Keresés

Aktív témák

  • guest

    veterán

    válasz Szasza #39 üzenetére

    Kedves Szasza!

    Csakhogy nem az volt ám a kérdés, hogy az RDRAM-mal, vagy a DDR SDRAM-mal szerelt gépek között találjuk-e pillanatnyilag a leggyorsabbat! Erre a kérdésre egyébként a válasz az, hogy az RDRAM-mal. De még véletlenül sem azért, mert az RDRAM, mint RAM fajta gyorsabb lenne a DDR SDRAM-nál, hanem csakis azért, mert 2 CSATORNÁT használnak föl belőle!!! Ha majd a DDR SDRAM-ból is 2 csatornát használnak fel (és közel az idő), akkor nem lesz ilyen megtévesztő a helyzet.

    Ami a magasabb órajelű DDR SDRAM-okat illeti, ott magának a RAM-nak az átviteli sebessége és hozzáférési ideje csaknem arányosan alakul a frekvenciával. Más kérdés, hogy a plusz sávszélesség kihasználásához megfelelően gyors CPU rendszerbusz is kell, továbbá az alkalmazások futási sebessége (függvén mástól is, nemcsak a RAM sebességtől), nem nő arányosan. De ez ugyanígy igaz az RDRAM-ra is.

    A lényeg: ugyanolyan formális átviteli sebességű, 2-csatornás RDRAM és 2-csatornás DDR SDRAM-közül az utóbbi a gyorsabb (a kisebb latencia miatt), ráadásul kicsivel nagyobb formális átviteli sebességű DDR SDRAM-ot lehet venni ugyanannyi pénzből, mint RDRAM-ot.

  • guest

    veterán

    dnacrew!

    Hát nem is! Hiszen az RDRAM az alkalmazások többségénél LASSÚBB (a nagyobb latencia miatt)! (Ha azonos belső RAM frekvencián hasonlítunk össze.) Az RDRAM-os rendszerek CSAKIS AKKOR gyorsabbak a DDR SDRAM-osnál, ha 2 db RDRAM csatornát PÁRHUZAMOSÍTVA versengenek 1 db DDR SDRAM csatornával...

    *****
    dearbear!

    Annyiban igazad van, hogy az RDRAM is ugyanazokat az elemi RAM egységeket használja, mint az SDRAM. A különbség abban áll, hogy ezeket az elemi egységeket mivel és hogyan illesztjük a modulon kívülre. Szóval csak az illesztő egységben különböznek. Ezért is célszerű úgy eljárnunk a kétféle illesztési technológia összehasonlításánál, hogy maguk az elemi RAM egységek ugyanolyan minőségűek legyenek.

    Na szóval, hogy konkrétumokról is szóljak, az elemi RAM egységek általában 16, vagy 8 bit szélességűek, és a többség manapság 133 MHz körüli órajelre képes. Tegyük hát fel (a könnyebb összehasonlíthatóság kedvéért), hogy mindkét fajta RAM 16 bites és 133 MHz-es elemi RAM egységekből épül fel.
    Ekkor az SDRAM interfésze egyszerűen párhuzamosan fogja kezelni a 4 db 16 bit-es RAM egységet (bankot), így jön ki a 64 bit/133 MHz-es interfész, ami DDR SDRAM esetében a fel és a lefutó élek mentén is továbbít adatokat.
    Az előbbivel szemben az RDRAM-nál az interfész ugyanúgy 16 bit-es, mint az elemi RAM egységek (és ez is DDR átvitelű). A 4 db elemi RAM egységtől felváltva, egyszerre csak egytől fogad adatokat az interfész (soros üzemmód). De az interfész 4-szeres frekvencián megy, ezért annak a késleltetése elhanyagolható. Bár az elemi RAM egységek viszonylag lassúak, VÁRAKOZÁSI CIKLUSOKRA kénytelenek, 4 is van belőlük, így időátlagban csak minden negyedik alkalommal kell valamelyiknek adatot továbbítania. Ez a technika tehát szintén képes javítani az átlagos adatátviteli sebességet, nemcsak az SDRAM-ban használt szimpla párhuzamosítás. Hogy pontosan mekkora a javulás, az a helyzet függvénye. A Rambus mindenesetre hangsúlyozza, hogy az RDRAM memória belsejében nem csak 4 db 16 bites elemi RAM egységet lehet sorba kötni, hanem akár 32 db-ot is, ami által még jobban növekszik a 16 bit-es, 4*133 MHz-es, DDR üzemű RDRAM csatornának a kihasználtsága. Ez nyilván igaz is, de a tapasztalatok szerint a nyereség többnyire nincs akkora, mint a latenciából fakadó veszteség.

  • guest

    veterán

    válasz guest #32 üzenetére

    Rosszul tudod. Az RDRAM is DDR üzemmódú, csak átlagban 4-szer akkora frekvencián továbbít adatot, mint az SDRAM. Ugyanakkor csak 16 bites, szemben az SDRAM 64 bitjével. Szóval az RDRAM oldalán áll a 4-szeres clock frekvencia, az SDRAM oldalán pedig a 4-szeres bitszélesség. Ez a kettő nagyjából ki is egyenlíti egymást, ami az elvi adatátviteli sebességet illeti, pl.:
    RDRAM, PC800 : 400 MHz * 2 Byte * 2 = 1600 MByte/s
    SDRAM, DDR200: 100 MHz * 8 Byte * 2 = 1600 MByte/s

    Az effektív sebességnél az RDRAM mellett szól a jobb hatásfokú folyamatos üzem, viszont az SDRAM mellett a kisebb látencia. Ezért alkalmazástól függ, hogy melyik bizonyul kissé gyorsabbnak. Az SSE2 alkalmazások inkább az RDRAM-nak kedveznek, a többi meg inkább az SDRAM-nak.

    Egyéb szempontokból az RDRAM hőmérséklete kissé magasabb (az interfész nagyobb órajele miatt), annak ellenére is, hogy éppen ezért csökkentették a feszültségi szinteket. Előnye viszont, hogy kevesebb drót van.

    Ár szempontjából sem lenne nagy különbség, ha nem számíthatnánk bizton arra, hogy hosszú távon a Rambus kénytelen lesz az RDRAM licensz díjakból megélni, szóval ingadozásoktól eltekintve az ára szükségképpen magasabb lesz.

    Jellemző, hogy bár a PC800-as (és 1-csatornás) RDRAM-mal a DDR200-as DDR SDRAM volna összehasonlítandó, valójában a DDR266-ost is meg tudjuk venni kb. annyiért. És amint a P4-esek 2-csatornás DDR SDRAM-mal lesznek felszerelve, nem lehet majd tovább kábítani a jónépet az RDRAM nagyobb sebességével.

  • guest

    veterán

    válasz guest #21 üzenetére

    hi

    amit az rdramrol irtal azt szorozd meg kettovel
    pc1066->4,2 GB/s
    quad pumped ezert a vegen ne kettovel szorozz (pl ddr), hanem 4-gyel.

    remelem jol irtam:)
    csako
    meg nintendo ultra64-ben volt rambus, ps2-ben nemtom mivolt...

  • guest

    veterán

    válasz McJames #27 üzenetére

    Azért jó lenne, ha meg tudnád adni azt a linket valahogy...

  • guest

    veterán

    válasz McJames #14 üzenetére

    Gyorsabb adatelérést? Az RDRAM nincs is versenyben!
    Nagyobb adatátviteli sebességet? Íme:
    RDRAM, PC1066: 533 MHz * 2 Byte * 2 = 2133 MByte/s
    SDRAM, DDR333: 166 MHz * 8 Byte * 2 = 2666 MByte/s

    Kissé előrébb pillantva a jövőbe:
    RDRAM, PC1200: 600 MHz * 2 Byte * 2 = 2400 MByte/s
    SDRAM, DDR400: 200 MHz * 8 Byte * 2 = 3200 MByte/s

  • guest

    veterán

    válasz guest #12 üzenetére

    A játékgépeknél nem a legnagyobb teljesítmény, hanem a legnagyobb egyszerűség, és amellett a ''lekoppinthatatlanság'' a fő szempont.

    Amúgy az 1 egységbe integrált 2-csatornás, és ezért 32-bit-es szélességű RDRAM tényleg olcsóbb és kényelmesebb mint a 2 db 16 bites, de a 32 bit miatt az Intel 850-es chipsetje csak 1 db-ot tud belőle használni, illetve, ha mégis használna egy másikat, azt már csak ugyanazon a 32 bit-es buszon tudná megtenni (még lassúbb hozzáféréssel!), vagyis a második 32 bit-es modullal már NEM növekedne a sebesség!

    Megjegyzés: a 32 bit-es RDRAM 2 db 16 bit-es RDRAM PÁRHUZAMOSÍTÁSA. (Ennyit a soros technológia fölényéről...)

  • guest

    veterán

    #7 Guest írta:
    Egyébként baromira nem véletlen, hogy grafikus kártyákban sehol sem használnak RDRAM.

    Nem akarok kötözködni, de a Playstation 2 RDRAM-ot használ, Video-ra is. Ha rosszul tudom, ne harapjátok le a fejem. Szerintem is nagyon korrekt az RDRAM, ha jól tudom tervezik megvalósítani az egy Nyákra integrált duál ramot (asszem 32 bites interfésszel???). Ebben az esetben nem kell párosával installálni at RD-t a dupla memória sávszélesség eléréséhez. Arról nem beszélve, hogy egy soros elérésű technológia a szememben szimpatikusabb, mint a DDR, ami a múlt örökségét hordozza, szemben a teljesen új technológiájú RD-vel. Kíváncsi vagyok, mit hoz a jövő... Remélem, mi, a vásárlók fogunk jól járni az éleződő versennyel.

  • guest

    veterán

    válasz McJames #10 üzenetére

    Azt lehet mondani, hogy egy RDRAM-mal felszerelt P4-es alaplap jobb, mint egy DDR SDRAM-mal felszerelt, de azt nem, hogy azért, mert az RDRAM jobb lenne a DDR SDRAM-nál. Mert ez csúsztatás, porhintés, félrevezetés.

  • guest

    veterán

    válasz McJames #8 üzenetére

    Az RDRAM csupán azért tűnik gyorsabbnak, mert belőle 2-csatornásat használnak, DDR SDRAM-osból pedig csak 1-csatornásat.
    Az Intel most arra játszik, hogy csinál ugyan 2-csatornás DDR SDRAM-os chipsetet (E7500), de SZERVEREK számára. Egy idő után nyilván megjelenik majd az olcsóbb gépekben is, de addig le akarja fölözni a nagyobb teljesítmény hasznát.

    Az nVIDIA-nak van ugyan 2-csatornás DDR chipsetje (nForce 420-D, 415-D), de fájdalom, az Athlon abból alig-alig profitál. Persze csinálnának ők 2-csatornás DDR chipsetet a P4-hez is, de az Intel egyszerűen NEM AD NEKIK LICENSZET! (Mert nem akarja, hogy az nVIDIA fölözze le a chipset hasznát.)

    Szerencsére a VIA is tervez DDR SDRAM-os chipsetet a P4-hez (P4X600), és ők nem olyan szívbajosak a licenszeket illetően...

  • guest

    veterán

    A DDR SDRAM latenciája is kisebb magasabb frekin. Ezen kívül a latenciája eredendően, mindig és lényegesen kisebb, mint az RDRAM-é. A DDR sdram adatátviteli sebessége is gyorsabb, mint az RDRAM-é. Az RDRAM-os rendszerek CSAKIS AKKOR gyorsabbak, HA 2 DB RDRAM csatornát versenyeztetnek 1 db DDR SDRAM csatornával! (És még így is alig gyorsabb...)

    A DDR SDRAM architektúrálisan is nagyon könnyen továbbfejleszthető. Pont azért vonakodik a DDR400 szabványosításától a JEDEC, mert bár közönséges DDR SDRAM formájában is könnyen megvalósítható (sőt, grafikus kártyák részére a DDR800 is), szeretnék mielőbb bevezetni a DDR-II-t, ami újabb 2-es faktort gyorsít, majdhogynem ingyen. (Egyébként baromira nem véletlen, hogy grafikus kártyákban sehol sem használnak RDRAM-ot. Ott ugyanis a RAM sebesség kérdése még sokkal kritikusabb, mint az alaplapi operatív memóriánál.)

    Az egész RDRAM őrület arra volt kitalálva, hogy elgáncsolják az SDRAM-ot, aztán az RDRAM licenszeket meg csak annak adják oda, aki úgy táncol, ahogy az Intel fütyül. Szerencsére belebuktak.

  • guest

    veterán

    a legnagyobb bibi... hogy szerintem az sdramos techonologiat, mar nem nagyon lehet foltozgatni. mi jon a ddr2 utan? ddr3? a nagysebessegu ddrek a lassabb rdvel veszik csak fel a versenyt, pedig az rd nagyon gyerekcipoben jar meg. iszonyat sok van benne. az mas kerdes, hogy p4ez ddres lapot valasztanek... remalom lehet kesobb az rd eladasa. plane ha elavult, es itt az 1200as, akkor kinek kell a 800as? ddr legalabb kommersz, nem high end. viszont rdt inkabb csak olyan vesz, aki tesz a kicsit regebbi cuccosokra...

  • guest

    veterán

    ''Az ára pedig ugyanaz, mint a DDR-é.''

    Mostmár.

    Üdv
    MG.

Aktív témák

Hirdetés