Hirdetés
- Itt vannak az első képek a Sony Xperia 1 VII-ről
- Mobil flották
- Yettel topik
- iPhone topik
- Fotók, videók mobillal
- Samsung Galaxy Z Fold6 - ugyanaz, sarkosan fogalmazva
- Youtube Android alkalmazás alternatívák reklámszűréssel / videók letöltése
- Vivo X200 Pro - a kétszázát!
- Samsung Galaxy A36 5G - a középső testvér
- Az iPhone-t oktatja a Vivo X200 Ultra
-
Mobilarena
Kérdezés előtt olvasd el az összefoglalót, de minimum a "Gyakran feltett kérdések" bekezdést!
A topik célja, hogy segítsen eligazodni a hálózati adattárak piacán. Mivel a NAS-sal kapcsolatos igények rendkívül sokfélék lehetnek, a lehetséges megoldások között is igen komoly eltérés lehet árban, teljesítményben, kényelemben és rugalmasságban egyaránt.
Az összefoglalóban összegyűjtöttük a legfontosabb alapinformációkat, és az egyes lehetőségek rövid bemutatásával igyekszünk segíteni, milyen irányba induljon el a leendő NAS-tulajdonos.
Új hozzászólás Aktív témák
-
PistiSan
addikt
Pont ezt csináltam, nekem is a Synology DS224+ volt a szimpatikus, az N100-as cpu kb 2x erősebb nála, itx-et vettem.
A NAS árával kb megeggyező pénzt költöttem el a konfigra, és még a szoftverrel is nekem kell bajlódnom..... mondjuk én ezt szeretem, meg rugalmasabban tudom kezelni a rendszert.
Annyi, hogy az ITX kapott 16GB ramot, viszont alapból 1 sata csatlakozója van (PCI kártyával +4 el bővíthető ha kellene plusz), M2 SSD-ről fut a rendszer, a HDD-n vannak az adatok, mentést meg amúgy is csinálok fél évente, egy csak ekkor használt usb hdd-re. -
-
Magnat
veterán
-
Gardaai
senior tag
Köszi mindenkinek a választ. Nem lett könnyebb a döntés.
Igazából 1 szempont maradt számomra, habár sosem kéne, hogy transzkódoljon a NAS, de ha mégis, akkor az iGPU-s Intel Celeron J3355 (DS218+ jelenlegi NAS-om) jobban teljesítene, mint az R1600 vagy rosszabb, esetleg egál? -
krealon
veterán
"minden ma kapható HDD legalább 190MB/s sebességgel képes írni"
Ez mindaddig igaz, amíg:
- 1 szálon történik az átvitel
- a tárolóhely megszakítás nélküli, folyamatos területként rendelkezére áll.Mihelyt valamely feltétel megszűnik, drasztikusan csökken az átvitel. A HDD cilinderek közötti pozíció váltás idejére szünetel az adatátvitel a fej és a lemez között.
A lassulást különféle átmeneti tároló eljárásokkal (cache) szokás elfedni, de NAS-okban tipikusan kevés (kis kapacitású) erre szolgáló eszköz (RAM, SSD cache) kerül beépítésre.
-
zseko
veterán
Hogy egy viccre utaljak, szökőév gyakrabban van, mint én külföldön
Bár ez még változhat. Plex Pass, hát, nemtudom, őszintén szólva én még az 50%-os árat is soknak tartom egy opcióért*, bár annyit már azért kiadnék érte. 20%-ért biztosan nem, majd esetleg 30%-ért lehet beújítok rá egyszer.
Azóta másik házat néztem, EE35-GTR, ez valamivel jobb a hőmérsékletet nézve.
*bár valójában kettő opció, van a HDR konvertálás is. Bár ez is érdekes, van mikor normálisan lejátssza a HDR anyagokat, időnként viszont feldobja hogy vwgyek hozzá Pass-t, és olyankor szarok a színek is.
Az összes többi opció számomra lényegtelen semmi - stáblista átugrása, ilyesmik, van kezem, el tudom nyomni...
Család összes többi tagja magasról tett eddig is arra hogy Plex-el nézzenek valamit, általában olyanokat akarnak ami nincs meg, így aztán megnézik videa-n vagy indavideo-n...Néha jól jön, megnéznek valamit, de nem ez a jellemző.
Főképp hogy van Netflix, Disney+, SkyShowtime, PrimeVideo, Max előfizetés, szóval ez inkább 'hobbi projekt', hogy működik, hogy lehet összeállítani, meg ilyenek. -
zseko
veterán
Köszi. Jellemzően inkáb local használat lenne, csak nagyon ritkán meg eseti jelleggel lenne csak akár mobilos, akár belföldi használat, külföldiben nem is gondolkozom. Legfeljebb majd akkor, ha külföldre költözöm
A HDR nem érdekel, bár sajnos egyre több az ilyen anyag, egyébként is leginkább egy sima 1080p-s projektorral nézném egy 4K Max stick-et használva, vagy a tévén. A netem amúgy 1/1Gbps.
Teszteltem már egyébként a Plex atalakításos módját, még a nagy pc-met is eléggé leterheli (42e-et pedig nem fogok fizetni a hardveres kódolásért, meg egyébként is amd-m van amit csesznek támogatni), így nem fogom nagyon erőltetni.
Lehet első körben veszek egy AXAGON EE35-XA3 Aline külső házat teszt jelleggel. Árban sem vészes és egyébként is kellene egy, van kettő vagy három 2TB-os hdd-m ami a 14TB-ra váltással kijött a gépből, és így meg tudom nézni hogy működne. Ha esetleg nem is válna be a mostani minipc, ez akkor is jó backupnak, vagy hordozhatónak.Patice köszi neked is. Gondolkoztam már épített gépben, gépház elfér, bár ebben a minipc-ben a fogyasztása és a hangja - azaz a hang hiánya - tetszik nagyon, ezért tervezem első körben ezzel.
-
-
tasiadam
veterán
Ezek a VM-ek nagy resze sima ubuntu server volt, amit SSH-n terrorizaltam, meg max LAMP ment ra. AdGuardok meg containerben mentek, de mindet kukaztam. Mai nap az utolso konoly VM-et is, ami nyomtato es scanner VM volt. Mar csak az xPen van, ami sokat kajal, a masik 3 VM csak ansible tanulasra van. Azok kaptam 1-1 magot es 2-2gb ramot. Ha jol tudom, az xPen is duplazza a vCPU-t, mert en 2 mag/4szalat adtam at az i7-bol, az xPen meg azt latja, hogy 8 thread van, szoval minden fizikai mag 4 vCPU-t porget epp. Ha nekem lenne egy NAS-om, amiben van 2+16gb ram, 4c8thread emiatt, akkor ellennek vele, mert mar kinottem a windows VM-ekbol, a linuxok meg kilettek valtva magaval az xpennel
-
biga
őstag
Olyannyira, hogy szerintem a btrfs ugy altalaban - a tényleg specialis területeket nem szamitva - jobb valasztas, mint a ZFS. Most igy hirtelen csak a blokk szintü, és szinte végtelen szamu snapshot illetve a deduplikacio tünik elönynek a ZFS javara, viszont nagyobb a hardverigénye a ZFS-nek. Mondom ezt ugy, hogy mindkettö fut mellettem aktivan.
Persze mindenki maga döntse el, melyik hasznosabb neki -
-
Igazuk! Igaz, végül 14,4 kbps-os modemet vettem, és konkrétan hülyének néztek, mert azt sosem lehet kihasználni.
Igaz, akkor a 210 MB-os HDD-re is a volt a vélemény, hogy mindenre elég, leglább 5 évig (azaz 1999-ig) nem kell bővíteni.
Nem sokkal lésőbb robbant a nagy szenzáció, az MPEG, amivel két CD-n elfért egy teljes film!
Kicsit más távlatok voltak...
MaCS
-
Vasti74
senior tag
Írják a szállítási feltételeknél, hogy ahová tud szállítási költséget kalkulálni, oda szállítanak.
Tedd kosárba a cuccot, aztán tovább, ott meg kell adni a szállítási címet (ország, város) , aztán egy pár pillanating Calculating... van a szállítási költségnél, és végül Magyarországra (és Ausztriára is) azt írja, hogy Free :-)
Tényleg nem rossz ár érte... Kár, hogy nincs kedvem egyáltalán szoftvertelepítéssel szórakozni. A gyári NAS beállítgatása is unalmas már nekem ;-)
-
Könnyebb a mentési stratégiát kialakítani rá, stb. És a visszaállítás is egyszerűbb.
1. megosztás fontos adatok
2. megosztás nem fontos adatok.
A háttértártól függetlenül szét van választva, és ugyanolyan egyszerű a mentési stratégiát kialakítani, vagy éppen az adatokat visszatölteni.Jelenleg elég húzós a TB-os nvme SSD-k árai. Mennyivel drágább a 2nvme csatolós NAS(DS224+ kontra DS723+)? Menyibe kerül 2x4TB nvme SSD (~200e)? És még nincs hozzá szünetmentes. Hamar elszaladnak az árak, de nem biztos hogy neki ennyire/ilyenre szüksége van.
---
Kapacitás tekintetében nem csak az indulási szükségletet kell megsaccolni, hanem számolni kell az évenkénti bővülés mértékével.
Ha évente ~500GB új (fontos) adat keletkezik, akkor az 10 évre vetítve már 5TB plusz, ha csak ~50GB-al nő, akkor az 10 évre csak 0.5TB. Nagyon nem mindegy, hogy 2 év múlva telik be(kell bővíteni), vagy 10 év múlva. -
Biztos. Miért kellene külön lemezen(eszközön) tárolni? Semmivel nem lesz biztonságosabb. Vagy majd az egyik tároló eszköz büszkeségből tovább bírja, mert rábízták a fontos adatok tárolását?
Az, hogy a (nem)fontos adatok (nvme)SSD-re kerülnek min változtat?
Bővíteni is könnyebben tudsz (azaz Borisz76 véleményét osztom).
Te sem sok fiókos eszközt ajánlottál, hanem 2 fiók +nvme kialakításút. Miért könnyebb bővíteni?
Jelenleg elindul 1db 8TB-os lemezzel. Ha megtelik, vesz bele egy 16TB-osat. Vagy átmásolja a 8TB-os lemez adatait, és utánna kihúzza a régi lemezt, és lesz 8TB-nyi üres helye, és egy üres fiókja.
Vagy bentmaradt mindkettő és lesz 24TB tárhelye. -
trippla
tag
Elsősorban biztonságos adattárolás lenne a cél 2x2 tb jelenelg elég lenne, amit fixen egy notebook használna(néha kettő), de annyira elmaradtam ebben a technikában, hogy utána nézve most jövök rá, hogy ez mennyire meg tudja könnyíteni az életemet. Mindenképpen ssd-ket tennék bele, hogy csendesebb legyen. Jelenleg fix pc-n dolgozom, de notit akarok venni és az adataimat a nason tárolni. Filmeket, fotókat tárolnék rajta, amit a tv-vel le tudnék játszani (felváltanám a külső hdd-ra másolgatást). Pár torrent is lehet ezen futna, de nem ez a fő szempont.
-
BB9360
aktív tag
Köszi, csak ezért gondoltam, hogy inkább váltsam át: "Egyébként igen, általában a szolgáltatói routert szokás modem üzemmódba tenni: ilyenkor sem wifi, sem IP cím kiosztása nincs, azt a saját routered végzi."
Tehát nem azt, hogy ott kapcsoljam ki, hanem azt, hhogy az legyen az AP és az asus a router. Az jobb lenne nekem? A DHCP azért került csak szóba, mert belépve a tkomos modembe, azt látom, hogy "DHCP szerver: Igen Nem", gondolom ott tudom kikapcsolni, hogy ő ossza a címeket (most Igen-en van). Így ha vmiért jobb lenne, ha az Asus lenne a router, ahogy fentebb írtad, akkor ezt a változtatást kellene a tkomoson megtenni, az Asus-on meg visszatenni a vezeték nélküli router módba... -
BB9360
aktív tag
OK, ez gyors volt, köszi.
Beléptem a telekomos modembe. Szóval itt kapcsoljam ki a DHCP-t? Az Asust pedig tegyem vissza vezeték nélküli router módba, mintha közvetlenül csatlakozna az internetre?
A tv-nek adtam másikat, úgy néz ki, így jó lesz.Viszont most a wifin a le/feltöltési sebességem ~90/20 MBit/s, kábelen tudja az előfizetett ~300/20-at. Eddig ment wifin is 200 felett, bár lehet, ennek semmi köze nincs ehhez... Két gépen is próbáltam + telefonon, mindegyik az 5GHz-s hálózaton, válaszidő/remegés OK (6-8/1-2)
-
-
Sly189
senior tag
Szia, írok egy kis summát mert már eltelt egy pár nap mióta használom a NAS-t.
Megérkezett a Seagete IronWolf 4TB CMR lemezem. Beraktam és az első gondolatom az volt, hogy kihajintom az egészet, mert hangos volt. Aztán rájöttem, hogy azért hangos, mert két slotos és a másikban csak egy 2,5"-os SSD-van, illetve a szekrény tetején helyeztem el, ami még jobban erősíti a rezgést. Mindegy is, akusztikai probléma leküzdve.ADM felület nagyon bejön - minden szolgáltatása tetszik, egyedül a Photo Gallery 3 lehetne fejlettebb - de PhotoPrism helyettesíti ha kell.
Maga a vas szerintem nekem bőven elég, qBit kitudja használni a sávszélességemet maximmálisan, így a letöltés nem probléma.
Kodi után olvastam, plug&play felrakni, csak kicsit több a play
. myHD appot kell felrakni, az intézi a kodi 19-es verzióját talán. Kodi működik, csak még nem tudtam a tartalmaimat beadni neki - ezzel még nem volt időm foglalkozni. Viszont a HDMI kimenete 1.4b - tudja a 4K@30Hz-et, ezt majd ha lesz időm próbálgatom még - egyelőre a miniDLNA appot használom, TV-m belső lejátszója megeszik mindent (Hisense U8QF - egy kalap sz*r az OS és a támogatása is, de legalább a belső lejátszó jónak mondható).
Biztonsági mentések tekintetében most 1db HDD van a gépben (SSD Read Only Cache 480GB - nem tudom van-e értelme, mindenesetre nem hiányzik sehonnan az SSD) és külső 2TB-os lemezre mentem majd a fontosabb dolgokat - amit a NAS-tól elszeparálva tárolok majd.
Ezt a lemezt NTFS vagy exFAT-ra formázzam?
-
Sly189
senior tag
Leginkább a gyártó az ár és az Intel CPU valamint a 3xUSB 3.0 dominált. Nekem az jött le a hozzászólások alapján, hogy belépő szintre is javasolt a 2GB RAM, és a letöltések kezelésében is erősebbek az Inteles NAS-ok.
HDMI: Kevés infót találtam róla, Asustor Portal működteti, Kodi-t viszi, majd meglátjuk - nem ez volt a fő szempont az biztos
-
-
Bazsee71
őstag
Bevallom, ezzel a válasszal bevittél az erdőbe, mert délelőtt volt időm olvasni a témában, és a következőkre jutottam.
(Arcfelismerés nem különösebben hoz lázba, egyelőre megy nekem is.Illetve nem szeretem, ha bármilyen szoftver akarja helyettem rendszerezni a képeimet.)
Synology/DSM:
- felhasználóbarát, intuitív UI, ha csak használnám és nem akarom mélyen beleásni magam,
- out of the box egyszerűen használatba vehető
- jobb támogatás, nagyobb felhasználótábor, ha mégis elakadnék
- finomhangolt appok, Apple ökoszisztémához is erősen ajánlott
- gyengébb hardver
- magasabb árAsustor/ADM:
- alapvetően jó szolgáltatások, de nem olyan letisztult, mint a DSM
- kisebb felhasználótábor, probléma esetén nehezebb megoldást találni
- nagy pozitívumként emlegetik a MyArchive funkciót, de őszintén szólva nem nagyon értem a célját, illetve, hogy egy 2-lemezes meghajtóban RAID1 esetén egyáltalán működne-e
- erősebb hardver, gyorsabb LAN, jobb ár-érték aránySzeretek amúgy kütyüzni, most is épp egy thin PC-s HomeAssistant rendszert tervezek beüzemelni és összekapcsolni az eon okosmérőjével, de valahogy ezzel a hálózati meghajtós témával úgy vagyok, hogy ha van olyan amit csak beüzemelek és használni kell, ergo időt takarít meg nekem, akkor abba az irányba indulok.
-
-
A fényképfeldolgozásról szerintem már letettünk, jobb lesz az a PC-n.
A TrueNAS pedig a ZFS miatt szerintem konkrétan esélytelen 2 GB RAM-on. Volt vele egy (nagyon) futó kalandom, ami abba bukott bele, hogy felvilágosítottak, hogy a 8 GB a nagyon minimum, de a 16 GB a valódi igény...
Köszönettel: MaCS
-
Én most tartok a mindent kiszolgáló gép gondolatánál, egyszerűen nem akarok sok kis célgépet ketyegtetni.
Egyébként tökéletesen elégedett vagyok az AS3202-vel, ennek is csak töredékében használom ki a teljesítményét. De most ez a családi projekt felpiszkálta a fantáziámat. Ha hazaérek a napokban, akkor felteszek valamire egy OMV-t, hátha fejlődött eleget. Anno még 3-as korában játszottam vele, de hozzá képest akkor a Zyxel 326 is egy csodarendszernek tűnt.
MaCS
-
sziszi-fuszi
senior tag
Áruld el lécci, hogy erre a configra milyen szoftvert tennél? Mert ugyan a gép árát összehasonlítod, csak azt felejted el,,hogy a "gyári" tartalmaz egy halom szoftvert is legálisan, míg az építetthez vadászni kell. Nem kötözködésből írtam, hanem tényleg érdekel, mégpedig azért, hogy tudjam, merre is induljak.
-
Ez a vonal most teljesen összekuszálódott, még az épített NAS lehetősége is szóba került.
(De milyen alaplapra???)
A fotókategorizálásról nem tudok nyilatkozni, nem tudom, pontosan mik az igények, és tapasztalatom sincs etéren. Kíváncsiságból ránéztem: kismillió PC-s program csinálja (sokkal erősebb hardveren, ugye...), tehát nincs feltétlenül NAS-kényszer.
Az Asustor, ahogy látom, nem is foglalkozik ilyesmivel, a Synology és a Qnap igen, de ez utóbbira sok panaszt látok.
Ha most eltekintünk ettől a fotós funkciótól: mégis mennyi a jelentősége ezeknek a CPU-adatoknak? Ahogy látom, a szóban forgó NAS-ok 1500-3000 közötti Passmark indexű CPU-kkal futnak. (Az én Asustoraim 500-asok (N3050), de 20% fölötti terhelést még nem láttam rajtuk.)
Ehhez képest a DIY NAS oldalakon i5-ös Inteleket javasolgatnak...
MaCS
-
Értem, köszönöm!
Lehet tudni, hogy a Qnapnál mennyi a terméktámogatás? Ha jól látom, a 253A kb. 8 éves modell.
A 253D viszont 4 GB RAM-mal ugyan, de azért kb. 30%-kal drágább a 220+-nál... Furcsa módon úgy tűnik, hogy tényleg a 220+ ebben a kategóriában a legjobb vétel.
Erősen szimpatizálnék ugyan az Asustor 5202-vel, de ha jól sejtem, a Synology szoftverben jobb, a 2,5 Gbps LAN meg nem biztos, hogy a jelen esetben érdemi előnyt jelent...
Köszönettel: MaCS
-
t.kristof
senior tag
Lehet a több ram miatt érdemesebb lenne a Qnap-et vennem. A mobilos appok is lehet érdekelni fognak. Olyat szeretnék még kérdezni, hogy hogy tudom lejátszani a nason lévő filmeket tv-n keresztül? Plex, serviiot nem akarok, ha jól tudom az streameli a nason lévő tartalmakat, ergó viszonylag jó net kell hozzá. A tv eltudja hálón érni a fájlokat a nason ugye? Próbaképp a routerbe dugtam pendrive-ot hogy kipróbáljam, úgy működött a filmezés, gondolom ez is hasonlóképp működne. Vagy esetleg szoftert kell majd telepíteni a nason?
-
Borisz76
nagyúr
Igen , sajnos ezzel tiszában vagyok.
Régebben próbáltam egy 24 portos aktív hűtéses switch-et.....
Pontos tipusára már nem emlékszem de rettentően hangos volt.
Családi házban....még ha van külön helyiségem is a cuccoknak....sajnos zavaróan hangos volt. Pedig az "csak" egy gigabites switch volt. -
-
Multibit
nagyúr
Érdekes. Az OMV NAS-om rendszere egy NVMe SSD-n van. Kíváncsi vagyok, mikor pusztul meg. Nem nagy gond, ha behal, legalább rászánom magam a 6-os OMV-re váltásra. Eddig nem vitt rá a lustaság
Amúgy a vas, mielőtt NAS-sá lényegült, routerként szolgált 2020 január elejétől. Leány, azaz router korában nagyobb írásterhelést kapott, a sok log miatt. -
Dr. Akula
félisten
Asztali gépnek sokat számít hogy SSD vagy HDD. A különbség már a HDD vs SATA SSD közt megvan, SATA vs M.2 SSD közt nem jelentős, csak a vinyóhely kéne inkább vinyónak. Így elég nekem a 2 fiókos NAS, ami olcsóbb. Csak eddig azt mondták nekem hogy a 2 PCIE sáv amit az M.2 kap, azzal lassabb lesz még a SATA-nál is. Persze ha ez a 2 sáv 2.0 helyett már 3.0, az is jelentős fejlődés, de ha már újat vesz az ember, és kaphat jobbat is, akkor miért ne. Most még nem égető a váltás, de már gyűjtöm az infót hol tart a technika, mire lehet számítani manapság.
-
Dr. Akula
félisten
Nem teljesen értem az Asustor ajánlását, pc-t, szervert lehet bootolni SSD-ről, annak nem esik baja, csak egy NAS-nak?
#30359Borisz76: Gyári, nem épített. Most egy Asustor AS5202T van (még nem jutottam el odáig hogy össze is rakjam), de nem szimpatikus a vinyóról bootolás. Lassú. Jó, egy ilyen elvileg 0-24-ben megy, ahhoz képest nem sok a bootidő (persze ilyen alapon egy gémer pc is nyugodtan bootolhatna 3-4 percig, az egész hétvégés játékhoz képest mi az
). Nem kell RAID, letöltőgép, ha meghibásodik, akkor majd alkatrészcsere. Tekintve hogy hány SSD-m volt már C:\ meghajtónak, és egy se ment tönkre sose, pedig volt hogy a nyári kánikulában se volt kikapcsolva hetekig, én ezt nem aggódnám túl. Kell még bele 1 vinyó a "Linux disztribúcióknak", 1-2 hely pedig a hotswap mentéseknek. Ami fontos azt kiraknám polcra, áram alatt nem lévő meghajtóra, ami a NAS-ban van, azért nem kár (az anyagköltséget leszámítva). Nekem ez csak ideiglenes tár, ami kisebb áramköltséggel tud seedelni (nemcsak a rezsinövelés miatt, de nyáron a szobát se fűti tele feleslegesen).
-
Dr. Akula
félisten
Igen, mert a PCIE 3.0 sáv az 2x-ese a 2.0-nak (a 4000-es Cerkák még csak azt tudták). De az nem világos hogy ebből a sávból hány áll az M.2 rendelkezésére. Tehát ugyanannyi sávval is 2x a sebessége, de ha 4 sávot kapna, 4x is lehetne. Ami azért elférne egy jobb M.2 SSD, pl. Samsung 970 Pro kihajtásához.
-
Gaben92
őstag
Elvileg amiket felsoroltam mind kiszolgálna engem szóval performance terén nem aggódok, inkább az érdekelne, hogy érdemes-e Asustor/Synology felé menni még a teljes újra belakás árán is, vagy a 253D/453D már mentes ilyen LPC Clock, random rendszerösszeomlásoktól, stb.
Belakom, elfelejtem. Eddig az ilyen-olyan gondol miatt ez nem ment, de most igyekszem nem belenyúlni a dolgokba és ha kell inkább lerakok többet.
Borisz76:
Szoboszló nekem egy 2600km-es kitérő. -
freelanced
addikt
Köszönöm a választ. Igen, megfontolom ezek alapján, egyelőre ha tárol a NAS nekem az is megfelelő, aztán meglátom, hogy hova tud bővülni.
Sanyi.mTs
Köszönöm, lényegében én is ezeket találtam. Nekem igazából a Linux is megfelel Windows helyett, összességében jobban preferálom, de majd elgondolkodom, hogy van-e valami előnye ha Win megy fel.
Megnézem majd a dokumentációt ezekhez, lényegében sokszor úgy is azon áll vagy bukik az egész, ha jó a dokumentáció akkor nem annyira problémás a telepítés meg a karbantartás sem.
-
freelanced
addikt
Köszönöm a választ, akkor ezek szerint azért akkora igénye nincs a szervernek.
Futtathatnám gondolom a Shieldről is, de ha már úgy is megy a NAS vélhetően az könnyebben veszi.
Van értelme Windowst tenni rá? Mármint van bármi előnye? Annyire nem vagyok oda érte, inkább Linux akkor.
Kell külön meghajtó (pendrive, ssd) az operációs rendszernek egyébként?
NAS szoftverek közül mi a favorit, melyeket javasolják?
-
Nehéz kérdés ez, mert a QNAP kb. 35e-rel drágábban duplaannyi CPU-ban és RAM-ban, ráadásul (a specsheet szerint) valamivel takarékosabb is működés közben. De az eredeti kritériumoknak tényleg az 5202T felel meg - kérdés, hogy mennyi RPI-t akar a kolléga párhuzamosan emulálni
-
-
Noxy
veterán
Én meg arra gondoltam hogy az 5 éves eszközök is megkapták még a támogatást.
Ami meg nem kapta meg azzal sem volt sok gond, mert a HDD-ket át rakva egy másik támogatott NAS-ba 20 perc alatt üzemképes volt, és folytatta ott ahol abba hagyta. A régi NAS meg lokális hálózatban megy tovább.
-
whatnot
őstag
Abból indultam ki, hogy kell egy háttértár, amin 7/24-ben futhat a torrent kliens. Ez persze lehetne mondjuk egy USB-s háttértár is és akkor mehetne folyamatosan a PC-n. Abban viszont már nem vagyok biztos, hogy folyamatosan futtatni akarom-e a PC-t. Ehhez elég lenne az AS1102T is.
Viszont ahogy olvasgattam, el tudom képzelni, hogy többre is használnám. Linux middleware üzemeltetésben, ill. devops oldalon dolgozok, szóval akár még sandboxként is használhatnám. Emiatt lehet, megéri feljebb lépnem, ill. nem tántorít el az, ha mélyebbre kell ásni. -
Rick4
félisten
Gondolom tudott, de pont erről van szó, érdemes megmutatni neki, hogy feleslegesen vesz 4-5 vinyót, azok árából vegyen kettőt meg egy kis régi nast, mivel otthon egy nasban akárhány vinyója lehet, lopás, betörés, túlfesz, villám, árvíz esetén mindez nem menti meg az adatait, csak a távoli helyre berakott, és napi 10 percre bekapcsoló, évi 1.5KW-ot kajáló (50ft) 15 ezer forintos nasban lévő vinyó lesz az, amin vlaóban egyszer majd elérhetőek maradnak az adatok, akármi is történjen a fő eszközzel. És persze visszafelé is igaz.
-
Rick4
félisten
Nem látom, hogy bárki leírt volna megdönthetetlen érvet...
Nyilván ha neked 16TB hely kell, akkor muszáj lesz többlemezes nas, de amgy az emberek 99%-ának elég egyetlen lemez. Sem árban, semfogyasztásban, sem sebességben nem kapsz semmit sok lemezzel, max ha 5 lemezed van, és egy megmakkan, akkkor cserélted, de addig is 5 lemez termelte a hőt, 5 lemez árát fizetted ki, 5 lemez fut nonstop és öregszik...
Miközben a két vinyó árából lehetett volna venni egy kis régi nast backup megoldásnak, és a fontos adatokat akár napi szinten menteni. Gondolom neked se 16TB céges doksi, árajánlat, meg családi fotó van a nason, szóval a többségnek is elég 4-6TB a fontosnak. -
elite.cs11
senior tag
Gondolom úgy érted, hogy akkor lenne haszna ha sok kis fájlt aktívan a NAS-ról használok, szerkesztek stb, right?
Tehát ha csak rádobom a NAS-ra, és félévente elő akarok keresni belőle egyet, akkor nem lenne értelme a cache-nek. Félévente meg tudom várni azt a pár extra percet vagy akármennyitJa és egy új kérdés, a NAS mennyire zajos? tehát ha pl este nincs senki a hálózaton akkor a ventik kikapcsolnak rajta? Vagy ha nincs használva a NAS akkor estére kikapcsolhatom simán?
-
ripo05
tag
Miért lenne jobb a 6604T? A mostani 3 TB egyelőre bőven elég tárhelynek és a fontos dolgokról készül külső vincseszter és felhős mentés is. Aztán ha kell tudok újat venni. A többit meg max letöltöm mégegyszer.
Ha lesz virtualizáció, biztos lesz RAM bővítés is.
Ja és még egy dologra használnám: torrent. Most egy Asus router csinálja, de ugye annak a procija nem bírja úgy a letöltést. -
Pista0001
addikt
Az i3-as NUC-ok aktív hűtésesek maradtak, nem? Egy 3. gen. i3-asom van, az fene hangos tud lenni...
Amúgy én is gondolkodtam azon, hogy egy alap NAS lenne csak adattárolásra, és a NUC (vagy egyéb mini gép) vinné a processzorigényesebb funkciókat, de már inkább a nagyobb teljesítményű épített NAS felé hajlok, elsősorban a NUC zaja miatt. Monnyuk kóstolgatom még csak a "szakmát", és még sehol nem tartok a kivitelezéssel.
Nyilván a költséghatékonyság, a meglevő eszközök újrahasznosítása is szempont, utóbbihoz gyakorlatilag minden hardver elem rendelkezésre áll.
-
Rolibratyo
csendes tag
Köszi az infót alapból ezt terveztem, hogy megvárom az idei BF akciót és akkor próbálom ki a roon-t egy i5 9300 procis HP laptopon futtatva a core-t.
Olvastam a roon ajálását is ill. egy gyakorlott roon felhasználó tapasztalatait a roon core-ral kapcsolatban.
Valóban a roon core NAS-on való futtatása inkább csak egy lehetőség mintsem az ideális setup, ő is inkább egy intel NUC-ot ajánl erre a célra.
Az elmúlt évtizedek tapasztalatai nálam azt mutatják, hogy nagyon kevés a jól működő multifunkciós készülék.
Tehát a NAS az maradjon a hálózati adattár + letöltőközpont az egyéb extra igényeket pedig egy arra tervezett dedikált eszköz hajtsa végre. Ez persze sajnos sosem pénztárca kímélő megoldás...
-
Rolibratyo
csendes tag
Köszönöm a gyors választ. Valahogy sejtettem túl szép lenne ahhoz a Qnap TS-332x, hogy igaz legyen és minden igényemnek egyben megfeljen.
Bár a roon proci igénye erősen függ a felhasználás módjától pl. használod-e a mutiroom, upsampling és DSP funkciókat, - nekem egyik se releváns - valamint a saját adatbázis nagyságától is. Erről Itt olvastam.
Én többnyire inkább Tidalról streamelek, bár van a nason tárolva is némi zeneanyagom, így minimális lenne az adatbáis magysága is.
Először úgyis kipróbálom a roont egy laptopot használva core-nak, hogy hoz-e nálam olyan javulást ami miatt megérné egyáltalán a közel sem olcsó előfizetés.
-
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- HP EliteBook 840G1, 14" HD+, I5-4300U CPU, 8GB DDR3, 240GB SSD, W10, 27% áfás számla, 1 év garancia
- HP EliteBook 840 G2, 14" FHD, I5-5200U CPU, 8GB DDR3, 250GB SSD, W10, 27% áfás számla, 1 év garancia
- HP EliteBook 840 G2, 14" HD+, I5-5300U CPU, 8GB DDR3, 250GB SSD, W10, 27% áfás számla, 1 év garancia
- HP EliteBook 840 G2, 14" FHD Érintőkijelző, I7-5500U CPU, 8GB DDR3, 250GB SSD, W10, 27% áfás számla,
- HP ProBook 640 G1, 14" HD+, I5-4200M CPU, 8GB DDR3, 128GB SSD, W10, 27% áfás számla, 1 év garancia (
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 7700X 32/64GB RAM RX 7900 XT 20GB GAMER PC termékbeszámítással
- Gamer PC új 12 hónap jótállás/Áfá-s számlával!
- AKCIÓ! MSI B450 R5 5500 16GB DDR4 512GB SSD RTX 2060 Super 8GB GDDR6 Rampage Shiva Zalman 500W
- LG 55C3 - 55" OLED evo - 4K 120Hz 1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium - HDMI 2.1 - PS5 és Xbox!
- BESZÁMÍTÁS! ASRock B550M R5 4500 16GB DDR4 512GB SSD RX 5700XT 8GB AeroCool Aero 800 kék Zalman 600W
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest