- Légies iPhone halvány színei
- Samsung Galaxy S21 FE 5G - utóirat
- Google Pixel topik
- VoLTE/VoWiFi
- Mobil flották
- Android alkalmazások - szoftver kibeszélő topik
- Xiaomi 15 - kicsi telefon nagy energiával
- Redmi Note 13 Pro 5G - nem százas, kétszázas!
- Samsung Galaxy S25 Ultra - titán keret, acélos teljesítmény
- Ne legyetek bátorak, ha ezt a rollert választjátok - OOTD T10
Új hozzászólás Aktív témák
-
tlac
nagyúr
10. gen i5-ből amúgy én a 10600-at javaslom
natív 6 mag van a kupak alatt, nem 10-ből 4 letiltott, mint a K-s verzióknál
ezek a G1 steppingesek, 10600-ból csak ez az egy fajta vanalternatíva még a 10400, 10500-nál a G1 stepping szintén
de itt figyelni kell, mert ezekből vannak a Q0-s letiltott magosak is -
hunluki
senior tag
Az se kötelező, otthoni netezős gép kényelmesen elpörög pingvinnel.
Nővéremnél egy i5 2400 van 8 giga rammal, ssd-vel meg talán egy rx 560-al, 2x1080p monitorral és HDMI-n egy 4k TV-vel. Ubuntuval kényelmesen teszi a dolgát évek óta.
Nyilván nem egy vadállat, de böngészni, filmezni és régebbi steam játékokat tolni hibátlan.Tipikusan olyan szitu ahol addig lesz hajtva amíg el nem porlad.
-
ddekany
veterán
Ez ilyen "ez van", túléjük dolog. De a 8. gen alattiak nem támogatása egy ékes példája a nem-teljesítmény-alapú cseréltetésnek. Hiszen egy 4 magos 4. generációs (Haswell) gép simán megfelel átlag felhasználónak. (Persze, igyekszik a MS meg sokan, hogy kb. egy Notepad-hoz is valami szuperszámítógép kellejen, de azért annyira szerencsére nem eszik forrón a kását.)
-
Robitrix
senior tag
Ja csak pont ezért van E mag mert egy tényleg nagy mag és szálszámú CPU-t nem képes hatékonyan ellátni az Intel árammal és hütéssel. Azért lehet, hogy 500 wattot fogyasztana egy 16 mag 32 szálas 6 GHz-en hajtott CPU, ha intel volna. Azért megfigyelhető, hogy ahogy nővekszik a P magok teljesítménye és órajele úgy szaporodik az E magok száma is. Lassan több E mag van egy erős intel prociban, mint P mag és szál.
-
Robitrix
senior tag
AMúgy össz teljesítményben jóval erősebb a 6/12 mint a 6/6. nagyjából megfelel az elérhető teljesítmény mintha egy 9/9-es CPU volna. Az már más kérdés, hogy egy 4 magot használó játék esetén jobb lehet a teljesítmény a 6/6-on. Mivel semmi nem tartja vissza a rendszert attól, hogy adott pillanatban 4 végrehajtó szálat két mag 4 szálán hajtsa végre. És akkor a mag két szála miközben marakodnak a közös cache használatáért feltartják egymást. Mivel a két szál nem tudja egyszerre irni-olvasni a gyorsító tárat. Így ha valamelyik szál elkezdte használni, akkor a másik szálnak coki van addig, amig ő is hozzá fér és ki kell neki várni üres ciklusokat, amig vár arra, hogy ő férhesen hozzá. Ezért van az, ha 2 mag teljesítménye 200% akkor 1 mag két szála úgy 150-170% Ezért lassabb szálasított CPU.n futni, mint szálasítás nélkülin. A Buldozer procik amúgy nem voltak szálasítva. a 4-6-8 magos tényleg 4-6-8 mag volt szál nélkül. Viszont a felépítás miatt minden két mag kapott egy közös gyorsító tárat. Aztán a 2 magos csoportok külön külön csatlakoztam a RAM fele. Vagyis az AMD-nek valóságos szállassítás nélkül sikerült összeszedni a szálasítás hátrányát.
