Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kovisoft

    őstag

    válasz kuyarashi #2561 üzenetére

    A full frame szenzorhoz kell legalább 43 mm-es átmérőjű vignettálatlan képmező, ehhez pedig legalább 2" méretű kihuzat kell, de attól még, hogy ekkora kihuzat van, egyáltalán nem biztos, hogy meg is lesz ekkora bevilágított képmező, ez pl. a fényerőtől is függ, hiszen nagyobb fényerő esetén nagyobb szögben látszik az objektív az okulár felől, amibe már bezavarhat az okulárkihuzat. Szerintem viszonylag kevés olyan távcső van, ami szélsötétedés nélkül bevilágít egy full frame szenzort. Az APS-C szenzor már esélyesebb, annak az átmérője belefér egy 1.25"-ös körbe is.

    A "bejut-e az összes hasznos fény" kérdésében én úgy érzem, két különböző dolog keveredik. Egy dolog az, hogy mekkora égterületet képez le az objektív szélsötétedés-mentesen a fókuszsíkra, de egy teljesen más dolog az, hogy az okuláron benézve mekkora égterületet látunk. Egészen addig, amíg az okuláron benézve nem látunk szélsötétedést, addig az okulárba bejutott minden hasznos fény, hiszen a látómező minden pontja maximális megvilágítást kapott. Az, hogy az okulár mellé is képez le fénysugarakat az objektív, az ebből a szempontból nem veszteség, hiszen azok olyan irányból érkeznek, amiket az okulárba nézve amúgy sem látunk, mert kiesnek a látómezőnkből.

  • vegyszer

    addikt

    válasz kuyarashi #2561 üzenetére

    Igen, próbáltam akkor elmagyarázni, hogy a fényerős távcső, és a fenyerőtlen azonos átmérő mellett (pl 200/800 vs 200/1200) ugyanannyi fény gyűjt össze, hiszen az csak az átmérő függvénye (ha a központi kitartást elhanyagoljuk).
    És próbáltam szemléltetni, hogy azonos átmérő és azonos nagyítás esetén a látott kép maximum az okulárok miatt mutathatnak fényességbelli különbséget.
    Mégis megkaptam, hogy ezt én nem érthetem.

    "Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

Új hozzászólás Aktív témák