Új hozzászólás Aktív témák
-
forgonati
őstag
Nem, nem keverem őket. Most nem megyek már bele ennyire mélyen, mint ahogy Te belementél, mert reggelig irkálhatnánk itt lepkéről, Baxandall-ról vagy akár Linkwitz-Riley-ről, meg a többiről, de minek. Esetleg privátban.
Jól tudom mi a hangváltó, de elhiheted hogy ezekben a cuccokban nincs olyan. Mármint teljes értékű hangvátló. Azaz bocsáss meg, mégis van valami hasonló, amolyan csökevény. A magashangszórón van egy nyamvadék kondi, oszt kész. A "mélyre" már ha szabad így nevezni azt a kis valamit, meg általában ráengedik az egész frekvenciasávot. Esetleg a drágábbakban befigyel egy pici tekercs, de nem jellemző.
A mélynyomó résznél meg annyi, hogy egy műveleti erősítővel levágják mondjuk 200Hz fölött és utána megy a jel a végfok IC-be. Itt, a mélynyomónál beszélhetünk aktív hangváltóról, mert végül is aktív elemekkel vágják a frekvenciát, még az erősítés előtt.
Hogy mikor megy át a jel a potméteren meg mikor nem, változó, típustól függ, attól, hogy a gyártó szerint melyik jobb na meg olcsóbb. Azoknál a megoldásoknál, ahol műveleti erősítőkkel van megoldva a dolog, átmegy. De ha külön erre a célra való IC-t használnak (mondjuk LM 1036) akkor bizony nem megy át. És ennek az előnye, hogy még ha kiszárad a potméter, a hang akkor sem recseg. Hogy nagy a minőségi szórása? Szerinted ilyen szetteknél ez számít? Ugyan...Onnan indult az egész eszmecsere, hogy ".mf" kolléga állította hogy ezeknél PASSZÍV hangszabályzás van, potméterekkel, ami nem fedi a valóságot, ugyanis passzív hanszínszabályozás itt sosem lesz, mivel a magas-mély kiemalések ugyancsak aktív elemekkel történnek még a végfok előtt.
Amúgy nehogy komolyan vedd hogy ezek 3 utasak
Egyszer terveztem építeni 3 utas hangfalat Seas hangszórókkal, de aztán mégis 2 utas lett belőle, a 3 utas hangváltó megépítésére ugyanis nem mertem vállalkozni -
forgonati
őstag
Azokban az ős hangváltókban a hangfreki ádhaladt magán a potméteren, tehát ha a potméter kiszáradt, akkor tekergetésnél recsegett. Ezért volt szar az egész koncepció.
A 10 ezres kategóriában (de bőven elég ha veszünk egy átlag mai erősítőt, bármilyet) a potméterrel csak egy IC 2 lába közti ellenállást szabályozod (nagyon leegyszerűsítve) minek hatására az az IC a kimenetein kiemel vagy elnyom mélyeket vagy magasakat, esetleg hangerőt állít. Tehát itt már a hangfreki nem halad keresztül a potméteren, hanem csak az IC-n, fizikailag semmi köze a hangnak a potméterhez. Az IC pedig fel van készítve arra, hogy még ha kiszáradt is a potméter, vagyis nem szabályoz folyamatosan, ő azt "simítja". Szóval még ha ki is szárad a potméter, az nincs hatással a hangra. Röviden igy tudom magyarázni.
Lehet hogy sokban van LM széria, de én többen láttam egy egyszerű műveleti erősítőt (pl. NE5532, TL072 stb) meg a köré épített 2-3 kondit meg ellenállást.
De nagyon belemerültem már, sorry, nem akartam tudálékosnak tűnni
-
forgonati
őstag
Ezek a dobozok mind aktívak, egytől-egyig. És a többi hasonló gyártó hasonló terméke. Szedtem szét már jópár ilyet.
Azok az ősrégi hangváltók pedig, amikről te beszélsz, nem véletlenül nem léteznek már. Bár igaz, annak ellenére hogy passzívak voltak, volt bennük potméter, de pár év után rohadtul elkezdtek recsegni, és csak a baj volt velük. évente kellett szétszedni őket és kontakt spray-el fújkálni, mert állandóan kiszáradtak. Nem colt a legjobb megoldás, enyhén szólva. Tehát ha ezeket is számoljuk, akkor igaz hogy létezett ilyen félmegoldás, de nem véletlenül nem használják már őket.
És továbbra is érvényes, hogy ezekben a cuccokban a lehető legegyszerűbb aktív váltók vannak. Na persze ennyiért ennyi jár. -
forgonati
őstag
"A legtöbb ilyenen passzív hangszabályzás van, azaz potis felül- ill. alul-áteresztő szűrő"
Tévedsz. A passzív hangszabályzás az a keresztváltó. Tekercsek és kondenzátorok, egy bizonyos vágási frekvenciára belőve. Passzív alkatrészek egytől-egyig, ettől passzív hangváltó. De ezek csak komolyabb hangfalakban vannak.
Ahol potméter van, az már aktív. Ezekben az olcsó szettekben ez annyit jelent hogy általában van egy IC, mondjuk egy műveleti erősítő, meg a köré építétt pofon egyszerű áramkör. A BASS potméterrel kiemeled a mélyhangokat, A TREBLE-vel meg a magasakat, értelemszerűen. Tényleg egy nagyon egyszerű áramkör, és amelyik szetten meg csak TONE potméter van, az meg még ettől is egyszerűbb. De ezek mind aktívak, és nem passzívak.
TomBoy1986:
Természetes, ízlések és pofonok. Én a részemről szeretem ha összhang van, és a mély csak része a zenének, és nem pedig csak az dominál. Nem vagyunk egyformák.
-
forgonati
őstag
"A mélynyomók nem a hangszóró miatt akkorák, hanem a doboz hangolása miatt"
Pontosan. Mivel olyan picike a hangszóró (ergo olcsó is) akkor próbálnak neki minél nagyobb dobozt csinálni, csak hogy legyen valami kis mélyhang.
"Maga a hangszóró mérete még nem jelent semmit"
Ne haragudj meg, de ez ostobaság. Már hogyne jelentene. Pont hogy az a fontosabb. Minél nagyobb a membránfelület, annál nagyobb levegőmennyiséget mozgat meg --> erőteljesebb mélyhangok. Tehát inkább nagyobb hangszóró kellene inkább, nem pedig a dobozméretet növelni, mert ezzel - igaz hogy lesz valami mély - de erő nem lesz benne, mivel az a pici hangszóró nem sokra képes. Na persze egy 2-3 collal nagyobb hangszóró már túl nagy felár, legalábbis a gyártó szerint. És ez az olcsó kategória ugye, itt minden dolcsi számít.
-
forgonati
őstag
A mélnyomós gondolatoddal teljesen egyetértek. Sajnos sokan hajlamosak elfelejteni, hogy a mélynyomó feladata nem az hogy dübörögjön, hanem hogy segítsen. Sem több, sem kevesebb. Segítenie kell a szettet, és hozzáadni a hanghoz azokat a legmélyebb frekvenciákat, amit a szett, fizikai felépítéséből adódóan nem tud lesugározni. Ha egy mélynyomó jól szól, akkor azt az ember szinte nem is hallja, csak érzi... Csak egyszerűen jó érzés hallgatni a zenét, és nincs hiányérzet. Ez lenne a dolga. Persze az ilyen olcsó szettektől ez nem várható el, ennyi pénzért. Ennyiért maximum valami puffogást fogunk kapni...
Amúgy a SW-J2.1 1200 szett "mélynyomója" mekkora vakítás márJót röhögtem rajta. Hatalmas rács az oldalán, amiből azt feltételezheti a vásárló hogy emberi méretű hangszóró van mögötte. Közbe meg hogyisne
A 3 sávos felépítés meg megintcsak inkább vakítás. Építettem már 1-2 hangfalat, de 3 sávos felépítésre még nem mertem a fejemet adni, nem egyszerű összehozni...
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Formula-1
- VoidXs: Tényleg minden játék optimalizálatlan?
- Tőzsde és gazdaság
- Yettel topik
- Canon MILC: EOS R és M topik
- Samsung Galaxy S23 Ultra - non plus ultra
- EA Sports WRC '23
- Mibe tegyem a megtakarításaimat?
- Hivatalos a OnePlus 13 startdátuma
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- További aktív témák...
- Új! Számla + 1-3ÉV Gari! Áfás! Gamer PC - Számítógép! R5 9600X / RX 9070XT / 32GB DDR5 / 1TB SSD M.2
- Új! Számla + 1-3ÉV Gari! Áfás! Gamer PC - Számítógép! R5 8400F / RX 9060XT / 32GB DDR5 / 1TB SSD M.2
- Új! Számla + 1-3ÉV Gari! Áfás! Gamer PC - Számítógép! I5 14400F / RTX 3080 / 32GB DDR5 / 1TB SSD M.2
- Új! Számla + 1-3ÉV Gari! Áfás! Gamer PC - Számítógép! I5 14400F / RTX 5070 / 32GB DDR5 / 1TB SSD M.2
- Új! Számla + 1-3ÉV Gari! Áfás! Gamer PC - Számítógép! I5 14400F / RTX 5060 Ti / 32GB DDR5 / 1TB SSD
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 9800X3D 64GB RAM RTX 5080 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- 30+ típus!!! Lenovo Thinkpad X1 Carbon, Thinkbook, 2-in-1 Workstation, Yoga, 5-14.gen. Ultra 7!!!
- Új! Számla + 1-3ÉV Gari! Áfás! Gamer PC - Számítógép! R5 9600X / RX 9070XT / 32GB DDR5 / 1TB SSD M.2
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 7 9800X3D 32/64GB RAM RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- Beszámítás! Apple Mac mini 2023 M2 Pro 16GB 512GB SSD számítógép garanciával, hibátlan működéssel
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest