Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ddekany

    veterán

    Na, ha a mai OS X-es alkalmazásokon már rendesen működik a PPI figyelembevétele, akkor ez ütni fog. Aki azt mondja, hogy nincs értelme, az vagy tudja hogy nem működik ez rendesen még OS X-en sem (mert hogy Windows-on finoman szólva döcögve megy), vagy nem érti mire jó ez. Röviden és velősen arra, hogy nem olyan hányás lesz az írás a képernyőkön, mint amilyen most, és hogy a raszteres részek (fotók, és weboldalakon a logók és sok más UI elem) átméretezése nem okoz annyi homályosodást. Utóbbi azért fontos, mert sokan szeretnék állítani, hogy mekkorák legyenek a dolgok a képernyőn (nincs mindenkinek sas szeme), de manapság ez még igen csak nagy kompromisszumokkal jár (pl. LCD használata natív felbontás alatt... boáh).

    Az, hogy akkor tetűk lesznek a játékok... ha van egy kis eszük, azokat lehet felezett ill harmadolt felbontáson futtatni (1/4 ill 1/9-ed annyi kiszámítandó pixel), és kész. Nem lesz tőle rondább, mintha eleve fele/harmada PPI-s lenne a képernyő, mert nem kell hozzá semmiféle interpolálás, mert egész számmal osztottál.

    Amúgy ez a felbontás 13"-os Macbook Pro-t feltételezve is "csak" kb 250 PPI, szóval nincs meg a retinához társított minimum 300 PPI. De persze mai PC-kéhez képest a 250 PPI is csodás.

  • ddekany

    veterán

    válasz orbano #39 üzenetére

    Amúgy ezt a folyamatot az MS is gyorsíthatná talán, ha a Win támogatná a PPI egész számú szorzását. Azaz, amelyik alkalmazás vektoros felületű, az k. jól nézne ki, ami meg nem, az pont úgy nézne ki, mint hagyományos monitoron, kivéve a szöveget benne (u.i. a ClearType miatt ott az egész számszorosra nagyítás nem működik). Na ez utóbbi mondjuk trükkös, de nem látom lehetetlennek, elvégre a font renderelés a Windows-ra van bízva... tehát azt hazudja, hogy ő az alkalmazás szempontjából odarakott egy szürke pixelt, de valójában 2x2 különböző színű pixelt rakott oda.

  • ddekany

    veterán

    válasz fatallerror #51 üzenetére

    Legalábbis Mo.-n 800x600 is van még, 1-1.5%. Gondolom a rengeteg 15-17" CRT és a natív alatt működtetett 15" LCD-k. Persze lehet mondani, hogy kisebbség, majd ők akkor görgetnek oldalra, de az 1024 szélességre ezt azért már nem nagyon mondhatod rá. Többféle lebontásra más-más layoutot készíteni meg extra munka, és nem is tudom megoldható-e megbízhatóan, mert a képernyő felbontás helyett a kívánt szélességet kéne elküldenie a böngészőnek, különben egy retina displaynál máris túl széles lesz az oldalam.

    [ Szerkesztve ]

  • ddekany

    veterán

    válasz TESCO-Zsömle #61 üzenetére

    "Fogod az 1920*1080-as monitort, tekersz rajta 90°-ot"

    És máris úgy néz ki a font megjelenítés, mint a hányás... Egyrészt örülhetsz neki, ha nem simán hibásan használja a ClearType algoritmust (subpixel antialiasing) a Windows (mert legtöbb alkalmazásban úgy fogja - nem veszi figyelembe, hogy már máshogy helyezkednek el a szubpixelek), másrészt ha néha jól is csinálja (WPF-es felületen pl. tudja), akkor is elég ronda, mert az ABC-nkben a függőleges vonalak dominálnak, azért az elfordított szubpixelek nem fekszenek neki.

    A másik, hogy a 1920 szélesség lényege, hogy elfér sok oldalpanel (CAD/Photoshop/Eclipse/stb-ben), és nem túl reális, hogy állandóan forgatod a monitorodat.

    Magyarul a monitor elforgatás javarészben egy marketing BS, gyakorlatban nem működik közel sem olyan jól... és MS-nél konkrétan leszarták a szoftveres oldalát.

  • ddekany

    veterán

    válasz #06658560 #58 üzenetére

    "Nem hiszem, hogy komoly munka lenne lekérdezni a böngésző ablakméretét"

    Komolyabb CMS-es esetén esetleg értelmes befektetéssel kivitelezhető lehetne (ha egyáltalán létezik értelmes szélesség detektálás... mert az kevés, hogy fizikai pixelben tudod az ablak szélességét)... DE ez nem csak grafikai dizájn kérdése. A középső oszlop (fő tartalom) szélességét ugyanis nem jó növelni, mert a hosszú soroknál nehezen találsz vissza a következő sor elejére. Tehát az oldalsó teret jobbára értelmes extra tartalommal (plusz oldalsávok, vagy részletesebb oldalsáv) kellene kitölteni.

  • ddekany

    veterán

    válasz Borote #65 üzenetére

    "Ugyan szerintem sem lenne túl sok értelme ekkora felbontásnak egy ekkora kijelzőn, de biztos szép lesz."

    Pont az az értelme, hogy szép. Persze lehet mondani, hogy ez funkcionalitást tekintve nem előrelépés, csak külcsín. De ez olyan, mint hogy nézzetek meg teljes képernyőn pl. egy Quake 2-t 320x200-as majd 1024x768-as felbontásban - elvileg mind kettő u.a., de mégis mellbevágó a különbség. Meg persze többet látsz a távoli dolgokból, ami már funkcionalitásban extra. Itt meg az tekinthető annak, hogy nem annyira kompromisszumos a nem-egésszeres raszterkép átméretezés, ami miatt többen fognak "vállalni" saját látásukhoz igazított "nagyítás" rendszer szinten (pl. idősebben mindent 20%-al nagyobban akarsz), meg hát a rajzosabb/élesebb írást is talán segíti az olvasást, és végül a jobb tipográfiai hűség is valahol egy előny (mai font megjelenítés Win-en pl. előtérbe helyezei a pixelrács követését a font kinézetének követésével szemben).

    [ Szerkesztve ]

  • ddekany

    veterán

    válasz #06658560 #71 üzenetére

    Igen, feltéve, hogy rendes monitorba gyártott panelekből épül, ami meg több mint valószínű. Persze ha lemondasz a ClearType-ról (meg úgy általában a subpixel antialiasingról, bár máshol nem nagyon fogsz vele találkozni), akkor mindegy...

    Egyébként retina displayon ez is esetleg megoldódik azzal, hogy subpixel antialiasing helyett elmegy a sima antialiasing is, aminek meg mindegy a képernyő orientáció.

  • ddekany

    veterán

    válasz #06658560 #74 üzenetére

    A weblapkészítős-programozós világban az átlag jómunkásember nem épp a magas szakértelméről ismeretes, és eleve az sem versenyképes, ha geekként 3x annyit szöszölsz egy weboldallal mint Vér István Jr., szóval sokat eleve ne várj ezen a területen. Ennek megoldásához meg, hogy miden méret számított legyen, elég komolyan automatizálni kell a HTML/CSS generálást. Plusz, mint mondtam, úgy általában nem is tudsz hasznosan szélesebbre állítani egy oldal pusztán matematikával, mert a sorok hosszát káros növelni egy idő után. Vannak layoutok, ahol pl. idő után megjelenhetnének új oszlopok, szóval nem lehetetlen ez, de közel sem egy szorzás kérdése.

    Mindezt amúgy 1920px széles 24"-es monitor előtt ülve írom... Annyit tudtam tenni, hogy kipakoltak egyik oldalra a fülsávot (FF "Tree Style Tab" - sokfüles embereknek kötelező), másikra a bookmark sávot, utóbbit főleg csak a szimmetria kedvéért.

    És persze ez az egész OFF mert egy 10-enpár colos retina display-nak nincs ilyen gondja.

  • ddekany

    veterán

    válasz orbano #78 üzenetére

    Nem tartom annyira kritikus gondnak ezt, hogy középen egy csík a monitoron egy szokványos célú weboldal, de csak mert sajnálatosan elavult az írási rendszerünk (mert nem oda-vissza írunk), és ez valószínűleg már nem lesz soha sem javítva. Ugye ez ellen jó hack volt egy darabig hasábok alkalmazása (lásd papír újságokban), de az sajnos nem görgetés-kompatibilis megoldás, szóval számítógépre nem praktikus. "Így jártunk" esete...

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák