Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dany007

    veterán

    válasz Valentino K. #21 üzenetére

    Pont ezt akartam írni én is de megelőztél :)
    Ha az emberek csak a közeli barátokat / családtagokat jelölné be a közösségi oldalakon, akkor kb az ismerősök száma a 20-30-as értékhez közelítene.
    A valóság viszont az, hogy ez a szám átlagosan inkább a 100-hoz, de nem ritka a 200, 500-as ismerőslista sem. (hogy az ezresről ne is beszéljünk).

    Azt meg aztán senki ne akarja nekem bemagyarázni, hogy 150-200 közeli barátja(!) van, akikkel napi / heti kapcsolatban van és ismeri annyira jól az illetőt, hogy nyugodt szívvel osztaná meg vele minden személyes dolgát.
    Mert az ilyen közösségi oldalakon a legtöbben mindenkit bejelölnek akit csak valamilyen oknál fogva ismernek. Évekkel ezelőtti munkatársat például ki ne jelölne be? Vagy régi oszt.társakat... Meg a 2002-ben együtt ittunk "haverokat", akikről gyakorlatilag mit sem tud az ember, dehát ismerős, be kell jelölni.

    Az a "gond" egyébként, hogy jelenleg igen kevés közösségi nyílt adatmegosztásból adódó bűneset történt, ezért a júzerek java része nem látja a valós veszélyeket. És el kell ismerni, hogy jelenleg tényleg nincs sok érdemi veszélye, ami van az egy relatíve kis körre összpontosul, akiknek mondjuk van pár rosszakarója, esetleg kétséges múltú haverjai stb...
    Viszont pár év múlva, amikor egy új generáció nő fel úgy, hogy a facebook mindennapi esemény, akkor ők már abban a tudatban fognak "élni", hogy mindenkiről minden lépést megtudhatnak a face segítségével. Így jóval könnyebb lesz bármiféle bűntényt elkövetni, vagy akár kísértésbe esni.

  • Dany007

    veterán

    válasz arn #63 üzenetére

    Szerintem ne stresszeld magad.
    Előbb utóbb úgyis be fog ütni a baj. Egyenlőre még csak körvonalazódik ennek a lehetősége. De már halványan látszik valami. Gondolok itt olyan esetekre amiket itt páran már felsoroltak. De ennél sokkal kreatívabb lehetőségek is vannak / lesznek. Hamarosan - pár év múlva - hozzájön az arcfelismerés, na az majd dob neki mégegy lehetőséget...
    És itt nem a programmal van a gond a 4sq-rel vagy a Fb-kal. Hanem magával az emberrel aki használja. A legtöbb embernek szerencsére eszébe se jut rossz célokra felhasználni azt a töménytelen mennyiségű információt amit pár gombnyomással nyerhet.

    Viszont mindig van egy réteg - eddig is volt, ezután is lesz - akikben kifejezetten benne van a bűnözői hajlam ezért vagy azért, tökmind1. Mindig is voltak emberek akik bulikban balhéztak, lenyúltak 1-2 mobiltelefont, Tescoban lenyúlnak pár gyümölcsöt, lehúzzák az oszt. társaikat pénzzel, megfenyegetik xy kisiskolásokat stb... Tehát ilyenek mindig voltak és lesznek is.
    A különbség most annyi lesz, hogy szépen lassan felnő egy olyan generáció aki már abba született bele, hogy az emberek, ismerőseik, de még a szomszéd akárkicsoda is minden információt megoszt magáról. Teljesen hétköznapi dolog lesz, így az ilyen hajlamú embereknek már adott lesz egy teljesen újfajta lehetőség. Onnantól már csak a kreativitásuk szab határt, hogy miként használják ezt ki. Erre láttunk már pár kezdetleges példát. Egy kifejezett trend van kibontakozóban, ami arra irányul, hogy add ki minden személyes információdat, adataidat szinte mindenkinek mindenkor, minden lépésedről.

    És akkor itt jön a képbe az, hogy az adatvédelem FB-on is jól skálázható. Részletesen beállítható. Ezzel csak az az egy probléma van, hogy a mai fiatalok ~ 50%-a azt se tudja mi az. Múltkor lehetett olvasni erről egy kis felmérést, igen meglepőek az adatok.
    A másik dolog, hogy az ilyen közösségi oldalakon nem csak a közeli barátokat és rokonokat jelölik be az emberek, hanem olyat is akivel talán soha életében nem beszélt egy szót se, csak a Kovács Pistán keresztül "ismeri".
    Ne mondja már nekem senki, hogy az átlag 200-250-es ismerősszámból mind a 250 embert személyesen régóta ismeri és napi vagy legalább heti kontaktusban van vele!? Mert nehezen hinném el.
    Az ilyen topicokban meg amúgy nagyon jól megfigyelhető, hogy a legtöbb ember a Facebook-os ismerőseit ismerősnek és / vagy havernak jelöli meg. Ilyen jelzőkkel beszél róluk. De, szinte sehol nem látni, hogy a barát és / vagy rokon, családtag jelzőket használnák.

Új hozzászólás Aktív témák