- Megjelent a Poco F7, eurós ára is van már
- Samsung Galaxy Watch6 Classic - tekerd!
- Samsung Galaxy Buds3 Pro - szárat eresztettek a babok
- Légies iPhone halvány színei
- Bemutatkozott a Poco X7 és X7 Pro
- Telekom mobilszolgáltatások
- Egyesíti a Google az Android és a ChromeOS rendszereket
- Samsung Galaxy S23 Ultra - non plus ultra
- Milyen okostelefont vegyek?
- Sony WF-C710N - átlátok rajta
Új hozzászólás Aktív témák
-
tha_answer
őstag
https://forbes.hu/uzlet/szendroi-lakatos-interju/
"LP: Kívülről az látszik a kormányzat koncepciójából – és már 2011-ben is ezt mondtam –, hogy egy markánsan duális megközelítést alkalmaztak.
Az egyik pillér az volt, hogy azokon a területeken, ahol a rendszerváltás után oligopol piacok alakultak ki, a nagy multicégek (bankok, áramszolgáltatók, stb.) ne keressék magukat gátlástalanul halálra a hazai magánszemélyeknek eladott szokványtermékeken és szolgáltatásokon. Azt kell mondjam, hogy
ez egy teljesen releváns felvetés volt, amit a korábbi kormányok elvi és/vagy gyakorlati alapon nem mertek felvetni.
Az erre adott válasz minőségén már lehet vitatkozni, a kivitelezés módja és stílusa, kommunikációja ráadásul már a politika része volt. Azt ettől teljesen külön kell tárgyalni, hogy ha már helyzetbe hoztak egy magyar vállalati kört, akkor az miért ennyire hangsúlyosan a politikához szorosan kapcsolódó kör. Ez két ügy, és nagyon sokan helytelenül összemossák a kettőt. A releváns problémafeltevés kritizálásával a korábbi rossz gyakorlatot állítják be jónak, másrészt ezáltal a győztesek kiválasztásának a kritikája is sokkal kevésbé meggyőző." -
tha_answer
őstag
"Bár a járadék fogalmát később is használták, az nagyrészben elvesztette ezt az eredeti jelentését. A gazdasági járadék annak és azért „jár”, mert a gazdasági szereplő tulajdonol valamit (szabadalmat, monopolerőt, politikai hatalmat), így nem összekeverendő a profittal, ami a kapitalizmus mozgatóeleme. A profitért a vállalkozónak meg kell dolgoznia, folyamatosan részt kell vennie és versenge-nie a piacon a fogyasztók kiszolgálásáért. A járadékért azonban semmit sem kell tenni, mert az „jár”, állandó és kiszámítható, stabil jövedelemáramlást jelentve a tulajdonosnak akkor is, ha az teljesen passzív (Lind 2013). Az ingatlanok után járó bérleti díjak, a nyersanyagok kitermeléséből a földtulajdonosok által kapott járadék, a bankárok és kölcsönzők járadékai, a feltalálók szabadalmakból eredő jövedelemáramlásai, az infrastruktúra használatáért fizetett díjak, a piaci kartellek által a társadalomtól kikényszerített extra bevételek egyaránt járadéknak tekint-hetők (Lind 2013)."
https://www.salon.com/2013/03/22/how_rich_moochers_ruin_america/
"In a previous column detailing the true "makers" and "takers" in America, I argued that the greatest threat to American capitalism today comes not from public taxation supporting public programs, but from “private taxation” in the form of excessive private “rents” that subsidize private sector parasites or “rentiers” (like landlords, lenders and providers of health insurance and healthcare). These excessive private taxes or rents are costs on productive enterprise that can be as crippling as excessive public taxation.
In American politics as in the American economy, power and wealth have shifted from the industrial capitalists of old to the “rent lords” of the early 21st century, based in the overgrown FIRE (finance, insurance, real estate) sector. The agenda of the new rentier oligarchy in the U.S. is quite different from that of traditional productive businesses. The Rentier Agenda consists of low taxes on rentiers, the privatization of infrastructure and social insurance, and a macroeconomic policy that favors creditors rather than debtors, including debtor businesses and debtor governments."ha zavar a nerfiuk jaradekszedese, a tobbi (eredeti jelentesu)jaradekszedes nem zavar?
-
dabadab
titán
válasz
tha_answer #118 üzenetére
Az a baj, hogy láthatóan tényleg nulla közgazdasági ismeretekkel osztod az észt, lásd a zavar a "járadékszedés" címszónál meg a "ki fizeti az adókat?" témakör (Marshall-kereszt mond valamit?) és valamiért ezt nem is akarod belátni, hanem ugyanazzal a lendülettel nyomod tovább.
Így meg nehéz.
-
tha_answer
őstag
oke , tegyuk fel h teljesen igazad van. (nincs
)
a jaradekszedest adoztassuk jobban vagy a munkat?
ps: nem bankokkal, hanem a banki kovetelmenyeket megkerulo kvazibankkent mukodo jaradekvadasz semmit nem adozo cegekkel. magyarul ha el lesz torokve a bankaado, akkor sem lesznek versenykepesek, mert a keretfeltetelek azaz a szabalyok megkeruleset nem lehet adocsokkentessel behozni.
ps2: az afat a feketen lakast kiado jaradakszedo is fizet mikor fogyaszt. nem kell fogyasztani vagy termeld meg magadnak es akkor nem kell afat fizetned
-
csongi
veterán
válasz
tha_answer #114 üzenetére
"Minden egyes adóterhet a bankok tovább hárítanak a számlatulajdonosok irányába. "
akkor nem sirnanak.olvasd el. A Magyar bankok sírnak, mert versenyképességben hátráltatja őket a nyugai bankokkal szemben. nem azért sírnak mert nem bírják kifizetni az általunk befizetett adót.
Ezeket a számokat te honnan veszed?Hagyjál már ezzel az szja-val.
A bruttó fizetés több mint 50% a visszamászik az állam zsebébe.
16% szja, Ehhez jön az eü hozzájárulás.
Plusz mindenért illetéket fizetsz. Az extra szopós helyi adókról ne is beszéljünk.
csapadék adó, ingatlan adó....stb.
És a nettó pénzed 27%át megeszi az áfa.
Mi a szart akarsz még 50% szja-t?
A társasági adók milliárdjait meg vissza adta a multiknak...
azt minek is? nem lettek annyival magasabbak a bérek. A béremelést a kényszer szülte meg.
Addig amíg a szar olcsóbb dolgokat ugyan azon az áron, sőt drágábban adják itthon, mint kint, és a bérek még mindig töredékét fizetik, úgy hogy kevesebbet adózik, addig a nép szopatása folyik. A bérek mesterségesen vannak lenyomva, a beáramló pénzek legkisebb hányada a befolyt adó.
A dorbézolás az Eu forrásokból mennek és a hitelekből. A kurva nagy GDP 72% államadósság. 2007be nem volt ennyi.
A forint szétbaszása milliárdokat eredményezett, csak éppen értéke nincs a pénznek.
Csak hogy értsd, a közelmúltban a pénzt fújta az utcán a szél, mint a szemetet Szerbiában, mert semmit nem ért. De nem is olyan nagyon régen a Pengő is erre a sorsra jutott. A román lej is a szakadék szélére sodródott.
A forint is ide juthat, ha továbbra is ez megy.
Az egész habzsidőzsit árnyalja a csatlós bérmunka az autóiparba. Mindent szétbasztak, csak hogy a foglalkoztatás csodás számokat öltsön.
Mit gondolsz? Ha 3-as metrónál sok kenőpénz volt, akkor a Mercedesnél, vagy a többi nagynevű multicégnél, mennyi kence lóvé megy egy egy beruházásnál?
A Ferkó kormányt elmarasztalták az Eu-ból, mert egy költségvetésnél nem számoltak a korrupciós százalékkal.Ezek a számok amiket te írsz, azok pont a megmagyarázós számok.
Ha így lenne a döglött lőtéri kutya nem akarna azokba a székekbe ülni....
Hiába a béremelések, a reál érték ugyan ennyivel, sőt többel romlott.
A több pénz nem ér többet. -
tha_answer
őstag
válasz
hypno skate #115 üzenetére
nyugati bereket kell adni. es az meg kozel sincs hozza:
https://blog.nomadhealth.com/complete-list-of-average-doctor-salaries-by-specialty-locum-tenens/jaradekszedok adoztatasaval mi a gond? innen indult ki az egesz obelebanc.
-
hypno skate
senior tag
válasz
tha_answer #112 üzenetére
Ember!
Te dobálóztál itt 5000 EUR átlagbérrel. Szerinted, hány 20 ezret kereső főorvos kell ahhoz, hogy 800 eurót sem kereső nővérek átlagát felnyomja 5000-re?
Honnan szeded ezeket a marhaságokat? -
tha_answer
őstag
"Minden egyes adóterhet a bankok tovább hárítanak a számlatulajdonosok irányába. "
akkor nem sirnanak.ok legyen 50 százalek, azaz 800 mrd huf evente amint elsibolnak.
az eu dolgozok bere evente 2000 mrd hufos kiadas ha azt akarjuk hogy ne menjen el mnki.a pluszpenzekrol van szo, nem az osszbevetelrol.
kell plusz penz az egeszegugyre.
800 mrdat lopnak evente. az egeszsegugyi berrendezes 1000 mrdos nagysagrend, es akkor a tobbi hivatasdolgozorol nem beszeltunk.ertem. tovabbterhelik az utolso fillerig.azert sirnak jajaja.
szted mit lehet konnyebben atnyomni? 50 százalékos szja, vagy h nem lop egy banda sem?valami gondod van a jaradekszedok adoztatasaval?
-
csongi
veterán
válasz
tha_answer #112 üzenetére
Teljesen el vagy tévedve, már bocsánat.
De akkor ha lehet a fizetésed 25% át ellopnám, gondolom az a mennyiség úgy sem oldja meg, hogy vegyél egy Aston Martint.
Illetve a 25% messze alá becsült szám. Közelíts az 50%-hoz.
Mondtam, egy nemzet bevétele nem csak a ebből a pár adónemből áll.
Az illetékek és egyéb járulékok nem kerülnek be az adóbevétel statisztikájába.
A felvett hitelek elszámolása is államtitok. Nem a vezetőség, hanem az ország embereit terheli. A politikusnak mentelmi joga van.
Az is lopás része,mikor havi 600000Ftért lízingel egy polgármester Audi A8-at..
Meg még mellette az önkormányzat lízingelt egy Merci terepjárót, amit sikerült kivásárolni jelképes összegért. A túlárazott állami megbízásoknál megy vissza 20-25% ebből még a vállalkozónak is kell keresni. Mire a tényleges kivitelezésre kerül a sor, már a pénz 50% elment. Ez sajnos így volt a Ferkó idejében is. Ott a generál cégek húzták le a legtöbb lóvét. Közgép ás társai-
A kiírt pályázatoknál is bejátszik ugyan ez.
Vagy havi 300000ezer ft-ig nem kell elszámolni a költségeket a vidékről bejáró képviselőknek....stb.
A te általad beírt számok smafu légből kapott valamik.
Illetve továbbra sem a bankokat adóztatja az állam, hanem az állampolgárokat cégeket, csak a bankon keresztül jut a pénzhez.
Minden egyes adóterhet a bankok tovább hárítanak a számlatulajdonosok irányába. -
tha_answer
őstag
válasz
hypno skate #111 üzenetére
atlagrol van szo amiben benne van a netto 1000eurot kereso apolo meg az 20ezret kereso foorvos is.
keszen vannak a tervek.
a transparency megis feltette a honlapjara.
a jaradekvadaszat oldalfuggetlen. szedd elo a tanulmanyt es szeddd szet akkor.
nemtudom honnan van veve az hogy ez a tanulmany azert van h megideologizalja a lopast.
en csak azt mondom, hogy ha nem lop senki, akkor sem megy a kozszolgaltatasok korrekt ellatasa a jaradekvadaszok teherviselesenek bevonasa nelkul. ezt allitja a tanulmany is.
a tax justice network is a patasnak dolgozik?
errol szol a bankado.
irjatok le, ha hnaptol nem lenne semmi lopas, akkor egybol megjavulna minden vagy sem?
nem kellene plusz bevetel vagy sem? szamokkal!
legyen Neked megfelezzuk, es aztmonjuk hogy 1000 mrd huf lenne evente.zarjuk rovidre, a transparencynek csak elhiszitek:
https://transparency.hu/wp-content/uploads/2017/05/Transparency_International_kozbesz_tansegedlet_fin.pdf
10ik oldal.
kozbeszerezesek erteke: 1300 mrd huf. korrupcio merteke akar 25%.
1300/4 azaz 325 mrd huf lopas evente. tegyuk hozza a reklamkasszat, stadionokat stb, eves szinten legyen 400 mrd huf. sok ? az! nem lenne szabad? termeszetesen nem!
ha holnaptol a koltsegvetes megkapna eleg lenne a fentebbe mar lefelezett eu dolgozok berenek rendezesere? nem! fele sem! es akkor a tobbi hivatasszakmarol meg nem is beszeltunk!magyarul a problema megoldodik attol ha nem lopnak? es attol ha a jaradekszedoket adoztatjuk? melyiket erdemes csinalni inkabb?
-
hypno skate
senior tag
válasz
tha_answer #104 üzenetére
Te honnan veszed a számaidat?
Az, hogy 120 ezren dolgoznak az egészségügyben, az nem ennyi másfél millás bérigényű orvost jelent. Azoknak a dolgozóknak legalább a 2/3 ápoló meg hasonló, aki 8 óra munkáért kapott 250K nettóval is a seggét verné a földhöz.
A durván túlárazott sport beruházásoknál meg az is lopás ha fele annyi épült, amennyi ennyi pénzből épülhetett volna.
Az eggyel korábbi választások előtt a (ahogy nevezed) kisgömböc körbehaknizta az országot és szóban kiosztott egy csomó igéretet és elköltött egy halom pénzt, majd a választások után két hónappal egy laza mozdulattal elhalasztotta, visszavonta ezek felét.
Szóval az, hogy egy államtitkár mit jelent be 4-5 év távlatára, az a népmese szintjét súrolja.
És az a Századvég aminek milliárdos nagyságrendű keretszerződése van a kormánnyal, és ezt igyekszik is megszolgálni fals közvélemény kutatási adattokkal, az igenis propagandista. Akkor is, ha időnként felkér és megfizet egy Bod Péter Ákost, hogy írjon valamilyen témában. -
tha_answer
őstag
https://www.penzcentrum.hu/utazas/elkepeszto-gigaberuhazas-magyarorszagon-rengeteg-ut-epul-es-ujul-meg.1083889.html
"A kormány az útprogram keretében 2024-ig - túlnyomórészt hazai forrásból - mintegy 3200 milliárd forintból bővíti az úthálózatot - mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) parlamenti államtitkára pénteken Budapesten, sajtótájékoztatón."
ez evente 640 mrd huf.
tfh h ezt mind ellopjak az utolso fillerig.
100 szazalekos lopas, kormanyvaltas eseten 0 szazalekos lopas. hihetomegkerdezem megint: a lentebb eu bermeles emlitett 2160 huf eves kiadasra futja igy mar (hozza lehet venni a korabbi postban szarmazo penzeket is), vagy hozza kell nyulni a jaradekvadaszokhoz, legyenek azok zoldbarok, bankarok, multik, egyszeru vagyonos allampolgari reteg?
-
csongi
veterán
válasz
tha_answer #108 üzenetére
Csupan a szamok resze.
Mibol mit gazdalkodunk ki. Illetve mihez kepest sok a tadionra koltott penz.
A penzek aranytalan elosztasaval alakulnak ki ezek a helyzetek. Stadiont a csapatoknak kell epiteni a bevetelekbol illetve allami tamogatassal. Nem pedig allami penzt onteni bele. Ebben a formbana az epitoipar statisztikai szamok kiemelkednek, mikozben fals az egesz.
Anno ment a kiabalas, hogy 1mrd ft 1km autopalyara rablas. Most 4mrd ugyan arra a km-re normalis. Es szamtalan olyan abnormalis kiadas van, amibol ki lehet gazdalkodni a magasabb bereket.
Es ne feledkezzunk meg az allami alkalmazotak brutto berrnek a statisztikai megjelenesben valo reszvetelerol. Ami megint egy irdatlan ferdites. Egyaltalan milyen az mar, hogy adobol befolyt osszegbol adoval terhelt bert szamolnak el. Jatek a szamokkal de ugyesen. :).
Az egyik zsebebol atteszi a masik zsebebe a penzt.
Szoval ebbe a kis szaros orszagba irdatlan penz aranytalanul van elkoltve. Ezert nem haladunk sehova. Nagy eredmeny, hogy elertuk a 2008 eleotti szintet statisztikaban.
-
tha_answer
őstag
szamok, adatok, konkretumok(nak tuno) elemzesek nelkul nehez ervelni.
ki ne felejtdd a sok 6-7-ik friss alpolgalmestert, gittegyleti bizottsagokat semam nem ertem h mi a problema a 5k euros egeszsegugyi atlagberrel. meg h jott ide a bajszos., vagy egyaltalan mi nem jogos, amire azt irtad h jogos.
-
csongi
veterán
válasz
tha_answer #106 üzenetére
Ertem. Reszben igaz amit irsz.
Csupan a pelda nem teljesen helytallo.
Ader Fizetese 1.5 millarol 3 millara emelik.
Nem akarok szamolni, de a lopas jelentos resze a juttatasokban, es tisztelet dijakba manifesztalodik.
Ha a politikai udvar kegyeltjeinek a fizetese es egyeb juttatasinal a nyugati illetmenyeket veszik alapul illetve szavazzak meg maguknak, akkor jogos az elvaras, hogy masok is ezt tegyek. -
tha_answer
őstag
csak egy pelda arra , hogy mekkora nagysagrendu penz kell ahoz ,h valtozas legyen, es ha holnaptol nem lop senki semmit, akkor is hozza kell nyulni a teherviseleshez, es bevonni azokat akik elbirjak. ergo az hamis dilemma hogy azert nem mukodik mert szetlopjak, es inkabb ne lopjanak. igen moralisan ne lopjanak. de nem fogja megoldani a rendszerszintu problemakat, csak az h a jol skalazodo iparagak beszallnak a rosszul sklazodo iparagak fenntartasaba az allampolgarok melle.
-
csongi
veterán
válasz
tha_answer #104 üzenetére
Ezt most hogy?
"nincs orvos mert nincs fizetes. kb 120.000 [link] eu dolgozo van, ha 1.5millio huf 5ezer euro atlagberrel szamolunk, az 180*12 azaz 2160 mrd huf evente, amit allni kellene az adofizetoknek." -
tha_answer
őstag
válasz
hypno skate #103 üzenetére
Szar ha megszurod az ujad? Kozben mas a combodba nyomja a kest? Tehat az relativizal aki ramutat h a comboddal foglalkozz?
Ebbe a szazadvegbe irt bod peter akos is, o is propagandista igye?
nincs orvos mert nincs fizetes. kb 120.000 [link] eu dolgozo van, ha 1.5millio huf 5ezer euro atlagberrel szamolunk, az 180*12 azaz 2160 mrd huf evente, amit allni kellene az adofizetoknek.
https://index.hu/gazdasag/2018/04/04/eddig_1475_milliardot_koltott_sportra_az_orban-kormany/
8 eve alatt 1500 mrd huf, vegyuk annak hogy ezt az egeszet elloptak, a tularazott arenakkal, legyen az uszo foci vagy barmilyen arena, azaz nincs evi 15 mrd huf.
vegyuk ezt a propagandalapot:
https://www.magyaridok.hu/belfold/2020-ig-1500-milliard-forint-jut-vasutfejlesztesre-2139460/
nos, tfh h ezt is mind ellopja a kisgomboc.
ugye ez a ket leginkabb lopassal terhelt epitoipari szektor, ertsd vagy mania hajtja es nemszamit a penz, vagy az unio ad ra jelentos penzt.
nos ez all szembe evi 2160 huf azaz kb 7 mrd usd ami a 140 mrd usd gdp kb 5 szazaleka. eves szinten. amennyiben a transparency oldalon levo jaradekokat - jelen esetben tranzakciosado is kozte van -becsatornazzuk a koltsegvetesbe(aminek pici reszei a nerfiuk) akkor konnyen lehet h lesz rendes penz eu-re. -
hypno skate
senior tag
válasz
tha_answer #102 üzenetére
Engem a legkevésbé sem érdekel, hogy a Századvég hogyan relativizálja az elsíbolt pénzeket, és éppen kihez hasonlítja a magyar szereplőket, hogy ne tűnjön akkorának az az összeg.
100 milliárdos tételek már szabad szemmel is jól láthatók, és amikor ennyivel drágulnak állami beruházások, amikor több ezer milliárd értékű közbeszerzés 10-15%-áról köztudomású hogy a döntéshozóknak osztják vissza, akkor joggal gondolom, hogy nem indirekt adókat kell kivetni, hanem kevesebbet kell lopni.
Nem hiszem, hogy attól, hogy én ezt gondolom bármi változna, de tetted fel a kérdést, hogy honnan legyen pénze az államnak. -
tha_answer
őstag
válasz
hypno skate #101 üzenetére
ezt most ugy adod elo mintha ez eddig nem jutott volna senkinek az eszebe.
btw a gdp hany szazalekat lopjak el a káderdűlőn?"A Transparency International szerint legkorruptabb hat ország összesen 225 mil liárd dollárra tehető éves GDP-jét 93−142 éven keresztül kellene ellopniuk korrupt vezetőiknek és bürokratáiknak ahhoz, hogy versenyezni tudjanak a világ „adóoptimalizáló” vállalataival és magánszemélyeivel. Ezek az adóoptimalizációs jövedelmek pedig járadékoknak tekinthetők, olyan adóknak, amelyeket a magán-szektor monopolistái gyűjtenek be a dolgozóktól. Míg ezek a vállalatok, például a Google és a Facebook a kettős adóztatás tilalmára hivatkozva tartja alkotmány-ellenesnek a magyar reklámtörvényt, addig éppen a kettős adóztatás sajátos for-májában vesz részt, amikor rendkívüli járadékokat gyűjt be a piacról"
[link] https://transparency.hu/wp-content/uploads/2018/09/SZV_88_beliv_nyomda.pdf
nyolcvanharmadikoldal -
hypno skate
senior tag
válasz
tha_answer #100 üzenetére
Pl lopjanak kevesebbet a káderdűlőn?
-
tha_answer
őstag
kozszolgatatasokat fel kell tartani.
honnan legyen penze az allamnak? 50 % szja kell nektek?
vagy talan megis jobb talan ha a fogyasztast adoztatjak ha mar fogyasztoi tarsadalom... -
Tetsuo
őstag
válasz
hypno skate #97 üzenetére
Ezt a primitív vulgaritást termeli ki a demokrácia (és vica versa). Mivel a többség nem észlény, emiatt a legalacsonyabb szinten kell megcélozni a választókat.
Teljesen mindegy mi a körítés (liberalizmus vagy nacionalizmus) a lényeg, újabb ciklusban uralkodni és elszedni a pénzüket. -
Kbali
nagyúr
válasz
hypno skate #97 üzenetére
Biza ennyiről szól az elmúlt 10 év gazdaság irányítása és adóztatási módosításai és ezt jól be is *opja mindenki - még a magát felvilágosultnak, tanultnak tekintő átlag PH! olvasó is.
-
hypno skate
senior tag
Meglátásom szerint a tranzakciós illetéknek és minden más indirekt fizetnivalónak (pl. Közművezeték-adó) az a lényege, hogy Átlag Józsi ne az államra, hanem valamelyik gazdasági szereplőre haragudjon, amiért fizetnie kell.
Az állam jó, mert ő adja a rezsicsökkentést, a bank, a közmű szolgáltató, stb. rossz, mert pénzt kér. -
válasz
tha_answer #93 üzenetére
Ez egy filozófiai jellegű vita. A kereskedelem nem zárt rendszer, de ha az lenne, akkor sem lenne null összegű játszma, mivel például a pénz értéke az egyes szereplők számára különböző.
Különböző szemléletek persze léteznek. Van, aki számára az a jó üzlet, amin mindenki nyer, mert ezzel fenntartható a rendszer, de sokan vélik úgy, hogy a másik fél számára is jó egy üzlet, akkor én nem szorítottam ki eleget belőle (pl. Kína).
MaCS
-
válasz
tha_answer #69 üzenetére
Pont arról volt szó, hogy nem igazán a null összegű játszma a jellemző.
MaCS
-
tha_answer
őstag
-
csongi
veterán
válasz
tha_answer #82 üzenetére
2008 Nagy valsagaban szerinted mennyi penzt ontottek a bankokba az allami kasszakbol?
Irdatlan sokat!! Jobb nem is tudni... -
válasz
julius666 #81 üzenetére
A bankok hatalmasat kaszáltak a devizahitelekkel is, a profit egy töredékét visszafolyatták az anyabankok, hogy feltőkésítsék a leányaikat. Hát köszi, igazi nemes cselekedet!
A többi érved is vicces, a teljes Buda cash+Questor balhé mennyibe is került? 38 milliárd forint. Ez az OTP negyedéves profitjának harmada.
(#83) dabadab
És az MNB-nek még volt pofája azt írni, hogy ez nem jelent kiugróan magas megtérülést. Aha, látszik is a charton. -
dabadab
titán
válasz
julius666 #81 üzenetére
"Értem, hogy ez ránézésre szép pénz, de miből veszed, hogy nemzetközi szinten kiemelkedő?
"
13,4%-os magyar RoE mellé odarakod az USA 12%-át vagy az EU28 6,1%-át és mindjárt érthető lesz
Vagy itt ez a táblázat az EU-s országok bankjairól, elég jól látszik, hogy Magyarország az első::
https://www.ebf.eu/facts-and-figures/banking-sector-performance/
-
julius666
addikt
Miközben a hazai bankrendszer jövedelmezősége kiemelkedő
Értem, hogy ez ránézésre szép pénz, de miből veszed, hogy nemzetközi szinten kiemelkedő?
Azt meg azért látni kell, hogy jelenleg egy gazdasági ciklus tetején vagyunk, amikor ömlenek ki a hitelek (hint: a bankok ebből szedik meg magukat). Persze, hogy ilyenkor megugrik a nyereség. Aztán válságban, amikor bedőlnek a hitelek, akkor majd ez elolvad, akár veszteségesek is lehetnek. Legrosszabb esetben az anyacégeknek kell beszállniuk, ha nem akarják, hogy bedőljenek a leányvállalataik. Az elmúlt 10 évben ez megtörtént idehaza, akkor valahogy nem hallottam, hogy mekkora jó fejek a bank multik, hogy nem állam bácsinak kell beszállnia a buliba... Csak akkor veszi a szájára őket a magyar, amikor épp kiviszik a nyereséget.
A költségekben igazad van, irreálisan magasak, bár ebben benne van a magyar valóság is sajnos (devizahiteles buli, Buda cash + Quaestor balhé után történt a drágulás nem véletlenül, csak aztán "ott maradtak" a költségek).
-
julius666
addikt
Ha komolyabb turbulenciára készülsz, akkor azt nem színes papírdarabokkal érdemes, vagy nehéz fémtömbökkel. Egy rendes válságban előbbit az utcán söprik, utóbbitól erősen "ár alatt" tudsz csak megszabadulni. Mindkettőre volt példa kis hazánkban is, ráadásul 100 éven belül (hiperinfláció, a gazdag budapestiek vidékre jártak le elszórni az arany ékszereiket némi élelmiszerért). De a nagyvilágból is van példa kötelező arany beszolgáltatásra (USA), vagy igazából az elmúlt évtizedeket nézve is legalább annyi példa volt a jó öreg cash súlyos elértéktelenedésére, mint bankrendszerek csődjére.
Ha annyira rettegni akarsz az apokalipszistől, konzervek, üzemanyag, fegyverek felhalmozásával jobban jársz.
-
paperboy
senior tag
válasz
LittleShark #24 üzenetére
Nekem 2 havi kimaradás 15e forintba fájt OTP-nél...
-
Mondjuk az tény, hogy a bankolás Magyarországon világviszonylatban is drága, Európai szinten pedig éllovas. Még tranzakciós illeték nélkül is: [link]
Miközben a hazai bankrendszer jövedelmezősége kiemelkedő: [link]
Ebből szerintem nem az derül ki, hogy szegény bankok, hanem az, hogy a piac oligopolisztikus, nincs valódi verseny. Tehát további állami regulációra van szükség.
-
csongi
veterán
válasz
tha_answer #74 üzenetére
Nincs olyan, hogy úgy kell csavarni.
Mindegy milyen formában terhelsz akkor a sor vége fizeti ki.
A többi marketing és bullshit. Mindegy milyen formában veszik el a pénzed.
Kevesebb SZJA de több Áfa, több más egyéb illeték.
Mindegy mit hova teker csavar bújtat magyaráz a bank, az állam...
Ezek a számok a valósak.
Marketingbe bújtatott pénzbevétel a lakosságtól. Elveszi az állam a bankon keresztül.Ezekbe a bankok nem tesznek bele semmit a "saját" zsebükből. -
tha_answer
őstag
minden adot te en az allampolgarok fizetnek. nem ezt akartad mondani?
ugy kell csavarni a bankadot, hogy ha atterhelik az egeszet az allampolgarokra akkor atmennek mashova. mindent ugy kell csavarni, hogy ne lehessen teljes mertekben raterhelni az ugyfelekre, hanem beleharapjon a jaradekprofitba. de ha nemtetszik, fizes 40-50 százalék szja-t. hajrá!
-
csongi
veterán
válasz
tha_answer #71 üzenetére
Ez gyönyörű!
Egy apróság kimaradt a látó körödből.
Ezt az illetéket nem a bank fizeti meg, hanem a számla tulajdonos.
A Fiskális politika eredménye.
Az, hogy csak a Magyar bankoknál lévő ügyfelek fizetnek tranzakciós díjat, egyenesen a külföldi bankok seggnyalásának az eredménye.
A bank semmit nem fizet, ha te nem fizetsz. -
tha_answer
őstag
"A járadék újrafelfedezése
Van egy fogalom, amely a 19. századi klasszikus közgazdaságtan elsődleges kuta-tá si té mája volt, azonban később teljesen kiveszett a közgazdaságtanból. Adam Smith, Thomas Malthus vagy éppen David Ricardo számára elsődleges szempont volt a járadék fogalmának elemzése. Szerintük a munka, a föld és a tőke, a terme-lésben részt vevő tényezők mindegyike részesedik a megtermelt jövedelemből, ez a részesedés azonban korántsem egyenlő arányú. A piaci erőviszonyok alakulásától függően egyes tényezők birtokosai a versenypiaci egyensúlyi árnál valamilyen okból magasabb jövedelmet szereznek meg. Ricardo szerint mivel az élelem ter-meléséhez szükséges föld szűkös, annak tulajdonosai olyan többletjövedelmek-hez jutnak, amelyek egyfajta extraprofitként vagy járadékként értelmezhetők. A járadékvadászat általában a mások által megtermelt jövedelem megszerzésére irányuló törekvés, a járadék pedig olyan jövedelem, amelyért a tulajdonosa „nem dolgozott meg” (Jacobs 2016). Bár a járadék fogalmát később is használták, az nagyrészben elvesztette ezt az eredeti jelentését. A gazdasági járadék annak és azért „jár”, mert a gazdasági szereplő tulajdonol valamit (szabadalmat, monopolerőt, politikai hatalmat), így nem összekeverendő a profittal, ami a kapitalizmus mozgatóeleme. A profitért a vállalkozónak meg kell dolgoznia, folyamatosan részt kell vennie és versenge-nie a piacon a fogyasztók kiszolgálásáért. A járadékért azonban semmit sem kell tenni, mert az „jár”, állandó és kiszámítható, stabil jövedelemáramlást jelentve a tulajdonosnak akkor is, ha az teljesen passzív (Lind 2013). Az ingatlanok után járó bérleti díjak, a nyersanyagok kitermeléséből a földtulajdonosok által kapott járadék, a bankárok és kölcsönzők járadékai, a feltalálók szabadalmakból eredő jövedelemáramlásai, az infrastruktúra használatáért fizetett díjak, a piaci kartellek által a társadalomtól kikényszerített extra bevételek egyaránt járadéknak tekint-hetők (Lind 2013).Nagy dilemma elé állította ez a jelenség a klasszikus közgazdászokat, akik az egyenlőtlenségek végletes felhalmozódását vetítették előre: a tulajdonosok egyre több járadékra tesznek szert, amelyből újabb tulajdont vásárolnak, így tovább növelik járadékaikat – miközben, bár birtokaikat menedzselik, nem végeznek olyan munkát, amely indokolná az óriási jövedelmeiket. A probléma hatására számos közgazdász, még a neoklasszikus egyensúlyelméletet matematikai for-mába öntő León Walras is a teljes földtulajdon nemzeti, állami tulajdonba vételét javasolta megoldásnak. Bár a járadék fogalmát a neoklasszikus közgazdaságtan átalakította, hiszen a járadékvadászat alatt egyre inkább az állami „korrupcióra” igyekezték terelni a figyelmet, a tőketulajdonosok eredeti értelemben vett gaz-dasági járadékával már egyre kevésbé foglalkozott az elmélet (éppen úgy, ahogy a föld mint termelési tényező is teljesen eltűnt a modellekből). Eközben egyes nemzetközi vállalatok monopolhatalmukra támaszkodva gyűjtenek járadékot, azaz a kormányzat mellett ők is megadóztatják a munkaerőt.A járadék a 21. században minden értelemben fontossá vált, fogalmának fel-élesztésével a közgazdaságtan alapítóinak gondolkodásmódját elevenítjük fel, amelyre nagy szükségünk van ahhoz, hogy jobban megértsük napjaink globális egyensúlytalanságait és egyenlőtlenségeit.1 A munka és a tőke jövedelme (bizonyos esetben járadéka), illetve a tulajdonosok extraprofitja, amelyet szintén járadéknak nevezhetünk, a következő évtizedekben megvalósuló gazdasági növekedést és jólétet határozzák meg."https://transparency.hu/wp-content/uploads/2018/09/SZV_88_beliv_nyomda.pdf 77ik oldal
-
válasz
tha_answer #65 üzenetére
Miért is???
MaCS
-
Ez sajnos nagyon így van! Még iskolázott, és relatíve okosnak tűnő emberektől is rendszeresen hallom az "az a pénz máshová kerül" logikát, pedig a gazdaságban valójában nagyon ritka a null összegű játszma. Ha nem így lenne, akkor gyakorlatilag okafogyott lenne az egész közgazdaság-tudomány...
MaCS
-
dabadab
titán
"A te nézőpontod a vadkapitalizmus, amikor cégek azt tehetnek amit akarnak a több profit reményében"
Akkor ezek szerint úgy válaszoltál, hogy a második mondatomat se olvastad el.
"A vállalatokat lehet és kell regulázni pláne adóval sújtani ha nem magyar a székhelyük, különben kiszipolyozzák az erőforrásokat ellentétel nélkül."
És ahogy látom, a nem null összegű játszmákról se hallottál (ami egyébként nem egyedi probléma, a magyar néplélek közgazdasági gondolkodásának egyik rákfenéje, hogy csak null összegű játszmákban gondolkodik, vagyis ha valakinek több lesz, akkor szerinte abból automatikusan következik, hogy másnak meg pont ugyanannyival kevesebb).
-
Tetsuo
őstag
A te nézőpontod a vadkapitalizmus, amikor cégek azt tehetnek amit akarnak a több profit reményében, de van normális szemlélet is.
A vállalatokat lehet és kell regulázni pláne adóval sújtani ha nem magyar a székhelyük, különben kiszipolyozzák az erőforrásokat ellentétel nélkül. -
tha_answer
őstag
tavaly milliard euro feletti volt a szektor teljesitmeny csak itthon, az jo mukodes nem?
az hogy az allamnak vannak kotelezo kozszolgaltatasai amit az adonkbol tart fennt. innentol eldontheted: 40 szazalekos szja kell, vagy inkabb a jaradekszedoket adoztassuk meg. a banki extraprofit egy resze is jaradekok kovetkezmenye. halozati jaradek, monopoljaradek, stb.
-
-
Csak emlékeim vannak, amelyek szerint kb. azért volt jó a tranzakciós illeték, mert értékelhető költségvetési bevételt jelentett szépen elosztva, azaz:
- relatíve igazságos (mint az ÁFA), tehát csak az érintettek fizetik,
- alacsony rátájú, tehát alkalmanként (főleg a kicsiknek) nem fájdalmas,
- következményként több bevételt hoz a konyhára, mint amennyivel esetleg fékezi a gazdaságot.De miután egész napos konferenciák szóltak róla, mégpedig bennfenteseknek, tehát nem kamu időkitöltésre játszva, ennél vélhetően összetettebb volt a dolog.
És persze egyáltalán nem kizárt, hogy azóta változtak a környezeti paraméterek annyit, hogy már nem ez az indokolt megoldás, már ha egyáltalán létjogosultsága van bármi ilyesminek.
Azt viszont jó szem előtt tartani, hogy a gazdaságban nagyon gyakran nem az ingyenes megoldások a legolcsóbbak, ha egy kicsit hátrébb lépünk.
MaCS
-
dabadab
titán
"Nem azzal van gond, hogy a magyar állam megsarcolja a bankokat"
De, az is gond. A jól működő bankok határozottan szükségesek egy normálisan működő gazdasághoz, a random sarcolás meg pont a jó működésnek tesz keresztbe (ahogy a rendes szabályzás hiánya is), ugyanis az adózás nem csak a pénzbegyűjtésről szól, hanem arról is, hogy az megváltoztatja a gazdasági szereplők viselkedését: és tökre nem mindegy, hogy miképpen.
"illetve bizonyos adókat díjként ne háríthassanak át az ügyfelekre"
Ennyi erővel törvénybe foglalhatnák, hogy mindig jó idő legyen, pont annyi értelme lenne.
-
dabadab
titán
Tényleg komolyan érdekelne az indoklás, mert eddig amit a tranzakciós adó melleti érvként láttam, hogy az afféle Tobin adóként működne, viszont annak elég béna és ráadásul az se nagyon látszik nekem, hogy a magyar gazdaságnak egyáltalán szüksége lenne ilyesmire, az meg aztán végképp nem, hogy annyira szükséges lenne, hogy érdemes lenne ezért az általa okozott károkat is bevállalni.
Szóval ha a hozzáértők mégis lelkesedtek, akkor lehetett ott valami, amiről nem tudok, az meg érdekelne -
Tetsuo
őstag
Nem azzal van gond, hogy a magyar állam megsarcolja a bankokat. Sarcolja csak meg, meg az összes multit. A módszerrel van gond meg azzal, hogy mit kezd a bevétellel.
Eleve törvényileg szabályozhatná, hogy átláthatóbbak és egyszerűbb konstrukciójúak legyenek a lakossági banki szolgáltatások, illetve bizonyos adókat díjként ne háríthassanak át az ügyfelekre. Ezt az állam nem teszi, mert nem érdeke... -
tha_answer
őstag
szted mi a szabad piac? a mostani, vagy az ami eredetileg azt jelentette hogy a jaradekoktol mentes piac a szabad piac. ugye mennyivel mas a jelentese?
nezd, nem velem vitatkozol, hanem a transparency oldalara feltett tanulmany allitasaival. ha nem vagy hajlando elolvasni, az nekem nem problema, de olyan pofara eses lesz vege mint a liberalisaknak trump, brexit, vagy a harmadik ketharmad tavasszal itthon, illetve most a fidesznek amikor jaszberenybe dongoltek a foldbe. hajra!
-
Nem tudom, én nem vagyok pénzügyes -- ellenben elég komoly baráti és munkakapcsolataim vannak a pénzügy minden szintjéről, a mikrovállalkozási könyveléstől a nagypályásokig.
Miután erősen érdekelt a téma, odafigyeltem, és szakmai rendezvényekre is elmentem, és bizony azt tapasztaltam, hogy a valódi szakértők egyáltalán nincsenek kiakadva a tranzakciós illetéken, sőt, a nemzetközi játékosok kifejezetten exportképesnek tartották.
Szerintem olyan ez, mint a 27%-os ÁFA, ami ellen annál jobban tiltakoznak, minél kevésbé értenek hozzá.
MaCS
-
dabadab
titán
"A tranzakciós illeték nem az ördögtől való -- a magyar adózási és pénzügyi viszonyok -- legalábbis a bevezetésénél -- indokolttá és hasznossá tették."
???
Mik ezek a viszonyok? Túl kevés készpénzt használtak? Túl sokat adóztak? Mert a tranzakciós illeték ezeket a viselkedéseket bünteti, tehát ezek szerint ennek pont az ellenkezője lenne a kívánatos. -
dabadab
titán
válasz
tha_answer #48 üzenetére
Bocs, de egyelőre ott tartottunk, hogy a jelek szerint nem tudod, hogy mi az a járadékvadászat meg hogy mi az a járadék. Ha az ilyen definíciós kérdéseknél (amik nem vita tárgyai, mert közismert fogalmak) elakadunk, akkor hogyan lehetne értelmesen beszélni másról?...
-
+1
A tranzakciós illeték nem az ördögtől való -- a magyar adózási és pénzügyi viszonyok -- legalábbis a bevezetésénél -- indokolttá és hasznossá tették.
Akkoriban volt egy hosszabb beszélgetésem az egyik nagy nemzetközi tanácsadó cég egyik felső vezetőjével, aki elmondta, hogy a belső kommunikációjukban kifejezetten támogatandó megoldásként kezelik, de kifelé kénytelenek azt az álláspontot képviselni, hogy ellene vannak.
MaCS
-
tha_answer
őstag
bocs, de tokre nem en definialom, hanem az a tanulmany amit linkeltem.
elegge vicces , hogy egy olyan ember agal itt hogy ne fizessenek "jaradekadot" a bankok/fintech aki szerint "drm is theft". ha szted (is) theft, akkor olvasd el a 77ik oldaltol a tanulmanyt - nem tart sokaig - amiben tobbek kozt leirjak hogy ezek a fajta jogokbol kepzett jaradekokok jogalapjanak egy reszet is meg kene szuntetni. ha mar "theft".
-
Cold3
tag
Akkor tulajdonkeppen be kell vezetni egy uj penzt, nemzeti fizeto eszkozkent. Hivjuk bigyonak.
Osszesen 1 dolgot kell tudnia. Nyomonkovetni kitol, kihez kerult.
Ebbol egybol levezetheto a fehergazdasag. Ezert a josagert el kell kerni minden tranzakcio 10%-at, hisz ez egy szolgaltatas es jol meg is dolgoztak erte...Biztos ebbben tartana mindenki az osszes likvid megtakaritasat, nem aranyban vagy szerszamgepben es tojasban.
Azon gondolkodjatok el, hogy miert nem tunik el a fekete foglalkoztatas? Pedig az mindenkinek jo volna es 1 ev alatt atuthato volna100%-ban.
Pont azert, amiert a kinai gyermekmunka es kizsakmanyolas sem tunik el. Osszeomlana az adott tarsadalom es a gazdasag is.
Olyan sosem lesz (belathato idotavban, sot inkabb latszik a cserekereskedelem) , hogy a tranzakciok 100% elektronikus kovetett legyen. -
dabadab
titán
válasz
tha_answer #42 üzenetére
Bocs, de tökre nem érdekel egy olyan vita, ahol nekiállsz létező fogalmakat random újradefiniálin.
-
tha_answer
őstag
Jaradek az jaradek, annak a forrasai kulonbozoek lehetnek. De leginkabb monopoljaradek/halozati jaradek az itban.
jaradekszedesen az allamot illetve az allambol eloskodo vallalkozokat erti perpilla koznyelv, de ennel ez sokkal tobb lasd fentebb.Az allam jaradekot szedve megvan ra a lehetosege h teremtsen belole vmit a koz javara. Vallalati maganjaradekbol nem lesz a koz szamarasemmi. A jaradekszedest allami monopoliumma kell tenni. Ezek a fintechcegek qrvanagy innovatorkent hivatkoznak magukra kizben csak a piaci szabalyozatlansagokat exploitoljak / evidens dolgokat csinalnak leontve szartapbullshittel.
-
dabadab
titán
válasz
tha_answer #39 üzenetére
"Define jaradek"
Biztos lenne magyarul is valami hasonló, de az angol Wikipedia elég jól defíniciót ad:
"Rent-seeking is a concept in public choice theory, as well as in economics, that involves seeking to increase one's share of existing wealth without creating new wealth."
(Igen, ez nem a járadék, hanem a járadékvadászat, mert arról volt szó.) -
tha_answer
őstag
Define jaradek: 77ik oldal jaradek a globalis egyenlotlensegek forrasa
[link]
"Összefoglalásként elmondható, hogy egy globálisan és nemzetállami szinten is felelősséget vállaló gazdaságpolitikának támogatnia szükséges minden olyan kezdeményezést, amely a tőke- és a munkajövedelem arányos megoszlásának és méltányos adózásának irányába hat. Ha az alfejezetben felsorolt tételeket össze-gezzük, az adóparadicsomok felszámolása, a tőkejövedelmek után fizetendő adók méltányos emelése, a pénzügyi tranzakciók megadóztatása, valamint a sza badalmi és szerzői jogok észszerű rövidítése lehetőséget biztosít egy, a világ GDP-jének 7 százalékát kitevő jövedelemátcsoportosításra a tőkemonopóliumok járadékaiból a költségvetések és a munkájukból élő társadalmi csoportok felé (1. táblázat).Fontos hangsúlyozni, hogy nem cél a sikeres és gazdag vállalkozóktól méltány-talanul forrásokat elvonni és odaadni a szegényeknek. A munka tiszteletének és az emberi tőke fejlődésre való képességének, az emberhez méltó életnek a biztosítása a cél, amely éppen a tőke és a munka közti egyensúly felborulása miatt került veszélybe. Ebben pedig a járadékok felhalmozódása kulcsszerepet játszott, ami a gazdasági növekedést hosszú távon gyengítheti, sőt a „tartós stagnálás” (secular stagnation) okaként is értelmezhető. A kockázatitőke-befektető, aki mindannyiunk számára értékes szolgáltatások létrejöttébe fektet, nem összetéveszthető a jövedel-meket a gazdaságból termelés nélkül, passzív módon kivonó járadékvadászokkal. " -
julius666
addikt
Az a baj, hogy a tranzakciós adóból nem gombok folynak be éves szinten több, mint 200 milliárd forintról beszélünk
A semminél persze több, de nemzetgazdasági szinten ez apró. Csak az új Puskás Feri stadionra elgurult ennyi.Ha az emiatt keletkezett bürokratikus overheadet számoljuk (beleértve az extra készpénzezésre elvesztegetett, hasznosabban is tölthető idejét a kisembereknek, cégeknek), illetve a készpénz egyéb negatív hatásait (feketegazdaság erősítése), simán lehet összességében nullás, vagy bukó ez az egész buli költségvetési szempontból is.
-
RoyBatty
aktív tag
válasz
julius666 #31 üzenetére
Az a baj, hogy a tranzakciós adóból nem gombok folynak be éves szinten több, mint 200 milliárd forintról beszélünk. Én nem vitatom, hogy a fintech cégeknek vannak értelmes és előremutató szolgáltatásai, amik nincsenek jelen a hagyományos bankoknál, de egy kicsit fals két szolgáltatást úgy összehasonlítani, hogy az egyiket brutális adók terhelik, a másikat meg nem (lásd taxisok kontra Über vita a világ nagyjából összes országában).
-
julius666
addikt
Én értem amit írsz, el is fogadom. Egyszerűen nem ugyan arról beszélünk.
Én a magyar lakosság ~50%-áról beszéltem. Nyugdíjasokról, alacsony iskolázottságú dolgozókról, begyöpösödött hétköznapi emberekről. Ezek körében a számladíj persze egy valid érv, de nem ez a döntő.
Az átlag magyar retteg a bankoktól, az elektronikus pénztől. Csak az a pénz "az övék" számukra, amit a kezükben fognak. Sok helyen persze nem lehet fizetni kártyával, de én határozottan azt látom, hogy ahol igen, a többség ott is KP-zik.
De lásd még: nyomdai MÁP+, amit a postákon fognak árulni. Hiába ott a magyar államkincstár, ami minden szempontból ingyenes, kiváló szolgáltatást nyújt, piacinál jobb hozamokat ad, a kisemberek nem sok pénzt tettek be oda, a parádés MÁP+ eladási számok nagy részét a trükköző nagybefektetők adták. Nem, mert a nagyinak valami fizikai papír kell, amit meg tud venni a postán, hogy ne a matracba dugdossa a nyugdíját.
Ez a kemény magyar valóság. Ezzel nem tudsz kezdeni semmit, ezek az emberek csak akkor fognak ezen változtatni, ha érezhetően megdrágítaná az állam nekik ezt az életmódot. Ez nyilván durva közfelháborodással járna, úgyhogy soha nem fogja meglépni senki. Majd 20-30 év múlva kikopnak ezek a generációk, addig marad a készpénzben úszás.
(Most ezzel nem Magyarországot szidom, sok helyen nyugaton is imádják a kp-t, lásd pl. Németország. Sőt, a kártyás fizethetőség terén Mo. kifejezetten jól áll.)
-
snorbi82
senior tag
-
julius666
addikt
A Revolut (vagy más fintech cég) esetében viszont garantált, hogy az általuk valahol a világban fizetett adót nem a magyar állampolgároknak hasznos dolgokra fogják elkölteni.
Nem tudom, nekem eléggé hasznosnak tűnik a szolgáltatásuk, márpedig megkockáztatom hogy a bevételük nagy része arra megy. Hogy középárfolyamon váltják a deviza ügyleteimet. Hogy azonnal kapom az ingyenes push notit minden pénzügyi műveletemről, sőt, van rendes, értelmes validáció online fizetéshez (MC 3D secure), appon push notival, ujjlenyomat olvasással.Szembe lehet velük állítani a bankrendszer szolgáltatás/díj értékét, vagy hogy milyen frankó dolgokra költi a Magyar állam a tranzakciós adóból nemzetgazdasági szinten befolyó gombokat.
-
RoyBatty
aktív tag
Nem mondom, hogy magyar állam minden fillér adót hasznos célra költ, de ennek legalább nem 0% az esélye. A Revolut (vagy más fintech cég) esetében viszont garantált, hogy az általuk valahol a világban fizetett adót nem a magyar állampolgároknak hasznos dolgokra fogják elkölteni.
-
dabadab
titán
válasz
LittleShark #24 üzenetére
"Az a tény, hogy egy banknak egyetlen forint nyeresége is keletkezhet az vérlázító!"
Mondjuk ki elvtárs: felháborító, hogy bárki pénzt akar kérni a munkájáért.
-
-
Jofi81
őstag
Nem csak az ilyen "késdobálók" nem fogadnak el kártyát. Kapásból három hely jut eszembe Budapesten (Bors, Pizzica, Rapaz), ahová gyakrabban járnék, ha lenne kártyás fizetési lehetőség. A Kazinczy utcai Kis Parázzsal is jártam úgy, hogy fizetéskor derült ki, hogy nem fogadnak el kártyát, el kellett mennem pénzt felvenni.
-
Diabolis
aktív tag
Jaj, szegény bankok. Majd elmorzsolok értük egy könnycseppet....
Az ismerőseim közül sokan a kedves végrehajtók miatt tartanak kp-t, és minimalizálják a fizetés számlára utalását. Az ugyanis elég gusztustalan, hogy a végrehajtó már kifizetés előtt lenyúlja a fizetésed 50%-át (nem 33-at, van rá kiskapu), aztán még a számládra is odavág egy inkasszót.
De mondhatom a saját példámat is: abszolút jogtalan végrehajtás (bíróság mondta ki, hogy semmi közöm a pénzhez, okirathamisítás, rendőrség, egyebek), a rafis számlámra rávágta az inkasszót. Majd a rafi kezdett el NAPI HÁROMSZOR hívni (éjszakás után élvezet volt), hogy ÖTEZER forint tartozásom van, büdös bűnöző, csaló vagyok. Jah, a számlavezetési díj. De ha be akarom fizetni, az is a végrehajtónak megy, a számlavezetési díj pedig folyamatosan gyűlik.
Ezer és ezer hasonló történetet tudok. Ha számlán van a pénzem az nem kamatozik, akkor inkább kifizetem az utalós dolgokat, a maradékot pedig leveszem és beteszem a párna alá. -
LittleShark
tag
A magyarországi bankok nyeresége 2017-ben 623,25 milliárd forint, 2018-ban pedig 648 milliárd forint volt.
Egy évig nem ment pénz az OTP számlámra. 30000 forintot kellet fizetnem.
Az a tény, hogy egy banknak egyetlen forint nyeresége is keletkezhet az vérlázító!
-
#42308056
törölt tag
válasz
tha_answer #21 üzenetére
Mondjuk a magyar államnál pont nincs esélye hogy orvos, tanár vagy infrastruktúra kapja
-
dabadab
titán
válasz
tha_answer #21 üzenetére
"az osszes fintech ceg a szabalyozasok nem betartasaval, es a monopoliumra torekvessel akar ervenyesulni"
Asszem itt egy kicsit megszaladtak a dolgok.
-
tha_answer
őstag
válasz
tha_answer #6 üzenetére
negative. azaz negative * negative az positive.
a bankok kvazi monopoljaredakabol szed el az allam. az osszes fintech ceg a szabalyozasok nem betartasaval, es a monopoliumra torekvessel akar ervenyesulni. mindeketto jaradekvadaszat. csak tudod mig az allamnal az eselye megven h orvos, tanar kapja meg vagy infrastruktura, addig a revolutnal semmi.
-
Tetsuo
őstag
-
dabadab
titán
válasz
tha_answer #6 üzenetére
???
A tranzakciós adó szedése a járadékvadászat. -
fatal`
titán
Évek óta rendelek a Trófeából (XI. ker), a weboldalon is lehet kártyával fizetni, vagy lehet kérni hogy küldjenek a futárral terminált.
Tényleg el kellene törölni, semmilyen haszna nincs, állítom a kp gyártása és kezelése többe kerül, mint az adó, amit beszednek az elektronikus fizetésen. Én mondjuk egyáltalán nem használok kp-t, mindig csak egy kevés van nálam ha valami gond lenne, de nem szokott.
-
L4mie
veterán
válasz
Dragon3000 #13 üzenetére
Lehet, hogy van navos gép, de a kínai a munkahelyemnél pl. akkor üti be a gépbe ha kártyával fizetsz, ha nem akkor csak minden 3.at.
*na igen elsőnek a fizukat kéne rendbetenni...nem csak a dolgozókét, hanem azt az elhanyagolható mennyiségű minimálbéres vállalkozót is
de ezzel aztán tényleg nem vagyok képben nem akarok okoskodni.
-
Dragon3000
nagyúr
"ne a kizárólag "készpénzben tudsz nálunk fizetni" rendszerrel csaljon adót, hanem vezesse be a kártyás fizetés lehetőségét, mert valahogy nehezebben tudom elképzelni, hogy azt már nem üti be a gépbe amiről kártyaforgalmi kimutatás van....."
Azt ügye tudod, hogy minden helyen online pénztárgép van, így amit beüt és kapod a blokkot, azzal ő nem tud csalni, ha nem üti be és blokkot sem kapsz, akkor már tud.
(#5)Silεncε
Amiket L4mie felsorolt, nagyon sok helyen így van, hiába lakok nagy városban, egyik kínai éteremben sem lehet kártyával fizetni és sok más ilyen üzlet van még. -
janeszgol
félisten
Én postáztam. Nem hogy szűkült volna az a nyugdíjas kör, akik készpénzben kérték a nyugdíjat, hanem még bővült is! Volt olyan házaspár, akiknek a nyugdíja (a kettő együtt) közelebb volt a 450 ezerhez, mint a 400-hoz, mégis megszűntették a számlájukat rögtön, ahogy nyugdíjba kerültek.
2005-ben, amikor kezdtem az első felsőoktatási tanulmányaim három számlám volt. Három. És ez tök általános volt. Ma egyet használunk ketten, és még társkártyát sem kértem. Annyira megdrágultak a bankok, hogy rossz nézni. Persze tudom a biztonságot meg kell fizetni, nem kamatozik a pénz, ellenben a hitel sem annyira (kivéve az áruhitel, de az más tészta). Valamit valamiért, a mérlegnek mindig két nyelve van, akárhogy forgatod.
Magyarországon még mindig a készpénz az úr. -
#42308056
törölt tag
Na meg ugye a minimálra bejelentett emberkék egy része többet visz haza annál. Azt pedig nem kártyára kapja.
Elsőként azt kellene elérni, hogy ne érje meg trükközni a fizukkal, hanem mindenki szépen be legyen jelentve arra az összegre, amit keres, és azt kapja meg átutalással. Utána beszélhetünk arról, hogy teljes digitalizáció.
-
Feketelaszlo
senior tag
Elképzelhető, hogy abban a "másik országban" a hitelkártya hitelekkel meg egyéb - Magyarországon periférián tengődő - banki szolgáltatással amúgy is akkorát kaszál a számlavezető intézet az ügyfélen, hogy mindegy neki van-e átutalási költség vagy nincs? Persze csak írásban gondolkodom, de egy ország pénzügyi kultúrája nem ott kezdődik és ér véget, hogy mennyire elterjedt a bankkártyás fizetés. Az is egy fontos eleme, de érzésem szerint Magyarországon egy mélyebb bizalmi szakadék tátong a bank és a lakossági ügyfél között (esetenként mindkét irányba), amin az államilag támogatott hitelek is csak kicsit segítenek. Persze lehet, hogy ez az érzés téves - csak akkor nézzük meg, hogy milyen banki termékeket vesz igénybe az átlag magyar, meg az átlag másik országbéli, s hogy azokat összesítve mekkorát nyer a bank.
-
tha_answer
őstag
looaafaaact.
fizessenek csak. vezesse be a kormany a revolutra is a tranzakcios illeteket, meg a tobbi fintech cegre. a jaradekvadaszokkal vagytok? -
Silεncε
őstag
Azért azt adjuk meg, hogy ma ha nem egy zsákfaluban élsz, gyakorlatilag mindenhol lehet kártyával fizetni (legalábbis nekem még sehol nem mondták, hogy "bocs, itt nem tudsz kártyával fizetni"). Ilyen szempontból azért egész jól állunk (vagy én lakok jó környéken)
A többihez: támogatok minden javaslatot, miszerint minél inkább toljuk a kártyát, én már csak nagyon minimális kp-t használok, sokkal kényelmesebb, gyorsabb a kártya, mint a kp-vel hülyéskedni, számolgatni, szedegetni
-
opr
nagyúr
Szvsz gyakorlatilag az osszes ilyen nevetseges adot meg koltseget torolni kene.
A vilag egyik leggusztustalanabb dolga az, hogy fizetni kell azert, hogy megvasarolhassa az ember a mar amugy is rekord adokkal sujtott sajat penzet, hogy aztan fizethessen belole a 27%-os rekord AFA-val terhelt termekekert.Olyannak meg, hogy atutalasi ido maximum elvi szinten szabadna leteznie, a fintech programozok es rendszeruzemeltetok eves baljan, amikor ezredmasodpercekkel megy a borzgozos dobalozas.
Plusz jol mondtak felettem: Nem a kp-t kell buntetni, hanem az elektronikus penzt helyzetbe hozni. Ha nincs agyon terhelve az elektronikus penz elfogadasa es atadasa se ceges se magan szempontbol, akkor hirtelen eltunik a kp ertelme. Erre sajat peldat tudok hozni: Amig Magyarorszagon eltem, amint megjott a fizetes, vettem le belole amennyit csak tudtam ingyen kp-ban. Miota Angliaban elek, konkretan nincs nalam kp. Egy
fillerpenny sem. Vajon miert? Itt is van ingyenes penzfelvet atm-bol. -
L4mie
veterán
Pontosan: Jó estét:
Ahhoz, hogy kártyára rászokjanak az emberek, mondjuk az kéne, hogy a sarki kínai/gyroszos, fodrász vagy Trófea étterem.... ne a kizárólag "készpénzben tudsz nálunk fizetni" rendszerrel csaljon adót, hanem vezesse be a kártyás fizetés lehetőségét, mert valahogy nehezebben tudom elképzelni, hogy azt már nem üti be a gépbe amiről kártyaforgalmi kimutatás van.....
Másik: nekem picit megint banki rinyának tűnik ez a dolog...kevés nekik a kb. 650 milliárdos éves nyereség....
"lakossági átutalásokat terhelő pénzügyi tranzakciós illeték, amely a magyarországi bankokat sújtja" aham persze a bank meg szépen áthárítja mindenféle címszóval a lakosságra. és a többi és a többi,lehetne még sorolni...
Vajon az hogy lehet másik országban évi 6000 forintnyi valutáért kapsz dombornyomott bankkártyát és minden utalás, tranzakció ingyenes? Csak a fenti fix díjba kerül az éves bankolás? -
Zotya84
őstag
Te is fordítva ülsz a lovon: nem büntetni a készpénzt, hanem verhetetlen előnybe hozni az elektronikus dolgokat vele szemben. Az, hogy mindenkinek érdeke legyen, hogy ne használja: ez kezdődik a tranzakciós illetékkel, és a kártyaelfogadási díjakon, számlahasználati díjakon keresztül vezet egészen az személyi adózásig bezárólag sok mindenen.
Addig, amíg sokkal többe kerül a használónak az elektronikus számlahasználat, mint a kp, addig nem fogod tudni kikényszeríteni a használatát, mert akkor abból balhé lesz. Tudod, amikor a minimálbéresnek kerül a számlavezetése évi ~12000-be, az, hogy kártyája van még ~6000-be, akkor ő mindent meg fog tenni, hogy ezektől a költségektől megszabaduljon – hisz ez a költség egy havi fizetésének 18-20%-a. És ez rohadt sok! Én nem panaszkodom a jövedelmemre, de szerencsés helyzetben vagyok, mert 2 felé utalják, meg egy részét kérem (és kapom) kp-ben igény szerint, így elég jól sikerült minimalizálni a bankköltségeim, de így is sokallom, hisz a pénzem náluk van, így is, úgy is felhasználják máshová, hogy pénzt csináljanak belőle, de akkor ezt legalább ne az én zsebemre csinálják, ha már abból teszik és vissza nem adnak lófüttyöt sem kamat címszóval.
Munkahelyen meg kártyaelfogadóként olyan költségek vannak rajta, hogy már minden nagyobb fizetésnél ismert partnernek inkább adok utalásos számlát (amit aztán vagy kifizet időben, vagy nem), minthogy kártyával fizessen. Szóval, ja, ahol lehet kerüljük... -
julius666
addikt
Ennek legszemléletesebb példája az elektronikus lakossági átutalásokat terhelő pénzügyi tranzakciós illeték, amely a magyarországi bankokat sújtja, a külföldi székhelyű fintech cégeket nem.
Nem hogy jó reggelt, már jó estét. Ez a vonat nagy részben már el is ment. Fél ismerősi köröm Revoluton van már, csak azért van rendes bankszámlájuk még, mert (egyelőre) kell a számlaszám ahová utalja a cég a fizetést, ahonnan aztán fel lehet töltögetni a Revolutos számlára kártyás fizetéssel.Egyetlen gombnyomás tetszőleges Revolutos ismerősnek pénzt átutalni, ha mondjuk ő fizette egyben a számlát az xy helyen, bármiféle költség nélkül, ráadásul azonnal ott is a pénz. Fiatalok körében ez egyre általánosabb. GIRO instanttal, ingyenes utalással is már nehéz lenne őket visszaráncigálni a "hagyományos" utakra.
Magyarországon közel 6 ezer milliárd forintra, történelmi csúcsra emelkedett a forgalomban lévő készpénz mennyisége 2018 végére, ez 18,7 százalékos növekedés egy év alatt. Az okok közé sorolta a tartósan alacsony kamatokat, a tranzakciós illetéket, a 150 ezer forintig ingyenes havi kétszeri készpénzfelvételt, a készpénzben fizetett nyugdíjak magas arányát.
A fél ország kizárólag készpénzt lesz hajlandó használni, bármit is csináljon a kormány. Amíg nem lesz iszonyat durva büntetés a készpénzen (mondjuk az ATM felvételen), addig az átlag magyar minden hónap elején végig fogja csinálni az ATM-ből (legalább) 150 rugót egyben felvevős ceremóniát.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Motorolaj, hajtóműolaj, hűtőfolyadék, adalékok és szűrők topikja
- CPU léghűtés kibeszélő
- Azonnali notebookos kérdések órája
- Apple asztali gépek
- Tőzsde és gazdaság
- Szombathely és környéke adok-veszek-beszélgetek
- Megjelent a Poco F7, eurós ára is van már
- Autós topik
- Lexus, Toyota topik
- Nintendo Switch 2
- További aktív témák...
- Samsung Galaxy A36 - 128 GB - fekete - (146)
- Turtle Beach Atlas Air - újszerű állapotban- eladó
- Montech King 95 Pro házikó egy halom ventivel, esetleg Thermalright AIO-val
- Csere is érdekel! Canon C100 super 35mm cinema kamera +Canon EF-S 18-135 obi +Power Zoom adapter
- HP OMEN 17" Gamer laptop , RTX 4060 , R5 8645HS , 16GB DDR5
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest