Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • .mf

    veterán

    válasz forgonati #23 üzenetére

    Ok, audio / hangszer-erősítő világ alapján beszéltem, ha már sokat szedtél ilyenekből szét és szerinted máshogy van, akkor lehet, hogy úgy van.

    Viszont amellett továbbra is kitartok, hogy a hangszóró mérete még önmagában nem jelent semmit, mert, mint írtam, még a nagyobb átmérőjűek között is vannak magasabbra hangoltak. Már nem emlékszem melyik márka milyen típusa, de láttam már olyan 10 vagy 12"-est, aminek a jelleggörbéje olyan 100-120Hz-től lefelé meredeken zuhant, ellenben a középtartománya szép egyenletes volt, és magasban is viszonylag sokáig elment. Egy ilyet a nagyobb átmérőjére ellenére is hiába tennél mélynyomóba, nem arra való. Hiába a nagyobb membránfelület, ha abban a frekvenciatartományban egyszerűen nem szól.

  • llax

    senior tag

    válasz forgonati #29 üzenetére

    #34-re is
    Kevered a hangváltó és hangszínszabályzó fogalmát.

    A hangszínszabályzás mindíg az "aktív" rendszerben történik, még a végfok előtt. Történhet tisztán passzív alkatrészekkel (pl. egyszerű "tone" gomb, lepke, primitív equalizer-ek), aktív (OPA) alkatrészek segítségével (pl. Baxandall, minőségi sztereoerősítők többségében mai napig ilyen van), itt átmegy a jel a potin.
    Történhet olyan módon, ahol már nem megy át hanfrekvenciás jel a potméteren, de itt óriási a minőségi szórás (a HiFi szabályzó IC-k ára összemérhető a cikkben szereplő hanfalakkal, ha ezekben ilyen megoldás van, csak a filléres gyagyiból kerülhet beléjük, a jobb minőségű IC-ket a középkategóriás [értsd: többszázezres] házimozi erősítőkben, a legjobbakat a csúcs sztrereoerősítőkben használják), illetve DSP-vel (digitális/digitalizált jelen végzik a szabályzást, jellemzően legolcsóbb és a legdrágább házimozi erősítőkkben [persze nem ugyanaz az DSP :) ])

    Amit Te a post-odban passzívnak nevezel, az a hangváltó, annak szerepe, hogy a különböző frekvenciatartományokat megszólaltató hanszórók részére ferkvenciafüggő módon szétossza a jelet. Ezek passzív alkatrészekből felépített szűrők, a végfokozat és az egyes hangszórók között (jellemzően a [többutas] hangfal belsejében található). A cikkben ilyenek a 2.0-ás rendszerek.

    Van aktív hangváltók is, ezeknél már a végfokozat előtt megtörténik a frekvenciatartományok szétválasztása, a külön tartományokat külön végfokozatok hajtják meg. A cikkben szereplő 2.1 -es rendszerekben is található aktív hangváltó, ezeknek nincs közvetlen közük a hangszínszabályzáshoz, így a potméterekhez sem. A SW-HF2.1 2000-ben van aktív és passzív is: mélyláda-szatelit szétválasztást aktív, míg a szateliteken belüli többutas szétválasztást passzív hangváltó biztosítja. Persze HiFi-nél is léteznek aktív hangváltós megoldások, egy kisebb autó árán már elérhető a belépőszint...

    Mondjuk megnézném ezeket a hangváltókat közelebbről is :) Nem hiszem, hogy ebben az árkategóriában túlzottan megerőltették volna magukat a mérnökök... Egy jobb 3 utas HiFi hangfal hangváltója nehezebb (főleg a tekercsek miatt), mint egy ilyen PC-hez készült 2.0-ás apróság kompletten...

  • WD40

    aktív tag

    válasz forgonati #29 üzenetére

    Természetesen ezek aktívak, de az az állítás nem volt igaz. Ahol meg potméter van, az előbb utóbb recsegni kezd, még a 10ezres< kategóriában is (maga a poti ennyi természetesen). Ne tereljük a témát :DDD peace.
    És továbbra is érvényes, hogy ezekben a cuccokban a lehető legegyszerűbb aktív váltók vannak. - Nem inkább egy occó hangszínszabályzós előfok IC? (Motorola hírhedt LM szériája? :) )

  • WD40

    aktív tag

    válasz forgonati #24 üzenetére

    Ahol potméter van, az már aktív.

    Ez így nem igaz. Simán lehet passzív, egy vagy több potméterrel állítható frekvenciamenetű hangváltó is a hangdobozban, ahogy volt is régebben jónéhány Videotonban (pl. DC-4018), Orionban (pl. HS 500 és 700), sőt neves külföldi gyártók dobozaiban is...

  • TomBoy1986

    veterán

    válasz forgonati #16 üzenetére

    Szerintem meg az emberek különbözőképpen szeretnek zenét hallgatni. Az hogy neked meg a kollégának, akinek válaszoltál már látszik, hisz leírtátok. Én meg pl. teljesen feltekem a Z-2300-nál is a mélyet, mert azért vettem, hogy erős mély hangok legyenek akár a motorok zúgásánál, akár a zenében.

    Szóval ízlések és pofonok...

  • .mf

    veterán

    válasz forgonati #16 üzenetére

    A mélynyomók nem a hangszóró miatt akkorák, hanem a doboz hangolása miatt. Maga a hangszóró mérete még nem jelent semmit, láttam már "magasra" (alsó-középtartományra) hangolt 10-12"-es hangszórókat és mélyre hangolt kicsi, 5"-es hangszórókat is.

    ---

    Ez a teszt nem teszt, legfeljebb szubjektív termékbemutató -- semmi mérés, csak vélemény.

    Btw. "maxra csavarás". A legtöbb ilyenen passzív hangszabályzás van, azaz potis felül- ill. alul-áteresztő szűrő. Tehát "maxra csavarva" csak nem csillapít, míg a többi állásban végig egy frekvencián alatt ill. fölött vág.

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés