Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Armental

    csendes tag

    válasz Samott #2 üzenetére

    A bankkártyás tranzakciós jutalék több tényezőből áll, ezt részben szemléleti az OTP nem összevont
    árazásra vonatkozó példája:
    https://www.otpbank.hu/static/portal/sw/file/Mintapelda-a-nem-osszevont-arazasra-20210601.pdf ez
    tulajdonképpen az Interchange++ (IC++/ICH++) elszámolás

    Ezekből alapvetően két tétel nyilvános:

    A rendszerdíj:
    - lásd K&H: https://khpos.hu/sw/static/file/Kartyatarsasagi_dijak_20230907.pdf
    - lásd OTP: https://www.otpbank.hu/static/portal/sw/file/Kartyaelfogadoi_dijak_H_20240101_v2.pdf
    ezeknél minden esetben van egy fix összeg és egy %-os összeg

    és az interchange díj a Mastercard és a Visa esetében: https://www.mastercard.com/europe/en/regulatory/european-interchange.html https://www.visaeurope.com/about-us/interchange-fees/
    ez jellemzően %-os összeg de lehet %+fix is, az is számíthat hogy mi az üzlet tevékenységi köre

    Ezen felül pedig van egy kereskedői díj, ami függ az üzlet nagyságától/forgalmától ezt annak fizeted akitől a terminált szerezted. Nagyobb forgalom=
    kisebb díj. Illetve függhet az üzlet tevékenységi körétől is. De alapvetően ez az amiről tárgyalni tudsz a terminál szolgaltatóddal és legtöbbször csak ezt a számot hirdetik, a ++ részt pedig nem.

    Van OTP POS díj kalkulátor itt: https://www.otpbank.hu/portal/hu/Kartyaelfogadas/POS-uj
    a kalkulátorban van példa, a kedvezőtlenebb forgatókönyv szerint 550 Ft esetén kb 15 forint (kb 2,5%) a kedvezőbb példa esetén kb 10 Ft (kb 1,9%) a bolt költésége a tranzakcióra.

    Ezen kívül van olyan verzió amikor ezeket egy egybemosott jól kiátlagolt % alapján fizeti az üzlet, de ez
    mára egyre ritkább, lásd a legfelső link első két pontját.

    Az amex egy teljesen külön ló. Az valójában senkinek sem éri meg. Se a karytatulajnak se a kereskedőknek, csak presztízs, sznobizmus.

  • zhit86

    csendes tag

    válasz Samott #2 üzenetére

    Sok paraméter van: ország, vásárló bankja, kereskedő bankja, lakossági vagy céges-e a kártya, debit vagy credit kártya-e, még a vásárlás összege is számíthat (van, hogy van egy fix díj + százalékos, ami kis összegnél kedvezőtlen), mekkora a kereskedő (a nagyok kapnak vagy tudnak kiharcolni maguknak kedvezményeket) stb.

    Magyarországon az egyik legkedvezőbb a helyzet amúgy. Felteszem azért, mert itt még mindig divat a készpénz is, ezért a bankok, az MC/Visa páros stb. még ezzel is kell versenyezzen.

    A pénzen az egy-két bank, a kártyatársaság, wallet-es fizetés esetén a Google, Apple stb. is osztozik.

    Összességében kb. a legeslegkedvezőbb esetben bukik 0.5%-ot a kereskedő, az átlag 1-2%, legrosszabb eset 4-5% is lehet.

    Az EU már leszabályozta pár éve a díjakat, de csak a lakossági kártyák kapcsán (és azon belül is csak a debit kártyák kapcsán azt hiszem).

    Pl. American Express (ők ugyebár a 3. legnagyobb szereplők) hitelkártyát van bolt aki el sem fogad (annyira magas a díj tudomásom szerint).

    Az 500 Ft, 5-10 EUR stb. alatt ne fizess kártyával kiírások is azért vannak sok kisboltban, mert az alatt kb. elviszi a hasznot a jutalék. Magyarországon már egy ideje nem láttam ilyet amúgy, de pl. pár éve Spanyolországban csomó kisboltban még igen.
    Hivatalosan a kártyatársaságok szabályzata nem engedné ezt. Ha ki van írva a boltban, hogy pl. Visa kártyát elfogadnak, akkor nem lehetne minimum összeg...

    Valamennyi díj indokolt, pl. csalások kapcsán megesik, hogy a kártyatársaság vagy a bank nyeli le a bukót (persze van, hogy ezt is a kereskedőre tolják, a részleteken múlik), illetve nyilván a rendszer üzemeletetése azért visz el pénzt.

    SZVSZ ezzel együtt is többszörösen túlárazott a dolog, fél vagy harmad ennyi díjakkal is lenne a társaságoknak tisztes haszna.

    Valamikor régen volt egy több-kevésbé európai kártyatársaság EuroCard néven.
    De aztán beolvadtak a MasterCard-ba és végül a brand név is be lett szántva.

  • ROBOTER

    addikt

    válasz Samott #2 üzenetére

    Kiindulva a hitelkártya-hűségprogramokból (visszatérítések), 1..2% között adtak egy időben vissza. 1% volt az élelmiszerre, de egyes szolgáltatásoknál (talán utazásnál) 3%-ot adtak vissza negyedévenként. Tehát ettől biztosan magasabb. Szerintem általános várálásnál is bőven 1% felett van.

Új hozzászólás Aktív témák