Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • janos666

    nagyúr

    válasz hcl #93 üzenetére

    Az SSD-nek az nem tesz jót, ha túl sokat nézik, miközben használják. ;]

  • janos666

    nagyúr

    válasz camiIIus #87 üzenetére

    Nem olyan nehéz előidézni otthoni körülmények közt sem egy memóriahiány miatti összeomlást. Elég ha pl. nyitva felejtesz egy virtualizált OS-t, aminek odaadtad a RAM-od felét (és hiába dinamikus a memórifoglalása, a saját pagecache-e miatt már lefoglalta mindet, amit tudott és csak egy irányba dinamikus, vissza nem adja akkor sem, ha ott épp nem fut már semmi), ami legyen példaképp 8/4 Gb RAM, a háttérben leng mondjuk egy webböngésző 10-15 füllel, ami könnyen felhízik 1-2Gb közé, szóval a Windows kernel+asztalkezelő és pár apró háttérfolyamat/szolgáltatás után marad legfeljebb 2Gb, inkább csak 1-1.5Gb szabad RAM. Ha itt eszedbe jut elindítani mondjuk kikapcsolódásképp egy izmos játékot (egy 64-bites motorral, ami képes >1.5Gb RAM-ot lefoglalni) és meg akar tömni legalább 2Gb-ot, vagy kilengésszerűen inkább 3-at, 4-et. Valami "pukkanni" fog. Szélsőséges esetben ilyenkor el tud szállni az egész OS. Linux-on is esélyes, hogy az ilyesmi kernel pánikhoz vezet, de a Windows kernelt is ki lehet így akasztani (hektikussá, kiszámíthatatlanná válnak a dolgok, nem tudod, hogy mi fog elszállni, aktív vagy háttérfolyamat, OS kernel, bármi megadhatja magát...). Ha van pagefile, akkor felhízik 1-2Gb nyugalmi állapból (ami nem azt jelenti, hogy már ki van lapozva ennyi, csak le van foglalva...) 4-5 (szélsőséges esetben akár 6-7)Gb-ra és csak annyit veszel észre, hogy lassan töltött be a játék (közben lapozódott ki valami más, ami egy gyors SSD-re nem is olyan lassú, hogy úgy nézzen ki, mint ha megfagyott voln minden, csak lassú), és mikor kilépsz, akkor nehezen tér magához, amit a háttérben felejtettél. Persze ez még mind sima ügy lett volna 16Gb RAM-al pagefile nélkül is.

  • janos666

    nagyúr

    válasz pakesz #84 üzenetére

    amugy en mar a windows 2000 -tol kezdodoen letiltottam a lapozofajlt, idegesitett a tudat hogy belassul

    Az jobb, ha egy szempillantással eltűnik előled a program a képernyőn és felugrik helyette a hibaüzenet, hogy elfogyott a RAM, mint ha csak látványosan lelassul (és esetleg van időd menteni az aktuális munkát, majd talán rájönni, hogy nincs elég RAM mindenre, amit csinálsz és bezárni valamit a háttérben)? :DDD

    Maga a lapozófile megléte szerintem nem lassít semmit, főleg nem az utóbbi pár Windows verzióval. Ellenben jó indikátor ránézni néha a méretére, mert ha rendszeresen hízik a kezdeti és visszavágott méretéhez képest, az azt jelenti, hogy talán hasznos lenne nővelni a fizikai RAM méretét. Ugyanakkor, ha pl. csak 1-2Gb közt mozog a mérete mondjuj 8Gb fizikai RAM mellett, akkor szerintem nincs is gond, pont ideális (épp elég a 8Gb arra, amire kell, a háttérfolyamatok pedig időnként kikényszerülnek a lapozófile-ba, de ez általában észrevétlen, de kényelmesebb, mint kézileg bezárni mindent, majd újraindítani, mielőtt futtatsz valamit [pl. mindig észben tartani, hogy szétnézz a háttérben is, mielőtt megnyomod a compile, stb gombot abban a programban, amit futtatsz - ez szerintem kényelmetlen és több a hibalehetőség]).

    Nekem inkább ez a zram szerű megoldás nem tetszik. Szerintem inkább lapozzon ki valami háttérfolyamatot az SSD-re, mint hogy nekiálljon ki-be-ki-... tömöríteni a memóriát. A lapozás ideális esetben észrevétlen (kilapoz egy aktuálisan inaktív programot, majd visszatölti, mikor felszabadul némi RAM a vélhetően ritka szélsőséges terhelések után), minimális CPU használattal jár, a tömörítés viszont igényli a CPU teljesítményt, méghozzá épp akkor, mikor vélhetően a memórizabáló programnak is szüksége lenne a CPU-ra (nem szórakozásból tömi meg a RAM-ot, hanem csinál valamit).

Új hozzászólás Aktív témák