- Google Pixel topik
- Szerkesztett és makrofotók mobillal
- Bemutatkozott a Poco X7 és X7 Pro
- Xiaomi 14T Pro - teljes a család?
- Samsung Galaxy S25 - végre van kicsi!
- Garmin Forerunner 970 - fogd a pénzt, és fuss!
- Samsung Galaxy S24 FE - később
- Mi nincs, grafén akku van: itt a Xiaomi 11T és 11T Pro
- Xiaomi 14 - párátlanul jó lehetne
- Apple iPhone 16 Pro - rutinvizsga
-
Mobilarena
Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.
Új hozzászólás Aktív témák
-
Kernel
nagyúr
válasz
al_age #61427 üzenetére
Mindkettőt leföldelheted egyébként, ha megtalálod a módját, hogy a koax. külső árnyékolását szakszerűen lekösd a védőföldre, miután ezt teszi a védett hosszabbító is.
Elképzelhető ugyan, hogy abba beépítenek még szikraközt is, ami a belső éren érkező túlfeszültséget kisüti a védőföld irányába, de ennek eleve kisebb az esélye. Vagy meg kell vizsgálni belülről, de sokkal fontosabb a külső rész földelése.
Mint az alábbi splitteren is külön csavar szolgál erre:
Egyébként azért is írtam, hogy agyrém, mert van a szimmetrikus (földfüggetlen) jelátvitel, ami érpárakkal működik, valamint van az aszimmetrikus, földelt jelátvitel, ezek nagyon nem keverhetők össze, nem beszélve egyéb körülményekről, frekvencia, impedancia stb.
-
válasz
al_age #61425 üzenetére
Igen működhet, mivel csodák igenis léteznek :-) de nem jó az ötlet.
Semmiképp nem jó két szabvány összekeverése, elvi síkon lőttek az impedancia, illesztés, állóhullámarány stb. definícióknak. Ezzel az erővel lámpazsinór, feszítődrót, kerítésdrót is szóba jöhet :-)
Nem tanácsolnám ilyen módon a toldást és nem esztétikai okból.
Áram és feszültség elhanyagolható, nem az érintésvédelem miatt nem ajánlott hanem a működés miatt. -
zLegolas
őstag
Egy átlag LED a hozzá tartozó nyitófeszültség körüli értéken vesz fel kb. 20mA -t.
Az az áram, ahol a LED derengeni kezd, ennél jóval kissebb, ki kell kísérleteni.
Ki kell számolnod, hogy mivel tudod a ventid ''éppen elindult'' feszültségét erre az értékre lőni úgy, hogy a LED-edhez tartozó ''most kezd világítani'' áram dzsalázzon éppen át a LED-en.
Ha nő a fesz (felpörög a venti), akkor meg a 12V-os fesz-szel és a 20mA-os árammal kell számolnod.
Az egész rohadtul harverfüggő (LED, venti, stb..), szal vagy kikísérletezed, vagy elfelejted, általános megoldás nincs.
Az meg marha egyszerű, ha csak elég akkor világolnia a fénynek, ha megy a venti... 5Vra ehhez egy 180 Ohm-os, 12-re meg egy 560 Ohm-os ellenállat kell neked, a 0,25W-os fajtából, sorosan a LED-del.
Megközelítőleg. -
And
veterán
Természetesen bonyolultabb módon sokminden megoldható, csak nem biztos, hogy érdemes annyira precízen megvalósítani. Ha adott határfeszültséghez kötnénk a led be- és kikapcsolását, akkor sem biztos, hogy tökéletes lenne a dolog. Ugyanis a ventik esetén esetleg előfordulhat, hogy alacsonyabb feszültségen állnak le (-> potméter ellenállása növekszik, ventifesz. csökken), mint ahogy ismét (ventifesz. nulláról növekedik) újra elindulnak. Az is lehet, hogy ez ventifüggő, vagy egyáltalán nem igaz
A fordulatszám-monitorozó vezetéken a ventilátor fordulatonként két négyszög-impulzust küld az alaplap felé, kb. 50%-os kitöltéssel. A lap gyakorlatilag frekvencia- (periódusidő-) mérést végez az impulzusokon, ebből számítja ki a fordulatszámot. Mikrokontrollerrel, némi uC programozási gyakorlattal pl. viszonylag könnyen meg lehetne valósítani akár a jel detektálását (forog / nem forog), akár a konkrét rpm-mérést és megjelenítést is. A mérés azért működik ''egy szál'' vezetékkel is, mert a GND-k (0V-os vezetékek) minden ventilátornál közösek, egymással fémes kapcsolatban állnak, akár a pc fémházán keresztül is (az is GND potenciálon van), ha külön panelról vannak vezérelve. -
And
veterán
A soros ellenállás értéke inkább a led maximális áramával áll összefüggésben, 12V-os maximális ventifeszültségnél (ami soros potméteres vezérlésnél biztosan annyi) és 20mA-es megengedhető ledáramnál 470Ω. Ezt csökkenteni nem szabad, növelése pedig azzal jár, hogy max. ventifeszültségnél is halványabb lesz a led fénye. Ha pl. magas nyitófeszültségű kék v. fehér ledet tennél az előbb említett kapcsolásba, és kifognál egy olyan ventit, amely pl. még 2,5V-on is forog, akkor a led mindenképp hamarabb aludna ki, mint ahogy a venti leállna. Pontosan sajnos - ezzel a kapcsolással - nem tudod beállítani a határfeszültséget.
-
And
veterán
Ha sorbakötnéd a ledet a ventilátorral és a potméterrel, akkor azok - közös - áramát akarnád áthajtani a leden, amit a led nem bírna ki. Inkább a ventivel párhuzamosan kellene kötni egy soros ellenállás+led kapcsolást. Mivel az egyes ventilátorok ''megállási'' feszültsége eltérő, nem garantálható, hogy pont akkor alszik el a led, amikor a ventilátor megáll. Ezen kívül a potméterrel vezérelt ventilátor enyhén pulzáló feszültsége miatt a led fénye is kissé vibrálhat, ez esetleg egy párhuzamos kondenzátorral kompenzálható.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- FÓLIÁS! LG UltraWide 35WN75C-B Ívelt Monitor! 3440x1440 VA / 100Hz / 5ms / FreeSync
- Tom Clancy's The Division - Sleeper Agent Edition Xbox One
- IBM Thinkpad T42 15" IPS + Dock II +tartalék alkatrészek
- Precision 7550 15.6" FHD IPS i9-10885H RTX 3000 32GB 512GB NVMe magyar vbill IR kam gar
- AKCIÓ!!! GAMER PC: Új RYZEN 5 5600X +Új RTX 3080 +Új 32-64GB DDR4 +1-2-4TB NVME SSD! GAR/SZÁMLA!
- AKCIÓ! ASUS B460M i7 10700 16GB DDR4 512GB SSD GTX 1080Ti 11GB KOLINK Observatory TG TT 600W
- BESZÁMÍTÁS! MSI Z370 i5 9500 16GB DDR4 512GB SSD RX6600 8GB Cooler Master MB510L Chieftec 500W
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 5700X3D 32/64GB RAM RX 7800 XT 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- Dell USB-C, Thunderbolt 3, TB3, TB4 dokkolók (K20A) WD19TB/ WD19TBS/ WD22TB4, (K16A) TB16/ TB18DC
- Samsung Galaxy Xcover 6 Pro, 6/128 GB, Kártyafüggetlen
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest