Apple iPhone 7 Plus - a tele-fon

Bár a nagyobbik iPhone 7-nek a teleobjektíves hátlapi kamera a legfőbb érdekessége, nem csak az teszi a feketében lélegzetelállító phabletet az Apple eddigi legjobb telefonjává. Körbejárjuk, hogy még mi.

Bevezető

Az iPhone – sokaknak fogalom, egyeseknek pedig a név egyenlő az okostelefonnal – ők azok a lojális vásárlók, akik évről-évre beszerzik az aktuálisan legújabb modellt, akár napokat sorban állva egy Apple üzlet bejárata előtt. Tény és való, az iPhone az utóbbi években komoly hatást gyakorolt a mobilpiacra, ám a konkurencia ugyanannyira meghatározta az Apple irányvonalát, így két éve az iPhone-ból iPhone-ok lettek, egy „normál méretű”, plusz egy nagy. Idén az apró SE bővítette triumvirátussá a termékvonalat, így aztán, aki előzetes informálódás nélkül fárad be egy boltba, jogosan teheti fel a kérdést: akkor ma melyik Az iPhone, az Apple válasza minden másra a mobilpiacon?

Feketébe öltözött az idei Apple phablet, a 7 Plus
Feketébe öltözött az idei Apple phablet, a 7 Plus [+]

Ez jelenleg az iPhone 7 Plus. A phabletnek a legnagyobb és a legélesebb a kijelzője(5,5 hüvelyk, Full HD), benne lakozik a legtöbb rendszermemória és a legnagyobb akkumulátor (3 gigabájt, 2900 milliamperóra), és a Plus hátulján van nem egy, hanem két kamera, egy nagylátószögű és egy teleobjektíves lencsével. Ha még az olyan híreket is hozzávesszük, hogy a nyitóhétvégén a méretesebb modell fogyott jobban, elérkeztünk oda, hogy hiába az egykori almás filozófia az egykezes használatról, bizony, az Apple is az óriástelefonját küldi harcba a piac legjobbjai ellen, és azok is phabletek (Galaxy S7 edge, Note7, LG V20, Huawei P9 Plus, Xiaomi Mi 5s Plus), így fordult meg a mobilvilág (t)rendje.

A dupla hátlapi kamera az iPhone 7 Plus legfőbb megkülönböztetőjegye
A dupla hátlapi kamera az iPhone 7 Plus legfőbb megkülönböztetőjegye [+]

Jelen tesztben (amelyhez a készüléket az XXL GSM biztosította) elsősorban arra vagyunk kíváncsiak, hogy a minap tesztelt iPhone 7-nél miben tud a nagy testvér többet, nyilván komoly hangsúly fektetve a kameráira. Az egyébként már a telefonhátsót ábrázoló dobozfedelet leemelve kiviláglik, hogy az Apple az óvatos várakozásokra csattanós választ adott a bemutatón: ívesre vett, tradicionális megjelenésével és fekete variánsaival az iPhone 7 Plus egészen gyönyörű, az IEC 60529 szabvány szerint IP67-es besorolású, por- és cseppálló kivitel pedig kellemes újdonság. Ott van aztán a megduplázott tárhely méret, a nagyobb RAM modul, a gyorsabb rendszerchip és a lenyomható kivitelt nyugdíjazó, a taptikus motor közbenjárásával mégis klikkelő érzésű főgomb. Multimédiás fronton az Apple a sztereó hangszórókkal adott, a jack port leradírozásával viszont elvett a lehetőségekből, ezzel kijelölve az utat a nem feltétlenül népszerű jövőnek. Ha ennyi változás jellemzi az iPhone-t a B évben, mi lesz itt jövőre, amikor várhatóan a dizájn is változik?

A doboz fehér maradt, bár a kozmoszfekete 7 Plus fekete csomagolást kapott
A doboz fehér maradt, bár a kozmoszfekete 7 Plus fekete csomagolást kapott [+]

A fehér kartonszerkezet szűkösen ad helyet a benne lapuló mobilnak és tartozékainak. A készüléktálca alatt, a tasakból matricák, leírások és a SIM-tű varázsolható elő. Mélyebbre merülve az 1 amperes töltőfej jelentkezik (helló, 2014!), illetve a Lightning adat- és töltőkábel, a Lightning csatlakozású EarPods sztereó headset és az az izé, ami nem aratott osztatlan sikert. Oda ugyanis a 3,5 milliméteres fejhallgató-kimenet, ezért a régi hangleadókat a mellékelt Lighting-jack átalakítóval kell az iPhone-ra dugni, vagy lehet AirPods és más vezetékmentes eszközt vásárolni. Az Apple már csak ilyen, és az egykor népszerűtlen nanoSIM is elterjedt széles körben, úgyhogy ezt is le kell nyelni.

Külső, nyomásérzékeny kijelző, új főgomb

Az Apple az elmúlt években az iPhone-ok letisztult és szemrevaló dizájnját inkább csak tökéletesítgette, meg nem változtatta, és a 7-es széria az eddigi konstrukciók csúcsa. Mindkét modell kerekdedre lett csiszolva az összes létező helyen, oldalt és hátul minőségi és tartós alumíniumötvözet védi a belső komponenseket, elöl pedig az edzett védőüveg ívei garantálnak zavartalan utat az ujjaknak, bukkanók és élek nélkül. A működő dizájn egyetlen gyenge pontja az alacsony előlapi képernyőarány, más szóval: vastagok a kávák. Tény, hogy sok rivális, amennyire lehet, az egykezes használathoz igazította 5,5 hüvelykes képátlót, a 158,2 x 77,9 x 7,3 milliméteres iPhone 7 Plus pedig nyúlánk, széles és 188 grammjával egy NFL játékos zsebét is lehúzza.

Az iPhone 7 Plus méretesebb 5,5 hüvelykes riválisainál, így például az ezüstben csillogó OnePlus 3-nál
Az iPhone 7 Plus méretesebb 5,5 hüvelykes riválisainál, így például az ezüstben csillogó OnePlus 3-nál [+]

Egy phablet ugyanakkor kategóriájából adódóan nem nyújt tökéletes komfortot, két kézzel meg a 7 Plus 1080p-s Retina HD kijelzője is rendben kezelhető. A telefont mintha egy fémdarabból kalapálták volna ki, annyira egyben van, feketében és a csillogós bár karcolódó kozmoszfeketében pedig azokat a bizonyos műanyag antennacsíkokat is sikerült elrejteni, pompázatos vizuális élményt biztosítva. Oké, hátul most már nem egy, hanem két kameralencse is kiemelkedik, ám ez a hupli inkább hozzátesz, semmint levon az itteni esztétikából, amit egy mikrofonfurat, a négyelemes True Tone ledek, az almás logó és a minősítési feliratok egészítenek ki. Mikrofonból akad egy a telefon alján is, rácsból pedig kettő, bár hang csak a jobb oldaliból szól – meg a beszélgetési hangszóróból elől, így alkotva sztereó párt a multimédiás lejátszáshoz. Alul ugyebár csak a töltő- adat- és füles kábeleket befogadó Lightning port maradt meg, de azért ne tessék fúrót ragadni és jack kimenetet kreálni, mert nem lesz olcsó a csere.

Jó hír az IP67-es védelem, rossz, hogy alulról eltűnt a jack kimenet
Jó hír az IP67-es védelem, rossz, hogy alulról eltűnt a jack kimenet [+]

A 7-es sorozat immáron por- és cseppálló, illetve vízlepergető, és bár ennél komolyabb érintkezést az Apple nem javasol a vízzel, jótállást a beázásra pedig nem vállal, az IP67-es teszteken a duó azért megfelelt, a gyakorlatban pedig roppant meggyőző a védelme. Annak a tervezőmérnöknek viszont a körmére néznék, aki bal oldalon a némító kapcsolót és a két hangerőszabályzót, jobb oldalon pedig a bekapcsolót annyira magasra helyezte, hogy én, a nagy férfitenyeremmel sem érem el őket fogásváltás nélkül. Jobb oldalról húzható elő a gumival védett nanoSIM tálca, a nyitására kitalált kis lukat a mellékelt tűvel érdemes megbökni.

Az eddigi legjobb IPS panel került az iPhone 7 Plusba
Az eddigi legjobb IPS panel került az iPhone 7 Plusba [+]

A 7 Plus kitűnő IPS kijelzőt kapott, a tartalmak 1080 x 1920 pixelen és 401 ppi-n elég élesek, a kalibráció pontos lett a DCI-P3 digitális standard alapján, a színskála szélesebb a korábbiaknál, és bármely szögből tekintsen a tulaj a panelre, a fényerő alig változik. A napfény alatt is minden tökéletesen látszik (557 nites maximumot mértem), sőt: a Retina Flash szelfivaku felvillanásakor ez az érték egészen 1337 nitre felugrik, persze csak egy pillanatra. Éjjel sem lehet panasz: amoledesen haloványra lehet szabályozni a fényerőt, a Night Shift mód pedig sárgás, szemkímélő nézetet kínál. Az érintési érzékenység hibátlan, a rendszer gyakran jelez vissza apró, haptikus rezgésekkel és a 3D Touch nyomásérzékelés sem hiányzik. A képernyő felett a fénymérő, a közelségérzékelő és a 7 megapixeles FaceTime HD kamera pihen, és bár értesítési LED nincs, ha a tulajdonos a 7 Plust felemeli, felvillan a zárolt képernyő (mondjuk ez tokban, a zsebből előhúzva is megtörténik, ami kevésbé áldásos).

Kijelző-teszt
Mérés Apple iPhone 7 Plus OnePlus 3 Huawei P9 Plus Samsung Galaxy Nore7
Fehér fényerő 557 / 1336* nit 407 / 517 nit 374 nit 542 / 921 nit
Fehér fényerő (min.) 2,1 nit 1,9 nit 4 nit 1,6 nit
Fekete fényerő 0,39 nit 0 nit 0 nit 0 nit
Kontrasztarány 1430:1 végtelen végtelen végtelen
Színhőmérséklet 6817 K 7886 K + kézi 7704 K + kézi 7519 / 6532 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A 1080p-s megjelenítő minden helyzetben megállja a helyét
A 1080p-s megjelenítő minden helyzetben megállja a helyét [+]

A haptikus mellett bemutatkozott a taptikus visszajelzés: az immáron érintésalapú főgombot „megnyomva” a motor klikkelő érzést kelt, ami a 7 Plus esetében határozottabb a sima hetes klikkelésénél. A gomb egyébként megkülönböztet érintő- és nyomásfunkciót, így kell egy-két nap, amíg a dolgot megszokja az ember, utána viszont máshonnan már hiányolni fogja. A Touch ID ujjlenyomat-olvasó természetesen maradt a helyén, és ugyanolyan hatékony, mint eddig. Az Apple tehát finomított, de nem faragott a küllemen, a dizájnváltás és a kávacsökkentés 2017-ben jöhet, akárcsak az OLED technológiára való váltás. Addig marad a Plus túlméretes, ám gyönyörű külleme, a hibátlan összeszereléssel.

Hirdetés

Az Apple A10 Fusion és az iOS 10

Az Apple évről-évre magasabbra teszi a hardveres mércét, és a házi tervezésű, 64 bites A10 Fusion az M10 mozgáskövető koprocesszorral jócskán feladja a leckét a konkurenciának. A TSMC 16 nanométeres node-ján gyártott SoC négymagos, két alacsonyabb és két magasabb órajelre skálázott duóval (2,34 GHz a plafon). Az Apple az ARM big.LITTLE elrendezése helyett saját hardveres vezérlőt használ, és mindig csak az egyik magpár aktív. A váltás közöttük ugyanakkor észrevétlen, a sebesség pedig processzorosan és a PowerVR Series7XT Plus családba tartozó grafikus gyorsító segítségével 3D-ben is szélsebes. A 3 gigabájt RAM-nak köszönhetően ráadásul tucatnyi app a gyorsítótárban marad – több, mint amennyit a OnePlus 3 6 gigabájttal megőriz. Az Apple egyébként eddig lábon lőtte magát a gyors működésre húzott, kényelmes tempójú iOS animációkkal, most ezek is fürgébbek lettek. Dadogás, megakadás, várakozás sosem jellemző, a böngészés és a 3D-s játék is gördülékeny.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Apple iPhone 7 Plus Apple iPhone 6s Apple iPhone 6 Apple iPad Air 2
AnTuTu 6 189747 pont 129800 pont n/a n/a
Geekbench 4 (single) 3481 pont 2385 pont 1455 pont n/a
Geekbench 4 (multi) 5565 pont 4005 pont 2510 pont n/a
GFXBench Manhattan onscreen 56,0 fps 55,3 fps 29,8 fps 24,4 fps
GFXBench Manhattan offscreen 1080p 63,0 fps 40,0 fps 17,8 fps 29,3 fps
GFXBench T-Rex onscreen 58,9 fps 59,0 fps 51,0 fps 50,4 fps
GFXBench T-Rex offscreen 1080p 124,8 fps 80,3 fps 42,7 fps 60,4 fps


[+]

Sebesség ide vagy oda, a 7000-es sorozatú alumíniumötvözetből faragott ház jobban melegszik a tavalyinál, szerény őszi napsütésben videózva vagy 3D-s aszfaltcsíkot szaggatva komolyabb mennyiségű hő terül szét a unibody burkolaton. Az IP-besorolású védelem nyilván fullasztóbb légkört biztosít a hardvernek, mindenesetre, nyáron már aggodalmat is okozhat a 7 Plus melegedése, bár így, ősszel a forró szintet sosem érte el. A tárolót a végére hagytuk: az Apple ráduplázott a méretekre, így 32, 128 és 256 gigabájtos modellek szerezhetők be, veszettül gyors írási-olvasási sebességgel, ezért is pillanatok kérdése bármely alkalmazás betöltése. MicroSD kártyát az iPhone viszont továbbra sem fogad be, és nem is fog soha.


[+]

Az iOS 10-ről és az iPhone 7 szoftverfelületéről már részletesebben is beszámultunk, így most itt az alapokra térnék ki. Az Apple mobilfelülete nem használ menüt, így minden indítóikon a főoldalon kap helyet. A gyári appokat immáron törölni lehet, bár ez inkább szőnyeg alá söprés, mert csak az ikonjuk tűnik el, tárhely nem szabadul fel. A telefont felemelve vagy a főgombot megnyomva felvillan a zárolt képernyő az értesítésekkel, immáron a slide-to-unlock sáv nélkül (ha a Touch ID védelem aktív, a főgombot megnyomva és felengedve mindjárt a főképernyőre lehet jutni). A zárolt képernyőt balra húzva indul a kamera, jobbra pedig a Spotlight kereső és Mai Nap nézet érhető el, széles körben paraméterezhető widgetekkel. Ez utóbbi a főoldalról és a legutóbbiak/értesítések oldalról is előcsalható, a widgetekre tehát több figyelmet fordít az Apple. A Siri a főgomb hosszú lenyomására ugrik fel, a hangasszisztenst már a harmadik féltől származó alkalmazások is használhatják.


[+]

Plus modell lévén a főképernyőnek van fekvő nézete, sok alkalmazásnak pedig kétoszlopos elrendezése. A főgombot kétszer megérintve a képernyőtartalom teteje lejjebb ugrik (ez volna az egykezes mód), kétszer megnyomva pedig a nemrég használt alkalmazások között lehet váltani. Ugyanez a panel balról, 3D Touch nyomásra is előhívható. Az alulról felsimítható vezérlőközpont kapcsolói ugyan továbbra sem rendezhetők át, jobbról viszont egy általános, multimédiás kezelőfelület érhető el hangerőszabályzással, átjátszással és szám/video léptetéssel, bármely alkalmazás esetében is. Egyre több alkalmazásikonra telepedve érhetők el a 3D Touch nyomásérzékelős funkciók, (beállítások: WiFi, Bluetooth, mobilnet, akkumulátor gyorsmenü; kamera: exponálás, lassított felvétel, video, szelfi), és több programon belül jár kapcsolódó pluszfunkció (a Safariban egy link előnézete ugrik fel erős lenyomásra). A gyári böngésző egyébként remekül optimalizált, rendben kezel tucatnyi lapot, inkognitó böngészést is felkínál és van olvasási mód.


[+]

A Kontaktok számos fiókból és a SIM-ről is behívhatók, többféle rendezési és csoportosítási elvvel, kedvencek képzésével. A billentyűzet természetesen ismeri a magyar karaktereket és ékezeteket, van korrektúra és automatikus javítás. A gépelés ekkora méretben pontos és kényelmes, és már emojikat is javasol a prediktív rendszer. Fájlokat vezetékesen a számítógépes iTunesszal, vezetékmentesen pedig az AirDrop funkcióval lehet átdobni, a képernyőtükrözésre az AirPlay vethető be. A Handoffall a számítógépről is kezelhető az iPhone vagy folytatható egy munkafolyamat, az iCloud szinkronizálás pedig a legtöbb Apple szolgáltatáshoz adott. Van továbbá szoftvermegoldás az egészségmegőrzéshez (Egészség), az okosotthonokhoz (Otthon) és az Apple órához (Watch), máskülönben az szokásos alkalmazáspark jár a látványelemekkel bővült Üzenetektől kezdve az iTunes Store-on és a Térképen át a FaceTime-ig. Emellett ott van a bőséges eszközlista, és persze az App Store áruház kimeríthetetlen kínálata. Mindez az iOS 10 apró és most elhallgatott újításaival, illetve az iPhone 7 Plus megfelelő optimalizálásával egy logikus, modern és villámgyorsan működő felületet kínál, hogy ne a rendszerrel magával legyél elfoglalva.

A dupla hátlapi kamera

HTC One M8, Honor 6 Plus, Huawei P9, LG G5 és most az iPhone 7 Plus – rutinos olvasónk kitalálhatta: a dupla hátlapi kamera a közös pont, de miért van egyáltalán szükség egy oldalon két lencsére, és mi az Apple koncepciója? A nagyobbik iPhone az LG G5 ötletét veszi alapul, csak kifordítva: van egy hagyományos lencséje a közeli vagy nagy teret igénylő témák rögzítésére (hívjuk ezért nagylátószögűnek), és van egy másodlagos optikája egy távolabbi látványelem „közelebb hozására” (legyen ezért a neve teleobjektíves). Biztos ismerős szituáció, hogy az okostelefonnal lekapni kívánt téma túl messze van, csakhogy nem lehet hozzá közelebb lépni, így digitálisan kell rázoomolni. Csakhogy ez nem jár minőségtöbblettel, hiszen mindössze a meglévő pixelekre nagyít a rendszer. A zoomlencsés, bumfordi megoldások sem lettek népszerűek, túl sok a kompromisszum velük. Az Apple tehát fogta, és a f/1,8-as rekeszértékű, 28 mm-es (35 mm ekvivalens) főlencse és 1/3”-es, 12 megapixeles szenzor mellé odapakolt egy 56 mm-es és f/2,8-as blendéjű optikát, alá meg egy apróbb, 1/3,6”-es szenzort. A kameraalkalmazás a szokásos funkciók mellett meg kapott egy 1x feliratú ikont: ha megnyomod, a rendszer fürge átmenettel a kétszeres zoomot jelentő, telés rendszerre vált. Folyamatos ujjhúzással, finom tempóban is lehet nagyítani, a kétszeres optikai mellett ötszörös digitális zoommal. Közelre és nagy tér befogására tehát ott a nagylátószögű kamera, távolra meg a telés optika, pofonegyszerű, nem igaz? Hát nem, ugyanis nem minden kamera született egyenlőnek.

Ilyen a két lencse és a négy LED közelről
Ilyen a két lencse és a négy LED közelről [+]

Remek hír, hogy a nagylátószögű lencse immáron f/1,8-as rekeszértékű, így jóval több fényt fog be a tavalyi, f/2,2-esnél. Kevésbé örvendetes, hogy a telés objektív jóval kevesebb fényt juttat a parányi szenzorára, ami több zajjal és komolyabb minőségveszteséggel jár, azaz kevésbé részletes képeket készít. Mégis nagyon hasznos, hogy egy távolabbi dologból több látszik a telés optika segítségével, és ez videózáskor is jól jön. Alakot és arcot is előnyösebb kicsit hátrébb lépve fotózni, elkerülve a nagyobb látószögű lencsék perspektivikus torzítását. A gyakorlatban az Apple megoldása tehát jóval praktikusabb, mint az LG-é, amelynek a halszemoptikáját speciel alig használtam, a 7 Plus telés lencséjét viszont elég gyakran. Már amikor a telefon engedte.

Az iOS 10-es kameraszoftver keresője az 1x / 10x zoomoló ikonnal
Az iOS 10-es kameraszoftver keresője az 1x / 10x zoomoló ikonnal [+]

A gyakorlatban ugyanis van, amikor a 7 Plus egyszerűen ignorálja ezt a kamerát, még ha a 2x zoom be is van állítva. Makrót a nagylátószögű lencsével 7 centimétertől lehet lőni, a teléssel viszont csak 22-ről, úgyhogy, ha ennél közelebb lépünk, a rendszer az elsődleges kamerára és digitális zoomra vált. Nyilván nem a makró a telés lencse főfunkciója, viszont annyival kevesebb foton jut az apró szenzorára, hogy a rendszer sötétedés után is inkább a nagylátószögű kamerát használja, digitális zoommal. Besegít ugyanis az optikai képstabilizátor és a jobb fényerejű lencse, az iPhone pedig dönt: jobb az alapkamera digitálisan nagyított képe, mint a gyengébb telés fényképező bemozdult eredménye. Így viszont az iPhone 7 Plusnak tulajdonképpen csak „másfél” kamerája van a hátlapon: a teléset vagy használja a kissé félrevezető optikai zoomolás során, vagy nem. Az Apple mindenesetre nem kívánja a fenti magyarázattal untatni a népet: fogadd el, hogy a rendszer mindig az éppen ideális kamerát választja, és légy boldog az eredménnyel. A szoftver is maradt hülyebiztos: az egyik oldalon a lassított felvétel, a videokamera, a time-lapse, a négyzetes vágás és a panoráma érhető el, a másikon a vaku, a HDR, az élő fotó, az önkioldó és az effektek beállításai. Kézi állítgatásra nincs lehetőség (bár érintőfókusz után az expozíció korrigálható), az eredmények pedig az automatikát igazolják: szinte mindig remek kép születik. Az alábbi tesztképek fájlnevében a tele utótag jelzi, amennyiben a teleobjektíves optikával készült valamelyik fotó, és digizoom, ha a szoftver inkább az elsődleges lencse és a digitális zoomolás mellett döntött.

Nappal, a nagylátószögű felvételek esetében jó a vonalélesség, drasztikus zajmentesítés és szoftveres élesítés nélkül, bár mindkettőnek vannak nyomai, főleg a növényzet környékén. A fehéregyensúly megbízható (bár néha sárgás), a dinamika remek és a HDR is besegít (bár hajlamos fél fényértékkel túlexponálni). Lehet, hogy abszolút részletgazdagságban egy Nexus 6P előrébb van, de az, hogy az iPhone villámgyorsan, kevés hibával és minőségi lencserajzolattal teljesít, komoly erény. A telés felvételeknél azért már jelentősebb az utófeldolgozás nyoma, finom, hálószerű effekt is megfigyelhető az égbolton, és az Apple komolyabb JPG tömörítést használ az ideálisnál – lehetnének méretesebbek a fájlok és részletesebbek az eredmények. A makrók jó minőséggel és a tavalyi iPhone-nál közelebbről készíthetők, nyilván a nagylátószögű optikára hagyatkozva. Ilyenkor már nem árt kézzel odabökni a preferált élesítési pontra, bár a PDAF-autofókusz gyors és pontos.

Este jócskán előrelépett az iPhone az f/1,8-as optikára váltva. Gyakran 1/4 másodperces záridővel, alacsony érzékenységgel és atombiztos stabilizálással készülnek a nagylátószögű fotók, jó részletgazdagsággal, megbízható (bár néha sárgás) színekkel és nagy dinamikával. A fókusz ilyenkor is megbízható marad, csak kicsit belassul. Egy pontnál sötétebb környezetben viszont a szoftver egyszerűen ignorálja a telés kamerát, lásd a magyarázatot feljebb. Ezen segíthet a négyelemes, kéttónusú True Tone vaku bevetése, bár én ettől azt vártam, hogy témától függően a 7 Plus tud gyengébben és erősebben is villantani, ehelyett sok megvakuzott tárgy kiég. Videofelvétel legfeljebb 4K-ban rögzíthető 30 fpssel, remek optikai stabilizálással, tűéles és színhű képpel, lásd az alábbi részletet. Rendben van a hangminőség is, viszont ott tartunk 2016-ban, hogy van két hátlapi kamera, van 1080p/120 képkockás és 720/240 fps-es lassított felvétel (katt ide), van 1080p / 60 képkockás normál rögzítés (lásd eme példát) és finom, precíz zoomolás, észrevétlen váltással a lencsék között. Sztereó hangrögzítés viszont nincs, hiába a két mikrofon – vajon ez is 2017-es fícsör lesz? Az előlapi FaceTime HD kamera ezúttal 7 megapixeles, ilyen képet lő. Ha szükséges, vaku gyanánt a kijelzőt is felvillantja Retina Flash fantázianéven, igen erős fénnyel, természetes bőrtónusokkal. A Fotók immáron helyszín, téma és érdeklődés szerint is csoportosítja a kameratartalmakat (emlékek), azok között több ezer címszó szerint szűr, és a HTC Zoehoz hasonlóan rövid emlékfilmeket is rittyent, választható hangulattal, zenével, feliratokkal és hosszal. Nekem kétnapi kattintgatásból ezt dobta össze.

Kézi mód, RAW, audio, video

Pár éve népszerű vélemény volt, hogy aki komolyan akar egy mobillal fotózni, vegyen Lumiát, aki meg csak tartószerkezet kíván lenni az automatikához, bízza magát egy iPhone-ra. Azóta persze a Lumiáknak leáldozott, az androidos mobilok pedig brutálisan belehúztak, lásd nagy 2016-os kameratesztünket. Úgyhogy az Apple sem ülhetett a babérjain, és már korábban nyitott a kézi paraméterezés felé, harmadik féltől származó appok esetében, az iOS 10-től, kompatibilis mobilokkal pedig opció lett a DNG RAW-ba való mentés. Ez egy olyan méretes nyersfájlt jelent, amely a szenzorról érkező zajos, elsőre fakó képet érintetlenül hagyja, szemben a JPG képekkel, amelyeket a telefon a mentés előtt zajmentesít, élesít, színesít, szagosít – és jó eséllyel ront a minőségén. Ezt megkerülendő, sokan szeretik az érintetlen RAW forrást maguk feldolgozni számítógépükön, és mostantól ebben az iPhone is partner.

A külön megvásárolható ProCam 4 keresője
A külön megvásárolható ProCam 4 keresője [+]

Én a ProCam 4 nevű appot vetettem be, mert az a kamera főkönyvtárba menti a DNG, a TIFF és/vagy a JPG fájlokat a könnyebb átmozgatáshoz. A szoftverrel az ezernyi opció közül a fehéregyensúlyt (2000 - 10000 K), a fókuszt (csúszka, vörös jelzéssel éles részletek körül), az érzékenységet (ISO20 - ISO1216), a záridőt (1/12000-1/4 mp) és az expozíciót is állítani lehet, no és persze a három kamera között váltogatni. A ProCam előnye, hogy a telés kamerát akkor is használja, amikor a gyári szoftver inkább a nagylátószögűre és digitális zoomra vált, és mivel mindkét szenzorról kérhető DNG RAW fájl, itt az alkalom a kamerák nyers képességeinek vizsgálatára. A Szemközti Ház vagy a Hármashatár-hegy finom részleteit vizsgálva jól látszik, hogy mennyivel több apróság és elkülönülő szín megmarad az automatika algoritmusán átmosott JPG eredményhez képest (előző oldal). A DNG fájlokból emellett nagyobb dinamika nyerhető ki, és a kontrasztot, a színegyensúlyt vagy a telítettséget egyéni ízlés szerint lehet megválasztani. Viszont már a nappali képeken megjelenik némi színes zaj, ami az árnyékos részeken jelentősebb, a telés kamera felvételein különösen. Este pedig, nagy érzékenység mellett már igazi, színes hangyaboly válik egyik-másik felvételből, érthető tehát az Apple komolyabb utómunkája.

A kézi paraméterezés és a DNG-ből való feldolgozás mindenesetre komoly minőségelőnyt hoz, hiszen a zaj is kezelhető, ám este, amikor a legnagyobb előnye lenne, csak korlátok között működik a dolog. Úgy tűnik, a ProCam nem használja a nagylátószögű kamera optikai stabilizátorát, így az 1/8 másodpercnél hosszabb záridőket nehéz megtartani bemozdulás nélkül. A fókusz is pontatlanabb, bár ha minden klappol, jó minőségű képek születnek, csak messze nem a gyári szoftver kitűnő hatékonyságával. A telés optikára váltva kalandos kínszenvedésnek titulálnám az esti fotózást: 1/10 másodpercnél már a felvételek többsége bemozdul, az eredmény a gyengécske szenzor miatt pedig amúgy sem túl jó. Az mindenesetre örvendetes, hogy vannak kézi módot kínáló szoftverek DNG mentéssel, így a hobbifotós is bátran kattinthat az iPhone 7 Plusszal.

A két lencse ezúttal is kiemelkedik a hátlap síkjából
A két lencse ezúttal is kiemelkedik a hátlap síkjából [+]

A kamerás verdikt kettős: az elsődleges kamera előrelépett tavalyhoz képest a nagyobb fényerejű optikának köszönhetően, míg nagyon sok esetben tényleg remek opció a telés lencsével fényképezni és videózni, több részlet rögzül, mint digitálisan zoomolva. Ám ez nagyjából a nappali körülményekre korlátozódik, máskor szenved, vagy nem is áll munkába a telés optika. Nyilván a szenzorok méretének növelése lehet az egyik út a további minőségjavulásra (több karcsú Xperiába belefér egy 1/2,3”-es érzékelő), a telés rendszer növelésére pedig az Asus trükkös, pontosabb tükrös megoldása adhat támpontot (a Zenfone Zoom hosszanti irányban helyezi el a lencsetagokat). Ha az Apple valami hasonlóval előáll jövőre, elhódíthatja a kameramobilok trónját, ám nem kell egy egész évet várni a feature lista bővülésére: az iOS 10.1-gyel érkezik a bétásan már kipróbálható mélységélesség, avagy bokeh mód, a háttér komolyabb elmosására. Ez kifejezetten a két kamera összehangolására épít, ezért csak a 7 Plus kapja meg, és már az élőképen elmosott állapotban látszik a háttér.


[+]

A Zene az iTunes Store-ból beszerzett vagy az Apple Music előfizetés keretében elérhető számok mellett az iTunes szoftverrel átmozgatott MP3, AAC, AIFF és WAV fájlokat játssza le, a FLAC és a WMA kiterjesztéseket viszont nem szereti. Van listák, előadók, albumok és letöltés szerinti rendezés, keresés az Apple adatbázisában és az online rádiók között (FM-rádió nincs), illetve kezelőpanel a zárolt képernyőn és a vezérlőközpontban. A videolejátszó a H.264, az M-Jpeg, és az Mpeg4 kódolásokat eszi meg (akár 4K-ban), az AC3 hang, a HDR, a DivX és az Xvid viszont nincs az étrendjén, így marad ezek átkonvertálása. A fülesre kitűnő hangminőség jut, megfelelő hangerővel a komolyabb fejhallgatók esetében is. A hang kristálytiszta, zaj vagy torzítás nélkül, a frekvenciaátvitel pedig kiegyensúlyozott. A nyilvánvaló kényelmetlenséget a Lighting-jack átalakító közbeiktatása okozza – ha ez a tartozék elvész, a felhasználó hoppon marad. Az idei EarPods nyilván Lightning csatlakozást kapott, és egyébként kényelmesen illeszkedik a hallójáratba, az ilyesfajta headsetekhez viszonyítva korrekt hangzást nyújtva, bár nem túl erélyes mélyekkel.


[+]

Határozottan kellemes újdonság a sztereó hangszórópár, és bár kicsit furcsa a kivitelezése, igazából annyira logikus, hogy megint azt kérdezzük: miért csak most vezették be? A beszélgetési hangszóró az egyik hangcsatorna jelét közvetlenül a felhasználó irányába küldi, az iPhone alján elhelyezett rács ugyanakkor oldalirányban sugároz. Emiatt néha úgy éreztem, mintha a bal fülemre több hang jutott volna, ha a telefon az asztalon pihent, ha viszont felkaptam és a tenyerem az alsó hangszóró dallamait a fülem felé irányította, jobbról jött az erélyesebb hang. A hangerőre mindenesetre nincs panasz: kiemelkedő, a minőség pedig az átlag feletti és a jófajta között helyezkedik el, korrekt közepes és magas tartományokkal, ám erőtlen mélyekkel, noha valamennyi azért ezekből is jár. Persze még mindig a régi BoomSound az etalon a két előlapi ráccsal, ám simán kiegyezünk az Apple megoldásával is.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

Az iPhone 7 Plus egy nanoSIM-et fogad be a gumival kibélelt SIM-tálca megnyitása után. A legnagyobb elérhető adatsebesség Cat.9-es LTE hálózaton 450/50 Mbps (minden hazai sáv támogatott, összesen 25), 3G-n 42/5,76 MBps a határ. A beszélgetési hangminőség kitűnő, a hang mindkét oldalon tiszta, a hangszóró elég hangos és zajszűrés is megfelelő. A kétcsatornás WiFi modul 802.11a/b/g/n/ac szabványú MIMO támogatással, hotspottal és jó érzékenységgel, az udvarról is fogni az emeleti router jelét. A Bluetooth 4.2-es A2DP-vel és LE-vel. NFC van, bár az Apple Pay szolgáltatásra korlátozva. Az USB-s csatlakozás a Lightning porton keresztül fut, MTP protokoll nélkül (alapból csak a galériához lehet hozzáférni), úgyhogy továbbra is az iTunes a legpraktikusabb módszer a fájlátvitelre. Az A-GPS, a GPS és a GLONASS jeleket fogó navigációs modul pillanatok alatt pozícionál és stabilan tartja a jelet. Akad iránytű, gyorsulásmérő, giroszkóp és légnyomásmérő (elvileg ez van a nem multimédiás rács mögött, alul), infra viszont nincs.

Az iPhone 7 Plus is nanoSIM-et fogad be
Az iPhone 7 Plus is nanoSIM-et fogad be [+]

Az iPhone tradicionálisan szűkös akkumulátort párosít ügyes hardveroptimalizálással, bár ez nem volt mindig elég egy intenzív nap túlélésére. Már hogy töltés nélkül. Szerencsére az iOS 10, az Apple A10 Fusion és a 2900 milliamperórás telep itt nemcsak remekül összedolgozik, bírja is a strapát, így az intenzív használat és sok-sok multimédiás óra mellett is kitart a 7 Plus a nap végéig. Nyilván darálja a telepet a 4K-s videózás 600 niten, ahogyan a játékok is jó étvággyal fogyasztanak, úgyhogy én naponta végigszenvedtem a 3 óránál is hosszabb töltést az 1 amperes adapterrel (jöhet az iPhone 8 nagy találmánya – one more thing: gyorstöltés!), ám visszafogott használattal bármikor bizalmat szavazok a másfél-kétnapos használatnak. A netezést és a videózást ráadásul ügyesen optimalizálta az Apple, közepes fényerőn az előbbiből 13 óra, az utóbbiból 16 óra jött ki nekem.

Az iPhone 7 Plus az Apple eddigi legjobb mobilja
Az iPhone 7 Plus az Apple eddigi legjobb mobilja [+]

Értékelés: Apple iPhone 7 Plus
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 9 pont
Audio 9 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A végszót kezdeném azzal, hogy a nálam járt, 256 gigabájtos iPhone 7 Plus mennyibe fáj: 377 990 forintba. Ez a használt automobilokra jellemző összeg közelebb áll a félmillióhoz, mint a negyedhez, de a 32 gigás alapváltozat sem filléres tétel a kettes kezdőszámmal és az azt követő, sok kilencessel. Csakhogy ezért a valaha készült legjobb iPhone jár, ami egyben az idei éve egyik legzseniálisabb phabletje. Azért csak az egyik, mert a Note7-ről az égő incidens ellenére tudjuk, lehozza a csillagokat az égről, míg az LG V20 és a Google Pixel XL esetében a verdiktünk még hátra van. Ám egyikük sem esélyes, hogy az A10 Fusion chipset teljesítményét vagy az iOS 10 gördülékenységét lepipálja, ahogy 3D-ben is az Apple-nél az előny. Az iOS 10 ráadásul nemcsak fürge, tele van apró újdonságokkal, bővült a 3D Touch funkciólista és nagyon ügyes a klikkelést imitáló, érintésalapú főgomb. A iPhone család hetedik generációja ráadásul nem csak az eddigi legszebb, komfortban és anyaghasználatban is a legjobban sikerült (erős alumíniumötvözet, IP67-es védelemmel), és a kijelző sem virított még ennyire szépen az almás logó alatt.

A Plus persze még mindig bumfordi egy szűk kávás, androidos pajtás mellett. A jack port elvesztése aligha tesz majd jót a Lightning foglalatnak 12 hónap töltő-adatkábel-füles dugdosás után. Az iOS még mindig sok esetben zárt és az Apple szolgáltatásaira korlátozó. A sztereó hangszóró, bár remek újdonság, nem tökéletes az aszimmetrikus rácselrendezéssel. Az alumínium ház pedig hajlamos a komolyabb melegedésre. És úgy egyáltalán: ha van valakinek egy jól működő szupertelefonja, ne adj Isten, egy iPhone 6s Plussza, vajon megéri-e egy komolyabb, hatszámjegyű összeget az idei csúcsmodellért kiperkálni? Na, ez az, amit Cupertinóban nem kérdeznek meg, mert nem kell: úgyis megveszik. Sőt: olyat is olvasni, hogy a nagyobbik iPhone 7 eddig a menőbb. A trükk a teljes generációváltásnak nem nevezhető 7-es sorozatban az, hogy nincs trükk: a por- és cseppálló kivitel még jobb is, mint amivel reklámozzák. A megduplázott kezdő tárhely és a kreatív, megbízható, bár még nem tökéletes dupla kamera ügyes újítás. A rekorder SoC-vel és a modern iOS-el az iPhone 7 Plus pedig pont annyira jó, amennyit a kapcsolódó élményért valószínűleg ezekben a percekben is ezrek hajlandóak kicsengetni. Azt hiszem, ezért hívják sikerterméknek.

Apple iPhone 7 Plus

Bone123

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Apple iPhone 7 Plus
Apple iPhone 7 Plus Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 158,2 x 77,8 x 7,3 milliméter
Tömeg 188 gramm
Színvariációk fekete, kozmoszfekete, fehér, arany, rózsaszín
SIM-foglalat nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 1920 (401 ppi)
Kijelző típusa IPS-LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Apple A10 Fusion
Processzor típusa 2,34 GHz-es, négymagos, 64-bit
Processzor csíkszélessége 16 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip PowerVR Series7XT Plus
RAM mérete 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 32 / 128 / 256 GB
Memória bővíthetősége nincs
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
UMTS 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz
LTE 700 / 800 / 850 / 900 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 / 2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 450 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.2 (A2DP, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac, MIMO, dual band, hotspot, AirDrop
USB Lightning port
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC van (csak Apple Pay)
Alapfunkciók
Profilok Néma/rezgő
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform iOS 10
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Iránytű, Game Center, Részvények, Térkép, Újságos, Hírek, iTunes Store, App Store, Passbook, Egészség, iBooks, Game Center, FaceTime, 3D Touch, Touch ID, Watch
Multimédia
Fő kamera 12 megapixel, PDAF-autófókusz, OIS, f/1,8-as rekeszérték, illetve
12 megapixel, PDAF-autofókusz, f/2,8-as rekeszérték, négyledes, kéttónusú villanó
Másodlagos kamera 7 megapixel
Videófelvétel 4K (30 fps), 1080p (120/60/30 fps), 720p (240 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 2900 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 384 óra
Beszélgetési idő (3G) 21 óra
Zenelejátszási idő (Bluetooth) 60 óra
Egyebek
IP67-es minősítés (por- és cseppálló, vízlepergető kivitel), giroszenzor, gyorsulásmérő, fénymérő, közelségérzékelő, iránytű, légnyomásmérő, TouchID ujjlenyomat-olvasó, 3D Touch nyomásérzékeny kijelző, sztereó hangszóró, dupla hátlapi kamera
  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények

  • Új kameramóddal érkezik az iOS 10.1

    Az első jelentős iOS 10-es rendszerfrissítés nyílt bétájában ki is próbálható a portré mód, de csak a dupla hátlapi kamerás iPhone 7 Plusszal.

  • Apple iPhone 7 - Hetes, ki hiányzik? Jack!

    Számos újítás került az idei iPhone-ba, de a legtöbben valószínűleg arra fognak belőle emlékezni, hogy ez az Apple első olyan mobilja, amin nincs jack csatlakozó.

  • Apple iPhone SE - se vele, se nélküle

    Az almás vállalat egy rendkívül kompakt méretű készüléket dobott piacra. A külső már ismerős, a belső pedig bivalyerős, a kamera és az üzemidő is dicséretes. De vajon ez elég lesz a sikerhez?

  • Apple iPhone 6s Plus - extra felszereltség

    A nagyobbik almás készülék szélvészgyors az A9 chipsetnek köszönhetően, a testvérmodellhez képest nagyobb felbontású kijelző, jobb üzemidő és OIS-es kamera jellemzi.

Hirdetés