Ezért volt szarabb mondjuk egy 4 magos Buldózer proci, mint egy 4/4-es Intel. Gyakorlatilag azt hozta, amit egy 2/4-es proci vagyis nagyjából 3 mag összteljesítményét. Önmagában a magok teljesítménye megfelelő volt, amit elbaszott a felépítés. Vélhetően olcsobb és egyszerübb volt a gyártás. hiszen nem 4 darab cache memóriát kellett beintegrálni hanem két magonként csak egyet. Ami sok 10 millió transzisztorral kevesebb elemet jelent. A 8 magos AMD búldózer(FX 8000 sorozat) Csak a 4 mag 8 szálas proci teljesítményét hozta. Amúgy végeztek kisérleteket 2020 környékén játékokban. És mondjuk Ryzen 5 3600-as CPU (6/12) le kapcsolták a biosban a szálasítást, akkor 6/6-os CPU-ként valamivel ütösebb eredményt tudott elérni mondjuk 4 magos játékokban, mint ha 6/12-ként müködödött. Csoda nem volt, de azért 3-5% pluszt ki lehetett hozni a CPU-ból
-
Robitrix
senior tag
Némileg lemaradt szerintem az Intel változatlanul a a többszálas technikában. Jó sokáig elvileg CPU generációkon keresztül azzal, hogy remek 4/4, 6/6,8/8-as CPU-kat alkotott játékokra, ahol érvényesült a a nagy magszám és nem jelentkezett az egy mag két végrehajtószál teljesítmény rontó hatása. Aztán a jött a Ryzen és a nyakukra lépett. És vissza kellett hozni a szálasítást a 10. generációtól, hogy valahogy verseny képesek legyenek az AMD-vel a sok magos és szálas dolgokban. Csak hát éveken át tessék lássék fejlesztgettek, aminek hirtelen érvényesült a hátránya. Jól lemaradt a a HT technikája az AMD többszálasításához képest. A sok évi lazsálás meghozta az eredményét. Várt is izzadt az Intel, hogy valahogy igyekezzen tartani a lépést az AMD-vel főleg a 10-11. generációban. Így főleg a magasabb órajellel probálták tartani a teljesítményt az AMD-vel. Ami viszont több áram felvétel és több hő termelés. Füleg szarabb csíkszéleségen gyártva. Nem véletlen volt, hogy alacsonyabb órajelen futó AMD procik röhögve küldték maguk mő a hasonló intel CPU-kat. Amik legfeljebb addig vitézkedtek, amig nem kellet minden magot és szálat kihasználni. Ezért kellett E magot bevezetni, hogy ne száljon el az égbe a proci fogyasztás, de azért legyen verseny képes össz teljesítmény is.
-
ddekany
veterán
Én 4 magos saját kezelés alatt lévő gépeken nem tapasztaltam ilyet, hogy állandóan elhasznál magokat. Csak ha rájön valami frissítés/indexelés... akkor persze 2 maggal kampó. Az is tuti, hogy 8G-s gépeken nem eszik le 6GB-t... 2-3-at talán.
XP az más korszak. Windows 9x még kevesebbet eszik.
32MB-os 1 magos Pentium 233 MMX-en gépen ment a Windows + Word 6 + miegymás egyszerre, no problem. Manapság már csak-terminál Linux se bootol be ezen... max. valami kézileg óvatosan összerakott systemd mentes.
-
ddekany
veterán
Normál esetben nem eszik a Windows kb. semennyi magot, és elég lenne a 2C tipikus irodai feladatra. Csak ha elkezd valami elmebeteg frissítést/indexelést nyomni a háttérben, vagy nyitva pár CPU pocséklós böngésző tab, egyéb béna szoftverek elszabadulnak, stb., akkor kéne a tartalék. Vagy említhetném a céges gépemet, ami úgy teli van rakva ótvar biztonsági/mointoring cuccal, hogy a nincs az a CPU amivel ne lenne lassú.
-
ddekany
veterán
Viszont az E magok miatt adták fel a HT-t, szóval nem 6P-s 6 szálas CPU-kat akarnak majd eladni, hanem inkább 6P + 8E = 14 magosakat. Persze ez is valahol marketing trükk, hogy az E meg a P is 1-nek van számolva. Bár, ha van 14 szál ami folyamatosan darálna, akkor adott W korláttal lehet, hogy nem is olyan lassú.
-
Robitrix
senior tag
Az intel máig elmarad teljesítményben HT-vel a az AMD SMT-vel szemben. Ha az egymagos teljesítményt vetitik az összes mag és szálon elérhető teljesítményhez képest. Ez remekül látszott például egy 10400 intel CPU és egy ZEN 2-es 3600 között. Egy 10400 egy szálon futva kapott mondjuk 2546 pontot. (amúgy a 10400 úgy egy évvel késöbbi CPU a ZEN 2-eshez képest) De mondjuk egy sima 3600 Ryzen CPU meg kapott egy szálon hajtva 2567 pontot vagyis nagyjából ugyan azt tudják. Viszont amikor kihajtották mind a 6 mag 12 szálat akkor a 10400 kapott 12194 pontot, de a Ryzen az már 17754 pontos. Vagyis lényegesen sokkal hatékonyabban végzi a többszálas müködést. Ha nem lennének extrára feltolva az Intel P magok órajele nem is birná mára a versenyt az intel a ryzennel hasonló mag és szál számon.
-
ddekany
veterán
De egy HT-s core az teljesítményt tekintve nem 2 szál. Ha valami nagyon HT barát, akkor is max. 1,4 szál, ha jól emlékszem. A másik, hogy a teljesítmény egy fő korlátozója, hogy hány W fogyasztásig mész el. Az 1 szálas P magokkal, és sok E maggal is ugyan úgy elmész addig a falig. Kérdés, hogy az egyszerűbb P mag, és a több E mag jobb telj./W-al kihozz-e kb. egálra a HT-s kombóval szemben. Miközben persze az 1 szálas teljesítménynek meg jót tesz, ha nincs HT.
-
D55
senior tag
A Bartlett Lake elvileg olyan lesz, bár sajnos hallani most olyasmit is, hogy nem a mainstream piacra szánják... Majd meglátjuk, mindenesetre ha a Raptorok körüli aggályokat nem tudják megnyugtatóan eloszlatni, illetve nem biztosítanak majd hatékony eszközöket az érintett példányok biztos kiszűrésére, akkor valamivel mindenképp jól le kell majd kenyerezniük az LGA1700-as platformon lévő vásárlóikat, tehát kézenfekvő ezt már most átgondolniuk.
Egyébként korábban lehetett olyanokat is hallani, hogy állítólag az Arrow Lake P magjainak az IPC-je is el fog maradni a performance / watt mutató javítását mindenek elé véve és így nyers erőben a Raptor marad a csúcs (vagy talán a Meteorral keverném???) .
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- ÚJ AMD Ryzen 5 5600X BOX AM4 6/12 magos CPU - bontatlan
- Intel I7-6700 / 4 mag / 8 szál / Beszámítás OK!
- Intel ES Core i5-3470 4-Core 3.2GHz LGA1155
- BESZÁMÍTÁS! ÚJ AMD Ryzen 5600X 5700X 5800X 5900X processzor 3 év garancia 27% áfa termékbeszámítás
- BESZÁMÍTÁS! ÚJ AMD Ryzen 8500G / 8600G AMD Ryzen 7 8700G / 7800X3D processzor 3 év garancia 27% áfa
- LG 55G3 - 55" OLED evo - 4K 120Hz 0.1ms - MLA - 2000 Nits - NVIDIA G-Sync - AMD FreeSync - HDMI 2.1
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 12400F 16/32/64GB RAM RTX 4060 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- 35" ASUS ROG Swift PG35VQ curved GAMER monitor
- Eladó ÚJ csak bontott állapotban lévő Xiaomi Redmi 13C 4/128GB / 12 hó jótállás
- Fotó állvány eladó
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest