ki is kell venni belőle. Leginkább a felesleges dolgokat. Most egy kornyikálás vagy szavalás lehet alapműveltségnek bekategotizálva, de attól még nem az. Nem ad a mai korban kézzelfogható, az élethez való ismereteket. Meg aztán belekérdeznék, pl. zene címszóval miért pont Mozartot és egyéb lejárt lemezeket kell erőltetni, mikor az ember inkább Paul van Dyk-ot hallgat, de minimum Beatlest. Mesterségesen erőltetett, életszerűtlen dolog, amit az iskolapadon kívül nem használ senki. Kb. mint a latin nyelv: régen volt értelme, ma nincs.
-
dezz
nagyúr
Igen, erre utaltam a kis jellel. És a MS-nak még így is jó, mert legalább nem ismernek meg mást az emberek. Csak ebbe kicsit bezavarnak az okostelók, stb.
(#87) Sir Ny: Azokra a fiatalokra gondoltam, akik egyrészt gyerekkortól kezdve számítógépközelben vannak (mint mi annó), másrészt igen sokat használják az okostelefonjukat egy sor dologra, mindenféle programot telepítenek maguknak, stb. (Mármint, teljesen hétköznapi fiúk, lányok.) Az utóbbin azt szokják meg, hogy viszonylag intuitív az egész és nincs ezernyi hibalehetőség, mint Windowson.
(#88): Úgy értve, hogy minek ahhoz Windowst telepíteni, hogy utána úgyis csak netezzenek? Ha persze mindenképpen szükségük van Windowsra a suli miatt, de annak "beszerzése" rájuk van bízva, az más kérés.
(#89) Dr. Akula: Véleményt viszont te mondtál róla (nehezebben kezelhetőnek beállítva, mint a Windows, holott egyre inkább éppen az ellenkezője igaz). Annyi, hogy egy kicsit más, de aki ismeri az alapokat, annak nem sokból áll átállni. (Hmm, lehet, hogy ezért gáncsolja a MS az alapok oktatását? Az alapok alatt persze nem programozói szintű ismeretekre gondolok.)
Érdekes hozzáállás, hogy szerinted nem tartozik az alapműveltséghez a zene és az irodalom. De szerintem ne nagyon hangoztasd, ha nem akarod, hogy bunkónak nézzenek...
Persze, lehet jól és rosszul is tanítani.
-
Dr. Akula
félisten
-
Dr. Akula
félisten
Nem az a lényeg hogy én ismerem-e, hanem hogy a világ ismeri-e. És tényleg olyan jónak tartja-e mint amennyire szeretnéd látni. Eddig nem úgy tűnik. Lehet vitatkozni rajta hogy de nem is úgy van... De úgy van, mert a piaci részesedés az egy alap tény, azon nincs mit magyarázni. Még ha hiperszuper lenne, akkor sincsenek rá megfelelő programok, amik Windowson megvannak, így meg akkor is tökmindegy lenne mennyire jó, ha netán jobb lenne.
"Az irodalom és a zene pedig hozzátartozik az alapműveltséghez."
Meg a tánc, az etika, az istentisztelet, stb. felesleges, ósdi dolgok. Én pl. leszarom bétóvent és haverjait, viszont lájkolom az ős/ókori történelmet, ami szintén az alapműveltség része, de hány embernek fingja mondjuk Clovisról? Azt is lehetne tanítani. De minek mindenkire ráerőltetni, csak mert nekem tetszik? Kornyikálni már 25 éve se szerettünk, nem is tudtunk, nem is érdekelt. Ahogy az Ady összesről is csak annyit tud kb. mindenki hogy van. Hiába tanulta. Nem érdekli, leszarja. Nem kell a napi élethez. Akkor meg feleslegesen erőltetett dolog. Akit érdekel, az úgy is belemélyedhet ha nem kötelező."Sokkal inkább, mint az Office adott verziójának összes menüpontja, ami úgyis túlhaladott lesz, mire oda kerülne a sor."
Vagy az ilyen-olyan Linuxok biszbaszai, beállításai, menüpontjai. Akkor egyetértünk abban hogy a Linuxot kár is lenne oktatni? -
Sir Ny
senior tag
,,A valóság az, hogy már nem a '80-as, '90-es években vagyunk, amikor a kis titkárnők örültek, ha egy program használatát el tudták sajátítani. Egy mai fiatalnak semmiből sem áll átállni egy másik, hasonló programra, vagy akár másik oprendszerre (aminek az alapjai valójában ugyanazok), nem jön zavarba attól, ha kicsit máshogy van a menü, mint ahogy a tankönyvben állt."
Nem értek egyet, az informatikai analfabetizmus egy létező jelenség. Minden program tele van idegesítő faszságokkal, köztük az oprendszer is, aminek elvileg semmi dolga nem lenne, mint kezelni a drivereket és szétosztani a prociidőt és a memóriát.
Én mai fiatalnak vallom magam, de feláll a szőr a hátamon, ha windowshoz hívnak, hogy állítsak be internetet, hogy miért nem működik, hogy szerezzek drivert, hogy telepítsem és rakjak fel rá pdf, mp3, zip, etcnézegetőt. És ez azért van, mert megszoktam, hogy a linux (nem a kernel, de a ténylegesen közösségileg fejlesztett disztribúció, amit nagyjából hozzám hasonló preferenciájú emberek alakítottak ki úgy, hogy nekik jó legyen) kinyalja a seggemet, nomeg a UNIX filozófia ami segít. (most kicsit olyan lettem mint az egyszeri apple fikázó: nincs pínzem windowsra, és meggyőzöm magamat hogy szar. Eltekintve attól, hogy tényleg nem tudom kezelni, hogy több óra míg elnavigálok a zugmenükbe (XP és 7 alatt, vistával még nem hozott össze a sors, a win8 esetén meg több hónapnál tartok, dolgomvégezetlenül kellett otthagynom).Hasonlóan utálom a programokat, a különböző böngészőket a saját szir-szar billentyűparancsaikkal (gondoltátok volna, hogy volt idő, amikr a firefox a ctrl+shift+P parancsra azonnal bezárta az összes megnyitott fülemet, törölte a megkezdett textboxokat, és nem állította őket helyre? A ctrl+shift+p pedig elég közel van egy shift+p-s nagyPés mondatkezdéshez). Vagy amikor foxban, chromeban, operában kell beállítani a legalapabb dolgot, úgy elrejtik, nincs az a dél-koreai kocka bennszülött, aki fél percnél hamarabb megtalálná.
A különböző LO/MO/OO.o verziók, ahol szintén mindent csak gombokkal lehet beállítani (mert az, hogy a szövegrészeket html szerű ID-del ellátott blokkokba tegyem, és tex-ben, vagy css-ben formázzam, túl egyszerű lenne), kikészítenek, nem is értem hogy képes bárki használni azokat, a legrosszabb ellenségemnek se kívánnék pl infoérettségit szövegszerkesztésből.
A számítógéphasználat minden, csak nem magától értetődő. És még hányan szenvednek ugyanebben, mint én.
-
alevan
őstag
Ha jól sejtem, Romániában is benne van a MS könyékig a tanítási rendszerben (ahol nagy kegyesen szétosztanak pármillió dollárnyi szoftvert, ami valójában digitális sokszorosítás - meg persze pár köteg valós pénzt a megfelelő zsebekbe), aztán otthon is Windows kerül a PC-re, mert egyszerűen azt szokták meg. Addig persze nincs gond, amíg nem a szülők zsebéből húzzák ki erre a pénzt...
Romániában a szülők digitális dolgokra való kiadás felmerülése esetén a gyereket az pénztárca fellől az ncore.cc-re irányítják át (már ahol a gyerek nem elég idős / a szülő még nem idős).
Én pl. kifejezetten különc vagyok az eredeti Win8-ammal (desktophoz vettem, notihoz kaptam), az RGH mentes XBOX-ommal (szeretem az online játékot) és WP7 telómmal (mert ha már MS fanboy vagyok, akkor toljam nagyban
).
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Dr. Akula #82 üzenetére
Nem a rendszer a hibás, ha valaki legalább minimális szinten nem követi a dolgokat. Nem tudom hogy vagy vele, de egy tanár embertől ez elvárható lenne... Jelenleg úgy is az élethosszig tartó tanulás a szlogen, szóval hol itt a probléma?
dezz: így van, ahogy írod.
sh4d0w: amerre engem tanítottak, ott az alaposság miatt csak óraszám növeléssel fért volna be bármi, ami nem Office 2003 volt. (fősulit most nem említeném, mert ott a felvettek fele még nem használt számítógépet és ez nem vicc! - villmérnöki karon, még csak nem is büfészak
) Mondjuk az még egy frankó cucc volt, értelmes online helpel. Amúgy valószínűleg az alaposságnak köszönhető, hogy semmi problémát nem okozott áttérni OOo-ra, majd LO-ra.
-
-
-
Dr. Akula
félisten
Persze, van felesleges anyag bőven, de sztem nem számtek tárgyban (az még kevés is), irodalom, zene, és hasonló tölteléktárgyak (majd tanulja az aki erre akar specializálódni). És rengeteg az idősebb kolléga, akiknek fingjuk nincs mi az a fájl, könyvtár, csak klikkelgetni tudnak meg "elromlott a gép" ha a link rossz helyre mutat. Ezekre ráereszteni a Linuxot, inkább felmondanak. A mai fiatalok meg... az "én időmben" még a szótárért nyúltunk ha nem értettünk valamit, most meg "vammá magyarosítás?". Ezeknek Linuxot??
-
dezz
nagyúr
válasz
Dr. Akula #78 üzenetére
Többek között az, hogy egy csomó haszontalan ismerethalommal tömik a fejüket (ebben a tárgyban is), aminek a 99%-át dolgozatírás után rövid úton fejethetik is el.
Ha jól sejtem, Romániában is benne van a MS könyékig a tanítási rendszerben (ahol nagy kegyesen szétosztanak pármillió dollárnyi szoftvert, ami valójában digitális sokszorosítás - meg persze pár köteg valós pénzt a megfelelő zsebekbe), aztán otthon is Windows kerül a PC-re, mert egyszerűen azt szokták meg. Addig persze nincs gond, amíg nem a szülők zsebéből húzzák ki erre a pénzt...
Szóval, van a szokás hatalma és a váltási képesség, ha szükség lenne rá.
-
-
Dr. Akula
félisten
"A te valóságodban az okostelókon is (klasszikus) Windowsnak kellene futnia"
Nem. Én elfogadom hogy ott az Android a király, azt használom, nem is kell más (majd ha valami lenyomja). De pc-n meg a Windows a helyi Android, erre vannak programok. Persze lehet Linuxra is felhozni 1-2 free akármit, de a viccet most hagyjuk."Egy mai fiatalnak semmiből sem áll átállni egy másik, hasonló programra"
Akkor meg mi a baj? Minek kell ide még az állambácsinak is ráerőszakolni a Linuxot? Megoldja magától ha akarja, nem? Ezek szerint ennyire akarták csak a fiatalok a Linuxot. -
marcell991
tag
A Jolla 2013 végére tervezi a telefonja, és azzal együtt a Sailfish OS kiadását és eddig nincs rá jel, hogy csúsznának. A Mir viszont először az Ubuntu 13.10-ben lesz használva, de a bevitel értelmezésén meg a kész képkocka kirajzoltatásán kívül nem nagyon fog mást csinálni (minden mást az XMir-rel futtatott X szerver csinálja), tényleges "display server" funkciókat majd csak a 14.04-től kezdve fog betölteni.
-
alevan
őstag
Itt Romániában jelenleg fut a 200€ számítógép program (200€ értékben számítógépet kap az államtól a nem annyira tehetős diák). Alapból Ubuntu van rajtuk (legalábbis az itteni gépeken). A program indulása tavaj kezdődött, és idén van a második forduló. Azok, akik kikapták tavaj, már rég rátétettek egy XP-t vagy egy 7-est. Jelenleg is folyik az akció, akik arra vannak szakosodva fiatalok, várják a leendő klienseket, még a driverek is kéznél vannak (ugyanaz a gép mindenkinek).
És nem arról van szó, hogy a fiataloknak nincs hozzá érzékük. Hisz kapnak a gépekhez román és magyar nyelvű útmutatót (és az infótanár ad egy speciális útmutatót: Yahoo Messenger, Internetböngésző beüzemelés, a net beüzemelése (3 fajta net van a városunkban kapcsolódás szerint: 1. PPPoE, másodiknál bedugod routerből a kábelt és netezel, harmadik PPPoE és mac filter), torrent kliens beüzemelése, filmek nézése, képek átmásolása telefonról, stb). (Igen, az infótanár linuxmániás).
De egyszerüen nekik sokkal jobban bejön a Windows 7 (és egyeseknek a Win XP???? Ezen azért én is hasaltam, amikor meg akart győzni a kis 17 éves csaj, hogy az XP jobb és gyorsabb, mint a 7 (gyakorlatilag nem - legalábbis nem ezen a H/W-en).
És lassan mindenkinek Androidos telefonja van a fiatalok között.
-
dezz
nagyúr
válasz
Dr. Akula #70 üzenetére
Magad is röhögsz rajta...
A te valóságodban az okostelókon is (klasszikus) Windowsnak kellene futnia, különben sírva vinnék vissza a vevők, hogy nem tudnak vele mit kezdeni, mert az iskolában nem így tanulták. Ja, és PC-n sem használna senki Firefoxot, Operát, Chrome-ot.
A valóság az, hogy már nem a '80-as, '90-es években vagyunk, amikor a kis titkárnők örültek, ha egy program használatát el tudták sajátítani. Egy mai fiatalnak semmiből sem áll átállni egy másik, hasonló programra, vagy akár másik oprendszerre (aminek az alapjai valójában ugyanazok), nem jön zavarba attól, ha kicsit máshogy van a menü, mint ahogy a tankönyvben állt.
-
Dr. Akula
félisten
Én vagyok a független.
Én nem elképzelt utópiákhoz ragaszkodok, hanem a valósághoz. Ha Linuxon futna minden, akkor azt tanulnék. De addig nem.
Azt hogy az MS-t lenyomja még várjunk egy kicsit, sztem. A Netscape is kiröhögte az MS-t, amikor "egyezséget" ajánlott, most hol is vannak? Sehol. A Sony is röhögött az Xboxon, most már annyira nem röhögnek. De engem az se zavarna ha becsődölne, csak az érdekel hogy olyat tanuljak / használjak amivel nemcsak önmagammal vagyok kompatibilis.
-
dezz
nagyúr
válasz
Dr. Akula #68 üzenetére
Mármint én, linuxos? Hehe. Nem, én független vagyok. Ellentétben veled. Így téged sem lehet meggyőzni a valóságról... Ami pedig az, hogy az emberek nem olyan hülyék, mint ami egyes cégek érdekében állna.
Jahh, és ha nem tudnád, az Android, ami most nyomja éppen le a MS mobilos próbálzásait, Linux alapú. Csak úgy mellékesen.
-
Dr. Akula
félisten
Az a baj hogy egy linuxost nem lehet meggyőzni a valóságról. Különbem nem lenne linuxos.
"A mai fiataloknak kb. semmiből sem áll átszokni egy másik rendszerre."
Akkor mi a gond? Fog egy Linix könyvet és átszokik. Miért kell ehhez iskola? Nekünk se tanítottak Javat meg C#-ot, csak Pascalt és C(++)-t, a többit mindenki magának. -
dezz
nagyúr
válasz
Dr. Akula #62 üzenetére
Akkor ne játszd a hülyét. A nyelvi hasonlatod teljesen rossz - persze tudod te ezt jól, csak manipulálni próbálsz. A mai fiataloknak kb. semmiből sem áll átszokni egy másik rendszerre. Itt dől dugába a MS nagy terve. Próbálkoznak, de csak tehetetlenül nézhetik, ahogy továbblép rajtuk az idő.
-
Dr. Akula
félisten
Látod, ez a baj, te elméletekkel dobálózol, miközben itt a valóságról van szó. Angol meg számítástechnika (Windows + Office) kell mindenhova, Linux meg nem. Te tanulnál angol helyett szuahélit? Pedig az is egy ugyanolyan jó nyelv. Csak nem beszélik annyian. És ennyi bőven elég ok.
-
Sir Ny
senior tag
válasz
Dr. Akula #63 üzenetére
Pah. Te se áldoztál még királynőt mattért, ugye?
Ha nem vagy képes felfogni a játékelmélet (közgazdaságtan) alapfogalmait, úgy mint rövidtáv-hosszútáv, akkor nem biztos hogy akarok veled beszélgetni.A microsoftot leszámítva tényleg mindenki jobban járna, ha az állam kizárólag olyan szoftvereket használna és oktatna, amelyeket kiadtak legalább egy ingyenesen elérhető operációs rendszerre. Függetlenül attól, hogy jelenleg a ms elérte, hogy rövidtávon ez ne legyen megvalósítható.
-
Dr. Akula
félisten
-
Dr. Akula
félisten
"Csak azért kérik a "Windows + Office"-t, mert így szerepel a tanttervben"
Meg azért mert ezt használják mindenhol."Vagy ha nincsenek, előbb-utóbb lesznek."
Mint eszperantó-beszélők."Úgy tűnik, nem sikerült megérteni a szoftver és a hardver közötti fundamentális különbséget"
Aha... Végülis csak villamosmérnök vagyok. -
Sir Ny
senior tag
válasz
Dr. Akula #59 üzenetére
nem tartom.
BTW ha lenne államilag támogatott OLPC akkor annak tartanám, hogy a millió+1 alternatíva közül az infotanár/nő -nek megengedik hogy olyat tanítson, amely nem fut az ingyenes szoftveren/hardveren. Akár ha a program fizetős is, annak mindenképpen bele kéne férnie, hogy minimum egy darab ingyenes operációs rendszeren elfusson.
szerk: konkrétan a derive volt a szoftver. ami ráadásul fizetős is (itt vannak az ingyenes alternatívák, melyik milyen nem tudom: [link]). Ennek így semmi értelme. -
dezz
nagyúr
válasz
Dr. Akula #58 üzenetére
Az élet nem csak munkából áll. De amúgy szerintem már vannak Andoidra fejlesztett belsős, munkahelyi alkalmazások (pl. adatgyűjtés). Vagy ha nincsenek, előbb-utóbb lesznek.
Csak azért kérik a "Windows + Office"-t, mert így szerepel a tanttervben, megfogható. De a lényege a dolognak, hogy konyít valamennyit az illető a számítógéphez.
(#59): Úgy tűnik, nem sikerült megérteni a szoftver és a hardver közötti fundamentális különbséget.
-
Dr. Akula
félisten
-
dezz
nagyúr
válasz
Dr. Akula #53 üzenetére
Lehet, hogy az lenne a dolga, de nagyon nem azt csinálja... Ezt ugye nem kell magyarázni?
A fix operációs rendszer és azon belül pár fix program oktatásával pedig az a baj (többek között), hogy a számítástechnika változik, fejlődik és mire kikerülnek az "életbe", már sokminden meg is változott. Pl. egyre többen, fiatalok főleg, már okostelón (Andoid) neteznek (Opera, stb.) és kommunikálnak (Facebook, stb.), nem egy "ósdi" PC-n, Windows XP/7 alatt Messengerrel és Internet Exprorerrel... (Tehetősebbek engedhetik meg maguknak a laptopot, amin meg majd Win8 fut.)
-
válasz
Dr. Akula #53 üzenetére
Bocs, de ezek az élethez kellenek, mert ezek olyan alapismeretek, amelyek minden komolyabb helyen alapból kérnek (most nyilván nem a szakiskolai és szakmunkásképzővel elérhető helyekre gondolok). Nem tudásuk igen komoly versenyhátrányt jelent a munkaerőpiacon.
Ezenkívül az állam akkor tanítson vendor lock-int, ha önerőből (értsd: adók, járélukok nélkül) ki tudja termelni az ilyen képzés árát. -
Sir Ny
senior tag
válasz
Dr. Akula #53 üzenetére
,, Az iskola dolga pedig az ÉLETRE nevelés, nem a hobbira. "
igazából az iskola dolga a customer lock-in létrehozása és fenntartása. Én személy szerint felháborítónak tartom, hogy olyan programból kérnek számon, amely nem képes futni egyetlen ingyenesen elérhető operációs rendszeren sem.
-
Dr. Akula
félisten
"azért nincsen Linux, mert át kellene képezni az embereket, és az többe kerülne, mint licencet fizetni"
Angolról eszperantóra is át kéne képezni az embereket, az is egy szép elmélet hogy mindenki tanuljon egy szép és jó közös nyelvet, de a gyakorlat meg az hogy van az angol ami elért már egy kritikus tömeget, és nagyjából senkit nem érdekel egy lehet hogy hiperszuper, de 0 ember által beszélt ideális nyelv. Ilyen a világ.
Az ember azt fogja tanulni amivel boldogul a világban, nem azt amivel talán 100 év múlva megválthatja a világot.
-
Dr. Akula
félisten
Gyakorlat nélkül? Ez olyan mint az elméletben vezetés? Az elméletet majd megtanulja akinek az a dolga, nem kell mindenkire minden szirszart ráerőltetni.
"a gyakorlati példát nem egy programon keresztül kéne bemutatni, ami ráadásul pénzbe kerül, hanem legalább kettőn"
Persze, meg tanuljon a gyerek 5 nyelvet + latint mert az olyan kis cuki, erkölcsrendészetet meg ki tudja még milyen fasságokat erőltetnek mostanában. Ezek mind felesleges dolgok. Nálunk fősulin se kérdezték hogy Javat vagy Pascalt akarok atnulni, ment a Pascal, a többi házi feladat. Ha valaki Linuxozni akar, az házi feladat, mert a jelenlegi elterjedtsége mellett max hobbinak jó. Az iskola dolga pedig az ÉLETRE nevelés, nem a hobbira. Majd ha a Linux képes lesz legyőzni a Windowst, akkor nyilván azt fogják tanítani. Addig nem. -
Sir Ny
senior tag
válasz
marcell991 #29 üzenetére
,,Tehát előbb lesz kész termék Wayland alapon, mint Mir-rel. "
lottószámok?
-
namaste
tag
Persze a gyártók dönthetnek az Android módosítása mellett, így az OpenCL-t önhatalmúlag beépíthetik, ugyanakkor ilyen esetben nem számíthatnak a Google támogatására és a Google Play áruházhoz való hozzáférés sem engedélyezett.
Honnan az info?
Ha egy gyártó a GPU-n dekódol videót OpenCL-lel, és nincs a SoC-ban hardveres dekódoló, miért ne tehetné meg, hogy használja? -
dezz
nagyúr
Egy rosszpont a Google-nek. Remélem, csak valami idióta részlegvezető arcoskodik és majd jól leosztják fentről. A felsővezetők eddig normálisnak tűntek.
BTW, cikk: "Itt említhető meg a HEVC tartalmak dekódolása támogatása, mely az ARM szerint igen jól működik OpenCL-en keresztül, és meg kell jegyeznünk, hogy nem csak az említett cég jutott ilyen következtetésre. Bár a fixfunkciós egységeken a chipfejlesztők nem szoktak fennakadni, de ne feledjük, hogy ezek az ultramobil rendszerchipek nem nagy kiterjedésűek, és a GPGPU-s képességek beépítése az új fejlesztésű IGP-kbe bizony rengeteg tranzisztort elvisz. Egy HEVC-t dekódoló fixfunkciós egység hozzávetőleg olyan területet foglal el az adott lapkán, mint egy ARM Cortex-A15-ös processzormag a hozzá tartozó gyorsítótárral együtt. Ekkora területet már érdemes megspórolni, ha az adott feladat kiváltható az integrált grafikus vezérlő általános számítási képességeivel, akár egy picit nagyobb fogyasztás mellett is."
Az általam kiemelt rész a szövegkörnyezetben kicsit zavaros, következetlen. Vagy a "GPGPU-s képességek" helyére kellene tenni "a HEVC-t dekódoló fixfunkciós egyég"-et, vagy úgy lenne értelmes ez a rész, hogy "Bár a fixfunkciós egységeken a chipfejlesztők nem szoktak fennakadni, de ne feledjük, hogy ezek az ultramobil rendszerchipek nem nagy kiterjedésűek, és bár a GPGPU-s képességek beépítése az új fejlesztésű IGP-kbe is rengeteg tranzisztort elvisz, azonban egy HEVC-t dekódoló fixfunkciós egység hozzávetőleg olyan területet foglal el az adott lapkán[...]".
(#13) dabadab: Na, most akkor 4.3 úgy általában, vagy csak a Nexus4-en és 10-en futó 4.3? Mert nagyon nem mindegy! Ezt a cikkben is fel kellene tüntetni!
-
MASSlag
tag
válasz
Dr. Akula #43 üzenetére
A gond az, hogy mindig arra hivatkoznak, hogy a kormányzati számítógépeken, és az iskolákban azért nincsen Linux, mert át kellene képezni az embereket, és az többe kerülne, mint licencet fizetni. Franciaországban, Oroszországban, Spanyolországban, Brazíliában, Izlandon, Indiában stb. érdekes módon nem...
A fiókkezelés rugalmasabb Linuxon, ami egy iskolai, közintézményi környezetben talán a legfontosabb tényező. A telepítést és a karbantartást ilyen helyeken rendszergazdák végzik, használat szempontjából a Linux strapabíróbb.A csúcshardverek vásárlása igen elenyésző. Aki van, azon próbálnak fogni a gyártók amennyit lehet. Nem véletlenül mennek fel ilyen veszettül a top videokártyák árai, nagy ütemben szűkül a piac. Az összes platform játékosaihoz viszonyítva jó, ha 1-2% az arány. A bevételnek is jó ha 10%-át adják.
Ha lenne súlya a minőségi PC-s játéknak, akkor a kiadók nem engedhetnének meg ilyen minőségű konzolportokat, mert szignifikáns bevételkiesésük lenne. -
ddekany
veterán
válasz
Dr. Akula #40 üzenetére
"Mondjuk ki: A Windows melletti egyetlen érv a játék."
Na, ne politizáljunk már szakmai fórumon. Hasonlóan problémás a helyzet sok más területen is, mert csodák nincsenek, egy 1%-os desktop platformra nem fejlesztenek annyian mint egy 90%-os desktop platformra. És ami talán még fontosabb, főleg nem komoly pénzbefektetéssel, mert a szabadidőben írogatás az tisztelendő de más kategória. Ugyan ez visszaköszön a hardver támogatottságban is (az a nem-szerver vas amit maga a gyártó nem támogat Win-en, az lényegében piacra sem kerülhet).
-
válasz
Dr. Akula #43 üzenetére
Nem szoftvert kéne oktatni, ezt kellene végre felfogni, hanem alapismereteket szövegszerkesztésről, táblázatkezelésről, prezentációkészítésről, adatbázis-kezelésről.
Aztán ha ezek megvannak, akkor a gyakorlati példát nem egy programon keresztül kéne bemutatni, ami ráadásul pénzbe kerül, hanem legalább kettőn, hogy ismerjenek a diákok alternatívát is a szoftverrabszolgaságon kívül.
-
pushalias
addikt
Azért tegyük hozzá a választás jóval bonyolultabb voltát is. Winből fel tudsz dobni magadnak max 3-5 félét, ha beleszámítom az XP-t is, Linux disztribúcióból meg van száz, és ha bekérdezel egy átlagos linuxos topikba, huszan fognak neked húszfélét mondani, és legalább 2-3 disztribúciót szidni is fognak, mint a bokrot, aztán tessék, válassz.
(#43) Dr. Akula Bizony, ez is igaz.
-
Dr. Akula
félisten
"meg, hogy a közoktatásban gyakorlatilag csak azt oktatják (sajnos)"
Mit oktassanak, azt amit alig használ valaki? Teljesen logikus hogy a legelterjedtebbet tanítják. Ha a Linux kíván ebbe a szerepbe bekerülni, azt a fejlesztőknek kell megoldani, nem a tanároknak.
"A PC-s játékos réteg nem olyan nagy erejű már"
Darabszámban nem, de minőségben igen. Ők azok akik képesek megvenni a csúcshardvereket, a lemorzsolódó konzolosokból nem jött be sok pénz eddig se. -
MASSlag
tag
válasz
Dr. Akula #40 üzenetére
...meg az Adobe szoftverek, a CAD programok, a kiadványszerkesztők, stb. meg, hogy a közoktatásban gyakorlatilag csak azt oktatják (sajnos). A PC-s játékos réteg nem olyan nagy erejű már, többen játszanak konzolon és mobil eszközökön.
Ha Ubuntuék jól helyezkednek, még elég jól is kijöhetnek. Hátha segítené a PC-s linux terjedését is.
Bár egy friss rendszer szoftverkínálatának a bővítése elég sok pénzbe kerül. Az MS-nek óriási tőkéje van, és az ő áruházuk is lassan bővül.
Azt nem tudom, hogy az android alkalmazások portolását mennyire könnyíti meg az Ubuntuval majdnem közös alap.Hm, a Jolláról még nem hallottam. Érdekes koncepció. Nekem a Wayland előre mutatóbbnak tűnik, mint a Mir. Csak ne az legyen a sorsuk mint a Maemonak, kár érte, egy kiváló rendszer volt.
-
Ed3r_X_
nagyúr
OpenCL-t önhatalmúlag beépíthetik, ugyanakkor ilyen esetben nem számíthatnak a Google támogatására és a Google Play áruházhoz való hozzáférés sem engedélyezett.
Ezt nem értettem sose, elvileg kiszedették a CM ROM-okból is, mégis elérhető, külön zip formában is, amit recovery alól lehet feltolni. Na mi értelme volt akkor, ha úgyis bele kerül?
A Google meg szerintem vonuljon vissza ettől a döntéstől, nem lesz ez így okés. Eddig a hardver ment az operációs rendszer után, most meg fordítva? Na ne.
-
Dr. Akula
félisten
"a PC-s játékosok Windowson ragadtak, ennek a következményeit pedig már mindenki ismerheti."
Mondjuk ki: A Windows melletti egyetlen érv a játék. De az viszont nagyon. Ha ez nem lenne, otthon is sokkal több Linux feszítene, meglenne a kritikus tömeg hogy egyéb (felhasználói) programokat is el lehessen vinni Windowsról.
-
zoltanz
nagyúr
Van amelyik Win is tartalmaz OpenGL-t, csak nem minden karihoz.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
válasz
Meteorhead #33 üzenetére
Ma azért már az MS nagyon kemény. A Windows update rendszeren igen extrém pénz mellett engednek át OpenGL vagy OpenCL drivert letöltésre. Aztán a gyártó nyilván felkínálhatja, de manapság egyre több összerakott gépen tiltva van a gyári driver telepítésének lehetősége (a piacon kapható gépek 50%-án biztosan), míg a Windows update engedélyezett. Ezzel a legújabb drivereket megkapod, de sokszor elveszted az OpenGL-t. Ez azért szerintem erős korlát, még ha nem is helyből gáncsolás, mint amit most a Google csinál.
-
julius666
addikt
válasz
marcell991 #29 üzenetére
Erről eddig nem hallottam, köszi! Akkor sokkal jobban állnak mint gondoltam, helyes.
-
válasz
Meteorhead #33 üzenetére
A lehetőség megvolt, de a fejlesztők nemigen éltek vele. Addig, amíg a DX érkezett az operációs rendszerrel, az OpenGL-támogatás csak az adott VGA driverében volt megtalálható. Ha a fejlesztők éltek volna az OpenGL lehetőségeivel, sokkal több komoly játék létezne Linuxra.
-
E.Kaufmann
veterán
válasz
Meteorhead #33 üzenetére
Nem is annyira a legacy-ról írtak, hanem pl hogy van vektorutasításokat segítő utasításkészlet vagy sem. Ha jól értem olyan ez a Neon mint az MMX/SSE a Pentiumoknál annó, hogy egy műveletet megcsinált egyszerre több adattal. Ami pl filmlejátszásnál és 3D -nél hasznos, ha a procinak kell számolnia.
Mondjuk NEON-ra, ha elég erős a proci lehet írni bármilyen codec-et, míg a videóvezérlőben lévő hardveres decoder csak bizonyos formátumokat támogat. -
Meteorhead
aktív tag
Én csak két dolgot nem értek (a többi 10.000 mellett):
- Milyen zárkózás volt DX-szel az OpenGL-lel szemben? Tudtoammal OpenGL driver lehetősége mindigis megvolt Windows alatt, semmilyen elzárkózás nem volt. Vagy én tudom rosszul?
- Mi az egész mizéria az ARM CPU magok kompatibilitása körül? Úgy tudtam, hogy ARM épp azért 'jobb' x86-nál, mert nincs benne annyi legacy utasítás, amit már a kutya sem használ, ezért egyszerűbb lehet az ALU meg a körítés.Ez azt jelentené, hogy cserébe túl kevés a kötelező utasítás?
Nekem ez az egész API tologatás érthetetlen. Mindenki nyomatja a saját API-ját, amennyire a farka mérete megengedi, és majd győz az erősebb (nem pedig a jobb). Miért jó az egy keresőóriásnak (vagy OS gyártó óriásnak, vagy akárkinek), ha a saját vackát nyomja le a fejlesztők és a világ torkán? Ha valami egyszer rossz (mert a renderscript az), akkor miért annyira nehéz bevallani, hogy valaki jobbat talált ki??!! Nekik is saját jól belátott érdekük lenne, hogy valami kényelmes és szép API-val dolgozzanak, de pedig a saját szemetükkel. Hiába toltak bele dollármilliókat az API/spec kifejlesztésébe, ha egyszer nem lett jó. Nem kell azért használni mindenáron, mert a sajátjuk. AMP milliószor kényelmesebb, OpenCL pedig mindent tud, amit tudni lehet, csak kényelmetlenebb használni.
Én a Gugli helyében arra fordítanám az energiáimat, hogy WebCL vagy AMP spec fejlesztésbe szálljak be tevékenyen, és inkább azokat próbálja olyanra alakítani, ami neki is megfelel (nyílván amit a többi contributorral egyeztetni kell). (HSA-ról már nem is beszélve, ami egy ezekre épülő nagy királyság, ami WebCL-t is verhetné, ha lenne webes specifikációja)
-
vicze
félisten
Hát ez eléggé sajnálatos, ha nem implementálják, és elég nagy hátrányt jelent majd a jövőben az Androidnak, és megint egy +ok, amiért a fejlesztőket az iOS felé tereli majd. (Még az se támogatja, de elég nagy eséllyel fogja majd a jövőben.)
-
dabadab
titán
válasz
E.Kaufmann #28 üzenetére
"ARM-ra van valami egységes BIOS/UEFI szerüség legalább tervben?"
Nem tudok rola. Az van, amit mondasz, hogy az adott SOC-hoz keszult kernel image-be fixen bele van drotozva, hogy milyen periferia hol van, nincs semmi plug'n'play.
-
marcell991
tag
válasz
julius666 #24 üzenetére
Olyan hosszú éveket kell várni a Wayland-re, hogy a Jolla év végén bemutatkozó telefonja Wayland-et fog futtatni. Tehát előbb lesz kész termék Wayland alapon, mint Mir-rel. Az egész a Mir körül arról szól, hogy a Canonical házon belül tudja fejleszteni, viszont így senki más nem fogja használni.
-
E.Kaufmann
veterán
ARM-ra van valami egységes BIOS/UEFI szerüség legalább tervben? Vagy még ha két SOC azonos utasítákészletű ARM procit tartalmaz de mivel más a gyártó ezért más rendszerkép kell rá? Vagy hogy kell ezt mostanában elképzelni? Egyes funkciók amik PC-n megvannak BIOS/UEFI szinten, azt ARM esetén be kell építeni még az oprendszerbe, hogy be tudjon bootolni, vagy csak épp a SOC-tól függő BIOS szerűség van amihez hozzá kell igazítani az adott rendszerképet?
-
HawerKing
őstag
-
Abu85
HÁZIGAZDA
válasz
julius666 #24 üzenetére
[link] - A gyártók már csináltak maguknak.
De az Android 4.3 előtt mindegyik 4-es kiadásban volt OpenCL driver, csak le volt tiltva, de feloldható volt.Ha technikai probléma lenne vele, akkor az említett gyártók nem építenék erre a jövőt. Most már lesz probléma, amikor egy lapka feature listájából kikerül mondjuk a HEVC gyorsítás lehetősége, mert nincs OpenCL driver hozzá. Egy rakás cég döntött úgy, hogy megspórolják a fixfunkciós egység kihagyásával a tranyókat, mert a GPGPU-s megoldás is bőven jó.
Azért itt nagy számokról van szó. Az új generációs IGP-kben a GPGPU-s képességek egy normál kialakítású dizájn mellett úgy minimum 100 millió tranyót elvisznek. A combosabb megoldásoknál 200-at is. -
-
julius666
addikt
Gondolom Mir <-> Waylandra gondolsz.
Ott szerintem pont hogy a mobilos terveik miatt volt "szakadás", Wayland alapra épülő rendesen működő mobil platformhoz még lehet hosszú éveket kéne várni, így házon belül jóval nagyobb a mozgásterük mint a Waylandos arcokkal együttműködve, úgy gányolják a hardverhez a protokollt, ahogy nem szégyellik.
A cikkhez: azért kíváncsi vagyok mennyire állt céges érdek a háttérben és mennyire a technikai problémák. Valaki látott is már OpenCL-el androidot?
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Az x86-on ez nem olyan extrém. Azért az a három cég, amelyik gyárt procit reális lépésekben halad előre, tehát egy folyamatos generációs előrelépés azért megvan (a fontos funkciók beépítése szempontjából nagyon kedvező a helyzet). Az ARM-on viszont még ma is kihagyható a NEON, pedig lassan alapvető elem lesz.
-
Szerintem a Firefox OS-nek nem kell mennie a régi hardvereken, ahogy a Jelly Beannek sem, a WP8-nak sem. Menjen a mai hardvereken, meg a jövőbelieken.
Az androidos tapasztalat azt mutatja, hogy amelyik cég egyáltalán törődik az optimalizálással, az nagyon szép eredményeket ér el - lásd Sony, vagy a zárt oldalon az általad is említett iOS. Samsung, LG, kínaiak nem törődnek ezzel, jeszavuk szerint oldja meg a hardver.Azt meg azért is remélem, hogy a Firefox OS kiharap egy méretes részt az okostelefonos piacból, mert a G egyre inkább a XXI. század Microsoftja és rájuk fér a sztereóban kapott füles.
-
dabadab
titán
"Ezek okoznak komolyabb töredezettséget, mert figyelni kell arra, hogy az egyik cég ARM-os CPU-jában nincs meg xy funkció, miközben a másikban meg ott van."
Ez megvan x86-on is, most megneztem, egy sima Athlon II-nel a /proc/cpuinfo 57(!) darab opcionalis feature jelenletet jelzi.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Az MS-nek az érdeke inkább a C++ AMP támogatása. De mivel a Nokia elég nagy partnerük, így az OpenCL beépítését megengednék mindenféle szankció nélkül, hiszen a Nokia a WebCL-be rengeteg pénzt rak. Ebből a szempontból az MS kedvezőbb, mert a Nokia rövid pórázt használ hozzájuk. Talán már ki is kötötték őket.
---
Az ARM-hoz: Az ARM rengeteg dizájnimplementációt enged meg, manapság kevesebbet, de régebben ezzel nagyon játszhattak a cégek. A NEON motort például egyénileg lehetett beépíteni. Ezek okoznak komolyabb töredezettséget, mert figyelni kell arra, hogy az egyik cég ARM-os CPU-jában nincs meg xy funkció, miközben a másikban meg ott van. A NEON "van és nincs" erre a legjobb példa.
-
rudi
nagyúr
Szerintem a Firefox OS-nek is nagyon fel lesz adva a lecke azzal, hogy 2010-es és a 2014-es hardveren is valamennyire mennie kell. Egyelőre azt mutatja az androidos tapasztalat, hogy a cégek rémesen könnyen összedobnak brutális hardvereket, de az OS csiszolásában iszonyatosan gyengék. Nehezen hiszen, hogy a Firefox OS-ben másképp alakul majd. Egyelőre az Apple kevésféle hardver és alapos, zárt optimalizálás elve tűnik sikeresebbnek...
-
Fiery
veterán
CPU szinten me'g veletlenul sem kompatibilisek. Az ARM onmagaban is egy borzalmasan toredezett architektura, 2 kulonbozo CPU gyarto ARM-os CPU-ja nem kompatibilis egymassal.
Az Android ezzel az egesz kavarassal kezd egyre remesebbnek tunni. Es a vegen a vegfelhasznalo szivja meg.
-
dabadab
titán
"Majd jön a Firefox OS, ami teljesen nyílt, így a fejlesztőknek teljesen szabad a keze"
Ilyen szempontbol az Androiddal sincs semmi gond, a gyartok most is tehetnek bele openCL drivert, a hirben szereplo OpenCL gyomlalas csak a Nexus4-et es a Nexus10-et erinti (es ott is csak a gyari firmware, CM-ben pl. siman lehet OpenCL (nem tudom, hogy van-e))
-
A Google addig rázza a pofonfát, amíg meg nem lilul tőle. Majd jön a Firefox OS, ami teljesen nyílt, így a fejlesztőknek teljesen szabad a keze, aztán megy majd a droid a levesbe, G-ék meg nézhetnek bután...
-
alevan
őstag
Jelenleg az IOS, WP és Ubuntu támogatják az OpenCL-t?
-
xmaas
őstag
Erdekes dontes , ezek is akarjak csinalni az eszuket csak nem olyen konnyu mert ha osszeal az osszes androidot hasznalo gyarto es ralep a torkukra azt nem fogjak megkoszonni
-
rudi
nagyúr
Egyre jobban kezd az x86-os PC-k világára hasonlítani az ARM-Android szféra. Egyre többfél hardver van, ami CPU szinten alapvetően kompatibilis, de a VGA-k brutálisan kavarják a helyzetet, lehetetlenné téve az optimalizálást és most jön még az API alapú kiszorítósdi is a'la DirectX. Meglátjuk, mi sül ki belőle...
-
leviske
veterán
válasz
kriszpontaz #5 üzenetére
Ők is hajlandóak saját megoldást lenyomni az emberek torkán, ha olyan előnyös pozícióba kerülnek. Talán pont a Unity kapcsán merült fel ilyesmi a HUP-on, csak nem jut eszembe mi.
Viszont a Google-nek is kellett 6 év, míg eljutott ebbe a közel monopol helyzetbe és eddig igyekeztek "nyíltak" maradni.
-
satz18
őstag
A wp milyen viszonyban van az OpenCL-el? A nokia nem tudna profitálni ebből helyzetből?
-
leviske
veterán
"ameddig az Android domináns."
Csak az a helyzet, hogy az Android ilyen formán nem domináns és a Google sokkal kitettebb a gyártók irányába, mint a Microsoft volt, aki csak kiadta a rendszert és a régi gépek is "rögtön" frissültek.
Meglátjuk, hogy ezzel milyen magas labdát dobtak fel az Ubuntunak. Elvégre ott a HSA támogatása egy az egyben cél, így hosszú távon megérheti a gyártóknak váltani és támogatni a fejlesztőket, hogy kövessék őket. Itt úgyse olyan nehézkes váltásról beszélünk, mint a iOS>Android esetén, hiszen nincs egy fix hardver a rendszer mögött, ugyanúgy több hardverre kell optimalizálni, mint droidon.
Nem mondom, hogy a Canonical jobb, de egy 3-6 évig ők is meghúznák magukat, aztán lehet őket is váltani.
-
kriszpontaz
veterán
-
#13260800
törölt tag
Google jelmondata: “Ne légy gonosz!"
Na itt a Microsoft 2, frankó. Ezeket a dög nagy multikat darabokra kellene aprítani csak hátráltatják a fejlődést.
-
Cobra.
őstag
Akkor talán itt az ideje Linux alapú oprendszert fejleszteni a nagy gyártóknak a tabletekre/telefonokra.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest