- Google Pixel topik
- Mobil flották
- Samsung Galaxy Watch6 Classic - tekerd!
- iPhone topik
- Realme GT 2 - aláírjuk
- Samsung Galaxy A54 - türelemjáték
- Xiaomi Smart Band 10 - a hetedik napon megpihen
- A kínai gyártók 3D arcazonosítással kísérleteznek
- Samsung Galaxy Watch4 és Watch4 Classic - próbawearzió
- Vékonyabb lett, jobb kamerát kapott, de az akku maradt a régi: itt a Fold7
Új hozzászólás Aktív témák
-
ddekany
veterán
válasz
UnknownNoob #53 üzenetére
Mondom, én befejeztem, mert sokadszorra annak ellenére foglalsz elég határorozott álláspontot, hogy amolyan hétvégi érdeklődés szintjén sem követed a témát (szakmaibb forrásokból, nem nagyközönséget célzó beszélgetős fogalmatlan okoskodás). Mert ha követnéd, akkor ezeket nem mondanád. Pl. ha első kézből hiszel csak el dolgokat, van a neten dögivel. Javaslom pl. Andrej Karpathy-t (OpenAI-nál van most, és jól magyaráz). "AI Explained" YouTube csatorna is jó forrás, mert megtalálja a szakmailag valóban jelentős fejleményeket, a neten lévő click bait hülyeség áradatban.
-
ddekany
veterán
válasz
UnknownNoob #49 üzenetére
"Tehát mégiscsak vannak gondolkodási stratégiák és ezek explicit benne vannak az AI-ban is"
A GPT architektúrában, ha megnézed (linkeltem imént), nincsenek benne. Nincs benne, amit tud, a gondolkodási stratégiák sem, semmi. Valahogy a súlyokban képződik le (nem tudjuk pontosan hogyan), a súlyokat pedig gradient descent-el állítják be, ami egy totál alacsony szintű algoritmus.
Mellékesen, "laborban" minden cég dolgozik olyanin, hgy a GPT(-szerűség) főlé építenek egy magasabb szintű réteget, ami pl. valamiféle tree of thought startégiát vezényel le. (Egy ilyen felsőbb réteg nyilvánvalóan szükséges, mert a jelenlegi architektúra nem tud több számítást végezni önszántából, ha nehezebb egy kérdés.) Ez egy olyan koncepció, amit egy ember simán megért, viszont az alkalmazásával ki tud találni olyan megoldásokat az AI, aminek a megértéséhez már okosabbnak kéne lenned, mint a tree of though algoritmus megértéséhez. Ismét egy példa arra, hogy egyszerű dolgok, amiket meg tudsz érteni és csinálni, elvégezhetnek olyan feladatokat, amik már mélyebb megértést igényelnek.
"Amiben jobb tud lenni a gép az a sebesség és problématér mérete."
És könnyen meglehet, hogy ennyi a különbség egy nagyon buta és egy nagyon okos ember közt is. Mindegyik ismeri ugyan azokat a gondolkodási stratégiákat, csak hát egyik állandóan belezavarodik, meg bajosan találja a memóriájában a régen megszerzett ismereteket, vagy simán nem érzett soha motivációt, hogy fáradságosan megoldásokat keressen (utóbbi attitűd gond már inkább LLM prompting mágia kategóriába esik)."Miért lenne egy gép attól veszélyes, hogy egy emberi koncepciót tud és abban nagyobb feladatokat is megold az embernél gyorsabban? Ez csak egy eszköz."
De ezt azzal feltételezéssel élve kérdezed, hogy nem lehet embernél minden lényegesben jobb, hogy nem lehetséges valódi AGI. Én meg nem feltételezem ezt, így én többféle lehetséges jövőben forgatókönyvet is el tudok képzelni.
"reguláris kifejezések is fekete mágiának tűnnek elsőre"
Mondhatjuk, hogy néha meglepő, hogy miket meg lehet vele oldani. A neurális háló is okozhat még meglepetést... Ettől még nem fekete mágia, csak korlátos emberi agyunkkal nem számítottunk rá. (Aztán persze a mágia definíciója lehet az, hogy valami, amit nagyon nem értesz hogyan lehetséges, és még is létezik.)
"Ahhoz hogy koncepcionálisan magasabb szinten legyen az AI, mint az ember olyan absztrakt feladatot kéne nekünk embereknek definiálni és az általános megoldással előrukkolni, amit nem értünk."
De nem kell olyan betanító anyag, ami egy adott konkért dologra explicit meg akar tanítani. Mert egy tény kupacban találhatsz összefüggéseket önállóan. Mint ahogy az ember is jobban megértette a fizikát idővel. Vagy akár matematikát, ami sokkal tisztábban emberi találmány. Ott volt egy rakás "tény", bementi adat, és elkezdtél összefüggéseket találni benne. És mikor az megvolt, akkor már találtál még újabbakat, még mélyebbeket. De hát miről is beszélünk, hiszen ez egy alapvetés a neurális hálóknál, hogy megtalál összefüggéseket egy kupac adatban, amiről te talán nem is tudsz.
Azt gondolom körbe-körbe megyünk már csak...
-
mepet
addikt
válasz
UnknownNoob #49 üzenetére
A sakkozast masoktol tanuljuk, nem magunktol. Az ozgida kiesik az anyukajabol, felall, es fut. Azt magatol tudja, nem masoktol lesi el. Sajnos az ember a sakkal nem kepes ilyenre.
-
ddekany
veterán
válasz
UnknownNoob #47 üzenetére
"Ahhoz hogy intelligensebb legyen az AI olyan koncepciót kéne értenie amit az ember nem ért."
Amúgy ahhoz hogy leverjen intellektuálisan mindenben ami számít (munkában, önfenntartásban), még csak nem is kell ez. Ahhoz elég, ha csak azokat a gondolkodási primitíveket használja, mint egy ember (valamiféle fuzzy asszociációs memóriában keresés, következtetés láncok, visszaellenőrzés/módosítás, stb.), de brute force erősebb (pl. kevésbé feledékeny, vagy nagyra növő gondolkodási láncoknál (fáknál valójában) nem veszíti el a olyan könnyen a fonalat, vagy akár gyorsabb is). Ezt persze még megdobja az olyan "szuperképességekkel", mint sokszorosítás, gép-ember interface helyett hatékonyabb kapcsolódás más rendszerekhez, nem fárad el, stb.
"Ez viszont nem memória és nem számítási teljesítmény kérdése, hanem architektúrális kérdés"
[...]
"Mivel a tanulási algoritmust emberek írják sorról sorra a saját két kezükkel, ezért ha a tanulási módszert aminek segítségével meg lehetne érteni a koncepciót nem érti az ember, akkor az AI sem fogja érteni."Azokat a koncepciókat, amiket pl. a ChatGPT tud, nem fogod megtalálni a a gradient descent algoritmusban, sem a magasabb szintű GPT architektúrában ([link]), amit az emberek terveztek. Ők is csak addig próbálkoztak az architektúrával (kb. a topológiával), míg nem adott jó végeredményt. Hasonlóképpen, a betanítási módszerben sem fogsz ilyet találni, hogy valaki explicit leprogramozott valami gondolkodási stratégiát. Főleg a mindent megalapozó első betanítási fázisban nem, ami kb. annyi, hogy itt egy rakás szöveg, tippeld meg minél jobban, hogy mi a hiányzó szó amit kitakartunk... Ennyi az algoritmus, és még is a neurális hálóban fokozatosan kialakul valami (nem is tudjuk pontosan mi), ami a mögöttes magas szintű logikát modellezi. Vannak benne hibák persze, és fejlesztik (pl. a kiegészítendő szöveg ne random netes szöveg legyen, hanem egy másik AI által generált fokozatosan nehezedő feladatok), de a lényeg, hogy ezt "magától" csinálta, nem "programozta bele" senki.
Az AI lényege pont ez, hogy a betanítással kivettük az emberi programozót, mint limitáló tényezőt. Ki tudsz alakítani vele olyan logikákat, amit reálisan senki nem tudott volna leprogramozni.
-
ddekany
veterán
válasz
UnknownNoob #44 üzenetére
"a végleges algoritmust bizonyos keretek közé szorítja az őt megalkotó matematikai modell, amit pedig keretek közé szorít az emberi intelligencia"
De... brrr... ez a bizonyítás hibás feltételezést tartalmaz. Szóval, az emberi intelligencia megszorítja, hogy milyen rafinált lehet az AI architektúra alacsony szinten. Pipa. És az meg megszorítja, hogy maximum milyen intelligens tud lenni az AI ami azon az architektúrán fut. Pipa. De az miből adódna, hogy ezen utolsó által megszabott maximális intelligencia (t.f.h. valahogy mérjük), az kisebb egyenlő, mint a korábbi megalkotójáé? Mi kapcsolta a kettőt ilyen mereven össze?
Amúgy meg, simán lehet, hogy minden lényeges gondolkodási primitívet tud az agyunk, és elég abból többet-nagyobbat-gyorsabban, és már le is vagy gyűrve minden lényeges területen. (Ráadásul az eredmény "lény" sokszorosítható, és könnyebben integrálható más rendszerekkel.)
-
Reggie0
félisten
válasz
UnknownNoob #38 üzenetére
Ebben egyetertunk. En sem az AI-ban latom a veszelyt, hanem a felesleges embertomegben es a szelekcios kenyszer megszuneseben.
-
ddekany
veterán
válasz
UnknownNoob #40 üzenetére
Azaz, sakkban nem kellett mélyebb tudással rendelkezniük, mint az AI-nak. Sőt, nem is kellett jónak lenniük sakkban. Ezért mondom, hogy fals, hogy "a neurális hálót megalkotóknak sokkal mélyebb tudással kell rendelkezniük, mint amit később az AI fog birtokolni".
"Tehát Az AI intelligenciáját, működési és tanulási elvét faltól falig értette minden ember aki részt vett az aktuális sakkprogram megalkotásában."
Nyilván, de az egyszerűbb, mint maga a betanult logika. (A GPT-akárhány esetén is nyilván pontosan tudják hogyan működik alacsony szinten, de ettől még nagyon keveset tudnak a kialakult "intelligencia" működéséről.)
-
ddekany
veterán
válasz
UnknownNoob #37 üzenetére
"Szóval egy glorified számológép."
Ez nem ellenérv, mert nyilván, minden komplex dolog kis primitív dolgokból van, mint függvények amiben belül egyszerű matematikai műveletek vannak. Neked van egy hited, hogy ez sosem fog tudni ezt-azt... De nem látom alátámasztva. Talán csak így akarod hinni, mert így kényelmesebb.
"Ráadásul ahhoz hogy egy bizonyos fajta intelligenciában jó legyen a neurális hálót megalkotóknak sokkal mélyebb tudással kell rendelkezniük, mint amit később az AI fog birtokolni."
Meg még sok ilyen van ott, amiből látszik, hogy nem foglalkoztál ezzel. Nem kell. Pont a z általad említett sakkozó AI olyan, hogy nem emberektől tanult egy idő után, és más stílusban nyomja.
-
Reggie0
félisten
válasz
UnknownNoob #34 üzenetére
Inkabb az a kerdes, hogy megeri az extra feleloseg, fejfajas es stressz azt a felarat.
tldr-hez: nem az a gond, hogy mit kezdunk az ai-val vagy penzzel, hanem, hogy mit kezdunk az emberekkel
-
ddekany
veterán
válasz
UnknownNoob #29 üzenetére
Az AI addig csak eszköz, amíg kellően buta. Ebben bízhatsz, hogy nem fogják tudni túl intelligensre megcsinálni. Mert onnantól nincs az egységes globális önmegtartóztatás, hogy eszköz maradjon.
Persze első körben a gond, hogy ha eszközként már túl hatékony. Nyilván vissza fognak vele élni a vezetők (ideértve akár tech cégeket, akik de facto azzá válnak).
-
Reggie0
félisten
válasz
UnknownNoob #28 üzenetére
Szerintem van. Egy AI es gepek altal uzemeltetett termeles outputjanak harom celja lehet: a helyi lehutok ellenallatasa(ami nem termel bevetelt), export penzert, amibol lesz az ado es a bevetele az uzemeltetonek. Namost, ha minden orszag ezt csinalja, akkor lenyegeben a csereertek a kulonbozo termekek kozott legfeljebb az orszagok eroforrasainak aranyain tudna alapulni, mert lenyegeben az emberek nem dolgoznak, a termelesbe befektetett munka nulla. Ezen felul a lehutok aranya csak rontja egy orszag poziciojat, mert gyakorlatilag exportra termelesi hatekonysag csokkeneset es az egy fore eso adobevetel csokkeneset jelenti.
Az egykulcsos adohoz hozzallasoddal egyetertek.
Erdekes, hogy felhoztad a skandinav orszagokat. Ott pont problema az, hogy relativ kicsi az ollo a viragkoto es a mernok fizetese kozott ezert aranylag kevesen tanulnak mernoknek (mert azert nem olyan egyszeru szakma, nem sokkal tobb penzert) es keletrol kell importalniuk a kepzett munkaerot.
-
Reggie0
félisten
válasz
UnknownNoob #26 üzenetére
Mehetni mehetsz egyetemre, csak eppen nem lesz meg az a hajtoero, ami miatt megeri tanulni, fejlodni.
Nekem eleve ketsegeim vannak azzal kapcsolatban, hogy ha szinte csak az AI dolgozik, akkor 100x annyi ado lesz es nem 100x olcsobb lesz inkabb minden es semmivel sem tobb ado. A penz erteke lenyegeben meg mindig abbol ered, hogy az ember munkavegzesenek ellentetelezese, ergo valaminek az ara mennyi emberorat er(nyilvan geografiai elteresek, stb vannak.). Ha az embernek nem kell dolgoznia, akkor szerintem a penz erteket veszti, elvegre min alapulna a csereertek?
-
mepet
addikt
válasz
UnknownNoob #16 üzenetére
Teljes mertekben egyet ertek. En nagyon remelem, hogy egy AI forradalom elott allunk, ami veget vet a munka alapu tarsadalom elnyomo valosaganak.
Ebben a topicban elmelkedtunk a temaban, szerintem nagyon erdekes gondolatok hangoztak el, ajanlom figyelmedbe:
Megtanult kódolni a Meta mesterséges intelligenciája, félhetnek a programozók? -
Z_A_P
addikt
válasz
UnknownNoob #16 üzenetére
Igen, ehhez kellenek törvények
Na akkor ezt koveteld meg Kinanak mondjuk Eu/Usa-bol.
Vagy forditva. -
ddekany
veterán
válasz
UnknownNoob #16 üzenetére
Csak én nem értem, hogy miért probléma az ha egy idő után az egyszerű ember semmilyen munkát nem kap?
Tehát akkor itt arra az eshetőségre kérdezel, amikor már mindenben jobb mint az ember... Hangsúlyozom, ez jelenleg sci-fi, de nem annyira lehetetlen. Miért probléma? Végül is, tekinthetjük célnak az intelligens létformák minél magasabbra jutását, és akkor nem probléma. Mert ugye, ha az ember már totál felesleges, mert már megtette a dolgát valamiféle szuper AI megalkotásával, akkor mindegy mi lesz vele. Persze így, hogy nincs már dolga, én hosszú jövőt nem jósolnák neki... de fenti filozófiával végül is mindegy.
-
Reggie0
félisten
válasz
UnknownNoob #16 üzenetére
Mert a haszontalan es buta ember korlatlanul szaporodik, az eroforrasok pedig korlatosak.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Acer Predator Helios Neo 16 - 16"WQXGA IPS 165Hz - i9-14900HX - 16GB - 512GB - RTX 4060 - 3 év gari
- Apple iPhone 14 Plus 256GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Dell Precision 3560 15.6" FHD IPS i7-1185G7 T500 16GB 512GB NVMe gar
- Eladó Xiaomi Watch S1 Active okosóra!
- Latitude 7420 14" 4K IPS i7-1185G7 16GB 512GB NVMe ujjlolv IR kam gar
- AKCIÓ! Dell Latitude 5550 üzleti notebook - Intel Ultra 7 165U 16GB DDR5 RAM 1TB SSD WIN11
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 5 5600X 16/32/64GB RAM RX 9060 XT 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- MacBook, Apple M1 / M2 kompatibilis dokkolók, DisplayLink 4K, USB-C, Type-C
- Azonnali készpénzes Intel i3 i5 i7 i9 12/13/14 gen processzor felvásárlás személyesen / csomagküldés
- ViewSonic VG700b monitor 17" 1280 1024 DSUB, DVI, beépített hangszórókkal
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest