Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #8457 üzenetére

    "leegyszerűsítem a dolgot"

    Nagyon leegyszerűsítetted.
    Több dolgot is átgondolatlanul reagáltál.

    "ez csak indításkor számít mennyi erő kell a felpörgetéséhez"

    Ez hamis. A felpörgetéshez szükséges energia egy másik dolog, amire nem tértem ki. Az impulzusról beszéltem, amellyel a mozgó kés "tehetetlenségében" dolgozik.
    Hogy világossá tegyem, mit nem vettél figyelembe:
    Végy egy fejszét, és döntsél ki vele egy fát. Ezután próbáld ugyanekkora erőkifejtéssel kidönteni azt a fát egy olyan konyhakéssel, aminek az élhossza megegyezik a fejsze élének hosszával. Ha elég lesz ugyanannyi zsíroskenyeret megenned hozzá, úgy legyen igazad, s belátom, tévedtem.

    "Több kés nem igényel ugyanakkora fordulaton több erőt"

    Ez szintén fals.
    Nem azt kell nézni, hogy hány cm fát gyalult, tehát ugyanannyit, hanem azt, hogy hányszor metszett forgácsot ugyanolyan hosszú anyagon.
    Hogy itt is rámutassak, mire nem terjedt ki a figyelmed:
    Apríts fel a fejszéddel három méter fát 30 cm-es darabokra. Ezután apríts fel egy másik ugyanilyen és ugyanekkora fát 20 cm-es darabokra. Beláthatod, hogy teljesen mindegy, hogy ehhez 1, 2, vagy 3 fejszét használsz felváltva, apróbb miszlikekbe csak többlet energia árán tudsz kaszabolni - hiába 3m hosszú volt az első aprítandó fád is és a második is.

    "A fordulatot nyugodtan veheted 6000-nek"

    Ez is sántít. Az, hogy mind akörül mozog, kétségtelenül megáll a lábán. Kérdés az, hogy mennyivel körülötte? Ahogy növelik a késhenger átmérőjét, úgy szokták csökkenteni a fordulatszámot. Még kategórián belül is találni 20%-nyi fordulatszám különbséget - nem mindegy az, hogy 5.000 vagy 6.000. Mert 4KW 20%-a 0,8KW. Az már majdnem egy kilowatt.

    "nem marógép hogy 22000-el tudjon menni szétesés nélkül"

    Ácsorogtam én hosszan olyan gyalugép előtt, aminek a fordulata jóval 22.000 1/min felett volt. Üveghangon ment, és úgy szemre 3m/2sec előtolással. (Te nem tudsz egy három méteres deszkára olyan gyorsan vonalat húzni az ácsceruzáddal, ahogyan az a profilgyalu a 150 széles colos deszkát 3 oldalán gyalulta.) Ez a gép már több, mint 10 éve megy. Még egyszer sem esett szét.

    Több fa van, mint asztalos!

Új hozzászólás Aktív témák