Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • tg44

    csendes tag

    Helló!

    Itt fentebb olvastam a tápproblémáiról. A kérdésem az, hogy ha szeretnék rádugni egy usb-s wifit és egy 32GB-s pendrive-ot, és a beépített jack-et akarom használni akkor ez fog-e normál minőségű zenét lejátszani nekem úgy hogy wifiről vezérelem?

    Illetve ha a HDMI jobb hangminőséget produkál akkor a hdmi-ről mennyire lehet passzív módszerrel lehúzni a hangot, és mennyire pepecselős beconfolni rá?

    (Mobil hangcuccba szeretnék "szervert", jelenleg egy kijelző nélküli laptop tölti be ezt a szerepet, de mind a súlyán mind az egy feltöltéssel várható üzemidőn javítana egy ilyen csere.)

  • tg44

    csendes tag

    válasz veector #2859 üzenetére

    A szoftveres megvalósítása nem probléma, van egy laptop ami már tudja nekem ezt, csak rohadt sokat fogyaszt... Calao-t meg Beaglebonet confoltam már, ez önmagában nekem nem probléma hogy ap-vá varázsoljam, meg mpd-vel sincs bajom, webmpc1.0-hoz is írtam kiegészítő részeket. Konkrétan azért néztem ezt a példányát az embedded pc-knek, mert úgy gondoltam a hangkártyát kispórolhatom belőle, és elég jó árban van azért...

  • tg44

    csendes tag

    Valakinek van tapasztalata arról, hogy hogy lehet scripttel apmódba belőni a kicsikét?
    beállítottam az interfaces-t staticra, és olyan mintha az init alatt ennek ellenére nem kapná meg a címet, ha kézzel futtatom ugyan azt a scriptet boot után akkor megy.
    Most tényleg vegyem ki a bootból és csináljak egy @bootup cron tabot neki?

    Igazság szerint maga az idegesít, hogy kézzel a down/up után kap static ip-t, scriptből ha kézzel indítom kap, bootupkor meg nem kap ugyan arra a hívási sorra...

    (Ugyan ez a script tökéletesen működik egy laptopban, itt valami sebességbeli eltolódások miatt lesz gondom szerintem, de ötletem sincs arról hogy miért.)

  • tg44

    csendes tag

    válasz tg44 #2882 üzenetére

    valamiért nem enged szerkeszteni...

    Itt a script is:

    killall hostapd
    ifdown wlan0
    ifup wlan0
    hostapd -dd /etc/hostapd/hostapd.conf &
    /etc/init.d/isc-dhcp-server restart

    Ha ezt futtatom rootként akkor ifup után megkapja a staticip-t a router, és feláll a dhcp szerver.
    Ha ez bootkor fut, akkor a dhcp szerver elhasal, belépve az ifconfignál a wlan0 látszólag nem kapott ip-t.
    Ha a scriptet magát sleepeltetem 2sec-ekre minden lépés után az sem oldja meg a problémát.
    Ha visszaérek melóból megpróbálom hogy az egész előtt egy network restart segíthet-é, de addig is bármi ötletet szívesen fogadnék.

  • tg44

    csendes tag

    Nah a tapasztalataim:
    A dhcpd-t felejtse el mindenki, a dnsmasq a király. Kb 3 perc alatt megoldotta amit amásikkal 6-8h alatt nem sikerült.

    Az xming úgy működik mint az állom, kiegészíthető az ssh kapcsolat pár ablakkal win alatt is, minimális hozzáértés kell hozzá, de pl win alatt lehet monitorozni az rpi aktuális állapotát, esetleg használni a böngészőt, filekezelőt stb.

    A hang jack-en vállalható, kicsit tud recsegni ha éppen nagy terhelés éri (pl a saját böngészőjén keresztül a saját maga által hostolt php alkalmazással számot váltok mpd-ben telepítés közben, az tipikusan "megrecsegteti" a kimenetet).

    Probléma nélkül kihajt egy eidmax usb-s wifit és egy pendriveot.

    Ha inverterről van megoldva az áramellátása, és ugyan arról mennek a hangfalak is, akkor merülő akkunál a felhúzott mélyhang képes megszaggatni az RPI áramát, amitől kicsit behal a rendszer és a bootidő alatt csend lesz... (Ez kiküszöbölhető drágább inverterrel, feltöltött akkuval, alacsonyabb basszussal, vagy ezek tetszőleges kobinációjával, amúgy a jelenség teljesen logikus, csak elsőre meglepő volt :)

    Akinek igénye van rá van egy "keresési lehetőségekkel is megáldott" webmpc-m (telefonra optimalizált webes kliens mpd-hez). Illetve érdekelne, hogy találkozott-e már valaki olyan megoldással, amivel mpd-be be lehet streamelni a youtube alól a hangot.

    A mai napom egy részét azzal töltöttem, hogy megpróbáltam raspbian alatt youtube-ot lejátszani. Nem egyszerű...

  • tg44

    csendes tag

    válasz vzoltan #3035 üzenetére

    Hát én ap-t csináltam belőle, de le tudom írni a klienst is.
    Jobb esetben a /etc/network/interfaces-t kell csak módosítani beleírod, hogy iface wlan0 inet dhcp, aztán beleírod az ssid-t és a kódot (lsd [link] és ifup wlan0-al fel is csatlakozik.
    Ha nincs szerencséd akkor a drivert is újra kell húzni erre most nem fogok neked tudni linkelni mert nem mentettem le, de a lényege az, hogy le kell lökdösni a drivereket 2-3 mélységig, és aztán újra kell kérni. Ez egy debian bug volt amikor próbálkoztam vele, ugyanis valami olyasmi történik, hogy az egyik modul már be van töltődve, és a következő rétegeket rosszul húzza be, és az ha teljesen 0-ról húzod be az egészet egybe akkor működik. Bár ez nem eidmax stick-el volt hanem asus laptop beépített wifijével, az eidmax ralinkos driverrel kellene hogy menjen minimális konfiggal.
    Ap-vá configolni annyiban más hogy nem dhcp-re hanem static ip-re állítod, teszel fel egy dnsmasq-t, amit felkonfigurálsz, illetve egy hostapd-t is.
    Elvileg ha az interfaces-ben bentvan hogy van wlan0 interface is, akkor bele tudsz hallgatni a levegőbe iwlist wlan0 scanning -el. Illetve az ifup-al át tudod adni a kapcsolódási paramétereket (ssid-t és pwd-t, mant kell olvasni hogy pontosan hogy :)

  • tg44

    csendes tag

    válasz #21719808 #3037 üzenetére

    Lehet félreérthető voltam, nem a beállítása a "nehéz", hanem az, hogy úgy működjön ahogy kéne. Valamiért a boot alatt nem volt hajlandó jól talpraállni. Ha bejelentkezett rootként futtattam a bootupscriptemet, akkor 3 alkalomból 2x elindult 1x failelt, viszont bootupkor egyszer sem tudott felállni. Szerintem valami sorrendiségi hiba lehetett, de egyszerűen nem tudtam megcsinálni hogy úgy bootoljon be mint ahogy a mellette levő gép (ugyan azokat állítattam be rajtuk, ugyan az a bootup script ugyan olyan verziószámok, csak az oprendszer volt más alattuk...) Amúgy egy ilyen kis eszközre nembiztos hogy rábíznék egy 100+ résztvevős hálózatot, wiresharkal belehallgatni a kb 700 gépes kolihálóba is olyan mint ha discoban ülne az ember, csak úgy repülnek a broadcastok.

    Előző postomból kimaradt, hogy eddig csak raspbiannal próbálkoztam, de több embedded gépen is húztam már fel wifit, meg pár laptopon is, debian alatt általában vagy elsőre megy, vagy le kell lökdösni a drivert és utána megy. (Más rendszerre még nincs tapasztalatom.)

  • tg44

    csendes tag

    válasz PistiSan #3039 üzenetére

    Helló!

