- iPhone topik
- Samsung Galaxy A34 - plus size modell
- Samsung Galaxy Watch (Tizen és Wear OS) ingyenes számlapok, kupon kódok
- Samsung Galaxy S23 Ultra - non plus ultra
- Fotók, videók mobillal
- Samsung Galaxy S21 FE 5G - utóirat
- Yettel topik
- Google Pixel 8 Pro - mestersége(s) az intelligencia
- 200 megapixeles zoomkamerát sem kap az S26 Ultra?
- Magisk
Új hozzászólás Aktív témák
-
Pingüino
senior tag
Ha HDR tartalmat nem HDR képes kijelzőre teszel, akkor egyszerűen eltűnnek a részletek. Teljesen jó analógia a felbontás kérdése. Ha fogsz egy 4K-s (3840x2160) filmet, és egy sima FullHD (1920x1080) felbontású kijelzőre teszed, akkor 4 pixelenként átlagolja a pixelek színét, és csinál belőlük 1 pixelt. Nem pont ugyanez történik a HDR/SDR kérdéskörben, de ahhoz, hogy el tudd képzelni, teljesen jó hasonlat. Ugye HDR-nél van metaadat a fényerőre is, SDR-nél meg nincs, de maga a színárnyalat egyszerűen átáll a legközelebbi 8 bitesre. Ugye 8 biten mindhárom szín 256 felé van osztva, 0-255-ig. 10 biten meg 1024 felé, 0-1023-ig. Ha 10 biten egy pixel színkódja mondjuk (666, 0, 0), ami valami piros szín, az 8 biten (166.5, 0, 0) lenne, de egész számokat lehet csak írni, így beáll (167, 0, 0)-ra.
Hogy hány színt tud megkülönböztetni az ember, az nem ennyire egyszerű, nem lehet egy számmal leírni. Függ a fényerősségtől, attól, hogy a felismerni kívánt szín az éleslátás helyén, vagy a periférián helyezkedik el, függ eleve a színtől is, zöldből sokkal több árnyalatot ismer fel az ember, mint kékből, vagy pirosból. Függ az egyéntől is, bizonyos emberek (ezek általában festőnek mennek) akár 2x-3x több színt tudnak megkülönböztetni, mint mások. Meg hát ugye a HDR nem csak a színekről szól, az csak egy része. a szürkeárnyalatos részletgazdagság is más, meg az elvárt max. fényerő is más.
De egyébként ezt elmagyarázni elég nehéz. A legjobb, ha elő tudod venni ugyanazt a videóanyagot SDR-ben, meg HDR-ben, és egy jó OLED TV-n megnézed mindkettőt. Ott jól látható lesz a különbség.
-
Pingüino
senior tag
-
-
Pingüino
senior tag
A bitmélység, amiről kisfurko is ír, az kb. annyit jelent, hogy a fényerősség skálázása mennyire finom. Tehát hogy a legkisebb és legnagyobb fényerő között hány részre van osztva a skála. A hagyományos otthoni világítás pl. 1 bites. Vagy fel van kapcsolva a lámpa, vagy nincs. A hagyományos SDR kép 8 bites, ami azt jelenti, hogy 2^8=256 felé van bontva a skála a legsötétebbtől a legvilágosabb pontig. (Ha a színeket is nézzük, akkor ez színenként értendő, tehát 256 felé van osztva a vörös, a kék és a zöld színkomponens is, így ezek kombinációjából összesen 16.777.216 szín állíthaó elő). A HDR tartalom ezzel szemben a sima HDR formátumnál 10 bites, a HDR+ és Dolby Vision tartalomnál 12 bites. Előbbi esetén 1024 féle fényárnyalat jeleníthető meg, és összesen kb. 1 milliárd szín, míg utóbbi esetén 4096 fényárnyalat, és összesen kb. 69 milliárd szín. Na most egy felvétel hiába van HDR kamerával rögzítve, 10 vagy 12 bitesben, ha a megjelenítő (monitor, TV, projektor) nem képes annyiféle árnyalatot megjeleníteni, akkor elvesznek a felvételkor nyert részletek a képről. Egy LCD megjelenítő pl. elég nehezen birkózik meg a HDR tartalom helyes megjelenítésével. Mivel vannak HDR minősített megjelenítők, elvileg képesek rá, de nem egyszerű. A local dimming, vagy az OLED viszont nagyon sokat segít ezen.
-
Pingüino
senior tag
Igen, csak hiába nagyobb a bitmélység, és fér bele több árnyalat, ha nem kerül bele több árnyalat, akkor semmi haszna. Önmagában a nagyobb bitmélység még nem HDR. Kell hozzá, hogy a nagyobb bitmélység ki is legyen használva. Azt pedig rögzített képnél úgy oldják meg, ahogy leírtam.
Generált képnél annyiban másabb a helyzet, hogy nem a kamerák fényérzékenységével kell játszani, hanem a játéknak kell a képet nagyobb bitmélységgel számolni. Ha ezt nem teszi meg, akkor szintén hiába növeljük meg a bitmélységet, önmagában attól semmit nem nyerünk, csak egy kis plusz fényerőt. Az felér a parasztvakítással.
Kicsit olyan ez, mint a képfelbontás felskálázása. Ha van egy alacsony felbontású képed, amin annyi részlet látható, amennyi, akkor hiába csinálsz belőle nagyobb felbontású képet, az elveszett részletek nem fognak megjelenni. Itt sem elég pusztán 10 bitesre konvertálni a képet, és csókolom. Kell valami algoritmus, ami legalább megpróbál visszanyerni valamennyit az árnyalatokból.
-
Pingüino
senior tag
Ki tudja, hogy ezt pontosan hogy oldják meg?
Ugye az eredeti HDR-nek pont az a lényege, hogy már eleve több különböző fényérzékenységi beállítással rögzítenek minden képkockát, és a software úgy rakja össze belőle a HDR képet, hogy a részletgazdagság megőrzése mellett legyen nagyobb a kontraszt. Ha egy SDR képből utólag konvertálnak HDR-t, annak eléggé kérdéses az eredménye. Legrosszabb esetben valóban csak "széthúzzák a fényerőskálát", legjobb esetben meg valami MI dolgozik, és megpóbálja kihozni a sötét részekből a részleteket. Ez meg valahol a kettő között lehet.
Aztán hogy ez nem felvett élő képnél, hanem generált képnél hogyan működik, az megint más kérdés.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Vicces videók
- iPhone topik
- Samsung Galaxy A34 - plus size modell
- Samsung Galaxy Watch (Tizen és Wear OS) ingyenes számlapok, kupon kódok
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Konteó topic
- Kertészet, mezőgazdaság topik
- Házimozi haladó szinten
- Raspberry Pi
- További aktív témák...
- BESZÁMÍTÁS! MSI Z390 i5 9400F 16GB DDR4 512GB SSD RTX 2060Super 8GB Corsair Carbide Series 200R 600W
- MacBook felvásárlás!! MacBook, MacBook Air, MacBook Pro
- Samsung Galaxy S21 Ultra , 12GB , 128 GB , Kártyafüggetlen
- LG 48C3 - 48" OLED evo - 4K 120Hz 1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium - HDMI 2.1 - A9 Gen6 CPU
- Azonnali készpénzes AMD Radeon RX 5000 sorozat videokártya felvásárlás személyesen / csomagküldéssel
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest