Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • vadger

    tag

    válasz Gyurike #15471 üzenetére

    Ansible?

    CCNA RS, Security és egyéb hálózati témák oktatása: https://ccnaoktatasmagyarul.hu

  • Ripper17

    tag

    válasz Gyurike #15471 üzenetére

    Klasszikus példája annak, miért mennek egyre inkább szoftveres irányba a cégek.
    Illetve miért népszerű a python - ez a probléma nem csak nálad merült fel, nyilvánvalóan van rá kész megoldás, a python pedig külső modulokkal nagyon jól testreszabható különféle felhasználásokhoz :) a hálózatos közösség is erős worldwide, de a fejlesztői még inkább. hogy egy senior dev cimborám idézzem: "bruttó 1M fizut simán elérsz ha tudsz ctrlc-ctrlv-zni" :D

    Nekem nemrég kellett hasonló. A probléma központi részét a Jinja2 templating engine simán megoldja:

    https://blogs.cisco.com/developer/network-configuration-template

    Nyilván univerzálisra akartam ezt csinálni, így amit csináltam így néz ki:
    1. Az input egy csv file, a header a változók neve (ahogy a J2 sablonban hivatkozom őket). Ez egyszerűen előáll, ha az adott projekt LLD-je egy Excelben tisztesen megvan. A script elején az input és az output mappát kiüríti a script.
    2. A csv-ből csinálok YAML formátumot (1 sor CSV --> 1 YAML file). Ehhez is természetesen elérhető más fejlesztők munkája GitHubon, szinte 1:1 átemeltem egy szimpatikus kódot amit a "csv 2 yaml" kifejezés kiadott, csak a kimeneti file elnevezését megadó formulát módosítottam. A végén lesz M darab YAML fileom, amik változó:érték párokat tartalmaznak.

    Ez azért jó, mert a YAML formátuma (meg persze a JSON is, csak én azt kevésbé tartom átláthatónak) 1:1 átemelhető a python "dictionary" típusú változójába, és a Jinja2 engine-nak ez beadható közvetlen.

    3. Lefut a Jinja2 engine, egy "template" mappában N darab sablon lehet. Minden kombinációt legenerál, azaz a végén M*N darab konfig fileom lesz, az elnevezésük olyan ami nekem értelemszerű.

    Mivel ez egy sima for ciklus, így ki tudom iratni, mikor tart 25-50-75%nál a progress, illetve a végén nézem hogy mennyi idő volt a generálás.

    Minden kombináció generálódik, az engine-t nem zavarja ha a paramétereket tartalmazó YAML fileból nem használsz fel minden változót. így tudtam most ugyanazon Excelből Layer3 és Layer2 switch konfigot generálni egy-egy switchre, illetve ugyanezt több switch platformra. (Ez egy valós helyzet nálunk a cégben, nagy projekten nem mindig reális előre felmérni mind a k*50-100 siteot,hova kell 24 portos, hova 48, így jó ha a telepítőnek mindegyik konfig rendelkezésére áll).

    4. Egy basic ellenőrzést tettem bele a végén: a kimeneti fileokat átnézem, nincs e benne "{" vagy "}" (ezek határolnak Jinja2 változókat, azaz ha ilyet talál a script akkor typo miatt az engine nem tudott valamit értelmezni, át kell nézni a sablont és a csv header-t is)...illetve hogy a kimeneti mappában valóban csak M*N darab file van.

    Nulláról indulva ez azért 1-2 hét alatt összerakható, 200 sor körüli összesen...és a későbbiekben is egész jól használható nálam...de a leghasznosabb igazából tényleg az, hogy megtanul az ember keresni pl. githubon, developer fórumokon, stb. és rájön, hogy túl van misztifikálva baromi sok dolog :D

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák