Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • peppa

    tag

    Azt gondolom, hogy az A.I. kapcsán muszáj lesz valahogy abból a fogalmatlanságból kilépnünk amiben toporgunk, amikor az élet, érzések vagy a gondolkodás fogalmait próbáljuk leírni. A Britannica Encyclopedia azt írja egy elég komplex cikkben, hogy a tudomány jelenleg képtelen olyan fogalmakat alkotni az életről, ami ne lenne valahol ellentmondásos. A definícióink egyszerűen nem elégségesek ez élet mibenlétének megfogalmazásához.

    Az élet, az érzések, a gondolkodás, olyan dolgok, amiknek a lenyomatát kutatjuk az emberi testben és a fizikai környezetünkben. Olyan mintha a Jeti lényéről próbálnák fogalmat alkotni a lábnyomait vizsgálva, de valahogy szintet kell lépni, hogy a Jetit tényleg megtudjuk figyelni és meg tudjuk érteni.

    A gyerekeimnél azt láttam, hogy kicsiként megtanulták használni a szavakat, kifejezéseket és a szituációnak megfelelő módon használták. Eleinte azt hittem, hogy értik is amit mondanak, de kiderült, hogy nem értik, csak utánoznak. Ez nem gondolkodás.
    Azt látom, hogy az ismétlések számával inkább a készségeik vannak arányban, de az hogy mit értenek meg a világból, milyen fogalmakat alkotnak, az egy minőségi változás, fejlődés eredménye.
    Egy macska akárhány ismétléssel sem fog olyan fogalmakat alkotni a világról, mint egy gyerek 10 évesen, pedig egy macska összehasonlíthatatlanul összetettebb és több tapasztalattal rendelkezik ez életről az A.I.-nál.

    Az A.I. tanulási folyamata nekem arra hasonlít, ahogy az állatok viselkedései kialakulnak és az emberek a szokásaikat alakítják ki: pozitív és negatív megerősítés mentén erősödnek és halnak el bizonyos viselkedésminták. Az A.I. esetében azonban az esetszám nagyságrendekkel nagyobb, de ez szerintem nem fog a gondolkodás felé vezetni, hanem valamiféle extrém kombinatorikai szokásrendszer felé, amilyen még sosem létezett a természetben.

    Biztosan jól fog tudni érzéseket szimulálni, gondolkodást és művészetet imitálni, csak hogy az életről, az érezésekről és a gondolkodásról való tapasztalat teljes hiányában ezek a képességek vajon mit fognak előrébb vinni az életben?

  • peppa

    tag

    válasz Hieronymus #49 üzenetére

    Én arra különbségre gondoltam, hogy ha valamilyen lény képes megváltoztatni a viselkedését az nem ugyanaz, minthogy tud gondolkodni, vagy érezni.

    pl.: a kutya az emberből érzéseket vált ki, ami hatással van az ember lelki működésére, ahogyan viszonyul az érzékszervi tapasztalatokhoz (ugyanez visszafelé is működik).

    A gondolkodás képessége nem feltétlenül jelent nagy innovatív dolgot. pl.: a leeső tárgyak megfigyelésével fel tudom fedezni a gravitációt, mint univerzálisan ható erőt és erről képes vagyok fogalmat alkotni. Ilyet az állat nem tud, de képes a viselkedését megváltoztatni és érezni.

    Az A.I. egy ember által alkotott gép, bizonyos szempontból bekorlátozza a lehetőségeit. Ebből a szempontból az élővilág növényi szintjét sem éri el. Az ennél magasabb szintű állatvilág képes az érzésekre és az ember a gondolkodásra. Más szempontból viszont sokkal többre lesz képes amire az növény, az állat, vagy az ember.

Új hozzászólás Aktív témák