Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz vati #74 üzenetére

    Tévedés. Ha gömbnek látnád, akkor nem minden megfigyelőtől lenne 13,7 Milliárd fényévre a kozmológiai horizont. Ha viszont a 3 dimenziós tér görbül, akkor már a görbület iránya miatt biztosan van 4. dimenzió is; ( legalább 4...) A fénynek mint bármely hullámnak, nem független a sebessége, attól a közegtől, amiben terjed. A világegyetem korai szakaszában, mielőtt a higgs bozonok létrejötttek volna, egészen más volt a vákuum nullponti energiája, a fény és minden másnak a sebessége lényegesen nagyobb lehetett, kvázi az idő telt sokkal gyorsabban azonos tágulási sebesség mellett, alias '' a tágulás sebessége volt sokkal kisebb az akkori időben mérve'' kvázi akár majdnem stagnálhatott akár, mondom majnem, tehát a 13,7 Milliárd lehet sokkal több is, 20, de akár még sokkal több is. Mindenesetre a mérésekből úgy tűnik, az Univerzum tágulásának sebessége nem csökken, hanem nő. Az anyag gravitációs ereje ellenére, pedig a galaxisok csillagainak keringési pályáiból ítélve a látható anyag csupán 5 -10 százaléka maximum az össz anyag mennyiségének, az sem kizárt, hogy csupán 1 azaz egy százaléka a látható anyag az összesnek. Ha kiderülne, hogy a vákuum nullponti energiája ma is csökken, akkor az azt jelentené, hogy a fény sebessége is vele csökken, minden kölcsönhatásé is vele párhuzamosan, és már csak emiatt is láthatnánk úgy, mintha az univerzum tágulási üteme nőne.Egy folyamatos fénysebességcsökkenés, és ezzel járó időlassulás lehetővé tenné az anyagi világ véges jövőbeli idejének mértékét, annak ellenére, hogy elvileg egyre lassuló ütemben, de tovább csordogálna, 1-nél kisebb kvóciensű mértani sort alkotva. Ha mi vákumunkról is kiderülne közben, hogy ez ishamis vákuum, (amire jó esély van) és egy mainál alacsonyabb értéken megjelenő újabb állapotváltozásba menne át, mint annak idején a higgs részecskék keletkezésének idején, akkor a mai univerzum struktúrája is megsemmisülne, újból bekövetkezhetne az univerzum felfúvódása, alacsonyabb energia szinten ugyan, a mainál lényegesen kisebb ''fénysebesség'' mellett, de mivel az új univerzum lényei is lassabban élnék az életüket, számukra az a sebesség talán pont ugyanannyi lenne, mint számunkra a fény. :F :F :F
    Viszont modok egy szituációt, amikor valaki tényleg gömbnek látja az univerzumot; Amikor belezuhan egy fekete lyukba. A fény annyira elgörbül, hogy a fekete lyuk mögül érkező, tehát a ''takarásban lévő'' világegyetemből érkező fénysugarak, amiknek el kellene haladni a fekete lyuk mellett, visszagörbülnek, és azok is bejutnak a megfigyelő retinájába. A fekete lyukba zuhanó úgy látja, hogy egy ''feneketlen mélységbe zuhan'', és tőle mint forró távoli gömb, eltávolodik a világegyetem egésze, ugyanazt éli át, mintha az univerzum véges gömb lenne, és neki sikerülne fénsbesség közeli sebességgel eltávolodni tőle a körülötte lévő fekete semmibe.

    [Szerkesztve]

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz vati #79 üzenetére

    Nem, ez egy csőnek fogja látni a világot. Nem szükségszerű, hogy bárhonnan jövő fény belegörbüljön a látóterébe. Majdnem jó! Máshol is írtam erről, és itt is úgy írtam le előszőr, olyan élménye lesz, mintha egy feneketlen mély kútba zuhanna,... csak mivel a kút falának teljes sötétsége nem különbözik attól, amibe belezuhan, önmoderáltam, és kihagytam ezt a hasonlatot. Nem minden fény jut be a szemébe persze, de az Univerzum minden pontjából jut be valamennyi, gondold végig... Jó, zuhan egy kútba, ami ugyebár csőszerű, és a kút nyílása egyre messzebb, a végén görögdinnyének, teniszlabdának, egyetlen távoli pontnak látja az egész Univerzumot, amiből mellesleg átzuhanva egy másik téridőbe, tényleg eltávozik. No már most a tér: Ami úgy néz ki, mint egy kacsa és hápog, az nagy valószínűséggel kacsa. Ugyebás az akárhány dimenziós terek matematikai létezését kár tagadni, ui matematikailag éppúgy léteznek, mint a transzcendens számok, vagy az egyre nagyobb halmazeleméleti számosságok, függetlenül attól, hogy fizikailag kézbe tudod-e venni. Ha pedig a tér úgy viselkedik, mint egy 4 dimenziós tér 3 dimnziós altere, akkor az a tér valószínűleg legalább 4 dimenziós. Már csak azért is kénytelen vagyunk annak tekinteni, mert ha teljesen az Euklideszi geometria nélkül akarsz építkezni, semmilyen épkézláb metrikát nem tudsz mihez képest definiálni. Az más kérdés, hogy a fizikai teret nem szabad összekeverni az Euklideszi térrel. Az Euklideszi tér fizikailag egészen biztosan nem is létezik, mivel a fizikai tér egyrészt véges, másrészt görbült. Az végtelen Euklideszi tér csupán a tér egy olyan lehetősége ami a legegyszrűbb abban az értelemben, hogy leírása nem kíván speciális előfeltételeket, mellesleg azonban ez a speciális feltételek teljes hiánya az, ami soha nem teljesül, legfeljebb egy teljesen eneriamezők és anyag nélküli világban,
    kvázi mondhatjuk, egy létező világ fizikai tere nem lehet Euklideszi.
    :P :P :P

    [Szerkesztve]

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz vati #85 üzenetére

    Pont ez a bibi, hogy távoli! Az egyik legérdekesebb probléma éppen az, hogy míg a tér görbületét lépten nyomon tapasztajuk, (kicsit sarkítva...), mérésekkel igazolhatjuk, addig az univerzum nagy léptékben valami 23 tizedesjegyig mégis Euklideszi, úgy tűnik az anyag mennyisége nem elegendő pozitív görbölet kialakítására, de éppen elég ahoz, hogy ne is legyen negatív a görbület, vagyis ne jöjjön létre a 3 dimenziós nyeregfelület. Mindebből az a következtetés látszik megerősödni, hogy a tér nagy léptékű szerkezetét valami külső kényszer okozza, pl a nagyon nagy energiájú doménfalak feszítik ki, ebben az esetben azonban nagy léptékben sehova sem görbül, és az univverzum kinézete kö keményen attól függ, legalábbis a doménon belül, hogy a doménfalak közt igazából merre vagy. Mellesleg ezeknek a doménfalaknak akkora az energia sürüsége, hogy azokról éppúgy nem verődik vissza a fény, mint ahogy nem jut ki a fekete lyukakból sem, a megfgyelő fal helyett nagy sötét semmit lát. Ráadásul amiként a gömbhéjon elhelyezkedő felületi töltések is kifelé erővonalak szempontjából egy pontban megjelenő töltésként modellezhetők, de belül a térerősség nulla, a doménfalak gravitációs hatása egy nulla térerősségű, tehát Euklideszi teret kifeszítenek, de maguk nem gyakorolnak gyorsulást okozó gravitációs vonzóerőt a beltartományra. Egész közeli testekre persze megjelehetnnek más erőhatások is, pl töltésmegosztás, rövid hatótávolságú erők, stb. és még az sem biztos, hogy ezek a doménfalak nem ''párolognak-e'' ugyanúgy, mint a fekete lyukak. :U :U :U

    Szerintem vígan lehet Euklideszi metrika nélkül építkezni
    Pontosítok; vígan lehet, de sikeresen nem... :DDD :DDD :DDD

    [Szerkesztve]

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz vati #88 üzenetére

    Scientific America -ban volt róla szó egy hosszú cikkben, már nincs meg. Ha csak yahoo rá nem tud keresni, több évvel ezelőtti számra. A világegyetem meg doménokból áll, mint valami habos izé. Mindenesetre a doménfalak energia sűrűsége akkora, hogy azon átjutni nem lehet, amit elnyel ott marad. :F :F :F
    Nasa képeket majd előkotrom, beteszem a régi topicba, csak legyen egy kis időm... (ha lehet a linkeket)

    [Szerkesztve]

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz Szalma #90 üzenetére

    Hacsak félre nem értem amit írsz;=>
    Elvi tévedés. Ha amit írsz igaz leletne, ( középpont...) akor Pl az is lehetséges lenne, hogy bármilyen mondjuk 0,2 c kezdeti sebességgel elindulj, és behatolj jó messziről a fekete lyuk gravitációs sugara alá, mivel ugye te jó messziről jöttél, és pontosan a fekete lyuk gravitációs ereje még tovább gyorsított, hisz energia nem vész el, - a kinetikus sem- , behatolsz, és kijössz onnan. Csakhogy más folyamatok zajlanak le, amikor belépsz a gravitációs sugár alá. Többé nem beszélhetünk két különböző pontszerűen modellezhető testről, sőt egyáltalán testekről sem. Ami belép a gr R alá, az ''egyszerűen'' rugalmatlan ütközés formájában átadja az impulzusát, energiáját, minden állapothatározojának értékét a fekete lyuknak és kész. Ameddig pedig be nem zuhan addig ha tetszik neki ha nem, egy spirálon mozog, ( távoli külső szemlélő szempontjából) mégha távcsöves puskával is célozták be netán az illető fekete lyukat, mivel maga a fekete lyuk felcsavarja maga körül a teret. Azon a spirálon pedig a jövöből érkező jelek mindíg le lesznek maradva mögötte, mégha 46000-szer kell is megkerülnie a fekete lyukat, és közben a 46000 spirál 3 mm-re halad el egymás mellett; külső szemlélő Euklideszi képzete alapján. Mellesleg ugye az esemány horizont közvetlen közelében akkora ''lépésfeszültség'', hogy minden striktúra szétmállik, nem csak azt nem tudjuk kiszámolni, mi történik az anyaggal az eseménhorizont alatt, az sem megfogalmazható, miképpen létezne tovább egy proton, bármilyen mezon, vagy kvark, tehát fogalmaink szerint elemi részecskének tekinthető részecske, ha az alja milliószór nagyobb erővel vonzódik egy középpont felé, mint a teteje. És miképpen beszélhetnénk egységes részecskéről, miközben az alsó testrésze számára milliószor lassabban telik az idő, mint a felső része számára. Már bezuhanás előtt sokkal visszakerül az anyag korai Univerzum keletkezését közvetlen követő időbeli állapotba. :) :) :)

    [Szerkesztve]

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz vati #92 üzenetére

    Most megpróbálom végiggondolni amit írtál. Tehát szerinted egy olyan nagy méretű fekete lyuk horizontfelületén, mint a mondjuk ami a tejút közepén van, tehát milliárdos nagyságrendű naptömeg esetén mekkora is a gravitáció..? Na ezt végiggondolom. Azon viszont meg te gondolkozz el, hogy az anyagnak nem kell feltétlen extrém körülmémyek között maradnia a horizont mögött. A legújabb elméletek szerint ( 10 éve is megvolt, csak most megint elővették) a fekete lyuk anyaga egy krumpli alakú burokban is lehet, amin belül egy saját önálló energiatartalmú vákum van. Egyébként padig visszatérve a doménokra: Gondold el, ha mondjuk a Föld 3-szor ekkora sugarú lenne, a tömege ugye 27*-es, g arányos 1/R négyzet, szal 3*-os g értéke lenne a Föld felszínén. Bármilyen kicsi is az Univerzum energia sűrűsége, ( és a vákuumnak is van nullponti energiája, ) ha igazából egyre nagyobb térrészt vizsgálnál, egyszer csak akkora grvatációs erő lépne fel a felszínén, hogy összeomolva elszakadna az őt körülvevő tértől. A vicc az egészben ugyanis az, hogy amiként a gömbhéjon lévő felületi töltések is kifelé olyan erővonalakat idéznek elő, mintha egy pontból indulnának ki, befelé nulla a térerősség amit okoznak. Egyszerű integrál számítás. Tehát a környezet nem akadályozza meg az összeomlást. Ami a teljes összeomlást megakadályozza, az az, hogy nem az összes dimenzió omlik össze, 3 megmarad. A 4-ből, 9-ből,27-ből, ki tudja. Azért 3, mert 3 dimenzióban vannak csak stabil struktúrák. Előző topicban is van óla szó. 2 dimenziós térben ninvs szökési sebesség, ha 1/R-rel arányos az erőtér, akor az integrál végtelen, végtelen energia kéne, ha pedig 4, 5 stb dimenziós atér, akkor térerő 1/R-köb, ...stb=> nincsenek keringési pályák, mert legkisebb kilengésre is vagy végleg eltávolodik a két test, vagy egymásba zuhan. 3 dimenzió esetén 1/R négyzet edetén viszont az éppen kör alakú pálya * gyök2-vel a szökési sebesség. Közbülső energiákon egyre nyúlik az ellipszis, amíg parabolán keresztül hiperbolává nem válik.A 3 dimenziós anyagi világ ami stabil lehet, ha pedig ezek a doménok egymással érintkeznek, a doménfalak kötelezően éppen görbületmentesre feszítik ki a köztük lévő teret. :U :U :U

    [Szerkesztve]

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz neduddgi #93 üzenetére

    Már úgy értve, a burok-hártya maga a fekete lyuk anyaga, belül üres. :U :U :U

    [Szerkesztve]

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz Szalma #95 üzenetére

    Nem látom semmi okát, hogy a tér és idő dimenzióknak miért is kéne felcserélődnia a esemányhorizpnton való áthaladáskor. Az Ok, hogy nagy tömegű test egész kis ''g'' EH értéket produkálhat. Matematikai vakság volt részemről, egyrészt arról írtam, hogy maga a vákuum nullponti energiája, + a benne lévő anyag ha elég nagy teret vizsgálunk összeomlik, tehát kvázi fekete lyukká válik... ui tök mindegy mekkora is a ''g'' értéke, lehet 0,0001 m/s^2 ha nem csökken elég gyorsan, mondjuk kvázi állandó, akkor hiába dobok fel ''c'' sebességgel kavicsot, előbb utóbb visszaesik wazze, ez viszont rendben van. Az nyilvánvaló, hogy szegény Penelope hiába vár. Mellesleg az egyáltalán nem biztos, hogy aki belezuhan, az mit érzékel. Az bizonyított, hogy a nagy grvitációs erőben lassul az idő. Ha úgy tekintjük a fekete lyukat, ami ''beszívja a teret'' akkor a beszívott tér sebessége, ( ami ellen szemben az árral kéne haladnia mindennek, ami el akar tőle távolodni,) az EH -on már fénysebesség, tehát ennél a hasonlatnál maradva az idő múlása a bezuhanó számára megszűnik.Pontosan addig él, ameddig Penelopé egyébként is extrapolálná hátralávő idejét abból, ahogy egyre lassuló véges improprius integrált adó állapotváltozásösszességét, tehát hátralévő életidejét kiszámítaná. Jó ez a térbeszívós modell, csak arra is gondolni kell, hogy amennyiben a ''c'' a maximális sebesség, az EH -on túl már nem tudja a fekete lyuk tölcsérszerűen egyre növelni ezt az értéket, a további beáramlás tölcsérből csőalakúvá válik. Végiggondolva nem feltétlenül marad abban a formában ez az energia, mint a vákuumban, át is alakulhat...stb. Ha elfogadjuk a vákuum nullponti energiájának létezését, ( amiből köcsönvehet az alagút effektushoz, és a Heisenbeg féle határozatlansági relációból is következő virtuális részecskék kekeletkezése-egymás kioltásával való megsemmilülése folyamathoz) akkor bizonyos térrész létezése és az energia más típusú megjelenése egymásba oda-vissza átalakulása is lehetséges lehet. Mármint a fizikai térről beszélve. Mert ugye az Euklideszi semmi, az nem tér, csak a tér lehetősége. :F :F :F

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz Szalma #98 üzenetére

    Persze, valamennyi perdülete mindíg van mindegyik fekete lyuknak, ergo soha sem pontszerű a szingularitás, hanem egy gyűrű, meg ha a gyűrűben a rotáció nem nulla, akkor nem is gyűrű, hanem tórusz, de ha a tórusz kellően vékony és hosszú slagszerű, akkor energia minimumra való törekvés miatt felcsavarodik, mint egy telefonszinór, méghozzá nem csak egyszer, hanem másodlagosan, harmdlagosan, stb. végül inkább olyan lehet, mint egy gombolyag,a többi stimmel.
    :DD :DD :DD



    [Szerkesztve]

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz vati #99 üzenetére

    Félreértés van asszem, saját időben persze hogy véges időben belezuhan. Sőt, még kevesebb idő alatt, mint ahogy szuper mindenbe belelátó megfigyelő ennek az idejét mérné, mert neki zuhanás közben egyre lassabban járna a karórája...
    A grvitációs erőtér ugyanúgy lassítja az időt, mint a sebesség. Pontos atomórákon pl ki lehet mérni, hogy a föld felszínén is lassabban járnak az órák, mint mondjuk a Főldtől kvázi állandó távolságban kb szinkronban Nap körüli pályán keringő műholdon lévő órák. :) :) :)
    Ja meg persze a felszíni g az egy ravasz dolog, nem akarok butaságot írni, de pl mintha az Uranus felszínén ( a legkisebb óriás bolygó ) kisebb a gyorsulás, mint a Föld felszínén. Az más kérdés, hogy a Föld fsz.nétől 6700 km-re ez a negyedére csökken, az Uránusz esetében 6700 km ( hasamra ütök ) nem 25 %-os, hanem még mindíg 75 %-os ...értéken marad. Tehát mégis csak ott nagyobb a szökési sebesség.

    [Szerkesztve]

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz Szalma #104 üzenetére

    Ne becsüld le a hit értékét! Pl szegény ''Celsius'' mester hitt benne, hogy amikor látja a saját önkényes skáláján a vizet 0 fokon megfagyni, 100 fokon meg forrni, az nem matematikai spekuláció, hanem ezen az energián ez történik, azon meg az. Szvsz csak abból kéne kiindulnunk, hogy az általunk már megismert fizikai törvények ameddig csak lehetséges érvényesek, ha meg nem, akkor valami olyan törvény lépjen a helyébe, ami határesetként legalább tartalmazza a mi általunk ismert törvényeket is. Na akkor innen folytatva aki a fekete lyukba belezuhan, annak az EH után a szingularitás közeli állapotig legalábbis semmi oka nincs, hogy ne a mi általunk ismert fizikai törvények által élje az életét. A csökkenő gravitációs erővela kapcsolatos eszmefuttatással a kp felé haladva az baj, hogy vagy pontszerűnek véljük, akkor nincs hol megvalósítani a gravitáció csökkenését, ha meg véges átmérőjü fekete lyukacska kelti a balhét, akkor annak felszínétől lefelé haladva csökken ugyan a gravitációs ereje, de a fénynek is egyre mélyebbről való indulását kell vizsgálnunk, és persze ahogy egyre mélyebbről indulva küzdi magát feljebb, a csóró foton, belépnek a visszahúzó erők sorába azok a gömbhéjak, amik amíg fölötte voltak ( sima integrál) nulla erővel hatottak reá. Tehát lehet egy olyan rövid hatótávú erő, ami ( pl arányos 1/R 123-dikon) ami a teljes kollapszust megakadályozza, csillagászatilag mégis létezővé teszi a fekete lyukat. Ha valaki bebizonyítaná, hogy bizonyos kvantum erőhatások miatt mondjuk egy proton átmérőjének ( ha ugyan egyáltalán ez is létező érték ?) 3 % -a a tejút közepén lévő fekete lyuk átmérője, nem pedig nulla, azért szvsz nem lenne jogos a fekete lyuk elméleti megalkotóját tévúakon tévelygő pancsernek nevezni. :) :) :)


    [Szerkesztve]

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz Szalma #107 üzenetére

    Nyilván nincs szingularitás, ezt éppúgy nem lehet elhinni, mint ahogy a fizikai tér sem lehet igazából végtelen. Abban egyetértek, a fizikai tér modelljében megjelenő nulla és végtelen csak azt jelenti, hogy a tér lehetősége eme nyílt halmazban elvileg lehetséges. A két végpont értékét bizonyosan nem fogja felvenni. Arra meg kifejezetten van egy bizonyítékunk, hogy ama bizonyos extrém sűrűségű anyagi állapotból is van lehetőség a térben való kiterjedésre, maga az ősrobbanás, vagy inkább őskitágulás, kiterjedés, felfúvódás ahogy ez ma inkább látszik. :) :) :)

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz neduddgi #108 üzenetére

    Megjegyzem, van azonban egy másik paradoxon is, ami igencsak feszegeti nagy energiákon a relativitás elmélet érvényességét. Az EH azt jelenti ugyebár, hogy onnan kvázi (0,9999999999999) ''c'' sebességgel fldobott teniszlabda is visszaasik. Na má most kiszámítható pl, hogy a visszaeső tenisz labda mely ponton fog 0,3 ''c'' sbességgel visszaesni. Ezen a ponton most célozzuk meg a fekete lyukat 0,6 ''c'' sebességgel. A sebesség növekedésével nő ugye a relatív tömeg, a gravitációs vonzóerő pedig a relatív tömegtől függ. A gyorsulás tehát hat reá, és emiatt még az EH előtt fénysebességre tesz szert. Sőt utánna is tovább gyorsul. Persze mikor már fényközeli a sebessége, akkor maga is fekete lyukká válik, tulajdonképpen az a probléma lényege, mindenféle teniszlabda nélkül, hogy két fekete lyuk egymásba zuhanása fénysebességnél nagyobb sebességet idéz elő. Mondjuk kísérletet nem végeztek még ezirányban, de elvileg ez van. Illetve az van, hogy extrém nagy energiákon nyilván más törvények érvényesek, mint amiket mi ismerünk. :) :) :)

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz vati #110 üzenetére

    Márminthogy? Ugyanis F=M1*M2*f/R^2 ergo hiába nő vadul a relativisztikus tömege mindkét objektumnak, azzal veve együtt nő a gravitációs vonzerő, ergo a gyorsulás akadálytalanul ''c'' sebesség fölé gyorsíthatja mindkét objektumot, és bár ha mindkettő fekete lyuk is, hogy számolsz el azoknak a megfigyelőknek a tapasztalataival, akiket út közben letarolnak. A '' relativitás elmélet következetes alkalmazása'' egyébként azon sem segítene, aki az EH mögött olyan klasszul a változásokból alig valamit észrevéve gyorsulna ''c'' fölé, mert ha elég nagy a black hoole akkor megbeszéltük, hogy sokáig fel se tűnik neki semmi, na de ott EH mögött ugye nem illik apróságokon fennakadni, mint szingularitásba érkezés előtt ''c''-nél nagyobb sebességre szert tenni, ám itt ebben az esetben nem az EH mögött zajlanak a dolgok, hanem a mi számunkra nagyon is jól vizsgálhatóan. Számolj utánna...! :U :U :U

    [Szerkesztve]

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz neduddgi #111 üzenetére

    Illetve bizonyos értelemben persze EH mögött játszódik, másik ( Enyém ) topicban volt róla szó, 2 fekete lyuk úgy zuhan egymásba, hogy mivel amúgy sem picinyke tömegük egyre nő a relativisztikus sebességnövekedés miatti tömegnövekedés miatt, igazából fénysebesség előtt; mondjuk 0,9*c sebességgel egymás felé közeledve jobbról - balról összeér az EH -juk, és összeolvadnak mint két buborék. Csak azért írtam ezt le, mert ezen már túlvagyunk. De a ki ott van középen, ahol a 2 db 666 a ^666-odikon Milliárd naptömegű fekete lyuk jobbról balról egymásba zuhan, ( ugye ekkora fekete lyuk EH-án az ''átlépés'' elég sima,... :P ) az mégiscsak kénytelen szembesülni a ténnyel, hogy ezek fénysebességnél nagyobb ( összesen 2*-es ''c''-nél nagyobb :DDD) sebességgel ütköznek össze. Na nem mintha ennek a palinak ez lenne az adott helyzetben a legnagyobb gondja... :P :P :P Csak arra szeretnék rámutatni, hogy nagy energiákon a relativitás elve nem működik...:F :F :F

    [Szerkesztve]

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz vati #113 üzenetére

    Nem ott van a probléma, hogy a két test mekkora sebességű lesz, hanem ott, hogy milyennek kéne lenni, ha érvényesek maradnának a fizikai törvények, pl relativisztikus tömegnövekedés, plusz az F=M1*M2*f/R^2 összefüggés. Naná, hogy konzervatív az erőtér, épp ezért ellentmondásos az eredmény. Na figyelj; Az EH alatt feldobok egy tenisz labdát majdnem fénysebességgel. Mondjuk, hogy egészen pontosan 0,99999999999999999999999 ''c'' fénysebességgel, a Syrius felé, hogy mindenki happy legyen. A labda egy darabig ugye fölfelé megy, Ok. De ugye a Syriust sosem fogja elérni, mert egy idő után megáll, és visszazuhan. Ha ugyebár potenciálos az erőtér, akkor mikor visszaesik oda, ahonnan feldobtam, megint 0,99999999999999999999999 ''c'' lesz a sebessége. Na már most, ha a Syriusról ütöm meg a szervát 0,999999999999999999999 ''c'' fénysebességgel, akkor nyilván ennél már csak nagyobb sebessége lehet majd, amikor oda elér, ahol az előző feldobott teniszladdánk holtpontja volt. Na most nézzük. A tömegre ható gyorsító erő, M1*M2*f/R^2 Kémiai, vagy bármilyen nukleáris hatóművel persze nem lehet fénysebességnél nagyobb sebességre gyorsítani, mert a tömeg relativisztikus növekedése miatt egyre hatalmasabb tömeget kéne gyorsítani, de a gravitációs vonzerő mint a képletben M1*M2-ből látod, mindíg együtt nő a tömegnövekedéssel arányosan. Ha pedig így van, akkor biza a gravitáció állandó kellő értékek mellett, modjuk már most is a közös középpont felé 0,99999999999999999999999999 ''c'' sebességgel száguldanak, de még 666 fényév távolságra vannak, egymásra ható erő miatti gyorsulás 0,3 ''c*s''/s^2 ezek mind létező belőhető értékek, szerinted mi fog történni? Mert ugye ha fény sebességgel közelednek egymáshoz, akkor az 666 évig fog tartani, amíg odaérnek, na de akkor mi lesz az F=M1*M2*f/R^2 érvényességgel? Pedig itt szó sincs arról, bárki is a végtelenből indulna, 666 fényév az nem végtelen. 0,999999999999999999 ''c'' sebesség elvileg nem lehetetlen. F=M1*M2*f/R^2 elvileg érvényes.
    Mr=M*1/SQRT(1-v^2/cˇ2) érvényes. Tehát ebből mi következik? Mivel az ütközésük mégis csak ''c''-nél nem nagyobb sebességgel fog bekövetkezni, igen nagy energiákon vagy a gravitácó, vagy a relativitás elve, vagy mindkettő fog másképp működni. Egyébként asszem pont Gamow egyik könyvében volt nem így kirészletezve, de mégis leírva, hogy elvileg a gravitációs erő tudna fénysebességnél nagyobb sebességet előidézni. ne magyarázd félre! nem azt írta, hogy tud, hanem hogy tudna!... ha a gravitációs és relativisztikus törvények nagy energiákon is érvényesek maradnának... .


    [Szerkesztve]

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • neduddgi

    aktív tag

    Up!

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz neduddgi #115 üzenetére

    Up_2! :O

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz neduddgi #116 üzenetére

    Up_3! ...? :F

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz Andie #118 üzenetére

    Én úgy tudom, hogy időnként felröppennegy ilyesmi hír, mint feltételezés, de légy erős, ha vasárnap felfedezték volna, hétfőre már tele lett volna vele az újság.
    :O :O :O

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz brownus #120 üzenetére

    Akkor most irány a Mars! :)

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz Algieba #122 üzenetére

    És milyen arányban lesznek jelen benne az egyes kémiai elemek? :) Ja és +1! Mi a véleményed az utóbbi napokban felröppent hírről, hogy állítólag találtak egy 10. bolygót? Szvsz ha van is ott valami, akkor az inkább valami nagy méretű üstökös, nagyon az a gyanúm, hogy szegény Hubble távcsőnek akarnak valami reklámot csinálni, amit mostanság kéne leselejtezni. :)



    [Szerkesztve]

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz Szten Márs #126 üzenetére

    Kuiper objektum; ez milyen definíciót jelent? És mikor mondja ''ugyanez'' a definíció, hogy ez most már bolygó? :)

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz Szten Márs #128 üzenetére

    Azért pl ha mondjuk a Plútón túl felfedeznének egy kb 3 Föld tömegű Nap körüli pályán keringő égitestet, azért az csak bolygó lenne, nem pedig Kuiper övhöz övhöz tartozó égitest?

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz Szten Márs #131 üzenetére

    (130 + 131): Persze értem, én is ezen a véleményen vagyok. Egyébként meg 3 Föld tömegnyi bolygót semmi képpen nem fognak már felfedezni, ha ugyanis ekkora tömegű égitest keringene ott valahol a Naprendszer peremén, annak a tömegvonzása már egészen biztosan a Plútó, de asszem a Neptutusz pályájában is akkora módosító hatást gyakorolt volna, hogy már rég kiszámolták volna az adatait mindenféle csillagászati megfigyelés nélkül is. :) :) :)

    [Szerkesztve]

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz Algieba #133 üzenetére

    Nem kell lezárni. Az a része stimmel, hogy kisbolygó. Egyszer azonban egy Naprendszert elhagyó űrhajó megépítése szempontjából ezek az égitestek mind nagyon fontosak lesznek, a Jupiter, a Saturnus éa a Neptunus holdjai is, a Perzeida meteoritjaival együtt. Ugyanis magát a csillagközi úton önfenntartó működésre alkalmas nagytestű komplexum anyagát egyszerűen nem lehet mind a Földről felexportálni. Ezeket alapjában már eleve bolygóközi anyagforrásból kell majd annak idején létrehozni. :)

    [Szerkesztve]

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz Algieba #135 üzenetére

    Csak akkor, ha az a célod, hogy vissza is akarsz térni. A kis moha sem tud megtenni nagy távolságokat, de a spórája messzire eljuthat. Más világokat benépesíteni csak olyan eszközökkel lehet, amik strapabíróak, önnfenntartóak. És visszatérni a kiindulási pontra nem áll szándékukban... :P :P :P

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • neduddgi

    aktív tag

    Hú de rég olvasgattam ezt a topicot, már a saját hozzászólásaimra sem emlékeztem.. :B
    Egyébként nem 6. hanem 7 dimenzió csavarodik fel a húrelmélet végleges változatában, és az idő sem valós, hanem komplex, ahol van egy vaós és egy imaginárius komponens.
    :P

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

Új hozzászólás Aktív témák