Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz joghurt #1 üzenetére

    Thx!

    "- Most akkor jól értem, hogy az a bizonyos egekig magasztalt csöves hangzás az tulajdonképp egy bazi nagy torzítás? És itt direkte még növelődik is? Csak mert az tranyósra is rá lehet tenni, és akkor marad kisfeszültségű, könnyű, kompakt."

    Igen és nem. Más a jellege a két torzításnak, számszerűleg nem lehet összevetni őket. Kerestem hozzá némi összeszedett magyarázatot:

    "Ha a két karakterisztikát Taylor-sorba fejtjük, akkor azt láthatjuk, hogy az elektroncsőnél a
    torzítás jóformán csak második és harmadik harmonikust hoz létre, a magasabb harmonikusok
    elhanyagolhatóak, azonban a tranzisztornál a magasabb harmonikusok amplitúdója is viszonylag
    nagy.
    A magasabb harmonikusok két okból is zavaróak az ember számára: egyrészt az emberi hallás
    számára a magasabb harmonikusok önmagukban sokkal zavaróbban hatnak mint a 2. vagy 3.
    harmonikusok, másrészt a magasabb harmonikusokat előállító karakterisztika nagymértékű
    intermodulációs torzítást is okoz, ami különösen zavaró a hallás számára."

    https://www.researchgate.net/publication/228454941_Nemlinearis_torzitasok_audio_eszkozokben

    "- Ha már kiemeled a kimenő trafók minőségét, az miért nem ferrites, miért nem toroid stb.?"

    Ferrites, porkohászati úton készített magot azt nem hangfrekvencián használnak, az magasabb frekvenciákra van.
    A toroiddal meg az a gond, hogy telítődne a mag. A primer körön állandó áram folyik SE kapcsolású erősítőben, a telítődést elkerülendő légréssel látják el ezeket a magokat. Amit linkeltem elektroncso.hu-s cikket, ott ezek jól össze vannak szedve.

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Új hozzászólás Aktív témák