    [link]
    Szerintem ez az amit keresel.
    Kelleni fog a mostani 2 sdkártyád tartalma img-ben, Ezeket tedd rá egy pendrivera (ami nagyobb mint az sdkártyád mondjuk 4x ) aztán az egyik kártyára tedd vissza az egyik eredeti rendszered, és az oldal alján levő módszerrel szedd szét az img-eket squashokra, másold vissza az usb-re ezeket is (illetve auto oda fog kerülni ha ügyes vagy). (Valószínű akkora kártya fog kelleni mint a 2 korábbi kártyád méretének az összege, vagy mielőtt kimentenéd őket img-be resizeold őket (pl 4 gb-ről 2-re [link] bár nem vagyok benne biztos hogy ez maradéktalanul működni fog így, de googlizni lehet még utána, backupolni meg kötelező előtte.)) Amikor ez is megvan felteszed a berrybootot, kiválasztod hogy usb-ről telepítenél oprendszert kiválasztod az egyik majd a másik filet és kész is elvekben.

    Az hogy egy-egy sdkártyát hogy tudsz tökéletesen backupolni az vagy win alatt win32diskimager vagy linux alatt dd.

  • tg44

    csendes tag

    válasz vzoltan #3103 üzenetére

    Ha iwconfig látja, akkor 2 út van. Az egyszerűbb, hogy csak egy wifi ap-hoz akarsz csatlakozni, vagy a bonyolultabb hogy többhöz.

    A konkrét tutorial: itt

    Mind a 2 módszert leírja, raspbianon így működnie kell. Ha ezután se megy, akkor írj konkrétabban hogy mi nem megy :)

    [ Szerkesztve ]

  • tg44

    csendes tag

    válasz vzoltan #3156 üzenetére

    Wifis história reagálás:
    Egy az egyben azt írta le a tutorial amit én linkeltem, ha ment az iwlist scan akkor elvileg az interfaces meg a supplicant segítségével fel lehet húzni.

    A sambával rengeteget lehet szívni, sokat küzdöttem vele openwrt alatt, gondolom a többi rendszeren sem egyszerű. A javaslataim: először csak próbáld meg megcsinálni a minimum beállításokat, semmi jelszó meg ilyenek... Hívogasd a samba restartot ha módosítasz valamit a configban, mert ezzel a "feledékenységgel" órákat lehet eltolni a semmire... Olyan mappát csatolj fel amiben van valami, illetve amire mindenkinek van írási és olasási joga (az elején, ha egyszer működik utána lehet kísérletezni a szűkítésével). És ami nekem aranytanulság volt: ne higyj a tutorialoknak, nem mindig az a configfile amit írnak :) És ne csak simán "kik vannak a hálózaton" kérdéssel próbáld megállapítani hogy él-e a rendszer, hanem intézőben felső sávba próbálkozz \\gépnév\megosztás módszerrel is.

    FTP-vel nincs tapasztalatom, meg jelenleg direktben az xbmc-vel sem, jövő hét végén fogom legközelebb elővenni a cuccot ilyesmire, de tudok dobni egy [link]-et hátha segít.

  • tg44

    csendes tag

    válasz vzoltan #3163 üzenetére

    milyen rendszer alatt?

    Debiannál írni kell egy scriptet ami megfelel bizonyos előírásoknak, be kell tanni az /etc/init.d/-be és le kell nyeletni egy scriptel ami bepakolja a megfelelő helyekre.
    Nem tudom hogy a raspbmc pontosan mit használ, de az oldalon látom említve a raspbiant szóval valószínű azt. [link] ez már majdnem jó :)
    update-rc.d {scriptnév} defaults
    Ez pedig a szükséges paransc amivel betolod a rendszerbe.

  • tg44

    csendes tag

    válasz vzoltan #3168 üzenetére

    Egyetértek kicsit, tényleg elég offtopic vagy néha, konkrétan a kérdésedre a választ, azaz hogy hogy kell ezt a 2 daemont elindítani autostartban, MEGVÁLASZOLTAM, sőt kaptál egy működő scriptcsonkot, azt amit linkeltem kimásolod, csinálsz egy filet a /etc/init.d-be, beleteszed, kitöltöd a start és a stop részt (a start az általad leírt 2 sor, a stop meg ugyan az csak a startokat stopra kell cserélni), adsz rá futásjogot (chmod +x {filenv} és ráküldöd az rc-t (lsd fentebb). Emellett érdemes külön guglizni azután, hogy hogy lehet már létező scripteket autostartra bedobni, mert ha az init.d-ben létezik ez a kettő akkor biztos hogy új script nélkül is megoldható a dolog (nekem ez arra szokott kelleni ha tmpfs-t mountolok meg a rajtuk futó általam írt daemonokat is el akarom indítani...

    Erről a négy billentyűzetről van valakinek tapasztalata? Nem igazán vannak fent a "pivel jól menő hardverek" wikis listáján...

    Trust 17911
    Hama Uzzano
    Logitech K400
    Trust 16816

  • tg44

    csendes tag

    válasz PistiSan #3202 üzenetére

    gpio+gombnyomás:
    Több lehetőség is van rá, alapból tudod scriptekkel olvasni a gombok állapotát, vagy pl C-ben is.
    Minimalista megoldás tud lenni ha írsz egy végtelenciklust futtató scriptet ami a ciklusod előtt bemenetté állítja az egyik portot, a ciklusfejben vizsgálja hogy megnyomták-e a gombot, a ciklusmagban késleltet 1s-et, és a ciklus után shoutdown-ol. Persze a pergés tud probléma lenni, de táncsak nem lesz. Nem tudom hogy van megírva a gpio-t filerendszerre leképző daemon, lehet hogy ezt eleve próbálják kiküszöbölni.
    Maga a gomb feltétele sem igényel sok dolgot, youtubeon kell hogy legyen videó ilyenekről (ledről meg ledsorról tuti van mert olyanokat már néztem, ledet tudok is villogtatni...)

  • tg44

    csendes tag

    válasz moli.hu #3211 üzenetére

    Ha már itt tartunk minek hozzá külön hálózati eszköz, ha egyszer egy 20k alatti routert is simán fel lehet configolni erre a feladatra.

    Csak hogy a témába is vágjak:
    A rendszer úgy néz ki nagyvonalakban, hogy rámásolsz egy filet egy sdkártyára, rádugod a cuccot hdmis monitorra meg teszel rá usb-s billentyűzetet, felrakod hálózatra. Ezután kiírod az ip-jét valamire, és innentől le is húzhatod a monitorról/billenytűzetről, mert egy másik (akár windowsos) gépen is tudod konfigurálni. Rádugod a winyót, végigcsinálsz egy tutorialt, aztán webfelületen, vagy egy utorrenthez hasonló programmal tudod vezérelni hogy mit töltsön meg milyen sebességgel. (közben kell nem grafikus felületet használni, azt nem tudod elkerülni)
    Mielőtt arra adod a fejed, hogy egy ilyet csinálj, készülj fel 2 dologra: 1. nem minden fog elsőre sikerülni, sok idő lehet még felhúzod, mert nincs hozzá tapasztalatod mindenre guglizni kell, 2. nagyságrendekkel kevesebbet fog fogyasztani mint "valami windowsos" gép, és mivel nincs benne mozgó alkatrész csendes is lesz, de kicsit olyan mintha egy tök új világba lépnél be amit lehet nagyon megszeretni és nagyon megutálni.

    Nekem kb 2 nap volt 0-ról felhúzni a routerem ilyen feladatkörre (csak ott ugye a wifi működésre bírása, a belső hálózat mind mind megoldandó volt még plusszban, meg én csináltam sambasharet amivel több időt toltam el mint a többivel együtt összesen mert nem volt tapasztalatom). Összesen belekerült 22k-ba a sata-to-usb kittel együtt, kb egy éve stabilan megy, néha kell kalapálni rajta mert tud meglepő dolgokat produkálni, de visszanézve azok mind az én hibámból eredtek :)

  • tg44

    csendes tag

    válasz CPT.Pirk #3224 üzenetére

    Esetleg próbáld ki az mpd-t (valamilyen vezérlővel pl ha grafikusan szeretnéd mpc, de van rá android apptól kezdve minden). Nekem ez tökéletesen működött elsőre, nem tudom hogy mit telepít maga mellé "driverként" de sistergés nélkül csinált mindent egyből minimális konfig után.

    Viszont ha valami elhajlott benne akkor lehet érdemes végiggondolni hogy nem a hardver valamilyen sérülése oko-e ilyen hibát (pl hdmi-n tudsz-e kilökni hangot vagy ott is rossz).

  • tg44

    csendes tag

    válasz azbest #3372 üzenetére

    A kép jobboldalán mi az a 3 fémes rúd? az hihetetlen nagynak tűnik, a többi alkotóelemhez képest is és életemben nem láttam még ilyet.
    A Pi-n szerintem mindenképpen kell majd forgatnod a vezetékek miatt, szerintem úgy lesz jó ha hátrafelé áll a benne levő sd kártya, mert akkor a hdmit hátra ki tudod még terelni (főleg ha ilyen hajlíthatós forgathatósat veszel), az usb-k meg arra néznek amerre majd kb menni kellene nekik.
    Rögzítéshez én lehet hogy fúró+gyorskötöző kombinációval állnék neki, olcsó, nem igénytelen annyira, nem lehet elrontani, és nem vezető, emellett elég jól bírja a hőt, és gyorsan átszerelhető. (ellentétben mondjuk a távtartó ragasztással, ami amellett hogy több munka kevésbé tartós, és szerintem kevésbé masszív. Megkockáztatom hogy egy jól odagyorskötözőzött változat akár nagyobb fizikai ráhatásoktól sem sérülne meg, mert masszívan odatartja). Az egy érdekesebb kérdés hogy milyen puha nem vezetőt teszel alá, ami eltartja a fémes háztól?

    [ Szerkesztve ]

  • tg44

    csendes tag

    válasz moli.hu #3397 üzenetére

    Milyen filerendszer? Mekkora swap, és hova van téve? Mennyi ramot fogyaszt neked csere közben, és mennyire terhelt a processzor?
    Én TP-link routert torrenteztetek, kb 4-7mb/s közt tud a wincsiről olvasni, ennyit bír, ha már a wincsinél cap-ed van akkor nem fogsz tudni normálisan feltölteni. Első körben a wincsi tesztelésével kezdeném, mondjuk PC-n, aztán ha az bírná az elvárt sebességet, akkor sima filemásolással hálózaton belül az rpi-vel. Ha ezekkel megy az elméleti maximum akkor érdemes csak a torrent problémáját elővenni. (ntfs-ről a debian nem optimális sebességgel olvas, ha nem indokolt az ntfs-t használni akkor cseréld ext-re...)

    Mellesleg egy belső csatlakozófelületen kapcsolódó wincsi >> gyorsabb tud lenni mint egy usb-n csatlakozó. És egy asztali pc >> erősebb mint egy rpi, viszont >> drágább is, ezt tartsd szem előtt. (Pl fogyasztásban is...)

  • tg44

    csendes tag

    válasz designREX #3521 üzenetére

    Erre van működő distróm ha érdekel, ha nem érdekel egyben akkor tudok írni rövid tutorialt is hogy hogy érdemes nekikezdeni stb.

    Az hogy milyen a hangkimenetele az érdekes kérdés. Ha értelmes áramforrás van alatta akkor szerintem elég jó. Nyilván nem olyan mint egy 15k-s hangkártyának, de nem pattog, nem recseg. Ha ilyet tapasztalsz akkor túl sok cucc fut rajta/gyenge a tápod.

    Wifistick-nek a cél hogy lehetőleg ralinkos chip legyen benne mert azokat kb bedugod és megy. Én egy Edimaxot használtam talán ezt.

    szerk: elgépelések, meg tényleg ezt használtam.

    [ Szerkesztve ]

  • tg44

    csendes tag

    válasz designREX #3533 üzenetére

    Nekem nem xbmc-m van hanem raspbianom. tettem fel rá egy dnsmasq-t, egy hostapd-t, és egy mpd-t. Megoldottam hogy usb-t automountolja, hogy az mpd könyvtárába be legyen symlinkelve az usb, és hogy az mpd keressen a symlinkek alatt is. Ezután ha ezeket beconfiguráltad és hostol wifit 2 opciód van, vagy felteszel egy tomcatot, és valami böngészős cuccot az mpd-hez, vagy keresel android klienst hozzá, és azt telepíted a telefonodra.
    Én ezt moddoltam hogy mindenen menjen, és kényelmesen lehessen benne keresni, de itt van egy elég bő lista.

    Tovább menve, windows alól találtam megoldást arra, hogy a teljes gépről jövő zajt streamelje a málnára, így pl youtubeplaylistet is lehet vele lejátszatni (sajnos a youtubekliensek localon nem akartak működni, az xbmc-t meg még nem volt időm energiám és lehetőségem megnézni hogy mit tud e-téren.)

    [ Szerkesztve ]

  • tg44

    csendes tag

    válasz tomzi1 #3535 üzenetére

    Többször gondoltam rá hogy ezt egybe le kéne írni, de nem akarok egy egycikkes blogot indítani csak emiatt :)

    Broadcastolás:
    Kell valami amiről jön a hang, ezt a legegyszerűb ha összefogjuk egy streambe, ugyanis a következő program csak mikrofonbemenetről vagy inampról vagy nyers forrásról tud lejátszani. Én erre ezt használtam, van többféle, hasonló képességekkel, ennek egyszerű a felülete, pár kattintással működésre lehet bírni. Érdemes átállítani hogy ő legyen az elsődleges kimenet, mert különben nehézkes rátolni a hangot.
    Kell valami ami pedig feladja ki csomagokban, és virtuális rádiót csinál. Ilyen pl ez. Na ezen kell configolni hogy a megfelelő sourceból vegye a hangot, meg parancssorból kell elindítani a configfileal paraméterezve.

    Amennyiben mind a 2 progid fut a saját ip-d begépelve egy böngészőbe el lehet érni a generált playlistfilet amit egyből be is lehet lökni az mpd-nek, és csodák csodájára működik.

    Valójában ez a módszer egy internetrádiót készít, és kikerüli azt a megkötést, hogy a rádió vagy a gépen levő forrásból vagy mikrofonból szól, internetrádiót meg mindenki tud már lejátszani kb. Nyilván ez felvet pár dolgot, pl egy router alatt legyetek, jelenleg kirak minden hangot, amit nem akarsz azt némítani kell (nem értem mért nem tudták azt beleírni a winbe hogy az alkalmazásokat lehessen dobálni a hangeszközök közt).

  • tg44

    csendes tag

    válasz Osiris #3583 üzenetére

    ha elindítasz ssh-n egy folyamatot úgy hogy nincs mögötte a & kapcsoló akkor a putty bezárásával képes azt valamilyen módon terminálni. Ilyennel többször találkoztam, egy rosszabb eset lehet amikor beakasztja a szálat (mint a te esetedben), abszolút nem vagyok benne biztos hogy a háttérben zajlik a másolásod, szerintem nyugodtan indítsd újra és a másolást mivel sok ideig tart &-el együtt indítsd el, ennek 2 előnye is van, visszakapod a parancssort, és nem fogja semmi csak úgy kívülről terminálni. (Mint pl egy esetleges ssh kapscolat bomlás, ahol nyugodtan gondolhatja a rendszer hogy azért zártad a terminált mert mégsincs szükséged a végeredményre...)

  • tg44

    csendes tag

    válasz ödönbéla #3662 üzenetére

    Ez a pendrive vs Raspberry Pi azért összehasonlíthatatlan :)

    Persze egy pendrivera is "lehet rakni linuxot" sőt egy wincseszterre is. Ez ugyanis egy operációs rendszer ami fileokból áll amit filetároló eszközre fel lehet másolni. Ha a bárkinek van egy számítógépe, akkor kb max 2h-s munka levágna a wincseszterből 4-5gb-t és feltolni rá egy linuxot, és akkor kap az illető egy dualbootolható rendszert, nem kell pendrive sem. Viszont azt garantálom hogy ettől nem fog senki kedvet kapni a linuxal való ismerkedéshez.

    A raspberryre is lehet "linuxot rakni" a különbség hogy ameddig a pendrive egy statikus adattároló eszköz addig a raspberry képes "futtatni" azt a kódot és ha úgy vesszük egy komplett miniszámítógép. Általában itt a legtöbben nem azért használják mert egyszerű, hanem mert bizonyos helyzetekben kilehet vele váltani egy asztali PC-t, vagy egy drágább hardvert amit a mindennapokban használ(ná)nak (pl medialejátszó). Szerintem ha valakinek nincsenek tervei vele, akkor csak egy helyben fog állni és nem fog csinálni semmit vele senki, ha ezt egy a műszaki dolgokban érdeklődő 16-18 év közötti gyereknek szánod, akkor lehet hogy érdemes egyből célt is elé állítani, vagy legalább elmondani hogy miket tudhat ha beleöli az idejét. (Nem akarlak róla lebeszélni véletlenül sem, de attól hogy szeret számítógépen játszani NEM biztos hogy érdekli az is hogy hogyan működik. Rengeteg ember szeret számítógépen játszani... Aki szeret legózni azt sem érdekli, hogy a legókockákhoz használt műanyag milyen hűtési fázisokon megy keresztül :) Rengeteg gólya jön hozzánk a BME VIK-re minden évben, és ezeknek pl úgy az ötöde kiesik az első év végén, mert nincs ötletük hova menjenek és valaki azt mondja nekik hogy ha szeretsz számítógépezni majd jó lesz neked a programozás. A számok alapján nem jó nekik, egy csomónak sokkal jobb a gazdasági/ttk-s vonal, és át is mennek. Mérlegeld hogy mennyire fogja használni, esetleg "rontsd el a meglepetést", és kérdezz rá, de egy pendrive használható bárkinek bármire, egy raspberryhez azért minimálisnál több érdeklődés kell.)

    Az elromlásról pedig:
    Normális körülmények között nem nagyon tud csak úgy magától elromlani. Vannak dolgok amiket elkövetve el tud, de aki egy kicsit is figyel a környezetére és elővigyázatos az nem tudja "elrontani", pl azért mert utána olvas előtte, vagy mert alapból van annyi esze hogy nem önti le vízzel :)
    Szoftveresen nem művészet "elrontani", viszont kb 10-15 perc csinálni biztonsági mentést, kb ugyan ennyi visszaállítani, és ha nem volt biztonsági mentés, akkor is lehet még azt használni, csak előlről fel kell konfigurálni.

    Egyéb téma amit nem érintettél, de lehet hogy nem vagy vele tisztában:
    Az RPI-hez ahhoz hogy használható legyen kell maga az eszköz, kell egy SDkártya minimum 2GB-s, kell valamilyn hálózati áramforrás neki (pl telefontöltő, megvan hogy milyenek jók), ha hálózatot is akar használni vele akkor kábel hozzá, ha wifit akar elérni akkor usb-s wifi csatlakozó, valamint kell egy monitor aminek van hdmi bemenete (esetleg tv, meg az összekötéshez kellhet kábel), és egy billentyűzet (esetleg egér is) aminek usb-s vége van. Ezek amolyan "rejtett költségei" a dolognak, de még így is kb egy árban van egy 10-15 éves pc-vel és kb teljesítményben is annyit tud, csak legalább 4 kilóval könnyebb :)

  • tg44

    csendes tag

    válasz Jim-Y #3736 üzenetére

    A pi is elviszi a javat, nem azt amelyiknek van csicsa grafikus felülete, meg amelyik oltári nagy és oltári lassú, de elviszi a javat, szóval ha írsz valamit a saját gépeden ami mondjuk letölt .html-ben egy oldalt aztán feldolozza az adatokat, csinál belőle egy képet és kitol magából egy .html oldalt amit elérsz kívülről bönészővel, akkor azt simán fogod tudni fordítani és futtatni a pi-n is. Az más kérdés, hogy egy ilyen programot megírni bashban kb időben ugyan annyi, de szinte biztos hogy nagyságrendekkel gyorsabban fog futni.

    Nem tudom mi a célod pontosan, de több irányba is el tudsz menni, ha akarsz írni egy alap java daemont ami mindenen elfut, és tud bizonyos dolgokat azt meg tudod írni pi-re is. Ha akarsz írni valamilyen linux scriptcsomagot azt is meg tudod írni pi-re, valószínű optimálisabb gyorsabb lesz, de más eszköre valszeg tovább fog tartani a portolása (ez nem biztos attól függ mi a felhasználás), arany középút lehet a python, ahol ha sikerül a linuxra illesztened egy mikrofont kb 10 sor kóddal van hangvezérlésed, elvileg mindenen fut.
    A meztelen linuxnak van egy olyan előnye az androiddal szemben hogy sokkal kisebb hardveren is képes lehet jól futni -> olcsóbb.

  • tg44

    csendes tag

    válasz Oldmobil #3742 üzenetére

    GPIO gombok: Alapból a gombokat illeszteni és kezelni nem nagy meló, a kérdés inkább az, hogy a lejátszóhoz hogy jut el hogy ez egy ilyen üzenet. Ha van parancssorról vezérelhető daemon a lejátszóhoz akkor sima ügy, kb 20-25 perc a szoftveres részt megírni a hardverest mondjuk én nem csináltam még, de venni kell hozzá gombokat meg esetleg ellenállásokat és annak is működnie kellene egyszerűen.

    GPIO képernyő: Láttam leírásokat, lehet hogy shieldet lehet is kapni ami tudja ezt, összességében ha találsz rá tutorialt nem lesz nehéz, ha nem akkor elég sok időt lehet vele szórakozni sztem.

    Szerintem az oprendszer mindegy, én raspbianhoz illesztettem ledet meg nyomógombot szoftveresen (hardveresen tőlem 60km-re volt a cucc, és skypon jött a debug h most világít vagy nem :) ), az abszolút nem volt bonyolult, szerintem openelec-re és raspbmc-re is megkapod ugyan azt az interface-t.

  • tg44

    csendes tag

    válasz Oldmobil #3756 üzenetére

    mért nem bash?
    wget és kész, cat, echo, while, pause, ennyi amit ismerni kell, és teljesen tudod irányítani gpio-ról ha http req-kkal tudod vezérelni magát a programot. Esetleg a > és >> kell még amikkel fileba tudsz írni és ennyi, hamár linux akkor ne találjuk fel újra a sapnyol viaszt egy ilyen egyszerű dologra szerintem :)

  • tg44

    csendes tag

    válasz Oldmobil #3762 üzenetére

    Én úgy oldanám meg, hogy egy startup scriptben meghívnám ezt külön pl "/var/myscripts/btndaemon.sh &" (Azért & hogy elindítsa és el is engedje, mert ha eleve ezt írod a startupscriptbe akkor a bootupot megakasztja...), a daemonba meg inicializálnám a gombokat, és egy while ciklusban vizsgálnám hogy vannak-e tiszta élek (gombnyomásnál lefutó vagy felfutó élt szoktunk vizsgálni, itt lehet értelme a tartást is, pl h ne kelljen nyomkodni (felfutó él amikor a bemeneten 0 után 1 lesz)), ha vannak akkor wgetelni, és aztán szünetelni mondjuk 1s-et. (Van olyan gomb ami megnyomáskor 1-ből 0ba vált, és van olyan ami 0-ból 1-be, ez ne zavarjon meg, rákötöd a gombot, inicializálod és megnézed hogy 0 vagy 1 a kimenet, és hogy mikor megnyomod fordul-e, kb így a legegyszerűbb eldönteni hogy neked éppen milyen van.) Ez nem kéne hogy megakadályozzon bármit a futó folyamatok közül, 1secenként beolvas 6-8 értéket meg kiértékel ugyan ennyi elágazást, semmiség. Cront semmiképp sem használnék ilyen kis ismétlődési időre mert telefos minden logfilet :)

    Az fm transmitter nagyon beteg, nagyon jó az ötlet.

  • tg44

    csendes tag

    válasz DarkByte #3779 üzenetére

    Amennyiben van rajta gpio port meg lehet rajta oldani :) Ahogy néztem a kódot semmi extrára nem épít, csak "megfelelő ütemben" bizgeti a gpio-t, ami ennek megfelelően ad. Átírod a C kódot úgy hogy paraméterként bekérje a gpio portot, esetleg írsz egy függvényt hogy paraméterként be tudja kérni az adófrekvenciát is, és már elég pöpec kis cucc lesz, és bármin fog működni amin van gpio és futtat linuxot.

    A téma elég érdekes amúgy, mert ez alapján fm vevővé is lehet alakítani, csak több idő és energia. Az hogy sztereo legyen és ne csak wavból tudjon lejátszani szerintem megoldandó problémák, és már dolgoznak rajta :) Gondolkoztam én is hogy bele kéne hákolni, de nem lesz rá időm a közeljövőben sajnos...

    Gombnyomás figyelénél be lehet fürödni azzal ha nem írsz &-t a scripthívás után. Tapasztalat szerint érdemes olyanra megírni, hogy ha alapból elindítod akkor ír ki dolgokat, és amikor a megfelelő helyen hívod akkor ott éred el hogy a kimenetet /dev/null-ba dobálja.

Új hozzászólás Aktív témák