HTC U12+ - egy gombolat bánt engemet

Mutatós küllem, por- és vízálló védelem, gyors működés, remek kamerák és elsőrangú multimédiás képességek – minden stimmelt, aztán a HTC megnyomta a digitális pánikgombot.

Külső, kijelző, tartozékok

Bárcsak úgy kezdhetném a tesztet, hogy a HTC él és virul – a Nexus One és a One M7 gyártója azonban megállíthatatlan spirálként produkálja a rosszabbnál rosszabb pénzügyi negyedéveket, mintha középen csak egy fekete lyuk tátongana. Ez nemcsak a tajvaniak mobilos sikertörténete, hanem a jól összerakott U11 és U11+ vásárlói érdektelensége miatt is sajnálatos: a tavalyi két csúcsmodell tényleg pöpec lett, mégis délibábként derengett a mobilpiac eseményhorizontján. Amikor az Apple keresztülvitte a noccsos kávamentesítést, a Samsung az Infinity Display AMOLED kijelzőt és a Huawei a tripla hátlapi kamerarendszert, míg a OnePlus és a Xiaomi pénztárcabarát zászlóshajókkal borzolta a piaci kedélyeket, a HTC a trendekre álmosan és rugalmatlanul reagált, az ár/érték harcba pedig nem tudott beleszólni.


[+]

Friss csúcskészüléke, az U12+ a tökéletes példája a lépéskényszernek, amikor egy gyártó úgy érzi: valamit tenni kell, hogy a közönséget visszaszerezze. A feltámadás helyett ilyenkor persze egy pofonba is bele lehet szaladni, és ne kerülgessük tovább a forró kását: a gyártó olyan rossz döntést hozott, hogy a fal adja a másikat. Adott egy fém-üveg házával roppant mutatós phablet, áttetsző hátlapi variációjával. Ott van aztán a fantasztikus összeszerelés, az IP68-as por- és víz elleni védelem és a jókora méretek ellenére is kényelmes fogás, már az íveknek, nem a csúszós kivitelnek köszönhetően. Nincs notch, vagyis bevágás, és simán megemészthetők a megmaradt kávák, cserébe a ház minőségi sztereó hangzást nyújt. A dupla hátlapi kamera pedig szinte kötelező kellék, és sikerült elöl is megkettőzni a lencséket.

Nem kötelező a notch: az U12+ szimmetrikus kijelzője a OnePlus 6 megszakított panelje mellett
Nem kötelező a notch: az U12+ szimmetrikus kijelzője a OnePlus 6 megszakított panelje mellett [+]

Hol itt a hiba? Sehol, a HTC-nél mégis sikerült a semmiből gyártani egyet, amikor valaki azt kiáltotta: gyerekek, mennyire ósdi már az a sok nyomógomb! Ha eltüntettük pár éve a jack portot, akkor minek billegjenek oldalt ezek a vackok? És lőn sötétség: hiába utalnak rá a képek, a jobb oldali, hüvelyujjra eső hangerő fel / le és a recézett bekapcsoló nem billentyű, hanem rideg, mereven kiálló, nyomásérzékelővel ellátott „gomb”. A hivatalos indoklás szerint ettől a vázszerkezet masszívabb és vízállóbb lett, de láttunk már nagyon masszív és roppant vízálló mobilt ilyesmi nélkül is. A dolog persze nem újkeletű: az iPhone 7 is haptikus, nyomást imitáló, passzív megoldásra cserélte a főgombot, csak ezt sokkal jobban sikerült azt kivitelezni. A sajtóbemutató első ismerkedésétől kezdve a tesztidőszak végéig nem tudtam az U12+ álbillentyűivel megbarátkozni, sőt: egy jobban idegesítettek.

Azok a gombok merevek, nyomásérzékelővel és haptikus visszajelzéssel
Azok a gombok merevek, nyomásérzékelővel és haptikus visszajelzéssel [+]

Nem okés, hogy lenyomom a bekapcsolót, és néha semmi nem történik. Meglehetősen fura, ha véletlenül a hangerőszabályzóval villantanám fel a kijelzőt, és elmarad a haptikus visszajelzés. Amikor meg van ilyen, a gombok helyett igazából a telefon egész alsó szekciója rezeg, semmiképp sem lenyomást imitálva. Ha gyorsan, többször nyomom le a gombokat, kevesebbszer rezeg az U12+ ennél a számnál, a kameraindítás dupla lenyomással nekem pedig tízből nagyjából kétszer jött össze. Mintha a különféle gombok még eltérő nyomást is igényelnének a működtetéshez, érzésre pedig a rezgések kicsit késnek is. Úgy sikerült tehát a HTC-nek öngólt lőnie, hogy még fel sem kocogott az ellenfél a pályára. Épp a klikkelés visszacsatolása hiányzik nekem, amit ha profin megcsinálnak, most az Edge Sense szorítófunkciók pozitív kiterjesztéséről áradozhatnék, de a kettő együtt, így megvalósítva béna.

Testvérek – a HTC U12+ az U11+ mellett
Testvérek – a HTC U12+ az U11+ mellett [+]

Az U12+ alsó harmadát persze továbbra is össze lehet szorítani az extra funkciókért, esetleg duplán megkocogtatni valamelyik oldalt az egykezes elrendezésért. Amikor viszont azért markolja jobban az ember a telefont, hogy jól meg tudja nyomni a gombjait, ehelyett pedig egy Edge Sense funkció lép életbe, jogos a kérdés: bárki tesztelte-e a mobilt kiadás előtt, illetve melyik tervezőt bántottak gyerekkorában a gombok? A szorításérzékelés erőssége persze állítható, így nyilván a vétlen bevitel is kiküszöbölhető zsebbe csúsztatáskor és kihúzáskor, ami nálam gyakran előállt. Amikor viszont keményebbre vettem a szorításérzékenységet, kényelmetlenül nehézzé vált az Edge Sense funkciók szándékos kiváltása, szóval a balansz így is, úgy is hiányzik. Nehéz elképzelni, hogy ilyen, a mindennapokban zavaró hibákból hogyan kovácsolhat az U12+ sikert. Legyen ugyanis csillagos ötös a folytatás, a használat így is, úgy is kompromittálva lett. Pedig innentől kezdve tényleg felfele kanyarodik a száj.

Kijelző-teszt (frissítve, a táblázat szétnyitható)
Mérés HTC U12+ Samsung Galaxy S9+ PD Huawei Mate RS Huawei P20 Pro OnePlus 6
Képátló 6 hüvelyk 6,2 hüvelyk 6 hüvelyk 6,1 hüvelyk 6,28 hüvelyk
Felbontás 1440 x 2880 1440 x 2960 1440 x 2880 1080 x 2244 1080 x 2280
Technológia Super LCD 6 Super AMOLED Huawei FullView OLED AMOLED Optic AMOLED
Fehér fényerő 426 nit 340 / 646 / 1000 nit 431 / 588 / 1149 nit 490 / 722 nit 422 / 600 / 804 nit
Fehér fényerő (min.) 3,0 nit 1,6 nit 1,8 nit 3,7 nit 2,1 nit
Fekete fényerő 0,18 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit
Kontrasztarány 2241:1 végtelen végtelen végtelen végtelen
Színhőmérséklet 7791 / 6611 K + kézi 7592 / 6414 K + kézi 7940 / 6606 K + kézi 7557 K + kézi 7653 / 6387 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A 188 grammos készülék még a Vivo Nex 90%-os képernyő-dominanciája mellett is kijelző-központúnak hat: oldalt alig maradt káva, felül amúgy is rengeteg elem igényelt hely, igazából csak alulról faraghattak volna. A 156,6 x 73,9 x 8,7-9,7 millimétes paraméterek nem vészesek a phabletek között, a fogásváltás mellett opció az egykezes elrendezés, az 1440 x 2880 pixeles Super LCD 6 megjelenítő pedig tűéles, kellően élénk színekkel. Adott a DCI-P3 és sRGB kalibrációs séma, a kézi korrekció, az olvasómód, a HDR 10 támogatás és még a 1080p-s felbontás opciója is. Pontos az érintési visszajelzés és kellően erélyes a rezgés. Nem elegendő viszont napfény alatt a maximális fényerő: árnyékba húzódva sokkal jobban látszanak a tartalmak, a fénysűrűség pedig oldalra fordítva tovább csökken. Egy új generációs OLED panel ma már meggyőzőbb a tökéletes feketéivel és remek betekintési szögeivel. Aláhúzza ezt az LCD modul alján észrevehető, recézett egyenetlenség a háttérvilágításban, amit több U12+ modell esetében is észrevettem.


[+]

Legalább nincs szenzorsziget a Gorilla Glass 5 védőüveg alatt. Nem is jutott volna neki hely: el kellett férnie a két 8 megapixeles kamerának, a beszélgetési hangszórónak, az előre figyelő mikrofonnak, a fénymérőnek, a közelségérzékelőnek és az RGB értesítési LED-nek. Alul viszont semmi nem indokolja a megmaradt kávát, hiszen a kezelősáv virtuális és elrejthető, illetve volna innen reszelni. A két nanoSIM-et, vagy egy nanoSIM-et és egy microSD kártyát balra lehet behelyezni, alul-felül újabb mikrofonfurat van. Lent mehet a helyére az USB-C kábel, és itt van a sztereó BoomSound hangszórópár erélyesebb eleme is. Festett fémkereten összesen nyolc antennakivezető sávot lehet megszámlálni. Azt, hogy ezek, illetve az Edge Sense nyomásérzékelés az U11-hez hasonlóan sérülékeny vázszerkezettel járnak-e, nem próbáltam ki hajlításteszt keretében.

Jack kimenet nincs és az USB-C átalakítót kispórolták, a USonic füles viszont eleve Type-C-s
Jack kimenet nincs és az USB-C átalakítót is kispórolták, a USonic füles viszont eleve Type-C-s [+]

A HTC imádja a mikrofonokat (mi pedig a jó hangminőséget), mert azokhoz passzoló furatból a hátlapon is akad kettő. Felül 12 + 16 megapixeles dupla kamera, lézeres fókuszrásegítő, dupla LED villanó és ideális helyen lévő ujjlenyomat-olvasó pillantható meg. Kicsit lejjebb HTC feliratra és minősítési szövegre bukkanhat a fürkésző szem. Olvasnivaló a csomagolásban is akad, egy szögletes SIM-tű, egy kemény és a négy sarkánál bepattintható védőtok, egy QuickCharge 3.0-s tőltőfej és egy USB-C kábel társaságában. Arra azért kíváncsi volnék, hogy egy oldalakra is ráhajló védőtok mennyivel nehezítené tovább a digitális gombok kezelését, azokat mindenesetre a mellékelt védelem nem takarja. A Type-C-s, aktív zajszűrős U Sonic mikrofonos füles és a két extra pár gumiharang nem maradhatott ki, a Type-C - jack átalakító viszont igen, ami pofátlanság egy méregdrága csúcskészüléktől, ilyen döntésekkel lehet vásárlót veszíteni. Meg úgy egyébként több szuper tulajdonság mellett néhány félresikerült döntéssel, mondjuk a vezetékmentes töltés kispórolásával. Pedig juthatott volna neki hely a méretes házban, de legalább a 3420 mAh-t telep gyorsan feltölthető.

Snapdragon 845, HTC Sense

A Snapdragon 845 mobilplatform bevetésében nincsen semmi meglepő, a négy 1,8 GHz-es Kryo 385 Silver, a négy 2,8 GHz-es Kryo 385 Gold mag, illetve az Adreno 630-as grafikus gyorsító kitűnő szolgálatot tesz. Abban már annál inkább, hogy a problémás One M9 óta nem melegedett ennyire HTC csúcstelefon, bár az U12+ annyira nem forrósodik fel. Nyáron nyilván minden telefon felhevül, de speciel a tesztkészülék a húszfokos hidegfront alatt is érezhetően melegedett videorögzítéskor vagy intenzív játék közben, amit leginkább a 10 nm-en maradt SoC többletteljesítménye indokolhat. A HTC Sense felület Android 8.0-n, 6 GB RAM-mal és 64 / 128 GB-os UFS tárolóval roppant fürge, de azért egy Xperia XZ2 vagy OnePlus 6 még mindig pattogósabb. Mindenesetre semmilyen játék vagy alkalmazás nem érezteti a lóerő hiányt, hiszen nincs is, a játékfüggők pedig Full HD felbontásra válthatnak az üzemidő és a képfrissítés növelésére.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark HTC U12+ Samsung Galaxy S9 Huawei P20 Pro Sony Xperia XZ2 OnePlus 6
Rendszerchip Snapdragon 845 Exynos 9810 HiSilicon Kirin 970 Snapdragon 845 Snapdragon 845
AnTuTu Bench. 7.x 268095 pont 245696 pont 210144 pont 267598 pont 267397 pont
Geekbench 4 (single/multi) 2414 / 8916 pont 3751 / 8778 pont 1922 / 6845 pont 2428 / 8389 pont 2456 / 9007 pont
GFXBench Car Chase onscreen 20 fps 15 fps 23 fps 33 fps 30 fps
GFXBench Car Chase offscreen 35 fps 28 fps 23 fps 34 fps 35 fps
GFXBench Man. onscreen 50 fps 45 fps 55 fps 59 fps 58 fps
GFXBench Man. offscreen 82 fps 74 fps 60 fps 77 fps 76 fps
AndroBench Sequential Read 708,15 MB/s 815,88 MB/s 837,55 MB/s 682,79 MB/s 720,09 MB/s
AndroBench Sequential Write 192,60 MB/s 203,10 MB/s 195,24 MB/s 199,72 MB/s 204,99 MB/s
AndroBench Random Read 126,87 MB/s 131,44 MB/s 148,24 MB/s 149,97 MB/s 137,04 MB/s
AndroBench Random Write 105,92 MB/s 23,67 MB/s 163,47 MB/s 16,62 MB/s 21,92 MB/s

Egy-egy váratlan döccenés és a Sense Home indító rendszeres leállása viszont bezavart a képbe, a Sense UI pedig, nos, a Sense UI. Nincsenek itt meglepetések: miközben a MIUI vagy az OxygenOS folyamatosan újít, a HTC egy eleve okés köntöst toldoz-foldoz anélkül, hogy emelne a pulzusszámon. Ott a főoldalon balról előcsalható hírolvasó panel, bár én a kapcsolódó News Republic bulvárértesítéseket alapból nem kértem. Akad menü, több téma és rendezési opció, testreszabható a kapcsolópanel és egy sor hasznos gesztus is jár. Csak az egész picit mintha megragadt volna a pár évvel ezelőtti viszonyok között. Szívesen kiváltottam volna például a virtuális kezelősávot iPhone X vagy OnePlus 6-féle gesztusokkal.


[+]

Szerencsére a megmaradt sáv elrejthető, és akár öt ikon is ráfér, balra simítva pedig további öt. Ezeket lehet tetszőlegesen feldobni: vissza, főoldal, alkalmazásváltó, értesítőpanel, kapcsolópanel, képernyőzár, egykezes mód, képernyővideó és képernyőfotó. Kár, hogy kapcsolók vagy alkalmazásindítók nem rakhatók ide. Nem árt amúgy alternatív gesztusokkal helyettesíteni a digitális gombokkal rosszul működő képernyőkép lopást vagy kameraindítást – az utóbbihoz elég csak a sötét képernyőn kétszer lehúzni az ujjat. Egyszer feltolva, dupla koppra vagy a hátlapi, remekül működő ujjlenyomat-olvasóra téve az ujjat a bekapcsoló megnyomása nélkül felvillan a zárképernyő, felemeléskor pedig a környezeti kijelző az órával és az értesítésikonokkal. Akad 2D-s arcalapú feloldás, ami egész hatékony jó fényviszonyok között, de nem olyan gyors, mint a OnePlus 6 megoldása, és nem olyan biztonságos, mint a 3D-s vagy íriszalapú.


[+]

A legfőbb vezérlési extra persze az Edge Sense, szabadon választható funkcióval az U12+ aljának egyszeri vagy hosszú összeszorításakor, illetve valamelyik oldal dupla koppintásakor. Ha el van rejtve a kezelősáv, hasznos lehet például a dupla érintéshez a visszalépést rendelni, de felugorhat a képernyő szélén a három kezelőgomb is, esetleg az Edge Launcher tucatnyi indítóikonja. A fentiekhez rendelhető még a Google Asszisztens, a HTC Alexa, a Sense Companion ajánló, a zenelejátszó, a kamera, a hangfelvevő, a zseblámpa, a WiFi HotSpot bekapcsolása, az értesítések megjelenítése vagy a képernyőkép készítése. Engem egy idő után annyira zavart a szorítóműveletek vétlen bevitele, hogy kikapcsoltam, meghagytam viszont a dupla kocogtatás funkcióját.


[+]

Az intelligens elfordításgátló is összefügghet a nyomásérzékeléssel. Ha ugyanis aktív, és az ember egy kézzel, álló helyzetben használja az U12+-t, nyugodtan eldőlhet vele az ágyban, a képernyőtartalom nem fordul el. Ha viszont két kézzel dönti meg, a telefon tudja, hogy el kell fordítani a tartalmakat. A rendszer egyébként 15 GB tárhelyet foglal, és számos alkalmazást kínál a jófajta fájlkezelőtől kezdve a rendszerfelügyeleten át a Súgóig. A Messenger, a Facebook vagy az Instagram telepítését nyugodtan a felhasználóra lehetett volna bízni, nem rossz viszont, hogy felkerült az Under Armor Record az aktivitáskövetésre, hátha ez is motiválja a júzert egy kis mozgásra.


[+]

A szokásos Google alkalmazások előnyeit aligha kell ecsetelni: jól jön a sokrétű és villámgyors Chrome böngésző, illetve a mindenféle fiókot integráló Gmail levelező. A Gboard helyett ugyanakkor a témázható, magyarul is tudó és átméretezhető TouchPal az elsődleges billentyűzet, és jól teszi a dolgát. A telefonkönyv számos fiókból, a SIM-ekről és a mobilról is behívja a névjegyeket, többféle rendezési és szűrési elvvel, a tárcsázóban működik a gyorskeresés és a gyorshívás.

Fotós képességek

Egyetlen hátlapi kamerával is remekelt tavaly az U11 páros, így optimistán vártam a folytatást, amely a 12 megapixeles, 1,4 mikronos, f/1,75-ös rekeszértékű főegységet megtartotta, akárcsak az optikai képstabilizálást. Igaz, a dual-pixel autofókusz helyett most sima PD-típusú jár, lézeres rásegítéssel, ami hajszányival lassabb élesítést jelent éjszaka, de továbbra is hibátlant. Bevet ugyanakkor az U12+ egy zoomlencsét is (a termékoldalon az 1,85x és 2x-es nagyítás is szerepel), 1 mikronos szenzorpixelekkel, f/2,6-s rekeszértékkel, stabilizálás nélkül.


[+]

A dupla rendszer nem csak zoomképességeket, hanem bokeh módot is kínál (1-2. példa lent), ügyes szeparációval az éles és az életlen részek határán, bár az iPhone portrémegvilágítása nélkül. Nem csak arcot lehet kiemelni (hogy hívják a Bogról készült portrét? Bogeh), 0,5 és 2 méter között bármilyen tetszőleges tárgyat. Portrémód ráadásul az előlapi, dupla 8 megapixeles modulhoz is jár, csakhogy gyatra minőséggel, valami a feldolgozás során félrement (lásd a 3-4. képet). Aki akar, viszont AR-matricákat is használhat, illetve néhány effektet. Az előlapi modul esetében a képernyő, hátul pedig két LED tud vaku gyanánt felvillanni.


[+]

A kamera gyorsan indul, kattintáskor viszont akad némi, váratlan késedelem. Automata módban könnyen hozzáférni a HDR-hez, az AR-matricákhoz, a vakuhoz, a másod- és szelfikamerához, a bokeh módhoz, az exponálóhoz és a videofelvevőhöz. A bal felső sarokból továbbá panoráma és szelfipanoráma, valamint gyorsított és lassított felvétel is elérhető, illetve a profi mód. Az utóbbi a fehéregyensúlyt (2300 - 7500 K), az expozíciót (+- 3 Fé), az érzékenységet (ISO100 - 800), a záridőt (1/8000 - 32 mp) és a fókuszt engedi állítani, a mérési vagy fókuszmódot nem. Makró, sport és éjszakai sémák is választhatók, ilyenkor a szoftver azokat a beállításokat kínálja fel, amelyekkel ezekben az esetekben babrálni érdemes. Adott továbbá a DNG RAW mentés, illetve az egész szoftver esetében az önkioldó és a rácsvonalak. A profi móddal ugyanakkor sehogy nem lehet a zoomkamerához hozzáférni, ami főleg este sajnálatos.

A nappali képminőség kiemelkedő: remek a vonalélesség még a széleken is, nincsenek komolyabban elmosva vagy túlélesítve a részletek, a HDR pedig nyugodtan automatán maradhat, a dinamikatartomány vele együtt, összességében remek. A kamera ráadásul a makrók és naplemente után is megbízható marad, úgyhogy nem kell állandóan a beállítások között gépészkedni, bár sötétben néha túlexponál az automatika. Mindenesetre ilyenkor is sok részlet rögzül, még rövid záridő mellett is, az optikai képstabilizálásnak és a kézi módnak hála pedig könnyedén tovább lehet növelni a minőségen. Pontos a fehéregyensúly, ráadásul nem kell több másodpercnyi expozíció egy kellően részletes esti fotó produkálásához.

A teleobjektíves modul lomhábban fókuszál és vonalélességben sem annyira erős, ám így is sokkal jobban jár az ember, mintha digitálisan nagyítana. Legalábbis nappal, amikor jó hasznát venni a másodlencsének. Este viszont még a legharsányabb fényforrások esetében is kizárólag a főkamera kerül bevetésre, digitális nagyítással. Nyilván azért, mert a telés eredmények sokkal zajosabbak lennének, stabilizátor nélkül pedig eséllyel bemozdulnának. Mégis sajnálatos, hogy kézi módban nem kényszeríthető a zoomkamera használata.

Videofelvétel, multimédia

Az U12+ is kipróbálja magát a 4K felbontás és 60 FPS együttes műfajában, a lent látható eredményekkel. Ebben a témakörben még mindig az iPhone X az etalon, a HTC esetében ugyanis nem elég hatékony az optikai képstabilizálás, amint az ember lépdelni kezd, az elektronikus rásegítés csak 1080p esetében érhető el.

A fehéregyensúly és a dinamika mindenesetre a helyén van, a fókusz pedig stabil. 4K / 60 FPS esetében mintha előfordulna képkockavesztés, ami 4K / 30 FPS esetében nem jellemző, a videós háziversenyt mégis a 1080p nyeri az alább demonstrált EIS-nek köszönhetően.

Ha hangminőségről van szó, a HTC verhetetlen. Annyi mikrofon van az U12+-on, hogy kérhető térbeli, 3D-s rögzítés, avagy a zoomolt témára koncentráló és ráerősítő akusztikai fókusz. De a tömörítetlen sztereó hangopció sem akármilyen: konkrétan kristálytiszta és dinamikus. Nyilván a komolyabb széllökéseket egy telefon nem fogja tudni megszűrni, nincs viszont semmiféle alapzúgás vagy hallható szűrés. Ha tömörítetlen rögzítést választ az ember, a telefon MKV formátumban ment, H.264-es video és FLAC audio kódolással.

Végezetül adott a lassított felvétel 240 FPS-sel, 1080p-ben, ami inkább tűnik felskálázott 720p-nek, de kellően élesek az eredmények. A 480/960 FPS nyilván látványosabb lassítást tesz lehetővé, az U12+ viszont folyamatos rögzítést nyújt az XZ2 tizedmásodperceivel szemben, a OnePlus 6-tal szemben pedig hangfelvétel is készül.

Ha már 4K / 60 FPS video rögzíthető, akkor az ilyen le is játszható a fapados natív szoftverrel, ahogy az Xvid kódolású videók is. A DivX, az AC3 hang, a feliratok és a HDR10 kódolású videók viszont csak akkor futnak el, ha mondjuk egy VLC Playert telepít az ember. A Widevine DRM biztonsági szint sajnos csak Level 3-as a magasabb szintű Level 1 helyett, ami annyit tesz, hogy a Netflix, az Amazon Prime Video vagy például a Play Filmek alacsony felbontáson streamelnek, hiába a rendelkezésre álló 2880 x 1440 képernyőpixel. A kisebb gyártóktól az ilyen baki nem meglepő, a HTC-től viszont már azért is csalódást keltő, mert az U12+ képernyője vezetékesen (Type-C - DisplayPort) és vezetékmentes is tükrözhető. A YouTube HDR tartalmai ugyanakkor lejátszhatók, akár 1440p-ben.


[+]

A multimédiához a piac egyik, ha nem a legjobb sztereó rendszere tartozik. Manapság a BoomSound rendszer alsó fele az erélyesebb, míg a beszélgetési modul inkább magas hangokban jó. Az összkép ugyanakkor kitűnő a mobilok között: hangosan és tisztán szólhat a kétcsatornás zene, némi basszus is akad, egy kisebb Bluetooth hangszóró simán kiváltható vele. A fülesre is kitűnő, dinamikus, zajmentes és részletes hang jut, combosabb fejhallgatót is meghajtva. Csak ott a bökkenő: nincs jack port, a HTC pedig kispórolta a csomagolásból az átalakítót – vegye csak meg a júzer a konvertert, ha nem tetszik neki a Type-C-s USonic füles. Ami nekem éppenséggel bejött: minőségi hang árad az agybadugós megoldásból a fülre, jófajta zajszűréssel, kiegyensúlyozott frekvenciaátvitellel és többféle gumiharanggal a kényelem érdekében. A headsettel természetesen beszélgetni is lehet. A Play Zene a szokásos lejátszási opciókat nyújtja a veszteségmentes formátumok támogatásával, a WMA fájlok meghajtása nélkül. Akadnak widgetek, a számok előadók, albumok, dalok, listák, és műfajok szerint csoportosíthatók, plusz a USonic füleshez egyéni hangprofil is képezhető. Az FM-rádió kimaradt, nem úgy az AptX, AptX HD és az LDAC vezetékmentes kodekek támogatása.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

Az U12+ két nanoSIM-et fogad be dual standby technológiával, akár 1200/150 Mbps-os le- és feltöltési sebességgel 4G-n (5CA, 4x4 MIMO, VoLTE), minden hazai LTE sáv támogatásával (B4/B12/B17/B28/B20/B5/B8/B3/B1/B7/B32/B2/B13/B66). A vételi és beszélgetési hangminőség kiváló, a hang tiszta és zajos környezetben is hallani, a másik oldalon is remekül értették a szavam. A kétcsatornás WiFi modem érzékenysége jó (802.11a/b/g/n/ac, MU-MIMO, Direct, HotSpot, DLNA, Airplay, Miracast), a Bluetooth 5.0-s (A2DP, LE, AptX, AptX HD, LDAC), az USB 3.1-es (Type-C, MTP, OTG, DisplayPort). A navigáció villámgyors és pontos, szobabelsőben is pillanatok kérdése (AGPS, GPS, Glonass, BeiDou, Galileo). Van NFC, hangszenzor és hall szenzor, gyorsulásmérő, giroszkóp és Edge Sense nyomásérzékelő, nincs viszont barométer vagy infra.


[+]

Az U11+ 3930 mAh-s telepe 3500 mAh-ra apadt, az előd 4,5 - 5,5 órás átlagos képernyőideje pedig 3,5 - 4,5 órára, és a tesztidőszakban sajnos az előbbi volt a jellemző, mindennapos töltés mellett. Ez csalódást keltő – kiváltképp a kijelző, a kamera és a 3D-s játék fogyaszt sokat. Visszafogottan is másfél naponta érdemes az U12+-t töltőre dugni, a mellékelt, QuickCharge 3.0-s darab pontosan két óra alatt van meg vele, a vezetékmentes opció kimaradt. Gyógyírt jelenthet a felbontás csökkentése vagy a takarékos, esetleg a telefont butamobilra redukáló ultratakarékos mód. Mégis inkább az optimalizálásra kellett volna rámenni egy takarékosabb kijelzőpanellel, mert egy P20 Pro lazán rádupláz az U12+ rövidke üzemidejére. Videózni tíz órán át lehet töltésenként, 150 niten, netezni pedig kilenc órán keresztül.


[+]

Értékelés: HTC U12+
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 8,5 pont
Belső
Kezelhetőség 6 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 10 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 10 pont
Audio 10 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 6,5 pont
Hogyan értékelünk?

Összefoglaló

Az U11+ tesztjét pár hónapja úgy zártam: ha sikerül a kritikus pontokon javítani, a folytatás lehet a túlélésért küzdő HTC nagy visszatérése. Az U12+ pedig, mint kameratelefon, remekül sikerült. Mint multimédiás ketyere, a hangszórókból kiáradó és a fülesre menő hang részéről kifogástalan, a HDR10 kompatibilis képernyő is tűéles. Mint kommunikációs eszköz, minden passzol, mint erőgép pedig, sem a játékok sem az alkalmazáskezelés oldaláról nem lehet panasz: ez egy igazi csúcskészülék. Adott tehát egy mutatós, IP68-as védelemmel ellátott, hatalmas képernyővel szerelt masina, mégsem tudom ajánlani. A pénzügyi pánik ugyanis rossz döntést szült: nyomásérzékelős gombokra cserélték az igaziakat, és ez hazavágta a mindennapos használat kényelmét. Megbízhatatlan, késik és furcsa a haptikus visszajelzés. Erősebb nyomást kívánnak a digitális gombok a hagyományosaknál, emiatt gyakran lép életbe az egyszer hasznos, máskor zavaró Edge Sense szorításérzékelés. A gyors kameraindítás, de gyakran még a hangerőszabályozás is idegesítő, a jack kimenet után a HTC-nek tehát sikerült valamit újfent kipécéznie, amivel az ég egy adta világon soha, senkinek nem volt baja.

Ha csak ennyi volna a 260 ezer forintos phabet hibája, az már elég volna, ám maradt kritika a folytatásra is. Hiába tűéles és sokrétű a képernyő, ha napfény alatt keveset látni belőle, és hiába gyors a hardver, ha tavaszias időjárás mellett is érezhetően melegszik a ház, a nap végére pedig lemerül a telep. A HTC Sense felületen ráadásul szoftverleállás és döccenés is előfordul, ami korábban elképzelhetetlen volt. Így aztán ott lapulhat az U12+-ban a piac egyik legjobb fotós hardvere és képfeldolgozása, a kategória legtisztább hangfelvétele vagy a kitűnő BoomSound mindenféle variációja, több sebből vérzik, mint Caesar a szenátus lépcsőjén. A konkurencia pedig még nem is kért szót – a OnePlus 6 például sokkal olcsóbb, és csak fotós képességben és hangszóróban gyengébb, miközben videóban, képernyőben, üzemidőben vagy kezelésben sokkal jobb. Roppant erős ár/érték vonalon a Honor 10 is.

Kiforrottabb és kiegyensúlyozottabb az iPhone 8 Plus, a Galaxy S9+ és a Huawei P20 Pro a HTC árszintjén – jófajta nyomógombokkal. A G7 ThinQ is sokrétű opció, közben pedig elkezdtek bemutatkozni a tényleg kávamentes, Oppo Find X-féle különlegességek, így aztán nehéz lesz ezzel a HTC mobillal nyereségesnek lenni. Mintha egy One M7 és One M8 után kötelező volna egy One M9-féle baklövés. Az U11+ tesztjét még úgy fejeztem be, hogy érdemes kivárni az U12+-t, egy hét használat után visszatérve egy billentyűs készülékhez viszont azt mondom: akinek HTC kell, inkább a tavalyit válassza, olcsóbban. A közhely ugyanis a tajvaniakra sajnos igaz: régen tényleg minden jobb volt.

Bone123

A cikk elkészítését a TelenorHipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Specifikáció

HTC U12+
HTC U12+ Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 156,6 x 73,9 x 8,7 - 9,7 milliméter
Tömeg 188 gramm
Színvariációk fekete, áttetsző kék, vörös
SIM-foglalat 2 x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 6 hüvelyk
Kijelző felbontása 1440 x 2880 pixel (538 ppi)
Kijelző típusa Super LCD6 kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Snapdragon 845
Processzor típusa 4 x 2,8 GHz Kryo 385 Gold + 4 x 1,8 GHz Kryo 385 Silver
Processzor csíkszélessége 10 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 630
RAM mérete 6 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 64 / 128 GB (a rendszer kb. 15 GB-ot foglal)
Memória bővíthetősége microSDXC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE B4/B12/B17/B28/B20/B5/B8/
B3/B1/B7/B32/B2/B13/B66
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 1200 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 5.0 (A2DP, LE, LDAC, aptX HD)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac (dual band, Mu-MiMo, hotspot, Direct, DLNA, AirPlay, Miracast)
USB Type C (USB 3.1, MTP, OTG, DisplayPort)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van (GPS, Glonass, BeiDou, Galileo)
NFC van
Alapfunkciók
Profilok minden értesítés / prioritás / teljes némítás
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 8.0 (Oreo)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek HTC Sense Companion, Súgó, Viveport, UA Record, Zoe videoszerkesztő, TouchPal
Multimédia
Fő kamera 12 megapixel (PD + lézer autofókusz, f/1,7,5-es rekeszérték, OIS) + 16 megapixel (1,85 / 2x optikai zoom, f/2,6-os rekeszérték), dupla LED villanó
Másodlagos kamera 2 x 8 megapixel (fixfókusz, 84 fokos látószög, f/2-es rekeszérték)
Videófelvétel 4K (60, 30 FPS), 1080p (30, 60, 240 FPS lassítás)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 3500 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
Giroszkóp, gyorsulásmérő, közelségérzékelő, fényérzékelő, hang szenzor, ujjlenyomat-olvasó, iránytű, hall szenzor, Edge Sense gesztusfunkciók, nyomásérzékelős gombok, haptikus visszajelzés
  • Kapcsolódó cégek:
  • HTC

Azóta történt

Előzmények

  • Közhírré tették a HTC U12+ titkait

    A termékfotók mellett a teljes specifikáció is kiszivárgott, hiába a figyelmeztetés az embargóra.

  • HTC U11+ - úton

    A megkésett kávamentes csúcsmobillal a HTC jó úton halad és továbbra is elsőrangú multimédiában. Mégsem kerek a történet, egy kritikus ponton mindenképpen javulni kell a folytatásra.