Hirdetés

OnePlus 5T - nagyképű trónbitorló

Betört a kávamentes trendek közé a OnePlus, és hatalmas kijelzőt, szuper teljesítményt, okosított Androidot, illetve remek arcalapú azonosítást ígér, változatlan áron.

Bevezető

A OnePlus alapítása mindössze negyedik évfordulóját ünnepli, és csak három és fél esztendeje vannak mobiljai. Az 5T sorban a hetedik, hardvergenerációban pedig a negyedik, úgyhogy még mindig feltörekvő márkának mondható, mégis tetemes ismertségre és lojális vásárlóbázisra tett szert. Az utóbbi a legnehezebb: eladni valamit hangzatos szavakkal, előnyös specifikációval, mutatós küllemmel és csalogató árcédulával még csak-csak megy, a felhasználót megtartani viszont sokkal körülményesebb. Ehhez ténylegesen remek eszközök kellenek, kevés hibával és megfelelő támogatással, hogy ha eljön az idő a váltásra, ne „ettől a márkától többé soha” legyen a konklúzió, és nem is az.

A legtöbb kávától megszabadult a OnePlus 5T, a maradékkal pedig együtt lehet élni
A legtöbb kávától megszabadult a OnePlus 5T, a maradékkal pedig együtt lehet élni [+]

Persze a OnePlus útja is rögösen indult, problémás meghívásos rendszerrel, vitatható reklámfogásokkal és szoftveres bugokkal, ám Pete Lau és Carl Pei vállalata pár év alatt simán lelépte az Elefone, UleFone, UMi, Doogee és hasonló márkákat, amelyek inkább árban, semmint összképben találnak maguknak vevőt. A két egykori Oppo munkatárs nyilván sok tapasztalattal és kapcsolati tőkével fogott bele a OnePlus projectbe, a BBK Electronics szárnyai alatt pedig a gyártás és a minőségi alkatrészek beszerzése is adott. Néha pedig annyi a hasonlóság a társmárkákkal (a Vivo is idetartozik), hogy valamiféle kapcsolat biztos van közöttük, a Dash Charge például az Oppo VOOC gyorstöltéséhez hasonlatos.

Ismerős, elegáns küllem: a OnePlus 5T-nek a Huawei Mate 10 Pro mellett sem kell szégyenkeznie
Ismerős, elegáns küllem: a OnePlus 5T-nek a Huawei Mate 10 Pro mellett sem kell szégyenkeznie [+]

A felhasználónak persze sokkal fontosabb az, ami a színfalak előtt van: egy itthon is megvásárolható, minőségi széria, amely generációról generációra fejlődik, és a féléves ciklusokban érkező OnePlus phabletek szerencsére ebbe a kategóriába tartoznak. Igaz, hogy a OnePlus One 100 ezer forint körül nyitott, amiből a OnePlus 5-re már 155 ezer lett, ám az árral feljebb kúszott az anyagminőség, a RAM és a tároló, idővel pedig megjelent, mára pedig az egyik legügyesebb Android variációvá lépett elő az OxygenOS. A telefonokat a külső vonások, a belső paraméterek és az ügyes újítások adják el, a vásárlót végső soron mégis a szoftveres oldal tartja házon belül, és folyamatosan pörgő fórumtémáink bizonyítják: Lauék valamit elég jól csinálnak.

Sokkal kevesebb káva maradt a OnePlus 3T-vel összevetve, mégis minimális az 5T méretnövekedése
Sokkal kevesebb káva maradt a OnePlus 3T-vel összevetve, mégis minimális az 5T méretnövekedése [+]

Oké: a folyamatosan tatarozott felület javításai mellé néha be-becsúszik egy-egy baki, mostanában épp’ a OnePlus 3/3T Android 8.0-s frissítése okoz fejfájásokat. Talán nem is gond, hogy egy kiforrott oreós verzióig az 5T Android 7.1.1-en marad. Egyelőre elkerüli a gyártó a por- és vízállóság témakorét is a hivatalos specifikáció szerint, akárcsak a QHD-s képfelbontást és a vezetékmentes töltést. Viszont nem ül fel olyan trendeknek, mint a jack port elhagyása, vagy a mutatós, de sérülékenyebb üveg hátlap használata. Mindezt ügyes árazás koronázza meg, így nőnek folyamatosan az eladások az évek alatt, míg ugyanezen időszakban a LeEco berobbant a mobilvilágba, aztán hatalmas pofonnal távozott.

A OnePlus 5T kivitele csúszós, a megvásárolható, smirgliszerű védőtok viszont remekül tapad
A OnePlus 5T kivitele csúszós, a megvásárolható, smirgliszerű védőtok viszont remekül tapad [+]

A nyáron mondjuk a OnePlusnál vakációzni mentek: az 5 tök jól sikerült, viszont az elszaporodó kávamentes mobilok mellett ódivatúnak hatottak képernyőkeretei, a zoomkamera nem volt az igazi, a forma pedig a sajátos 3T után máshonnan volt ismerős. Egy lélegzetvételnyi pihenő elég volt, hogy az emberben a korábbiaknál is drágább OnePlus mobil hagyjon némi űrt: több is beleférhetett volna, és most erre csattanós válasz az 5T. Képátlója ugyanis úgy nyúlt meg 6,01”-re, hogy a fémház különösebben nem terebélyesedett. Az ujjlenyomat-olvasó ugyan hátrakerült, ám pont jó helyen van, elől pedig villámgyors arcazonosítás segít be. Az ár pedig ezúttal nem változott, mert lehet 18:9-es képarányra váltani többletköltség nélkül – íme, az igazi 2017-es Never Settle telefon!

Külső, kijelző, csomagolás

Mennyi múlik egy olyan „apró” tulajdonságon, mint a mobilkijelző? Papíron az 1080 x 1920-ról 1080 x 2160 pixelesre nőtt Full Optic AMOLED panel nem tűnik akkora előrelépésnek, ahogy a váltás 5,5”-ről 6,01”-re sem, mégis ég és föld a különbség, amint a tűéles megjelenítő felvillan. A OnePlus 5T egy nagy kijelző némi peremmel, csak hogy a unibody alumíniumházban maradjon. Nincs felül kamerabetüremkedés, elhanyagolhatóan íveltek a sarkok, keskenyek az oldalélek és simán odafért előre az értesítő LED, a 16 megapixeles kamera, a fénymérő, a közelségérzékelő és a beszélgetési hangszóró. Oké, az ujjlenyomat-olvasó nem, ám hátul pont jó helyen van, kerámiaborításával pedig éppúgy ellenáll a karcoknak, mint a phablet éjfekete, 14 mikronos festése, a Gorilla Glass 5 védőüveg vagy a zafír lencsefedél. Az 5T szemre és tapintásra is ízig-vérig prémium készülék, ami elképesztően jól mutat (a vagányabb láva vörös viszont egyelőre csak Kínában érhető el), megszabadult minden zavaró éltől, 156,1 x 75 x 7,3 milliméterével, illetve 162 grammjával pedig alig hízott az elődmodellekhez képest.

A OnePlus 5T főszereplője az 1080 x 2160 pixeles Full Optic AMOLED panel
A OnePlus 5T főszereplője az 1080 x 2160 pixeles Full Optic AMOLED panel [+]

Kijelző-teszt
Mérés OnePlus 5T Sony Xperia XZ Premium Samsung Galaxy S8 HTC U11
Képátló 6,01 hüvelyk 5,5 hüvelyk 5,8 hüvelyk 5,5 hüvelyk
Felbontás 1080 x 2160 2160 x 3840 1440 x 2960 1440 x 2560
Technológia Full Optic AMOLED Triluminos IPS-LCD Super AMOLED Super LCD5
Fehér fényerő (max.) 422 / 571 nit 545 nit 403 / 902 nit 482 / 586 nit
Fehér fényerő (min.) 2,1 nit 5,6 nit 1,7 nit 5,1 nit
Fekete fényerő 0 nit 0,46 nit 0 nit 0,29 nit
Kontrasztarány végtelen 1185:1 végtelen 1661:1
Színhőmérséklet 7729 / 6384 K + kézi 8090 K + kézi 7575 / 6498 K + kézi 6935 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Minden szempontból szuper az Optic AMOLED panel
Minden szempontból szuper az Optic AMOLED panel [+]

Pont ez a kávamentesítés lényege: ne legyen nagyobb a készülék, csak mert több a hasznos képernyőtartalom, akit pedig zavar a három virtuálissá vált, alsó kezelőgomb, azokat is elrejtheti. A Samsung panel máskülönben a megszokott színvonalat hozza: remekül láthatni mindent odakint a kontrasztrásegítésnek köszönhetően, bár extra fényerő nem jár (422 nit a teljes fehér képernyős fénysűrűség, 571 a pontszerű). Éjjel remekül elsötétül az egyébként is tökéletes feketéket kínáló OLED kijelző, ám aki még jobban pihentetné látószervét, kékfényszűrő és monokróm olvasási módot is aktiválhat, kényelmet szolgáló kontrasztcsökkentéssel. Még az is kijelölhető, hogy az éjjeli mód mikor kapcsoljon be, az olvasási nézet pedig melyik alkalmazásoknál – a Kindle-höz be is állítottam. Az OxygenOS kalibrációban is odateszi magát: alapból bár roppant élénkek és kissé kékesek a színek, ezen csúszkával lehet igazítani a melegebb tónusok felé. Az sRGB és a DCI-P3 sémák pedig szabvány szerinti, pontos kalibrációt biztosítanak. A betekintési szögek hibátlanok: minimális a fényerővesztés és a színváltozás, igazából csak a HDR támogatás hiányzik. Az alkalmazások rendben kitöltik a megnyúlt képarányt, fekete sávok nélkül – igaz, pont a gyári videolejátszó nem kínál 18:9-es igazítást.

A OnePlus 5T a csomagolásban fellelhető védőtokkal
A OnePlus 5T a csomagolásban fellelhető védőtokkal [+]

Újragondolták az ambient display, azaz a képernyő felvillanását értesítések befutásakor és felemeléskor: dizájnosabb lett a vörös színű órával, bár kevesebb kártya vagy ikon jelenik meg rajta. A zárképernyő persze dupla koppintással felébreszthető, plusz kikapcsolt képernyőre V-t, O-t, S-t, M-et vagy W-t rajzolva tetszőleges alkalmazás, művelet indítható (pl. zseblámpa), II-t és > <-t rajzolva a zenelejátszó kezelhető. Az alsó vissza, főoldal és alkalmazásváltó funkciók felcserélhetők, a sáv a megjelenített méretet lejjebb véve vékonyabbra vehető, és a kis pötty megérintésével állandóan el lehet elrejteni. Az már kevésbé érthető, hogy ennyi extra mellett miért maradt ki az egykezes elrendezés – a képernyő legteteje túl messze van, hogy fogásváltás nélkül elérje a hüvelykujj. Szerencsére az értesítési panel a hátlapi ujjlenyomat-olvasóval is legördíthető, a szenzor pedig félelmetesen gyorsan azonosít, és elég félig letakarni a magabiztos felismeréshez. Még exponálni is lehet vele, ami jól jön a szelfiknél.

Sok szenzor, hangszóró, LED és 16 megapixeles kamera, mégsem türemkedik be semmi a képernyőbe
Sok szenzor, hangszóró, LED és arcazonosításért felelős 16 megapixeles kamera – mégse türemkedik be semmi a képernyőbe [+]

Mégsem ez, hanem az arcalapú azonosítás az 5T sztárja, ami az előlapi kamerát és a közelségérzékelőt használja. A szakma és a OnePlus előre figyelmeztet: az ilyesfajta, kétdimenziós rendszer kevésbé biztonságos, mint az ujjlenyomat-olvasó, az íriszleolvasó, vagy Face ID-féle 3D-s, ezért nem vethető be mobilfizetéshez vagy alkalmazászároláshoz. Az arc pár másodperces regisztrációja után mindenesetre megpróbáltam a rendszert saját fényképeimmel, szemüvegben és anélkül, monitorral és mobilképernyővel, matt és fényes A4-es fotónyomtatvánnyal, illetve tucatnyi ismerős ábrázatával átverni – sikertelenül. Engem viszont szemüvegben és anélkül, sapkában, sálban és télikabátban is felismert, sőt: minimális lámpafénynél is, bár koromsötétben szükség van a képernyő legalább 33%-os fényerejére. Az azonosítás a leírás szerint 0,2 másodperc, érzésre pedig azonnali: gondolkodni sincs idő dupla kopp vagy a bekapcsoló lenyomása után, az ember máris a főoldalon van. Beállítható egyébként, hogy csak a zár oldjon fel, és a júzer a zárképernyőn maradjon, így el tudja olvasni a friss értesítéseket.


[+]

El kell ismerni: a rendszer gyorsasága és megbízhatósága sokkal jobb a vártnál, 20 centiméteres szemtávolságtól az 5T addig eltávolodhat, ameddig a kéz csak messze tudja tartani, a feloldás így is tízből nyolcszor sikeres. Ugyanakkor legfeljebb 10% döntés fér bele vízszintesen és függőlegesen, azaz szűkebb a felismerés tere a Face ID-hez képest, és a kamerába vagy a szemüvegre csillanó nap- és lámpafény is ki tud fogni rajta, a párnába nyomott, álmos reggeli arc úgyszintén. Viszont a telefon lehet fejjel lefele vagy oldalra forgatva, megfelelő fényviszonyok között akkor is felold, ez pedig a mindennapokban az esetek abszolút többségét jelenti. Biztonsági okból egyébként legalább az egyik szemnek nyitva kell lennie, így elkerülve, hogy illetéktelenek a vígan szundító tulaj felé fordítva hozzájussanak a személyes adataihoz. Oké, de ha ébren van, és a feloldáshoz az 5T-t úgyis felemeli, nem egyszerűbb azzal a lendülettel rátenni az ujját a leolvasóra? Magyarán szükséges-e egyáltalán a kevésbé biztonságos, arcalapú rendszer?

A dobozban átlátszó szilikontok van, de piros védőelem is vásárolható az 5T-hez
A dobozban átlátszó szilikontok van, de piros védőelem is vásárolható az 5T-hez [+]

A személyes válaszom egyértelmű igen: beüzemeléskor kipróbáltam, és annyira jól működött, hogy bekapcsolva hagytam, így kétféle biometrikus azonosítást használtam. Ha például az 5T az asztalon pihent, egyszerűbb volt csak rákattintani és fölé hajolni, máskor viszont az ujjlenyomat-olvasó volt praktikusabb. A lényeg: kényelem szerint lehet feloldást választani. Hátul a leolvasó felbukkanásán túl is történtek változások. Bár a duplakamera maradt, a telés lencsének oda: immáron a 16 és a 20 megapixeles IMX szenzor is f/1,7-es rekeszértékű optikával és 27,22 milliméteres fókusztávolsággal gyűjtögeti a fotonokat, a OnePlus szerint jobb esti eredményeket és portrékat szülve. Besegít a dupla LED villanó, mellette mikrofonfurattal. A matt fekete hátlap egységességén a némileg kitüremkedő, fémkerettel védett lencsén kívül csak a gyártói logó ejt csorbát. De igazából az sem, mert a OnePlus jel nagyon jól áll ennek az oldalnak, bár a roppant síkos kivitel kevésbé. Nyilván ront az esztétikán, ha a csomagolásban mellékelt, átlátszó szilikon tok rákerül, viszont javít a fogásbiztonságon. Hát még a smirgliszerű védőtok, bár ezért, a valódi fa és a vörös védőelemért már ki kell nyitni a pénztárcát. Mivel a mellékelt fólia alapból rajta pihent a phableten, a dobozból csak az 5V / 4A-es Dash gyorstöltőt, a tűzpiros USB-C Dash kábelt, a SIM-tűt és némi leírást sikerült előcsalogatni, 500 euróért egy OnePlus füles azért beleférhetett volna.

Roppant praktikus a OnePlus 5T háromállású értesítőkapcsolója
Roppant praktikus a OnePlus 5T háromállású értesítőkapcsolója [+]

Nem maradt le viszont a jó öreg jack port, én egyébként se szabadulnék tőle. A kimenet alul, a monó hangszóró, a Type-C port és a beszélgetési mikrofon mellett lelhető fel. Szintén örömteli a bal oldali némító kapcsoló, ami elképesztően praktikus. A minden értesítés, prioritás és teljes némítás állásokba tolható billenő egyetlen hátránya, hogy túl magasra került. Nem úgy a keskeny profilú hangerőszabályzó és a jobb oldali bekapcsoló: kézre esnek, az utóbbira duplán nyomva pedig azonnal indul a kamera. Az akkumulátor 3300 mAh-s maradt, meglátjuk, 6,01”-en mire lesz elég, a 64/128 GB-os tároló pedig továbbra se bővíthető, így jobb oldalról a két nanoSIM-et befogadó tálcát lehet csak előrántani. Kétségtelenül lenyűgöző látvány a OnePlus 5T, sokkal modernebb előlappal, a vezetékmentes töltés hiányáért pedig tartósabb fémburkolat kompenzál. Egy dolgot viszont mindenképpen felírnék a negatívumok listájára: egy mobilra nedves időben, esőben, a konyhában, a fürdőszobában, a vízparton, a csónakban és sok másik helyen is szükség lehet. Hivatalos IP minősítést az 5T azonban a por és a víz áldatlan hatásainak elkerülésére nem kapott, bár egyes források szerint a fröccsenő víz nem tesz benne kárt, ezt a termékoldal nem említi.

Snapdragon 835, OxygenOS 4.7

A 10 nanométeres Snapdragon 835 a Qualcomm jelenlegi legjobbja, úgyhogy az 5T továbbra is a négy 2,45 és négy 1,9 GHz-es Kryo 280 magot bevető mobilplatformot használja az Adreno 540-es IGP-vel és 6 / 64 vagy 8 / 128 GB-os LPDDR4 RAM / UFS 2.1-es tároló kiosztással. Az OxygenOS 4.7.2 pedig rakétaként süvít rajta, és bár még 7.1.1-es Androidon alapszik, 2018 elejére ígérik a 3/3T-re már elérhető 8.0 Oreót. Sem a felületen, sem böngészés vagy 3D játék közben nem jellemező dadogás, várakozás, akadozás vagy melegedés, a kamera sem hevíti fel a fémházat. Villámgyors az alkalmazáskezelés is, legyen szó osztott képernyős használatról vagy nagyobb adatcsomag beolvasásáról, a telepítések sem fektetik meg a rendszert, ami 11 GB-ot foglal magának.


[+]

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark OnePlus 5T Apple iPhone X Samsung Galaxy Note8 Huawei Mate 10 Pro LG V30
Rendszerchip Snapdragon 835 Apple A11 Bionic Exynos 8895 HiSilicon Kirin 970 Snapdragon 835
AnTuTu Bench. 6.x 173319 pont 232934 pont 176023 pont 174854 pont 173080 pont
Vellamo Browser 6940 pont n/a 7316 pont n/a 4811 pont
Vellamo Metal 2800 pont n/a 3378 pont 2735 pont 3361 pont
Geekbench 4 (single/multi) 1970 / 6764 pont 4249 / 10547 pont 2021 / 6809 pont 1910 / 6753 pont 1908 / 6379 pont
GFXBench Man. onscreen 54 fps 58,1 fps 42 fps 56 fps 35 fps
GFXBench Man. offscreen 63 fps 86,7 fps 65 fps 62 fps 61 fps
GFXBench T-Rex onscreen 60 fps 59,5 fps 60 fps 60 fps 59 fps
GFXBench T-Rex offscreen 118 fps 180 fps 124 fps 113 fps 113 fps


[+]

A OnePlus hozzáállása az Androidhoz üdvözölendő: a zöld robotos rendszer alapvetően jó, így annyi extrát érdemes csak hozzátenni, amivel a felhasználó otthonosabban érezheti magát benne. A főoldaltól balra például elérhető a Shelf, vagyis a polc, jegyzeteket, widgeteket, gyorsindítókat és alapinformációkat megjelenítve (időjárás, újabb kapcsolatok, felhasznált mobiladat, szabad tárterület). A főképernyőn állítható az ikon- és rácsméret, választható világos és az OLED panelen jobban mutató sötét téma, plusz akad pár ikonháttér. Az ikonokra hosszan nyomva gyorsfunkciók, ezeket a főoldalra húzva pedig gyorsindítók érhetők el. Átszabható a felülről legördíthető kapcsolópanel, megadható, mi jelenjen meg az állapotsávon (pl. az akkumulátorszázalék, a szolgáltató neve, hálózat sebessége stb.). Automatizálni lehet és éjszakai módot és paraméterezni az RGB értesítő LED-et.


[+]

Hasznos, hogy a különféle rezgések erőssége és mintázata variálható, az értesítéseket pedig az Android Nougat maga engedi részletesen paraméterezni. Az alkalmazászárolás (páncéldoboz) és a fájlok elrejtése (biztonságos doboz) eddig is megvolt. Újdonság viszont, hogy a közösségi appokba immáron több fiókkal is be lehet jelentkezni. Alapból aktív a zseb üzemmód, ami megakadályozza a képernyő felvillanását, illetve akad ne zavarj üzemmód kifejezetten a játékokra belőve, bár nálam a Messenger és a hívási értesítések a szokásos ablakukkal és hangjelzésükkel felugrottak.


[+]

Az alkalmazáslista a főoldalról felfele görgetve ugrik fel, felesleget itt sem találni. A OnePlus részéről adott az egyébként tekintélyes kommunát összefogó Community fórumalkalmazás, a fájlokat típus szerint is rendszerező Fájlkezelő, a Material Design elveit követő, pofás Időjárás (forrás: AccuWeather) és a Galéria. Némileg a telefonkönyv és a tárcsázó is át lett szabva, a gyorskeresés egyébként rendben működik. A névjegyzék számos online fiókból, a telefonról és a SIM-ekről is behívható, opcióval a megegyező tételek egyesítésére, szűrésre és csoportosításra. Gyorsválasz, hívástiltás és spam oldaláról is akadnak opciók, plusz csoportok is képezhetők. Mondjuk az szokatlan, hogy a bejövő hívást lefele ujjhúzással lehet fogadni, és felfele elutasítani, de beletanul az ember. A hangértesítések egyébként lefordítással is elnémíthatók.


[+]

A többi feladatot a Google szokásos csomagja oldja meg: az e-maileket a Gmail, a hangfájlokat a Play Zene, a bepötyögést pedig a kitűnően paraméterezhető és magyarul is tudó Gboard. A Google Segéd továbbra is nyelvfüggő, magyarul korlátozott a tudása, a Chrome viszont komplett böngésző, teljes Google szinkronizálással (kedvencek, előzmények, online bejelentkezési adatok, nemrég megnyitott lapok erről és más eszközökről). Akad még óra, hangfelvevő plusz az ismerős Play Szolgáltatások. Az egykezes mód hiányán túl egyéb kifogásom nincs: az OxygenOS rendkívül hatékony Android variáció sallangmentesen, kizárólag hasznos többlettudással. Az 5.0-nál járó OnePlus 3/3T megkapta az Oreóval a kép a képben módot, az intelligens szövegkijelölést, az automatikus űrlapkitöltést, az értesítési csatornákat és pöttyöket, az átszabott értesítéseket és az új mappadizájnt is. A gyártónál a labda, hogy mielőbb váltson az 5 és az 5T is Android 8.0-ra.

Kamerák, multimédia

A kamerák sikere a technikai paramétereken túl a szoftvermérnökök ügyességén is múlik, a OnePlusnak pedig általában a megbízhatóság oldaláról van ledolgozni valója. Az optikai képstabilizálás elvesztése komoly érvágás volt a OnePlus 5 esetében, és az 5T is maradt nélküle, 16 megapixeles IMX398-as szenzort és f/1,7-es rekeszértékű optikát dual pixel autofókusszal bevetve. A teleobjektíves másodlencse ráadásul nem hozott sikert, úgyhogy az 5T le is cserélte: a 20 megapixeles IMX376K modul ugyanolyan látószöggel rögzít, mint a főkamera, és a portrémódhoz, illetve 10 lux világosság alatt (azaz nagyon sötétben) lép életbe, négy pixelt egy világosabb, homályosabb fotó érdekében összegyúrva. Az eredmények este mondjuk nem az igaziak, a OnePlus decemberre ígér komoly szoftveres előrelépést, igyekszünk kiegészíteni vele a tesztet. Az álló néven futó portrémód mindenesetre már most remekül különíti el az embereket és a tárgyakat a háttértől. Igaz, az elmosás mértéke nem állítható, effektek és vaku sincs valamiért, csak az arcszépítés és az expozíció variálható. Annyiból egyébként előnyösebbek a teleobjektíves másodkamerával készülő portrék, hogy egy lépéssel messzebbről fotózva az arcok kevésbé torzulnak perspektivikusan. Az 5T algoritmusa mindenesetre zoomlencse nélkül is jól teszi a dolgát.


[+]

Az előlapi kamera 16 megapixeles, arcszépítő effektus és képernyővillanó segíti ki, ilyen képet csinál. A hátlapi két jó fényerejű LED-et kapott. A szoftver a bekapcsolót duplán lenyomva azonnal indul, a fókusz pillanatok alatt megvan és a rögzítés is késedelemmentes. Az expozíciót érintőfókusz után lehet szabályozni, az automata mód esetében néha jól jön fél fényérték csökkentés. Az egyik oldalon a vaku, a képarány, az elkerülendő HDR és az önkioldó, a másikon a 2x-es digitális zoom, a nyílra bökve vagy balra simítva a módválasztó (videó, portré, lassított felvétel, profi, time-lapse, panoráma), a galéria, az exponáló és a kameraváltó érhető el. Függőleges ujjhúzással gyors a váltás a fényképező, a videofelvevő és a portrémód között. A profi metódus felkínálja a DNG RAW mentést, az élő hisztogramot és a vízszintezővonalat, a kézi paramétereket pedig sémákba lehet menteni (expozíció, kézi fókusz, záridő 30 másodpercig, érzékenység ISO3200-ig, fehéregyensúly Kelvinben). A vaku továbbra is hiányzik a kézi módból, akárcsak a mérési- és fókuszmód állítása, vagy az expozíciósorozat.


[+]

A nappali képminőség abszolút helytálló, rengeteg részlettel középen, puhább rajzolattal a széleken, megbízható fókusszal és fehéregyensúllyal. Az algoritmus hatékonysága viszont üzemmódtól függ: az automata felvételek több alighanem több képből összegyúrva biztosítanak nagyobb dinamikatartományt (ezért sem érdemes a mindenre rávilágosító HDR-t használni), viszont a hasonló tónusú részeket (pl. a hegyet az első képen) eléggé egybemossa. A profi mód egyelemes képei szűkebb dinamikatartományról árulkodnak, az 5T ezért hajlamos alulexponálni. Cserébe részletesebbek az eredmények az említett területeken, igaz, ebben jókora túlélesítés is közrejátszik. A makróknál nem mindig hibátlan a dual pixel élesítés, és az érintőfókusz sem feltétlenül tökéletesít. Ha viszont minden stimmel, sok apró részlet rögzül, kellemesen elmosott hátterekkel.

Este jól jön az f/1,7-es optika, viszont a rövid záridőket elnézve sajnálatos az optikai stabilizálás hiánya. Ha elég fényforrás akad, a 16 megapixeles főkamera sok próbálkozásból össze tud hozni jófajta eredményeket (a fenti pakk több tucatból lett összeválogatva). A leghatékonyabban egyébként a HDR menüpont alatt elérhető HQ mód dolgozik, esti üzemmód is lehetne a neve. Ahogy viszont egyre sötétebb lesz, úgy rögzül mind kevesebb részlet, exponenciálisan növekvő képzajjal és apró fókuszhibákkal. A 20 megapixeles másodlencse mégis csak nagyon kevés fény mellett hajlandó bekapcsolni, a két szenzor ráadásul nem dolgozik össze, így az 5 megapixelről 20-ra skálázott eredmények bár világosabbak, roppant elmosottak (az utolsó két példa ilyen). Ha a Pixel 2 egy szenzorral, optikai képstabilizátorral és ügyes algoritmussal megoldja a remek esti fotózást és a portrémódot, a OnePlus is azzal léphetne az ötről a hatra, ha egyetlen kamera tökéletesítésére és stabilizálására koncentrálna. Lőhető vele persze remek fénykép, lásd a fenti szelekciót, csak több próbálkozást és a módok közötti gépészkedést igényel. Magyarán bonyolultabb és megbízhatatlanabb a dolog, mint kellene lennie. A RAW-ban lőtt és általam feldolgozott nyersfotók minősége mindenesetre reményteli: a frissítésekkel talán majd többet kihoznak a hardverből.

Videofelvétel oldaláról 4K az elérhető legnagyobb felbontás korrekt vonalélességgel és stabil fókusszal (egy példa), villámgyors váltással a közeli és távoli témák között. A látószögből jócskán vágó elektronikus képstabilizálás ráadásul a kézremegéseket és a séta rugózását ügyesen kiegyensúlyozza, az oldalra való pásztázás viszont éppen az EIS miatt darabosabb. A 1080p-s felvétel 60 FPS-sel nem használ stabilizálást, a minősége így is elég jó (katt ide!), a 1080p-s klipek 30 FPS-sel viszont kevésbé élesek, de legalább besegít az EIS (egy klip). A sztereó hangminőség megfelelő: tiszta, dinamikus, nincs túlszűrve, bár 96 kpbs-nál lehetne nagyobb a felbontása. Lassított felvétel legfeljebb 720p-ben lőhető 120 FPS-sel, elfogadható képminőséggel, de fura módon hang nélkül (katt) – ennél az új Pixelek, iPhone-ok és Sonyk jobbat tudnak, mindent egybevéve pedig a HTC U11, az LG V30, a Mate 10 Pro és az aktuális csúcs Galaxyk is megbízhatóbb fotós társ.


[+]

A Play Zene előadók, albumok, dalok és listák szerint rendszerezi a helyben tárolt állományokat (a WMA és a FLAC kiterjesztést lejátssza), plusz elérhető a Google előfizetéses adatbázisa, illetve hangszínszabályzó és néhány fülhallgató séma a Dirac támogatásával. Az FM-rádió viszont kimaradt. Kifejezetten korrekt a fülesre menő hangminőség, hacsak nem egy V30-cal veti össze az ember. A dinamika, a részletesség és a zaj és a sztereó áthallás oldaláról sem tudtam belekötni, szentkuti11 kolléga is meg volt vele elégedve mobilos keretek között. Aki pedig csak azért is a Type-C portot szemelte ki a füleinek, annak adott az USB-audio. Mellette sajnos könnyen eltakarható a monó hangszóró, viszont az eddigi legerélyesebb a OnePlustól, és mélyekből is több jár a szokásosnál. Azért így se túl sok. A bejövő hívást a kertből is meghallani, a minőségi zenehallgatáshoz viszont pár lépéssel érdemes lejjebb szabályozni, 100%-on zörejesek és élesek a zúzósabb hangszerek és az énekhangok. 80%-on teljesen rendben van a helyzet, bár még jobb volna, ha a beszélgetési hangszóró sztereóra bővítené a csatornákat, a multimédiás pedig az előlapra költözne.


[+]

A Galéria és a Google Fotók játssza le a mozgóképeket, akár 4K-ban 60 FPS-sel, meglepetésre a HDR kódolást beleértve. Elindult tehát a Pixel 2-n kifogó, LG HDR sakkvideó, bár extra kontrasztokat nem láttam, a Full Optic AMOLED panel HDR 10 vagy Dolby Vision minősítést nem kapott. Ezzel még együtt lehet élni, az viszont fájdalmasabb, hogy nem futnak a DivX és Xvid kódolású klipek, nincsenek feliratok, sem ablakos lejátszás vagy opció a teljes, 18:9 képarányú panel kitöltésére a 16:9-es videók esetében (a 18:9 arányúak nem hagynak fekete sávot). Mindez csak addig zavaró, amíg a VLC fel nem települ, mert az megold minden előbbi hiányosságot, csíptetőmozdulattal a YouTube is felajánlja a 16:9 és 18:9 közötti váltást. A galéria egyébként akár térképpel, helyszín szerint is csoportosítja a fotókat és videókat, plusz segít kijelölni, hogy a 120 fps-es felvételek mely része legyen belassítva.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A OnePlus 5T két nanoSIM-et fogad be, és 4G-n akár 600/150 Mbps-os átvitelre is képes, minden itthoni LTE sáv támogatásával. A kétcsatornás WiFi modem teljesítménye átlagos (802.11a/b/g/n/ac, HotSpot, Direct, MIMO 2x2), két szobára a routertől a sávszélesség fele volt elérhető, akad érzékenyebb rivális. A Bluetooth 5.0-s (A2DP, LE, aptX, aptX HD), az USB viszont csak 2.0-s (Type-C, MTP, OTG, USB-audio). A navigálás pontos és rendkívül gyors, szobabelsőben is pillanatok alatt megvan a pozíció (A-GPS, GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo). Nem maradt ki az iránytű, az NFC, a gyorsulásmérő, a hall szenzor és a giroszkóp, ellenben az infra és a barométer igen.


A OnePlus 5T két nanoSIM-et fogad be [+]

Példaértékű, amit az 5T és hardvere a 3300 mAh-s telepből kihoz. Nyilván örömtelibb volna 6”-en 4000 mAh, ám itt a kevesebből is kijön egy egész, intenzív használatú nap, vagy kettő visszafogottabb, egyaránt 5-6 óra képernyőidővel. Folyamatos GPS használattal, maximális fényerővel és sok játékkal nyilván hamar térdre kényszeríthető bármekkora telep, ám itt az üzemidő úgy jobb, mint a OnePlus 5-é volt kiadási szoftverrel, hogy nőtt a képátló. A Dash gyorstöltés pedig továbbra is az egyik legfőbb érv a márka mellett: fél óra alatt 53% kerül a telepbe, 85 perc alatt pedig megvan az egész, az 5V / 4A-es adapterrel ráadásul játék közben sem melegszik a ház. A hátulütője: aki akar belőle még egyet, annak nem lesz olcsó, és az etetéshez a Dash USB-C kábel is alapfeltétel, az sem filléres. A vezetékmentes töltés hiánya kisebb érvágás, ha ennyire gyorsan megetethető a drága, persze van, aki nélküle már nem venne mobilt. Mindig aktív kijelző nincs, csak értesítés befutásakor és felemeléskor felvillanó panel, úgyhogy a készenléti fogyasztás végig alacsony. Ezt ugyanakkor csak mezei energiatakarékossággal lehet megnyújtani (háttéradatok, teljesítmény, szolgáltatások korlátozása), a komolyabb aszketizmus kézi beavatkozást igényel (mobiladat, helymeghatározás, Bluetooth és WiFi ki, fényerő le, 2G hálózat preferálása, és máris butább az 5T). Meggyőző a 150 niten, egy töltésre jutó képernyőidő: videózni 18 órán át lehet lemerülésig, netezni pedig 12,5 órán keresztül.


Remek lett a OnePlus 5T, méretes, kevés kávát hagyó kijelzővel [+]

Értékelés: OnePlus 5T
Külső
Ergonómia 8,5 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 10 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 7,5 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 9 pont
Hogyan értékelünk?

Összefoglaló

Ránézni és megkedvelni: a vastag kávás OnePlus 5 után a képernyő-fetisiszta 5T üdítő váltás a legfrissebb mobiltrendekre. A Full Optic AMOLED panel tűéles, megfelelően világos, kalibrációs, illetve esti/olvasási módjaival rendkívül sokrétű és villámgyorsan fut rajta az OxygenOS, aminek az oreós frissítését még hegesztik. Jófajta multimédiás hangszóró is, bár ha már akad a beszélgetésiből is egy, azt sztereó hangzásra lehetett volna fogni. A hátlapi ujjlenyomat-olvasónál nincs gyorsabb a piacon, és még jó helyen is van. Mégsem ez, hanem az arcalapú felismerés a pozitív meglepetés: csak rá kell pillantani, és a ritka eseteket leszámítva azonnal a főképernyőn van a felhasználó. Praktikus, hogy kényelem szerint válthat az ember a két mód között, igaz, az arcalapú védelem nem olyan biztonságos, mint az íriszleolvasós vagy a 3D-s. A „kényelem” szó 6,01”-en persze idézőjeles: az 5T bár alig nagyobb az elődjénél, mégis nehéz elérni a képernyő tetejét egy kézzel, ehhez passzoló mód meg nincs. Mégis megéri a kávamentesítés: az 5T igazából egy hatalmas kijelző, ami mögött erőn felül teljesít a 3300 mAh-s telep.

Sokaknak már ennyi érv elég lehet, ám az érintetlen Androidhoz csak hasznos extrákat hozzáadó OxygenOS a gyártó igazi fegyvere. Sallangmentes, villámgyors, testreszabható, gyakran frissül és még a visszajelzéseket is figyelembe veszi. Változatlan, 500 (6/64), illetve 560 eurós árával (8/128 GB) így aztán teljesen megérdemelt az egyik legerősebb mobilarenás plecsni, két dolog viszont továbbra is lehúzza az összképet. A lassan kötelezővé váló, IP-szabvány szerinti por- és vízállóság alapvető kellene legyen, hiszen egy mobil nap mint nap elhagyja a szoba száraz, tiszta biztonságát. A kamera pedig továbbra is fejtörést okoz a gyártónak – nincs fényévekre az elittől, ám egy lépés távolság csak megvan. Lőhető ugyan jófajta kép és videó, ám egyszerűen megbízhatóbb egy sor rivális, jobb feldolgozást és optikai képstabilizálást biztosítva.

Bőven akad a OnePlus 5T-nek konkurenciája, de a jóval drágább modellekkel is felveszi a kesztyűt
Bőven akad a OnePlus 5T-nek konkurenciája, de a jóval drágább modellekkel is felveszi a kesztyűt [+]

A kamerában és kevés kávában egyaránt jeles riválisok persze jóval drágábbak (LG V30, iPhone X, Galaxy Note8, Mate 10 Pro, Pixel 2 XL, HTC U11+), avagy el sem érhetők errefelé hivatalosan. 150 ezer forint környékén mindenesetre a közel komplett 5T sem lehet biztonságban: vastagabb képernyőkeretet, de jobb kamerát kínál a ma is valid Galaxy S7, a Honor 8 Pro vagy a Honor 9, bár lassabb hardverrel. Ha pedig épp raktáron van, anyagminőségben, érintetlen Androidban és kamerában is a magyar piac Jolly Jokere a Xiaomi Mi A1, féláron – a kávamentes 5T természetesen mindenben jobb, no de kétszer? Persze, ha a friss OnePlus phablet legrosszabb tulajdonsága is alapvetően jó, fenntartásokkal, a többi pedig versenyképes a legdrágább elittel szemben is, büszkén akadhat ki az ár/érték mutató, és legalább maradt hely a fejlődésre – van aki már OnePlus 6-ról álmodozik.

OnePlus 5T

Hidegkuti Zoltán a.k.a. Bone123

A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Specifikáció

OnePlus 5T
OnePlus 5T Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 156,1 x 75 x 7,3 milliméter
Tömeg 162 gramm
Színvariációk éjfekete, lávavörös
SIM-foglalat 2 x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 6,01 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 2160 pixel (402 ppi)
Kijelző típusa Full Optic AMOLED kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Snapdragon 835
Processzor típusa 4 x 2,45 GHz Kryo + 4 x 1,9 GHz Kryo
Processzor csíkszélessége 10 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 540
RAM mérete 6 / 8 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 64 / 128 GB (UFS 2.1)
Memória bővíthetősége nem bővíthető
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE B1/2/3/4/5/7/8/12/17/18/19/20
B25/26/28/29/30/66
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 600 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 5.0 (A2DP, LE, aptX, aptX HD)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac, dual band, 2x2 MiMo, hotspot, Direct
USB USB-Type C (USB 2.0, MTP, OTG, USB-audio)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van (GPS, Glonass, BeiDou, Galileo)
NFC van
Alapfunkciók
Profilok minden értesítés / prioritás / teljes némítás
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 7.1.1 (Nougat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek fájlkezelő, időjárás, Community
Multimédia
Fő kamera 16 megapixel + 20 megapixel (dual pixel autofókusz, f/1,7-es rekeszérték, dupla LED villanó)
Másodlagos kamera 16 megapixel (f/2 rekeszérték, képernyővillanó)
Videófelvétel 4K (30 fps), 1080p (30, 60 fps), 720p (120 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 3300 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 milliméteres jack kimenet, giroszkóp, gyorsulásmérő, közelségérzékelő, fényérzékelő, ujjlenyomat-olvasó, iránytű, hall szenzor, értesítési kapcsoló, ambient display, gesztusfunkciók, 2D-s arcalapú képernyőzár

Azóta történt

Előzmények

  • A OnePlus 5T a soros, hogy meggyötörjék

    Az elődmodellek jól bírták a strapát, Zack Nelson most a kevesebb kávával tetszelgő OnePlus 5T-t fekteti véső alá.

  • OnePlus 5 - mindenki nyugodjon le!

    A Never Settle szlogen Settle Down Please-re változott: az iPhone-t imitáló forma és a dupla hátlapi kamera a kevés változás közül kettő. Jó alapokra ugyanakkor most is erős várat sikerült építeni.

Hirdetés