Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Reggie0 #100 üzenetére

    Attól függ, mire használod a háttértárat, mert ismételten hívott adatot hoz be cache-ből ugye, ha mondjuk én médiafájlokat olvasok fel onnan, vagy teszek le oda (mindig más fájlt, ahogy az rendre lenni szokott), akkor pont édesmindegy, mekkora a cache, mert olvasáskor sosem lesz benne a kért adat (hiszen csak 1x olvassuk be), íráskor meg hiába teszi le oda, nem vesszük elő újra igazán. Egyébként HDD-vel próbáltam először, de rájöttem, hogy indexelés, média infó végigolvasás, satöbbi, áhh, reménytelenül lassú sok fájlnál, SSD-re cserével meglódult mint állat + a Pi elég mobil kütyü, legalábbis nálam, előfordul, hogy működés közben ide-oda teszem, vagy bármi hasonló és azt egy HDD annyira nem szereti, SSD meg tojik bele, szóval utóbbinál döntöttem.

    Ezért sem érdekel a 8G-s, tökéletes a 4-es, a Volumio-nak ez is sok, mivel a Pi1 B+ -omon is elmegy 512-vel (igaz ott kicsit már lassúak a reakciók, de megy).

    Az SQL tök más tészta és egyetértek egy előttem szólóval, hogy RAM-ból sosem elég, kiegészítve annyival, hogy mindaddig, míg tudod CPU-val követni. A Pi nem egy hardcore cucc és ECC-t sem tud, így RAM intenzív dolgokra max akkor lehetne használni, ha mondjuk konténerizálva rajta dolgokat egy teljes stack-et leképezünk kicsiben, vagy bármi hasonló, vagy ugye - amire eredetileg létrejött - tanulás, oktatás jelleggel az ember létrehoz egy vagy több Pi-n clustert, vagy mittomén, esetleg UAT-ként egy olyan ARM alapú éles rendszernek, ahova nem kell komolyabb erő. Sokmindenre is jó, meg semmire is.

    Én nem látom értelmét a 8G RAM-nak, de van az a felhasználási terület, ahol a fájlrendszer cache nagysága megköszöni a dolgot. Mondjuk egy Redis-t még nem próbáltam vele, de biztos faszán szalad, csak az meg megint olyan, hogy egy performanciára kihegyezett RAM alapú DB-t ha már performancia, nem Pi-re teszünk, de bohóckodni és tanulni jó. És akkor lényegében megvalósul a készítők álma, hogy hát igen, oktató platform (szegény országoknak és rétegeknek). Az más, hogy azóta a fejlett világ befogta IoT-re meg mindenféle egyéb dolgokra.

    Egyetértek Veled, csak nem feltétlen szignifikáns use-case a nagyobb fájlrendszer cache, ami a gyorsaságot hivatott segíteni (mint minden OS esetén), miközben nem egy rakéta kütyüről beszélünk.

    Ha most kellene vennem, 8-ast vennék, mert én is azon bolondok közé sorolom magam, akik anélkül, hogy tudnák konkrétan, mire kell nekik a 8G extrája, veszik csak azért, hogy időtállóbb legyen és meglegyen a pszichés nyugijuk. :D :K Ezek olyan típusú emberek, akiknek nincs még hajszálpontos elképzelésük arról, mit akarnak vele csinálni. Akinek van, az tudja a memória igényét is és lapozgatja a 2G-s modellpalettát :) Meg őszintén, az a pár dollár plussz (vs 4G), hogy utána évekig használjam valami tényleg hasznosra, ne a polcon heverjen, vagy a fiókban, semmiség ezért a többletért.

    Viszont több Pi-t nem veszek, megnézem, az 5-ös mivel jön majd. Mostanság M.2 SATA hat-eket nézegetek rá [link], egy USB3-as alapú klassz lenne, de tekintettel arra, hogy a P3-as házikók többsége nem jó a Pi4-hez, megléphetnék az 5-ös Pi-vel azt, hogy M.2 SATA csatit szerelnek az aljára és akkor az ott vastagabb lenne egy foglalatnyival (+1-3 mm) meg a beletett SSD-nyivel, ha túllóg, se nem lenne vészes és akkor lenne olyan Pi-nk, ami már SATA-t tud, legalábbis M.2 SSD-hez. De gyanítom, mindezt nem lépik meg, vagy csak akkor, ha a gyártástechnológia olcsósága miatt belefér majd a tervezett árba, mert tele lehetne tömni még vagy 800 extrával a Pi-t mint konstrukciót, de akkor 100$ fölött lenne bőven és a cél vele a Foundation részéről nem ez szerintem. Úgyhogy lehet keresek a cluster hülyeségeimnek egy marék 1G-s Pi4-et használtan, apróért. :))

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

Új hozzászólás Aktív témák