- Vivo X200 Pro - a kétszázát!
- Amazfit Active 2 NFC - jó kör
- Légies iPhone halvány színei
- Google Pixel topik
- Milyen okostelefont vegyek?
- iPhone topik
- Vékonyabb lett, jobb kamerát kapott, de az akku maradt a régi: itt a Fold7
- Írországban lezárult, az USA-ban csak most indul az Apple dráma
- One mobilszolgáltatások
- Android alkalmazások - szoftver kibeszélő topik
-
Mobilarena
Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
Erunosta #57033 üzenetére
Ha már DRAM vs DRAMless téma...
DRAM or Not? The Difference Between DRAM and DRAM-less SSDs (and Why It Matters)
-
King Unique
titán
válasz
Erunosta #57007 üzenetére
Valamit valamiért, ha annyira DRAM-os, TLC-s 2,5" SATA SSD kell, akkor azoknak ennyi az ára. Ha sokallod és olcsóbb kell, akkor azok viszont pár kivételével kb. mind DRAM-less és egyre gyakrabban QLC. Ennyi!
Nem, azt írtam, hogy az SSD adatátviteli sebességénél nem a DRAM cache az elsődlegesen meghatározó, hanem az SLC cache mérete, meg a NAND típusa (QLC / TLC) is számíthat. Az #57005 számú hozzászólásban felsorolt SSD-kre a nem ajánlottak arra vonatkozott, hogy ha már annyira DRAM-os és TLC-s 2,5" SATA SSD-t keresel, akkor az abban a hozzászólásban felsoroltak pont nem olyanok, hanem DRAM-less és újabban már QLC, ezért nem lennének jó választás.
Azt már az egyik legelső válaszban (#56989) leírták, hogy még egy olcsóbb, DRAM-less 2,5" SATA SSD is simán tönkreveri a HDD-ket random (4K) olvasás - írás és és elérési idők tekintetében, azaz jóval gyorsabb lesz még egy ilyen SSD-ről is operációs rendszer és programok futtatása mint HDD-ről. A szekvenciális írás már más téma, mert ott a kis méretű SLC cache QLC SSD-k viszonylag hamar belassulhatnak, de ennyi erővel még egy CMR HDD is belassul, ha kevés rajta a szabad terület, nagyon töredezett rajta a fájlrendszer, stb.
-
válasz
Erunosta #57007 üzenetére
Sokan panaszkodtak Steam játéktelepítésnél akár komoly belassulással DRAM-less SSD-nél.
Egy 30-50-80GB-os játéknál a DRAM már nem segít sokat, hiszen max. pár GB RAM képes felszippattani az adatokat, utána az SLC cache még gyors, amíg van, de ha az is megtellik, akkor ez sem fog segíteni, tehát szinte mindig van belassulás nagy játékoknál és nem üres SSD esetén (a tesztek jó részében ugyebár ezt nem szokták nézni...).
A másik téma, amit már írtál, hogy nem mindegy, hogy TLC vagy QLC. A QLC még egy lapáttal tesz a témára, és ott tényleg nagyon be tud lassulni, ahogy telik meg. De itt ismét nem sokat segít 1GB RAM azon, hogy ez ne következzen be...
Az SLC cache is valahol probléma lehet, hiszen néhány gyártónál azzal játszanak, hogy alapból SLC-ként viselkedik az SSD, mondjuk 1TB-os modellnél ~330GB-ig, majd ahogy elkezd telleni átvált SLC-ből TLC-re. A probléma hogy ilyenkor on-the-fly kellene átmásolnia az SLC cache-ből a TLC-re állított résznek, és ha közben még tovább írnál, akkor eközben még a beérkező adatokat is fogadnia kellene - ez az, amikor ilyen 60-80GB/s szintre sűllyed az írási sebesség.
Itt a másik probléma - a SATA SSD-k kora szépen lassan leáldozik, így sok helyen már tesztek sincsenek velük. A harmadik probléma pedig amit szintén írsz, hogy egy adott típusjelzés alatt különféle belső is előfordul - nekem van több Crucial BX500-am például, de rohadtul nem azonos azzal, amit most azon a néven árulnak...A [TechPowerUp adatbázist] ha jól sejtem már megtaláltad.
Ez elég pofátlanság, így megváltoztatni belsőt és kiadni ugyanazzal a névvel.
Egyfelől igen, valóban az.
Másfelől a gyártókat is megértem valahol, mert bejáratnak egy típusjelzést, közben a NAND chip vagy a vezérlő chip már nem elérhető, mert a beszállító leállt a gyártásával és másfélét gyártanak helyette.
Ha új típusjelzést vezetnek be, a korábbi marketing hatást elvesztik, hiszen nem lesz vele visszajelzés, teszt (lásd fent - már alig tesztelnek pl. SATA csatis SSD-t). Tehát marketing okból alátámasztott ez az eljárás. Hozzáteszem ez amúgy mindenfelé előfordul, nekem a kedvenc példám az, amikor jó 15 évvel ezelőtt a Samsung ugyanazzal a típusjelzéssel három féle LCD panellel árult TV-ket...Aztán ott vannak a kínai gyártók, amelyek dömping áron adják a NAND-okat, sőt a kész SSD-ket. A piac oroszlánrésze pedig árérzékeny, tehát reagálni kell rá...
-
King Unique
titán
válasz
Erunosta #57004 üzenetére
A játéktelepítés az ugye írási sebesség, ahol belassulás simán lehet az SLC cache telítődése és a QLC miatt, nem feltétlen fognám csak a DRAM-less kivitelre.
Tehát eddig is DRAM-less SSD-t használtál, ami nem feltétlen miatt volt lassú írásnál, hanem mert az annyit tudott, meg a "tömörítős" típusoknál a sebességet is a "0Fill" beállítással kellett tesztelni, máskülönben az sem hozta a gyári értékeket.
A #57005 számú hozzászólásban felsorolt SSD-k mind DRAM-less és újabban egyre gyakrabban QLC. Vagyis ha annyira fontos a minél gyorsabb írási sebesség és annak tartása, akkor olyanokat pont nem kellene venni.
Ha DRAM-os, TLC-s 2,5" SATA SSD kell, akkor konzumer vonalon marad a #57001 számú hozzászólásban említett a trió, még ha drágák is. Ellenben a többi, meg főleg ezek az olcsó típusok már szinte mind DRAM-less és QLC.
-
King Unique
titán
válasz
Erunosta #57000 üzenetére
A másik fórumtag meg a "Nagyon sok helyen óva intenek DRAM-less SSD vásárlástól mivel baromira belassulhat" állításra, mivel az elsődlegesen eleve inkább TLC / QLC NAND-tól, SLC cache méretétől, meghajtón lévő szabad terület méretétől (ha teljesen tele van pakolva, akkor nem meglepő ha belassul), adott SSD-től függő. Bár az igaz, hogy valamit számít azért a DRAM cache megléte / hiánya is.
Ha annyira DRAM-os 2,5" SATA SSD kell, meg lehetőleg TLC-s, akkor a konzumer típusoknál hirtelen az ADATA SU800, Crucial MX500, Samsung 870 EVO trió ugrik be, de azok mind drágábbak az átlagnál.
-
King Unique
titán
válasz
Erunosta #56992 üzenetére
Na és kik ezek a "Másoknak erről más a véleménye", netán másik topik / fórum, vagy van erről valami hivatalos cikk?
Ha azt állítják, hogy csak a DRAM cache-től függ az SSD adatátviteli sebessége, TLC / QLC NAND, SLC cache mérete dolgokat nem is említik, akkor abból jól látszik mennyire értenek ehhez és mennyire kell ezeket a "Másoknak erről más a véleménye" állításokat komolyan venni.A DRAM cache előnye tudtommal az, hogy a gyakran használt fájlokhoz biztosíthat gyorsabb hozzáférést, akár növelve valamelyest az adatátviteli sebességet, ellenben az adatátviteli sebesség általánosan a TLC / QLC NAND, SLC cache mérete, csatolófelület (SATA / GenX PCIe NVMe) paraméterektől függ.
-
ricsip
addikt
válasz
Erunosta #56991 üzenetére
A "DRAM-less SSD lassabb mint egy HDD" az kb 2017/2018-ig megjelent típusokra volt igaz (amik SATA csatlakozással működnek, és tipikusan 2,5" formájúak). 2018 után - az NVME csatlakozójúak- már DRAM-less esetben HMB-t (Host Memory Buffer) tudnak használni, ami a system RAM-ból csippant le egy picit saját használatra, és majdnem olyan gyors lesz tőle, mint azok az SSD-k (SATA v. NVME) amiken van tényleges dedikált on-board DRAM.
Szóval DRAM-less és DRAM-less SSD között is lehet nagy különbség.
SATA SSD-ken viszont nem létezik a HMB, szóval ha az DRAM-less, az valóban gyengén muzsikál majd bizonyos szituációkban. -
Raymond
titán
válasz
Erunosta #56986 üzenetére
A DRAM-nak a lassulashoz semmi koze, ez mar sokszro le lett itt irva. HDD-t semmikepp ne vegyel. SSD-t ha ugy gondolod hogy 1TB kell mert annyi adatod van akkor egybol vegyel 2TB-t. Az hogy hogyan lassul be az a konkret modelltol fugg. Ha statikus az SLC cache akkor mindegy hogy mennyit particionalsz a kapacitasbol, ha viszont dinamikus (TLC NAND eseten 1/3 es QLC NAND eseten 1/4 a szabad kapacitasbol) akkor annyit hagyj szabadon hogy az mindig eleg legyen hely neki dolgozni. A legjobb eleve nem particionalni azt a reszt. Peldaul ha veszel egy 2TB QLC-st ami dinamikus az SLC cache akkor ha 1.75 TiB-re particionalod marad rajta kb. 122 GiB hely igy meg ha a partiocionalt reszt szinte teljesen teleirod akkr is lesz eleg szabad NAND hogy 30 GiB-ot normalis sebessegel irjon.
-
válasz
Erunosta #56986 üzenetére
A "gyors" 1TB-os HDD sem lesz villám, és itt a felhasználási igények szabják meg a választ.
Azt írtad, hogy 80-90%-ban teleírnád, ráadásul pont játékokkal. Na SSD-t így nem célszerű használni, mert írásnál (nem olvasásnál!) belassulhat.
A másik oldalról az egyik dolog az írási sebesség, a másik az elérési idő. Ebben pedig az SSD (csaknem mindegyik) hülyére veri a HDD-t. Tehát simán benne van, hogy amikor sok kis fájlt kell megnyitni, akkor még egy 80-90%-osra írt SSD is gyorsabb lesz, mint a HDD. Eleve 2025-ben játékra nem használunk HDD-t, ha egy mód van rá.
Nem véletlen, hogy sok játéknál kényszerűen beépítettek "HDD mode"-ot, ha lassú a meghajtód...Szóval ha a privát véleményemre vagy kíváncsi, akkor kettő plusz egy út van előtted.
1.: Veszel egy 1TB-os SSD-t és ügyelsz arra, hogy azért inkább 60-70% környékéig írod.
2.: Veszel egy 1TB-os SSD, és nem érdekel, hogy írásnál (pl. játék mentésnél) belassul, csak használod és kész.
3.: Inkább még gyűjtesz hozzá és veszel egy 2TB-os SSD-t... -
-
válasz
Erunosta #45992 üzenetére
Akkor viszont storno: ezeken nincs mSata, így ha nem lesz olyan lap amibe az megy, akkor csatival "hal" az is...("a múltbéli jövőjéről is már eltűnt") Ekkor még mindig lehet pendrive-osítani, biza...!
#45993 Doky586 A used only esetén, ha van egy nagy pakk az egyik oldalon, és jön a trim parancs, akkor az SSD úgy pakolgat, hogy az a titkosítást nem bolygatja meg -erre vonatkozott volna a kérdésem, de hát persze,, mert nem esnek szét a fájlok alapból, titkosítás nélkül se... (túl erősen belém égett az infó, hogy mi is megy az SSD belsejében, mindig eszembe jut, mikor nem is kéne...)
.meg XP, de értem
-
-
válasz
Erunosta #45972 üzenetére
Én értelek, de még mindig azt mondom hogy SSD-t vegyél külön.
Biztos gyorsít valamit az mSata-s cache megoldas, de szerintem csak csalódás lenne.
Ez a megoldás annyit tudna mint egy SSHD , amivel volt dolgom és hát nem sokat hozott a konyhára.
Illetve lehet vele kinlodni BIOSban is.
Majd látod, hogy szeretnél-e ezzel időt tölteni -
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Tudástár Az SSD kondíciója, tények és tévhitek
- Tudástár Windows 7/8/10 SSD-vel! Hogyan is?
- Elemzés Átfogó elemzés az SSD-k természetéről
- Samsung 860 EVO 2.5 500GB SATA3 MZ-76E500 100/90
- WD Western Digital Elements 2.5 1TB (WDBUZG0010BBK) 100/100
- Lexar NM790 4TB M.2 NVME PCI-E 4.0 x4 - Új - 7400-6500 MBs - Eladó!
- CORSAIR MP600 PRO NH 1TB M.2 NVME PCI-E 4.0 x4 - Új - 7000-6500 MBs - Eladó!
- WD Black SN850X 4TB M.2 NVME PCI-E 4.0 x4 - Új - 7300-6600 MBs - Eladó!
- Bomba ár! Dell Latitude 5480 - i5-6GEN I 8GB I 500GB I 14" HD I Cam I W10 I Garancia!
- AKCIÓ! Apple Macbook Pro 16" 2019 i9 9980HK 64GB DDR4 1TB SSD Radeon Pro 5500M garanciával
- Realme C30 32GB, Kártyafüggetlen 1Év Garanciával
- Honor 400 Lite 256GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Frederick Forsythe: Isten ökle (nem olvasott)
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest