- Android alkalmazások - szoftver kibeszélő topik
- Google Pixel 7a - venni vagy nem venni?
- Apple iPhone 16 Pro - rutinvizsga
- Bemutatkozott a Poco X7 és X7 Pro
- Apple iPhone 13 Pro Max - őnagysága
- Samsung Galaxy S23 Ultra - non plus ultra
- Poco X6 Pro - ötös alá
- Magisk
- Samsung Galaxy S25 - végre van kicsi!
- Fotók, videók mobillal
-
Mobilarena
OLVASD VÉGIG ALAPOSAN MIELŐTT ÚJ HOZZÁSZÓLÁST ÍRNÁL!!!
Új hozzászólás Aktív témák
-
Petykemano
veterán
Ezeknek az elsősorban mobilpiacra szánt finfeteknek mindenki a maximális frekvenciáját (Fmax) kérdőjelezi meg. Pontosabban azt, hogy ezzel - pláne első körben - el lehetne érni 3-3.2Ghz-nél magasabb órajelet. Ha ezt igaznak fogadjuk el, akkor a mobil termékeket lenne érdemes levinni az alacsonyabb fogyasztásért. (A carrizo pl biztos tovább tudna turbózni)
Igazából a jelenleg ismert BR és STR roadmapek ellentmondanak a 14nm-nek, vagy legalábbis az abban foglaltat nem passzolnak hozzá. A 14nm lehetőséget adna az XV magokkal való csodatételre (NEM), fogyasztás és TDP csökkenésre (NEM), vagy a bejelentett TDP keret kihasználása végett 6-8 CPU magra (NEM), és/vagy 12-16CU-ra (NEM)Úgyhogy eléggé céltalannak és képtelennek hangzik.
-
Petykemano
veterán
Ezen a sok helyen bemutatott roadmapen a promontory chipsetet 2016 januárra datálják. Mennyi idő szokott lenni, míg a chipsetből platform lesz?
És azt mennyire tartod elképzelhetőnek, hogy a Bristol Ridge vagy a Stoney Ridge 14nm-en jöjjön ki? "Currently, I am responsible for the RF-macros at Memory Controller and Instruction Fetch Unit for Bulldozer with AMD 14nm FIN-FET Technology"
-
Petykemano
veterán
Azt se felejtsük el, hogy a GF felvásárolta az IBM gyártását. Szó szerint, tehát a GF lesz az IBM finfet szállítója is. Lehet abban is logika, hogy néhai IBM mérnökök fogják hozzásegíteni a GF-t magasabb órajelekhez. Van olyan pletyka is, hogy a GF készít egy harmadik fajta node-ot azon kívül, amit a Samsungtól megvett, pontosabban módosítja az LPP-t és hogy ebben ütközött nehézségekbe.
Van olyan elmélet is, amely szerint a zent gyártják majd TSMCnél és GF-nél is. Az opteront az előbbinél, alacsony órajel, jobb kihozatal, stb, a GF-nél meg a magas órajelű FX-eket.
-
Oliverda
titán
-
Petykemano
veterán
arlier this year Advanced Micro Devices confirmed that it had taped-out its first two products to be made using FinFET manufacturing technologies. According to unofficial information, AMD will use GlobalFoundries’ 14LPP fabrication process to produce its code-named “Summit Ridge” central processing unit with up to eight “Zen” cores, which will be marketed under “FX” and “Opteron” brands late next year. AMD is expected to use Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.’s 16nm FinFET+ (CLN16FF+) for production of its the code-named “Greenland” graphics processing unit based on the next iteration of the GCN [graphics core next] architecture.
Beszélnek össze-vissza...
-
Oliverda
titán
Kár most idekeverni az AMD-t. Az Intelnek már jó ideje a saját korábbi vásárlóit kellene meggyőznie a váltásról, de én úgy látom, hogy ez egyre nehezebben megy nekik. A Sandy Bridge óta nem nyúltak hozzá komolyabban a mikroarchitektúrához, így pedig nehéz lesz valami kiugrót alkotni, amivel könnyebb lenne eladni a terméket.
Az alacsonyabb régióban legfeljebb csak a Core M esetében látható előrelépés, na meg persze különféle fixfunkciós egységekkel próbálják lejjebb nyomni az alacsony terhelés melletti fogyasztást. A fogyasztás/teljesítmény mutató pedig kb. annyival emelkedik mint az IPC és/vagy az órajel, azaz nem sokkal.
"En ugy latom, van az annyi, hogy megerje cserelni."
Biztos akad még jó pár ember aki hasonlóan gondolkozik, ugyanakkor biztos vagyok benne, hogy mások pedig inkább megveszik pár ezerért az USB 3.1-es kártyát, vagy a régebbi lapokban is bootolható PCIe SSD-ket.
"Tovabbra sem erted, hogy nem a gyartastechnologian mulik. Az csak kifogas. Lasd Kaveri: hiaba keszul modernebb gyartastechnologian, mint az elodje (Richland), az x86 resz alacsonyabb orajelen kenytelen uzemelni, es emiatt eluszik az IPC noveles is. Ha a nyavalyas iGPU nem lenne annyira fontos, a Kaverit a mai napig jobban megérné 32 nanon gyartani, mint az elvileg modernebb 28 nanon..."
Nem az IGP miatt kellett átállni. Lapkaméretben illetve fogyasztásban biztosan jobb a 28 nm. 32 nanométeren kb. 384 mm2 lenne a Kaveri területe, ami már durván nagy lenne ebbe a kategóriában. Amúgy elég sok múlik a gyártástechnológián, pl. az hogy mekkora órajelet tudnak kihozni az adott dizájnból.
-
Petykemano
veterán
Nem mondom, hogy minden a gyártsátechnológián múlik, de az is fontos összetevője a siker képletének. Nem mindent lehet Mindennel összepasszintani Tény, szarból nehéz várat építeni. De a bulldozer iterációk alól kicsúszott a talaj, a gyártástechnológia. Nem mindent lehet Mindennel összepasszintani. Te magad mondtad, Hogy a skylaket is le lehetne gyártani 32nm-en, ha nem számítana a fogyasztás, meg a die méret. De számít.
A 28nm shp elvileg fejlettebb gyártástechnológia, de mégse,mert nem enged olyan magas frekvenciákat, minta 32nm pdsoi. Ha a steamrollert 28nm soira szánták, akkor nyilvál kalkuláltak a kisebb mérettel, több tranyóval jobb ipc t eredményezve , azonos fogyasztáson. De a 28nm shp-n fel kellett áldozni a frekvenciát. Lehetett volna fx SR-t gyártani 32nm-en, ami talán hozta volna a freivenciát, de még magasabb fogyasztással, vagy már túl nagy és drága die mérettel. Nem érte volna meg. Nem lett volna versenyképesebb termék.
-
VirsLee
őstag
Pont ezt mondtam, hogy ezt a játszóteret az Intelnek a gyártástechnológiai előny adja. 14nm-en lesz rá válasza az AMD-nek is, de 28nm-en tuti nem
Megfizetni pont azok fogják, akik a többi drága procit is megfizetik
Elvileg a carrizo is sokat fejlődött energiahatékonyság terén, nem?
-
Petykemano
veterán
A steamrollert a glofo 28nm soi nodejára szánták, csak azt a glofo törölte. Ezért nem (sem) készült SR FX, mert a 28nm SHP egy frekvencia csökkenéssel járó kompromisszum volt.
A carrizot meg a 20nm-re (nem tudom, h az excavatort is-e), de azt is törölték.
Mindkét olyan alkalom elúszott, amellyel úgy növelhettek volna itt ott ezt azt, hogy a fogyasztás és a die méret nem száll el. Ha nem rakhatsz bele több tranzisztort, elég nehéz csiszolni. A skylake se ugyanazon a node-on hoz nagyobb teljesítményt, mint a haswell, vagy a sandy. -
Petykemano
veterán
A bulldozer tényleg rossz architektúra volt, De a megfelelő node nem csak a magasabb frekvencia miatt érdekes. Az intelnél sem nagyon lehetett mást látni, minthogy évről évre csiszolgatta az architrktúrát, hozzáadott itt pár bitet, ott megduplázott pár kilobyteot, szépek fokozatosan. Ezt a reszelgetést ponthogy a die shrink tette lehetővé.
(Ugyanakkor ennél persze valószínűleg többre is képes lenne, csak minek, a piacot jobban megéri fokozatosan letejeltetni)
Valószínűleg a bulldozernek is segítene egy die shrink, egy kis cache itt, pár bit ott, nagyobb ez, több az. Csak túl sokmindenen kéne javítani. Vagyis inkább cserélni. -
VirsLee
őstag
Teljesen egyetértünk benne, hogy a bulldozer nem egy sikergyanús architektúra, ezért is remélem, hogy a Zen és a 14nm segítségével újra versenyképes lesz az AMD. A GCN-ben szerintem ilyen téren még van tartalék, láthatod, hogy az Intel szüksége volt a 14nm-re, az arányaiban nagyobb IGP-re és a 128MB L4-re, hogy utolérje az AMD tavaly januári kaverijét
Nem tudom, hogy vannak-e már kiszivárgó információk, de négy teljes értékű zen mag, egy 1024-es GCN plusz mondjuk 2 GB némileg cache jelleggel is működő HBM-mel, már elég jó teljesítményt lehetne összehozni. Persze ennek az ára is meglenne, de ugye a broadwell se annyi, mint a kaveri
-
VirsLee
őstag
A PC piac zsugorodása egy természetes folyamat, se az Intel, se az AMD nem tehet róla. Egyszerűen eljutott a technika arra a szintre, aminél az átlagembernek nem kell több, így ha csak el nem romlik a gép, nem fogja kicserélni. Talán ezért is megy kicsit jobban a notebook piac, ott azért lehetnek olyan meghibásodások, amikor egyszerűbb venni egy újat, mint valami főalkatrészt cserélni. Számos ismerősöm tolja 6-10 éves gépekkel úgy, hogy nem érzi kevésnek. Komolyabb, számításigényes területen volt fejlődés (Xeon, GPU, stb.), de az átlagfelhasználóknak szánt szegmensben egyszerűen nincs olyan igény, amire a mai technolgóia ne lenne elég. Mi jelenleg ezeket használjuk a családban PC szinten: CD T2050 (ez már tényleg kevés átlag felhasználásra is, idén cserélem), C2D E7500 asztali, nincs vele semmi gond, valamint egy A10-7870k. Az első 9 éves processzor már csere érett, de a többi az idei évet még biztos kihúzza
-
VirsLee
őstag
Nem is kell az AMD-nek se 5-6 GHz-es vackokat gyártani. Azonban azt ne feledd, hogy 22 és 14 nm olyan gyártástechnológiai előnyt jelent, amit pusztán áttervezéssel nehéz behozni. Láthatod, hogy az intelnél is ugyanazon a gyártástechnológián az architektúra váltás hoz 3-5%-ot. Ennyi, ellenben láthatod mire képes a gyártástechnológiai előny, amikor azt látod, hogy a broadwell több, mint fele az IGP. Nem hiszem, hogy lenne annyi erőforrása az AMD-nek, hogy megtervezze 28nm-re majd rögtön át is tervezze 14nm-re a Zen-t. Valamiért az FX-ek se kerültek át 28nm-re.
-
Oliverda
titán
Az Intel 4 éve szinte egy helyben toporog. Persze rá lehet fogni az AMD-re, de saját maguk alatt vágják a fát azzal, hogy nem tudnak számottevő előrelépést felmutatni minden területen. Jó példa erre, hogy jóformán senkit nem hozott lázba az asztali Skylake, még a Sandy Bridge tulajokat sem. És akkor lehet sopánkodni azon, hogy nem vesznek az emberek (új) PC-t, zsugorodik a piac, csökken a bevétel, stb.
"14 nanon sem fognak tudni 5-6 GHz koruli orajelet hozni 100W TDP-vel,"
Ez az amit jó eséllyel már sosem fogunk megtudni.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Nem. Csak már nem igazán céloznak ezek a processzek órajelet. Ennyi. Simán be lehet rajta állítani a 4 GHz-et, de nem ez a cél a fejlesztésnél, hanem az energiahatékonyság. Persze ezt a fizika korlátjai határolják be leginkább. A kiválasztható anyagokat ez lekorlátozza, és ezért van az, hogy minden chipgyártó csakis low-power node-ot tervez, és ezeket skálázzák valamennyire. Klasszikus high-performance node-ot 28 nm-en terveztek utoljára a bérgyártók, az Intel pedig 32 nm-en.
Azt kell a bérgyártóknak mérlegelnie, hogy mennyire fontos az 5 GHz-es órajel normális fogyasztással. Ha az, akkor hozni kell az FDSOI-t, de alig van rá igény. Főleg azért, mert FDSOI-ra GPU-t tervezni körülményes, és a lapkaterület túl nagy részét teszi ki ez az egység, hogy be lehessen vállalni ezt a hátrányt.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Egyetlen mai processt sem fejlesztenek már magas órajelre. Elsősorban azért, mert a 4 GHz-et egyszerű elérni szimplán dizájnnal, miközben a direkt magas órajelre fejlesztett processek nem tudják elérni az 5 GHz-et. Ilyen fizikai határok között ma inkább az energiahatékonyság a cél, mert sokkal előnyösebb kb. 200-400 MHz-ről lemondani a dupla hatékonyságért. Ez ma eléggé univerzális nézet az egész iparágban.
A GloFo-nak egyébként vannak érdekes kísérletei a magas órajelre, de FDSOI kell hozzá, és a legtöbb piaci szereplő nem akar átváltani erre a bulkról. Még most is inkább azt mondják, hogy legyen kisebb az órajel, de a bulk wafer maradjon.A Common Platformból a Samsungnak is vannak FDSOI technológiái, tehát ha mutatkozna rá komoly piaci igény, akkor tudnának ők is ilyen node-ot hozni.
-
Thrawn
félisten
Miből gondolod hogy a process nem alkalmas magasabb órajel elérésére? Az, hogy egy ARM proci 2GHz+ órajelet tud még nem sok mindenre enged következtetni és pláne nem zárja ki annak a lehetőségét hogy egy gyökeresen más felépítésű ne tudhatna akár 4GHz+-t is.
Természetesen én is a 14 nm-re gondoltam, annak. A felvillanyozással meg csak óvatosan, elég jókat hallottam/olvastam a fully depleted 22nm-es SOI-ról. Attól hogy az AMD-t, Samsungot, stb nem, mást simán érdekelhet aki nem akar berepülő pilóta lenni 14nm-en és egy kicsit olcsóbb megoldásra vágyik.
Van élet a BKDG előtt is
Abu írta van két új ASIC ami GPU, tehát annak a tapeoutja ezek szerint sikeres volt. Ebből kiindulva az az infó, hogy a másik "valamihez" még semmi nincsen az nem túl jó előjel. Lehet az A0 ment egyenesen a kukába. Így augusztus elején az a 9-12 hónap amit írtok a tapeouttól a piacra kerülésig már szinte késő ahhoz, hogy időben fent legyen a polcokon. Egyelőre túl kevés az infó, de találgatni már pont elég.
-
Oliverda
titán
Nem lesz saját fejlesztésű 14 nanométeres GF process, ugyanis mindent a Samsungtól licenceltek.
Az AMD valószínűleg a 14 nm-es LPP-vel fogja gyártatni a cuccait, ami szintén egy Samsung fejlesztés. Egy szó mint száz, most a GF csak a gyártósorokat és az embereket adja, a technológia a Samsung tulajdonában van.
Hosszútávon el tudom képzelni, hogy az arabok ráunnak a pénztemetőre, és a Samsung szépen felvásárolja a GF-et.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Ha a kódolási séma megváltozása elég komoly módosítás. Ez nagyon fontos egyébként, mert ezek a masszívan párhuzamos rendszerek a futtatható szálaktól, a hardveres szinkronizációtól és a memóriamodelltől fognak skálázódni. A GCN-nél is a memóriamodell a korlátozó, ahogy minden rendszernél, tehát ha további skálázódást akarnak, akkor azt kell cserélni, majd ehhez igazítani a szálak hardveres szinkronizációját. Mivel a GCN-t eleve multiprocesszoronként 2560 szál kezelésére tervezték, nem valószínű, hogy ez a jövőben limitáló lesz, mert egyetlen más architektúra sem dolgozik ennyi szállal. Persze a memóriamodell problémáit is lehetne ellensúlyozni gigantikus gyorsítótárakkal, de láthatóan erre az AMD sem vetemedik, inkább lecserélik.
Szerk.: most láttam én is. Folytassuk majd ott.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
A két új ASIC verzió biztos, hogy más kódolási sémát használ, tehát ez már egy olyan fejlesztés, amely megőrzi a GCN jellegzetességeit, de a memóriamodell megváltozik, hogy skálázódjon tovább. Alapvetően a memóriamodell a skálázódás kulcsa, ezt kell cserélni, de architektúrák strukturális jellege megtartható. Persze ehhez így kell tervezni az alapokat, de úgy néz ki, hogy a GCN-t így tervezték. Valószínűleg az AMD a 2011 végi GCN megjelenés után két irányt tervezett. Az egyik az, aminél bejön az API reform, míg a másik az ahol nem. Előbbi esetben minden fasza, mert a GCN működéséhez igazodnak az API-k, míg utóbbi esetben lett volna teljes architektúraváltás, mert a GCN kényszerült volna emulációra, és nem az összes többi gyártó.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
A GCN-ből még legalább két verzió lesz, mert a disassembler már elfogad két még nem létező ASIC-ot, gondolom okkal.
De most, hogy így alakult az API-k helyzete szerintem bőven benne van, hogy amíg ez a konzolgeneráció tart, addig ezt az architektúrát nem váltják le, csak javítgatják. Túl nagy hátrány lesz low-level irányban teljesen új architektúrára váltani, mert 50%-kal is lassabb lehet, mint az előző generáció azokon a játékokon, amelyek már megjelentek és ott vannak a tesztekben. Aztán ezt még meg is kell tanulniuk a programozóknak, mert nem a driver fogja menedzselni a GPU-t. Az AMD-nek most az a hatalmas mákja, hogy az új API-k memóriaalapú architektúrát igényelnek, és nekik az van, így nem kell feltétlenül váltaniuk, hogy igazodjanak az API-k működéséhez.
-
Thrawn
félisten
Az IBM inkább csak kutatás-fejlesztéssel foglalkozott, nem azzal hogyan lehet gyártósorokra átültetni az új technológiát. Most már ők is épp kiszállni készülnek a félvezetőgyártásból és ha jól tudom akkor a GF a vevő a gyáraikra.
Termékről nem tudok (vagy ha tudnám se mondhatnám meg) de azt már tudni lehet, hogy közel azonos kihozatali arányt tudnak, mint a Samsung a saját gyáraiban. AMD vonatkozású infó csak annyi kering, hogy két termékük tapeout-ja már megtörtén 14 nm-en. Az egyik egy GPU amit meg sem merek tippelni mi lehet, a másik pedig egy CPU, ami ha nem a Zen akkor nagy baj van. -
Thrawn
félisten
A csődnél vagyis a semminél még a jelenlegi helyzetük is jobb.
A gyárak szerintem már rég nem voltak a toppon, nem volt elég pénz és szürkeállomány a fejlesztésükre. Bérgyártani meg nehéz úgy, ha nincs versenyképes gyártósor, tehát ez sem lehetett opció a megtartásukra. Amióta a GF kezébe kerültek azóta kezdenek egyenesbe jönni, de ehhez szükségük volt a Samsung hathatós segítségére, ugye megkapták tőlük a 14nm-es FinFET technológiát és az rendben működik is a gyártósorukon. -
Petykemano
veterán
A VR-nak is jó, ha még több rajzolási parancsot lehet kiadni, ez pont belefér, a VR egyedi igényei meghatározásba. Az AMD-nek meg érdeke, hogy az egyszálas teljesítményről mennél inkább eltolja a hangsúlyt az IGP-re, hogy ki tudjon törni abból a körből, hogy az APU az egy olcsó, de nem elég jó játékgép. Így szerintem a Mantle 2.0-nak része lesz az a képesség, hogy IGP-n tudjon futni. Vagy inkább úgy fogalmazok: nem mondom, hogy ez lesz, de ezt tartom logikusnak, üzleti célok tekintetében indokoltnak és pont a VR mint új egyedi fejlesztésekre még vevő piac miatt átvihetőnek
-
Oliverda
titán
Márciusi diák, és az már kiderült, hogy valamikor a május eleji Analys Day előtt nevezték át az új foglalatot és tokozást AM4-re. Részletkérdés
Szvsz az már a szivárgások kezdetétől fogva sanszos volt, hogy a Bristol Ridge nem lesz más mint a Carrizo enyhén módosítva, amivel majd útnak indíthatják az új platformot, illetve átfedhetik a dekstop APU rést a Raven Ridge érkezéséig. Az AM4-es variáns elvileg Excavator Gen 2 CPU magokat kap, és nagyjából ennyi lesz a különbség.
Valdez: Inkább 4+14/16, annak több értelme lenne.
-
Oliverda
titán
-
leviske
veterán
Mennyi az esély rá, hogy itt csak a mobil piacra nem megfelelő lapkákat tervezik kiszórni alacsony teljesítményű termékek formájában? Csak mert abból kiindulva, hogy a fejlesztések ellenére is csökkenteniük kellett a FX-8800P órajeleit a FX-7600P viszonylatában azonos TDP keret mellett, kis valószínűségét látom annak, hogy főnix módjára emelkednének az órajelek a desktop megoldásokban. Vagy Ti mást tapasztaltatok a tesztlapkákkal?
Amúgy Október/November táján már nem logikusabb volna AM4 lapokat kiszórni és a Bristolt is olyan tokozással kiadni, időt hagyva a gyártóknak, hogy felkészüljenek kész termékeken a Zen érkezésére? Bár, ha esetleg OEM piacra jön az A10-8850-hez hasonlóan(?), akkor úgyis tökmindegy.
(#15064) apatyas: Ha ez mégis a TDP kereten múlik, akkor elég egy megfelelő alaplapot választani vásárláskor. Az AsRock már tavaly nyújtott erre megoldást, de mintha az ASUS és az MSI is léptek volna valamit az ügyben. Ha meg a hűtetlen mosfetek okozta therlam throttling a gond, akkor az már az FX-ek esetén is fenn állt egyes lapoknál.
-
Oliverda
titán
Technikai akadálya nyilván nincs, csak éppen borítékolható, hogy a +30 wattért cserébe nem lesz nagyobb +200 MHz-nél az alap órajel. Már az A10-7800 esetében is jól látszott, hogy elég rosszul skálázódik a cucc. Mondjuk szvsz már az is jó eredmény lenne, ha azonos TDP mellett sikerülne elérni az A10-7800 órajeleit. Amúgy inkább az IGP órajelére fókuszáljanak, mert szerintem arra jobban ráfér az emelés, illetve több értelme van. A mobilnál megvan a 800 MHz, ergo asztalinál szerintem simán meglehet majd a 900+.
"Az pedig csupan 11%-kal nagyobb savszelesseg, mint amit FM2+ foglalattal (DDR3-2400) el lehet erni."
A DDR3-2400 már tuning. A DDR3-2133 a hivatalosan támogatott leggyorsabb szabvány.
-
Petykemano
veterán
Van esetleg szó arról, hogy ebben a kiadásban, ha már a memória sebessége nem nő, esetleg sávszélességet emelik? A kaveri óta pletykák és találgatások témája, hogy vajon több memóriavezérlő van-e a lapkán, mint amit használni lehet, nameg az is, hogy a memória sávszélesség kevés, hogy etetni tudja az IGP-t. Tulajdonképpen Oliverdának igaza van, hogy van itt még mindenféle lehetőség HBM-en kívül, csak kérdés, hogy mondjuk egy duplázott vezérlő sávszélesség mennyivel drágítaná meg.
-
Petykemano
veterán
Ez elég érdekes valóban.
Kivácsi vagyok vajon erőltetik-e tovább a 4 magon elérhető legnagyobb frekvenciát, vagy inkább - a későbbiekben - növelik a magok számát visszafogott frekvenciával. Ha abból indulunk ki, hogy a Carrizo-t max 35W-ra optimalizálták, akkor lehet, hogy több teljesítményt lehet kicsiholni belőle, ha nem a frekvenciát próbálják emelni. Persze úgy nyilván nagyobb és drágább lenne a csip. Ez még biztos 4-es lesz, ha lesz.
-
Petykemano
veterán
A reviewerekkel kapcsolatban igazad van. Valószínű, hogy ha esetleg egy képzeletbeli 8CPU+12CU magos akármilyen APU DX12-es játékok alatt alatt i5-öket, i7-eket verne, akkor is azt firtatnák sokan, hogy vajon egyszáles CPU teljesítményben eléri-e a fele teljesítményt.
(#15026) Oliverda
Értem. Ezeknek valóban meghatározó szerepük lehet. Hiszen az egyértelműen látszik a DDR3-as tesztekből is, hogy 2400Mhz-ig nagyon szépen skálázódik fel az fps. Az nyilván a memória vezérlőtől is függ, hogy ezen túl mennyire tud skálázódni, a kaveri valószínűleg nem nagyon. Ha ehhez képest 3200Mhz-es memóriákkal számolunk, akkor az max 33% többlet. A delta color compression az AMD slidejai szerint 40%-kal magasabb effektív sávszélességet eredményez. EZ alapján ez valószínűleg arra lesz elég, hogy a Bristol Ridge-be tervezett 8CU-t, esetleg már a Godavari-ban látott frekvencián maradéktalanul kiszolgálja. Ez egyébként szép előrelépés lenne pláne úgy, hogy fejleszteni alig kellett.
Igazad van, talán tényleg kár előrerohanni HBM-ekkel. Csak az a baj, hogy ezeknek az alternatív technológiáknak már most (értsd: a Skylake megjelenésekor) elérhetőnek kéne lennie. Vagy lehet ennek az az oka, hogy még úgyis túl drága a DDR4? -
Oliverda
titán
-
Petykemano
veterán
szerintem egyről beszélünk. CSak azt azt mondod, hogy egyértelműen CPU tekintetében kéne lenyomnia az intelt, én pedig azt, hogy az is elég lenne, ha nem csak néhány kivételes alkalmazásban, hanem soksok alkalmazásban és soksok játékban egy amúgy akár gyengébb CPU-val szerelt, de azt a szoftverek által kihasznált módon IGPvel kompenzáló APU is elég lenne. Ha például nem csak a libreoffice lenne ilyen, mint első fehér holló, hanem játékok tömkelegében verné laposra egy szaros kis Carrizo egy i5-öt ugyanazzal a dGPU-val. Ez persze ugyanolyan valószínű, mint a Te siker-forgatókönyved, hogy a Zen egyértelműen megveri majd a konkurenciát.
-
Petykemano
veterán
Áh, nem a $$$$ a baj vele, hanem ez: $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
Nem tudom, hogy 1GB (vagy akármennyi) integrálása mennyibe kerülhet, most még biztosan nem olcsó (most mondjuk $100-150-ra saccolnám), de később, amikor már nem, vagy nem csak olcsó játékgépként gondolunk majd az apukra, lehet, hogy meg fogja érni olyan változatot vásárolni, ami ilyen. Az IGP teljesítményét a memória sávszélessége korlátozza és ezen a DDR4 se fog sokat segíteni, valamilyen valamilyen megoldásra szükség van, ha az apuk terén tovább akar lépni az AMD a 4+8 szintről.
Nem biztos, hogy akar, nem biztos, hogy kell. Hogy piacképes, illetve eladható lenne-e nyilván az határozná meg, hogy mondjuk egy 4+8-nál nagyobb kiszerelésű valamilyen a rendszermemóriánál nagyobb sávszélességet biztosító nagy kapacitású cache megoldással bíró megoldás mit tesz le a benchmarkokban. Valószínűnek tartom, hogy egy ilyen nagyobb megoldást már közepes játékgépként még kisebb réteg vásárolná, ennek így legalább bizonyos szegmensekben vernie kéne a 8 magos hagyományos proceszorokat. Igaz, megfelelő környezetben ezt Abu elmondása alapján a kaveri is megteszi.Pontosan a teszteredményekkel lehet kikormányozni a skatulyából. Ha ez nem megy, akkor a Zent is megette a fene.
Azt mondod, hogy akkor csak a 4+8-as, vagy ennél kisebb APU és a 4-6-8-12-16-24 magos hagyományos CPU piacképes, minden más eladhatatlan és értelmetlen?
(#15013) derive
Tőled is kérdezem, lehet, hogy csak én vagyok tájékozatlan, hogy ilyen más olcsóbb és könnyebben implementálható megoldást látsz, amivel az APU-k adatéhségét csillapítani lehet, amivel ki lehet hajtani az IGP-t teljes kapacitáson és amivel esetleg tovább lehetne lépni 8CU-n, akár csak 12-ig? Vagy el tudom fogadni azt az álláspontot is, ha a 8CU-nál soha nem fog több kelleni egy APU-ba és ennélfogva a magasabb sávszélességgel való táplálás is szükségtelen. (Csak hát az Intel - még ha csak hobbiból is - de ezt csinálja)
Egyetértek azzal, hogy 2016-ban elég nehéz helyzetben lesz bármi, ami 28nm-en jön már ki akkor. Főleg ilyen Q2 táján. De nem hiszem, hogy a GF rövid élettartamú node-nak szánná a 22nm-es FD-SOI-t. Mivel mellett kész(ül) a 14nm-es finfet, eléggé valószínűtlennek tartom, hogy valakinek valamilyen előnyt ne jelentene. Ráadásul nem csak a GF-ről van szó, hanem a Samsung már sorolja is a kínálatában a 28nm-es FD-SOI-t. Azt beszélik, hogy a finfet meglehetősen drága lesz, amin épp ezért alacsony értékű terméket nem lesz érdemes gyártani. A Samsung a 28nm FD-t azoknak ajánlja, akiknek fontos az alacsony fogyasztás, de nem tudják megfizetni a finfetet. Tipikusan IoT bigyók, meg asszem a Cisco igénybe fogja venni, de rebesgették, hogy a Qualcomm is gyengébb SoC-okat ezen fogja gyártani és csak a zászlóshajókat gyártatja finfeten.
A GF ezzel szemben a 22nm-es FD-t nem LowPower eljárásnak szánja, hanem amolyan köztesnek, úgy reklámozza, hogy "14nm performance on 28nm cost". Bár a GF-al kapcsolatos hírekben kevésbé bízok, ezt én is hiszem, ha látom. De ha tényleg készül, akkor szerintem érdemes lehetne - idén - átugrani rá ezekkel a termékekkel, mígnem be nem fut a Zen - ami késhet. az FD-ről azt is mondják, hogy bulkról, meg hát nyilván PD-SOI-ról könnyebb átmenni rá, mint finfetre. Ebből a szempontból irreleváns, hogy korábban lesz-e kész a 14nm, ha azon gyártani és arra átervezni is magasabb költség. Itt ez azon múlik, hogy tényleg készül-e ilyen eljárás FD-re, k,ész lesz-e tényleg, és áttervezni és azon gyártani vajon az AMD számára vállalhatóan kevesebb-e. Ezt nem tudom. De a marketing alapján lowpower+lowcost termékekhez lehet, hogy gazdaságosabb, mint a finfet(#15014) Yutani
Én nem hiszem, hogy az excavatort kihoznák 14nm-en. Azt én csak annyira és addig próbálnám meg piacképesen életben tartani és olcsón gyártani, amíg mindenhová meg nem érkezik a Zen. Ez ugye a roadmapek alapján 2017, addig 28nm-en gyártani elég képtelenül hangzik.(#15015) Oliverda
Mik azok a minden más megoldások?
(#15017) Oliverda
Én soha nem állítottam, hogy a Zen más eljáráson jönne, mint a Samsung/GF féle 14nm-es finfet.
Azért lehet érdemes gondolkodni a 22nm-en, ha úgy van, mert elvileg könnyebb rá áttervezni és olcsóbb vele gyártani, mint finfettel. A zen érkeztéig (ami innen számítva másfél év is lehet) adhatna egy löketet a jelenlegi kínálatnak. Sőt az sem lenne meglepő, ha a későbbiekben is - az olcsóbbság miatt - 22nm-en készülnének lowpower, lowcost chipek.
Párhuzamosan használni több gyártástechnológiát nem idegen az AMDtől, hiszen az FX proficikat jelenleg is 32nm-es PD-SOIn gyártják, a GPU-kat ha jól tudom a TSMC, az APUkat meg most már a GF 28SHP vagy GF28A eljáráson.
De persze az volna a legjobb, ha az IBM, Apple, Nvidia, Qualcomm, Samsung, AMD, MediaTek élvonalbeli chiptervezők számára mind jutna elegendő finfet kapacitás a Samsung, a GF és a TSMC gyáraiban és a szűkös kapacitás nem vinné fel az árakat. (A Samsung mondjuk nem így készül)De félreértés ne essék, én egy nem állítom, hogy bármi abból, amiről álmodoztam, tényleg úgy lesz, az AMD költségvetési lehetőségei szűkösek, nomeg gondolhatja másképp és a piac is gondolhatja másképp. Én csak álmodoztam.
-
Oliverda
titán
Ja, most hogy megpendítették a HBM szélesebb körű felhasználásának lehetőségé, hirtelen mindenki gigás HBM-mel szerelt APU-król vizionál, és minden más megoldás kukázni való.
Yutani:Szerintem nem fogják die shrinkelni 14 nm-re, de ne legyen igazam. Maradnak 28 nm-en, és utána egyből 14-re váltanak a Raven Ridge APU-val, köztes lépcső pedig nem lesz. Sok értelme már nem is lenne szvsz.
-
Balala2007
tag
Talan a mentheto CRZ-kbol probalnak meg vhogy penzt kisajtolni? Ez elegge ketsegbeejto lepes lehet, amig nem olvastam az alabbit, el se kepzeltem volna, hogy ilyesmivel probalkozzanak.
-
stratova
veterán
Köszi a választ.
Más:
A Radeon találgatósban Menthirist kolléga linkelte a diasorok elérhetőségét.Kedvenc oldalamon - lábjegyzetek - kicsit megmosolyogtam a *40%-os GPU előnyt:
40%+ faster graphics than Intel Core i5
6TH GEN A-SERIES PERFORMANCE CLAIMS
1. AMD A10-8700P with AMD Radeon™ R6 graphics, 2x4GB DDR3-1600, 256 SSD, Windows 8.1 64bit, Catalyst 15.10 beta scored 1100
in 3dmark Firestrike. Intel Core i5 5200u, 2x4GB DDR3-1600, 256 SSD, Windows 8.1 64bit, Driver 4170 scored 780 in 3dmark
Firestrike. The result is 41% faster performance from AMD.2. Performance projections developed by AMD Engineering for optimized AMD reference systems. PC manufacturers may vary
configuration yielding different results. The 2015 AMD "Carrizo" performance platform projects 11.2 hours battery life running HD
1080p Local Video Playback while the 2014 "Kaveri" performance platform battery life under the same workload is projected to last
5.3 hours. Projections subject to change. CZN-123. Testing by AMD Performance labs using reference platforms based on an AMD 6th generation Processor featuring an AMD FX-8800P
platform, 2x4GB DDR3-1600, 256GB SSD, Windows 8.1, Driver 15.100 lasting 10.2 hrs The comparison system consisted of an AMD
FX 7600P with 2x4GB DDR3-1600, 256GB SSD, Windows 8.1, 14.200.1004 drivers. Jan 15, 2015 lasting 7.1 hrs. Testing done with a
50 kw/hr battery with Varibright mode set to aggressive, and airplane mode enabled, with MobileMark12A10-8700P-vel inkább i5-5250U-t illett volna szembe állítani, de nyilván így látványosabb. Sokkal közelebb álhat egymáshoz ez utóbbi párosítás CPU/GPU teljesítményének aránya a lapkán belül:
i5-5200U - 2/4 2.2/2.7 GHz + HD Graphics 5500 24 EU 300-900 MHz 15 W
i5-5250U - 2/4 1.6/2.7 GHz + HD Graphics 6000 48 EU 300-1000 MHz 15 WViszont ha FX-8800P és A10-8700P is 15 W-os kategóriában indul, milyen elnevezést kapnak majd a 35 W-osak?
Kicsit kakukktojás egy az új FX
-
Oliverda
titán
A lényeg, hogy mindig a szerver a legkeményebb dió. Az Intel bicskája is beletört már nem egyszer az elmúlt néhány évben. A Nehalem és SB Xeonok esetében is ezért csúszott el a rajt.
Az összes szegmensben nagy szükség van az új termékekre, az pedig hogy melyik jön előbb, több mindenen is múlik, de nem szeretnék újabb köröket futni, feljebb már elhangzottak a lehetséges okok. Ha lesz szerver környezetbe megfelelő stepping, illetve kész processzor (és platform), akkor azt veszik előre, ha nem akkor jön a többi.
"A tobbi piacon ha megfeszul sem tud penzt csinalni, ez latszik a penzugyi jelenteseken."
Kevésbé versenyképes termékekkel ez nem csoda, de ez megint csak az összes szegmensre áll.
-
Az eleg nagy pazarlas lenne. Hiszen akkor le kellene kapcsolni a modul felet, az L3 cache felet, stb.
Belátható, hogy ha egy félig sikerült lapkát el tud adni az AMD kétmagosként, akkor jobban jár, mintha bezúzatja, és egy árva centet sem kap érte. Ezt Te is nagyon jól tudod szerintem.
-
Oliverda
titán
"Az AMD nagyon hulyen fogja csinalni, ha megsem a szerverrel/HEDT-vel indit."
Hátőő... most erre mégis mit lehet mondani?
Mintha csak azon múlna, hogy hülyén állnak hozzá vagy sem. Ennyi erővel az Intel már évek óta nagyon hülyén csinálja:
Nehalem - desktop: 08 nov eleje, szerver: 09 márc vége
Sandy B - desktop: 11 jan eleje, szerver: 12 márc eleje
Ivy Bridge - desktop: 12 ápr vége, szerver: 13 szept eleje
Haswell - desktop: 13 jún eleje, szerver: 14 szept eleje"Az eleg nagy pazarlas lenne. Hiszen akkor le kellene kapcsolni a modul felet, az L3 cache felet, stb. Nem gondolnam, hogy igy mukodne, de persze atmeneti megoldasnak ez is jo lehet adott esetben."
Pedig ez egy teljesen bevett szokás. Az Intel esetében is akad néhány kétmagos termék, amit négymagos lapka megnyirbálásából született, az AMD-nél pedig jó ideje szinte csak így működnek a dolgok. Kérdés, hogy mekkora lesz a teljes értékű lapka, illetve mekkora lesz a selejtarány. Mondjuk ez már tényleg nagyon részletkérdés. Szvsz nem fogja megérni külön egy kisebb, kétmagos lapkát tervezni, de majd kiderül.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Azért annyira nem örül az ipar annak, hogy lényegében a DX12 és a Vulkan is nagyrészt egy másolata az AMD API-jának. Ez azért óriási előny. Nem az API miatt, hanem a tervezett irány miatt. Azért elég durva, hogy pár éve elképzelhetetlen volt, hogy valami szabvány lesz, amit az egyik cég nem tervez támogatni. Erre most jött egy olyan nézetváltás, hogy mostantól a gyártók ebbe nem szólnak bele. Őszintén hány olyan architektúra van a piacon, amely az SRV-ket képes direkten a multiprocesszorba bekötni? Na látod, és ez lett a szabványosan elfogadott teljes értékű koncepció. Ez most szerinted hogyan érinti a többieket? Gondolod, hogy az NV és az Intel azt mondta az MS-nek, hogy oké, akkor nulláról letervezünk egy új architektúrát, ami így működik.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Azt mondtam, hogy az AMD hardvertervezése, már nagyrészt attól függ, hogy a fejlesztők számukra a megalakult konzorciumon belül mit mondanak. A DSP alapvetően nem az AMD ötlete, hanem az Oxide-é, de magát a koncepciót érdemes megvizsgálni. Bár meggyőződésem, hogy az AMD ezt nem akarja, inkább az IGP-vel gyorsítanák a grafikus API-t.
A lényeg igazából az, hogy az AMD mostantól a szabvány előtt szeretne lépdelni, mert ez a Mantle-lel baromira bevált, és nincs okuk feltételezni, hogy nem válna be még egyszer, vagy többször is.
Ha az én véleményemre vagy kíváncsi, akkor az AMD szerintem egyértelműen az IGP-s API gyorsítás ötletéért rajong, de ha a fejlesztők szeretnék a DSP-t, akkor képesek azonnal licencelni egy komplett Tensilica rendszert. -
Abu85
HÁZIGAZDA
Ezért írtam, hogy ott a DSP lehetősége is. Koncepciós szinten a HSA nem tesz különbséget az IGP és a DSP között. Magát a DSP-t egyébként az Oxide már korábban felvetette, hogy sokkal jobb lenne, ha apró DSP magok adnák ki a rajzolási parancsokat, mert sokat beépítve gyorsabb lenne és a processzoridő is felszabadulna. Nem kizárt, hogy ennek a prototípus jellege az Oxide ötletén alapszik, ők abszolút célként tűzték ki, hogy 2015-ben 300k rajzolást akarnak látni. Ez az aktuális API-kkal és aktuális processzorokkal nem lehetséges. Még azokkal sem, amelyek a következő évben jönnek, tehát ismét valami részben szoftveres újítással kell megoldani ezt a kérdést. Pont az ilyen problémák megoldására alakult meg az AMD-n belül ez a fejlesztői konzorcium.
-
Oliverda
titán
Biztos hogy az lesz a HEDT, és mondjuk nem egy 12 magos verzió szerver socketben 3-4 csatornás memóriával?
"Ha pedig az jon, akkor minimum az 1 socketes 8 magos Zen szerver CPU is jonni fog, hiszen az lenyegeben megegyezik a Summit Ridge-dzsel."
Még ha lényegében meg is egyezik, korántsem biztos hogy ugyanaz. Ugyebár a szerverekbe szánt lapkáknak (steppingek) sokkal szigorúbb teszteket kell teljesíteniük. Az elmúlt években jó néhányszor volt már arra példa, hogy a desktop stepping ennek nem felelt meg bizonyos bugok miatt. Az Intel pl. rendszerint csak x hónappal a desktop után adja ki a szerver verziót, és nem egyszer előfordult már, hogy a desktop/mobil stepping nem kerülhetett szerverbe. Egy szó mint száz, a desktop és mobil kiadásokat könnyebb és gyorsabb elkészíteni mint a szerverekbe szánt verziókat.
"A Basilisk APU-hoz mar uj modult kell tervezni, levagva a 4 magbol a felét, es velhetoen minden masnak is kb. a felét (pl. L3 cache), stb."
Nem feltétlenül. Az eddig látottak alapján a Basilisk egy herélt Bristol Ridge is lehet.
-
Ruuwa
tag
Laikusként kérdezem, úgy is nagy falat, ha lényegében minden szegmensbe ugyan az a Zen mag kerül, csak más konfigurációban?
Egyébként meg teljesen érthető szándék az AMD részéről, hogy 2016 karácsonyára piacra kerüljenek a konzumer asztali megoldások. Csak hát a szándék az nem elég.
-
hugo chávez
aktív tag
A "Greenland" az "Arctic Islands" GCN generáció egyik tagjának a neve, vagyis abban az APU-ban az IGP-é, nem pedig magának az APU-nak a kódneve elvileg.
"Egyebkent 16 mag keves lesz a szerver processzoroknal. A Broadwell-EP es a Skylake-EP lesz a Zen alapu szerver CPU ellenfele hosszutavon, azokbol pedig 22+ magos verziok is lesznek. Sz'al 24 mag a minimum a Zennel, ha nem akar az AMD egybol vert helyzetbol indulni."
Hát, nyilván önmagában kevés lenne a 16 mag az Intel akkor aktuális Xeonjaival szemben, de az AMD ugye nagyon akar építeni az IGP-re is.
(#14836) Oliverda:
Pedig elvileg már bejelentette az AMD (hacsak nem Abu találta ki
), hogy igenis egy durva szerver/HPC APU-val akarnak kijönni: [link]
Logikusnak tűnik, hogy ez az APU az a 16 magos, IGP-s, HBM-es Zen, ami a Fudzilla slide-ján van. -
Oliverda
titán
Ezt konkrétan léghűtés melletti tuning értékekből (is) gondolom, de ha a visszalépés még túlzás is, az egy helyben toporgás már megállja a helyét, és itt most nem abból kell kiindulni, hogy végül milyen órajelű modellek kerültek piacra, mert az ugye több mindentől is függ. A 32 nanos Sandy léghűtéssel könnyen vette az 5 GHz-et is, míg az Ivy és Haswell esetében már inkább 4,5 a felső határ. Btw ezt kihagytad.
A 32 magos szerver lapka honnan jött?
Eddig csak 16 magosról láttam valamennyire hihető információt, de elvileg az is négy lapkából fog összeállni, amit a ma napvilágot látott slide csak megerősít.
APU-ról pedig egyelőre nem volt szó. Ugyebár első körben csak CPU-k jönnek, mégpedig ha igaz akkor jövőre.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Igen jelen esetben az tehet róla, hiszen ebből a szempontból a TSMC sokat javított, csak az AMD nem portolta le rá a HDL-t, mert sosem érdekelte őket ez a node, ugyanis más szempontból meg sokat rontottak a 28 nm-hez képest.
A lényeg az, hogy egy komplex SoC tranzisztorsűrűségét nagymértékben a density library határozza meg, és elhanyagolható mértékben függ a node paramétereitől.Valószínű egyébként a TSMC 16 nm-je lesz ebből a szempontból a legjobb. Ott elérhető lehet a 35 millió tranyó/mm2 is, persze megfelelő HDL-lel. Viszont hátrány, hogy a 16 nm sem jobb minden szempontból a 28 nm-nél, tehát még mindig előfordulhat, hogy 28 nm-en gyorsabb GPU-t lehet tervezni.
-
Oliverda
titán
Garancia nincs, de a Samsung, illetve a partnerek valószínűleg már egy ideje tudják, hogy a gyakorlatban nagyjából mit lehet majd kihozni a gyártástechnológiából. Ehhez kell tervezni a lapkákat, illetve a mikroarchitektúrákat is. A Bulldozer-alapú cuccokat 4+ GHz-hez rakták össze, csak éppen amire oda jutottak már nem volt olyan elérhető és gazdaságos technológia amin le tudták volna hozni. Szvsz 45 nanométeren nagyobb tempóra lett volna képes a BD, csak azon még nagyobb lett volna a lapka. Talán nem véletlen, hogy az első verziót még épp erre a csíkszélességre tervezték. A 32 nm nagyon köhögősen indult, a 28 nm pedig eleve nem magas órajelre lett kitalálva, de nem volt más opció. Ebből kiindulva szerintem a Zen ~3 GHz körül fog tetőzni, esetleg turbóval ~3,5 GHz lesz a vége.
Btw eddig úgy fest, hogy max. frekvenciában 32 nm óra már az Intel is inkább visszafele lépked, de a húzó termékekhez már nem is kell ~4 GHz, úgyhogy ez valószínűleg nem is véletlen.
Nem tudom honnan származik az infó, miszerint brutál nagy területű lenne a Zen, mindenesetre ha egyetlen mag valóban ~10mm2 lesz, akkor ~100mm2-ből kijöhet egy teljes négymagos lapka, ami manapság már inkább kicsi mintsem nagy.
Balala2007: Még ennél is érdekesebb lenne odatenni az AMD által alkalmazott 28 és 32 nanométert is.
-
Oliverda
titán
Nekem nem újdonság, hogy tranyó sűrűségben simán vezet az Intel. (Meg is borult emiatt a kakukkos órájuk szépen.) Ezen még a HDL-lel valamennyit tudnak kompenzálni, de nem azon fog múlni, hogy ugyanannyi tranzisztort csak 3x%-kal nagyobb területen tudnak legyártani mint az Intel. Az elérhető max. órajelen, illetve a fogyasztáson sokkal több fog múlni.
-
Oliverda
titán
Nem lehet, hanem biztos. Minél nagyobb a lapka, annál nagyobb az esély, hogy a végén valahol defektes lesz. A tokozás árát biztosan megdobja, de azt még mindig könnyebb hiba nélkül legyártani. Már csak az a kérdés, hogy mennyire hatékonyan tudnának összekötni a négyet.
Illetve először inkább az, hogy megint csak túl élénk volt valakinek a fantáziája, vagy kivételesen van ebben az egészben valami igazság is.
A privátot megkaptam, jövő héten reagálok rá.
-
hugo chávez
aktív tag
És sajna rendkívül kicsi is az esélye, hogy pont az AMD teljesítse hamarabb a saját tervét...
De most nagyon elkapott engem (is) a "csodavárás", legalábbis a Zennel kapcsolatban, szóval reménykedek.Különös, hogy a Bullnál azért ilyen nem volt nálam. Ugyan többet vártam, mint ami végül lett, de a korai architekturális infók után már nem igazán hittem benne. Az a modulos, osztott FPU-s baromkodás egyszerűen nem tetszett.
-
stratova
veterán
-
Oliverda
titán
Szerintem ez a processzorgyártón kívül senkinek nem lenne jó. Az alaplapgyártóknak pláne, és akkor még ott vannak a hűtőkkel foglalkozó cégek, stb. Sőt, az AMD még a belépőszintre is
behoztavisszahozta a foglalatot (AM1), ergo odébb van még ennek az újbóli eljövetele. Szerintem alaphangon ~10 év. -
Oliverda
titán
A 8+8 nem elég desktopra, ugyanis 4 sávot kapásból elvisz az FCH. 20 lenne a minimum, bár az eddigi asztali APU-kban 24 volt, amiből 20-at lehetett kvázi szabadon felhasználni. Valószínűleg nem lenne annyira bonyolult ezt kiegészíteni plusz sávokkal, de akkor már megint csak jobban hozzá kell nyúlni a lapka kialakításához, ami idő és pénz, stb. Majd meglátjuk.
A Carrizo már nem DDR4 ready? Mintha korábban erről lett volna szó.
A DIY desktop eltűnése szerintem még odébb van. Túl nagy biznisz ez ahhoz, hogy kukázzák az egészet, de még ha az Intel így is döntene, szerintem az AMD maradna ezen a vonalon mint egyetlen gyártó aki ezt kínálja.
-
Oké, akkor a Summit Ridge lesz az az APU, ami Zen magokból és GCN grafikus részlegből áll össze, igaz?
SZVSZ ha az AMD ki is jön egy Excavator alapú, DDR4-es, 14nm-es APU verzióval, kicsi az esélye, hogy ugyanabba a foglalatba adja ki az új, Zen alapú APU-t, bár az nagy fegyvertény lenne és növelné az AMD iránti szimpátiát, ráadásul ha jól sikerül a Zen, a halo effektus miatt az olcsóbb Excavatorok is jobban mennének idővel.
-
-
Oliverda
titán
A die shrink logikusan hangzik, bár azt sem csak annyi megcsinálni mint Photoshopban egy átméretezést, ugyanakkor emiatt biztosan jó tapasztalat lenne a következő lapkák gyártásához. Már csak az a kérdés, hogy erre van-e kapacitás, illetve a Carrizo lehozható-e csak úgy bármiféle módosítás nélkül desktopra. Szvsz az egyik legnagyobb kérdés a PCIe vezérlő, ugyanis desktopra kellene legalább 20 sáv, míg mobilra a SoC miatt elég 16, vagy akár kevesebb (8). Az integrált FCH-t valószínűleg simán lehet tiltani.
Kb. 2 hét múlva talán már lesz roadmap, amiből kiderülhet, hogy terveznek-e hasonlót vagy sem.
-
Nagyon ijesztő ez a 2017-es desktop Zen megjelenés.
Az még két év, és ha addig az AMD semmit nem mutat fel, az szerintem brutál nagy szívás lesz nekik anyagilag.
A Kaveri refresh a hírek szerint kb. nulla újdonságot fog hozni.
Esetleg egy magasabb frekire felpiszkált Excavator magos FM2+ vagy FM3 APU kicsit enyhíthet a dolgon, amit szerintem kénytelenek lesznek meglépni. -
-
-=MrLF=-
senior tag
Jó volt a tipp, a cikk is megjött:
[AMD nem készít több SeaMicro szervert]
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topikban az OFF és minden egyéb, nem a témához kapcsolódó hozzászólás gyártása TILOS!
Az ide nem illő hozzászólások topikja:[link]
MIELŐTT LINKELNÉL VAGY KÉRDEZNÉL, MINDIG OLVASS KICSIT VISSZA!!
A topik témája:
Az AMD éppen érkező, vagy jövőbeni új processzorainak kivesézése, lehetőleg minél inkább szakmai keretek között maradva.
- Android alkalmazások - szoftver kibeszélő topik
- Canon MILC: EOS R és M topik
- AMD Navi Radeon™ RX 9xxx sorozat
- CPU léghűtés kibeszélő
- Google Pixel 7a - venni vagy nem venni?
- Autóhifi
- SSD kibeszélő
- Milyen légkondit a lakásba?
- Debrecen és környéke adok-veszek-beszélgetek
- Apple iPhone 16 Pro - rutinvizsga
- További aktív témák...
- AKCIÓ! Apple MacBook Pro 16 M4 Pro - M4 Pro 24GB 512GB SSD garanciával hibátlan működéssel
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 5 5600X 16/32/64GB RAM RX 7600 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- Samsung Galaxy Tab S6 Lite 64GB, Újszerű, 1 Év Garanciával
- 1-12 részletre.Új noblechairs EPIC műbőr FEKETE - FEKETE. 2 év garancia!
- Intel Core i7-8700, i7-9700 CPU, processzor - Számla, garancia
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest