Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • llax

    senior tag

    válasz atus72 #50 üzenetére

    A lítiumnak is kellett közel 30 év a kitalálástól a piacképes termékig.

    Mindez úgy, hogy az összes fém közül a lítium a lehető legjobb anyag erre a célra, más fémekkel kisebb energiasűrűség érhető el. (a nagyon egzotikus nem fém alapúak tudják csak felülmúlni) Az, hogy a legjobb lenne, már a 19. sz. végétől ismert, de egy olyan anyagról van szó, ami képes akár a levegő nitrogénjével is reagálni, akár szobahőmérsékleten is (oxigénnel, vízzel annál inkább...) és a vele vegyületet alkotó anyagok többségéhez is nagyon szeret ragaszkodni, így tölthető akkut kissé nehézkes volt készíteni belőle.

    Még rengeteg fejlődési potenciál van a Li alapú technológiákban is. A beépített Li mennyiség kihasználtsága messze van a fizikai-kémiai korlátoktól és az adott tömegbe-térfogatba beépíthető Li mennyiség is messze van a maximumtól. Energiasűrűségben az abszolút (gyakorlati, gazdaságos!) határ legalább 4-5x-e a jelenleginek, a kb. köv. 10 év duplázásáig nagyobb nehézség nem várható. Ezzel kell minden másnak versenyeznie, vagy sokkal jobbnak, vagy sokkal olcsóbbnak kell lennie.

    Az egyéb fém alapú akkukkal (azonos fejlettségi szinten) csak kisebb energiasűrűség érhető el, ezért az előállításának sokkal olcsóbbnak (kWh/$) kell lennie (különben nem piacképes), amellett, hogy az előállítása is környezetbarátabb. A témaindító cikkben ilyen irányú fejlesztésről/törekvésről van szó, az nem 3 év (több...) alatt fog eldőlni, hogy marad-e a polcon, vagy nagyszériás termék lesz belőle. Az mindenképp biztató, ha erősen profitorientált óriáscégek állnak egy fejlesztés mögött.

Új hozzászólás Aktív témák