Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • KGeri

    csendes tag

    válasz KGeri #29 üzenetére

    Na előbb-utóbb csak nekem is 555 tulajjá kellett válnom... :B

    A dolog nálam is úgy kezdődőtt, mint minden más sorstársamnál, hogy egyrészt volt egy távirányítóm, ami egyre kevésbé akarta az igazat, másfelől pedig volt vagy 3-4 testvére is még, akikkel folyton zsugázok, meg mászkálok az ágy és asztal között, szanaszéjjel hagyva őket állíndóan. Ezt az állapotot megelégelvén döntöttem úgy, hogy nekem igenis jár egy univerzális távirányító. Nézegettem az olcsóbbik szegmenst is, amin se kijelző nincsen, se nem köthető gépre, egyszerűen csak IR-kódok alapján ismeri meg a készülékeket, vagy tanulóporton keresztül lehet felprogramozni őket. Ezek kivétel nélkül úgy működnek, hogy van 4-5-6 eszközválasztó gombjuk, és az adott eszközt kiválasztva a rátanított távirányítót utánozzák. Hát mindez remek, de ekkor kezdte furdallni az oldalamat, hogy akkor a nemegyszer 30-40-50 ezres Logitech Harmony család a csilivili, egyes modelleken színes, érintésérzékeny kijelzőkön kívül mivel nyújt ennél többet. És milyen jól tettem, hogy utánaolvasgattam egy kicsit, ugyanis a távirányítók feltalálása óta a legnagyobb innováció ezen a téren az Activity-Based távirányítók megjelenése.

    A következőt kell elképzelni: fogod a távirányítót, rákötöd USB-n a gépre, felpakolod a software-t, majd megadod neki, milyen cuccaid vannak. Ha ezeket megtalálja az amúgy hihhhetetlenül hatalmas adatbázisában, akkor nyert ügyed van, ha nem, akkor sincs semmi veszve, van tanulóportja, akár teljes távirányító klónozására, vagy csak finomhangolásra (egy-egy gomb felvitelére/korrigálására) is lehet használni. Az én HTPC összeállításomat (Távirányítható Creative Audigy2 NX, fölépakolva a Girder, és audiovizuális eszközökként egy szélesvásznú Samsung TV és egy Genius 5.1 hangrendszer), sőt, még a ventillátoromat is megismerte seperc alatt. Na ez már önmagában is szép teljesítmény, de ezért még nem lettem volna hajlandó ennyi pénzt villantani.

    Most jön a lényeg. A távirányítón a Devices gomb mellett (ami az egyes eszközök közötti választási lehetőségeket kínálja) ott figyel egy Activities feliratú is. A filozófia az, hogy általában egyszerre több eszközt akarunk irányítani kapcsolgatás nélkül. Vegyük például a DVD-nézést, mint activity-t. A fényerőt a TV-n állítjuk, a lejátszási parancsokat a DVD-nek küldjük, míg a hangerőszabályozást a hangrednszernek célozzuk. Namost a program a megadott komponensek alapján elkészít nekünk több ilyen Activity-t, hogy őszerinte mire, és leginkább hogyan használható a szettünk. Ezt utána a legapróbb részletekig teszreszabhatjuk: melyik gomb melyik eszköz távirányítójának melyik gombjának megfelelő panacsot osszon.

    Ami abszolút pozitívum, hogy 3-lépcsős profilja van, akár alul, akár középen markolva meg nagyon kellemes fogása van, ami kicsit ellentmondásnak tűnik hosszú és elemek miatti farnehéz kialakításához képest, de tényleg jó a fogása. A másik, amivel sokkal előrébb van a kijelzője révén egy átlag távirányítónál, hogy lehet az 50 "hard button" kívül eszméletlen mennyiségű "soft button"-t is definiálni. Ezeket 4-esével lapozgatva lehet elérni a kijelző körüli 4 választó és 2 lapozó gomb segítségével, így érdemes a gyakran használt, de a "hard button"-okra rá már nem férő funkciókat előre csoportosítani. A kapacitás korlátjáról annyit tudok nyilatkozni, hogy a Samsung TV-mhez egy univerzális Samsung profilt rántott le, ami 18 lapnyi, azaz 4x18 gombnyi funkacionalitást valósított meg. Nem rossz...

    A néhány ezressel olcsóbb 525-höz képest többet kapunk, méghozzá annyival, hogy minőségibb anyagból van összerakva, az egész hátoldala gumírozott, biztos fogást nyújtva. Volt szerencsém egy kék kijelzős 525-höz is, mielőtt ezt megvettem volna, és azt kell mondjam, a narancssárga alapon fekete karakterek nagyságreddel __JOBB__an olvashatóak, mint a kék alapon fekete. Sajnos ezen segíteni az előbbinél nem lehet, nincs kontrasztállítási lehetőség egyikben sem. A másik, hogy itt 50+2 gombot kapunk, ami igaz is meg nem is, mivel ezekre a plusz gombokra nem lehet ráprogramozni semmilyen funkciót. Ugyanis úgy működik a dolog, hogy egy Activity-ben létrehozunk egy általános profilt, majd ehhez létre tudunk hozni még 1-1 Sound és Picture gombkiosztást is. Sajnálatos módon azonban a Sound kiosztásban csak a software által audioeszkönek, míg a Picture menüben ugyanígy csak a képi megjelenítőnek titulált eszközök parancsait használhatjuk fel. Ez persze megfelel a két gomb rendeltetésének, de milyen jó lenne, ha egy Activity-n belül is lehetne 3 különböző gombkiosztást definiálni korlátlanul.

    És akkor egy kicsit az árnyoldalról is, mert sajnos az is van.
    Egyesek szerint a lefőbb probléma az ilyen fejlettségű univerzális távirányítókkal, hogy lassúak, reakcióidőben alulmaradnak az eredeti távirányítókkal szemben. Nos ez részben igaz, de egy kis finomhangolás a software-ben, és máris 100 ms-os késleltesig leszorítható mindez, ami már egészen folyamatos érzetet kelt.
    A másik, hogy egy power-usernek is kicsit sok időbe telik, mire mindent kénye-kedve szerint hajszálpontosra belő rajta. Ezt én főleg az ergonómiailag kicsit szerencsétlen megoldású software-nek tudnám be. Mindig rádiógombok között kell kattintgatni, majd Next, Done, stb, és mindezt 4x-5x egymás után. Tehát a nem-varázsló-szerű megoldásokat hiányolom belőle, ahol egy összetett felületen el tudok érni mindent. Egyébként ez a kicsit nehézkes navigáció abból ered, hogy a felhasználói felület végülis nem más, mint egy beintegrált JAVA weboldal. Ebből következik az is, hogy internetkapcsolat nélküli PC-n esélytelenek vagyunk felprogramozni a távirányítót, illetve, hogy regisztálnunk kell egy account-ot Logitech-éknél, enélkül nem tudunk nekifogni a dolgoknak. Az összes beállításunkat a központi adatbázisukban tárolják el nekünk és persze maguknak, hogy ha neadjisten általuk nem ismert eszközbe futnánk bele, és felprogramozzuk, akkor másnap egy másik delikvens már le is tölthesse ezen új eszköznek a kódjait. Igazából ebből mi csak profitálunk, hiszen naponta frissül az adatbázis, és ha meghal a gépünk biztonsági mentések nélkül, akkor sem kell 0-ról kezdenünk újra a felprogramozást. Ja igen, merthogy a távirányító csak write-only módban működik, az account-unkban tárolt kiosztásokkal vágja felül teljes egészében a távirányítón lévőket.
    Sajnálatos még, hogy a JAVA-s felület párszor odafagyott, meg úgy alapjában véve sem egy túl gyors állatfajta, illetve köztudott, hogy egyes tűzfal-vírusírtó párosokon képtelen keresztülverekedni magát, ugyanakkor én NOD32 és Sunbelt Personal Firewall (a Kerio utódja) semmilyen problémát nem tapasztaltam a kapcsolatban.

    Egy éjféli gyors teszt, és egy félnapos minden részletre kiterjedő felprogramozás után (mondjuk ebben benne volt a gombkiosztás megtervezése, és a Girder fel/átprogramozása Winampra és ZoomPlayerre) azt kell mondjam, egy zseniális termékkel állunk szemben, ami nagyban megkönnyíti a szórakoztató-elektronikai eszközeink örömteli használatát, még ha kicsit mélyebben is kell a zsebünkbe nyúlnunk érte.

    Mindenkit rábeszélnék

Új hozzászólás Aktív témák