Hirdetés

OnePlus 8 Pro - a túlgondolt

QHD felbontáson 120 Hz-es OLED kijelző, 5G-s képesség, bivalyerős hardver, új kamerarendszer, IP-védettség, vezeték nélküli töltés - a hosszú sor végén azonban egy 1000 eurós árcímke figyel.

Bevezető, tartozékok

A Xiaomi és a OnePlus csúcsmodelljeinek elterjedését időben nagyjából akkorra tehetjük, amikor a hagyományos gyártók zászlóshajói megdöbbentően magas, 1000 eurós, tehát akkor is bőven 300 ezer forintos tartományba léptek. A kínai konkurencia kevés fájó kompromisszummal jelentősen barátibb árcímkét tudott felmutatni, mára azonban ennél a két gyártónál is rájöttek, hogy komoly nyereség csak akkor realizálható ebből a szegmensből, ha árat emelnek a felépített márkanévvel.

Szinte együtt kezdték, most pedig együtt függesztették fel az árversenyt - a Mi 10-széria mellett a OnePlus 8-akért is rengeteget kell fizetni
Szinte együtt kezdték, most pedig együtt függesztették fel az árversenyt - a Mi 10-széria mellett a OnePlus 8-akért is rengeteget kell fizetni [+]

A Xiaomi Mi 10 Pro és a OnePlus 8 Pro mobilok ebben az értelemben már nem flagship killerek, hanem valódi és hagyományos flagshipek - gyakorlatilag mindent tudnak, ami 2020-ban elvárható egy csúcsmodelltől, viszont az árazás is ennek megfelelő: a Mi 10 Pro döbbenetes, 380 ezer forintos árához képest tesztünk mai alanyának nyitóára eggyel visszafogottabb, mai árfolyamon 332 ezer forint körül megrendelhető, ha valaki beéri a 8/128 GB-os kiszereléssel, bővítési lehetőség nélkül. Ha szüksége van a 12/256 GB-ra, akkor gyakorlatilag ugyanott van, 1050 eurótól, azaz 372 ezerről indul az ár, komolyabb tartozékcsomag nélkül.

Mentsvárként persze ott van a tény, hogy ezek a készülékek tényleg a legjobb specifikációt kereső, legextrémebb felhasználóknak szólnak, és ahogy a Xiaomi gyakorlatilag belépő szinttől szinte minden árkategóriában kínál egy-egy kellemes vételt, úgy a OnePlus esetén is van más választás, a még szintén elég drága, 260 ezer forint körüli sima OnePlus 8 mellett továbbra is elérhetők a gyártó oldalán a tavalyi 7T-modellek, bőven 200 ezer alól indulva, és nyakunkon van a OnePlus Z is, amivel a gyártó többéves kihagyás után tér vissza a középkategóriába.

Kiemelkedőnek semmiképp nem mondható a tartozékcsomag
Kiemelkedőnek semmiképp nem mondható a tartozékcsomag [+]

Ez tehát egy csúcsmodell azoknak, akinek kell az összes prémiumfunkció, és cserébe nem jelent gondot nekik kifizetni a masszív pénzköteget. Az alapcsomag az USB-A végződésű, 30W teljesítményű Warp Charge töltőn és a hozzá tartozó, Type-C-s kábelen kívül egy szilikon tokot is tartalmaz, ez utóbbin méretes, büszke karakterekkel feltüntetett Never Settle felirattal. Ha valakinek fülhallgatóra, jobb minőségű tokra, jack átalakítóra vagy vezeték nélküli töltőre van szüksége, az egy újabb vaskos összeg elköltése után mindent beszerezhet a gyártótól.

Külső, kijelző

Ha csúcs-okostelefon és külső kialakítás, akkor két fő irányt lehet mostanában látni: a valamelyest ellenálló, de átlagos megjelenésű készülékeket, illetve az eye-candy, azaz a lenyűgözésre hajtó mobilokat, amik vagy a kijelző hajlíthatóságától, vagy valamilyen mozgó alkatrésztől (pl. kicsúszó előlapi kamera) lesznek különlegesek, ám ezzel a víz- és porállóság igen praktikus előnyétől fosztják meg magukat. A tavalyi 7T Pro, a mobil közvetlen elődje még kameracsúszkás volt, és ahogy az eddigi összes OnePlus, úgy az sem kapott semmilyen IP-minősítést. Mostanra ez megváltozott: a OnePlus 8-család az első, ami (az amerikai szolgáltatók termékoldala alapján legalábbis) megkapta az IP68-as minősítést, és ezzel vízállónak nevezhető, noha a gyártó egyébként nagyon óvatosan mer csak fogalmazni, állításuk szerint az óriáskészülék kibírja a fröccsenő vizet, alámerítésről azonban nem esik szó.


[+]

Mivel mi semmiképpen nem szerettünk volna működésképtelen tesztkészüléket visszaadni a gyártónak, így nem vetettük alá efféle próbának a készüléket, de egyébként az IP-minősítés hiányával küzdő régebbi generációk esetén is láttunk már alámerítős reklámot és kommunikációt, illetve a különféle szétszedős videók is arról árulkodnak, hogy jó helyeken elhelyezett tömítésekkel, remek minőségben rakták össze a 8 Prót, így ha uszodába nem is ajánlanánk, a hétköznapi felhasználás mellett valószínűleg bőven elegendő lesz a vízállósága, noha egy ebből eredő esetleges meghibásodás esetén a garancia kérdése - a termékoldalon leírtak miatt - továbbra is ingoványos, minősítés ide vagy oda.


[+]

165,3 x 74,4 x 8,5 milliméteres dimenziók és 199 grammos tömeg mellett joggal nevezhetjük óriásmobilnak a OnePlus 8 Prót, és bár az alumínium-üveg szendvics készülékház lekerekítései sokat segítenek a használhatóságban, egy méretesebb kéz sem könnyen fogja át a méretes mobilt. Az összeszerelési minőség pazar, örülhetünk a szokásos, háromállású némítókapcsolónak a jobb oldalon, a bekapcsológomb fölött. Bal oldalra kerültek a hangerőszabályzók - ez sem utolsó szempont, egyre kevesebb gyártó gondol sokak reális felhasználói igényére, miszerint a zsebben vagy táskában nyomkodáshoz kényelmes, ha nem egy oldalon vannak ezek a többi gombbal.

A kamerapúp hatása
A kamerapúp hatása [+]

Minden feszes, semmi nem lötyög, tökéletesen, zavaró peremektől mentesen dolgozták össze az anyagokat, igényes az eloxálás, diszkrétek a műanyagkilépők, szépen mutat a matt hátlap, egyedül a szokatlanul vaskos kamerasziget, aminek kissé elvágólagos a tapintása, ha valaki tok nélkül használja a mobilt, meg persze billeg is rajta veszettül a mobil, ha simán asztalra tesszük. Megpróbálom érzékeltetni a kamerapúp vastagságát: ha sík felületen, hátlapjára fektetjük a mobilt, gond nélkül be lehet alá csúsztatni bármilyen érmét, még a százast is könnyedén a bekapcsológomb magasságáig el lehet tolni abban az ékben, amit a mobil képez, amikor épp asztalon hever. A többség számára nyilván a gyári tok lehet a megoldás, ezek körülbelül 8-9 ezer forintért érhetők el a gyártó oldaláról, egyelőre még szűk a választék, de ez nyilván bővülni fog.

Kijelző-teszt (a táblázat szétnyitható)
Mérés OnePlus 8 Pro Samsung Galaxy S20+ Xiaomi Mi 10 Pro Huawei P40 Pro OnePlus 8
Képátló 6,78 hüvelyk 6,7 hüvelyk 6,67 hüvelyk 6,58 hüvelyk 6,55 hüvelyk
Felbontás 1440 x 3168 1440 x 3200 1080 x 2340 1200 x 2640 1080 x 2400
Technológia Fluid AMOLED Dynamic AMOLED 2X AMOLED HDR10 OLED Fluid AMOLED
Képfrissítés 120 Hz (QHD) 120 Hz 90 Hz 90 Hz 90 Hz
Fehér fényerő 555 / 910 nit 389 / 940 nit 491 / 1155 nit 446 / 596 nit 483 / 1038 nit
Fehér fényerő (min.) 2,8 nit 1,5 nit 2,0 nit 1,9 nit 2,4 nit
Fekete fényerő 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit
Kontrasztarány végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen
Színhőmérséklet 7215 / 6544 K + kézi 6984 K + kézi 7345 / 6624 K + kézi 7312 / 6555 K + kézi 7178 / 6592 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Ha valamivel le tud nyűgözni a OnePlus 8 Pro, az leginkább a kijelzője. Amíg a nagy konkurens, a Mi 10 Pro maradt Full HD-n 90 Hz képfrissítéssel, addig a OnePlus nagy levegővel egyszerre tette lehetővé a QHD+ (1440 x 3168 pixel) és a 120 Hz képfrissítés élményét, amit a Galaxy S20-ak is csak vagy-vagy alapon tudnak még, és csak egy ígért frissítéssel jön rájuk natív felbontáson a 120 Hz-es mód. A 10-bites megjelenítő 16 millió színárnyalat helyett komoly nagyságrendet ugorva, 1,07 milliárdos tartományba lépett elő, a Fluid AMOLED panel pedig tökéletes feketékkel és szokásosan élénk színvilággal viszi át az elméletet a gyakorlatba. Habnak a tortára ott van HDR10+ támogatás és a Gorilla Glass 5 védelem, a látottak pedig tényleg önmagukért beszélnek, a OnePlus 8 Pro a piacon elérhető mobilos kijelzők élvonalában is kiemelkedőt nyújt. A megjelenítő fényereje tényleg átlagon felüli, remekek a betekintési szögek, egyedül a lekerekítéseknél lehet bizonyos szögekből kékes-fehéres hosszanti csíkot észrevenni a fénytörés miatt. Itt-ott lehetett olvasni váratlan kijelzőzöldüléses hibáról, mi ilyesmivel nem találkoztunk.


[+]

Megjelenítési módból jut vagy féltucatnyi: a hagyományos, kékfény-redukciós éjszakai megjelenítés mellett monokróm, illetve szemkímélő villódzás-gátló (DC elsötétítés) is van. A kényelmes tónus az Apple-féle True Tone-hoz hasonlóan, tehát a környezeti fényeknek megfelelően módosítja a színhőmérsékletet, kalibrációból az alapértelmezett élénk, a visszafogottabb természetes, illetve a speciális van, ez utóbbiban állíthatunk be sRGB-t, Display P3-at, illetve hideg-meleg vonalon akár egyéni csúszkát is tologathatunk. Fekete sávval elrejthető a kameralyuk, ám ilyenkor tényleg csak egy fekete káva jut felülre, az értesítési ikonok is lejjebb csúsznak. Jelenleg always-on kijelző nincs, ez majd a következő Oxygen-verzióval fog érkezni, helyette van töltésre vagy dokkolásra aktiválható képernyővédő órával és dátummal, továbbá ambient kijelző, ami bejövő értesítésre, koppintásra, vagy a telefon felemelésére villant fel egy fekete hátterű megjelenítőt a legfontosabb információkkal, és tulajdonképpen a színes értesítési ledet váltja ki.


[+]

A sztereó hangszóró az alul látható hangszórórácsból és a felső, hagyományosan beszédhangszóróként üzemelő hangkeltőből áll össze, alul ezen kívül a Type-C csatlakozót és a SIM-fiókot lehet elérni. Fent a másodlagos mikrofonon és a mobil színéhez passzoló műanyag antennakilépőkön kívül aligha találunk bármit.

Snapdragon 865, Oxygen OS 10.5, szoftverek

A OnePlus 8 Pro hardvere értelemszerűen nem is lehet más, mint az aktuálisan elérhető legerősebb Qualcomm: a 7 nm-es EUV node-on gyártott, nyolcmagos Snapdragon 865 mellé nyolcmagos Kryo 585 processzort (1 x 2,84 GHz + 3 x 2,42 GHz Cortex-A77 + 4 x 1,8 GHz-es Cortex-A55 mag) és Adreno 650-es grafikus gyorsítót társít a beszállító, és bár a nyers erőt igencsak próbára teszi a QHD+ felbontás, illetve a 120 Hz-es képfrissítés, a 8 Pro tényleg az egyik leggyorsabb Android-élmény, amit ma venni lehet. A dolgok 99%-a tényleg abszolút gondolkodás nélkül, instant történik, fixen említhető, akadást előidéző pontot egy hét masszív használatával sem tudok említeni.

Hirdetés

[+]

A 949 eurós indulóár mögött a 8/128 GB-os változat szerepel, akinek 4K-videózás és telepített alkalmazások hada mellett ez kevés, annak szomorú hír lesz, hogy bővítési opció sincs. Nekünk egy 12/256 GB-os kivitelt küldött tesztre a cég, én személy szerint egy 8 GB RAM-os telefonról átköltözve nem éreztem azt a brutális különbséget, amit a másfélszeres memória ad, pontosan ugyanannyi alkalmazást tart háttérben a rendszer, egyedül a böngészőlapok közt lehet a végtelenségig háttérben tartott oldalak közti váltás villámsebességét élvezni.

[+]

Technológiai oldalon sem lehet panasz a tárolókra, a RAM a legmodernebb LPDDR5-ös, míg a tároló a szintén nem elavult UFS 3.0-ból való. Amiről a hardver kapcsán mindenképpen beszélnünk kell, az a melegedés: ha az alapértelmezett QHD felbontást és 120 Hz-es, egyébként tényleg láthatóan szélsebes frissítésű párosítást választjuk, akkor bizony nagyon gyorsan fogunk a telefon hőmérsékletével kapcsolatos hibaüzenettel és visszafojtott teljesítménnyel találkozni, ekkor már kimondottan kellemetlen érzés kézben tartani a felmelegedett mobilt. Full HD-n és 60 Hz-en azonban a komolyabb benchmark-szoftverek egymás utáni futtatása sem járt zavaró szintű langyosodással. Frekvenciában egyébként ez a két lépcsőfok létezik, a köztes 90 Hz nem érhető el a jelenlegi szoftververzióval.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark OnePlus 8 Pro Samsung Galaxy S20+ Honor View 30 Pro 5G LG V50 ThinQ 5G Xiaomi Mi 10 Pro Huawei P40 Pro
Rendszerchip Snapdragon 865 Exynos 990 HiSilicon Kirin 990 5G Snapdragon 855 Snapdragon 865 HiSilicon Kirin 990 5G
AnTuTu Bench. 8.x 574418 pont 518004 pont 462909 pont 431664 pont 592695 pont 501687 pont
Geekbench 5 (single/multi) 901 / 3269 pont 930 / 2858 pont 753 / 2954 pont 734 / 2626 pont 896 / 3326 pont 780 / 3178 pont
GFXBench Car Chase onscreen 25 fps (QHD) 44 fps 32 fps 37 fps 42 fps 31 fps
GFXBench Car Chase offscreen 50 fps 50 fps 36 fps 42 fps 51 fps 44 fps
GFXBench Man. onscreen 58 fps (QHD) 60 fps 60 fps 61 fps 88 fps 60 fps
GFXBench Man. offscreen 118 fps 121 fps 115 fps 99 fps 122 fps 116 fps
AndroBench Sequential Read 1672,47 MB/s 1611,64 MB/s 1778,01 MB/s 728,22 MB/s 1727,61 MB/s 1780,94 MB/s
AndroBench Sequential Write 733,26 MB/s 691,81 MB/s 400,86 MB/s 771,57 MB/s 753,44 MB/s 396,25 MB/s
AndroBench Random Read 208,44 MB/s 197,09 MB/s 215,41 MB/s 157,36 MB/s 228,32 MB/s 225,11 MB/s
AndroBench Random Write 196,84 MB/s 222,20 MB/s 257,19 MB/s 30,60 MB/s 213,21 MB/s 259,35 MB/s

Egyszerűség, gyorsaság, stabilitás - a OnePlus e jelszavak mentén reszelgeti az Oxygen OS-t, és ezt az évek során sikerült tökéletesíteniük. Nagy vonalakban gyári Android 10-et kapunk, de testreszabhatóságban messze túlhaladva azt.

[+]

Háromgombos rendszervezérlés helyett a teljes kijelzős élményért érdemes lehet a gesztusfunkciókat használni, ezek ugyanúgy működnek, mint a legtöbb efféle mobilban: balról vagy jobbról a kijelző közepe felé húzva visszalépünk, gyors alulról felrántással a kezdőoldalra jutunk, ugyanezt lassabban, ujjunkat középen megállítva pedig a legutóbbi alkalmazásokat látjuk, amik közül a bőséges memóriának köszönhetően az utolsó 2-3 szinte biztos, hogy aktuálisan is futni fog. Gyárilag a gesztusvezérlési lehetőséget keskeny csík jelzi a kijelző alján, de ettől is megszabadulhatunk a beállítások közt. Nem maradhatott el a duplakoppos felébresztés, a bekapcsológomb kétszeri megnyomására történő gyors kameraindítás, továbbá rajzolgathatunk betűket a lezárt képernyőre különféle alkalmazások azonnali elindításáért, illetve a zenét is vezérelhetjük különféle jelek rajzolásával, ha van még effélére bárkinek igénye manapság.

[+]

Megjelenést illetően háromféle előre beállított színsémából (világos, sötét vagy élénk színek) válogathatunk, de persze egyesével is testre lehet szabni gyakorlatilag mindent, a zárképernyőn az óra, az ujjlenyomat-animáció, illetve a felvillanó szélek (Horizon light) stílusát, a rendszerben pedig variálható még a kiemelés színe, tónusa, illetve az összes ikon, a rendszerikonokat beleértve. A csengés-rezgés-némítás közti fizikai csúszka előnyös, ha villámgyorsan akarunk váltani a hangmódok között, éjszakára pedig az időzíthető ne zavarjanak mód kalibrálható. A kezdőoldalról bal oldalra húzható, OnePlus-féle Shelf mindenféle variálható widgettel remek alternatívát nyújtott gyors naptárbejegyzéshez és jegyzeteléshez, ezt sajnos kivették a legfrissebb rendszerből, helyére hagyományos Google-hírösszegyűjtő került.

[+]

Biometrikus azonosítók közül a Goodix-féle, ultravékony optikai ujjlenyomat-olvasó került a kijelző alá, ez gyorsan és nagyjából hatékonyan teszi a dolgát, de néha azért előfordul, hogy elsőre hibázik. A 2D-s arcazonosítás jelentősen gyorsabb, mint a 7T Pro esetén, ez nem is meglepő, hiszen a 8 Pro előlapi kamerája fixen néz ki a bal felső sarkon, nem kell megvárnunk, míg fentről előcsúszik. Működése az esetek túlnyomó többségében stabil, ellenfényben vagy nagyon sötét körülmények között azonban nehézkes lehet vele a feloldás.

[+]

Telepített szoftverek terén csak az alapvető dolgokról kell beszélnünk, továbbra is minimalista módon közelíti meg ezt a gyártó, filozófiájuk szerint a felhasználó úgyis letölti majd, amire szüksége van, amit meg úgysem használna soha, az feleslegesen nem foglalja a helyet. Felkerült a Google szokásos csomagja (+ fájlkezelő és YT Music), továbbá a OnePlus-féle Community, az átköltözést segítő Switch, valamint az AccuWeather-időjárás, a Facebook, az Instagram és a Netflix, ám ez utóbbiakat el lehet távolítani, ha zavaró lenne a jelenlétük. Van még Game Space, amivel egyrészt kikapcsolhatjuk a játék közben zavaró értesítéseket, másrészt bekapcsolhatjuk a Fnatic módot, ami a mobil hardveres erejének szinte egészét a játékra tudja koncentrálni.

Fotós képességek

Ha már egy brutálisan vastag kamerapúp fekszik a mobil hátán, reálisan várjuk, hogy az elkészült képek és videók ennek megfelelően zseniálisak legyenek, és bizony a OnePlus ezen a téren is kitett magáért. Négyre nőtt a hátlapi kamerák száma, ami három különálló látószöget és egy 5 megapixeles mélységszenzort jelent a gyakorlatban. Nincs 64 vagy 108 megapixeles maximális felbontás, viszont 48 megapixeles érzékelőből rögtön kettő is jut hátra, az egyik a növelt, 1/1,43"-es fizikai méretű, IMX689 szenzorra épülő elsődleges kamera, amihez f/1,8-as apertúrájú, optikai stabilizálással ellátott lencse jutott, a szokásos PD mellett lézeres autofókusszal, 1,12 mikronos natív szenzorpixellel. Mellette szintén 48 megapixeles, szintén autofókuszos, de már az eggyel gyengébb, 1/2"-os IMX586 szenzorral dolgozó széleslátó jutott, f/2,2-es optikával, és a jól ismert, 0,8 mikronos szenzorpixellel. 8 megapixeles, f/2,4-es, szintén autofókuszos a telefotó, ami 3x-os natív nagyítást ad a főkamerához képest, és tartozik hozzá optikai képstabilizálás is. A negyedik kamera egy fotokróm egység, ami különálló fotókat most épp nem csinál, ugyanis kiderült róla, hogy kissé több dologra alkalmas, mint amire a gyártó szánta. Egyébként, ha eltekintünk attól, hogy bizonyos műanyagokon átlát, túl sok egyéb haszna nincs. Természetesen van vaku is, ami egy dupla ledből áll.


[+]

A kameraszoftver nem a legjobb feldolgozási algoritmussal bíró, legtöbb funkciót kínáló vagy épp a legfelhasználóbarátabb, amit valaha láttunk, de azért a legtöbb hasznos extra benne van, és a megbízhatóság/sebesség párosával sincs baj. Az alapvető állóképmódok közt van hagyományos fotó, portré (amit továbbra is, tévesen állónak fordítanak), éjszakai látkép, panoráma és szupermakró, variálni pedig az időzítőt, a vakut, a színszűrőt, a felbontást (alapértelmezett a 12 megapixeles, 4-1-es pixelegyesítéssel), az automatikus (UltraShot) HDR-t és az intelligens tartalomészlelést lehet.


[+]

Egyre nagyobb divattá válik a Huawei és a Xiaomi által felkapott vízjel (ki ne látott volna már teljesen irreleváns Shot on... feliratokat itt-ott megosztott képeken), szerencsére a OnePlus esetén ez nem alapértelmezett, csak bekapcsolható funkció. A profik bekapcsolhatnak vízszintes referenciavonalat, hisztogramot, lőhetnek állványról 8-30 másodperces fényfestős záridőkkel, és persze variálhatják az ISO-t, a fehéregyensúlyt, a fókuszt és az expozíció-korrekciót.

Főkamera (12 megapixel)

Főkamera (48 megapixel)

Nem okozott csalódást a méretes főszenzor és a hozzá tartozó optika párosítása. Éles, részletes, mégsem túlzó zajszintű képek készülnek 12 megapixelen, tehát az alapértelmezett 4-1-es képpontegyesítéssel, a körülbelül 5 megabájtos képek még abszolút kezelhetők is. Az automatikus HDR jókor és jól dolgozik, kellemes a dinamika, a távoli részletek is jól kivehetők, megnyerő a fotók mélysége, nem utolsó sorban pedig a homogén felületek is szépen mutatnak. Ha extrém erős fény érkezik koncentráltan, a rendszer kissé kevésbé kezeli jól a helyzetet, mint egy-két konkurense, van, ahol masszívan feltűnik a kromatikus aberráció, de olyan is van, hogy gyakorlatilag a kép negyede kiég, és a másik negyeden is szinte minden részlet elveszik. A kettős rendszerű fókuszálás is tud téveszteni, főleg a fél-egyméteres tárgytávolság esetén, 12 megapixelen a tűzcsap esete pont ilyen, de többször találkoztunk ezzel, tanulság: érintőfókusz mellett is érdemes több expozíciót újra- és újrafókuszálva lőni, ha biztosak szeretnénk lenni a végeredményben. 48 megapixeles módban kevésbé megnyerően simák a homogén felületek, kicsit lecsökken a dinamikatartomány, és érezhetően a mobilnak is kell 1-2 másodperc a kattintás után a feldolgozáshoz. Nem mellesleg a képfájlok mérete is brutálissá válik.

Fontos tudni, hogy Pro mód csak a főkamerával érhető el, így feldolgozásra váró DNG-RAW fotókat is csak ettől a kamerától tudunk letöltésre kínálni: 1, 2, 3 és 4.

Nagylátó (12 megapixel)

Nagylátó (48 megapixel)

A nagylátós kamera esetén a szélek lencsetorzítása kissé feltűnővé válik, illetve az általános dinamika is csökken, az autofókusz mindenesetre nagyon jól jön, ha makrót szeretnénk lőni. A kromatikus aberráció itt már jóval inkább jelen lesz, és bár a fehéregyensúly alapvetően megbízható, itt előfordulnak kékes torzítások. Vannak olyan kompozíciók, ahol tényleg nagyon kijönnek az imént említett hibák, ideális fényviszonyok esetén azonban kimondottan minőségi fotókat lehet készíteni a nagylátóval is, de ha biztosra akarunk menni, lövünk mellé egy biztonságit a főkamerával is. Szerencsére az esti, mesterséges fényviszonyokkal teli körülmények nem zavarják meg a kamerát, ezek között is akadnak egész gusztusosak a nagylátós fotók között. 48 megapixelen itt is előkerülnek a homogén felületekkel, illetve a dinamikával kapcsolatos hiátusok, de ezek sokkal inkább felerősítik az amúgy is látható hibákat, nem újakat hoznak elő.

Zoom (8 és 12 megapixel)

Hardveresen valószínűleg a 7 Pro óta aligha változtattak a zoomkamera hardverén, ugyanaz a szenzor, ugyanolyan apertúrájú optikával dolgozik. De nem mindig. A nagyítás esetén nem tudjuk a gyári szoftvert arra kényszeríteni, hogy csak a dedikált kamerát használja, ha nagyon kevés a fény, esetleg nem fér bele a fókusztartományba az alany vagy a tárgy, a rendszer automatikusan a főkamera képeit vágva fog 12 megapixeles nagyított képeket adni. A végeredmények tudnak itt-ott fátyolosak és dinamikahiányosak lenni, rengeteget kompenzál az algoritmus, van, hogy ez a színhűség rovására is megy. A mélységélesség lehetne látványosabb.

Portrék

[+]

Nincs nagy meglepetés a portrék terén, a felhasználó beállíthat időzítőt és némi plusz mélység-effektust, meg persze kiválaszthatja, hogy normál vagy nagyított fotót szeretne. A fentiekhez hasonló végeredményekkel lehet számolni, továbbá azzal, hogy a rendszer néha téveszt az elmosással, ha a háttérben valami a fókuszterülethez közel belóg. Ha már emberfotó, nem maradtak ki a szelfik sem, noha a teljesen hagyományos, fixfókuszos, 16 megapixeles egység a maga opcionális képernyővakujával semmi meglepővel nem szolgált, íme egy nappali és egy esti példa.

Videók, multimédia

Mozgóképek terén a mobil már-már természetesen képes 4K-ra 60 fps sebességgel, három látószöggel. A módok között találunk szuperstabilt a sétálós felvételekhez (immár 4K-ban, de továbbra is, felbontástól függetlenül csak 30 fps mellett), illetve 4K Cine videómódot, ami gyakorlatilag elegánsan megfogalmazva azt takarja, hogy 21:9-re vágott videókat is vehetünk nagyfelbontáson, egész konkrétan 3840 x 1644 pixelen.

A videók nagyjából hozzák azt a jó minőséget, amit az állóképek alapján elképzelünk, noha a szuperstabil videók a nagylátó használata miatt nem annyira tökéletesen részletesek, mint a főkamerásak, ezért tényleg csak szükség esetén érdemes bevetni. Jó minőségű és kellemes zajszűrésű a beszédfókuszú sztereó hang, 288 kb/s bitsűrűséggel.

Ilyen minőségű kijelzőn nem csak játszani, hanem videós tartalmat fogyasztani is nagyon jó élmény, ehhez pedig bár kicsit kényszer szülte (az egyik csatorna a beszédhangszóró ugyebár) és ebből adódóan nem kategóriagyőztes, de jól balanszírozott, nem recsegősre hajtott sztereó élmény társul kihangosítva. Bluetooth-os hangátvitel terén minden fontos, minőségjavító kodek támogatott, utólag pedig jack adaptert is beszerezhetünk, ha analóg fül -vagy fejhallgatóval vágyunk az élményre. Természetesen gond nélkül futnak a 4K / 60 FPS videók akár HDR10 kódolásban, tökéletes feketékkel, lenyűgöző színekkel, de teljes kijelzőre nagyítva egy feltűnő kamerapöttyel a bal alsó vagy jobb felső sarokban.

[+]

A szoftveres oldalt nem sok dolog képviseli, a YouTube Music teljesen átvette a Play Zene helyét, tehát a helyben tárolt fájlokat is innen vehetjük elő, a videós tartalmakat a galériából vagy a fájlkezelőből vehetünk elő. FM-rádió nincs. Az előre telepített Netflix a mobil Widevine L1-es CRM-védelmével zöld utat kap a HD és HDR tartalmak lejátszásához, ami jó hír.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Kettő darab nanoSIM helyezhető be az alulról kipattintható kártyatálcára, ezek szokásos módon, dual standby módon működnek együtt, eSIM-es lehetőség továbbra sincs. A friss csúcsmodellekhez hasonlóan a OnePlus 8 Pro is 5G-képes (n1, n3, n7, n28, n78) mobil, és persze megvan az LTE/LTE-A támogatás is, Cat 18/13-as (1.2Gbps / 150Mbps) sebességkategóriában, teljes frekvencialefedettséggel. A kétcsatornás WiFi modem 802.11a/b/g/n/ac/ax szabványú korrekt érzékenységgel (Direct, HotSpot, Display, WPA3, 2x2 MIMO), a Bluetooth 5.1-es (A2DP, LE, AAC LDAC, LHDC, AptX HD), az USB pedig akár 3.1 Gen1 sebességű átvitelt is lehetővé tesz az alul lévő Type-C portján keresztül.

[+]

A navigáláshoz a GPS (L1, L5), a Galileo (E1, E5a), a GLONASS (G1) és a Beidou (B1, B2a) műholdakat vet be a rendszer, másodperces kérdésünk sem volt afelől, hogy gyors és pontos az autós és a gyalogos navigáció egyaránt, de a mágneses szenzoron keresztüli iránytű a jelenlegi szoftververzióval tud hibázni még akkor is, ha egyszer megadtuk neki a kezdeti néhány másodpercet - ez egyébként nem egy általánosan ismert probléma, jó eséllyel a mi tesztkészülékünk hibája volt. Nem maradt el a gyorsulásmérő, a giroszkóp és az NFC, viszont az infraport és a barométer a hiányzók listájára kerül.

Méretes Never Settle felirat figyel a tartozékként járó szilikon tokon
Méretes Never Settle felirat figyel a tartozékként járó szilikon tokon [+]

Értékelés: OnePlus 8 Pro
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 10 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 9 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

4510 mAh-nyi akkumulátorkapacitás elsőre kimondottan soknak is tűnhet, ám egy QHD felbontáson is 120 Hz-et nyújtó, bivalyerős, remek kamerás csúcsmobil esetén – ahol az ember sokszor azon kapja magát, hogy csak úgy görgeti a menüt, hogy nézze, mennyire gyors is az egész rendszer – ugyanúgy nagyjából egynapos üzemidőre és 4-5 óra kijelzőidőkre lehet vele számítani, mint a kategóriatársak esetén. Ha a felbontást és a képfrissítést leszabályozzuk, nem csak kellemesebb lesz a mobil hőháztartása, de hozza is a Mi 10 Pro üzemidő-értékeit, tehát akár 7-8 óra képernyőidőt, 100%-ról indulva akár két napra beosztva. A készenléti fogyasztás nagyon alacsony, always-on megjelenítés sem szívja az akksit, viszont az aktív kijelző a 8 Pro esetén különösen komoly energiafogyasztó a fent említett párosítás miatt.

A OnePlus nemrég még azt mondta, egészen addig nem tesznek az üveg hátlapos mobiljukba sem vezeték nélküli töltést, amíg a technológia nem lesz méltó a Dash Warp névre. Állítólag ez mostanra jött el, érzéseink mégis kettősek: a gyári, méretes töltődokkolóval valóban megvan a kívánt 30W a maga bő fél órás 0-50%-os töltésével, ám 70 eurós (jelenleg közel 25 ezer forintnak megfelelő) áráért még azt sem mondhatjuk, hogy jó, hogy lehet kapni, hiszen a gyártó oldalán jelenleg ki van fogyva a készlet. Normál Qi-töltőkről mindössze 5W-ot képes felvenni a 8 Pro, örültünk volna, ha legalább az öt éve létező 15W-os sztenderdet meg tudja ugrani a szabványos töltőkkel is. Maga a 8 Pro is képes egyébként vezeték nélküli töltőként funkcionálni, szintén 5W teljesítménnyel. A gyári, vezetékes, USB-A fejű Warp Charger szintén 30W-os, ám az azonos névleges teljesítmény mellett jóval kevesebb a veszteség, így itt elég 25 percet számolni egy 0-50%-os töltésre a 8 Pro esetén.


[+]

Verdikt

Nincs kérdés afelől, hogy a OnePlus 8 Pro egy zseniálisan sikerült mobil lett, az összegzést mégis nagyon nehéz lenne töretlen lelkesedéssel kezdeni, és ez nyilván az ár miatt alakul így. Bele sem kezdek abba a szövetekig lerágott csontba, hogy a márka annak idején, bő 6 éve az akkori flagshipek árazása ellen kezdte meg a marketing-hadjáratot, és hogy a OnePlus One még egyedüli modellként 100 ezer forintért friss Qualcomm csúcshardverrel érvényesülni - nyilván, hiába volt az egy korrekt próbálkozás, érezni lehetett rajta, hogy a kiforrottságtól még távol áll. De mi van akkor, ha nem megyünk ennyire vissza az időben? Körülbelül egy hónapja, bő egy hétig elsődleges telefonként használtam egy OnePlus 6-ot, ami külsőre már nagyon rendben van, és kétéves korára is magabiztos, gyors, és még kamerás téren sem béna mobil, aminek egyáltalán nem volt fájdalmas a használata a 7T Pro meg a Mate 20 Pro után - ki emlékszik a nyitóárára? Segítek, 166 ezer forint 2018-ban. Ehhez képest itt van a 8 Pro, ami ugyan tényleg az egyik leggyorsabb Android-élmény, amivel valaha találkoztam, aminek tényleg lenyűgöz a kijelzője, és ami tényleg alig hibázik bármiben, de kapaszkodjunk meg: 950 euró, azaz 332 ezer forint a nyitóára, ha beérjük a fekete színű, fix 128 GB tárhellyel szerelt alapmodellel. 12/256 GB-tal, vezeték nélküli gyorstöltővel és néhány egyéb kiegészítővel (átalakító, a telefon minőségéhez méltó tok, esetleg egy füles) simán 400 000 forint fölötti összeget kell elővennünk, és még az a lehetőség sincs meg, hogy vásárlás előtt legalább ki tudjuk próbálni, hiszen hazai boltoknál és szolgáltatóknál (még?) nem jelent meg a termék, és persze érdemi márkaképviselet továbbra sincs itthon, marad a rendelgetés EU raktárból.


[+]

Tény, elszálltak a csúcsmobil-árak, de a Samsung Note10+ vagy Galaxy S20+ mellett szereplő, kvázi azonos árat még akkor is jobban el tudnám fogadni, ha egyébként ezek nem lennének 100%-ig méltó vetélytársaik a OnePlus 8 Prónak (egyébként azok), hiszen ott van a megannyi itthoni márkabolt, a minden bizonnyal gördülékenyebb garanciális és támogatási rendszerrel, ráadásul az említett konkurensek esetén teljesen hivatalos a magyar áfa és az Artisjus-költségek is terhelik a terméket, a külföldről rendelt OnePlus esetén ez mindig vékony jég, nem is beszélve arról, hogy egy gyártó, aki az IP-minősítések utáni licencdíjra is spúr, hogyan gondolja, hogy csúcs-flagship áron fog érvényesülni a nagyok között. Mert nem csak a Samsung ad remek telefont ennyi pénzért, ekkora összegből már iPhone 11 Pro, Sony Xperia 1 vagy épp Huawei P40 Pro vásárlásán is gondolkodhat a felhasználó, vagy épp körülnézhet a tavalyi modellek között is, legyen szó Google-csomagos P30 Próról vagy Galaxy S10-ekről - hasonló felhasználói élmény mellett körülbelül 150 ezer forint marad a zsebben, és valószínűleg az értéktartás is eggyel jobb lesz, mint 1000 euró felett beszállni valamibe, amin OnePlus logo van. A OnePlus – aki annak idején a Xiaomival párhuzamosan megmutatta, hogy önmagában nem elég jó mobilt gyártani, hanem mindezt olcsón is kell adni – ezzel a mobillal végleg az elvei ellen vallott, mégsem sikerült egy 100%-ig hibátlan eszközzel találkoznunk.


[+]

Dicséretre méltó, hogy QHD felbontás mellett is elérhető a 120 Hz, gyönyörű is a kép, csak épp egyáltalán nem stabil a végeredmény: még szobahőmérsékleten is gyorsan bele lehet futni abba, hogy néhány percnyi forrósodás után a mobil visszaszabályozza a teljesítményt, majd jelzi, hogy ideje kikapcsolni a nagy fogyasztókat - az extra fogyasztás ténye mellett pedig biztos vagyok abban, hogy a többség a felbontásból és/vagy a képfrissítésből engedni fog. Az iránytű nálunk nem működött tökéletesen, kis utcákban történő navigálásnál gyakran a semmire tervezett újra. Nálunk szerencsére nem jött elő, de a kezdeti szoftverrel előfordult zöldülő kijelzőhiba, és bizony a kamerarendszerben (főleg a zoom-oldalban) is bőven maradt fejlődési lehetőség. Az apróbb hibák ismeretében sem tartom kizártnak, hogy tudták volna a OnePlus 8 Prót úgy árazni, hogy süljön rá a Különösen Ajánlott plecsni, de ennyi pénzért még a Tetszett plecsni is ingatag lábon áll, kizárólag a kijelző és rendszersebesség élménye billenti át a mérleget, így mégsem üres kézzel megy vissza a feladónak a csúcsmobil.

OnePlus 8 Pro

szentkuti11

Specifikáció

OnePlus 8 Pro
OnePlus 8 Pro Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE/5G
Méret 165,3 x 74,4 x 8,5 milliméter
Tömeg 199 gramm
Színvariációk zöld, kék, fekete
SIM-foglalat 2 x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 6,78 hüvelyk
Kijelző felbontása 1440 x 3168 pixel (513 ppi)
Kijelző típusa Fluid AMOLED kapacitív érintőkijelző (120 Hz)
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Snapdragon 865
Processzor típusa 1 x 2,84 + 3 x 2,42 GHz Cortex-A77 + 4 x 1,8 GHz Cortex-A55 (Kryo 585)
Processzor csíkszélessége 7 nm (EUV)
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 650
RAM mérete 8 / 12 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 128 / 256 GB (UFS 3.0)
Memória bővíthetősége nem bővíthető
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE B1/2/3/4/5/7/8/20/28/32
B25/26/28/32/66
5G N1/N3/N7/N28/N77/N78
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE / 5G van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 1200 Mbps / ? Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 5.0 (A2DP, LE, aptX, aptX HD, LDAC)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac/ax, dual band, WPA3, 2x2 MIMO, 8x8 Sounding MU-MIMO, HotSpot, Direct, Display
USB USB-Type C (USB 3.1, MTP, OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van, GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BeiDou (B1, B2a), Galileo (E1+E5a)
NFC van
Alapfunkciók
Profilok minden értesítés / prioritás / teljes némítás
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 10 (OxygenOS 10)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Fájlkezelő, Időjárás, Community, Switch, Zen mód
Multimédia
Fő kamera 48 megapixel (főkamera, PD+lézer+kontraszt autofókusz, f/1,6-os blende, OIS)
48 megapixel (ultraszéles, autofókusz, 116 fokos látószög, f/2,2)
8 megapixel (autofókusz, 3x-os optikai zoom, OIS)
5 megapixel, (mélység, f/2,4)
dupla LED villanó
Másodlagos kamera 16 megapixel (fixfókusz, f/2,5 rekeszérték, képernyővillanó)
Videófelvétel 4K (30, 60 fps), 1080p (30, 60, 240 fps), 720p (30, 480 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 4510 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
giroszkóp, gyorsulásmérő, közelségérzékelő, fényérzékelő, képernyőbe épített optikai ujjlenyomat-olvasó, hang szenzor, némítókapcsoló, környezeti kijelző, gesztusfunkciók, vezetékes és vezeték nélküli gyorstöltés (Warp Charge)

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények