Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • macka55

    csendes tag

    Feltelepítettem az 5.2 verziót egy 240 GB SSD-re. Asztali gép, 3 mag, 1.5 GHz, 8GB RAM.

    17 éve használok otthon Linuxot (akkor száműztem a mikrofost).
    Sosem volt könnyű a Linuxot rendesen ellátni a szükséges GUI-okkal, meg mindent rendesen beállítani, de ha megvoltam vele (kb. egy hét), utána már nem bosszantott, mint a mikrofos.

    Végig az Ubuntut használtam, mert az volt a legjobban ellátva hasznos GUI-okkal.
    Persze minden Linux ugyanazzal a kernellel fut, csak hát a fene akar megtanulni sokszáz karakteres utasítást a hozzájuk tartozó többtíz kapcsolóval. Ezért van szükség grafikus felületű disztrókra, hogy a XXI. században már ne körmöljünk karakteres parancsokat.

    Azonban mindeddig a disztrók szerzői alig-alig voltak képesek rendszerbe foglalni, racionálisan csoportosítani az op. rendszer utasításait mag a felhasználói grogramokat.

    Talán annyira undorodtak a Windows pofátlanságai miatt, hogy inkább egyedi megoldásokat kerestek, csakhogy ne olyan legyen, mint a mikrofos. Pedig a microfosnak vannak jó oldalai is, pl. az, hogy racionálisan, logikus gondolkodás alapján van kialakítva a kezelőfelülete.

    Nemrég terveztem váltani az U18.04-ről az U20.04-re, már fel is telepítettem a legújabb
    U20.04-et, és próbálgattam. Sok hasznos progi már nem volt elérhető a 20.04 számára, több más progi meg már nem működött. Ekkor visszaléptem a 18.04-hez.

    Nemrég találtam rá a Linux Lite -ra. A "Lite" jelző kezdetben elbizonytalanított. De tévedtem.
    Sokkal jobbnak találom, mint az U18.04 vagy U20.04-et.
    A "Lite" jelző senkit ne riasszon el!
    Rengeteg hasznos progit tudtam feltelepíteni, még a wine-t is., sőt, VirtualBox-on még egyéb op. rendszereket is.
    Nagyon élvezetes használni, profi a menürendszere, amit könnyen lehet átszabni. Ma már úgy felkészítettem, hogy tudja azt, amit az U18.04-en elértem több éven keresztül.
    L2TP-VPN protokollal meg Remmina távoli asztallal be tudok lépni a cég hálózatába is.
    Egyszerűen imádom ezt a disztrót! :)

  • macka55

    csendes tag

    válasz growler #11 üzenetére

    Érdemes további programokat is telepíteni rá apt-get install -lal, amik nincsenek a Lite Software -ben:
    wine, VirtualMachine, KolourPaint, Nautilus, L2TP_VPN, SkanLite, valamint wine-vel futtatni olyan régi, windows-os hasznos és ingyenes programokat, mint az xNview, StereoFotoMaker, FineReader, stb.

  • macka55

    csendes tag

    válasz growler #17 üzenetére

    Hasznos tudni, hogy a grafikus felületek bármilyen op. rendszerben, így Linux -ban is, az adott op. rendszer alapvető karakteres utasításait teszik felhasználó-baráttá.

    A mikrofosban ezt anno úgy hívtuk, hogy DOS utasítások, a parancsablakot pedig DOS ablaknak, merthogy a DOS op. rendszer (amit a tévhit ellenében nem a mikrofos fejlesztet ki, hanem csak megvett Tim Paterson programozó úrtól) karakteres utasításokkal működött, és az eredményt is karakteresen jelenítette meg.

    A Linux kernel (de pl. a mikrofos magja is) ún. karakteres utasításokat fogad, amelyeket gépi kódokra konvertál, majd az eredményt karakteresen jeleníti meg.

    A grafikus felület az utasításokat karakteresre konvertálja, végrehajtatja, majd az eredményt grafikusan jeleníti meg.

    A különböző disztrók csupán felhasználó-barát grafikus felületeket biztosítanak adott karakteres programok utasításai bevitelének.

    A gond az, hogy egy-egy karakteres op. rendszeri program akár több tíz kapcsolóval is rendelkezhet, miközben némely (sajnos a legtöbb) disztrók szerzői egyrészt hozzá-nem-értésből, másrészt lustaságból az adott karakteres program kapcsolóiból csupán néhányat építenek be a grafikus kezelői felületbe. Innen is adódnak a disztrók közötti jelentős minőségi különbségek.

    A fent leírtak alapján állítom, hogy az ún. Linux Lite ebből a szempontból a legsikeresebb Linux disztró! Hajrá kedves szerzők, ügyesek vagytok! :C

Új hozzászólás Aktív témák