- Google Pixel 8 Pro - mestersége(s) az intelligencia
- Megjelent a Poco F7, eurós ára is van már
- Fotók, videók mobillal
- Apple iPhone 13 Pro Max - őnagysága
- Hat év támogatást csomagolt fém házba a OnePlus Nord 4
- Magisk
- Yettel topik
- One mobilszolgáltatások
- Motorola Edge 60 és Edge 60 Pro - és a vas?
- Xiaomi 13 - felnőni nehéz
Új hozzászólás Aktív témák
-
dabadab
titán
A "Linuxosok" nyomják mindenhol, hogy a parancssor így-meg-úgy.
Nem nagyon követed a világ dolgait, igaz?
Úgy a 2010-es években jött el újra a CLI-reneszánsz, egyébként alapvetően nem "linuxosok", hanem tipikusan Macbookot használó webfejlesztők részéről. (És igen, közben nyilván ott volt a Linuxnál is, mert aki használta, az azért elég gyorsan megértette, hogy mire jó, illetve bármi kicsit is komplexebb feladatnál windowsos részen is mindig megvolt, az más kérdés, hogy azóta is sok tekintetben baromi béna).De közben mi 99%-ban a shell Linuxon? Bash. Na, ennyit erről. 0 esély bármi párbeszédre, előrelépsére.
Itt nem is értem, hogy mire akarsz kilyukadni.
-
ddekany
veterán
válasz
Gargouille #47 üzenetére
Akkor hatékony, ha valahogy ismételhetőség kedvéért rögzíteni kell tudni, hogy mit csinálsz. Ez egyben azt is jelenti, hogy könnyen át tudod másnak is adni, hogy hogyan kell valamit elérni (pl. stack overflow-on). Meg akkor, ha már programozásról beszélünk. Aztán persze ott a megvalósítás milyensége... A "Linuxosok" nyomják mindenhol, hogy a parancssor így-meg-úgy. Már gyerekes, mert ugye a feladatok kis százalékára az jó, a többségére meg nem. De közben mi 99%-ban a shell Linuxon? Bash. Na, ennyit erről. 0 esély bármi párbeszédre, előrelépsére.
-
Gargouille
őstag
Ezt erősen a feladata válogatja. Nyilván vannak olyan feladatok, amiknél hatékonyabb, ha körülírom az elképzelésemet szóban és az alapján kapok valamit. Például egy kép vagy szöveg elkészítése vagy egyéb kreatív feladatok. Ahol meg egzakt dolgokra van szükség (például informatikai jellegű problémák, tudományos számítások stb.) ott meg összehasonlíthatatlanul hatékonyabb ha parancsokkal, ciklusokkal, változókkal írom le a "kérdést" sokkal tömörebben és pontosabban, mint ahogyan szóban le tudnám diktálni.
Csak érdekességképpen, már több mint 20 éve foglalkozom vállalati informatikával és akkor nem gondoltam volna, hogy 2024-ben is nagyon sok feladat megoldása végül arra fut ki, hogy előveszem a powershell-t vagy a parancssort vagy egyéb shell-t. Igazából pokolian hatékony. -
ddekany
veterán
A terminál, azaz kb. a shell a legtöbb feladatra amit az embereknek el kell végeznia nagyon nem hatékony. (És a tipikus Linux/Bash meg finoman szólva a paradigma potenciálja alatt teljesít.)
Plusz ez nem megint feltalálás, mert nem az a lényeg hogy szöveg. Angolul emberi homályos módon elmondani mit akarsz elérni, meg explicit terminál parancsokkal "leprogramozni" annak az elérését, az totálisan más paradigma.
-
dabadab
titán
Régen szöveges terminál volt. Aztán egér vezérelt grafikus felület. Aztán érintőképernyő.
Aztán ezek után megint sikerült feltalálni a szöveges terminált, mert kiderült, hogy az a leghatékonyabb.
Most jutunk el oda, hogy emberi beszéddel lépjünk kapcsolatba egy géppel.
Nem baj, majd megint feltalálják a szöveges terminált. -
dabadab
titán
Nem feltétlen ördögtől való ez, nagyon is tud segíteni komplex adatok kielemzésében
Igen, csak ahogy ez valószínűleg a Windowsban működni fog:
"A gép nagyon érdekesen működött. Az Ital feliratú gomb benyomására a készülék villámgyors, mégis roppant részletes vizsgálatnak vetette alá vendége ízlelőbimbóit, spektroszkópiásan analizálta a metabolizmusát, s idegpályáin parányi kísérleti jelzéseket küldött végig az agyízlelőcentrumába, hogy megtudja, mi fog ízleni.
Valójában senki se tudta, hogy a Táp-O-Mata mindezt miért csinálja, hiszen a felszolgált folyadék íze mindenben, ám mégsem teljes egészében különbözött a teáétól." -
Gargouille
őstag
"Egyébként nem kötelező paradigmát váltani."
Én is ebben bízom!"De ettől még érdemes észben tartani, hogy az emberek többsége már valamilyen érintőképernyőn lép interakcióba a számítógépekkel (ide értve az okostelefont is nyilván).
És az emberek többsége át fog állni az emberi nyelven történő kommunikációra."
Igen, ebben könnyen lehet, hogy igazad lesz. Persze azt hozzátenném, hogy az "emberek többsége" amúgy alapvetően elég buta, szűk látókörű és önző is, így nem feltétlenül mérvadó, hogy az "emberek többsége" épp mit csinál. Igazából addig nincs probléma, amíg a saját életemen vagy a számítógépemen kívül tudom tartani ezt az AI dolgot. -
Dr. Akula
félisten
"A Microsoft például új eszközökről beszélt, amelyekkel a programozókat ösztönöznék arra, hogy több AI-t hozzanak a Windowsba."
-
Busterftw
nagyúr
válasz
Krugszvele #27 üzenetére
Csak ugye itt az egyéni fogyasztásról van szó.
A képletből pedig kihagytad azt, hogy az AI-t szerveren futtatta neked a Microsoft, azt most majd helyileg csinálod, tehát ugyanott vagy.Miközben ezek a gyorsítók csak hatékonyabbak lesznek.
Te lehet semmit nem nyersz vele, én a céges gépen már sokat nyertem, rengeteg időt például, a repetitív feladatok pikk pakk megvannak. És akkor még nem beszélünk olyan dolgokról ¿amik majd csak most jönnek a Windowsba.
-
Tasunkó
őstag
Az hogy Kompjúter! Azonnal csukd be az ablakot! az egy kattintás az egérrel.
-
cucka
addikt
válasz
Gargouille #32 üzenetére
Egyébként nem kötelező paradigmát váltani.
A mai napig használhatsz számítógépet egérrel vagy akár szöveges terminállal is.De ettől még érdemes észben tartani, hogy az emberek többsége már valamilyen érintőképernyőn lép interakcióba a számítógépekkel (ide értve az okostelefont is nyilván).
És az emberek többsége át fog állni az emberi nyelven történő kommunikációra. -
Lajmund
őstag
AIj AIj jaj
-
Gargouille
őstag
Bevallom őszintén én nem szeretnék "paradigmát váltani" és nagyon szeretnék ebből az egészből kimaradni. Ha beszélgetni akarok, akkor azt a barátaimmal, családommal kívánom megtenni, nem a számítógépemmel. Az csak egy szerszám, nem akarom, hogy gondolkodjon helyettem, ne akarja kitalálni, hogy nekem mire van szükségem vagy mit és hogyan kellene. Engem már az is rettentően fáraszt, hogy az emberek túlnyomó többsége is ezt csinálja nem kell, hogy még a nyavalyás számítógépem is beálljon ebbe a sorba.
-
ddekany
veterán
"turing teszt lényege, hogy el tudod-e dönteni, hogy emberrel vagy géppel beszélgetsz"
De még eltudod. Vagy azt hiszed, hogy akivel beszélsz, az félig zseni, félig fogyatékos/őrült. Elég hamar feltűnik, ha valami nem klisé feladatról van szó. (Bár mióta interjúztatok, meg dolgozok a világ sok tájáról emberekkel, néha már elbizonytalanodok, hogy mi az ami még nem orvosi eset...)
-
ddekany
veterán
válasz
Krugszvele #27 üzenetére
Minek szorzod fel a gépek számával? Az úgy nem sokat mond. Azt nézd, egy ember összes energiaigényén mennyit dob. Valószínűleg csöpp a tengerben. Persze ettől még ha nem hoz semmit még, akkor pocséklás, de... na majd ha 256 GB RAM kell bele. Meg valójában a fő gond nem az, hogy most több RAM, hanem hogy új gépet akarnak vetetni az emberekkel. Ez a fajta pocséklás meg kiterjed mindenre.
-
cucka
addikt
Nyilván nem muszáj beszélni, az emberek írásban is szoktak kommunikálni. Ennyire ne legyél szőrszálhasogató.
A turing tesztet elvileg szakmai zsűri előtt teljesítette.
És csak hogy mindenkinek tiszta legyen - a turing teszt lényege, hogy el tudod-e dönteni, hogy emberrel vagy géppel beszélgetsz.
Szóval az nem feltétel, hogy "legyen véleménye" meg hogy "legyenek szándékai", és az sem, hogy mindenre helyes választ adjon, vagy hogy soha ne értse félre a kérdésed.Az emberi intellegencia is tökéletlen, az is hibázik, az is félreért dolgokat, stb.
-
Polllen
félisten
Így értem.
Amúgy kényelmes csak még nagyon az elején vagyunk és - én - csak picit vagyok beljebb, mint ha a google sima keresőt használnám, mert néha félrebeszél még.
Munkában (SAP) hagyományos keresést használok még, néha ránézek, hogy tud-e már értelmesebb választ adni, de ez neki még túl specifikus terület.Krugszvele
Kényelmet nyerünk vele. Van olyan kollégám, aki titkárnőnek használja és leveleket irat az AI-jal és egész ügyesen csinálja. Csak átolvassa, egy-két dolgot javít és kész. -
Krugszvele
senior tag
válasz
Busterftw #13 üzenetére
Mondjuk az egymilliárd windows pc tíz százaléka fogja futtatni, az százmillió pc. Amihez kell 16+ giga ram, meg 256 giga plusz SSD, egyből százmillió darab ssd és ram.
Az áramfogyasztás legyen napi 8 óra üzemidővel számolva + 0,12 kWh per gép per nap. Az bizony 360 ezer megawattóra havonta. Meg kell termelni.
Ez a kiadás része. Most nézzük, mit nyerünk vele?
SEMMIT! Egy nagy büdös nullát. duplanullát. Teljesen semmit. Nincsen SEMMI előnye. Ez egy elég rossz üzlet. -
ddekany
veterán
"Most jutunk el oda, hogy emberi beszéddel lépjünk kapcsolatba egy géppel."
Beszélni nem túl praktikus egy PC esetén. Hacsak nem mindenkinek aktív zajkioldós fülhallgató lesz egész nap a fülében, vagy mindenki egyedül él. De a lényeg nem is a beszéd, hanem hogy emberi nyelven közlöd mit szeretnél, és a gép értelmesen reagál rá, azaz, nem kell mindent a szájába rágni. Ehhez viszont a helyben futó AI (jelenleg) erősen korlátos esetekben lehet csak elég.
Turing teszten átmenés... Én még olyat nem láttam, minél nem látszik nagyon hamar, hogy nem ember, ha direkt ilyen célból tesztelem. Hacsak nem valami szellemi fogyatékos ember.
-
Dr. Romano
veterán
Nekem még mindig az az AI ami direkt, önszántából! nem megy át egy turing teszten (magyarán van véleménye dolgokról és hozzájuk fűződő érdeke), pl hogy elrejtse valódi intelligenciáját, úgy ahogyan egy ember is képes lenne erre.
Ami most van AI az játékra zsánerre fordítva egy rail shooter szintjén mozog, az amit meg felvázoltam az meg egy open world. Oda kéne még eljutni.
-
gabor7th
addikt
válasz
Armagedown #21 üzenetére
Arra is ment 7 milliárd.
-
-
Alusky
senior tag
Most akkor végre már tudni fogja, hogy épp rohadtul nem kéne frisstést telepítenie, mert a farkam tele van vele és épp sietek? Mert akkor jó.
-
cucka
addikt
Másik topikban is írtam ezt, de akkor ide is.
Az AI alapjaiban változtatja meg, ahogy a számítógéppel interakcióba lépünk. Nem a fícsörökön van a hangsúly, hanem ezen a paradigma váltáson.Régen szöveges terminál volt. Aztán egér vezérelt grafikus felület. Aztán érintőképernyő. Most jutunk el oda, hogy emberi beszéddel lépjünk kapcsolatba egy géppel.
És hogy mennyire true ai. Ugye van a Turing teszt, ennek eldöntésére.
Na most a rossz hírem, hogy a ChatGPT már rég sikerrel vette ezt az akadályt. -
Busterftw
nagyúr
Ennyi marhasagot osszehordani.
Meg a sokkal gyorsabb/erosebb gamer PC-knel is ilyen havi par 100/1000ft kulonbseg szokott kijonni, aztan itt 500-800W-os configokrol van szo.Egy ilyen uj Copilot laptop nem fog annyit fogyasztani, de meg egy OEM PC sem.
"De közben még mindig lényegében semmi értelmeset nem adnak cserébe"
Kimaradt a szerinted szo."Rengeteg kapacitást le fog foglalni mind a tárhelyet illetően, mind memóriát illetően"
Ezt milyen benchmarkokra alapozod? Meg van adva a min spec, 16GB ram igy 2024 kozepen kb semmi, 2TB SSD-k is kb 130eur.A blogod meg mindig a csunya felhoben van?
-
DraXoN
addikt
Pár éve a "big-data" ma az AI a hívószó a szakmában... igazából az elsőre épül az AI, ő már tudja "elemezni" és komplexen feldolgozni amit korábban összegyűjtöttek.
Nem feltétlen ördögtől való ez, nagyon is tud segíteni komplex adatok kielemzésében (éveket rövidítve egy-egy vizsgálati eredményen majd, orvoslásban, csillagászatban, kémiában, stb).
Most a verseny megy és mindenki be akar kerülni a köztudatba, tréningelnek (vakulásig), kinek jobb az algoritmusa erre-arra. Valódi mesterséges inteligenciától ezek még persze messze vannak, de ráragadt a név (majd keresünk a valódi AI-nak mondjuk TAI T mint True).. kicsit olyan marketing név ez most mint a Tesla "Auto pilot" funkciója (még nem tudja, de úgy hívják).
-
ddekany
veterán
Nyilván nem fogsz magas villanyszámlát fizetni egy ultravékony notebook után. (Főleg ha zajszintben az Apple M-akárhányas notebookjaira is lőnek.)
Továbbá (mostanság) nem fogsz nagy modelleket (mint GPT-4, vagy Claude Opus megfelelője) helyben futtatni, mert nagyságrendileg kicsi hozzá egy otthoni gép, plusz nem fogják kiadni kezükből a model. Azaz, a villanyszámla a "felhőben" futó nagy AI-kra megy, na meg a tréningezésükre.
-
gabor7th
addikt
2020-ban a Microsoft megígérte, hogy 2030-ra carbon negatív lesz, még csak nem is semleges. Ennyire szerette a környetvédelemet. Még ma is olvashatod erről a cikket:
"Microsoft will be carbon negative by 2030"
Ehhez képest még fél úton se vagyunk és nemrég jött róla hír, hogy a Microsoft épp ellenkezőleg, 30%-kal növelte a szén-dioxid kibocsátását az AI miatt és többé nem is áll szándékában a klimavédelemmel törődni és ami jövőt illeti: totál el fog szabadulni.
Ezek a "nagyon hasznos" fejlesztések fontosabb mint a Föld jövője. Az igéreteket pedig még az AI örület előtt tették, mostmár nem tartják érvényesnek.
"Microsoft’s AI obsession is jeopardizing its climate ambitions"
"After pledging to slash its greenhouse gas emissions, Microsoft’s climate pollution has grown by 30 percent as the company prioritizes AI."
"“In 2020, we unveiled what we called our carbon moonshot. That was before the explosion in artificial intelligence,”"
"Data centers used to train AI are even more energy-intensive than traditional data centers that already gobble up a lot of electricity to run servers and cooling systems to prevent overheating. And Microsoft has plans to build a whole lot more of those data centers now that it’s all in on AI. The company planned to spend $50 billion over the past fiscal year in order to meet its AI ambitions"
-
-
Zoz
őstag
Első kérdés ami az ember eszébe jut: és hogyan lehet majd ezt véglegesen kiirtani a Windowsból?
-
gabor7th
addikt
-
gabor7th
addikt
Szóval a Microsoft is beáldozza a " az AI felhőben lakik" koncepciót. Nem csoda, hisz rengeteg cikk szerint nagyon költséges fenntartani, tehát fizessék csak a felhasználók a magas áramszámlát. De nem lepődnék meg, ha ennek ellenére majd lenne havi díj is, bár eredetileg épp a magas költségekkel indokolták amit most ráterhelnének szépen a kedves fogyasztókra.
Szóval igazából a Microsoft elhozza neked minden világ közül a legrosszabbat:
- Te fizeted majd a magas áramszámlát
- De ettől még nem fogsz megszabadulni a felhőtől teljesen, meg az előfizetéstől; nem hiszem hogy ebből engednek majd
- Ezek olyan szinten fogyasztják az áramot, hogy az világszinten visszaveti majd a környezetvédelmi erőfeszítéseket
- De közben még mindig lényegében semmi értelmeset nem adnak cserébe
- Rengeteg kapacitást le fog foglalni mind a tárhelyet illetően, mind memóriát illetőenVan ez a Recall cucc ami állítólag 3 hónapra visszamenőleg lementi mit csináltál. Megkéri az erőforrást:
""A Recall futtatásához legalább 256 gigabájt tárhelyre van szükség, amiből 50 gigabájtnak szabadon kell maradnia, és a Microsoft szerint alapból 25 gigabájtot foglal majd az eszköz, ami 3 hónapnyi visszakereshetőséget tesz lehetővé.""
"Az AI-funkciókat a laptopokba beépített neurális processzor teszi lehetővé, de 256 gigabájtnyi SSD tárhely és 16 gigabájt RAM is kell még ahhoz, hogy gond nélkül fussanak ezek az új eszközök. " -
Polllen
félisten
"Hétfőn debütáltak a Copilot+ PC-k is AI-funkciókkal, mint például egy szoftverrel, ami a múltbeli tevékenységekben enged keresni közel minden szoftvert figyelembe véve. "
Che?
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Google Pixel 8 Pro - mestersége(s) az intelligencia
- Milyen notebookot vegyek?
- Megjelent a Poco F7, eurós ára is van már
- Debrecen és környéke adok-veszek-beszélgetek
- Épített vízhűtés (nem kompakt) topic
- Proxmox VE
- Kávé kezdőknek - amatőr koffeinisták anonim klubja
- Folyószámla, bankszámla, bankváltás, külföldi kártyahasználat
- Autós topik
- Fotók, videók mobillal
- További aktív témák...
- Adobe Előfizetések - Adobe Creative Cloud All Apps - 12 Hónap - NYÁRI AKCIÓ!
- Kaspersky, McAfee, Norton, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- Windows 10/11 Home/Pro , Office 2024 kulcsok
- Eladó Steam kulcsok kedvező áron!
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 7800X3D 32/64GB RAM RTX 4070Ti Super GAMER PC termékbeszámítás
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 5 7500F 32/64GB RAM RX 7700 XT 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- Csere-Beszámítás! Asus Számítógép PC Játékra! R5 1600X / GTX 1080 8GB / 32GB DDR4 / 256SSD + 2TB HDD
- Kingmax 2x2GB DDR3 RAM eladó
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte GA-A620M R5 7600 32GB DDR5 512GB SSD RX 6700XT 12GB Rampage SHIVA Corsair 750W
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest