Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz Tapper #50820 üzenetére

    Itt most azt kellene tisztázni, hogy melyik dokkoló milyen szektorméretet használ USB-n, lásd a korábbi válaszokban leírtakat. Ha eltérő, akkor nem meglepő, ha egyikből a másikba áttéve a 4 TB-os HDD-t nem olvasható, nem hozzáférhető közvetlenül annak tartalma, hanem max. csak törlés és újraparticionálás után lesz újra használható a merevlemez. Meg nem feltétlen az Icy Box dokkoló itt a probléma forrása, ha éppen a Sharkoon a 4Kn-es. Sőt, az utóbbinál eleve esélyes, lásd az említett topikból más esetét. Ami egyben azt is szemlélteti, hogy ezen csak a firmware módosításával lehet változtatni. Viszont azt meg kizárólag csak saját felelősségre javasolt próbálgatni! Vagy másik megoldás, hogy hagyod ahogy van és nem cserélgeted a dokkolókban összevissza a HDD-ket, hanem ilyen célra a merevlemezeket fixen vagy az egyikben, vagy a másikban használod.

    [ Szerkesztve ]

  • Tapper

    csendes tag

    válasz Tapper #50820 üzenetére

    A kekeckedő dokkolóház egy RaidSonic IB-366StU3+B ASM1153E chip-pel.
    Most bogarászom a Külső 3,5'' mobil rack-ek topikját....

    Játékos#1 MEDE8ER MED800X3D Játékos#2 Minix NEO U9-H (FW007A+Kodi Krypton 17.6 + TVGO 1.0.30) TV#1 Panasonic VIERA TX-P50GT50E

  • King Unique

    titán

    válasz Tapper #50743 üzenetére

    Ez alapján annyi látszik, hogy USB-n 4Kn van és GPT a HDD, már ha helyesen mutatja az előbbit az fdisk, mert vannak Linuxon más parancsok is a szektorméret lekérdezéséhez. Aztán a kezdő szektornál is 32 van 2048 helyett.

    Egyébként meg arról volt szó, hogy nem szimplán csak ide-oda formázni, hanem teljesen törölni és újrainicializálni + újraparticionálni kellene azt a HDD-t, ha amúgy sincsen rajta jelenleg adat. Ami megoldható linuxos környezetben terminálban az fdisk, gdisk stb. segítségével, vagy pl. egy live rendszert bootolva GParted által, ahogyan Windowson is pl. parancssorban szintén. Aztán utána megnézni, hogy kezeli-e A és B egyaránt.
    Az meg hogy USB-n 4Kn szektorméretet használ az a dokkoló / külső ház, akkor gond, ha a benne lévő HDD később át van téve máshova, ahol 512e alapon van használva. Vagyis ha ez nem változik, pusztán csak USB-s csatlakozásnál a gazda hardver és az azon futó OS, akkor normál esetben nem kellene okoznia, feltéve ha az OS megfelelően tudja kezelni. Sőt, még a 32 bites XP is tudja, igaz az MBR-rel. De másrészről pont ez USB-n a 4Kn lényege, vagyis hogy az MBR 2 TiB korlátja kitolható egészen 16 TiB-ig és úgy pl. az XP is tudta a kezelni a 8-10 TB-os külső HDD-ket, holott normál esetben nyilván nem tudná, mivel még a GPT-t sem ismeri. Sőt, a gyártók is rendszerint pont leginkább az XP miatt szórakoztak ezzel.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Tapper #50739 üzenetére

    Nem a formázásnál a lemezfoglalási egységre (cluster) gondoltam, hanem a logikai és fizikai szektorméretre, amely utóbbi eleve fix, nem tudod csak úgy módosítani. Max. akkor változhat, ha pl. az eredetileg 512e HDD USB-n van csatlakoztatva, ahol az utóbbinál mondjuk 4Kn szektorméret van és akkor USB-n aszerint lesz kezelve a HDD.

    Itt először inkább az előző válaszban leírtak tisztázása a kérdés, meg hogy a NAS mit csinál vele, hogyan particionálja, formázza, amit inkább annak a topikjában kellene megtudakolni. Valamint itt nem feltétlen csak a szimpla formázáson van a hangsúly, hanem előtte az inicializálás és particionálás is lényeges, már ha történik ilyen, mert ez sem derült ki. A W10-nél meg esetleg még ez szokott bekavarni máshol, de ha menet közben van leválasztva az USB-s tárolóeszköz és megfelelően, vagy eleve ki van kapcsolva ez a funkció, akkor ennek sem kellene.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Tapper #50737 üzenetére

    "A probléma független a fájlrendszertől, HDD-től, dokkolótól. 2TB-tal megy, 4TB-tal már nem."

    Főleg 2 TB+ | GPT felállásnál jellemzően az eltérő AF logikai / fizikai szektorméret szokott gondot okozni. Vagyis ha egy 4 TB-os HDD pl. USB-n 4Kn alapon lett inicializálva és particionálva, akkor az utána 512e alapon nem lesz használható SATA-n / USB-n, valamint fordítva is igaz lehet. Ilyenkor csak az eredeti és azzal megegyező (szektorméret ua., támogatja az OS) másik környezetben lesz használható, hozzáférhető a HDD teljes tartalma, ellenben máshol nem, max. törlés és újraparticionálás után lesz újból használható.

    Ha esetedben nincsenek cserélgetve a HDD-k, eleve USB-n csatlakoznak és végig a dokkolóban / külső házban vannak, ott lettek inicializálva és particionálva is, akkor viszont nem kellene gondot okoznia az előbbinek. Max. az OS-nek, ha nem képes megfelelően kezelni a GPT-t és amiatt ír GPT-védőpartíciót, mint pl. a 32 bites XP. Vagy egyéb dolgot gányol össze és másik környezetben azért lesz probléma a hozzáférésnél. Ha külön-külön oké, akkor inkább az utóbbi valószínűbb és ott is inkább az "A" környezet lehet a probléma forrása.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák