- Netfone
- Samsung Galaxy Ring - gyűrű-kúra
- Új design és okosabb AI: megjött a Galaxy S25 készülékcsalád
- Azonnali mobilos kérdések órája
- Android alkalmazások - szoftver kibeszélő topik
- Samsung Galaxy Watch (Tizen és Wear OS) ingyenes számlapok, kupon kódok
- Szilícium-szén teleppel készül a Galaxy S26
- Milyen okostelefont vegyek?
- Végre bemutatkozott a Google Pixel 4a
- One mobilszolgáltatások
-
Mobilarena
AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
Megnyitott a Retro beárazás topik!
Új hozzászólás Aktív témák
-
-
válasz
envagyok #99466 üzenetére
60 fokra nem emlékszem, csak arra, hogy kb 1.45V-ig mertük felemelni 7/24 és akkori kis méretű léghűtés mellett. Én merészebben 1.5-ig is elmentem a hőcsöves csoda full réz hűtővel. Rövid időre többet is bír. Még annyi, hogy a HT-t tartsd 1000MHz környékén. Azt is tuningolhatod, de instabilitást okozhat, de az NF4-ben elég jól bírta. Ja és a RAM-ot is húzod egyszerre, azt is oszd vissza. Olyan 2.7GHz-et ki tudsz általában szedni egy 939-ből. 2.4-et tuti, ha még nem sütötték meg.
https://frescho.hu
-
válasz
KROK640 #99456 üzenetére
Nem volt az olyan gyenge és 333-on mindegyik ment még ergya 83MHz-et tudó LX-es lapban is. Nagyjából onnan indult játékok alatt a 266-os verzió ahol az MMX bőven tuningolva eljutott. Businessben persze nem volt ott, de ott meg nem tuningolunk. A baja az volt, hogy egy 250MHz-re húzott 166MMX+alaplap árához képest ár/érték arányban volt szar.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
-
válasz
envagyok #99421 üzenetére
Volt a koleszban egy majdnem 300-at megfutó darab. De magát a procit nem fogtam a kezemben. Én akkor örültem a 250-et megfutó MMX166-nak, nem volt okom panaszra
... Aztán nem sokkal később laptopra kellett váltanom 486SX25-es csoda lett...
Aztán később talán bacsistól kaptam kölcsön egy atomtuningos darabot.
DarthSun: volt még 300-as mobil verzióban. Én marha nem szedtem ki amikor selejteztük a telefonközpont CPU kártyáit. Azóta már ki tudnám forrasztani és lehetne velük villogni.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
-
válasz
envagyok #99356 üzenetére
Sokkal jobban hasonlít az SB DMA megoldására. Annyi az eltérés, hogy nem 2, hanem 4 csatornát kezel. A RAM-ba feltöltötték a különböző hangokat és beállították, hogy éppen melyiket játssza le.
WHDLoadnál nem kell cserélgetni a floppykat. Több lemezes játékoknál ez hatalmas előny. Az már csak ráadás, hogy egy turbo kártyával, mint akár a PIStorm még minden simábban is fut.
Ha őszinte akarok lenni, akkor nem sok előnyt nyújt, inkább a productivity felbontások amiben jobb, tehát a desktop szebb lesz.
https://frescho.hu
-
válasz
FoxiestFox #99351 üzenetére
Arn-nak igaza van E1S, mostanában linkeltem, hogy milyen aprólékosan be lehet állítani mindent a szoftverében. Nem egyszerű, de jobbat nem nagyon fogsz találni, ha olcsón akarod megúszni.
https://frescho.hu
-
válasz
envagyok #99340 üzenetére
Tetrist nem csíptem, ezért nem tudom. Bekapcsoltam az A600-at, gyorsan átfutottam mi van a lista elején: írd még hozzá a Bouncing billt, International Karate, Lotus, Renegade, Stunt Car, Beast és Arkanoid játékokat is a listádhoz
Pinball Dreams személyes kedvencem, de azért egy jobb 386 is eléri már az amiga simaságát.
GP = Grand PrixAGA jobb, szebb, gyorsabb, de nem igazán lett rá sok játék. Talán pár darab van ami kihasználja. A4000 vagy bármi bővítő RTG-vel tuti, de alig van amivel ki tudod használni. Játékok meg főként alig vannak rá. Az ár/érték optimum, ha csak szórakozni akar az ember, akkor valahol az ECS A500+/A600, 2MB chip és bármilyen turbó kártya (pl. a kis kedvencem A600-am Furiaval ) vagy A1200 + 68030-as kártya körül van. Persze ez lehet PiStorm vagy bármi más, a lényeg azon van, hogy menjen rajta a WHDLoad.
A több verziónál nézd meg a leírást, fejből nem tudok mindent, de az alap a következő: Név + (Dátum) + (Gyártó) + egyebek. Pl. cr=crack, t=tuner, de=német
S-videónál kösd be csak a luma-t. Akkor fekete- fehér képet kellene látnod.
Nem lehet az Amiga lebutított GUS, mert sokkal korábbi konstrukció. (1985-ös) SW mix helyett inkább időosztást használtak. Egy csatornán a különböző dolgokat felváltva szólaltatták meg, így megoldva a CPU terhelés redukálását. Az A500 ugye a két évvel korábbi Amiga (aka A1000) olcsósított kivitele. Szóval az lett volna a csoda, ha a 90-es évekre nem éri el a PC a szintjét. De akkor 5+ év előny hihetetlen volt. Aztán a C= management tett róla, hogy ez szépen elolvadjon.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
válasz
envagyok #99323 üzenetére
Sok játék van rá, csak ugye nem mindennel játszott az ember. Dune 2 és XCOM is van, de az már floppy-val szenvedős. Battlechess, GP... Ezek nagy része volt PC-re is, de azonos pénzen max egy XT jött volna ki monokróm monitorral, azokat az Amiga meg úgy leverte, mint vak a poharat. Egy összevethető PC kb. az SB Pro megjelenésétől volt megépíthető olyan 2-3x annyiért.
https://frescho.hu
-
válasz
envagyok #99318 üzenetére
A lista jó, add hozzá a Pinball-t, a személyes kedvenc Cannon Fodder-t, Dnya Blastert és még talán a Speedball/Sensible Soccer párost. De ez ugye ízlések és pofonok...
Van A500-hoz olyan bővítő amivel lehet AGA-t futtatni. Sajnos csak alpha a firmware, de létezik. Az igazi baj az, hogy kijött ez a firmware és azután el is engedték az újabb verziók miatt a kezét.
https://frescho.hu
-
válasz
envagyok #99310 üzenetére
Nem hiszem, hogy segítene. Ezek a home computerek elég lazán értelmezték a szabványhoz képest az időzítéseket ami ugye nagyobb gond ebben az esetben. Az az FPG-as megoldas nekem tetszik, meghozzá azért, mert full digitális, tuti nincs konverziónál küzdés a különböző üzemmódokkal. Kérdés emnnyire tudja a nem szabványos hákolásokat megjeleníteni amiket demóknál rendszeresen használtak.
KROK640: Igen, létezett 423-ban 1500-as Celeron, valami brand gépben találkoztam vele. Itthon mindenki az 1700-ast tolta, pedig azok igen ritka nagy hmm. szóval szarok voltak. Mondjuk tippre az 1700-as Cerka talán elérhette az 1300-as P4 tudását, ha ugyanaz volt mellette. SIS-es lapban SDRAM mellett meg áh hagyjuk...
https://frescho.hu
-
válasz
envagyok #99305 üzenetére
Értem, én már gyártottam mindenféle cuccost, van Scart aljzat-VGA kábelem is. Van amit úgy kötöttem gépre, hogy 3-om kábel volt egymás után amíg nem forrasztottam egy végleges megoldást
Nem, a luma fix ugyan szebbé teszi a képet, de nem oldja meg az S-video -> RGB konverziót. Persze, elvileg bármi megoldható az átalakításra, de annyira nem triviális. Akkor már sokkal jobb project lenne egy VIC helyettesítőt csinálni amiből már HDMI jön ki. Abba ugye digit jel megy be, csak le kell szimulálni. Hmmm. jó projectnek hangzik, csak előbb még le kell dokumentálni a Z80 helyettesítő v0.1 kódját.
Szerk: Meg is van a megoldás, más már megoldotta a problémát: [link]
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
válasz
DarthSun #99298 üzenetére
A tapasztalat mondja. A jó öreg SAA7118E-re épül fix sampling rate-tel. Vagy zizeg ami ugye a nem szinkron sampling és pixel rate miatt van, vagy agyon filterezik, akkor meg homályos. Ezek amúgy nem rosszak, lehet velük játszani, de nem is igazán jók.
PC-nél az a szerencse, hogy pont egész számú oversampling van és jó eetben beállítható értelmesen a kép. Tehát egy 320 ->1920 az pont 6x, 640-ről pont 3x-os a kép. Érdekes, de a vízszintesre érzékenyebb valamiért a szemünk, a függőlegesre és a scanlinok kérdésére csak az igazán vájtszeműek ugranak
envagyok: Így van, vettem 25-ért kettőt az elmúlt pár hónapban 2414H-ból. A SCART-VGA átalakító csupán egy kábel, bár amigához DB23-VGA kábelt kell gyártani. A CGA vagy EGA sem egy rocket science.
C64 problémásabb. Először az nem teljesen szabványos jelet ad. Az analóg CRT-ket nem rágatta, digitális cuccoknál szerencse kérdése. Van olyan cuccom a szépen eszi, van aminél az istennek nem tudom középre rakni a képet és van ami tuti. Az S-videonak az a baja, hogy a színjelet dekódolni kell valamivel. Amit meg ma meg tudsz venni az szinte mind digitalizál, agyon szűr és olyan amilyen. Egy normális S-vid -> RGB kapcsolásra én is vevő lennék, persze olyanra amihez még lehet szerezni IC-t és külső filteres. Ez sajnos ma nincs, minden digitális 8 bites DA-val, szűrve, nymorítva...
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
válasz
DarthSun #99295 üzenetére
A SCART ugye RGB-t jelent. A YUV konvertálható RGB-vé. A kompozit viszont problémás. Jó minőséget nem lehet elvárni tőle, a színjel erősen limitált. Még ha S-Videoról lenne szó, még akkor is. Ugye a kompozit az összeöntött és előtte filterezett S-Video.
Az Avermedia-val az a baj, hogy egy adott frekvenciával mintavételez ami nem jelentősen több, mint egy Amiga pixel órajele. Ez mindenféle "csodásan szép" jelet produkál. Ha mozog egy arcade játék, akkor lehet, hogy nem feltűnő, de állóképnél és főként betűknél látható, hogy zizeg az egész. Erre az igazán jó megoldás az, ha olyan célhardverre bízod a mintavételezést és visszaalakítást ami képes szabadon variálni a mintavételezés órajelét, annak fázisát és mindezt a szinkronhoz képest még tudja tologatni is. Az igazán jó darabok még a szinkront is reprodukálnak. Ez súlyos Eurókba kerül és/vagy pilótavizsgás. Hogy akár 1-1 pixel eltolás (itt ugye pixel, de valójában mintavételezési frekvenciáról van szó) mennyit számít az ide beágyazott videóban (kb. 9:00-tól, előtte elmélet van) láthatod: [link]
Szóval nem figyelmen kívül lett hagyva, hanem tényleg nem az igazi. A Dell monitor annyival jobb, hogy a mintavételezése sokszorosa az eredeti felbontásnak és a fázis is tologatható, így éles képet lehet összehozni a beépített elektronikával. Abban az esetben ahol egész számú az oversampling (pl 1920/320=6) a zizegés eltüntethető.
Be kell írni összefoglalóba és lehet mutogatni.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
válasz
DarthSun #99293 üzenetére
Idén legalább négyszer volt szó a topicban erről. Még össze is raktuk, hogy melyik széria lehet az amelyiknek az elektronikája toleránsan kezeli a felbontást és nem zavarja a televíziós jel szinkron jel. PAL: 50Hz kép és 15.6 kHz sor szinkron.
Szóba került az Amiga analóg scan doubler. Jó-jó, de nem minden monitor megy vele, , mert az csak a sorokat duplázza. BRSZK-n tesztelgettük és több monitor nem szerette az 50Hz-es képszinkront, mint amennyi igen.
https://frescho.hu
-
Simán át lehet alakítani. Nem egy nagy történet, tiszta analóg az egész.
envagyok: De, csak annyi. Sima összeadás-kivonás művelet az egész.
DarthSun: minek szenvedni amikor egy jó minőségű képet adó Dell LCD monitor kb. 25k? Ráadásul arra rá lehet kötni Amigát, Apple-t meg minden fenét ami RGB-re vagy HDMI-re konvertálható. Sajna S-video és kompozit bemenet az már nincs, de még a CGA-EGA vonalat is meg lehet vele etetni kis forrasztgatással.
https://frescho.hu
-
válasz
envagyok #99190 üzenetére
Teljesen felesleges ennyi szemét a config.sys-be. Az SB Pro, ha be van jumperelve nem kér semmilyen drivert. RAM-ot spórolsz fele, csak a set blastert hagyd meg. De ezt már Czo is leírta. Ahogy a többiben is igazuk van a többiekenk. Rakd át más meghajtójelre, hogy ne ütközzenek. A win-nek saját mouse drivere van setupold be szerencsétlent.
Ha jól látom az XT-IDE 0x300-as címre van állítva. Nekem a programming guide ugrott be, rákeresve ez lehet a gond, de Czo gyorsabb volt. Bocs a screenshotért, de nem engedte ki-be másolni
Volt egy kérdés amire nem válaszoltam korábban: A game portot az IO kártyán tiltottam le, mert az SB klónon nem lehetett, így ez utóbbiét használtam
https://frescho.hu
-
válasz
envagyok #99173 üzenetére
Első, hogy jól legyen jumperelve, de ahogy írod valaki jumper bányának használhatta. Ez elég gáz. Csak a két VLB kártyával próbálkozz, ha látja a vinyót, akkor menj tovább. CF-et nem biztos, hogy jól fogja felismerni a régi BIOS, mondjuk a SIS elég késői lehet, de még így is necces. Próbálj rá vinyót, ha azt jól felismeri, akkor kézzel kell a CF paramétereit beütnöd.
https://frescho.hu
-
Ez csak a PC sarok ahol nincsenek rendezgetve a dolgok. Keveredik a modern FX az eredeti IBM PC-vel, de héderel ott PS/1 és PS/2 is. Átellenesen katonás rendben áll egymás mellett az AIX, NeXT, Sun trió és várják a HP PA-t, hogy meglegyen a quartett. Az O2-őt nem veszik komolyan. Ezeket valahogy jobban szeretem, talán azért mert ritkábbak, de lehet csak azért, mert meg kellett küzdeni velük, hogy működjenek.
https://frescho.hu
-
Egy kicsit flexelek. Őszintén bevallom, hogy nem a legritkább cuccom, vagy olyan amire a leginkább büszke lennék, de itt értékelni fogjátok
Lassan már retrónak mondom, de mostanában csak pihen a dobozában. Lehet, hogy meg kellene próbálni összeházasítani egy almával? Szóval gyorsan leszaladtam a polchoz és készítettem két képet.
https://frescho.hu
-
válasz
envagyok #99125 üzenetére
Pár gondolat, emléket felszínre hoztak ezek az oldalak:
Ezek a sisakok elég alacsony felbontásúak és jó nehezek. Van egy dobozos példányom, de igazából csak mutogatni jó. Amigára egész jó szimulátorokat építettek, de azoktól sem szabad mai szemmel sokat elvárni. Persze amikor a 90-es évek közepén volt szerencsém egy ilyenhez amihez ráadásul tartozott kesztyű és egy érzékelős váz, akkor... Na ezt nem lehet finoman megfogalmazni, de erős versenyben volt a lányokkal.
Az emlegetett Acorn gépben is futó processzor egy jól sikerült darab volt, méghozzá annyira, hogy ma a legtöbb cuccban a leszármazottjait használjuk. Acorn RISC Machines = ARM
Chip magazin: Akkoriban Chip, Computer Panoráma és Új Alaplap vonalat előbb lapoztam át, mint a Guru-t COV-ot vagy 576-ot. Voltak tanáraink akik jó példát mutattak, a játék mellett jutott idő a szakmai oldalra is.
A Gravis joy-ok nem voltak rosszak, de akadt jobb. Igazi F16 klón egy nehéz acél lapon. Most nem ugrik be a neve, de azzal nem értek fel a Gravis-ok. Megfizetni persze lehetetlen volt.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
Ha én építenék ilyet, akkor kerülne bele egy jó kis lemezcserélgetős IDE CD meghajtó. Az is különleges, de kevés vele a szívás. Hangkártyának meg egy ESS-es csodát választanék ami nem fancy, csak működik ahogy kell. Ráadásul a hangja sem rossz, bírja magasabb órajelet stb.
envagyok: Közben rájöttem, hogy milyen hangkártyát kell választani, ha az ember küzdeni akar: IBM MWave. Valahol van egy, majd ha nagyon unatkoznék, akkor feltámasztom
Kell még mellé valami 10 Mbites hálókártya is, csak azért, hogy fogyjanak a DMA-k. Mindezt pedig egy alapból 386-os, de 486 foglalattal megáldott lapba. A proci meg legyen Cyrix
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
válasz
envagyok #99100 üzenetére
Azt lehet, de ha jól emlékszem azok csak 2x-es sebességűek voltak. A beállítást az SB leírásában kell megnézni, fejből nem emlékszem a portra, de nem volt valami nagy kaland. A sima VLB kezeli az ATAPI-t, pontosabban nem kell kezelnie. Elég, ha be tudod tölteni a hozzá a megfelelő meghajtót, mert az standard IO műveletekkel majd lekezeli. A cache kártyánál az a baj, hogy az elrejti az eszközöket, tehát saját magának kellene lekezelnie, vagy valahogy továbbítania a parancsokat. Az újabb SB-ken volt IDE port, azt secondary-ra jumperelve, a cache kártyán letiltva mehetne rá a CD és a ZIP. Már volt itt téma, hogy mennyire rövid ideig mentek ezek a kártyák és milyen vicces hibákat tudtak előállítani.
Az SCSI-t szeretem, főként amikor nem dőlnek meg a merevlemezek, mert egy 50 pines meghajtót találni ma már nem egyszerű. Tegnap pont blueSCSI-t raktam össze és örömmel konstatáltam, hogy az új firmware már CD-t (iso és toast amit próbáltam) is tud emulálni. Egyedül az SD kártya write állóságával vannak fenntartásaim, de hobbi gépbe jó lesz...
https://frescho.hu
-
válasz
envagyok #99095 üzenetére
A vezérlő miatt nem ismeri fel. Használj másik vezérlőt és jó lesz. Vagy használj SCSI-t, esetleg ott a Syquest. A két SB-nek sincs sok értelme, a CMS túl ergya ahhoz, hogy megérje küzdeni érte. Nem tudom, hogy te akkoriban raktál-e össze gépet, de sokszor az volt a megoldás, hogy követtük Neo módszerét és elhajoltunk a furcsa eszközpárosok elöl. SIS-es alaplapból sokkal küzdelem mentesebb a PCI-os verzió, egy 5x86-tal nagyon stabil gépeket raktunk össze. Persze ha magáért a küzdelemért csinálod, akkor hajrá. Amikor nem volt rá lóvé, akkor én is építettem 486DX2 100-at VLB-vel amit hónapokig használtam. A szükség nagy úr volt, de abban is az alkatrészek válogatva voltak, hogy bírják a busz órajelet alacsony WS mellett. A VLB-s IDE kártyán pl. le kellett tiltani a soros/párhuzamos portot, annak a szerepét egy 8 bites kártya vette át.
https://frescho.hu
-
válasz
envagyok #99092 üzenetére
Mondjuk úgy, hogy "betartasz pár ökölszabályt" Ilyen például, hogy a cache vezérlős IDE kártyára nem próbálsz ATAPI meghajtót kötni. Az mehet mondjuk a hangkártyán lévő csatlakozóra és máris működni fog. Elvileg van belőle olyan ami már kezel ATAPI-t, de lemezcserénél érdekes dolgokat tud művelni a cache miatt. Szóval egyszerű a megoldás, nem kell odamenni a medve barlangjához és akkor egy 486 összerakható könnyedén.
De ha szereted a kihívásokat, akkor van még pár dolog amit érdemes elkövetni: 486DX50 VLB-vel 0 WS-re állítva cache IDE kártyával és mellé valami jó kis VGA Cirrus kártya. 2 vinyó, CD meghajtó és egy ZIP is kell a boldogsághoz. SCSI-t használni csalás, úgy túlságosan egyszerű. Hangra rakj be egy PnP szerű SB16-ot és egy ACE-t. Erre mehet egy MSDOS 4 QUEMU-val. Tovább is van, de azt hiszem ez így elsőre elég.
Czo: A baj itt az, hogy a kártya saját BIOS-a nem támogtaja az ATAPI-t és nem tudod direktben címezni adott porton keresztül. De ez elég jól le van írva az interneten. Amiga is elég jól dokumentált, a korai vezérlők igen furcsa dolgokat tudnak csinálni, például a lemez méret eléggé korlátozott. Ha nagyobbat köt rá az ember, akkor képes felülírni túlcsordulásnál a szektorokat. Finoman fogalmazva sem vicces, de ha elolvassa az ember a leírásokat, akkor nem kihívás.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
válasz
envagyok #99088 üzenetére
Egy 486-DOS pároson mit lehet szívni? Csak jumperelgeti az ember, a DOS meg faék egyszerűségű. Ráadásul a neten megtalálható hozzá dokumentáció és elég sok tapasztalat. Még ha több hangkártyával akarsz megküzdeni akkor is elég statikus a cucc, ha betartasz pár ökölszabályt. Van sok olyan cucc amihez már nehéz találni leírásokat és progamokat. Pl. egy NeXT vagy CP/M semmivel sem kompatibilis merevlemezzel.
https://frescho.hu
-
válasz
Pikari #99077 üzenetére
Tervekből nem volt hiány, engem is jól betettek. Érthetetlen, hogy az AMD-nél nem abortálták el menet közben. Elődnél alacsonyabb IPC, gyenge frontend miatti skálázódás, optimális programok hiánya, megfelelő lapok hiánya/behazudása (VRM melegedés és terhelésváltás)...
Az előd Phenomhoz képest sem volt igazán nagy előrelépés, IPC-ben az első széria siralmasan nevetséges volt, a foltozása már csak simán nevetséges. Rohadt nagy csalódás volt, használtam egy ideig aztán lecseréltem egy rendes Intelre.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
válasz
Pikari #99065 üzenetére
Eleve gyenge volt az egyszálas teljesítménye. A modulos felépítés gyenge frontendjén elég sokat vesztettek a párhuzamos feldolgozáson, ha nem volt optimalizálva a program. Ezzel nagyjából a sok elméleti szálas előnyt sem lehetett realizálni a gyakorlatban. Emellett megismételték az Intel P4-nél elkövetett "majd skálázzuk órajellel" fiaskóját úgy, hogy már eleve egy zabagép lett. Egyszerűen érthetetlen, hogy lehet, hogy senki nem tette fel a kényelmetlen kérdéseket a fogyasztással, a teljesen új felépítésre optimalizációval kapcsolatban.
https://frescho.hu
-
válasz
Pikari #98890 üzenetére
Enye túlzás azért a rendeget
Még szerencsétlen PCJr-re is több optimalizáció készült.Gyorsan rákerestem és találtam ezt a listát: [link] Mivel lehetne kiegészíteni?
Ettől függetlenül van közte érdekes és nem egy, amit nagyon szerettem. Destruction Derby, Mechwarriror...
https://frescho.hu
-
-
válasz
DarthSun #98841 üzenetére
Teljesen felesleges még az 1 Gigabit. Mondjuk annyi haszna van, hogy steam-es frissítés, munka és filmnézés mellett is marad még tartalék a hálózatban, de ez talán az idő 0.01%-nál jön jól. Házon belül viszont kell a különböző mentésekhez, disk image átvitelhez stb.
https://frescho.hu
-
válasz
DarthSun #98834 üzenetére
A router (Mikrotik AX2) még csak-csak tudja. Házon belül simán ki lehet koppantani, de internet irányába ritka, hogy a teljes átviteli út szerverrel együtt ekkora sávszélt biztosítson. Pár példa: Egy játék update steamről 40-50MB/sec-et tud elérni. VMware iso letöltés 20MB/sec körül éri el a maximumot. Céges VPN feltöltésnél a VPN a limit.
https://frescho.hu
-
Az X egy dolog, de Amiga után zavart, hogy nem lehetett felvenni videóra a játékokat, ezért írtam TSR-t amivel a regisztereket lehetett abuzálni. Mondjuk nem teljesen magamtól, volt egy tanárunk akit kérdezgettem. A végén lezavart a könyvtárba a kék Norton könyvért, aztán délután szakkör alatt szépen elbábozta, hogy mit is kellene megcsinálnom. Nem egy álmatlan éjszakával később (Ekkor tanultam mellé a C-t is, mert a Pascalt rühelltem.) már ment a kis TV-n a kép és fel is tudtam venni. Persze a Junoszt fekete-fehér és csapnivaló képpel volt megáldva, így inkább csak indikálásra volt alkalmas, de meg tudtam tákolni. Annyi értelme volt ennek, a végletekig lecsupaszított Win 3.1-nek, az oprendszerek cserélgetésének meg sok más dolognak, hogy adott egy hozzáállást. Ha nem indul, jöhet a doksi olvasás, ha másképp nem megy a próbálgatás, ha még mindig, akkor már csak azért is meghákolom valahogy.
A történethez még hozzátartozik, hogy pár évvel később találtam valahol egy programot ami ugyanazt, csak jobban tudta, mint a saját fejlesztésem. Szóval az ötlet nem volt egyedi és más jobban értett hozzá, nem akkor tanulgatta menet közben a dolgokat.
Rá is kerestem, még a forrás is letölthető zip-ben: [link]
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
Biztos? 94-95 körül Slackware-rel kezdtem, még az első CHIP CD előtt. Annak nagyon örültem, mert sok-sok csomag volt rajta amiket nem kellett letölteni és hazalemezelgetni.
Jobban belegondolva akkor mindent kipróbáltam, volt Warp, aztán valamivel később QNX is. Hogy mit szenvedtem a multiboot-tal, meg a lilo-val. Nem emlékszem pontosan, de volt valami dos-os lilo is. Régen volt...
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
Nem akarom patkolni, ha már megmaradt így egyben, eredetiben. Azon már elgondolkoztam, hogy kap jobb videókártyát, de minek? Ez így jó. A G3-tól már végre olyan merevlemez van ami könnyen cserélhető. A korábbi 50 pin-es SCSI-k hullanak, mint az őszi legyek.
https://frescho.hu
-
válasz
Yutani #98715 üzenetére
Azt ő tudja, hogy mikor, én csak készülgetek. De valószínűleg csak utánad, mert én vagyok az utolsó
Czo: Egy quick silverről van szó, szóval gyengébb, mint amit leírtál. 1.25GHz és még ATI kártyás. Kellemesen ballag amúgy, nem lehet rá egy rossz szavam se.
FoxiestFox: A régieket ide töltögették fel: [link] Ez pedig az közvetlen előzménye annak amire szedegetem össze a gépeket: [link]
Tim82: Igen, stratégia, meg a point-clickety-clickk. Csak ugye ezeknél az FPS-nek nincs igazán szerep. De korszakot jól lefedik. Végülis meggondolandó, át tudom lapátolni, mert ezen már van szépen USB. Nem is igazi retró már ez, a Powerek első szériája még határeset, de a többi már egész modern gép.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
válasz
FoxiestFox #98702 üzenetére
Az elmúlt két hétben készülgetek bacsis következő podcastjára: Warlord Mac IISi-n, Warcraft egy Performán és most raktam fel a Quake-et egy Power Mac-re. Vajon a G4-re mit lehetne fellapáotlni? UT 2003 jutott elsőre az eszembe.
https://frescho.hu
-
válasz
FoxiestFox #98557 üzenetére
Flex? Ne is emlegesd, meg kellene erősíteni a kertkaput. Flex, CO... Plusz-minusz lista:
De ebben az időben kénytelen leszek vagy tovább építeni a CNC-t
, vagy megint valami modern almás cuccot forrasztgathatok
. A 7200-as Powerhez megvan a System.
Tényleg nem is írtam, hogy kaptam egy Power Mac-et aminek annyi volt a baja, hogy megdeglett a vinyója, de amúgy szépen ballag.
Aztán van még egy döglődő G5-ös iMac a pincében
és a Quick Silveren is meg kéne oldani a System 9 bootolását, hogy ne csak OSX-et tudjon. Ott van a vinyón, de nem bootolja be valamiért.
Elég flexelősre sikeredett? Ez eddig 3
és 3
Ja és a multkori dual G5-ből kávésasztal lett a meetingelős fotelem mellett. Ami egy részről
Mésrészt amikor leesett a kollégáknak, hogy milyen drága kisasztalom van, akkor viszont
https://frescho.hu
-
Semmi. Ott digitális csak a sync volt, tehát a kép megejelnítése teljesen analóg maradt. A sync áramkör vezérlése PLL-es volt és ott bele lehetett nyúlni a visszafutásba, overscan-be.
Ahogy írod a CRT az analóg az RGB vonalon, szóval egykutya, nincs fázis meg más csodák. Amivel monitorról monitorra változott az a kioltás és az analóg jel sávszélessége, a szűrés minősége, leválasztás milyensége. Ez utóbbi mondjuk akár optocsatolós is lehetett ami megint segíthetett a képminőségen. Ja és még a kioltással is lehetett játszani, az is számíthat. A szinkron pontossága meg azért volt érdekes, mert ha annak volt egy jittere, akkor a kép jobbra-balra/ fel-le "csúszkált" minden megjelenített képnél ami homályosabbá tette a képet. Lassan jönnek vissza a tanultak, még egy dolog ami eszembe jut, hogy esetleg a visszafutás utáni késleltetetés minimális eltolásával a zajt rá lehetett tolni a képcsövön belüli maszk-ra. Na ehhez és a nagy sync átfogáshoz kellhetett a PLL-es csodás digitális sync. Erről meg az ötlött fel, hogy az eltérítés rezonancia frekvenciáját ehhez kellett hangolni, ezért is kattannak a digitális monitorok amikor kondikat kötnek be párhuzamosan.
Mert a régi CRT sávszélesség limitált volt. Gondolj bele csak magába a katódsugárcső foszforának a tehetetlenségébe, az is alul áteresztő szűrő, gyakorlatilag mint egy integráló tag viselkedik. Most egy leválasztás után a jel már mehet is a D/A-ba, sőt sokszor rögtön oda ballag be. A digitális jelnél meg a mintavétel sebessége szab határt, kis túlzással ha veszteségmentesen át tudjuk vinni, tárolni, műveletet végezni és nincs jitter, akkor az mindig ugyanolyan lesz. A kijelzők ma ms-es tehetetlenséggel bírnak, a foszfornak sokkal nagyobb volt az utánvilágítása. Ugyanígy egy korai LCD 10-20ms sebességéhez képest az OLED sokkal gyorsabb, ergó érzékenyebb.
Írtad a detektálást: Statikus mérőképpel tudom csak elképzelni amin van minden fajta hiba. (Nagy kontraszt, fázis átfordulást produkáló kép. Tipikus fekete-fehér és mindenféle színes csíkok, patternek stb.) Egy OSSC szerű valami pedig figyelhetné azt, hogy mikor válik hibamentessé az egymást követő képek sora. Kézzel már csináltam, ahogy te is ilyet DA kártyával. Valahol le is blogoltam, már csak le kellene automatizálni. Jobb ötletem nincs.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
CRT-nél milyen illesztésre gondolsz? Volt szinkron és az RGB analóg jel. A monitor sávszélessége és a foszfor tehetetlensége levágta a jel egy részét, mint aluláteresztő szűrő, így megkímélt minket a hazárd jelenségek által okozott zaj nagy részétől. A digitális eszközöknél pont ezért kell állítgatni nem csak órajelet, hanem ahhoz képest eltolást (fázist) és azzal már a beállt kimeneti jelet mintavételezni.
Régi kártyánál a gyorsabb DAC, regiszterek módosításával a pixel órajel, szinkron eltolásával lehetett mókolni. Pl. rá lehetett kényszeríteni egyszerű programmal, hogy a 320x200-as jelet kb. PAL időzítéssel tolja ki amit néhány videómagnó meg tudott enni. Amivel még játszottak az a karakterkészlet volt, némelyik sokkal jobban olvasható.
Nem hiszem, hogy válasz arra mit keresel, de ha pontosítod a kérdést talán elő tudom ásni valami régi könyvemet erről a témáról.
https://frescho.hu
-
Nem értem miért fontos, hogy SX. Pont az olcsó proci miatt a 8MB is elég lett volna tervezési szempontból.
Ha 8 foglalat van, akkor 8x1M volt feltehetőleg amire gondolt a tervező. A 4MB-os modul nagyon drága volt és arra fölösleges volt ennyi foglalat, már 4 darabbal is bőven el lehetett volna érni a maximális 12MB-ot. Ehhez úgyis variálni kellett és nem hiszem gyakorinak a 2x4M + 4x1M felállást egy SX20 mellett. Egyedül itt lehetne releváns az, hogy 16 bites a busz, ezért lehet párosával bővíteni, de ahogy írtam ez nagyon nem volt jellemző.
https://frescho.hu
-
válasz
frescho #98085 üzenetére
Alma küzdelem. Ez nem akar menni és elég beteg szegény. Semmit nem bootol, valami olyan hardveres nyűgje van ami boot után jön elő. Linux-cal is próbáltam és a grub-ig jó, sőt kicsit tovább is, aztán elakad és nem megy tovább, a fejem tetejére állhatok akkor sem. -v kernel paramétertől sem lettem igazán okosabb, de a 10.4 telepítő jó, mert egy G4-en szépen kipróbáltam. Azt hiszem ezzel így jártam, van egy másik G5 is ami döglődik, hátha azt meg tudom javítani...
https://frescho.hu
-
Dual G5 early 2005. Ez még léghűtéses, szóval nem szivárog. Csak egy almát kapok a képernyőre és nem megy sehova. Nem kell chooser, mert a lecserélt merevlemez miatt eleve DVD-ről indulna. 10.4 és 10.5 i próbára került. Aztán amivel még próbálkoztam az az open firmware-ből a boot loader betöltés. USB-t, DVD-t, mindet látok, fel tudok venni aliast és dir is mutatja a tartalmat. De a BootX betöltésére csak almás képernyőt kapok.
Majd megpróbálom még melengetni este
https://frescho.hu
-
Modern vas, hátha valaki már futott bele a hibába amivel küzdök:
Dual G5-ös PowerMac: Elsőre se kép, se hang nem volt. Szétszedtem, RAM-ot cseréltem és végre adott képet. De csak az alma logót, még az induló hangt is kihagyta. Rákényszrítettem az open firmware-re és onnan ki tudtam zappelni mindenét. Szóval kapott nvram resetet meg mindent defaultra löktem vissza. De még midig nem hajlandó bootolni. Mindegy neki, hogy a HDD, DVD, USB-re kiírt telepítő, de még linuxot sem indít. Mit próbáljak még szerintetek?
https://frescho.hu
-
válasz
DarthSun #97750 üzenetére
Nem a busz rendszer, hanem a szoftver és HW átjárhatóság volt a fontosabb, na meg a végtelen mennyiségű klón. Tök mindegy, hogy egybe gép, sok kártyával felszerelt, merevlemezes, floppy-s vagy bármi egyéb volt. Futott rajta az MS-DOS és a szoftverek 90%-ka.Ráadásul egyre olcsóbban, lassan de biztosan fejlődve.
arn: Jókor voltak jó helyen és good enough volt amit összehoztak. Az első SB hardware-re ugyanazt tudom mondani, mint az első IBM PC-re: Azért a jó nem ilyen...
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
A nem kreatívat úgy értem, hogy az Adlibtól átvett OPL mellé betolt mono 8 bit-es DAC minden volt, csak új nem. Az Amiga, de az Apple is bőven megugrotta ezt korábban. Legalább sztereó lett volna helyből, de ez így csak korrekt iparos munka. Az IBM PC is az volt, újdonságot nem tudott felmutatni. Ez a technikai oldal, de ahogy írod megfelelő gazdasági, támogatási rész nélkül bármilyen jót lehet alkotni az inkább előbb, mint utóbb megy a levesbe. Pár példa: C128, PCJr, Maemo
Pista0001: Nem egy Alfám volt, eleget vezettem 156-ot is, de az már csak elöl kaparós csicsafiat lett. Mondjuk mostanában egy Giulia-ra rákívántam, végre hátsó kerék, csak etetni nem szeretném.
https://frescho.hu
-
válasz
Pista0001 #97656 üzenetére
Senkinek nem volt optimális, de az Ensoniq-ot leszólni kb. olyan, mintha egy patináns autómárkát fitymálnál le mielőtt felvásárolta valamelyik konzorcium. Mondjuk ott az Alfa ami jó ideig (nagyjából a 75/33 kihalása után) csicsaFiat-ként üzemelt, de az az előtti autóikban mindig volt valami egyedi szépség, érzés vagy technikai megoldás. Na jó az Arnát hagyjuk ki a képből. A Creative meg nem volt kreatív, de jókor voltak jó helyen és azért valljuk be a konkurenciához képest párszor tudtak jót alkotni. Mondjuk az Amigához képest vicces volt az SB elindulása, de PC-s vonalon nem volt igazán jobb és megfizethetőbb.
https://frescho.hu
-
válasz
Pista0001 #97649 üzenetére
Ez instant ipso facto excommunication. Mint a templomban megkérdezni, hogy ki volt Keresztelő Szent János.
Szóval a sztori annyi, hogy Robert vagy becenevén Bob Yannes alapította a céget pár volt kollégájával. Ő alkotta meg a C64 hangkeltőjét (SID) korábban. Később meg a legtöbb korabeli szintetizátor lelkét jelentő chipet, de ahogy más is írta a GUS is tőlük vett licencet. Az Ensoniq-ot nem ismerni olyan, mint később az bármelyik új korszakot elindító vállalkozást nem ismerni.
DarthSun: Mit is kéne megjavítani? Sajnos kell egy refres, mostanában nem futott elég M1 ciklus.
https://frescho.hu
-
válasz
KROK640 #97477 üzenetére
2003 November-December környékén már jöttek a Thortonok. Nekem olyan lett hirtelen felindulásból egy 2000+, de elég alacsony volt a szorzója. Sajna nem hozta amit elvártam, pedig egy 9600 került mellé. Az ECS, talán K7S5A lap is cserélődött ezért két hónappal később. Azért nem rögtön, mert a lapcsere vs. 9600Pro versenyben a videokártya győzőtt. Egy MSI Nforce 2-es deszkával rögtön csodálatosan elkezdett futni a szekér. 333-on atom stabil volt feloldott cache mellett, de a 400-as FSB-t már nem szerette csak addig amíg nem festegettem a tetejét. Szóval nem volt a legjobb darab, de egy 2300-2400MHz között futó Barton-ra alakítva azért nem számított akkor rossznak
De nem volt sok ideje megmelegedni, mert jól sikerült lecserélni egy 939 3000+-ra.
Na azok voltak a boldog vágtatva fejlődős idők, ma is szuper young timereket lehet építeni ezekből...
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
válasz
KROK640 #97450 üzenetére
B550-es lapra 150-ért már egész jó gépet (5600G, 16G RAM, 512NVMe, normális táp) lehet építeni. Persze nem szakítja le a fejed, de az inflációt nézve ez nem sok. De ahogy megyünk feljebb a táplálékláncban elszabadulnak az árak. Még egy generációt kibír az a 9700....
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
Itt az integrálás a spórolás érdekében is történt. Ha jól emlékszem ezek a gépek lépték át az 1000$-os határt. Tehát ennyiért márkás gépet lehetett kompletten venni GX alapon. Nem volt gyors, nem volt fancy, de cserébe olcsó volt. Valamiért a S423-as P4 celeron jut róla az eszembe
https://frescho.hu
-
válasz
jokeph #97315 üzenetére
A 1156 egy átmeneti valami volt. Szerintem teljesítményben egész jól teljesített és jól összeválogatva egy i5-tel és megrángatva egész sokat tudott és az elit 775-höz képest még csak horror ára sem volt. Persze a 1155 sokkal jobb lett, látszott is a sikerén. De valahogy a Phenom II-őt kiforrottabbnak találtam és mivel már akkor is kellett itthon virtualizálni, ezért elég sokáig használtam egy X6-ot.
https://frescho.hu
-
válasz
KROK640 #97301 üzenetére
A 939-ből pedig szinte mind megfutotta a 2.4-et. Mondjuk elég jó lapom volt hozzá.
Teljesen egyetértek, a Phenomból a II-es lett jó, az első széria nem is élt sokáig, talán bő egy évig kínlódtak vele. Viszont a 920-tól felfelé nem véletlenül kedveltem az új szériát, még a második szériás Core2-vel is tartotta a lépést. Főként olcsó prociként tudott sikert aratni, meg a magfeloldásos mókával olcsó gépként, mert így ár/érték arányban tényleg jó volt. Aztán a felhők megsűrűsödtek amikor 2009 őszén megérkezett a 1366, de az más ár régióban mozgott. Csak ugye 2010 nyarán megjött a Core i széria a 1556-tal ami már drágább sem volt sokkal.
https://frescho.hu
-
válasz
Pikari #97293 üzenetére
Érdemes ketté választani a 939 és AM2 vonalat.
A 939-ek simán mentek a gyári 2GHz helyett 2.4-et, de sok elballagott 2.7-ig, már ha a lap engedte. A sima egymagosokat jobban bírták a deszkák a fele fogyasztás miatt, szóval még csak nem is a HT volt a korlát. Ezekre nem lehet mondani, hogy határon mentek volna, mert 20-35% közötti tuning mindegyikben benne volt. Ahogy neked is a legtöbb napi szinten bírta a 2.4-et, a végéhez persze már feszelni és hűteni kellett őket. Ezeknél a 3800 hülye számozás volt. Az 1.8GHz-es egy magosra 3000-et írtak ami nagyjából OK is lett volna egy korabeli P4 ellen. Akkor ezeknek 3200 X2-nek kellett volna lenniük, 2.4GHz-en 3.6 GHz-es dual core P4-gyel vehették fel a harcot, de alap órajelen nem értem hogy találták ki a 3800-at. Amikor kijött a C2D AM2, akkor nagyon olcsó upgrade-t jelentett a 3000+ X2-re cseréje. Ez olyan 2007 elején lehetett amikor kijött a Supreme Commander ami sokat profitált is a több magból.
Az AM2 csak optimalizálgatás volt és a C2D széria ellen nem volt esélyük. Mondjuk az AM2 a 775 előtt 1-2 hónappal jött ki 2006 közepén, de az utóbbival az Intel visszatért a pástra. Az AM2-nél ezután ment a mindenféle vágogatás, 6000+-nál egekig emelt órajelezés stb. stb. A Phenomig nem is tudtak igazán kihozni semmi értelmeset, bár nagyon olcsó gépbe a Sempronok elmentek, mert annyira lement az áruk és egy P4 Celeron után megváltást jelentettek.
https://frescho.hu
-
Elvileg, de saját tapasztalat alapján a teljesen fekete keretes monitorok már nem jók. Ahol az LCD körül fekete, az élnél meg alu színű az működik jól. Pedig ugyanaz a típusszám.
arn: Van 1 ilyen monitorom, de azon még kompozit bemenet is van. Sajna annak meg szinkron gondjai vannak, nem szereti néhány 8 bites gép nem szabvány jelét és ezért zizeg a képe.
DarthSun: 15k-ért vettem az utolsót. Nézegetem az aprót, mert 1-2 darab még elférne. Amiga-Acorn-Atari-TVC., tehát minden ami RGB kimenettel rendelkezik megköszönné a kiállításon.
https://frescho.hu
-
válasz
envagyok #97222 üzenetére
Ha nem kell a 27", akkor kevesebből is megúszhatod. Már leírtam blogban és itt pár alkalommal, hogy akár CGA-val, Amigával is össze lehet hozni a P2414H-t. Ha az apróban rákeresel, akkor számlával garival 30k. Amit CZo írt az is ugyanez a széria és kicsit kisebb, de még olcsóbb. Gyanítom, hogy ezeknél az elektronika megegyezik.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
"A Glide pont azt az otletet valositja meg, hogy osszeszedtek, mi az a minimalis dolog, ami az OpenGL-bol kell jatekok fejlesztesehez, es ez lett megvalositva a kartyan."
Azt is érdemes hozzá tenni, hogy a 3DFx-et alapítók a Silicon Graphics-nál melóztak előtte. Szerintem frankó szappanoperát lehetne csinálni, hogy ki hova-honnan igazolt át. Belső ellentétek stb. A HCF csak a felszínt karistolgatta.
https://frescho.hu
-
Jó és dráag volt a Miro, a Riva 128 előtt elég sokáig használtam egy olyat amin még video bemenet is volt. A gép ugyan digitalizálni nem bírta megfelelő sebességgel, de green boxba rá tudta rakni és egy VHS magnó segítségével PIP módon tudtam TV-t nézni a gépen
gban: Inkább az a kérdés, hogy mennyi, a megörökölt szatyros videokártyák között volt az is meg minden más, a kedvencem az MX kártyák vonala amiből nem is tudom mennyi van, cirka olyan arasznyi.
https://frescho.hu
-
válasz
DarthSun #96943 üzenetére
Z80 procit és FDD vezérlőt, bár ez utóbbit csak korlátozottan, csak írni, olvasni lehet. A formázáshoz a sima image dump nem megfelelő, mert oda kellene a film byte, lead stb. kezelés is. De akkor már az 1 és 2 oldal kezelést is bele kellene írni, szóval az még csak gondolati síkon van meg. Aki volt a Várban a kiállításon, az láthatta, hogy alapszinten már működik. Pontosabban az a jó, ha senki sem vette észre, mert akkor működött jól
Annyira nem nagy meló, csak tudni kell számolni, hogy az utasítások beleférnek-e az időkeretbe, vagy sem. 1.75MHz-es külső órajelnél még igen, de még ott is van olyan rész amire ráfér az optimalizáció.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
válasz
DarthSun #96940 üzenetére
Nem, ez nem eretnekség, már nincs lnkivíció. Inkább guminő. De ha lehet maradnék az eredetinél.
Az eretnekség amit éppen írogatok. Szoftver emulálta hardver. Valaki más fejlesztéseként indult, vannak vele gondok, ezért futás időt próbálok optimalizálni. Ember mániája a lookup táblás megoldás 4x RAM olvasás, 4x vagyolás és 3 kimeneti regiszter írás. De a végén már látom, hogy változtatok a vason és így lesz 3 register shift és egy írás helyette. Sok-sok ns-ot lehet vele nyerni és akkor nem kell 166%-on járatni a procit. Na meg amit bit banggel csinál azt is átírhatom interrupt kezelésre.
https://frescho.hu
-
válasz
DarthSun #96928 üzenetére
Ennél azért megengedőbb vagyok és ami alatt ha eldugva is, de megvan a DOS az már belefér. Szóval akár egy ízletesebb P3-ason is el tudok csámcsogni.
Youngtimerekből csak a ritkább darabokra kapom fel a fejem, az átlag szutyok PC amit kilóra dobáltunk ki nem érint meg. Az érdekes gép legyen egy RDRAM-os munkaállomás, vagy Dual Xeon-os desktop esetleg 2x dupla GPU-val megáldott SLI-s rendszer. Az XP még túlságosan új, kell neki még 8-10 év.
https://frescho.hu
-
válasz
KROK640 #96875 üzenetére
A legelején sima HTML, aztán elszabadult az animációs gif őrület. Szép színes pörgő-forgó honlapok voltak azokban az időkben.
DarthSun: Troll ON. Windows XP retro
Vagy csak már úgy megy az idő, hogy túl sok akinek minden vicc és poprendszer új
Troll OFF
https://frescho.hu
-
válasz
KROK640 #96769 üzenetére
ISDN-nél képzeld el amikor egy komplett középiskolát kellett kiszolgálni. Persze ez hatalmas előrelépés volt a semmihez képest és valami általánydíjas megoldást kötött a MATÁV és az állam. Ezért amikor a diákok már hazamentek a gyenge tanári fizetés mellett lehetett spórolni az otthoni sávszélességen.
A tárcsázás kicsit mást is jelenthet szlengben.
https://frescho.hu
-
válasz
KROK640 #96748 üzenetére
Az emlekeid ismerosek, csak az elso modem meg szo szerint betarcsazos volt. Hivaskezdemenyezes utan gumi tappancsokba kellett belenyomni a kezibeszelot
ADSL-em meg mar 2000-ben volt, kellett a munkahoz es a ceg szponzoralt es a havi dijnak is allta a felet, tehat nem volt kerdeses. Igaz csak 384 kbit-et tudott, de az hatalmas ugras volt az ISDN utan.
https://frescho.hu
-
válasz
Pikari #96196 üzenetére
Prince, 89-es, volt C64-re.
Grand Prixből melyikre gondolsz? Ha az elsőre, akkor az nem volt PC-re. Ha a Micropose féle 91-es Formula One-ra, akkor annak az Amigás verzióját kell nézni.
Prehistorik szintén az előzőhöz hasonlóan Amigásban ment
Észkerék, na az magyar, de azt meg pl. én pont rühelltem, akkor az legyen példa a szar PC-s játékra?
Domino volt TVC-n is.
Nebulus-t nem ismerem, gyorsan rákerestem. Erre gondoltál ja várj itt a PC-s is?vrob: Kölyök korom óta gépek vettek körül hála apámnak. A 91-92 körüli időszak volt amikor már teljesen saját kézbe vettem a saját gépem fejlesztését. Mondjuk ebben a PC nagyon jó volt, mert lehetett legózni. A 486DLC már túltett az A500-on, de nem is csoda, mert annak a felépítése 85-ös fejlesztések nélkül, vagy minimális fejlesztéssel. A DLC meg talán 92-es? Ha jól emlékszem az AMD is 1-1.5 évvel előzte meg a DX40-nel. Na ezek az olcsó és viszonylag gyors procik vertek oda rendesen az Amigának. Ha nem ismernéd ajánlom a redhill leírásait, ők már akkor ebből éltek és elég jól egyezik velük a véleményem: [link]
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
válasz
Pikari #96175 üzenetére
Mondjál már játékot 8086-ra ami tényleg jó volt. Ahogy futkározó pixelhalamra is kíváncsi lennék, mert vagdalódzol, mint szomorú szamuráj a Fekete lyukban. Az, hogy a C64-et nem tudtátok használni, nem futotta fest leader kártyára, esetleg floppyra nem a gép hibája, főként nem 90-es években. Most kezdjem el ekézni a PC-ket, mert mai szemmel a 90-es évek második felében a 3D játékok rondák voltak, a mindenféle dzsunka gépeken esett kelt a Win 98? Vagy a mostaniakat, mert eltévedni sem lehet, ha mégis, akkor villogó bannerekkel emelik ki, hogy kit kell lelőni, vagy van olyan NPC akit lőhetek, úgysem hal meg amíg végig nem mondta a mondókáját?
Na de legyen flamenco: Szar szutyok PC-k. Amikor megjelent komplett lopás volt. Intel katalógusból 8 bites áramkörökkel, S100 rendszerbusz másolással, CP/M ellopással. Eleve szarnak született amiből mára várat építettek, de pont ezért messziről szaglik. Meg ezekkel a melegedő P4-kel és még újabb valamiket hívjátok retrónak amikor már 1 óra sekll, hogy Linux kertelt forgasson rajta az ember? Így most jobb?
arn: Amigánál nem hardver, hanem szoftver váltás okozott lelki törést a programoknak. Az 1.3-as WB-t nem a szabványos módon hívogató programok nem örültek, hogy más memória címre kerültek a ROM-ban eljárások. A már emlegetett Apple ezt gyorsan rövidre zárta, aki okoskodni próbált az így járt. Mivel rendszeresen jöttek az új gépek, a kompatibilitás miatt nem volt más, mint a System rendszerhívások rendes használata.
vrob: 91 év végén még nem ért össze ár/tudásban a PC és az Amiga. Persze volt PC akkor már "olcsón" csak éppen Mono monitorral. vagy még olcsóbban HDD nélkül fél karú törpeként. Egy potens 286 1MB RAM-mal, VGA monitorral még használtan is húzós volt. Aztán ha tovább megyünk az időben, akkor 92 végén már küzdött az Amiga, mint disznó a jégen. Az A600 vicc kategória volt, az 1200-es drága, az 500+ meg az új KS-sel kiberhelés. Jóbarátom akkor vett egy PS/1-es 286-ot (azóta is megvan) használtan amennyiért A500-at adtak 100 lemezzel és monitorral. Ugyan hangja nem volt amíg nem forrasztottunk össze egy COVOX-ot, de arra már azt merem mondani, hogy ár/értékben megszorongatta az Amigát. Én Frankeinsteinként építkeztem és XT-AT-386SX keveréket készítettem: 386SX 48MHz, 2MB RAM, MFM vinyó, Adlib, majd SB Pro és egy Trident 8900CL, hogy meghajtsa a Memorex monitort. Persze ez csak pillanatkép, mert dinamikusan cserélődtek a belső szervek...
Pár gyors ajánlat 91 decemberéből. Érdekes a Commodore 64 új ára az A500-hoz és a PCII-hoz képest.
https://frescho.hu
-
válasz
Pikari #96164 üzenetére
Ah azok a szép CGA színek. Annak a kortársa a PC, XT és PCJr volt Mono vagy CGA grafikával speakerrel. A PC portok vagy felértek a C64 grafikájához, vagy inkább nem.
De nem korrekt 88-ban a C64-hez mérni a PC-t, mert akkor már 3 éve ott volt az azt váltó Amiga. Egy A500 töredékébe került egy AT-VGA kombónak, érdemes a PC-t azzal összevetni.
Ezzel meg pont azzal érvelsz ami a valóság volt:
"az egységsugarú felhasználóknak a 80-as években (sőt még a 90-es évek legelején is) fekete-fehér TV-je és/vagy monokróm monitorja volt egy darab (vagy 0 db) hangszóróval. "
Ezeknek az embereknek nem volt pénze PC-re. C64-et is úgy csempészték be.
Ez meg totális ferdítés, mert nem 5 percet játszottunk. Betöltött a Commando fél perc alatt és toltuk orrvérzésig, vagy amíg nem kellett orosz korepetálásra menni.
"Miközben a C64-en elindítod a Grand Prixet, addig a PC-s változatban végigtolsz egy pályát, és már le is kapcsoltad a számítógépet."
vrob: A 386-os proci, VGA, SB mind-mind kellett hozzá, ez nem csak szoftver volt, hanem keményen hardveres evolúció is. Az átlag 12/16Mhz-es 286 neccesen érte el az Amiga szintjét. Na és érdemes mellé rakni az árát is.
arn: A felülről kompatibilitás nem volt 100% PC oldalon, de elég volt, hogy kialakuljon a túlsúly. De ezt meg lehetett volna csinálni a másik oldalon is. Az Apple-t nem véletlenül hoztam fel. Ők folyamatosan fejlődtek. a csődöt ott is a management hozzáállása okozta majdnem. Csak a prémiumra lőttek és ültek a Motorola profin még akkor is amikor látszott, hogy jön a szakadék.
Czo: Elég sok trükk volt ami minden működött. Pont a VGA hozta el ezek egy részét, csak egy példa a nem szabványos 320x240-es felbontás. Na meg bitplane-nel sem kellett bíbelődni...
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
Nem is fix hardverre gondoltam, az egyértelmű, hogy a fix, változatlan vas nem volt tartható.
Nézd meg az Almákat. Ott folyamatos volt a fejlődés. Emiatt a fejlesztők kénytelenek voltak rendszerhívásokat használni. Az A1000-hez képest az Amiga 500 változatlan volt, de az A2000 is gyakorlatilag egy A500 tudású gép és az A3000 is felemásan lépett előre. Ehhez képest az Apple kiadott tucatnyi gépet 68000-tól 68030-as porciig (Itt kezdett kifulladni, a 68040 már kapálódzás volt.). Fekete fehértől színes 16 bites kijelzőig jutottak el. Szóval lehetett volna alkotni, de a hardver nem maradhatott fix, max felülről 99%-ban kompatibilis, mint a PC-nél a CGA-EGA-VGA-SVGA vonal.
https://frescho.hu
-
Analógia volt csak a Quake. Persze, hogy nem lehetett a játékokat annyira optimalizálni mikor ezer féle configon kellett futniuk. Demónál szűkített volt a hardver, pl GUS ET4000, úgy már lehetett mindenféle trükköket használni amiket mondjuk egy Trident nem tudott vagy nem megfelelő sebességgel tudott.
envagyok: Persze, hogy egy XT nem ért fel az Amigához. De 89-ben már voltak 386-os gépek, igaz drágán. Nem is drágán, nagyon drágán, mert egy A500 olcsóbb volt még egy Hercules monitorral, 360-as floppyval megáldott XT-nél is. Azért emlegetem mindig a 386-ot, mert egy 286-os nem tudott jobb hang-kép párost összehozni, mert mindent CPU-ból kellett volna megoldani ami nem volt lehetséges, már ha a 25MHz-es fehér hollókat kihagyjuk a képből. Végül a PC egyszerűen a folyamatos fejlődésével és a klónok közötti versengéssel utolérte az Amigát, majd le is hagyta. Ez szerintem nem a PC dicsősége, hanem a Commodore vezetésének a szégyene.
https://frescho.hu
-
Nem kell nosztalgikusan nézni, elég figyelembe venni az évszámokat, megfizethetőséget és a lehetőségeket. A PC a C64-et nem érte el minden téren amíg nem jött ki az Adlib hozzá. Csakhogy akkor ott volt az Amiga ami ellen kellett a gyors profi is, hogy a chipset trükkjeit izomból (porciból) oldják meg. Megfizethető áron ez a 386DX 40 lett (köszi AMD)
85 választása önkényes, de jól tükrözi amit írtál. Kellett és a konzoloknál ma is kell 2 év mire olyan játékok jelentek meg amik rendesen kihasználták a vas adta lehetőségeket. Ez a PC-re is igaz, gondoljunk csak bele a Quake kézzel optimalizált kódjára, vagy korábban a nem hivatalos 320x240-es felbontásokra, vagy az említett Pinball covox/speaker-en kiadott hangjára.
A PC és Amiga versenyben valahol Pinball Dreams környékén gondolom, hogy átbillent a mérleg. Ár/értékben viszont a C64 is elhúzta eddig. A fanatikus Amigásokat bántja amit mondani szoktam a gép fejlesztéséről: A pénzéhes vezetés felmarta a lóvét, de nem fejlesztettek. Az eredeti Amiga egyszerűsítése lett az A500, a tudás nem változott. Az ECS chipset semmi érdemit nem hozott. Az AGA egy elvetélt valami lett az eredeti túl ambíciózus terv félsikere 7 évvel az első Amiga után. Ennyi idő alatt még jó, hogy beérte a PC. Persze erről nem a gép tehet, hanem a dilettáns management
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
válasz
Pikari #96151 üzenetére
Mondjuk nézzük 1985-öt, mert akkor jött ki a Commando, Elite, Boulderdash, The way of exploding fist, Paradroid. Hirtelen ennyi jutott eszembe, na meg az, hogy ez volt az az év amikor az ST és az Amiga elkezdte felváltani a 8 biteseket.
Mit is tudott ekkor a PC? Nem volt Adlib. Ne legyünk igazságtalanok, mert a játékra tervezett PCJr-nek már volt hangja. Csak éppen az alapgép került 2x annyiba, mint egy komplett C64, de igaziból floppy és RAM nélkül nem ért semmit, szóval az árából nyomtató, monitor meg még Istentuja is kijön volna a C64 mellé. Tölteni sem töltött gyorsabban, mert ugye a floppy és a DMA hiánya... Az biztos, hogy egy AT már gyorsabb lett volna merevlemezzel, csak abból komplett tantermet fel lehetett C64-gyel szerelni, de még Apple II-ből is kijött egy szép adag. Na és ott a probléma, hogy milyen játékok voltak akkoriban a PC-re? Mert ugye a gyorsabb indulástól nem volt jobb egyik játék sem, csak hamarabb látta és hallotta az ember, hogy a home computerekről átírt játék mennyivel silányabbra sikerült. Persze azon az oldalon is tudok olyat mondani ami jobb lett, de azokhoz meg akkori mércével atomerőmű kellett.
Az átfordulás valamikor 90 környékén történt meg. Akkor mondjuk még azonos ár mellett az Amiga klasszisokkal előrébb volt, de a PC-nél már megvolt a lehetőség. De ez már messze nem a 8 bitesek korszaka. Az A500 vagy Atari ST szériának már csak az utolsó évei és így is lassan vonultak csak vissza, pedig már 5 évesek voltak.
A gombokhoz meg nem is mondok semmit, mert C64-nél joy volt szinte mindenhez. A 16 biteseknél meg már pár dologhoz egér kellett. Másik ellenpélda: Mintha később az X-Wing esetében nem kellett volna zongorázni a billentyűzeten.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
Eddig tucat különböző monitornál nem okozott gondot, hogy sima passzív kábellel használom. Az inverternek nagyjából annyi értelme, hogy biztosra mehet az ember, hogy nem is fog.
arn: Szedd szét, a kondik abban is simán szivároghatnak.
Azt nem tudom hány féle ház van, de 3D tervvel jártam úgy, hogy újra kellett terveznem. Mondjuk amilyen tervek vannak néha nem is csodálkozok. Most egy szuper, turbo 3D nyomival küzdök. Olyan apróságok vannak vele, hogy az ajtót becsukva hozzáérnek a kábelek, de úgyis le kell cserélni, ha látni akar valamit az ember, mert sötétített a plexi. Az már csak bónusz, hogy ajtó mögé sikerült rakni az LCD-t. Nem csak látni, de kezelni sem lehet...
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
Pont az a lényege ezeknek a monitoroknak, hogy nem kell konverter. A DB23-ról kell egy analóg VGA csatira menő kábelt öszeforrasztani. Amit linkeltél adapter az sem konvertál semmit sehova, csak rendes VGA kábelre küldi az Amiga jelét. Én 2414-et használok, már egy ideje, annyi a trükk, hogy amire a többi monitor azt mondja, hogy nem értelmezhető, ez szépen digitalizálja és kirakja a képernyőre. Annyit csinál, ha jól értetem, hogy a sorfrekvenciát szépen széthúzza a 1920 pixelre, a sorokat meg duplázza, triplázza... amíg 1080 nem lesz. Addig variál amíg le nem vágja az alját, vagy a sor visszafutás miatt fekete keret nem lesz. Még az a trükk, hogy a sokszoros túlmintavételezés miatt még csúnya sem lesz a kép.
Gotekre a megoldás, hogy kikapod az elektronikát és nyomtatsz hozzá tartót. Alternatíva, hogy a GOTEK-et hátrébb helyezed a gotekre fúrt új csavarokal és rákötsz egy külső kijelzőt és vezérlőt.
https://frescho.hu
-
Burzsujent valami 60-as Intellel kezdtem akkoriban aztan jott egy Vertexes OCZ amor kinottem. De ezek mar nem retro cuccok. A megjelenesbe szamold bele, hogy te videken toltad az ipart. De nekem volt olyan, hogy a sok utazgatas miatt itthon meg nem vasarolhato vasam volt. Persze nem honapokrol van szo, hanem ami jott par darab azt mar lezsirozva ment a cimbiknek, a tobbseg meg vart. Kozben nyugatabbra, vagy sokkal keletebbre meg a polcrol lehetett kerni.
Pista0001: Megfelelo polaritassal a 19-et siman ra mernem kulden. 5-10% toleranciat szoktak birni, abban kenyelmesen benne van. De latom mar ki is targyaltatok
https://frescho.hu
-
válasz
envagyok #95933 üzenetére
Jo kerdes, a korai szerias fenyes feher nekem nem jott be, nagyon muanyag. Amugy nem rossz, cserelheto akku es igazi alma, a korabeli Thez kepest jo volt. Ami igazan tetszik: unibody aluminium 2008 late, de az mar az XP-t szereti. De ezekre nem szabad Windows-t rakni. A 2009e El Caitannal jo gep volt, hasznaltam ilyen kivitelt csak Miniben. 4GB memoriaval, 120-as SSD-vel nagyon sokaig hasznalhato gep volt.
https://frescho.hu
-
válasz
envagyok #95928 üzenetére
A 486 kicsit kevés lesz az UAE alá, hogy tényleg jó legyen. Emlékeim alapján az 1GHz-es P3-mon már egész jól elballagott, előtte meg volt kéznél vas és olyan TV amire rá lehetett kötni. Az EEE PC-t én nem eröltetném, tejfölös doboz minőségűek. Ha már kicsi, akkor egy X60, X200 vagy valami ilyesmit keresnek amiben nem gond az SSD csere. Vagy egy jó kis MAC-et, hogy olyan is legyen...
https://frescho.hu
-
válasz
envagyok #95924 üzenetére
Sajnos nincsenek, mert nincs Amiga konzolom
Az EGA verziónál nem jobb a PCJr verzió, inkább a CGA-hoz hasonlítsd. Ha kíváncsi vagy, hogy mennyiben is jobb, akkor linkelek róla leírást videóval.
Miért DOS-os Amiga emulátorral akarsz szórakozni? Ha van egy kicsit is újabb géped (nekem a C2D már újabb gép), akkor az UAE valamelyik verziója tökéletes lehet neked. Én az FS-UAE-t kedvelem, valahogy Mac-en jobban kézre áll, de a winUAE van amiben jobb.
RollandCG: Kicsit későbbi, de nekem a DoTT az egyik nagy kedvencem.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
Új hozzászólás Aktív témák
- Futás, futópályák
- Projektor topic
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Milyen videókártyát?
- Ukrajnai háború
- Tudományos Pandémia Klub
- Visszafogott árazású, 300 Hz-es monitor az AOC gondozásában
- Házi hangfal építés
- Házimozi belépő szinten
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- További aktív témák...
- Hibátlan - INTEL Core i3-8350K 4mag max. 4GHz LGA1151v2 CPU processzor
- Ryzen 7 7800 x3d , Eladva ! Értékelésre vár .
- BESZÁMÍTÁS! Intel Core i7 10700KF 8 mag 16 szál processzor garanciával hibátlan működéssel
- BESZÁMÍTÁS! Intel Core i9 11900K 8 mag 16 szál processzor garanciával hibátlan működéssel
- AMD FX-8150 8 magos AM3+ processzor
Állásajánlatok
Cég: Marketing Budget
Város: Budapest