Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • mephi666

    nagyúr

    válasz Chiller #41 üzenetére

    mi szentandrásra szoktunk 1-2 évente ellátogatni pár napra pecázni-sörözni-bográcsozni-lazítani... még amikor ketten voltunk, bevásároltunk és végigkóstoltuk az egész palettát :) (ezen kívül pár 2literes helyben csapolt is volt) ...gyümölcsös sörökben szvsz verik a belgákat (a meggyes sörük valami bitangjó)

    ui: nem olcsó, már nagyobb hipermarketekben is megjelentek a söreik brutál árakon, de ott helyben a kocsmájukban jóval barátibb áron adják :K az a szent andrás könnye vicces egy sör: 9%os, áfonyás... nem érzed erősnek, épp ezért csalóka... a black rose meg 9es fekete sör... az is nagyon jó

    [ Szerkesztve ]

    "Kis lépés az emberiségnek... hosszú lépést a férfiaknak..." ++++++++++++++ BattleTag: mephiHUN#2258 ++++++++ A kígyó veszélyes állat mert harap, de a takarítónő még veszélyesebb, mert ő Maris

  • bacsis

    Közösségépítő

    válasz Chiller #41 üzenetére

    +1
    :D
    Viszont ha lesz rá alkalmam, akkor megkóstolom a kinti Löwen-t
    Eleinte itthon sem volt annyira katasztrofálisan xar...

  • Kisgépkezelő

    senior tag

    válasz Chiller #41 üzenetére

    A hozzávalók ára sajnos szerintem indokolja az árat. Ezek a kisüzemi sörfőzdék többnyire inkább a komlósabb ízvilágú angolszász eredetű sörtípusokat szokták főzőni, és fajlagosan a komló a legdrágább összetevője a sörnek. Ezzel szemben itt a kontinensen inkább a malátásabb ízvilágú sörök terjedtek el, ahol a komló sokkal inkább csak azért kerül a sörbe, hogy kiegyensúlyozza a sörlé alapvető édességét. Emiatt egy ilyen tripple dryhopped neipa elkészítéséhez akár tízszer annyi komlót is felhasználnak mint mondjuk egy belga búzához. Emellett mivel kifejezetten a komló íze hangsúlyos, ezért míg a legtöbb európai stílushoz teljesen megfelel valamelyik finom és jó minőségű helyi komló, addig a kisüzeimek a világ túlfeléről szerzik a különlegesebbnél különlegesebb ízű komlókat, aminek szintén elég komoly felára van.
    Azt nem mondom, hogy feltétlenül meg is éri egy bármilyen Belga/Német/Cseh sörrel szemben egy ilyen kisüzemi, de ha az ember azt (is) szereti, akkor sajnos muszáj elfogadni, hogy ez a műfaj nem véletlenül ilyen drága.

    A kukoricával meg igazából ugyanaz a baj, mint az Argussal, hogy rossz a sajtója. A jelenlegi nagyüzemi sörgyártásban vagy fél tucat olyan technológiai megoldást alkalmaznak ahogy nem szabadna sört főzni, de ez az infó sosem került rá a cimkére. Az, hogy kukorica van benne, az rákerült, úgyhogy mindent szegény kukorica nyakába varrnak, pedig talán azzal van a legkevesebb gond.

  • mephi666

    nagyúr

    válasz Chiller #54 üzenetére

    arany korsó, pennyben 129 volt múlt héten... kukoricamentes, 4.5%os... nem egy díjnyertes, de iható a 1.5-2x annyiba kerülő kukoricás sz@rokhoz képest :K az a durva, hogy amikor a baumax még ment az országban, volt valami ótvar sárgaemberes braumax sörük... német/osztrák import... simán verte a hazaiakat :K

    "Kis lépés az emberiségnek... hosszú lépést a férfiaknak..." ++++++++++++++ BattleTag: mephiHUN#2258 ++++++++ A kígyó veszélyes állat mert harap, de a takarítónő még veszélyesebb, mert ő Maris

  • Kisgépkezelő

    senior tag

    válasz Chiller #54 üzenetére

    Jó persze számít, hogy minek vesszük a hányszorosát, de azért ezekbe az agyonkomlózott "kézműves"-ekbe inkább literenként megy bele a 25, ha kell, ha nem. Sok esetben inkább csak az árat növeli, az élvezeti értéket nemigen. ;] Meg még hozzá kell számolni azt a veszteséget is, amit a komló felszív a sörléből. Egyszóval azért elég drága.

    Amúgy pedig: "A kukoricagrízzel és a rizzsel ugyanakkor önmagában nem az a baj, hogy nem hagyományos söralapanyag, hanem az, hogy lebontásukhoz szintén hozzáadott enzim szükséges. " (ahogy ezt egyébként írtad is)

    Nem nem irtam, mert tisztában vagyok az ellenkezőjével. A malátában lévő enzimek egy bizonyos mennyiségig teljesen jó hatásfokkal cukrosítják el a malátázatlan összetevők (és az enzimet legfeljebb csak nyomokban tartalmazó maláták) keményítőtartalmát is, beleértve a kukoricát is. Amennyi kukoricát a magyar szabályok engednek, az nem indokolná hogy ne lehessen belőle hozzáadott enzimek felhasználása nélkül sört főzni. Ezen kívül a hozzáadott enzimek nem csak a kukorica, de a maláta cefrézését is hatékonyabbá teszik, úgyhogy ne hidd azt, hogy csak azért mert nincs benne kukorica, még ne használnák őket pusztán acélból, hogy a még a maláta héjában lévő minimális keményítőt is felhasználják, vele együtt minden egyébbel, főleg csersavakkal amit nem kéne onnan kioldani. Továbbá amennyire értem a dolog kémiai részét, ezeknek legkésőbb a forralás során denaturálódniuk kéne aztán kiülepítik és eltávolítják őket, úgyhogy a késztermékben már nem zavarnak sok vizet.
    Mindenesetre ha egyszer túlextraktálják az összetevőket, akkor már sokat nem számít, hogy csak malátát vagy maláta és kukorica keverékét extraktálják, ígyis- úgyis szar lesz az eredmény.

    A másik ami nem annyira tesz jót a sör minőségének, az a high gravityzés. Csak azt sem kötelező ráírni a címkére, így annak sincs olyan rossz sajtója, hogy négy egységnyi 4,5%-os sört 1 egységnyi 18%-osból higítanak vissza. Az azért némileg befolyásolja az ízvilágot. Egyrészt mert a magas alkoholfokra erjesztő élesztők nem ritkán termelnek mindenféle alkohol közeli vegyületeket is, amik legtöbbször nem olyan jó ízűek, másrészt pedig miután felhigítják nem igazán hagyják hogy összeérjenek az ízek. Ezzel mondjuk egy fél gyárbővítést meg pár alkalmazottat meg lehet spórolni.

    Persze le is erjesztik csontszárazra, hiszen úgy kevesebb alapanyagból lehet elérni a megfelelő erősségű sört, úgyhogy a míg cseh 4,5%-os sör az 11 B° körüli sörléből lesz erjesztve (ők rá is írják), a magyar meg akkor úgy 8,5-ből. Persze itt nem írják rá.

    És ha már érlelés, akkor nyilván az egy probléma, hogy a legtöbb olcsó sörnél a vonatkozó szabályok szerinti minimum időt fordítják ászokolásra, ami már nem emlékszem mennyi, de nagyon nem annyi, mint a hagyományos minimum 2 hónap. De ugye azt sem írják rá egyik sörre sem, hogy mennyit ászokolják.

    Aztán persze ott a komló kérdése, ahol szintén nem nagyon szokták ráírni, hogy milyenből, mennyit és mikor tesznek bele, pedig azért erős különbségeket lehet vele elérni. Ott volt például a hidegkomlós Dreher, ami kukorica ide-vagy oda az ország egyik legjobb söre volt...
    ...úgy 1,5 hónapig, mert beszereztek hozzá valami beragadt készlet amerikai komlót. Ahogy kifogyott lecserélték valami szláv komlóra aztán onnantól meg az egyik legrosszabb lett.

    Ezek mellett a kukorica már nem nagyon számít, csak ugye az az egyetlen amit a szabályok szerint muszáj felírni a cimkére. Mostanában kezd is kikopni az alapanyagok közül, mert marketing szempontból elég szarul nézett ki és végülis olcsóbban kijönnek, ha még azt is kispórolják. ;]

Új hozzászólás Aktív témák