- Samsung Galaxy A52s 5G - jó S-tehetség
- Okosóra és okoskiegészítő topik
- Apple iPhone 13 Pro Max - őnagysága
- Rekord vékony lesz a Z Flip7 is
- Red Magic 10 Air - gaming telefon is lehet kecses
- Samsung Galaxy A56 - megbízható középszerűség
- Mobil flották
- Honor Magic5 Pro - kamerák bűvöletében
- Poco X3 Pro - hardverfrissítés
- NFC Ring, avagy gyűrű, amivel fizetni is lehet
-
Mobilarena
Új hozzászólás Aktív témák
-
fabula
őstag
válasz
zsolti_20 #18035 üzenetére
Javaslom a Pronterface program használatát az ilyen beállításokhoz, én ezt használom.
Látom a későbbi hozászólásaid alapján, hogy előbbre jutottál, valamint a hőtorony is sikerült. A kép alapján a használt filamentet szerinetem 195-200 fok között érdemes nyomtatni.
Eddig még nem találkoztam olyan leírással, hogy a Tarantula Pro tárgyhűtése gyárilag rossz llenne, a thingiversen sincs fent semmi hűtésmod hozzá, pedig ott szinte minden népszerű printerhez van pár darab.
Van egy facebook csoportja ([link]), szerintem csatlakozz hozzájuk és ott is sok infót találhatsz meg kérdezhetsz az ugyan ilyen printerrel rendelkező csoporttagoktól. Én is tag vagyok a Tevo Tornado facebook csoportban és sokat segített már az olvsagatása is. -
2thletme2day
őstag
válasz
zsolti_20 #18040 üzenetére
Az a beállítás ami a kocka nyomtatásánál bevált tökéletes lesz a nagyobb tárgyakhoz is. Az nem baj ha sokáig tart egy réteg. Legalább van ideje rendesen beállnia a szabályozásnak a szintentartáshoz és nem épp kompenzáció közben zavarod meg azzal, hogy nagyobb fordulatra kapcsol a tárgyhűtő ventit.
-
fabula
őstag
válasz
zsolti_20 #18022 üzenetére
Hidd el nekem, a DIY 3D nyomtatás nem ilyen egyszerű és általában a fórumon is azt javasolják a kezdőknek más tapasztaltabb kollégák, hogy képezze magát a leírt módokon és utána kérdezzen, ha elakad.
Nekem is ezt tanácsolták, amikor elkezdtem két éve a 3D nyomtatással foglalkozni és igazuk volt.
Nincs azzal baj, ha kérdezel és próbálnak is neked segíteni - többen is válasszoltak a kérdéseidre -, de az alapfogalmakat előbb el kell sajátítani ahhoz, hogy megértsd a válaszokat és azokat fel tudd használni.
Ilyen kérdést ez előtt pl. még nem olvastam a fórumon, hogy a PID tuningot minden nyomtatás előtt meg kell-e csináni és ne értsd félre, nem azért írtam ezt, hogy megsértselek, ez távol áll tőlem.Van egy mondás, mely szerint, segíts magadon és az Isten is megsegít
.
Ezért írtam, hogy előbb olvass és néz youtube videókat az egyes témákról, egyébként meg szívesen segítünk, ha utána elakadsz egy bonyolultabb kérdésben. Ez a saját tapasztalatom, ezt osztottam meg veled.
-
fabula
őstag
válasz
zsolti_20 #18020 üzenetére
Nem kell megcsinálni minden nyomtatáskor a PID tuningot, hanem csak egyszer, az első nyomtatás előtt.
Ha már beállítottad, akkor ez is, mint a többi beállítás is, amit írtam egy darabig jó lesz, majd csak akkor kell utánállítani a dolgokat, ha a nyomaton észreveszel valami rendellenességet és már tudod, hogy az milyen beállítás okozhatja. Leggyakrabban az asztalszintezést és az extrudert kellhet utánhangolni, de szet sem nyomtatásonként, hanem csak akkor, ha változást tapasztalsz.Aról meg még szó sem volt, hogy a szeletelő programok (S3D, Cura, PrusaSlicer, Craftware, Ideamaker) beállításai is befolyásolják a végeredményt és milyen sok finomhangolási lehetőség van.
Először azonban a nyomtatónak kell megfelelően működnie, hogy utána szoftveres dolgokkal is foglalkozhass éd lásd az eredményen, milyen slicer beállítás mit okozott. -
fabula
őstag
válasz
zsolti_20 #18019 üzenetére
Először is azzal, hogy összeraktad a nyomtatót, még csak mechanikailag vagy kész vele (jó eséllyel, de ez sem mindig biztos
).
Az összerakás után nem a nyomtatás az első, hanem a bellítások. Első az asztal szintezése, majd az X, Y és Z E-step értékek pontos beállítása és az extruder kalibrálása.
Utána jöhet a PID tuning, ami a nozzle hőingadozását küszöböli ki. Ezt nem a hőtorony G kódjába kell beleírni, hanem nyomtatás nélkül kell beállítani, pl az említett 190 fokon.
Az ilyen olcsó DIY nyomtatók ilyenek, ha azonnal nyomtatni akarsz, ahhoz meg kell venni egy drága, gyárilag összeszerelt és bekalibrált nyomtatót, bár azzojkhoz sem árt ismerni a fenti fogalmakat, módszereket, mivel időnként után kell állítani a dolgokat.
A 3D nyomtatás nem olyan mint a laseprinter, hogy megveszem, rádugom a PC-re és driver telepítés után lehet nyomtatni. Sok mindent meg kell még tanulnod, ha jó eredményt akarsz elérni az ilyen olcsó nyomtatókkal. Én pl. egy Anet A8-al kezdtem és azon tanultam meg szinte mindent, még is időnként elakadok az újabb nyomtatóval is. Mint ahogy látod, a régi fórumtagok is sokszor kérdeznek egymástól és sokat kísérleteznek a beállításokkal.Ha mindezzel megvagy, akkor jöhet a hőtorony nyomtatása. A PLA-nál a tárhyhűtő ventilátornak 100%-on kell mennie, a thermal runaway-ra nem az a megoldás, hogy kikapcsolod. Ha a PLA-t nem hűtöd, akkor a rétegek nem hűlnek le elég gyorsan, a következő forró rétegtől pedig elkenődnek, elnyomódnak az előző rétegek, mivel még túl lágyak. A csatolt képed alapján pl. ez is lehet az ok a minőség hiányára bármely hőfokon. Így a hőtoronyból semmit nem lehet megállapítani az adott nayagra.
A szilikon zokni a fejre kiváló megoldás, de anélkül is jól kell nyomtatnia (nem tökéletesen), ha a nyomtatüó be van állítva rendesen.Javaslom, hogy mielőtt össze-vissza elállítgatod a nyomtatód, előtte olvass kis szakirodalmat, fórumokat és nézd meg az egyes témákhoz kapcsolódó youtube videókat, nagyon sok jó videó van fent. pl. Ruiraptortól. de sok mástól is.
Ha ilyen kevés tudással beleugrasz a DIY nyomtatásba, nem nagyon lesz sikerélményed, hidd el.
-
dugesz77
őstag
válasz
zsolti_20 #17963 üzenetére
Annak ott szépen kell futnia. Nem jó ha szorul (megeszi a görgőt,feleslegesen erőlteti a léptetőmotort és az ékszíjat ) ha meg laza akkor a nyomtatással lesznek gondok(nem lesz kör a kör átmegy ellipszisbe).
Így ránézve nekem az jön le,hogy a csavarokig nem jut el a bed -
fabula
őstag
válasz
zsolti_20 #17934 üzenetére
Heatbedre nincs, nem is kell, mivel erre kevésbé érzékenyek az anyagok, általában PLA-nak 60 fok, PETG-nek 80 fok és ABS-nek 95-100 fok megfelelő. Itt pár fok eltérés nem változtat a nyomat minőségén.
A letapadás nem csak az asztal hőmérsékletétől függ, leginkább a tisztaságától. Pl. PLA-t lehet fűtetlen asztalra is nyomtatni.
Az asztalfűtés inkább az egyenletesebb, kiegyensúlyozottab anyaghűlést szolgálja az alsó rétegeknél, mivel túl gyors lehűlésnél zsugorodhat a műanyag és ez leválást, a sarkok felhajlását okozhatja.
Az első réteg stabil letapadását sokan ragasztóstifttel, hajlakkal vagy ABS esetében ABS juice-val (acetonban oldott kevés ABS filament) szokták elősegíteni. Ez sem ördögtől való, de a lényeg a tiszta asztalfelület. -
dugesz77
őstag
válasz
zsolti_20 #17942 üzenetére
PLA-t 60 fokon érdemes, ott már biztosan jól tapad. HA felválik ott inkább zsíros koszos a felület de nem ördögtől való 65-70 fokig felmenni. A lényeg ,hogy letapadjon de az alja még ne olvadjon vissza.
Amíg megérkezik a gép érdemes ilyen leírásokat átfutni sokat könnyít a helyzeten ha valamilyen probléma van a nyomtatással. Ez is jó kezdésnek(pdf) -
fabula
őstag
válasz
zsolti_20 #17931 üzenetére
Igen, nyomtass egy tornyot 5 foknként csökkenő hőmérséklettel, van többféle mintájú is. Tölts le egy PLA-hoz valót a thingiverse-ről, pl. ebből: [link].
A 190-230_PLA_Temp_calibration.gcode filet másold ki az SD kártyára, tedd be nyomtatóba és nyomtasd ki az ESUN PLA+ -al.
Amelyik hőfoknál a legszebb a nyomtatás, azzal a fúvóka hőmérséklettel nyomtass. -
fabula
őstag
-
fabula
őstag
válasz
zsolti_20 #17926 üzenetére
Félreértetted, PLA-hoz 60 fokra szokás melegyíteni az asztalt, a fejet meg 200 fok köré, melyiknek mennyi kell.
Az ultrabase felület olyan, hogy 40 fok felett - tehát 60 foknál - szépen tapad hozzá a PLA (meg más is), ez kell ahhoz, hogy nyomtatás közben a nyomat ne tudjon elmozdulni az asztalon, majd miután kész a nyomtatás és hagyod visszahűlni 30 fok alá az asztalt, magától elengedi a nyomtatott tárgyat, nem kell levésni az asztalról. -
dugesz77
őstag
válasz
zsolti_20 #17916 üzenetére
Ne bánd. Sok macerától szabadít meg az ultrabase. Üvegre sem volt mindegy mit rak az ember például nálam a 3. féle hajlakkal volt csak jó(persze a legdrágábbal), kék festő szalag sem mindegy az olcsó 400 forintos nem volt jó. Próbáltam a papírragasztó stiftet ott meg túl letapadt az sem volt jó. Ahoz meg tényleg nagyon meg kellett takarítani a sima üveget,hogy arra letapadjon. A gyárilag kapott mágneses lap meg 90 fok körül elveszti a mágnesességét arra meg nem lehet ASA, ABS, HIPS filamentet nyomtatni. Az ultrabase-ről meg 40 fok felett szinte leszedhetetlen a nyomat 30-nál meg kisujjal megtolva felválik.
-
-
Saccco
nagyúr
-
Reggie0
félisten
-
davidd196
csendes tag
válasz
zsolti_20 #17884 üzenetére
Szerintem érdemes mellé rendelni nozzle-kat, pótalakatrésznek fűtőblokkot, ptfe csövet.
Fesz.mérő jól jöhet, de az inkább fejlesztéshez/karbantartáshoz kell.Üveglap az előbb említett 3mm-es körülbelül 250 Ft-ba van bármelyik üvegesnél.(ha mágneses lappal jön a gép érdemes cserélni. (Kezdő felhasználó könnyen tönkreteszi és később pl petg-hez hasznos lehet)
-
energy4ever
addikt
válasz
zsolti_20 #17884 üzenetére
A tolomero nem specialis szerszem... Kosobbiekben is jol fog jonni majd, mar ha magadnak tervezed a dolgokat, es nem csak letoltott cuccokat nyomtatsz.
Ami szerintem elegendhetettlen:
Tolomero, imbuszkulcs keszlet(akar bitfejes),csipofogo, fektisztito.
Illetve erdemes meg venni uveget. Sima 3mm-eset levagatsz, akkorat mint az asztal. Hozza pedig fem papircsipeszt venni. -
fabula
őstag
válasz
zsolti_20 #17857 üzenetére
Szerintem nem egyértelműen nyomtató hiba, ahogy írtam, ki kell ismerni az anyagokat akár még színenként is és ha megfelelő hőmérséklettel és tárgyhűtéssel nyomtatsz, akkor megszűnik a rétegelválás.
Persze lehet nyomtató hiba is. Csak példaképp: nem elég szoros vagy túl szoros az extruder feszítőrúgó, nincs kalibrálva az extruder és alulextrudál, részleges dugulás a heatbreak és a nozzle között, stb.
Ja és miért 1 mm, az elég vékony. Lehetne az 0,4-es nozzle-val 1,6 vagy 2 mm, az sem vastag, de lényegesen erősebb. -
fabula
őstag
válasz
zsolti_20 #17855 üzenetére
Amit linkeltén,a gyanúsan olcsó noname PLA. Maga a PLA jó, de én inkább itthon veszek magyar boltokból 4-5 e Ft körül már kapcs egy kg-os Spectrum vagy DevilDesign PLA-kat, amik nekem beváltak.
Én nem szívesen kísérleteznék ismeretlen PLA-val, ugyan is PLA és PLA között is van, sokszor nem is kicsi különbség. Kezdőként inkább egy már másoknál bevált márkával kezdenék, én pl. DevilDesig 6 PLA színű pakkot vettem elsőre, amiben színenként 0,33 kg filamnt volt. Kísérletezni nagyon jó volt, mivel ua. gyártónál is még színenként is van különbség és ehhez finoman hozzá kell állítani a szeletelő szoftverben a nyomtatási tulajdonságokat.
Mindenképp javaslom fehér, fekete és szürke PLA kipróbálását az anyagok megismeréséhez, először lehetőleg ua. gyártótól. A piros, kék, sárga és zöld esetében én kevésbé találtam eltéréseket a nyomtatásnál, mint a fehér, fekete és szürke között.
Ha ezekkel már jól tudsz nyomtatni, akkor lehet kísérletezni PETG-vel és ABS-el is, azok eléggé másképp viselkednek. Nekem eddig a PETG (bármely szín) volt a legérzékenyebb a finombeállításokra. -
fabula
őstag
válasz
zsolti_20 #17853 üzenetére
Ha ez segít, én most már inkább a Tarantula Pro-t venném, újabb típus is.
Nekem a zöld Tornadojuk van, de fölöslegesen nagy nekem, ekkorát az életben nem fogok nyomtatni egyben ilyen lassan, ahogyan ezek tudnak (40-60 mm/s anyagtól függően).
Az asztal is kisebb mozgatott tömeg és a váz is maszívabb, mert kisebb, persze merevíteni ezt is lehet/kell.
Ha meg igen nagy valamit kell egyszer majd nyomtatnom, leszeletem kisebb részekre és utána összeragasztom.
Fontos a cserélhető motordriver is az alaplapon, nekem venni kellett egy MKS GEN-L lapot, hogy kicserélhessem a drivereket TMC2208 és LV8729 kombóra, amivel sokkal csndesebb és eltűnik a salamon skin jelenség is. -
imibogyo
veterán
válasz
zsolti_20 #17847 üzenetére
Szerintem az ilyen elrendezésű gépeknél általánosságban javasolható első mod a váz megerősítése. Lehet nélküle élni, de még a "kocka" Ender-5-öm is profitált a "lesúlyozásból" és a derékszög megerősítésekből (mondjuk én nem nyomtattam, de ez végülis mindegy)...
-
gerleimarci
aktív tag
-
azbest
félisten
válasz
zsolti_20 #13291 üzenetére
Amit most linkeltél ez a tevo taratnula, ahogy gyárilag kinéz. Működik, ilyet használok, de azért sokat javított rajta, hogy fémre cseréltem az akril alkatrészeket. Plusz a profilok is a gyárinál erősebb módon vannak összerögzítve, így most egy oldali z tengellyel is egészen erősen fogja a bal oldalt is. Később lehet két z-sre alakítom, de most más kisebb, de látványosabb javulást okozó upgradeket nézek
-
azbest
félisten
válasz
zsolti_20 #13286 üzenetére
Ha menetes szár van, akkor forgatni kell. Leggyakrabban egy második motort használnak erre, mert a második extruder helyére beköthető.
Vannak nyomtatók, például tevo tarantula vagy ender 3, ahol egyik oldalon van menetes szár. A másik oldalon viszont meg van oldva, hogy a profilt közrefogva kapaszkodjon, ne tudjon lefittyenni féloldalasan. Persze közben könnyen is kell tudnia járni, hogy fel tudja emelni a túloldal. Ha nem tökéletes ez, akkor a passzív oldal kicsit lefittyen, amit persze az ágy szintezése kompenzálhat, de könnyebben el is mozdul, ha valami hozzáért vagy behatás érti.
Ha mindkét oldalon van hajtása, mondjuk menetes szárral, akkor mindkét oldalon erősen tudja pozícióban tartani. Egyébként léteznek olyan megoldások is, amikor egy motor hajt két z szárat. Olyankot closed loop g2 szíj van közéjük feszítve.
-
blountex
senior tag
válasz
zsolti_20 #13058 üzenetére
Attól függ hogy milyen a nyomtatód mit akarsz rajta cserélni stb. Van sok féle, én pl E3DV5-ben nem utazok.
Heater cartridgere is figyelni kell hogy 12V vagy 24V megy a nyomtató-e....Janix12
Tegyél fel egy újabb firmwaret, és akkor rengeteg mást be is tudsz állítani általában a gyári kuka, illetve a jobb nyomtatóknál már tudja alapból a firmware mint estep jerk, accel stb. értékek változtatása -
blountex
senior tag
válasz
zsolti_20 #13055 üzenetére
Details felirat alatt
Ami ki van nagyítva jobb oldalt az a Throat Tube
A Heater block az a szürke kis kocka
A nozzle pedig a sárga ami közvetlen rácsatlakozik
E hármast lehet külön is venni ami olcsóbb mint egybeszerelve készen venni. Összeszerelni pedig nem nagy ördöngösség. -
izisz
senior tag
válasz
zsolti_20 #11819 üzenetére
A drágábbal is fogsz, hidd el. Csak olvass vissza, mit "játszanak" az ender és 4max tulajok.
És ez a közösség itt még kicsi is
Azt javaslom, ne az ár legyen a fő szempontod. Inkább azt gondold át, mi a célod a nyomtatóval, mennyire értesz elektronikához, mechanikához, mennyi türelmed van,stb. Aztán ha ezekre pontosan tudod a választ, már be tudod határolni, mire is van szükséged.
És a "tanulóst" az A8 esetén úgy értsd tőlem, hogy megtanulod mi a türelem és a copás
Én mindenképp kihagynám a plexi vázas lépcsőt e tanulási útból. Szerintem fémvázassal kezdj. De a te döntésed -
izisz
senior tag
válasz
zsolti_20 #11816 üzenetére
Játszani, tanulgatni esetleg... De hamar át akarod majd építeni fém vázba.
És akkor már az anet alaplapja sem lesz elég (alapból egy arduino mega-val sem ér fel, hisz vacakabb chip van rajta), abból is kelleni fog új. A vasárú is hagy kívánni valót.
Amúgy nincs ebben semmi "2019"-es... Ez 2 évvel ezelőtt pontosan így nézett ki mint most a képen2017-ben kezdték szórni elérhetőbb áron az A8-asokat, év eleje körül.
De az anet PR gépezete dolgozik, hogy kitolják a raktárkészlet maradékát...
A fent említett Ender vagy 4Max budget kategóriában valóban jobb választás szerintem is. -
kristof_
tag
válasz
zsolti_20 #9080 üzenetére
Csak így látatlanba mondom, de ennyi pénzért biztos vagyok benne, hogy nem kapsz semmi értelmeset. Kidobod azt a 30k-t és csak szenvedni fogsz vele és elmegy tőle a kedved. Majd mások ajánlanak neked pontos típust, amit megéri olcsóbban megvenni, de emlékeim szerint pár oldallal ezelőtt volt is 1-2 ilyen megemlítve.
Viszonyításnak, nekem csak a motorjaim kerültek összesen 20k-ba.
Új hozzászólás Aktív témák
- Elemzés A 3D nyomtatás sikerének alapja
- Motoros topic
- Mibe tegyem a megtakarításaimat?
- Samsung Galaxy Felhasználók OFF topicja
- Telekom otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Samsung Galaxy A52s 5G - jó S-tehetség
- Okosóra és okoskiegészítő topik
- Horgász topik
- Audi, Cupra, Seat, Skoda, Volkswagen topik
- Kertészet, mezőgazdaság topik
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- További aktív témák...
- Eladó MSI B650 GAMING PLUS WIFI Alaplap
- Eladó PNY GeForce RTX 4070 Ti SUPER 16GB videokártya
- Bomba ár! Asus Slate EP121 Tablet - Intel Core i5 I 4GB I 64GB SSD I 12" Touch I Cam I W10 I Gari!
- Bomba ár! HP EliteBook 2570P - i5-3GEN I 4GB I 320GB I DVD I 12,5" HD I W10 I Garancia!
- Bomba ár! HP EliteBook 2560P - i5-2GEN I 4GB I 320GB I 12,5" HD I W10 I Garancia!
- Apple iPhone 13 . 128GB , Kártyafüggetlen , 100% akku
- Honor Magic6 Lite 256GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Samsung Galaxy A33 5G 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Készpénzes számítógép PC félkonfig alkatrész hardver felvásárlás személyesen / postával korrekt áron
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i7 14700KF 32/64GB RAM RX 9070 XT 16GB GAMER PC termékbeszámítással
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest