Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Barret001

    addikt

    válasz Mindless #51355 üzenetére

    Én a tabletnek direktben adnék 5V-ot az akksi helyére. Már ha fixen beépítésre kerül.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Mindless #51360 üzenetére

    3,7 V csak az átlagos / névleges feszültség, 4,2 V-ra töltődik fel, de most nem is ez a lényeg.

    Az akkura rá lehet tölteni külső töltővel is, ha ki tudod vezetni a kapcsait. Legegyszerűbb az olcsón kapható TPA4056 modul használata.

    Összefoglalnám, amit tudni kell róla, mert gyakran felmerül a fórumom, így legközelebb tudok rá linkelni:

    - Állandóra lehet kötni az akkura, ha nem kap tápot, akkor visszirányban nem szívja le a töltést.

    - Áteresztő FET-szabályzós, disszipatív, a különbözeti teljesítményt elfűti. Ugyanakkor a FET-nek köszönhetően már 4,3 V is elég neki, hogy 4,2 V-ra töltsön, vagyis a feladatát elvégezze. Lényegtelen, hogy elvileg 8 V-ot is elbírna (kisebb töltőáram mellett), a tűrhető melegedés érdekében 5 V-nál többet nem érdemes adni neki.

    - Csak egy példa: az akku 3,2 V-on áll éppen, 1 A töltőáram mellett, 5 V betáp, az 1,8 V különbözet. Ilyenkor 1,8V x 1A = 1,8W teljesítményt kell elfűteni. Ez azért már jól megforrósítja, tehát célszerű 5 V alá levenni a betápot, amihez úgyis kell még egy külön DC-konverter, ha 12 V-ról akarom járatni, azzal igény szerint beszabályozható.

    - A nyíllal jelölt ellenállás segítségével állítható be a töltőáram, 1,2 kΩ értékkel szállítják (1 A). Ha azt lecserélem 2,2 kΩ-ra, kb. 500 mA lesz a töltőáram. Többi érték a dokumentációban.

    - A felső képen a védelemmel ellátott változat látható, amit egy DW01A IC és egy FS8205A dual FET alkot. Védelemre elvileg nincs szükség, ha az akku maga is tartalmazza, de azért érdemes használni, hátha a TPA-ban túlterhelődik és zárlatos lesz a FET. Ilyenkor a másik FET (a kimenetnél) lekapcsolja a töltőt.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Mindless #51367 üzenetére

    Úgy is lehet mondani, párhuzamosan rá kell kötni, az eredeti kapcsolat megmarad az akku és a tablet között.

    A tablet elvileg csak annyit vesz észre, hogy nem merül az akku, vagy visszatöltődik, pedig nem is töltött rá.

    Ha a tablet saját töltése is rákapcsolna, abból túltöltés nem lesz (feszültségben), viszont az áram összeadódik, ami esetleg okozhatja az akku túlmelegedését.

    Ha már úgyis adott a HUB-táplálás, egyszerűbb az 5V-ot rákötni, de 1A a maximális töltőáram. Állítólag lehet két modult párhuzamosan is kötni, ami már 2A, de erre csak akkor van szükség, ha az akkuból folyamatosan többet vesznek ki, mint a töltés.

    Ahogy közelít a 4,2V-hoz, egyre kevésbé melegszik a modul, ez már a gyakorlatban derül ki, hogy a műszerfalban mennyire bírja. Hűtőlemezre is lehet ragasztani, szigetelten.

    Heatsink Plaster

    (#51364) hzsolee

    Rá van írva általában, hogy "non spillable" (kiömlésbiztos).
    AGM: Absorbent Glass Mat / felitatott üvegszál.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Mindless #51420 üzenetére

    Bemenetén meg kellene mérni, hogy mennyi feszültség jut el oda.

    Világít a töltésjelző, ilyenkor melegednie kellene, kivéve amikor kevés a feszültségkülönbség a bemenet és kimenet között.

    Meg a töltés vége felé szokott még kihűlni, amikor már felment a kimenet 4,2 V-ra.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Mindless #51422 üzenetére

    4,1 V-nál már nem is szokott melegedni, mert akkor már majdnem fel van töltve. Ilyenkor egy idő után be is fejezi és átvált a LED.

    Lehet, hogy a tablet viszont ragaszkodik a saját töltési algoritmusához, ezért nem vesz róla tudomást, hogy az akku töltött, illetve visszatöltődött, csak nem a tablet töltője által.

    Próbáld meg használattal lemeríteni, míg kikapcsol, hátha újrakalibrálja magát, de ha továbbra is így fog viselkedni, akkor gond lesz.

    Vagy az is lehet, hogy ettől függetlenül működőképes, de tévesen fogja kijelezni a töltöttséget.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Mindless #51424 üzenetére

    Nem minden tabletnél van ez így, ha jól tudom, az Android intelligens töltésszámlálója méri az áramot mindkét irányban (töltés, kisütés), az idővel szorozva Ah-értéket kalkulál, így számon tartja a betett, kivett mennyiséget, levonva a becsült hőveszteségeket is bizonyára.

    A külön rátöltés mindezt megkerüli.

    Nem tudom, a gyakorlatban milyen hátránnyal jár ezeknél a téves kijelzés, de úgy néz ki, ezzel a módszerrel nem fogja a valós állapotot mutatni.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Új hozzászólás Aktív témák