- Azonnali mobilos kérdések órája
- Android szakmai topik
- Ezek a OnePlus 12 és 12R európai árai
- Poco X6 Pro - ötös alá
- Samsung Galaxy Watch6 Classic - tekerd!
- Honor Magic6 Pro - kör közepén számok
- Samsung Galaxy S23 és S23+ - ami belül van, az számít igazán
- Huawei Pura 70 - fura lettem
- Vodafone mobilszolgáltatások
- Samsung Galaxy S24+ - a személyi asszisztens
-
Mobilarena
Üdv minden érdeklődőnek.
Ebben a topicban várok mindenkit, aki zenelejátszót szeretne építeni, összerakni, a magas hanghűség figyelembe vételével.
Új hozzászólás Aktív témák
-
Szabikaa20
őstag
válasz fehér_ember #2999 üzenetére
Hát végül is,hogy minőségi kondenzátorokat pakoltak bele a tisztább hang miatt vagy valami ilyesmi.De gondolom ennek az USB kimenethez semmi köze.Vagy? Mert az audio kimeneteket úgyse használnám én se!
Ender 5 Pro, iPhone 13, iPad 2021,Dahua Imou Ranger 2 4MP
-
Tamoo
MODERÁTOR
válasz Honkydoo #3002 üzenetére
Köszi!
Igényes akkor lenne ha végre venném a fáradtságot és színre fújnám a tetejét. Eredeti tetőt nem akartam kilyukasztani, inkább vágattam hozzá aluból és arra raktam a ventit porszűrővel. Az Athlon 5350 (25W TDP) nagyon melegedett még úgy is ha rajta volt a saját prociventije. Megszorult a meleg... de így már teljesen jó.
Ilyen szempontból már sokkal jobbak az új N-es intelek, 14nm-re lementek, már csak ~6W a TDP. De gondolom egy totál zárt házban venti nélkül ahol nem mozdul a levegő még ezek is "izzadnak" erőforrás igényes feladatoknál.
Van még egy ugyanilyen házam csak Streacom, egy-két dolgot rendbe kellene tenni rajta aztán abba építeni egy passzív gépet.[ Szerkesztve ]
-
contaxg
veterán
-
Mezga Aladár
veterán
Androidra van az ampd. Vezérlésre az MpDroid. Otg keresztül elméletileg megy a külső dac. De hogy a b&dvs francba lehet cifs/nfs megosztást androidra felcsatolni?
-
Honkydoo
őstag
válasz Mezga Aladár #3005 üzenetére
Ahogy nézem megfelelő kernellel és root joggal megoldható a dolog.
De én egyiket se vállalnám be.[ Szerkesztve ]
"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."
-
Patice
Topikgazda
válasz Mezga Aladár #3005 üzenetére
Hmm, a kockára rakható Android is. Azt is ki akartam már próbálni.
De most épp Win10-ezek, legalizáltam Win7-ről. Mehet a tweak-elés.
Eladó: Intel NUC J5005, Xbox 360, Daewoo Matiz, Lenovo dokkoló
-
Patice
Topikgazda
válasz Mezga Aladár #3010 üzenetére
Hát, akad pár lehetőség.
Eladó: Intel NUC J5005, Xbox 360, Daewoo Matiz, Lenovo dokkoló
-
envagyok
veterán
Ne röhögjetek ki, de szeretném megkérdezni, mivel jobb ez pl.usb-n pc-re vagy rpi-re kötve , mint az adott eszközök hdmi kimenetén megjelenő , vagy alaplapi spdif-en kivezetett digitális jel?
Valahol már olvastam erről egy tesztet, hogy beküldtek egy digitális hangmintát, majd a kijövőt felvették, és összehasonlították. Ugyanaz a digitális 0-ás, 1-es sorrend jött ki, mint be. Nulla hibával. Mindegyik eszköznél. Akkor miért kell egy ilyen eszközt pluszban beilleszteni a láncba?
Mert még egy dac-nál, vagy fejhallgató erősítőnél elismerem, hogy nem mindegy, milyen a digitális-analóg konverzió minősége.
Illetve elképzelhető, hogy gagyibb HM erősítőknél nem túl jó a dac bent.
De hogy usb-n keresztül kiadott digitális jelet hdmi/coax/spdiffé alakítson?
Majd jönnek páran a jitterrel, az biztos van. Csak kérdezem én, hogy miért gond a létezése, ha tulajdonképpen ugyanaz a számsor jön ki a lánc végén a dac-hoz.[ Szerkesztve ]
-
Mezga Aladár
veterán
válasz envagyok #3015 üzenetére
Röviden. Az aszikron usb átalakítók megjelenése óta beszélhetünk igazán pc-audióról. (itt kérlek titeket ne kössetek belém, ez a szubjektív véleményem ) Ezek az átalakítók tették lehetővé az igazán precíz hang adat kinyerését a pc-ből, jó-minőségben, olcsón. Előnyük a galvanikus leválasztás és a pc órajel ingadozásokkal szembeni, nagyfokú érzéketlenségük. (Jitter)
[ Szerkesztve ]
-
envagyok
veterán
válasz Mezga Aladár #3016 üzenetére
Akkor ha jól értem, olyan eszközökhöz kell, aminek csak usb kimenete van, és nincs sem hdmi, sem coaxial, sem optikai?
Tehát pl. pi-re hdmi kimenetnél, illetve egy alaplapi optikai/coaxial kimenettel ellátott hangkártyánál már nincs rá szükség?
Amennyiben pi-re pl. vesz az ember hifiberry digi+-t, akkor elvileg ugyanezt a hangminőséget el lehet érni, ha pl. az erősítőn nincs hdmi bemenet?Például ez: [link]
Mivel rosszabb?[ Szerkesztve ]
-
Alabástrom
senior tag
válasz envagyok #3015 üzenetére
Több oka van. Nagyon-nagyon leegyszerűsítve a dolog lényege, hogy fizikai szintem minden jelátvitel analóg! A digitális jel is fizikailag egy feszültséghullám (Nem 0-ák és 1-esek szaladgálnak a dróton). Ebből a hullámból kell kiolvasni 0-ákat és 1-eseket, megfelelő ütemezéssel. Ha a jel bármilyen torzulást szenved, akkor már nem biztos, hogy pont ugyanazt olvasod ki a végén. Márpedig fizikai szinten semmi sem tökéletes.
Szerk - Közben megválaszolódott.
[ Szerkesztve ]
Amikor semmi sem biztos, akkor minden lehetséges.
-
Mezga Aladár
veterán
válasz envagyok #3017 üzenetére
Nem. Ha van koax, hdmi kimeneted és összehasonlítod ezeket a kimeneteket az usb-vel, akkor az usb egy aszinkron illesztővel az esetek 99,99% sokkal jobb hangot ad.
A hifiberry digi más tészta, belső porton keresztül készít koax digit kimenetet, és a gyártó kihangsúlyozza a galvanikus leválasztást. Én nem próbáltam, de valószínűleg jobb minőséget kapunk mint egy áttlagos hangkártya koax kimenetén. -
envagyok
veterán
válasz Alabástrom #3018 üzenetére
Ha nem ugyanaz jön ki, akkor miért mérték mindig ugyanazt a kimeneten?
Szerintem digitális átvitelben az olcsó consumer cuccok is tökéletesen jók, pont erre találták ki őket.
Ez ugyanaz, amikor drága hdmi kábelekre mondják, hogy jobb, mint egy olcsóbb.
Ez hülyeség. Egy digitális átvitelre tervezett kábel vagy jó, vagy nem jó. Nics jobb/rosszabb ez érvényes a digitális/digitális átalakítókra is.[ Szerkesztve ]
-
envagyok
veterán
válasz Mezga Aladár #3019 üzenetére
De hogyan lehet különbség, ha a lánc végén mindig ugyanaz a számsor jut át?
Annyit lehet maximum elérni, hogy a jobb jitter, és időzítések miatt a dekódoló eszköz dolgát megkönnyítsük, de ha ezt sikerül szabványon belül tartani, akkor nem lesz semmilyen jeltorzulás/veszteség. -
Mezga Aladár
veterán
válasz envagyok #3022 üzenetére
Az adatok időbeli eloszlása(jitter) és a fémes kapcsolaton keresztül a pc elektromos zavarainak a megjelenése.
Az elmélet mellett ajánlom, próbálj ki egy, pl xmos usb-koax átalakítót. Pl egy Hiface Two. Linux támogatja, használtan nem egy hatalmas összeg. Garantálom, nyitva marad a szád a meghallgatás után.
-
Alabástrom
senior tag
válasz envagyok #3021 üzenetére
"Ha nem ugyanaz jön ki, akkor miért mérték mindig ugyanazt a kimeneten?"
Fizikailag nem ugyanaz jön ki a végén. A feszülséghullám torzul többé-kevésbé. Amikor ezt átalakítják digitális jellé, annak van valamekkora hibatűrése. Ha csak kicsit torzult a jel (stb, stb..), akkor a végén tényleg ugyanazt a digitális jelsort kapod.
"Egy digitális átvitelre tervezett kábel vagy jó, vagy nem jó. Nics jobb/rosszabb"
A valóság soha nem fekete-fehér. Csak elméletben. Mint mondtam, 0-ák és 1-esek csak elméletben vannak. De hallgass meg különböző cuccokat. Ha nem hallasz különbséget, vedd az olcsót.
Amikor semmi sem biztos, akkor minden lehetséges.
-
envagyok
veterán
válasz Mezga Aladár #3023 üzenetére
Én pit használok hdmi és ilyen [link] kimenettel. Illetve egy asrock beebox-ot.
A kimenetek hangminősége között nem hallok különbséget, egy onky tx-nr3008-al (nappali), és egy ht-r548-al (háló) tesztelve. Maximum a jel-zaj viszony jobb a hdmi javára kicsit.
Viszont a lejátszószoftver nagyon nem mindegy nálam. Az openelec/kodi sokkal rosszabb mint a volumio/moodeaudio, ne kérdezzétek miért.Ezzel szeretném is ezt lezárni. Majd lehet egyszer meghallgatok egy usb-coax egységet.
Köszönöm a válaszokat a kérdésemre.
Tényleg mindenkinek saját magának kell megtapasztalnia, jobb-e vagy nem bizonyos változás a konfigurációjába.[ Szerkesztve ]
-
Patice
Topikgazda
válasz envagyok #3015 üzenetére
Nem akarom tovább görgetni a témát, csak pár általam eddig elfogadhatónak tűnő választ szeretnék hozzátenni (én is kíváncsi vagyok a miértekre, tudományos alapon magyarázva, ha lehet):
1. a digitális átvitelnél nem csak az információ (a nullák és egyesek) a lényeg, hanem annak időzítése, hogy a DAC chip az eredetileg rögzített jelalakhoz minél közelebb álló hullámformát tudjon kiadni az analóg kimenetén. Minél rosszabb ez az időzítés (jitter), annál zavarosabb, mosottabb lesz a kapott hangkép.
A PC-k alaplapján, a dedikált USB kártyákon is van órajel generátor (clock), ami egy piezo elven működő kristály rezonátor. Ezek (optimális hőmérsékleten!) egy adott frekvenciát bocsátanak ki magukból elektromos áram hatására. Mint tudjuk, semmi sem tökéletes, ahogy ezek az órajel generátorok sem. Adatátvitelhez jók, audio célra kevésbé. Az alaplap gyártóknak egyáltalán nem szempont, hogy hogyan fog szólni zenével. Sokadik szempont a tervezésnél.
Ezért kezdtek el szaporodni mostanában a tuning kártyák, ahol a leglényegesebb módosítás, a gyári clock jobb minőségűre, pontosabbra cserélése + pár kondenzátor helyettesítése. Valamint ugye ezeknek is kell stabil tápellátás (pláne a clock chipnek), ami azt jelenti, hogy lehetőleg állandó 5,00 V-ot kapjanak, ne 4,98-at, vagy 5,03-at. Ezért szükséges ezeket a kártyákat külön táplálni --> külső, vagy belső lineáris táppal.
2. Ha a digitális jel átment a DAC-ba, ott is van clock, sokszor a jitter kiküszöbölése miatt a digitális jelet pufferelik és "újra-órajelezik" (re-clock), amihez ugye megint csak egy órajel generátor kell. Itt ugyan azok a problémák igazak, mint az egyes pontban. Stabil tápellátás (hőmérséklet) és jó minőségű oszicllátor kell a jó hanghoz. És ugye ez a kettő szépen emeli is a DAC árát.
Az aszinkron DAC-ok - ahogy Mézga Aladár is említette - kiküszöbölik ezt a hibát, mivel nem függenek a PC-től kapott órajeltől, hanem csak a sajátjukat használják --> ismét clock minőség + tápellátás stabilitása...
3. A PC, mint jelforrás alapból igen zajos, még a galvanikusan leválasztott DAC-ok, melyeknek nincs szüksége az USB kábel 4 eréből kettőn "utazó" áramra, is jobban szólnak, ha az USB kijáraton meg sem jelenik a tápáram, mert ez is csak felesleges zajt generál magában a kábelben, ami rárakódik a számunkra hasznos jelre. Ezek a zajok nem a digitális jelet szennyezik, hanem a DAC-ban az analóg kijáratot, ha nem megfelelően van elszeparálva a DAC-ban az analóg jelért felelős tápkör. Főleg olcsóbb DAC-okban lehetséges ez szerintem, de nem lepődnék meg, ha a pár százezres kategóriában is találkoznánk olyan megoldással, ahol erre nem figyeltek.
Remélem így már tisztább a kép.
És ezek alapján a kérdésedre a válaszom: azért jobbak a külső USB --> S/PDIF átalakítók, mert (jobb esetben) külön áramforrásuk van (akár akkumulátor formájában!) és újramintavételezik a jelet, amit lehet az utánuk kötött DAC is megtesz, de a re-clock szerintem nem olyan gyakori régebbi, de jó hangú DAC-okban, amiket pl. CD transzportokhoz használtak régen. Ezekhez tökéletes társ egy jó USB --> S/PDIF bridge.
Szerintem.
Eladó: Intel NUC J5005, Xbox 360, Daewoo Matiz, Lenovo dokkoló
-
Cool Face
aktív tag
Sziasztok!
Korábban már beszéltük itt a DAC kérdését Raspberry Pi 3-hoz. Úgy döntöttem, hogy dobom az Oppo-t és a Marantz NA8005-öt és inkább veszek a RPi3 mellé egy jobb DAC-ot. A képminőségét még nem volt időm tesztelni, de ahogy olvastam elég jónak írják.(erősítsen meg benne valaki hogy nem fogok mellé )
Mi az az összeg, amit rá kell szánni egy jó hangminőség eléréséhez és milyen DAC-ot ajánlotok?
Előzményként a rendszerem:
Erőlködő: Marantz PM 15-S2
Hangsugárzó: Focal Electra 1038 BE
Kábel: Hydra Sound Titan II Mk1 -
Polllen
nagyúr
válasz Cool Face #3028 üzenetére
"Mi az az összeg, amit rá kell szánni egy jó hangminőség eléréséhez és milyen DAC-ot ajánlotok?"
Ez megfoghatatlan. Valakinek 20k, valakinek millió. Szerintem annyit kell rá költeni, amit nyugodt szívvel rá tudsz. Mindig lehet jobb a hifi rendszer. Illetve a dac topik jobb helye ennek a kérdésnek.
"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"
-
Mezga Aladár
veterán
válasz Cool Face #3028 üzenetére
A képminőségét még nem volt időm tesztelni, de ahogy olvastam elég jónak írják.(erősítsen meg benne valaki hogy nem fogok mellé )
Hát, én az 1-est próbáltam, nem érte el a popi a210 képminőséget.
Mi az az összeg, amit rá kell szánni egy jó hangminőség eléréséhez és milyen DAC-ot ajánlotok?
A Denon DA-300USB nagy közönség kedvenc. Ebbe a láncba egy Wadia 121 is elfér. Az Audiogd dac-ok jó ár értékkel bírnak. Természetesen mindegyik meghallgatást igényel.
-
Cool Face
aktív tag
válasz Mezga Aladár #3030 üzenetére
Polllen Köszi lehet megér egy próbát a DAC topikba is. Úgy gondolom, hogy ez szorosan összefügg a rendszer többi elemével is. Nyilván a 20e forintos DAC-ot nem egy high-end erősítő mellé teszik.
Mezga Aladár Megnézem Őket köszönöm. Remélem, hogy 2 generáció alatt javítottak rajta, hátha jön majd valaki akinek pl 3 vagy 2 van.
-
Polllen
nagyúr
válasz Mezga Aladár #3030 üzenetére
Én mytek, m-dac vonalon nézelődnék a helyében. De tényleg másik topik.
"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"
-
Warter
addikt
Udoo X86, na ez jó cucc lesz zeneszervernek
-
toroB86
csendes tag
Sziasztok,
már elég régóta volumio-zok egy Raspberry Pi 1 Model B-n, egy Behringer UCA 222 DAC-cal. csak ez van az USB-n, a zenék etherneten jönnek egy külön banánról, NFS megosztáson.
A komponensem többi része erős alsókategória, pro-ject stereo box és egy pár heco victa prime 202, az analóg szekció meg most érdektelen.A DAC-ot szeretném tuningolni:
vagy saját táppal hajtani és a pi-ből csak az adatot kapná,
vagy az egész pi tápellátását cserélni lineárisra (esetleg még külön tápolni a dacot),
vagy I2S DAC-ot venni (a pi-m elég régicske, kérdés, találok-e valahol hozzá valót),
vagy szerzek egy AudioQuest JitterBug-ot (ami pont az ilyen kérdésekre ad megoldást),
vagy ezek bármiylen permutációjaEgyrészt az szimpatikus, hogy a behringeren van input, szóval ha nagyon kellene, tudnék vele digizni lemezeket, másrészt az I2S szuperkompakt megoldás lenne, és egy lineáris táp elég lenne mindenhez.
Ti melyik úton indulnátok el?
Köszi!
-
Patice
Topikgazda
válasz toroB86 #3038 üzenetére
Pi-re való i2s DAC kártyák mind ugyan azt a GPIO tüskesort használja, amelyik mindegyiken ugyan az (tudtommal).
HiFi Berry kártyát próbálnék ki a helyedben, aminek analóg kimenete van egyből, és akkor tényleg elég lenne egy lineáris táp a zenegépedhez.
Eladó: Intel NUC J5005, Xbox 360, Daewoo Matiz, Lenovo dokkoló
-
nojgli
csendes újonc
Sziasztok! Mézga Aladár már próbált segíteni más fórumon, csak még nem tudja, hogy mennyire analfabéta vagyok. Szóval a kérdés. Linux Mintet használok, Kodival, usb-spdif, dac, stb. Feltelepítettem az Mpd-t, engedélyeztem Kodiban a kiegészítőt. Ezzel most így kész vagyok - tehát a Kodi az Mpd kliens - vagy be kell még állítanom v.mit?
A másik, hogy mióta Linux van, azóta max. 48 kHz megy, se 88.2, se 96. Ezt, hogy tudnám orvosolni szerintetek? Kicsit bővebben ha kérhetem, mintha óvodás lennék. Kösz! -
Mezga Aladár
veterán
válasz Mezga Aladár #3042 üzenetére
-
nojgli
csendes újonc
válasz Mezga Aladár #3043 üzenetére
Usb-spdif: M-Audio Transit
Dac: Harman Kardon HD990Olvasom a linket, lent van az Mpd és az Mpc, nyitottam egy terminált, de az már nem megy, hogy normál felhasználó vagyok-e és a saját home-omban vagyok. Jaj nekem mit csinálok!
-
Mezga Aladár
veterán
Remélhetőleg semmi rumlit nem csináltál.
Próbaképpen felraktam, Mintx64 cin, mpd, mpc, ncmpc, cantata, kodi. Cantata kliensel tökéletesen ment az mpd, a kodi mpd pluginjával nem. Látta a zenekönyvtárt, lehetett léptatni a lejátszási listában, de sem pause sem stop állásból nem sikerült rávennem arra h., elinduljon a lejátszás. -
Patice
Topikgazda
válasz Mezga Aladár #3045 üzenetére
Hasonló gondom volt nekem is korábban. A kodi alá rakható kliens tele van bug-gal. Használhatatlan.
Eladó: Intel NUC J5005, Xbox 360, Daewoo Matiz, Lenovo dokkoló
-
nojgli
csendes újonc
Az Mpd-vel még semmit nem tudtam csinálni. Fent van a Cantata, Sonata és a Gmpc. Egyikkel sem tudok megnyitni egy fájlt sem. A Cantata-ba legalább sikerült betallóznom a zene mappámat. Hogyan tovább?
-
nojgli
csendes újonc
válasz Mezga Aladár #3048 üzenetére
Nemtom megnyitni; ismeretlen fájltípus.
Új hozzászólás Aktív témák
- Autós topik
- Budapest és környéke adok-veszek-beszélgetek
- Milyen monitort vegyek?
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- WoW avagy World of Warcraft -=MMORPG=-
- Horgász topik
- Fűzzük össze a szavakat :)
- Fortnite - Battle Royale & Save the World (PC, XO, PS4, Switch, Mobil)
- Opel topik
- Azonnali mobilos kérdések órája
- További aktív témák...
- Dell Latitude 5580, 15,6" FHD, I5-7300U, 8GB DDR4, 256GB NVMe SSD, WIN 10/11, Számla, Garancia
- HP ProBook 455 G5 , 15,6" FHD IPS,AMD A10-9620P, 16GB DDR4, 128GB SSD, WIN 10/11, Számla, Garancia
- LG 27MR400 Monitor
- Dell Latitude 7390, 13,3" FHD IPS Touch, I5-8350U, 16GB DDR4, 256GB SSD, WIN 10/11, SZÁMLA, GARANCIA
- Lenovo Thinkpad T450, 14" HD+ IPS, I5-5300U CPU, 8GB DDR3, 250GB SSD, Dupla akku, WIN 10, Számla, Ga
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest