Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Alogonomus

    őstag

    válasz Petykemano #48409 üzenetére

    Több konkrétumot is mondtam, és azok közül néhányra reagáltál is a saját gondolataiddal.

    Gelsinger legkomolyabb hibája egyébként szerintem az volt, hogy a már 2021-ben is nagyon szoruló helyzetben levő Intel akkor még bőven rendelkezésre álló pénzügyi erőforrásait nem a helyzet rövid távú stabilizálására és az onnan sok évnyi kemény munkával megvalósítható kilábalásra költötte, hanem dollár tízmilliárdokat, ha nem egyenesen százmilliárdot is meghaladó összeget beleölt az IDM 2.0 elképzelésébe, és ezzel annyira kivéreztette az Intelt, hogy 2024 folyamán az Intel már kénytelen volt az ingatlanvagyonának egy részét is pénzzé tenni a pénzügyi stabilitása megőrzése érdekében.

    Határozott véleményem, hogy Bob Swan tervét követve megelőzhető lett volna az Intel jelenlegi katasztrofális helyzete. Bob Swan 2020 magasságában tökéletesen látta, hogy az Intel gyártósorai hamarosan egyszerűen képtelenek lesznek a középkategória fölé szánt terméket gyártani, ezért az Intel akkor még rendelkezésre álló hatalmas pénzügyi eszközállományára támaszkodva befoglalt kapacitást a TSMC különböző generációs gyártósorain. Az volt a terve, hogy a komoly termékek egy ideig a TSMC gyáraiból érkeznek majd, a gyengébb termékekhez pedig elég az Intel saját gyártási technológiája is, és majd szépen visszaköltöztetik a saját gyártósoraikra az egyre magasabbra pozicionált termékeiket is, ahogy az Intel gyártósorai megint képesekké válnak a TSMC szintjén teljesíteni. Így a teljesítményelőny nem került volna át az AMD térfelére, vagyis az Intel is tudott volna csúcsteljesítményű termékeket kínálni a leszerződött partnereinek, azok nem kezdtek volna az AMD felé közeledni.
    Gelsinger viszont "we can do it" mentalitást követve visszamondta/átadta a Swan által lefoglalt kapacitásokat, amit nem tudott elpasszolni, azt végül elsütötte a minimális mennyiségben idén piacra került új termékekre, a 2021 és 2023 között érkezett termékek fogyasztását az egekbe fokozta a szükséges teljesítmény eléréséhez, közben pedig mindent vagy semmit alapon belevágott az IFS erőltetett fejlesztésébe a saját IDM 2.0 koncepciója megvalósításához, ami végül az Intelt a jelenlegi helyzetébe juttatta.

    Az Intel jelenlegi helyzetét elnézve pedig már az a kérdés is felmerül, hogy melyik komoly cégvezetésben gyakorlott személy lesz hajlandó az Intel vezetését átvenni, és azzal valószínűleg a saját hattyúdalát elindítani, hiszen lényegében egy "felszámolóbiztos" lesz, akinek az Intel minél több üzletágát kellene valahogy megmentenie a totális megszűnéstől.
    F1-es hasonlatokkal élve:
    - 2017-ig az Intel vezetése nagyjából annyira feladatot igényelt, mint korábban a Mercedes, utóbbi években pedig a Red Bull igazgatása. Évente ki kellett hozni kicsit javított terméket, és a siker garantált volt.
    - 2021-ig az Intel vezetése már annyira küzdelmes volt, mint a Ferrari igazgatása. Az élmezőnyt nem túl távolról azért sikerül követni, de ritkán volt meg a dobogó legfelsőbb foka.
    - 2024-től kezdve viszont már az Intel is ugyanabba a kategóriába tartozik, mint a Williams. Valaha nagy név volt, a múltja még mindig szépen csillog, de a jelene egyre katasztrofálisabb, a jövője pedig meglehetősen bizonytalan.

Új hozzászólás Aktív témák